- Donderdag 23 Maart 1897. 5 centiemen per nummer. 329te Jaar 3144. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiezing voor de Werkrechtersraad. UITSLAG. Katholieken. Socialisten. Luyckx 1471 Mertens 1415 Blanckaert 2428 Walleze 2419 Kiezingen voor de Werkrechtersraden. Over den zelfmoord. Afschaffing der rechten op den suiker. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cu I que Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 24 Maart 1897. In ons Nr van zondag zullen wij den uitslag per kanton meêdeelen. Heden staat iets onbetwistbaar vast't is dat de liberalen en christene demokraten of groene socialisten, als een man, voorde candidaten der roode socialistische kliek hebben gestemd. En dan schreeuwt men van op Chipka moord en brand als men de christene demokraten verraders heet. Meer hierover zondag aanstaande. Te Antwerpen ballotteering tusschen de katholieke anti-socialiston en de socialisten. De liberaleu komen aan den steert. De groene socialisten stemden de eenen voor de liberalen de anderen voor de roode socialisten. In het Kanton van Boom stemden de groenen in meerder heid voor de rooden. Te Brugge zegepralen de katholieken. De groene verraders werkten er met de roode socialisten meê ten voordeele der liberalen. Te S' Nicolaas schitterende zegepraal der katholieken en Anti-socialisten hier ook stemden de groenen voor de rooden. Te Doomijk, de stad waar de reli giehater Bara zoo lang den bovenzang heeft gehad, overwinnen de katholieken. Te Rousselaere triomferen de katho lieken met groote meerderheid. Te Temsche schitterende overwinning der katholieken hier ook werkten de groene socialisten ten voordeele der roode aanhangers van Marianne. Er gaat by na geen dag voorbij, of het verhaal van d'eene of d'andere zelfmoord komt ons hert afschrikken, en laat ons tevens toe de diepte der wonde te peilen door de goddeloosheid aan d'openbare ze delijkheid toegebracht trouwens, voor aleer de mensch de roekeloosheid zoo ver dreef van God uit zijn hert te durven HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 39' Terwijl wij op en neer wandelden, Bloeg Brigstock ons herhaalde malen met een uit- vorschenden blik gade. Verscheidene vrouwen bevonden zich op het verdek onder deze zag ik ook Alice Perry die druk aan het redenee ren was. Nu en dau scheen het, alsof wij het onderwerp van het gesprok waren. Ik vermoed, zegde ik, dat zij denken, nat wij het ook met elkaar eens geworden aja en dat wij ons met de anderen op een eiland zullen gaan vestigen. Ik zal ze wel uit den droom helpeu Die ongelukkigen Als gij en ik ze met Brigstock eu de zijnen aan haar lot overlieten, wat zon er dan van haar worden Laat ons over de dingen spreken, zooate öj zijn en misschien zullen worden. Misschien zullen worden antwoordde krwijl ik huur grimlachende aanzag. Wie ffeet, of Brigstock mij nog niet tot zijn plan b^keerenin welk geval gij mijne aan- «teaude zoudt worden, niet waar, Kate bannen, was de zelfmoord eene bijna on bekende misdaad. Wonderbare vooruitgang der rede 1 Zij heoft 't goddelijke misprozen en af gewezen en zij heeft, door eigen schep ping, loeringen gevormd die alles behalve aan te prijzen zijn, vermits deze leerin gen den mensch, om zoo te zeggen, ver dierlijken en hem heel dikwerf tot den zelfmoord besluiten. De katholieke godsdienst, met 't oog op een beter leven hierboven, raadt ons steeds aan de twee groote beproevingen van ons strijdend leven, te weten de voor- en tegenspoed, met eene gelijke stand vastigheid te verdragen. 't Socalismus integendeel, wiens bij zonderste strekking is d'hoop aan eer ander leven geheel en al uit onzen boezem te rukken, leert den zwakken mensch alle zijue driften en wellusten in te volgen en te voldoen. Geniet van 't leven, zoo wordt er ons toegeroepen, baadt u in alle slag van zinsgenot en ontziet geene middelen noch hinderpalen om het u aan te schaffen. Helaas 1 de rampspoed, de wanhoop zien wij verrijzen ginder aan't uiteinde van deze braspartijen 't is een bewijs dat de mensch werkelijk «en onsterfelijk wezen is, en dat d'aarcf&che vermaken, hoe groot ook, nimmer onze eindelooze ver langens zullen kunnen voldoen. 't Is zoo gemakkelijk niet als men het Gemeenlijk denkt, den mensch te bevre- igen,gezien zijnen tegen woo rdigen staat. Immers, door de erfzonde is de mensch van eenen hoogeren en edeleren staat vervallen, alhoewel de kennis van onze eerste en verlorene grootheid ons eenig- Het zou nog al aardig zijn, op een eiland opgesloten te zitten met Brigstock en de ove rige mannen en twaalf keukenmeiden Zij zweeg weder, ditmaal om eens hartelijk te lachen over zulk een dwaze gedachte. Brig stock zag naar ons, en toen hij mijn blik ont moette, glimlachte hij even. Kate, zegde ik, gij hebt mij nog niets van u zelf verteld. - Wat zou ik daarvan vertellen Gy zijt hier als eene landverhuister. Wat zijn nw plannen Gij weet, dat ik Engeland verlaten heb om niet van honger om te komen. Ik zal op dit schip ook wel niet van honger omkomen, maar wie zal zeggen, wat er gebeuren kan zegde zij. Misschien wacht mij in Australië wel een harder lot, dan waaronder ik in En geland gebogen ging. Maar neen, voegde zij - hoofdschuddend bij, dat zou niet mogelijk zyu. Hebt gij geene vrienden in de kolonie Geen enkele. Bezit gij wat geld Tien pond, antwoordde zij openhartig. Gij hebt n dus kleederen aangeschaft en toch nog tien pond overgehouden. Wie heeft n daaraan geholpen Niemand. Waarom hebt gij n niet tot mijn vader zins is bijgebleven. Edoch, wy reikhal zen immer om dezen rang te herkrijgen, en wij kunnen niet nalaten op te staan tegen alle de hinderhalcn die ons verlan gens komen dwarsboomen. Men heeft schoon onze hooveerdij te vleien door ijdele beloften van onafhan kelijkheid, nooit zal men er toe komen de geheime wonde onzes herten te hee- len. Hoe meer men van de orde en van de deugd afwijkt, hoe meer onze ziele- angst toeneemt. Wij hebben den gods dienst en zijne aanmoedigende inspraken van ons afgestooten, wij hebben onze heiligste plichten verloochend, wij heb ben de banden die ons aan de samenle ving hechtten moedwillig afgerukt, wij zijn door iedereen verlaten te midden de wereld. Ziedaar de geschiedenis van een aanhanger der valsehe socialistische lee ringen de zelfmoord zal 't einde dezer geschiedenis zijn Voor- en tegenspoed op deze wereld vervelen daaromtrent gelijkelijk deze die de eeuwigheid verwerpt. Men stelt zich tevreden, of ten minste mon leeft in af wachting dat zekere hersenschimmige ge dachten zich zullen verwezenlijken; dan vermoordt men zich, wanneer men denkt dat er niets meer te verlangen of te lij den is. Zeldzaam dingen om den mensch van leven afkeerig te maken is 't genoeg hem aan de bron aller aardsche wellusten te laten verzadigen. Het duurt geeneu tijd, hij beeft alle wateren doorzwommen, de verveling grijpt hem aan cn hij is er niet ver van, de dood als eene laatste ge waarwording, of als eene laatste hoop to aanschouwen. Zoo gaat het ook in den tegenspoed. De minste hinderpaal ontstelt den mensch en slaat hem ter neer. Hij vergeet dat dit kort weroldsch Ie-' ven eeue proef is en niet een genot, en hij gelooft dat hij mag een einde stellen aan een bestaan dat hem tegensteekt. Ach 1 ware de godsdienst daar niet om ons over onze plichten te onderwijzen, om ons to doen kennen wat wij zijn en tot wat einde wij hier zijn, wat zou er van de wereld geworden 1 Welke verhevene godsdienst voorwaar, deze die ons verwittigt dat er veel is te weenen, veel te lijden voor ons in dit ballingschap, maar die er tevens bij voegt: gelukkig dezen die weenen, geluk kig dezeu die lijden. En welke verantwoordelijkheid aan u, leiders en aanstokers van alle valsehe leeringen. Zich vrijwillig 't leven ontne men, 't is eene misdaad en wie is er de rechtstreeksche schuld van al deze zelf moorden die steeds aaugroeien, zooniet gij allen... De verhooging der rechten op den Buiker. door de fabrikanten aan de Kamers gevraagd, en die het Handelsblad als tegeiiBtrijdi" aan de belangen van landbouw, nijverheid en verbruik bevecht, heeft woensdag den gena deslag bekomen. In een onderhoud dat woensdag M. minis ter De Smet de Naeyer met de afgeveerdigden van suikerfabriekauteu en Inndbouwcommis- sie had, en die de verhooging der rechten kwamen steunen, heeft de geachte heer mi nister verklaard, DAT HIJ NOOIT EENE WET ZOU TEEKENEN VOOR DOEL HEBBENDE DE RECHTEN OP DEN SUI KER TE VEItHOOGEN Dat hij nochtans gereed was om de midde len te gebruiken om den toestand te verhel pen door voorloopig 1° den aanslag der fa brieken een weinig te verhoogen, om de o ver rechten te verminderen 2" door de betaling in geld te regelen van het tekort der wettelijke ontvangst, zonder afschrijving op hunne cre- dieten-rekening wat hij nochtans slechts als een plaaster op de wonde aanzag. Veder stelde hij eene afdoende oplossing der suikerkwestie voor DE VOLLEDIGE AFSCHAFFING DER ACCIJNSRECHTEN OP DEN SUIKER, met toekenning van een uitgangsrecht van 4 frank per zak, hetwelk trapsgewijs zou verminderen en ophouden na 10 jaren. Om het inland8ch verbruik tegen den invoer van vreemden suiker te beschermen, ZOU ER EEN VAST INKOMRECHT VAN 5 FR. PER ZAK GESTELD WORDEN, verhoogd met het bescherm-uitgangsrecht dat elk land af tonderlijk aan zijne fabrikanten toekent. Wij knnnon niet nalaten aan onzen geach- ten minister onze hulde en dank te brengen, de oplossing dezer zoo moeilijke kwestie, op zulke volksgezinde wijze voorgesteld te heb ben. Inderdaad, te lang is in ons land door de overtollig hooge rechten, het verbruik van dit zoo aangenaam en gezond voedingsmiddel tegengehouden geworden. Met de afschaffing der rechten zal de prijs voor het verbruik me' de helft tot twee derden verminderen en het volk, zoowel al de rijke en de burger, zal de suiker als een gemeen voedingsmiddel kunnen benuttigen. Geen land méér dan België is beter geschikt voor het verbruik van suiker, en men kan zich verwachten aan eene zulkdanige ontwik keling van nijverheden, die zich zullen gron den op de afschaffing der rechten, dat zelden eene afschaffing meer voordeel en baat het land zal hebben gebracht. De opofferingen, die dezen afdoenden maat regel zouden eischen, zouden ruimschoots vergoed worden door do voordeelen, welke er zouden uit voortvloeien. Het is bijna zeker dat de fabrikanten, die aan M. den minister hun besluit over deze twee voorstellen nog moeten doen kennen, niet aarzelen zullen het laatste voorstel de volledige afschaffing der rechten aan te ne- "en. Te meer daar zij in hun verzoekschrift aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers be weren dat het in voege zijnde stelsel, hun gewend Het zou hem zeker aangenaam ge weest zijn, iets van het zijne aan de dochter van zijn ouden vriend af te staan. En waarom hebt gij mij niet in uw vertrouwen genomen Ik kon en zou u zeker geholpen hebben. Ik heb heel wat geld in Engeland achtergelaten. Gij zoudt dat te weten gekomen zijn, als gij aan mij geschreven hadt. Zij keek naar de zee', ten einde haar gelaat voor mij te verbergen. Na een kort stil zwijgen zegde zij Ik weet, dat ik goede vrienden in uw vader en moeder heb, en een belangstellend vriend in u. O ja, dat ben ik zeker Ik heb geene aanspraken op uwe ouders. Dat ik de dochter van een oud vriend van hen beu, geeft mij het recht niet om hen lastig te vallen. Als ik hun verteld had, wat ik dacht te doon, dan zouden zij er my van afgehouden hebben. Maar wat zou er dan van my gewor den zijn Ik mag er niet aan denken. Hoe zouden zij, hoe zoudt gij weten, wat het in heeft, gouvernante te zijn alhans in Enge land. Ik zou liever... gouvernantes kunnen in Australië niet slechter behandeld worden dan Engeland. Gij hebt dus wel treurige ervaringen uw leven opgedaan Dat heb ik ook. Er zijn twee meisjes op dit schip, die gouvernante geweest zijn zij gaan naar Australië met het doel, daar zulk eene betrekking te krygen. Dat is eróéno van, dat tengere bleeke meisje met het licht blonde haar, dat daar alleen staat. Ik heb dikwijls met haar gesproken, en wij hebben elkaar onze lotgevallen meegedeeld. Beiden zijn, evenals ik, weezeu; de eene is de dochter van een majoor, do andere van een kunst schilder. Hare ervaringen zijn treuriger dan de mijne, en zij zegden, dat zij, als zij in Engeland gebleven waren, zich zonden ver dronken hebben. Wat zijn dat voor wezens, zegde ik, die meisjes het leven zoo onaangenaam maken, dat zij zich willen verdrinken Zijn dat men- schen O, als ik ze maar eens voor een dag op het schip had Maar zijn dat niet meestal vrouwen Als de verhalen, die de roman schrijvers samenstellen op waarheid berusten, dan is de heer dea huizes gewoonlijk geneigd om de gouvernante met wat al te veel wel willendheid te behandelen. De heer des huizes van de laatste fami lie, waar ik gewoond heb, sneed zelfde boter hammen en telde de stukjes, die ik at, en als de dienstmeid ongesteld was, verzocht hjj mij, steenkolen te geven en de bedden op te ma ken buiten de les nron. Zij fronste hare wenkbrauwen, en de tranen maar eene premie of vergoeding laat van slechts fr. 2,26 per zak en dat de geachte heer munster met de afschaffing der rechten eene premie of vergoeding van 4 fr. per zak aan biedt. Men leest in Het Volk de volgende belang rijke meêdeeling. De suikerkwestie heeft woensdag namiddag een grooten stap naar hare oplossing gedaan. In eene der zalen van het Natiepaleis hebben de Volksvertegenwoordigers van de land- bouwgroep een onderhond gehad met afge veerdigden der suikerfabrikanten. Men Bchijnt 't akkoord op den volgenden bazis 1° Afschaffing der accijnsen op sniker 2° Inkomrecht op de beetwortels, om de fabrikanten aan te sporen hunne beetea in land te koopen. Men verzekert dat M. de minister van financiën toestemt in het verlies van 6 mil- lioen, dat de schatkist door dit voorstel zou ondergaan. Die oplossing schijnt ons de beste moge lijk, maar zij is zoo onverhoopt, dat wy er moeilijk kunnen in gelooven. Kilometrische reisjesboekjes. In het blad van den Touring club komt een artikel voor over eene invoering, die van groot gewicht zou zijn voor het reizi gersverkeer, namelyk de kilometrische reisboekjes. Waarom, vraagt de schrijver, kan men niet in eens een getal kilometers vervoer koopeD, die men dan gebruikt naarmate men ze noodig heeft, in plaats van ver plicht te zijn uw kaart te gebruiken, den dag dat ge 't noodig hebt En dat is zoo. Ge koopt postzegels, die voor altijd geldig zyn en 't postwezen denkt er niet aan u te verplichten den timber den zelfden dag te gebruiken. Wat men kan doen voor het vervoer van brieven, zal men ook wel kunnen voor menschen. En de voordeelen van dit stelsel Die zijn menigvuldig. In dagen van drukte zou men niet meer aan de win ketten staan dringen, want ieder zou zijn aantal kilometers vervoer op voorhand koopen en recht naar den trein gaan. Dees stelsel zou ten keerste in het voor deel van het publiek vallen het reizen zou goodkooper zijn, maar er zouden meer menschen reizen. De Staat zal er niets bij verliezen, de reiziger integendeel veel bij winnen. In Frankrijk, Holland, de Vereenigde- Staten en Zwitserland werkt dit stelsel ter volledige voldoening van het publiek. In 1895 verkocht men in Zwitserland 72,794 dergelijke boekjes en in 1896 steeg het getal tot 87,082. haar in de oogen by de herinnering Ons gesprek werd afgebroken door het lui den van de etensbel. Omstreeks dezen tyd was de eerste hondenwacht, die van 's namid- igs vier tot zes ure duurt, bijna ten einde. Brigstock was reeds lang heengegaan en stond na hij de deur der kombuis, met de pijp in den mond met den kok en eenige matrozen te praten. Zij zagen herhaalde malen mijnen kant uit, alsof zij over mij spraken. Harding had het toezicht op het dek. Ik ging n«ffr hem toe en vroeg Hoeveel manschappen hebben voor dit schip geteekend Achttien, kapitein. Er zijn nu dertien matrozen aan boord, zegde ik, en dat is geen groot getal. Ik heb wel op grooter schepen dan dit met minder manschappen gevaren, zegde Har ding. Had ieder bij het begin van deze reia een bepaalde taak op het schip te Tolbren- gen Ik heb nooit iets anders gedaan dan het halfdek afschrobben, (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1