Pol en Stant. Afgescheept. Nog van tak op tak. Moorsel. ZONDAGRUST. S'JSTnS Allerhande Nieuws. Stant vindt Pol en Ka gezeten «an de kaffetafel, na den noen. Stant. Dag Kaken, dag Pol, en hoe is T; oog meê lc vrienden Ka. Dank u, Slant, i 'lank u, wij zijn God zijjge- lioofd, in gooi gezondheid; zet u bij, man, eu pak nen pot meè. Stant. Vol geerne, beste Kaken, want ik ben blij vau eeu wat te mogen rusten 't is slechten gang de wind in •'t gezicht en vau tijd tot tijd oen charge regen daarbij. Po I.. Ju, Stantregent gemakke lijk tegenwoordig; 't is bijna alle dagen vandeu zelfden derden. Stant. En dat is zeker slecht voor de boeren, Pol want 'k zie dat er sedert acht dagen nog niet veel verricht en is in de velden. Pol. 't Werk slabhakt, Stant; op veel laf 1 is 't te nat om te werken, en daarbij 'c is nog vroeg en niemand en is gepresseerd. Stant. Go zoudt toch zeker liover zonneschijn hebben, he Pol Pol. Wel, Stant, iedereen gaat geern vooruit meè zijn werk maar w'en weten wij niet of 't misschien niet best on is van nu den regen te krijgen liever als later; overigens in den uitkomenden moet men nooit l'haastig zijn do dagen wor den al langer om langer en 't schoon wéér moot toch komen; maar in den ach- terweersjaars dan moet den boer rap zijn, Stant, om «ie zaaitijd af te werken. Stant. Dat verstaat hem gemakke lijk, Pol, want de dagen worden van langs om korter en als "t winterweèr af komt, dan is 't er meê gedaan op natte landen gelijk alhier. Pol. Dat weten de boerkes hier al lerbest, Stant, en 't is daarom dat ze zeg gen dat men in den uitkomenden op een pluimen bed mag slapen, maar voor den winter binst de zaaitijd op nou bussel strooi. Stant. Maar, Pol, niettegenstaande 't slecht wéér, veranderen de velden toch dapper; sedert 8 dagen is er meer als den helft groente meer bijgekomen. Pol. 't Is de moment van groeien, Slant; alles staat op 't uitloopeu en op "t opschieten en meè d'eerste warme dagen zult g'het zien uen gang gaan. Stant. Ha dan is 't veld toch be koorlijk en aangenaam, Pol; al dat leven in den natuur dat stort om zoo te zeggen ook nieuw leven in den mcnsch, en dat doet noodzakelijk peizen op den Meester van hierboven, die in zijn almacht alles toch zoo wouder en wel geschikt heeft in den natuur. Pol. Ja, Stant, een kristen hert en kan rondom de meimaand 't veld niet doortrek keu zonder zijne schepper te lo ven en te danken. Stant. En wij mogen nog altyd hopen op nen gocien oogst eu een goed boereojaar, Pul Pol. Op 't eerste kan ik niet ant woorden, Stant, dathangt af van te veel omstan<iighed< n die nên simpelen meuscli niet en kan voorzien; maar voor 't tweede punt de goei boerenjaren zijn voorbij man, en tegenwoordig moet alles om te beter meè-slaan of den boer is er aan ge zeept, 't is allemaal te veel goedkoop, en bijzonderlijk voor ons hier, 't vlas eu de beesten. Stant Maar dat is toch kurieus. Pul,dat do beenhouwers meê huu vleesch niet afenslaao, terwijl de beesteu meer eu meer in prijs zakkeu Pol. Wat kau ik zeggen, Stant Elk trekt naar 't verste koordekeu, eu als de menschen blnven betalen, z'hebbeu zij gelijk dat zij niet afeuslaan. Stant. 't Is ook al waar, Pol; e!k moet zij u zaken kon nen. Pol. Hoe is 't, Stant, zijt gij zondag gepasseerd naar 't vastensermoeu gegaan? Stant. Ja jaak, Pol dat doe'k er voren af nog voor geen tien franken en wil ik biust deu vasten myn zondaglof laten. Pol. G'hebt gelijk, Stant, en ik ook niet, en hebt g'hooren preêkeu vau Judas, Suut Stant. Jaak, Pol 'k heb dien schijnheiligen verrader wederom al nen keer booren afschilderen meè al d'af- schuwelijkbeid van zijn misdaad. Ka. Och, Staut, vertel er eens een beetjen van; want mijnen Pol en is maar weinig van zeggen als ge hier niet eu zijt, en bij en komt mij bijkans niemendallen vertollen vau de sermoenen. Stant. Maar, Kaken, ge kent gij tocii d'bistorid van dien schelm wel zeker? Hij was hij ccueu van de twaalf apostelen van onzen lieven Heer duizoude en dui- zende woldaden had by er van ontvan gen hij was van hem onderwezen ge weest in do leering van 'l heilig Evangelie; hij bad hem meè bonderde mirakelen zien doen, hij was zelfs op 't laatste avond maal gespijsd geworden met zijn eigen vleesch en bloed; en dan gaat die schurk de vijanden van onzen lieven Heer vin den en de schelm hij verkoopt daar zijnen goddelijkcu Meester voor dertig zilverlingen Ka. O die schoellic die laffaard En hoeveel was dat wel, Staut, dertig zilverlingen Stant. Zie, Kaken, dat en weet ik nu precies zoo just niet; maar dat waren dertig zilveren geldstukkeu, eu als 't was nu gelijk dat we zouden zeggeu voor 30 stuKkeu van vijf franken: is 't niet abo minabel, Kaken Ka. En al waren 't dertig groote graanzakken geweest vol stukkeu van vijf frank, was 't dan nog niet wraakroepend, Slant Stant. Jaat, Kaken, jaat; nen tref- ielijkcn meusch eu verraadt gecueu vriend en weldoener voor geen geld van de wereld, eu bijgevolg uog veel min zij nen Heet en God, zijueu groolsten vriend eu weldocucr mogelijk 1 Ka. He dat is wel dat, Stant. Maar hoe is 't toch mogelyk, dat onzen lieven Heer dienen schurk in den moment zelve in den grond nieten deed ziuken, of ver scheuren, of verbranden Stant. Ja, Kaken, en dan nog met de grootste liefde en zachtmoedigheid hom vragen mijn vriend waarom zijt gij gekomen Alsnl «ie goede Zaligmaker bom dau nog wilde opwekkeu tot 't goed en tot bekeering. Ka. En bleef dat monster daar not ongevoelig aan, Sunt Stant. Wel, jajaai, Kaken, de dui vels zaten er op meusclieu hij ging, de laffaard, en hij kuste zijnen goddelijken Meester, hem zoo aanwijzende aan zijne vijanden, met dewelke hij overeengeko men was van Jesus door ecneu kus te verraden. Ka. Eu is 't dan te verwonderen, Stant, dat Judas bij allo menschen zoo veel beteokent als wangedrocht, als het verachtelijkste schepsel mogelijk Stant. Ncen't, Kaken; want er zijn geene woorden laag en gemeen genoeg om Judas te schandvlekken maar ook heeft er hij naar opgehaald den lief hebber Ka. 't Is hij die van wanhoop hem is gaan opbangeu, niet waar Stant en die in tweeën is opengeborsten Stant. Jaat. K&ken, zijn dertig zil- verlingou brandden in zijnen zak hij ging z'er uitwerpen in den tempel van Jerusalem, en van daar is hy aan 'tloo- fien gegaan deu booswicht, maar aan bet o.ipen alsof al de duivels der hel hem op i'hielen gezeten hadden; en eindelijk hij ban niet meer den ellendeling, hij steekt oen strop over zijnen hals en hij hangt hem op aan nen tak van nen boom, en van over welhaast negentien honderd jaar ligt den ellendeling nu te branden iivlc vlammen der hel. Ka. Schrikkelijk is 't, Stant, en wreed 1 En zeggen, ho Stant, dat er den dag vandaag toch zooveel menschen ge vonden worden die ook meê onzen lieven Heer spotten en hem verraden ll.'l Stant.'t Is 't geen dat de predikant op treffende en meesterlijke wijze deed uitschijnen, Kaken hij deed zien wat al weldaden dekristpne menschen van onzen lieven Heer ontvangen hebben, hoeveel er toch gevonden worden die ondankbaar zijn en die tegen hem opstaan die zijn geboden onder de voeten trappen, die i zijnen heiligen naam vervloeken, die in a do wulpscbheid leven, die d'heilige kerk 1 eu do priesters vervolgen, die tegeu het goed opstaan ca alles willen omverre I werpen lil K.v. Och. Stant, wat zijn ze toch allemaal verblind eu dwaas, al wie tegen onzen lieven Heer on zijuc H. Kerk op staan I Stant. En 't is daarom ook, Kaket)^ dat do priester van zondag toch zulken hertelijken oproep deed aan de zondaars omdat z'hun toch zouden bekccren eu God en zijn IJ. Kerk zouden erkennen en dienen I Ka. Ja, Stant. maar veel menschen zijn toch zoo koppig en zoo versteend Stant. En bijzonderlijk vele zijn hoeveerdig eu eigenzinnig 'en 't is daar de groote knoop die de bekeering tegen houdt, Kaken. Ka. Ja, Staut, d'hooveerdij en de gloria raundi zitten scherli'ngs op den wereld, en wie weet hoelang dat onzen lieven Heer dat alles zal blijven verdra gen Laat ons lezen en bidden, Stant I Stant. 't Is 't beste wat er meê te doen staat,Kaken; en nu. beste vriendên, moet ik mijnen weg voortzetten; we zul len te naaste week meè meer voldoening mogen spreken van den val en de bekee- ring van Petrus, Ka. Wol gezeid, Stant, en <le kom- pümenten aan Trien tj en Stant. Zonder mankeren. Kaken, en tot biunen acht dagen, vricudeu Volksvertegenwoordiger van Gent. zal Rechter benoemd worden in Egypte, doch die beuoemiug zal slechts gebeuren op 't einde des jaars. De heer Eeman is een der meest geklandeerde advocaten van Gent en zal eerst nog eene reeks zaken te regelen hebben eer bij naar Egypte ver trekt. Hij zal dus zijn ontslag niet geven voor 'r, begin van 1.898 eu daar met Juli, in dit jaar, de Deputatie van Gent af treedt zal er geece gedeeltelijke kicziDg moeten plaatsgrijpen, zooals er te Namen geene kiezing werd gehouden ter vervan ging van Seuateur Robert. Mais les démocrates cretins, hola holala! wat doen wij nu? wij schrijven nu Fraosch in eene Vlaamsche gazetWij vragen vorscbooning onze gedachten waren nog verdiept in het - Concert inti- nie dat hij ons allen zooveel leute heeft verwekt.... Wij zeggen dus Maar de christene demokratcn of groe ne socialisten dachten er anders over eu, volgens hen, zou er kortelings tot zijne vervangiug dienen overgegaau te worden. Dadelijk schreven de dry organen der groene socialisten. Klokke Roeland, V Land van Aelst en 't llecht dat dien zetel aan oen hunucr mauucn toekwam, van rechtswege eu zelfs zonder poll. Indien men ons dien zetel afstaat, zegt Klokke Roeland, dan zal men eenen stryJ vermijden die een kinderspel zal wezen tegen dien te Aalst in 1894. Al de christene demokraten van het Vlaamsche land zuUeu als een zwerm bieën op 't ar rondissement van Geut vallen. Zij zullen over 50 meetinggevers en over de uoodige gelden beschikken(Gelden der logie zeker gelijk te Aalst). Het Recht is niet min uitdrukkelijk eu schrijft dal de candidaat ecu christene demokraat moet zijn, gekozen in hunne kliek. En indien meu het niet wil toe- staau, zal voortaan alle accoord onmoge lijk zijn en gaat men strijden op leven eu dood.... Hoe wreed toch 1 't Land van Aelst't orgaan der vscii- uiiju, zeevert ook dat do zetel van M. Eemau aan de groene socialisten toe komt. - De christene volkspartij is op - den buiten zeer sterk.... De meetingen bewijzen het.... ook in de stad Gent zijn vele christene demokraten. Bij- gevolg volgens evenredige vertegen- woordiging moet de christene demokra- tische partij verscheidene zetels heb- - ben.... Dat recht kan niet betwist wordeu.... Indien een bijzonder belang moest uitgestoken worden, dan zal dit - groot arroudissement in vlam en vuur - staan. De Rechtvecr<tigheiii de Ge- liikheid Het is te laat de stal gesloten als 't peerd gestolen is. (Meu zou ook kunnen zeggen 'tis to laat deu coffre- fort gesloten als de argentinnekes gaan vliegen zijn). Le Uien public verklaart dat de Gent- scbo katholieken zich door die grootsprc- kerij eu die bedreigingen der groenen niet zullen laten afschrikken. De Catho- lieke Vereeniging heeft een verbond ge sloten met den anti-socialistischen Bond eu het Landbouwverboud maar nooit is er spraak geweest van zich te verstaan met - groepen of kliekjes buiten de catholicke partij. De valsche demokra- ten pocbeu er op van tot de catholicke partij niet te behooren meer nog, ze - zijn haar vijandig en randen haar aan ten minste met zooveel hardnekkigheid als de liberalen en do socialisten. Wei- nig aanbelangt het dat zij ons in naam der ware belangen van de religie aan- - randen. Zij hebben er zich in deze zaak - toe bepaald de oude taktiekdersocialis- ton over te nemen. Deze laatsteu gela- ten zich ook het zuivere evangelie eu de leer der Kerkvaders te herstellen, 't Is misschien om die reden dat zij gelijk de liberalen, bc-t voorwerp zijn dei' wel- willcndheden van de valsche demokra- ten. Indien de valsche demokratische groep - volstrekt zetels in de Volkskamer wil x hebben 't is tot zijne vrienden dat hij zich wenden moet en niet tot - de katholieken die hij als tegen- strevers en als vijanden behan- - delt. Dus de valsche demokraten of groene socialisten worden afgescheept en de Gentsche catholieken hebben gelijk. De taal die de groene socialisten in hunne organen voeren, komt eenvoudig hier op uit Catholieken, wij moeten eenige ze tels iu de Kamers hebben, zoo uiet makeu wij ruzie, 't Is ons, in 1894, te Aalst ge lukt en 't zou ons te Gent ook kunneu lukken... Past op De handelwijze toont klaar en duidelijk de waarheid aan van 't gene wij meer maals hebben geschreven, namelyk, dat do generaals der groene kliek niet wer ken tot verbetering vau 't lot van werk man, boer en geringe burger, maar wel tot hunne persoonlijke verheffing, tot hun persoonlijk voordeel eu profijt... Dat valt uiet meer te betwisteu. Maar ook als men het eens wel onder zoekt, waaruit bestaat do groene kliek Uit visschers in troebel waterken die zich generaals hebben gebombardeerd vau een kliekje bestaande uit ontevrede nen, groeven, kerels die op bun tand- vleosch loopen, mannen die nog wat te veel religie hebben otn zich bij de roo- den te laten inlijven en dat boeltje dau gestound door de machtelooze liberalen en socialisten, ziedaar het groene kliekje 1 Neemt de gelukzoekers weg en 't kliekje smelt gelijk de sneeuw voor de zon de liberalen zullen terug in eenen doodslaap geraken en de socialisten eenige aanhan gers meer tellen. Mannen couragie Nog 15 maandekens en wij zijn hem kwijt 1 Kiezing voor den goedenman- nrnraad De christene demokraten en de socialisten werkten en stemden te Brugge openlijk voor de liberalen. Hier te Aalst zullen morgen zondag de liberalen en de groene socialisten voor de roode socialisten steramen. De roode socialisten rekenen er op, want vrijdag 11. zegde een der roode hoofdmannen Men zal verstomd staan van 't getal stemmen dat de socialisten zullen hekomen I Katholieke werklieden-kiezers Niemand blijve thuis en aUen ge stemd onder 't Sterreken. De kiezing begint om 9 uren; te middag moet er eene derde naam oproeping gebeuren. AUen op uwen post dus Wanhoop. Ijand van Aelst ge waagt van wanhoop maar waarlijk Lij, moet voorwaar door wanhoop met zins verbijstering geslagen ziju, hij, die in dat groene orgaan beweert dat De Dender bode heeft geschreven dat de Fransch- mans, de Vlaamsche landbouwwerklie- den die naar Frankrijk gaan arbeiden, meestal verkwisters en dronkaards zijn. Neen, nooit is er zoo iets iu Dender bode te lezen geweest... Wij dagen de man inet al zijn eerlijkheid en deftigheid uit 't bewijs zijnor laffe beschuldiging te kunnen leveren. Is logentaal zonde, Pie Verzekering der peerden. In onze provincie Oost-Vluauderen is men druk bezig met het iurichten eener alge- meeno verzekeringsmaatschappij tegeu de gevaren van sterfte ouder de voorttelende poerden van zwaar trekras. Het is do heer ridder de Neve de RuJeo, lid der provinciale landbouw- commissie en burgemeester van Waas munster welke hiervan het initiatief heeft genomen. Zeker is bet dat zulke inrichting ge- roepeu is om groote diensten te bewijzen aan allo houders vau lainibouwpeerdcn, waarvan de sterfte soms de ondergang of in alle géval een gevoelig verlies is voor den eigenaar. Het ware dus hoogst wenschelijk dit goed gedacht te zien doordrijven. ls 't wel mogelijk Eeu werkman zegde onsMenheer Denderbode, men spreekt altijd van verbroedering met de partij Daeus enz. enz. Maar is het wel mogelyk dat wij de band zouden toerei ken aan de maunen die ons, in huu ga zet, 't Land van Aelst, gedurig uit schelden voor sibbedominés, seemenissen, schoeffeleers die niet eene pint bier te ver leiden zijn, plattckeesmannen, flajekes- mannen, venten om in dïerwten le setten, jilles, loebbens, Sauspannen, enz. enz... Zeg eens, Menheer Denderbode wat deukt gij er van Neen, man, 't is onmogelijk van te verbroederen met de maunen die onze brave catbolieke werklieden iu hunne gazet wekelijks uitschelden om dat ze naar hunne pijpen niet willen dansen. Neeu, neen, 't is onmogelijk: de klove wordt nog wekelijks verbreed... Ja. Men heer Denderbode. maakten wij deel uit vau huunen groeuen boel, wij zou !en ver stand te koop hebben en nu ziju wij... Maar wacht nog 15 maandekens en wij zullen hem sibbedominéënHij mag zich aan iets verwachtou vau wege de zeeme- nissen, de schoeffeleers, de plattekeesman- nc», de flajekesmannen, de jillens, de loebens... Ja, wij zullen het hem eens goed betaald zetten, hij rekene er op Margarine. Vroeger werd in ons land ontzaggelijk veel margarine inge voerd. Sedert dat het Staatsbestuur op dezen invoer een inkomrecht gesteld heeft is hij tot eene onbeduidende hoeveelheid gedaald. De margarine-nijverheid heeft zich integendeel bij ons zeer snel ontwikkeld, zoodat wij zelfs, volgens de officieelo sta tistieken, iu Januari 1.1.67,493 kilo"r. margarine tot het verbruik hebben gele verd. Jammer dat de officieelo aauteeke- ningen ons ook niet zeggen kunnen hoe veel dezer margarine tot de vervalsching der boter gediend heeft. De Biecht. Over een twaalftal jaren stiet f te Baltimore eeu bankier. Iu het sterfhuis werd eene belangrijke som geld vermist. De vermoedens viden op den biechtvader van den bankier, den priester Lutz, en inderdaad het geld werd in zijn bezit gevonden De priester werd vervolgd bij hield voor de rechtbank zijne onschuld staande doch weigerde uit to leggen, hoe het geld in zijn bezit ge komen was. Hij werd tot dwargarbeid verwezen. Nu echter is do zaak klaar getrokken do erfgenamen van den bankier hebben in dezes papieren een schrift gevonden, waarin hij verklaart dat hij aan priester Lutz de som geld bad ter hand gesteld, om restitutie te doen uaD iemand, wien door de afgestorvene schade was berok kend. De priester had zulks niet willen bekennen, daar dit hem in de biecht was toevertrouwd. Nu hebben echter de ergenamen alles aau het gerecht bekend gemaakt. Een nieuw proces beeft plaats gehad, in het welk de onschuld van deu priester is uit geroepen. De voorzitter der rechtbank bracht hulde aan den priester, die Ien prijze zijner eer eu zijner vrijheid het geheim der biecht had weten te bewaren en de toehoorders juichten toe. Priester Lutz had echter reeds twee jaren dwangarbeid gedaan. M. Woeste, ocze achtbare vertegen woordiger, heeft zondag 11., te Luik eene voordracht gehoudeu voor de werklieden van het Gilde der ambachten en hande laars. Met die welsprekendheid hem eigen heeft onze Woeste do toekomst van den mensch nauwkeurig voorgesteld, zijne zending hier op aarde aangewezen en de materialistische drogredenen weêr- legd waarmeè meu ze wil verduisteren. Verder heeft hij de politieke richting aangewezen welke aan de catholieken is opgelegd als gevolgtrekking van hunne aardscbe en bovonaardschê bestemming, welke de religio hun bekend maakt. Nog nooit sprak onze Woeste op meestcr- lijkere wijze; ook zal zijne voordracht zoo hoopt men, te Luik de beste vruchten voortbrengen. Deze voordracht is waardig van iu 't Vlaamscb vertaald en gedrukt te worden. Jesuiéten. Er zijn in geheel de wereld, 9,835 Jesuïteu, te weten 6,060 priesters eu 3,775 leekebroers. In dat getal ziju evenlwel de studen ten uiet begrepen, die op weg zijn om in de orde te treden. Het pauzelijk leger. Het pauze- lijk leger bestaat uu uog enkel uit vier verschillende korpsen de Edekvacht, de Zwitscrsche Garde, de Paleiswacht en de gendarmen. Do Edehcacht staat onder bevel van prins Alfleri en telt ongeveer vijftig mau- schappen. Zij worden geworven onder de fatuiliën van den Roomschec adel, die meest aan den H. Stoel zijn verknocht. De Zwitserschc Garde, onder kom- mundo van kolonel graaf de Courten, telt honderd man, al van groote gestalte, flinke gasten uit do Zwitsersche katho lieke kantons. Zij moeten de wacht hou- deu bij de deuren en iu de wandelgangen vau het Vatikaan. 't Ziju prachtige sol daten, die op de bezoekers den besten indruk maken. De Paleiswachtvroeger de palatijn- sche garde genoemd, vormt het derde korps. Zij bestaat uit twee compagnieën, waarvan alleen de kader in het Vatikaan verblijft. De leden van dat korps zijn zoons van Romeinshe burgerfamiliën en worden enkel bij bijzondere gelegenheden ongeroepen. Jaarlijks ontvaDgen zij eene kleine vergoeding voor uniform en uit rusting, zij staan onder 't bevel van gene raal Cresta Rosa die twee bataljon-chefs, vier kapiteins en acht luitenanten onder zijne bevelen heeft. Ho pauselijke gendarmen zijn 120 man sterk en moeten binnen het Vatikaan de orde handhaven. Al die korpsen staan onder leiding van eenen minister, die even als vóór '70 een militair weekblad uitgeeft, Fedelta Cdt- tolica. In zijn gehecle telt liet pauselijk leger nu 600 manschappen, booge cêlmans of brave, eenvoudige lieden, die er trotsch op zijn te. mogen waken over het kost baar leven vau deu grooteu gevangenen van bet Vatikaan, den grootsten vorst der Christenheid. Prijzen. Er zijn prijzen of premies uitgeloofd, ter gelegenheid der tentoon stellingvan Brussel, vdor de beste werk- mans inrichtingen, die zich bezig houden met het beoefenen van onderlingen bij stand en ziekendienst, met het houden van spaarkassen en pensioenkassen, met samenwerkende vakverbonden, waaruit voordeel spruit voor ambachten door werklieden uitgeoefend met boerenbon den en hovoniersbonden, die samenwer ken voor de uitlandsche verzending hun ner voortbrengselen, enz., enz. Er zijn naar alle gewesten van het land vragenlijsten aan de werkmans-inrichtin- ecu gezonden,.die zij moeten beantwoor den, met het cijfer hunner stortingen en uitgaven in het voordeel der werklieden gedaan, om te kunnen meêdingcn naar deze prijzen. VERVOLG. Gij hebt het mis op, vriendje, wanneer gij beweert dat do koster 50 franken ontvangt voor 48 maal de politieklok te luiden. liet luiden der werkklolc, het opwinden en on derhouden der horlogie zijn gemeentedien sten. De Kerkfabriek moet de koster slechts betalen voor het kloppen van den angelus en vermits er bij u zijn welke niet goed weten wat dit is, zal ik u zeggen dat de koster om aan ztjne plichten jegens de Kerkfabriek te volkomen slechts gehouden is negenmaal te kleppen des morgeus, des middags en des avonds. Voor zijne 50 franken is hij gehouden dagelijks op den toren te klimmen om d'hor- logie op te winden.... Zijner geen liefheb bers voor dit vet betaald postje Gij loochent de jaarwedde van den tweeden E. H. onderpastoor te hebben willen afschaf fen zou uwe loochening rechtzinnig zijn Dau moet gij veel valschaarde in uwen rand hebben daar een lid verteld heeft dat in de vergadering des gemeenteraads over dat punt gehandeld is geworden, dat er beweerd wiord dat, indiende heer pastoor zijnen dienst niet meer doen kon, hij zelf zijn hulppriester kon betalen en, ten andere, dat de Kerkfabriek rijk genoeg was om daarin te voorzien, doch dat een ander lid er tegen opgeworpen heeft dat het best was dit potje stülckens gedekt te laten. Zou er dan zooveel valschheid bij uwe mannen zijn dat de eene de andere beticht Wij zijn wel gewoon aan onderdnimsche te genwerking iu deu gemeenteraad, zulks heb- len wij kunnen bestatigen bij de benoeming des Burgemeesters en der Schepenen, maar dit zonden wij moeilijk kunnen gelooven. Daarbij wij zijn gewoon aan uwen eerbied voor onzen heer Pastoor en onze Geestelijken. Wij weten nog hoe iu vroegere jaren onzen heer Pastoor iu de kieszalen beschimpt en verweten wierd. Gij hebt uwe geliefde gevoe lens ten zijnen opzichte nog doen uitschijnen in de maand Maart 189(5 en na de processie met kermis 1896. Gij zijt vol toegevendheid voor al wat u aau geestelijke gedachten doet denken. Kloosterlingen welke voor goede werken almoezen komen vragen, jaagt gij de gemeente uitwaren er geen pastoors en priesters er zou geen tweedracht bestaan, wordt door uwe mannen uitgegalmd in de herbergen, 't Land van Aelst stelt ons eenige vragen die voor ons raadsels zijn, wij hebben onze informeerkazak aangetrokken doch kun nen niet te weto komen wat hij hiermede zeggen wil. Wij hebben dus alle redens om te ;elooven dat ziju correspondent aan de waar- leid te kort blijft. De heer burgemeester heeft enkel zijn plicht gekweten, zegt de schr ij velaar van 't Land van Aelst, wanneer hij aan onze Harmonie ver- boodt hare gewone ronde op de dorpplaats te doen na de processie. Jammer toch dat de heer minister deze plichten anders verstaan heeft, en ze anders heeft, voorgehouden aan onzen burgervader. Hot was zeker om alle botsingen te vermijden dat hij oumiddelijk, na aau ons zijn vorbod kenbaar gemaakt te hebben cn aldus de gemoederen onzer mannen te hebben verbitterd, aan zijne maatschappij toeliet ons te komen tergen, een uitstap te doen op dezelfde dorppfaats en kiesliederen te spelen Toch zou meu zeggen dat de cor respondent vindt dat dansen de zedelijke en kristelijke gevoelen der jonkheid niet kuuneri opwekken waarom dan toch gij die beloofd hebt hiervoor te zorgen hebt gij de taks op de danspartijen van 25 op 5 franken gebracht om aldus op de kleinste wijkkermis dauskoten te zien openeniets dat zeker toch niet over eenstemt met de onderrichtingen 'door onze geestelijke Overheid gegeven Wordt het misschien in do catechismus geleerd dat er naar die onderrichtingen niet moet geluisterd worden Reeds tweemaal belooft het - Land van Aelst ons de zeer gegronde redenen waarom de wet van Moorsel de afstelling bewerkt der katholieke - leden van het Armbestuur. Doch indien er zulke gegronde redenen bestaan die het Armbestuur moeten verpletteren mij dunkt dat ik déze geene tweemaal zou beloven. Is het misschien omdat zij de menschlievend- heid zoo verre gedreven hebben van ongeluk kige kinderen, welke te huis deu noodigen oppas niet konden verkrijgeu te hebben doen verzorgen in eeu hospitaal liever als ze, voor altijd ongelukkig te laten omdat zij arm.'zijn Is het omdat zij kindereu die volgens ge- neesheer's verklaring in een hospitia moeten gehouden worden, m een gesticht geplaatst hebben liever dan ze op straat te laten loopen tot spot en verergenis van eenieder Is het omdat zij de te lang verwaarloosde briefwisseling, waarvoor zij zelfs een bediende hebben moeten straffen (tot groote verergenis van den correspondent van Chip ka), heeft uitgepluisd en gezocht en gewerkt om de be langen van het Weldadigheidsbureel voor te staan Zijn dat uwe grieven, dan moet ik n doen opmerken, Heerkens, dat gij deze feiten slechts beginnen te kennen hebt in de muand April en waarom, wanneer gij nauwelijks eenige weken aau 't bestüur waart, eer gij iets kendet of wist van het Armbureel, wildet gij de leden van het Armbestuur afstellen Hunne benoeming was niet wettig zegdet gij dan, doch de verborgene reden is omdat de leden van het Armbestuur katholiek ziju En uwe Overheid geeft U in dien veldtocht geen gelijk. De kleine man ligt ons bijzon der aan het hart (Woorden van het kiesma- festj. Ja, huichelaars, het ligt u zoo goed aan het hart. dat gij aan den armen man alles zoudt willen onttrekken- De inkomsten van het Armbureel vermindert gij gij ontneemt de arme menschen al wat gij kunt. Zijn dit nwe demokratische gevoelens Ho Ho tl! Al hetgene er over de a&ngenome meisjes school geschreven is, is loutere leugen zeevert Het Land n voort. Dit is mogelijk wij zullen daarom betere inlichtingen trachten te krij gen. Maar laat mij toe u eenige vraagjes te stellen. Is het waar dat sedert het concert verleden jaar in de meisjesschool gogeven. gij aan deze aangenome school steeds moeilijk heden hebt gezocht en aldus gevolg gegeven hebt aan deu brief welken gij den 1' April 1896 aan de bestuurster gezonden hebt Is het waar dat Juffer De Wolf u eene overeen komst heeft toegezonden om hare school voor een langen termijn aan te nemeu Is het waar dat gij van die overeenkomst niet wilt weten omdat zij u geen meester maakt van het lokaal Is het waar dat Mejuffer De Wolf u gevraagd heeft door wie zij hare zuster moet doen. vervangen ten einde 'eene overeen komst te verkrijgen, door eene gediplomeerde of eene met gediplomeerde onderwijzeres, en dat gij haar hierop niet gewaardigd hebt te antwoorden is liet waar dat gij aan Mejuffer De Wolf geschreven hebt den 31 December laatst dat bijaldien gij geene overeenkomst met haar had, hare school zou ophouden te be staan een jaar nadien en dat gij sedert haar niet meer gesproken hebt van overeenkomst om aldus nwe bedreiging te kunnen uitvoe ren Wanneer wij dit alles klaar zullen weten kan het gebeuren dat wij ons een ander ge dacht zullen maken over de aangenome meis jesschool. Gij gewaagt nog in uw schrijven van man daten van straatwerk van 90 franken Wilt gij die rekening eens goed nazien, en wilt gij daar goede uitleggingen over hebben wendt u dan tot deu persoon op wien gij zinspeelt Mij dunkt nogthans dat het zeer wel mogelijk is op drie jaar voor vervoer 90 franken te ver dienen, terwijl er met uwe verminderde tarie ven op één jaar rekeningen van 50 franken gemaakt worden. Wat ook verwondering oplevert xs, dat xn één jaar dat er weinig of mets aan de kasseiwegen te werken geweest is, er nogthans over de 200 franken aan zavel is uitgegeven, bijzonderlijk als men uit het oog met verliest, dat wanneer het vroegere bestuur gansche zomers aan de reparatie van de kassei moest doen werken er nooit zooveel is moeten betaald wórden voor levering van zavel. Ziedaar de laatste antwoord die wij op de drogredenen van t Land van Aelst zullen ge ven. Alle polemiek met dagbladen welke door onze geestelijke Overheid geschandvlekt zijn, schijnt ons overbodig, daar rechtzinnige ka tholieken gewoonlijk de stem huns Bisschops aanhooreu. Lang houden wij uwe lezers met onze gemeente bezig, doch d'it zal ons bij hun verontschuldigen. Onze geachte correspondent van Moorsel zegt dat het de laatste maal is dat hij de val sche beweringen der groenen wil wederleggen Men besluite daaruit toch niet dat Dender bode over de zaken van Moorsel nu zal zwij gen. Neen, neen, luistert eens, Moorseleche groenen, ge zult schoon bij hoog geplaatste heereu uwe schijnheiligste tronie té spinnen txebben in de hoop dat men Denderbode over Moorsel zal doen zwijgen dat zal niet ge beuren want wij kennen die groene schijnhei lige vogels met. hun donsjengezicht gelijk M. Alex, zegt, beter dan iemand. Priesterlijke benoemingen. Zijne I-Ioogw. de Bisschop heeft de volgende benoemingen gedaan De Z. E. II. kanunnik L. Lacompte. be stuurder van Nonnenbossche, te Gent. is ver heven tot de weerdigheid van Kanunnik-Titu laris. De E. II. J.-B. Saeya, principaal van het coüegie te Geerardsbergen, is Eere-Kanunnik van St. I'aafs benoemden bestuurder van het Huis van Bormhertigheid der Zusters van Liefde, te Gent. Hij wordt vervangen door den E. H. C. De Corte, principaal van het college te Ninove. c HeE. H. E. De Ridder, onderpastoor op St. Martinua to Aalst, is pastoor benoemd te Schellebelle. Zün onderpastoor benoemd te Hamme, de L. H. A. De Snedeleir,onderpastoor te Cnivs- hautem te Cruyshautem, de E. H. 1'. Herpe- lmck,onderpastoor te Waesmunsterte Waes- munster, deE. II. D. Schouppe,onderpastoor te Opdorp te Opdorp, de E. H. G. De. Blan- dere, onderpastoor te Seevergem te Seever- gem, deE. II. A. Dc Smet, onderpastoor te Drongen te Drongen, de E. II. D. Rooms, oud-coadjutor van den E. H. pastoor Hermans aldaar. DeE. H. Van de Putte, priester in het Seminarie, is coadjutor benoemd van den E. H. pastoor te Mullem. Zondag 21 Maart 1897, dienstdoende Apotheker: Mr Ghysselinckx, Molenstraat. Zie Notariéele annoncen op de 4de bladzijde verkoopingen van den Notaris EEMAN, te Erpe. Botermarkt. Heden zaterdag werden 871 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen C097 kilos. Denderhautem. Wij vernemen dat de Gemeenteraad van Denderhautem met 7 stemmen tegen 4 een hulpgeld van 4000 franks gestemd heeft voor de vêr- grooting en herstelling der parochiale kerk. Hebben tegen gestemd MM. De Backer, De Bruyn, De Sadeleer en Roe- landt. De plans der werken zijn opgemaakt door den hear Julius Goethals, stadsbouw- kundige te Aalst. Het bestek beloopt tot 50,400 franks. Moorsel. Op donderdag aanstaande O.-L. Vjouw Boodschap, zal er ten lokale der meisjesschool, om 3 uren 's namiddags door den E. H. Ponnet, Bestierder van den Kath. Werk manskring van Aalst, eene voordracht gehouden worden. On derwerp Voordeelen der Maatschappij van onderlingen bijstand. Concert» door de Koninklijke Harmo nie te geven op den 2n Paaschdag en op zondag 25 April 1897. Wij zullen't programma later meèdeelen.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2