Zondag 28 Maart 1897. 5 centiemen per nummer. S29,c Jaar 5143. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. RECHTSGERIED AALST. Kiescollegie der Kiezers-werklieden. Kiezing van 21 Maart 1897. TT IT8LA O- ALGEMEENE TOTALEN MM. Blanckaert 2428 Luyckx 1471 Walleze 2419 Mertens 1415 Uit eene redevoering van M. W OESTE. (le (lelijkheid. Landbouw. Wekelijksche Veemarkt. Iets voor de boereu. Lang verwachte schuldbekentenis )la DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad u frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuiqiie Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 27 Maart 1897. Kanton van Aalst. Mandaat van werkend lid. Mandaat van plaatsvervangend lid. Aalst. le opnemingsbureel. De kiezers der Stad Aalst 1 en der gemeenten Baerdegem, Bavegem, Gyscgem, Hofstadé, Meire, Moorsel en Oordegem. Getal stemmers 1040 Getal stemmers 1040 Nietige stembrieven 68 Nietige stembrieven 86 Katholiek Blanckaert 623 Katholiek Walleze 622 Kunné.Socia,ist Luyckx 345 Socialist Mertens 327 Vragen Aalst. 2dl' opnemingsbureel. beüi£)e kiezers der Stad Aalst, 2, 4 en 5, en der gemeenten van Herdersom en Vlierzele. Getal stemmers 699 Getal stemmers 699 Nietige stembrieven 48 Nietige stembrieven 72 Blanckaert 305 Luyckx 346 Aalst. Walleze 310 Mertens 317 3d# opnemingsbureel. De kiezers der Stad Aalst 3 en der gemeenten Erondegem, Erpe, Impe, Lede en Nieuwerkerken. Getal stemmers 644 Nietige stembrieven 44 Blanckaert 367 Luyckx 233 Getal stemmers 644 Nietigó stembrieven 55 Walleze 365 Mertens 224 Kanton van Ninove. De kiezers der Stad Ninove en der gemeenten van Denderkautem, Dender leeuw, Denderwindeke, Iddergem, Meerbeke en Oultre. Getal stemmers 858 Getal stemmers 858 Nietige stembrieven 32 Nietige stembrieven 32 Blanckaert 429 Walleze 423 Luyckx 393 Mertens 393 Kanton van Sottegem. De kiezers der Stad van Sottegem cc der gemeenten vau Elcne en Erwetegem, Getal stemmers 247 Getal stemmers 247 Nietige stembrieven 6 Nietige stembrieven 6 Blanckaert 221 Walleze 221 Luyckx 18 Merteus 17 Kanton van Herzele. De kiezers der gemeenten van Herzele, Aygem, Burst, Erembodegem, Hael- tert, Kerkxken, S' Lievens-Hautem, Letterhautem eu Ressegom. Getal stemmers 659 Getal stemmers 659 Nietige stembrieven 34 Nietige stembrieven 34 Blanckaert 483 Luyckx 136 Walleze 478 Mertens 135 De zegepraal door onze katholieke anti-socialistische werklieden en arnbach- ters zondag 11., behaald mag roemrijken schitterend genoemd worden. Ja, roemrijk en schitterend is zij inderdaad, want niet alleen hadden zij te strijden tegen de roode socialisten maar ook tegen de liberalen en de groene socialisten vau Chipka, 't is te zeggen, tegen de drij antikatholieke fractiën te samen tot eou leger verbonden. De roodo socialisten bestreden ons, katholieken, met opgehevene visier en de liberalen en groene socialisten ondersteunden heimelijk hunne roode bondgenoten. Het ordewoord was dan ook aan blauwen en groenen heimelijk gegeven van voor de socialisten te stemmen. En men loochene het niet, want tot in de wachtzalen der kiesbureelen onzer Stad waren do lxberaleu en de groenen aan 't werk. Do *chris- tene demokraten waren de ieverigsten eu meer dan een zou men kunnen noemeu die met eene schijnheilige groene verraderstronie, vrienden en bekenden poogden te overhalen om voorde rooden te stemmen. Eenige kiezers waren thuis ge bleven en 't waren in meerderheid liberalen en katholieken, maar de groene socia listen zijn bijna tot den laatstonman opgekomen om voor do socialisten te stemmen. Maar de verraderij lukte niet niemand kou men doea wankelen al de katho lieken bleven paal vast getrouw aan hunne christeue overtuiging.... En nogthans de roode socialisten hadden de meeste 'hoop in dio heimelijke mede werking der liberalen en groenen ze waren bijna van de zegepraal verzekerd, maar eilaas I ze zijn in hunne verwachting bitterlijk teleurgesteld gewordeu. Eere zij dus aan onze katholieke werklieden en ambachters, zij hebben begrepen dat de katholieke Ster, 't is te zeggen, do leering der R. K. Kerk, ons alleen tot eene vreedzame, voordeelige en duurzame oplossing vau 't sociale vraagstuk kan voereD. Eere 1 drij maal eere aan ouzo katholieke partijgenoten van Stad eu Dorp zij hebben de liberalen en socialisten verpletterd en aan de groene verraderskliek eenen doodenden stoot gegeven, in afwachting van den genadeklop binnen vijftien maanden die haar in deu niet zal doen tcrugkeeren waaruit zij iu belang van Gods dienst, goede Zeden en Vaderland en voor de eer van ons zoo katholiek-Arrondisse ment van Aalst, nooit had mogen opstaan 1 Leve de ware Kath. Partij Moed mannen nog 15 maanden en 'tzal er meê gepast zyu 1 Wij hebben in een vorig nummer mee gedeeld dat onze moedige vertegenwoor diger, M. Woeste, eeue voordracht heelt gehoudeu te Luik eu er eene mees terlijke redevoering uitsprak. Wij willen de aandacht onzer geachte lezers inroepen op dat deel der redevoe ring van den achtbaren redeuaar, 't welk baudelt over Aandacht, waarde lezers Is de volstrekte gelijkheid mogelijk Kan de mensch door zicb-zelf, in alle noodwendigheden, voorzien Kan bij, bij voorbeeld, alle stielen uitoefenen Moe ten er geen metsers zijn om huizen te bouwen, wevers om stoffen te maken, schoenmakers om schoeisels te fabricee- ren, kleermakers om kleeren te bereiden? Ja, zegt men, maar wat wij niet willen c'est des bourgeois't is van de burgers. Welnu, Mijnbeeren, weet gij wat bour geois zijn is Zij yerkoopen en voeren uit de koopwaren, welke gij fabriceert on zonder die verköopers on zonder die exportatie, zoudt gij uw dagloon niet ont vangen De bourgeois brengen de koopwaron naar dat laud, hetwelk dees niet fabri ceert de levensmiddelen welke dat land niet in voldoende hoeveelheid opbrengt. Wij hebben allen brood noodig. Hot land beeft goen graan genoeg voor het ver bruik en het is onmisbaar,uit den vreem de graan te doen komen dat wij tekort komen. Wie doet dat Het zijn de bour geois. Er zijn botsingen tusschen den men- scheu. Dio botsingen hobbeu altijd be staan. Zij zijn het resultaat van do dwaling, do^ driften, de menscLelijko zwakheden. Zij moeten opgelost worden gelijkvormig aan recht en reden. Wie zal dat doen, tenzy de men- scbeu die hun loven doorbrengen met do studie der wetten Het ziju de magistra ten het ziju bourgeois. y Gij zijt ziek zult gij naar den eer sten kwakzalver deu besten gaan? Neen, gij gaat naar den dokter, die grondige studiën gedaan beeft, dio de ziekteu des lichaams, de ziekten der ziel kent, eu de laatsten bobben een grootcn invloed op die des lichaam^ Welnu, de dokters zijn bourgeois. Moeten er geeDc ondernemers, geene bouwmeesters, geene ingenieurs zijn om huizen, wegen, bruggen, kanalen, spoor wegen te maken Moeten er geeue kuns- tonaars, letterkundigen, geleerden zijn, om voldoening te geven, aau de hoogste iugevingen der ziel, eu meesterslukkeu te scheppen, die toch het sieraad ziju der menschheid Welnu, Mijnbeeren, dat doen de bourgeois lange toejuichingen Men zegt ons wij willen wol bour geoismaar wij willen geen kapitalisten en achter de kapitalisten toont men ons het geldkoffer En door eene- ingeving eene waardeering als gij wilt, die ons verwondert van die welke 'beweereu let terkunde te bezitten wijst men op dat geldkoffer 't welk men zegt iu ijlkoorts te verkeeren. Toejuiching Ik zeg u dat men kapitalisten noodig hoeft, en dat men er noodig beeft iu het belang van den werkman zelve. Gij zijt metsers. Als er geen kapita listen warcu, zou men geen huizen bou wen.Gij zijt glasblazers, metaalbewerkers, wevers. Als er geen kapitalisten waren, zouden er geen fabrieken of werkplaatsen ziju. 't Zij zoo antwoordt men. Maar wij willen niet dat de kapitalisten aan de particulieren toehooren Alles aau deu Staat, zeggen de collcctivisteu - en het collectivism overlaadt de tegenwoordige samenleving met zijnen vloek Let be schuldigt haar vo^aleene kapitalistische maatschappij te ziju, en ziet niet dat de samenleving, welke het wil stichten, hoofdzakelijk kapitalistisch zijn zou de rijkdommen des lauds, de opbrengst vau bet werk, al de wiust van werkman en burger, zouden immers in de banden van den Staat bijecu komcu. Zoekt, gij dat, Mijnheercu De werk man, gelijk de burger zoekt ecu eigeu huis te hebben, klein eu nederig als gij wilt, maar hij wil zijn home. Als het col lectivism meester is, zullen er geene par- ticuficreu zijn die een eigen huis hebben; allc-j zal aau deu Staat toehooren I «fGij wilt meubels hebben,een boekske op de spaarkas, een stadslot, wat weet ik al. Dat is u verboden alles komt aan den Staat - En weet gó wat er dan gobeureu zal Dau zal de mensch niet meerder werken dan hij strikt noodig heeft voor zijne behoeften. Waarom zou hij het doen? Waartoe zouden de uitvindingen en ontdekkingen dieuen Waartoe dat vermoeiend nachtwakeu De mensch zal daaruitgeeu voordeel trokken en zal lie ver niets doen Dat is het lot dat het mci&chdoin zou te wachten staan. Men wil u doen gelooven dat de kapi talen slechts dienen om huizen, hotels eu paleizen te bouwen voor de rijken. Zij dieuen om wegen, kanalen, spoorwegen, telegrafen, telefoons aan te leggen, die misschien nog meer zoo nuttig ziju aau het werk als bet kapitaal. De kapitalen dienen om de goede vrekken te ondersteunen, in te richten eu uit to breiden de zedelijke eu godsdien stige stiebtiugen, de kerken, de scholen, de hospitaleu, de* godshuizen, de weezen- liuizen. de schuilplaatsen van alle mise ries. Ziedaar wat het kapitaal doet en gij moet het begroeten l Zei;er, men moet \nn het kapitaal een goed gebruik maken; 'maar het kapitaal is een der groote bron nen van alle weldaden, die over het nwnschdom verspreid worden. (Langdurige toejuichingen.) POKZIEKTE. Voortdurend wor den er bij do slachting menigvuldige rund- dieren afgekeurd uit hoofde van pok- ziekte, eu als ongeschikt voor de voeding, gedolven. De landbouwer trekt 501. h.der waarde van den Staat eu moet ongeveer 25 fran ken afstaan voor de kosten van begrafenis. Ilèt verlies is groot Men boeit nu toestellen van ontsmet ting uitgevonden die toelaten zulk vleesch voor de voeding verbruikbaar te makeu. Het vleesch wordt bij middel vau stoom tot 120 graden gekookt en aldus ziju de kiemen der ziekte volkomen vernield. Het vleesfib eu vleescbsop kunueu zouder ge vaar benuttigd worden. De beer ingenieur Wodou van Namou beeft dergelijk stoomtuig geplaatst iu het slachthuis van St-Nicolaas. Het vleesch vau groote runddieren kan aldus, (alle kosten afgerekend) nog van 75 tot 100 franken opbrengen. Ingezien bet groot nut van dergelijke inrichting, durven wij verhopen dat ous Gemeentebestuur niet zal aarzelen ook ous slachthuis vau dergelijke stoom ketel te voorzien. Het tuig kost (met plaatsen en al) on geveer 4000 feanken. De |Staat en Pro- vintie komen er elk voor 1000 franken tusschen. De Stad voor 2000 franken. Niets zou beletten dat liet bestuur, voor elk dier dat behandeld wordt, eene som vau 10, 20 of 25 franken vereissche, om aldus kapitaal en intrest terug te be komen na korte jaren. IIoo zouden onze boerkens der Verze keringsmaatschappijen het bestuur dank baar ziju voor die uuttige inrichting. Men zou insgelijks de landbouwers der omliggendo gemeenten het gebruik der werktuigen, mits betaling van ecu zeker recht, kunnen toestaan; de maatschap pijen van verzekering, hier t'allon kante ingericht, zouden vleesch en vleescusop terug mede uemeii, om bet ten hunnent aan den man te brengen. Het is niet overdreven het getal diereu, per jaar voor pokzicktc afgekeurd, te scbatteu op 25, voor Aalst en kanton, 't geen rond gerekeud aan 20 franken per behandeling, 500 franken aau de stad c-n 25 x 75 1875 franken in den zak der beproefde landbouwers zou bréflgeu H. V. D. S. Wij laten hier oen verslag van derge lijke behandeling volgen Steriliseeren van vleesch. Ia het slachthuis van Sint Nikolaas (Waas) wordt met bijval voortgegaan niet het sterili seeren vau vleesch. Hot aldus behandelde vleesch wordt verkocht tegen fr. 0,50 per kilog. en bet sap (bouillon) tegen fr. 0,15 per liter. Do gemiddelde opbrengst, na aftrok van allo kosten, beloopt tot 60 a 70 fr. en wordt aau don eigenaar van bet dier afgegeven. Daar het vleescbsap waarlijk uitmun tend is, zoo geschiedt de verkoop er van gemakkelijker dan van het vleesch: dit sap is zoo sterk dat men, met 10 liters, eeu extract kau makeu zooals dat van Liobig. Ziehier, volgons de ontleding van M. Hot-ton, opzichter dor levensmiddelen te Siut Nikolaas, de samenstelling van hot vleescbsap dat getrokken werd na eene op 20 Februari gedane steriliseering. Densiteit van bet sap 1031. Een liter verdampt sap gaf Extract 9.2 Extract oplosbaar in alcohol vau 3.8 Extract niet oplosbaar in alcohol van 805.4. Mineraio stoffen 0.7 Phosphorzuur 0.25 Hes is waarlijk te betreuren dat het voorbeeld der Stad Siut Nikolaas nergous anders gevolgd wordt: hoevele duizenden kilogrammen vleesch zouden aldus kun ueu verbruikt worden, die nu naar de mestpacht gaan 1 't JoDgste nummer van 't Burger recht -> bevat eeu artikel, onder dezen titel dat, naar ous inzien, met aandacht dient nagezien le worden. Ons Gemeentebestuur heeft voor taak op zich genomen handel en nijverheid ter stede te doen bloeien, in de mate der mogelijkheid. Wij durven verhopen dat het, met de grootste welwillendheid zal onderzoeken of het mogelijk is in onze Stad eene ernstige en duurzame wekelijk sche veemarkt tot stand te breugeu. De wet van 3 Juli 1894, spreekt gansch teu voordeele der landbouwers in zake van verkoop der runddieren voor de slachterij bestemd. De laudbouwcr kan slechts aangespro ken worden voor koopvernietiging van geslachto diereu, iu de volgende voor waarden 1. Als het dier volkomen voor het ver bruik ongeschikt verklaard is, bij de slachting 2. Als het sedert min dau vijf dagen geleverd is 3. Als het binnen den afstand van 5 myriameters geslacht is (50 kilometers.) Dus dieren die gedeeltelijk afgekeurd worden blijven aau de vingers vau den slachter. Dieren die na den vijfden dag van de levering geslacht worden, en ook deze die in onze streek verkocht worden eu hij voorbeeld geslacht te Luik, Charle roi, Bergen, Namen worden ten laste vau den slachter afgekeurd. Die punten mogen van de landbouwers gekend ziju. Onze lezers die soms bij wintertijd al eens naar Lede trekkeu zullen inet genoe gen vernemen dat er voetstappen gedaan worden bij de Geraoeutebcslureu en de Provincie om liet Sas, tusschen Lede en Aalst dezen zomer to kasseiëu. Eene Rechtbank te Aalst. Het /roagstuk der stichting vau eene Recht bank vau cersteu aanleg te Aalst, is op nieuw opgeworpen. Onze achtbare kath. ertegenwoordigers en Seoateurs, maar vooral jJI. Woeste, houden er zich druk mee onledig. Wanneer men de topogra- phische ligging van 't Arrondissement van Aalst beschouwt, dan moot men beken nen dat de stichting eener Rechtbank to Aalst, noodzakelijk is zoowel in 't belang van t goede bestuur der gerechtszaken als in dat der gerechtsplichtigen. Het valt in ons plan niet heden die noodzake lijkheid andermaal te bewijzen. Een liberaal advocaat zegde de verle den.: week - Indien men de stichting eener Rechtbank van eersten aanleg te Aalst kan verkrijgen, dan zullen de liberalen in de volgende kiczingeu nooit meer in 't strijdperk tredeu. - Juist alsof de Aalstersche liberalen iets zouden toegeven met voor eeuwig eu drij dagen slapen te gaan. Kom laat er ons niet verder in gaan de man die dat zegde, is wel juist van do slimsten niet Niet zonder verwondering hebben wij zaturdag bemerkt dat 't Land van Aelst eindelijk 't masker afwerpt, dat het sinds drie of vier jaren draagt, eu de herders plunje uitschudt waaronder het zijne wol venhuid verborgen hield. 't Blad der Vischmarkt durft eindelijk ceus 't hart op de toug leggen. De catholieke partij, zoo schrijft het op zijn eerste bladzijde, 2d* kolou, is iu Aalst de partij van liberalen, uit bun partij geloopeu uit intrest eu fauatiek liberaal gebleven, s In Aalst is dus de catholieke partij eigantlijk de liberale n partij. Natuur lijk dan ook zijn er geen beter catholickoc dan de zoogezegde liberalen, en de partij welke wij, tot bier toe, dachten de libe rale partij te mogen heeteu is, hoe kon den we toch zoo .dom zijn van 't niet eerder te bemerken de catholieke partij Immers, 't Land van Aelst zegt het bij veel ander liberalen (is) eeu geest van meerder verdraagzaamheid opgekomen, voor 't evenredig stelsel, voor den Godsdienstvrede, ziende dat de Godsdienst^ zoo noodig is als brood....- Is 't klaar Omdat de kerels, die in 't Land hunne gal uitbraken, naar den vijand zijn over- geloopen, niet ar mes et bagages is de vijand de vriend, de vriend de vijand ge worden 1 Die huichelaars Meeuen zij misschien de II. Geest te zijn die de ver standen verlicht en de barton bekeert llebben zij do verwaandheid te gelooven dat zij alleen christelijk eu godsdienstig waren in de catholieke rangen eu dat bet voldoende is bij logiebroers de boe nen ouder do tafel te steken of arm aan arm, als warme vrienden, met godver loochenaars eu vrijdenkers uit wandelen te gaan om de bekeering van dio mannen te bewerken Ja, nu is, in uwe oogen, helden van Chipka, de catholieke partij liberaal ge worden omdat zij u niet helpt de puin- boopen weg te ruimen welke ten uwent het al te lichtzinnig vertrouwen in de solvabiliteit van Argentina's Staatsbe stuur en vau zekere Brusselsche bankroe tiers beeft opgehoopt 1 Maar braaf, en deftig, en eenig catbolick was onze partij toeu zij u hielp om uwe Jrukwerken te verspreiden eu jaarlijks duizendeu franks uit de geldbeurs te winnen vau onze Vlaamsche boeren U moesten de woorden intrest - u wraakzucht - schoeffelderij de lipl pen verbranden indien bij u uog eeuig ge. voel van schaamte en kieschheid bestoud. Djim la boum Fondsenblad Fondsenblad i> Ge bijt naar ons.... Weet gb, geachte lezers, wie dat schrijft Pic Doncho van de Vischmerkt Ja, 't schijnt (waut wij lezen dat blad niet)'t schijnt dat 't Fondsenblad ook al naar Pie bijt I Waar is de tijd vervlogen dat de sibbedomine van Chipka geene woor den zoetluidond genoeg kon vinden om zijnen vriend der Gentsche Ketclvest de mauw te vagen En nu bijt die hertvriend ook al naar hem 1 Ja.... bijten Ouzo Gentsche Confrater begint dus ook klaar te zien in 't verradersspel der groene socialisten ofte cliristeno volks- foppers Beter laat dan nooit, vriend I Zou de sibbedomind van Chipka nog wel een enkel nieuwsblad (wel te verstaan buiten do liberale en socialistische gazet ten) kunnen aanwijzen 't welk de groene verraderskliek niet afkeurt Eu zoo wordt Denderbodc - nu dage lijks gewroken door dozen die hem vroe ger zoo onverdiend den steen toewierpen. Maar 't is immers ook eene waarheid dat 't mecstendeel der menschen slechts de ernstigheid eener kwaal waardeeren wanneer zij er zeiven zijn door aange tast 1

De Denderbode | 1897 | | pagina 1