1IET SPOOK DER ABDIJ, Pol en Slant. Van tak op tak. Tc Moorsel Stant komt nog eens denhof opgestoken just op d'uur van de kaffe tafel. Stamt. Den goeien dag, Pol en Kaken t is weerom opast, dunkt mij Ka. Ja, Slant, 'k zei L liet daar zoo oven aan Pol, I als ik u den kop binneu de 1 poort zag steken, dat Stant van tegenwoordig altijd de goeie moment weet te verkieZeu. Stant. Ilewel, Kaken, kzal het maar zeggen lijk 't is als 't ik er kan naar houden om hier meè kaffetijd te zijn, 'k on laat het niet want ik drink hier een tasken goeien en 'k weet dat hij mij gejond is. Ka. Iia, dat is wel dadde, Stantge weet gij overigeus tocb wel datg'hicr van den huize zijt. Stant. Dank u, Kaken, dank u dat heb ik minstens wel honderd maal ui ondervonden; en hoe is 't beste vrienden, geeu nieuws sedert verleden^week Pol. 't Is hier altijd op don ouden jamais voort, Staatalles is hier rustig en vreedzaam en wij travakken altij 1 stillekeus voort. Stant.—En wat zijn de kouters weèrom al veranderd op acht dagen, Pol Pol. Jamaar, Stant, w'hebbon nu eerste klas van weêr ook, zelle manne ken; de wind van voren en redelijk warme en zachte lucht. Stant. Ja, Pol, 'k he!) van over eenige dagen mijnen dikken lijfrok uitge laten, ik begon er onder te zweeten. Pol.Daar en ben ik nog niet haastig meè, Stantliever een beetje te werm als meè 't chattika loopen. Stant. Bij ons noemen ze dat bet rumaiis, Pol, maar dat ziju klodden; ik heb daar somtijds een smeet van in mijn linke schouder, maar pijnlijk is 't. Pol. Pol. Ja, Stant, mijnen ouden non kel Sis leed daar dikwijls aan en den sukkeleer liep somtijds wel in drij kattc- vollen gebnaueld. Sta^t. Een kattevel is daar goed voor, Pol dat is worm en 't trekt de kwade humeuren uit 't lijf. Maar zeg eens, Pol, hoever staat ge nu meè het werk Pol. Nog bijkans Dieverst, Staut; w'bebben vier dagwaud mest ingereden en 't is al. Stant. Voor haver, zeker, Pol Pol. Ja, Stantmaar w'en zullen ons nog niet haasten 't is nog drij weken lang goed. Stant. 'k Ileb daar onder de baan zien graan herzaaicn, Pol; wat dunkt u daar van Pol. Dat 't klodden zijn, dunkt mij daarvan Stant er zijn bier ook boeren die dat moeten doen hebben, maar't is prijkeleus, man. Stant. En als 't te dun staat, Pol, dal is toch ook mis. Pol. Ja ja, Stant, er en is somtijds anders niets meè te doen in de jaren ze ventig heb ik g'bcel mijucn oogst moeten herzaaicn; 't was, den duivel, al vervro- zon wat dat buiten stond. Stant. En hoc zijt go dan uitge speeld, Pol? Pol. Wel, Staut, nog redelijk goed; maar 'k moet zeggen dat 't weêr dan al lerbest meè gewild heeft. Stant. Maar d'haver en wordt wel maar gezaaid naar deu winter. Pol; hoe komt dat, dat 'i graan vóór deu winter moet gezaaid worden. Pol. D'haver groeit rapper op, Stant, en daarbij d'haver en kan tegen den vorst niet; maar't graan moet om goed tc ziju, binst den wiutcr, kunnen wortclcu.eu struiken. Stant. Hebt gij niets moeten her- zaaien nu, Pol Pol. Neen, Slant; een partij of twee staat op 't dunste, maar we zullen 't goed peporen, eu 'k en twijfel niet of 't zal er wel komen. Stant. Nog geen vlas gezaaid, Pol Pol. Nog niet, Stant, maar binnen eenige dagen,'als't weêr volledeert. Stant. Gaal g'bet veel zaaien, Pol Pol. Nioneenik, Stanteen goed dagwaud eu daarmee opgevouwen, want 't beeft mij verleden jaar zoo iets als neu frank per roei opgebracht benevens veel werk eu kosten, eu ineè zulko ontvangs ten zou ncn boer den berg afgeraken eu vergeten te betalen. Stant. Do klavers staan schoon van de jaar, Pol 'k heb er ginder aan het draaieu van de baan een partij van een dagwand of drij zien staan, wel ze staan zoo jeugdig en zoo groen dat g'er van lust zoudt in by ten. Pol. Ja, Stant, dat zijn «lo mijne eu 'k heb ze van den morgeud ook nog meè plezier en voldoening staan bezien. Ka. Jamaar, Slant, 'tis nu al wel meè van «ie vruchten en den boerenartikel tc praten zeg neu keer, man, hoe was 't meè 't vastensermoen van zondag ge passeerd Stant. Ha, beste Kaken, 't heeft mij zooveel deugd gedaan als uwen goei en kaffc die'k hier driuk. Ka.Eu was 't nu over Petrus, Stant? Stant. Jaat, Kaken, ten minsten 't tweede deel; 't eerste deel was over deu kaakslag dien onzen lieven Heer ontviüg voor de rechtbank van Caiphas en ook over de beschuldiging die Hij onderging van gevloekt te hebben. Ka. En wat gebeurde er van dienen hurk die aan onzen lieven Heer ncn kaakslag toebracht, Stant? Stant. Ilewel, Kaken, ge zoudt zeker poizen dat hij op staanden voet door't vuur des hemels versloudcn of in d'opengescheurde aarde verzwolgen wiord? Ka. Wel zeker, Stant Stant. Ilewel, menscblief, onze lieve Heer hield zich te vreden meè aan dien booswicht met zachtmoedigheid tc antwoorden indteu ik kwalijk gesproken heb, geef er bewijzen van; en indien ik wel heb gesproken, waarom slaat gij mij? Ka. Welk voorbeeld van goedheid eu zachtmoedigheid, niet waar Stant Stant. Och, Kaken, 't is't geen doorstraalt iu geheel het leven en lijden van onzen goeden Zaligmaker, en 't was ook zonder tegenspraak dat hij zich hoorde uitmaken als eeuen godslasteraar .ca daarvoor zich ter dood hoorde veroor- deelen. Ka. Wel, Stant, ,dat is afschuwelijk en walgelijk van onzen lieven Heer zelve te hooren beschuldigen van godslastering! Stant. Ook, zegde de predikant, dat onze goddelijke Verlosser zulks heeft willeu verdragen om zijuen heinel- schen Vader te verzoenen voor al de godslasteringen die ih latere tijden door de soddeloozen en de slechte kristenen zouden uitgebraakt worden. Ka. Ja, Stant, dat vloeken dat is een lcelijk werk, en mochte het ik op mijnen hof hooreu doen, ik ware in staat van Stant. En zeggen, Kiiken, dat het hedendaags toch zoo gemeen wordt onder de menschen. Ka. En nochtans, Staut, wee aan de vloekers l Velen heb ik er zien te niet gaau hier op de wereld en onzen lieven Heer weet wat er gebeurd is met hunne ziel Stant. 't Tweede deel van 't ser moen was troostelijker, Kaken, 't was over deu val en de bekeering van Petrus. Ka. En wat hebt ge daar zoo vau onthouden, Stant? Stant. - Wel, Kaken, 'k zal kort zijn Petrus was wel vaü zin van zijnen godde- lijkeu Moester niet tc verlateu en van hem ter zijde te staan op leven en dood; inaar als onzo goddelijke Zaligmaker hem in 't hofkeu tot tweemaal toe kwam opwekken om tc- waken eu tc bidden, gehoorzaamde Petrus niet; en als de vij anden vau Jesus hem kwamen gevangen nemen eu hem wegleiden naar de recht bank van Caiphas, nam Petras met d'an- dcre aposteleu de vluchtnochtans hij wierd beschaamd over zijn gedrag en hij kwam van zijne vlucht terug en hij volgde dan Jesus van verre; hij drong zelfs bin non in deu voorhof van Caiphas, maar it de plaats van de gerechtszaal binnen te stappen om zijnen goddelijken Meester te verdedigen, ging hij staan bij de kroch ten en dienstboden die zich to midden van den bof rond een stapclviiur stonden te warmen. En 't is daar, Kaken, dat bij op min als een uur tijd, op do stem eeue eenvoudige dienstmeid zijuen godde lijken Meester tot drijmaal toe verloo chende. Ka. Dat was nog al erg, Stant Stant. Jaat, Kaken, maar hij heeft bet tocb zoo bliksems schoon hersteld. Naar de derde verloocbc ning ging de ge rechtszaal open en Jesus wierd door zijne be ulen door den voorhof gesleuril 0111 iu u«i kerker geworpen te worden en dc goede Zaligmaker beziet Petrus en de blikken van Petrus ontmoeten die van zijnen lieven Meester eu ziet. Kaken, 't is er race gedaan 1 Petrus vlucht den hof uit al weonen; hij vraagt cn bekomt vergiffenis van zijne zonden en in 't ver volg is hij gedureude vijf cd twintig jaar 't opperhoofd der H. Kerk; werkt, zwoegt en lijdt voor zijnen Heer cn God en sterft eindelijk aan een kruis gelijk Jesus zelve. Ka. Waarlijk, Stant, dat is treffeud en schoon Hoe dat ncn raensch toch gemakkelijk kan vallen, lie Staut Stant. Ja, KAken, en hijzouderlijk als hij niet ootmoedig is en niet bidt 1 Ka. Maar hoe dat neu monsch toch ook gemakkelijk vergiffenis bekomt vau zijne zonden, niet waar St?nt Stant. Ja, Kaken, als hij maar en wilt als hij rechtzinnig afstand doet vau de zonde en tot zijuen Heer en God te rugkeert. Ka. Dat. zouden alle zondaars ncn keer mocteu hooren, zie Stant, nu bc- zonderlijk meè den aaustaanden paasch- tijd 1 Stant. 'tEu waar niet slecht, Ka ken, want in zoude leven, is schrikkelijk en rampzalig 1 Ka. Maar, Stant zouden die fa meuze meetinggevers cn die opstellers en uitleurdcrs van afgekeurde en gevaar* QRH n.e.NU.^J lijke gazetten ook nog kunnen vergiffenis i zoodanig overtuigd dat ze niet den minsten bekomou van 't onberekeubaar kwaad 'lat ze bedrijven Stant. Ja eu neen, Kaken; ja, als ze ophouden van de menschen te bedrie gen en te verleiden eu van de samenle ving en d'heilige Kerk iu gevaar te bren gen, en als ze daarbij in 't openbaar, go- lijk Petrus, wceuen over 't ellendig kwaad dat ze gedaan hebben. Neen, Kaken, indien eenc van de twee voor gaande conditiën ontbreekt. Ka. Och Ileere, Stant, den hoog moed, deu haat en do wraakzucht Stant. Ja, Kiikeu, en daarbij do zucht naar kluiten, naar halve en g'heele! Ka. En toch maar éeu leven zijn, he Stant Stant. En dan nog een kort, Kaken! Maar daarachter, dat is wat anders Ka. Zwijg mij daarvan, Staut; maar alia elk zijn goeste, zei de man, en 't is elk voor hem. Stant. 't Is alzoo, Kakeu; en be dankt voor de kaffe, beste vrienden, en tot wederomziens Pol en Ka. Ja, Stant, en wol thuis! sotf ami Renkin - om dien tucht maatregel af te keuren.... Maar wat wil men toch Vogels van eender veer en Vliegen samen geern. Adieu Donchisten De Gcntscho anti-socialisten moeten deze week niet weinig leute gehad hebben Wekelijks leest meu in deu tolk onzer groene socialisten, in "Tiet Land van Aelst - ,dat het eeuigste afdoende middel om Gent van de roode heerschappij te bevrijden is van aldaar ook ecne chris- te volkspartij in te richten gelijk te Aalst! En de Gentenaars dachten dus dat, aangezien de roode socialisten in 't strijd perk treden in de kiezing voor deu Gaede- mannenraad, onze groene helden onmid- delijk zouden iu 't harnas springen om de mannen der roode vlag te bevechten, te bestormen en zelfs te verpletteren. Groot moet de verwondering der Gen tenaars gewoest zijn, toen ze bestatigdeu dat de Aalsterscbe Doncherij nog zelfs geen kandiuaatje van een vuistje hoog dorst vooruitzetten Onze groene grootsprekers zijn dus invloed, zelfs bij onze werklieden, bezit ten dat ze (stijl Pie I touché) als ware sibbedomincs, plattekeesmannen, laje- kesmannenventen om in (Terivten ie zet tenbroeksch.. zeemenissensauspa ncn, jillens en locbbcns den strijd tegen de roode bende bobben overgelaten aan onzen katholieken auti-socialistischcn Werkliedenbond 1 En dan durft de tolk der sibbedominés van Chipka schrijven Naar het land van Aalst dar ven de socialisten niet komende christene volkspartij houdt daar goede wacht 1 f I Ja, ge moogt het zeggen, Snullemans Pie, uw stervend kliekje houdt goede wacht overal te Brugge, te Antwerpen gelijk te Aalst spaut het met de roode bende aan En dat h waclit houden 't is oiu te bersten van lachen Trekt hem vao mij af, of 'k vermoord hem riep Uilenspiegel.... en hij lag onder 1 Episode uit den Oorlog in de Vendee. 29"° VEBVOLQ. «0»— Edele vriend, stamelde hij, weerde de Milly, gij in zulk eeneu toestand Beklaag mij niet, antwoordde de zieke met zwakke stem. God heeft mijue hoon niet lieschaamd gemaakt. Hij schenkt mij een schatbaren troost, dien van u weer tc z dien van n, alvorens te sterven, aan mijn hfert te drukken. tiij zult genezen, onderbrak hem de priester. Zou uwe zelfopoffering u dan nood lottig worden Spreek niet van zelfopoffering, vriend. Jk hrii een heiligen plicht vervuld, dat is alles. Helaas, mijn bloed zal ongetwijfeld tevergeefs hebben gevlooid jonkvrouw Blan che.... Is gered. Gered riep de gewonde uit, terwijl hij zijne betraande oogeu ten heinel ophief, 0 mijn God, welk een vreugde at vallen mij de smurten thans zoet Zijt gij er zeker van, dat zij gered is i Groene verraders. Het is onmo gelijk tc loochenen dat er zondag 11., in de kiezing van den Goedemantienraad, een heimelijk verbond bestond tusscben do drij antikatholieke fractiën, de roode, dc blauwen en de groenen. Toen de uitslag van 't 2* opnemings bureel onzer Stad gekend was, 't welk cene meerderheid aan do socialistische kandidaten gaf, zegde oen der leiders vau deu rooden troep, met de onstuimig heid vaneen knallend spruitwatorflescbjc, tot een troepje gezellen 't welk zich op den koer dos stadhuizes bevond Jou- - gens. 'k heb Menheer Romain daar eeao vieze smoel zien spinnen als hij hoorde dat we in 't bureel der Pontstraat bo- ven liggen, maar hij zal straks nog eene andere gip trekken als hij den uitslag van Ninove en Herzele zal ver- nemen, want daar zijn het bijna al Donchisten en die zijn voor ons i (Historiek). En dos anderendaags wanneer de ofli- cieelc uilslag ging hekend gemaakt wor den, bevondt zich een van de voornaamste redenaars der groene verraderskliek ter Mei kt te midden der socialisten in zeer gemeenzamen vriendelijken omgang.. Het heimelijk verbond tusscben rooden cn groenen kan nog onmogelijk geloo chend worden. Eu zeggen dat die groene verraders der katholieke partij aangesloten zijn bij den Belgischen Volksbond cn door zijne katholieke vlag beschermd worden.»Hoe is 't mogelijk dat men zich te Gent nog langer late om den tuin leiden door die scbciuheilige volksfoppers Mon ami Renkin. Dijnsda[_ lest was er opnieuw twist outstaan in de Volkskamer tussclieu de kath. meerder heid en de socialisten. Een bediende der Kamer was door Bureel met 14 dagen opschorsing gestraft geworden om zijn berispelijk gedrag in do werkstaking der gasbewerkers vau do Stad van Brussel. En Vandervelde, de chef der roode socialisten, daarover liet woord voerende verklaarde dat hij 't accoord was avcc Zoo zeker mogelijk. Maar door welk wonder spreek Bedaar, sprak Olivier. Sproek hervatte de zieke, verhaal mij, bid ik u, wat er gebeurd is Yolgeerne, antwoorde de monnik. En zich naast het ziekbed van zijn vriend plaatsend, herhaalde hij alles, wat Margu- retha hem omtrent het voorgevallene in het bosch had meegedeeld. Dit verhaal werd mét eene eerbiedige stilte aangehoord. Het gelaat van M. de Milly straalde van vreugde. Toen pater Olivier ophield, schudde hij hem de hand en ontsnapte slechts dit woord aan zijne lippen Gered Dit ééno woord zegde meer don eene lange redevoering. 's Avonds verliet Olivier de pachthoeve, waar hij M. do Milly kalm en vol berusting achterliet. Bij zijnen terugkeer in de abdij van Savig- ny bevond de monnik, dat in den toestand van d'Orbois merkbaar verbetering was ge komen. De ridder was nog altijd somber en terughoudend gestemd, hij vermeed elke ver klaring met zijnen neef men zou gezegd heb ben, dat het verleden hem vrees inboezemde. Gedureude de volgende dagen bracht de monnik M. de Milly verscheidene malen een bezoek. Ofschoon do toestand van den edel man ernstig was, bestond er nog hoop. Toen hij op zekeren dag van een dier be zoeken terugkeerde, wachtte Olivier eene verrassing d'Orbois had de abdij verlaten. God bescherme dien ongelukkige, sprak de religieus. Laat ons voor hem bidden, zoon, ant woordde M. de la Meilleraye hij is wel on gelukkig. Eenige weken liepen zonder ecnig ongeval voorbij. De heldhaftige worstelstrijd van het boven- Loireleger had in de pninen van de abdij smartelijken weêr klank gevonden. De beide mannen, die omtrent het lot van Blanche in het onzekero verkeerden, zuchtten en hieven de blikkeApn hemel. Op zekeren dag verna men zij het bericht van de ramp te Mans, Welk een slag voor dien vader, voor broeder, voor dien trouwen de Milly Weinige dagen na die ramp, op eenen gend, dat Olivier zich in de pachthoeve van llouxmetM. de Milly onderhield, kwam de goede Trudaine eensklaps ontsteld binnen stormen, roepende Wij zijn verloren, wij zijn verloren Wat is er dan vroeg de monnik. Uit hunnen doodslaap. Men weet dat de groene socialisten te Brugge in de laatste kiezing voor do liberalen openlijk hebben gewerkt en dank zij die onder steuning bekwameu deze laatston een onverhoopt getal stemmen. Nu, dat heeft de Brugg^scho liberale associatie uit den doodslaap wakker ge schud, waarin zij sedert jaren verzonken ligt. Reeds heeft de Bruggescbe liberale associatie vergaderingen gehouden om zich herin te richten. De groene socia listen vormen overal de kliek waarin de liboraleu hunne eenige hoop op herleven stellen 1... Erembodegem. Daar riekt do haring der socialisten, zoo van groenen als van rooden, sterk aangebrand 1 Men weet dat een groot getal werklie den dezer gemeente, sedert jaren, in het gasgesticht der stad Brussel arbeidden en er eene daghuur van minstens 4 frank daags wonnen. Eene werkstaking ontstond onlangs in dat geslicht door de ophitsingen der roode socialisten. Seffens sprongen de groene socialisten van Aalst hunne roode makkers terzijde; als er maar ruzie te stoken is, mag men op die aBipooxu jannen rekenen. Strooibriefjes werden door de groene socialisten overal uitgedeeld om onze werklieden welke te Brussel de plaats der werki-takers hadden ingeuomi n te smee- ken vau ook het werk te slaken om de Stad Brussel er toe te dwingen do werk stakers terug te nemen. Maar 't was mis gepierd 1 De Stad Brussel heeft gezegd Wie buiten is, blijft buiten en de mauncn n die ons uit deu uood hebben geholpen, als wij bedreigd waren van zonder licht te vallen, die mauncn alleen mogen blijven. En de arme dompelaars die ten getalle van meer dan 200 naar de roode opste kers geluisterd hebben loopen nu zonder werk en hunne vrouwen en kinderkes hebben honger I Maar zult ge zeggen: de roode en groene socialisten staan die arme dompelaars nu toch zeker bij in bunnen nood... Attends, je viens Mossieu vous étes d coté Sedert, dien hebben noch rooden, noch groenen een enkel woordje meer gerept over de misleide en bedrogene gaswer- kers De rooden zeggen 't is de schuld der groene socialisten van Aalst.... Eu onze groene socialisten zwijgeD dat ze zweeten.... O die Pilatussen Maar roodcu en groenen zullen het zich ook wel wachten van te Ererabodcm van hunnen neus te gaan maken 'tZou er niet pluis zijn voor die volksfoppers In het arrondissement Gent maken de socialisten eene icverige propagande voor do kiezing van zondag 28 dezer voor den Goedemaunenraad. Dat schijnt niet gemakkelijk te gaau, en zoo klaagt Vooruit nn dat de roode progaganda- makers zondag to Secverghera op een gevecht uitgedaagd weiden, dat zij te Audenaarde met stokken bedreigd wer den, dat zij te Somerghem moesten gaan vluchten, en dat zij te Meirelbeke aange vallen werden met knuppels eu dorsch- vlegcls. Mogelijk ziju die klachten overdreven in alle geval, zij bewijzen dat de socia listen op den buiten alles behalve met open arrneu ontvangen worden. En mor gen zal waarschijnlijk Vooruit schrijven, dat de roode redenaars op hunne propa- gandalocbten den grootsten bijval beko men hebben. Kluchtig hé Drank. Statistiekers hebben bere kend dat er in België, in bet jaar 1896, eene som van 24S miljoen 179,920 fr. uitgegeven is voor alcoolistische drauken en wijn. Dat zou een uitgaaf van 42 fr. per iuwoner zijn vrouwen en kinderen medebegrepen. De roode socialisten maaien Wat de groene socialisten zaaien Te Boom komt dat eens te meer bcsta- tigd te worden. Ten allen tijde is het kanton van Boom een der steunpilaren geweest der kath partij van Antwerpen. De christene volksfoppers ter ge legenheid van een verschil onder de steenbakkers van Boom en hunne bazen, zijn er tusschen gekomen eu hebben al daar van tijd tot tijd meetingskeus ge houden. Wilt ge nu weten, geachte lezers, welk uitwerksels die tusschenkomst der groene socialisten heeft verwekt? Zondag 11. was het te Antwerpen ook kiezing voor den Gocdemannenraad. Er waren drij kandidatenlijsten katho lieken, liberalen cn roode socialisten. Hewel I de lijst der socialisten bekwam te Boom 968 stem. en deze der katho lieken slechts 731 stem. 1 De schoone katholieke meerderheid van vroeger is dus veranderd in eene roode meerderheid, dankzij de werkiu- gen der groene socialisten ofte christene volksfoppers I Is 't dan te verwonderen dat overal die hoogmoedigo kwispels als verachtelijke verraders'uit de katholieke partij worden verbannen Klassenjusticie. Vooruit meldt dat citoyen Hardyns eene klacht inge diend heeft bij den proknreur des konings te Gent, omdat bet gerucht verspreid wordt dat er in Voor uil 1500 fr. gestolen zijn.Zoodat Vooruit toch betrouwen heeft iu de justicie, die hij zoo dikwijls van par tijdigheid durft beschuldigen 1 Hij bekent dus zelf dat die beschuldiging niot ge grond is. Een kasseisteen op den kop van Vooruit, (zoo spreekt het Fondsenblad) zoo mag men dc onbehendige handelwijze van lc Peuple noemen die,om zijne Gent- scho vrienden to verdedigen, meldt dat de samenwerking vaD Vooruit in het laatst afgeloopen jaar 296.000 fr. heeft gewonnen, waarvan 222,000 fr. ziju uil- gedeeld. Aan do werklieden van Vooruit Ge zijt er wel meè Neen aan de leden, 't is te zeggen aan de actionarissen Juist gelijk dit gedaan wordt in dc eerste naamloozc maatschappij de beste. Die 296,000 fr. winst maken niet min der uit dan 25 per honderd op het cijfer der zaken van Vooruit. En de socialisten noemen het een schandaal als ecne nij verheidsonderneming 8 a 10 ten honderd aan hare actionnarissen uitdeelt Volgens de socialistische leering zou do winst, in haar geheel toekomen aan do werklieden, die cr voor gezweet cn ge zwoegd hebben, cu niet aan de koopers of actionnarissen, die er niets voor gedaan hebben. Maar gaat eens aan dc socialisten vragen dat zij hunne werken zouden re gelen volgens hunne woorden. Integendeel, om nog eenige franken meer aan hunne leden te kunnen geven, hebben zij op hunne naaisters het zweet- stelsel toegepast en daarvoor werden zij door de rechtbank veroordeeld. Bedevaart naar Rome. Het Nederlandsche nationaal Comitcit, 't welk den ieverigen M. Mercx van het klooster der Trappisten te Tilburg tot secretaris heeft eu onder zijne loden lelt do E. E. II. II. Priesters Dek kers, Van deu Briuck, Van de Looveren eu M. M. Dercksen ca Brouws, opsteller van den Tilburgsche Courant heeft het Katholiek Verbond gelast met de inrich ting vau de Bedevaart naar Rome welke het besloten heeft te doen op 3 Mei aanst. Deze beeren het verlaugen uitgedrukt hebbende dat eene Belgische groep zich bij hen zou vervoegen, heeft het Katho liek Verbond maatregelen genomen om de reis onder de beste voorwaarden te vergemakkelijken. Het vertrek zal plaats bobben uit Brussel iu den avond van 3 Mei en de terugkeer den 14 Mei des voormiddag». Het verblijf te Rome zal 5 dagen duren. De prijzen zijn bepaald als volgt e klas 475 fr. 2* klas 375 fr. 3C klas 250 fr. erin begrepen al de onkosten van ijzereuweg, logist, eetmalen, omnibussen en rijtuigen. De reis zal in speciale treiu gedaan worden. Voor de bijtredingen, zich te wenden tot M. Francois, Bestierder van het Katholiek Verbond, 45. Noorderlaan, te Brussel. De Blauwen de Blauwen ik heb hen gezien, daar zijn ze Inderdaad omsingelde een talrijke troep republikeinen de boerderij. Op bevel van hun aanvoerder drongen de soldaten de woning binnen. Trudaine liet zich op eene bank neervallenweenend van woede. Pater Olivier en M. de Milly wachtten kalm af, wat ge beuren zou. De Blauwe officier trad naderbij. Eene hel- sche vreugde lag op zijn gelaat. Gij zijt mijne gevangenen, sprak hij met donderende stem. Maak u gereed om mij te volgen En zich tot den lieer de Milly wendend voegde hij er bij Gij hebt toch mijne gelaatstrekken niet vergeten, hoop ik Het is waar, ik herken u, mompelde de Dat doet mij genoegen. Ik ben Clave* rolles de vriend van d'Orbois... Ik had mij als de verdediger, de steun van jonkvrouw de la Meilleraye opgeworpen. Ellendige verrader brulde Milly. Wel zoo, sprak Claverolles glimlachend, gij kent mij bijzonder goed het is is niet noodig, n mijne aanspraken op nwen haat in herinnering te brengen. Overigens houd ik niet van omwegen. Ik zal dus recht op het doel afgaan. Mijne plannen ziju deze ik heb gezworen, dat jonkvrouw Blanche eenmaal de mijne zal zijn ik ben vast besloten mijnen eed te houden, al moest ik daarvoor den ge- heelen adel van Bretagne vermoorden. Een kreet van afgrijzen ontsnapte aan de lippen van pater Olivier en baron de Milly. Stel u gerust, zegde de schurk op spot- teuden toon, gij zult den dageraad van zulk eene gebeurtenis niet aanschouwen ik breng u naar Laval, waar het schavot u wacht. Uwe dierbnarste vrienden zullen uw lot deeldn. Op weg, mijnheeren, op weg het is tijd Ik wacht geen oogenblik langer. Ondanks zijne zwakte werd M. de Milly ruw op eene kar geworpen Olivier nam naast hem plaats. Op een teeken van Clave rolles zette de troep zich in bewegjng, na de pachthoeve in brand gestoken te hebben. XXI. DE HINDERLAAG. Na de ramp van Mans had Jean Chouan zich iu de omstreken van Laval teruggetrok ken, om zich op een nieuwen strijd voor te bereiden. Uit zijne wijkplaats sloeg hij nauw keurig acht op alles wat op de hoeve des Poiriers gebrurde. Een trouwe bode bracht hem iederen dag berichten omtrent zijne zus ters Perrine en Itenée, alsook van Jonkv. de Niet verwijten, niet liegen niet lasteren, alles in eerlijkheid en def tigheid zoo roept u 't Land van Aelst t orgaan der Yischmiju, het wekelijks van op t gebiedhuisje van Chipka af. Maar zie de verledene week ontving het Land van Aelst weêr eens 't bezoek van den deurwaarder, die papier met leeuwkens afgaf, uitnoodigende 0111 voor de Rechtbank te verschijnen en er te verantwoorden over grove beleedigingen tegen eenen jongeling onzer stad gericht in den verwijtpenning. Alles in eerlijkheid en deftigheid Maar de volksfoppers van andere gewesten zijn onder dit opzicht niet beter dan de Cliip- kamannen. Wij vernemen dat Het Recht T Somorgem8che orgaan der volksfoppers, ius- er V gelijks voor 't Gerecht gaat te verantwoorden om lebhen wegens laster tegen eene onberispe lijke jonge dochter uit het volk te Brugge. 'H VU Het ordewoord der groenen te Brugge was: Niet stemmen voor de katholieke kandi daten. n En uit wraak tegen ware christene werk lieden die dat verraad niet'wilden plegen, drukte men den schandelijksten laster en stool men de eer en reputatie van eenvoudige werkmen schen Dus de groeue socialisten zijn overal met 't zelfde sop overgoten "Vak- enNijverheidschool te Aalst. Onze Saucisse/aan sprak in do Volkskamer over de noodzakelijkheid van eene vak- en nijverheidschool te Aalst te stichten. Nu, de heer minister Nyssens antwoordde hem Man, ge wilt eene deur openstampen die wijd openstaat, want reeds is het Stede lijk Bestuur van Aalst in onderhandelingen met de Regeering getreden om zulke scholen in October aanst. te Aalst te openen. Wij durven wedden dat we in 't Land van Aelst zullen lezen dat de Aalstenaars die school aan omen broeder te danken hebben... O gi belachelijke kluchtspelers toch dag de voordracht gehouden over liet nut eu de voordeeleu van deu Onderlingen Bijstand. Meer dan 150 werklieden verdrongen zich in de zaal der Meisjesschool. Veel geestdrift heerschte er, iets wat genoegzaam getuigt van den goeden indruk op de aunhoorder ge maakt. I)ezo voordracht zal vruchten dragen. Op 't zelfdo uur had er eene masting plaats iu eene herberg, rechtover do Meisjesschool belegd door de volksfoppcrij ofte groene so cialisten. Een vijf en twintigtal personen wa ren aanwezig, ondanks den dringende oproep door de Moorselsche groenen gedaan. 't.Was er zou koud dat 't vuur in do pijpen ver- vroo8; maar ook geen wonder ze waren als van de hand Gods geslagen geweest toen zij die talrijke schaar Moorselsche kath. werk lieden de Meisjesschool hadden zien verlaten. En wie zou er van verwondering niet met stomheid zijn geslagen als men in de goede meening verkeert dat men den bovenzang heeft eu dan ondervindt dat zijn rijk uit is eu voor goed uit, dat het is: Adieu mijnen mcuzelnar met draadje en al la Meilleraye. Op zekeren avond verscheen de bode aan den ingang van het hol, waar Jean Chouan zich met zijne mnkkors had ver borgen. Toen hij hem zag, verbleekte de jonge aanvoerder. Vriend Marcel, sprak hij, terwijl hij zijne aandoening trachtte te overmeesteren, komt gij mij slecht nieuws brengen Het is helaas maar al te waar. Wat is er gebeurd Spreek De pacht hoeve....? Is door de Blauwen overrompeld. En mijne zusters Zyn gevangen genomen door de ban dieten. Jean Chouan drnkte het voorhoofd in zijne banden. O, mijn God riep hij nit, en ik was er niot om haar to verdedigen Er hangt een noodlot boven de Cottereau's. Allen moeten omkomen. En snel voegde hij er bij. Is Jonkvrouw de la Meilleraye ook in hunne handen gevallen Neen zij heeft zich weten te redden. De Hemel zij gedankt Maar spreek, vriend, geef mij eenige bijzonderheden om trent het gebeurde. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 4