Donderdag April 1897. 5 centiemen per nummer. 52sle Jaar 5146. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 'tMaconiek liberalism beoordeeld door een socialist. De Martelaars der Commune. Het lied van vroeger en dat van heden. Beschermt de vogelen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique «mum. Per drukregel. Gewone IS centiemen Reklomen fr. t,OÜ; Vonnissen Cf 3' bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentién uit vreemde lar.den zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 31 Maart 1897. Hoe dikwerf reeds Lebben wij op den noodlottigeu rol gewezen dien 't raacon- niekliberalism, bijzonderlijk in ons laud, heeft gespeeld en al de rampen en onhei len herhaald die bet,ouder godsdienstig en maatschappelijk opzicht, beeft geslicht En telkenmale wij bet deden, riepen do ichoolpetlanten en andere schrijvelaars dieDendergalm 't boope flikken ons toe: Denderbode, ge liegt, ge belastert ons Maar 't zijn onze katholieke confraters der drukpers en wij alleen niet meer die het liberalism aldus beoordeelen een ran de hoofdmannen der roode socialisten is ons ter zijde gesprongen, 't Is gezel Vandervelde, lid der Volkskamer, j. Geëerde lezers, aandacht als 't u be lieft ziehier boe gezel Vandervelde, ^tmaconnic-k liberalism op eene meeting heeft beoordeeld 1 't Is bet liberalism, dat het volk ge- maakt beeft wat het is goddeloos, i twijfelzuchtig, onbestuurbaar. Heel het i doctrinair program word tot een artikel i gebrachtpapenvreten en er aan de i werklieden te vreten geven. Do libera len hebben den godsdienst uit de scho len gebannen, met eene dolzinnige woede, tegen den wil des lands in. Op de 'leuren der werkplaatsen, die zij bemachtigd hadden, hebben zij geschre ven Hier geen godsdienst, geen God. Ook heeft het volk, dat niets meer te verwachten had aan gene zijde des grafs, ontgoocheld over het paradijs in het ander leven, tot zich zeiven gezegd dat het ook wel zijn deel moest hebben van de aardsche genietingen. Indien geene enkele hoogere wet verbiedt zij nen dorst naar vermaken te voldoen, waarom zou het ongelukkig en ellendig rijn, terwijl de liberale burger een vol maakt welzijn geniet Het liberalism heeft niet begrepen dat, met het volk zijne godsdienstige overtuiging te ontrooven, met het de vrijheid van denken wéér te geven en vau het geestelijk juk te verlossen, het de grondvesten van zijn eigen gebouw i ondermijnde. Eens moest dit volk, noodlottigerwijze, hem rekening vragen van deze maatschappelijke ongelijk - beid, die gansch ten voordeele der bur- gers is. Wij moeten onzen vader niet ver- loochenen wij zijn geboren uit het liberalism. Dit nu, do uitslagen van zijn werk ziende, en de zucht naar onafhankelijkheid van zijnen zoon, zou 8 tot de pastoors willen weêrkeeren, die n het beschimpt heeft, zich achter hun priesterkleed willen verschuilen en zijn eigendomsrecht op de eeuwige wetten der goddelijke rechtveerdigheid vexti- gen en willen kruisen plaatsen op zijne brandkoffers. De duivel wordt teu lan- gen laatste eremijt. Doch, 't is te n laat I Ziedaar de schoolpedanten van Den dergalm kunnen er een puntje aan zui gen.... Wij gelooven gezel Vander Velde niet op ziju woord, wanneer hij zegt dat velo liberalen den schijnheiligo spelen om hunno geldkoffers te redden. De Dender- galmers zouden ons hierover eenige in lichtingen kunnen verschaffen. Wat ons betreft, wij hopen dat die be- oordeeling van den rooden leider vruch ten dragen zal, namelijk, dat hij de oogen zal doen openen aan tal van lieden, welke de liberale politiek aankleven, maar nu beter ingelicht, haar zullen verlaten om zich in de rangen te scharen van 't groot katholiek en vaderlandsche leger, 't welk alleen bij machte is om den rooden draak het hoofd te bieden en hem eindelijk te verpletteren HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 40' vervolg. Gij zult de zee wel missen, als gij op het eiland gevestigd zijt, niet waar O ja, antwoordde hij met eene norsche item, maar dat zal wel winnen. Brig8tock zal president van uwe nieuwe ibliek worden, niet waar vroeg ik. Ja, Tom zal de baas worden, antwoordde bij- Zal hij u allemaal trouwen Ja. En u ook van elkaar scheiden.... als eü dit wilt? ëy Ja, zegde hij met eene schorre stem. Wat door u als wet zal aangenomen worden, zal ook misschien door anderen als 8°ed en billijk worden beschouwd. Laat Brig- «tock in dat geval maar echtacheidingen toe- itaan, anders zon uwe kleine kolonie mis schien overladen worden met twistende par tijen. praat gij toch over echtscheidingen nep hij uit. Als het twee monschen niet bevalt net elkaar te leven, dan is de wereld groot Donderdag 18 maart 11., was het de zes-en-twintigste verjaardag der Com mune van Parijs, bloediger gedachtenis. Overal hebben de socialisten feest gehou den om die afschuwelijke gebeurtenis te verheerlijken en te vieren. Op dien dag hebben de socialisten hulde gebracht aan de droevige helden der Commune, die dc Fransche hoofdstad te vuur en te zweerde fezet hebben. Zij hebben de communards, ie hunne rechtmatige straf ondergaan hebben, en anderen die er door de vlucht aan ontsnapt zijn, vereerd als martelaars en helden. De Parijzer Commune heeft marte laars gehad, doch niet onder hare bloed dorstige en wraakgierige partijgangers, maar wel onder de slachtoffers, die ge vallen zijn onder do slagen der voorgan gers van hel socialism. Over eenige dagen is in het aartsbisdom van Parijs het voor afgaandelijk onderzoek geopend over de vraag tot zaligverklaring van Terschoi- dene kloosterlingen en priesters, die op 26 mei 1871 door de mannen der Com mune in de rue Haxo doodgeschoten werden uit haat tegen den godsdienst. Die martelaars zijn Henri Planchat, aalmoesenier der S'-Anna-patronagie Stanislas Radigue, prior van het huis der Paters van dc HH. Herten; Polycarpe Tufficr. procureur van het zelfde huis; voor hen, zegde hij, terwijl hij naar den horizon zag. Het hebben van eene vrouw is een belet sel om met een andere te trouwenzooals de rechtsgeleerden verzekeren. Ik ben zelf niet getrouwd en wil dus daaromtrent wel eens op de hoogte gebracht worden. Het zal voor ons geen beletsel zijn. De constitutie zal deze nadeelige bepaling in de beschaafde maatschappij opheffen. Als twee menschen elkaar niet bevallen, dan kunnen zij op verzoek van elkaar gescheiden worden.Dat zal een der wetten van Brigstock zijn, en er zullen nog heel wat andere gemaakt worden. Wie is uwe aanstaande Sarah Salmon. Waarom heeft niemand Alice Perry ge kozen Zij dreigde met de vuist, toen Johnny Snortedge haar ten huwelijk vroeg. Een lastig parceel Ik zou nog liever met eene haai huizen. Verscheidene van de vrouwen zien er sterk uit, zegde ik, terwijl ik naar eenigen van dezen zag, die na het nuttigen van den avondmaaltijd op het verdek gekomen waren. Zij zonden de zeilen wel kannen strijken en hijschen als de besle van u en misschien wel iu het want kunnen klimmen als zij broe ken aan hadden. Wy hebben nog eene heele reis voor ons. Ik heb plan eenige van deze daartoe op te leiden. Marceliin Rouchouse, sekietaris dier Con gregatie Frézal Tardiou, raadsheer van den algemeenon overste der Congregatie Paul Seigneret, leerling van het semina rie van den H. Sulpitius. Het onderzoek, onder het voorzitter schap vau den Aartsbisschop van Parijs, over de dood dier martelaars geopend, is een klinkend antwoord op do schande- lijke pogingen der socialisten, die nu trachten do Commune voor te stellen als ceno grootschc, bewonderensweerdige beweging. De Commune blijft voor de geschiede nis, zooals zij tot nu toe altijd gekend ge weest is eeD opstand tegen alle wettig gezag, eene revolutie iu den slechtsteu zin des woords, eeu broederoorlog of lie ver eeno broedermoorderij, eene opsta peling van plunderingen, brandstichtin gen en sluipmoorden, zooals men die iu Je hedendaagschc samenleving niet meer mogelijk achtte. Dat de socialisten zulke afschuwelijke daden verheerlijken, is een bewijs dat zij zelve niets anders zijn dan do weerdigo opvolgers der bloedige Commune, de hei melijke bondgenooten der anarchisten en dyuamietmanuen. Het is van ouds bekend dat onze werk lieden, wanueer zij den zondagavond wel hebben overgebracht, in het naar huis koeren een lief en lustig deuntje aanhef fen. En waarom zouden onze brave wer kers, wanneer zij geheel dc weck door gezwoegd hebben om vrouw en kroost het noodige te verschaffen, waarom zeg ik, zouden zij niet in eer en deugd huis waarts keeren 1 Het Vlaamsch volk is een zingend volk, zooals een welgekend schrijver zegde, en dat is waarheid. De Vlaming wil zin gen, de zang is hem ingeboren, de zang is hem lief en dierbaar.... Het lied dat waar en schoon is, veredelt don mensch, verheugt den geest en doet leed en kommernis verdwijnen. Soms verplaatst het ons in den toestand toen wij, zorg- en kommerloos door moeders zoete stem werden in slaap gewiegd Soms doet hen ons 't hart kloppen van Vader landliefde, wanneer wij de wonderdaden onzer Vlaamsche helden bezingen. Vroeger ja, hoor ik u antwoorden, beste lezer, vroeger bezong men die blijde herinneringen onzer jeugd. Vroeger weer galmde zoo menigmaal de Vlaamsche Leeuw door onze straten heen. Maar.... sedert de opkomst van het hatelijk socia lism heeft dit alles moeten wijken voor Hij lachte. Vrouwen hebben al eens meer als ma trozen dienst gedaan en zoo goed, dat de beste matroos het niet verbeteren kou. Nadat ik dit gezegd had, ging ik heen met een eigenaardig denkbeeld in mijn hoofd. Waarom zou ik de vlugsten en sterksten der vrouwen niet genoeg van de practische zee manskunst kunnen leeren, om mij in staat te stellen het schip zonder andere hulp, naar Sydney te brengen, nadat Brigstock met de zijnen ons verlaten hadden Ik was nog maar korten tijd op het schip iweest, toch had ik gedurende dien tijd dikwijls over onzeu toestand nagedacht, en herhaaldelijk had ik mij afgevraagd hoe het met ons zou gaan, nadat Brigstock en de zijnen aan land gegaan waren. Brigstock had over mannen van Kanakas gesproken. Ik had geen plan mij aan een troep Znidzee-eilanders toe te vertrouwen. In mijne verbeelding bevolkte ik mijn schip met eene bemanning van vrouwen. Ik wandelde het dek gedurende eenigen tijd alleen langs en was geheel van dit onderwerp vervuld, toen Gonger mij naar heneden riep om het avondmaal te nuttigen. Ik vond Brig stock in de kajuit bij de deur. Hij had op het halfdek met Juffrouw Cobcs gepraat, maar zij ging weg toen zij mij zag. Toen ik zat, nam ook hij plaats. Als gij er niets tegen hebt, zegde hij, zal een vuil en walgelijk iets, dat men ge- schandvlekt heeft met den na; slechte liederen. Vroeger bezong het volk deftige en edele zaken het zong wel is waar van Mie en Jan, maar 't geen er iu voor kwam, deed niemand blozen. Vrocgei kwam men aan de deur luisteren wan neer de werklieden al zingend voorbij kwamen omdat bun lied zedig, eigen aardig en aantrekkelijk was. Nu helaas moet men de deur sluiten, om de reine kroon der onschuld niet te zien besmeu ren door een enkel woord dier modder- achtige laagheden. Ja, volksbedriegers, leiders der roode vlag. gij zijt het die onze werklieden den zedelijken doodsteek geeftGij zijt het die ons volk meer en meer doet zinken in de modder der zedeloosheid. Gij zijt het, Phariseërs, die tot het volk do eene hand vredelievend uitsteek, ora het met de an dere des te gemakkelijker in zijne eigene vuiligheid te versmachten Sedert gij uw moordend vergif in onze werkmanshuisgezinnen nijdig hebt uitge spuwd, vreest het volk niet meer zijnen God, zijnen Verlosser te lasteren en te vloekenVerschiet niet, waardo lezer, ik zeg, lasteren en vervloeken, want er bestaat tegenwoordig een echt satans lied waarvan elk woord een vloek uitmaakt, waarvan elk woord een wondo te meer brengt in hrt-barTvan Dezen die voor ons den kruisdood stierf 1 Dat is nu het werk der socialisten, dat, is het werk van den duivel i! Meesters en meosteressen laat niet toe dat de godslasterende liederen door uwn onderdanen gezongen worden, opdat de vloek des Hemels over uw huis niet ne- derkome. Edele werklieden, huisvaders die nog het rechte pad bewandelen, 't is tot u in 't bijzonder dat onze bede gericht is. Ziet toch goed uit uwe oogen, verbiedt alle slechte liederen aan uwe kinderen, want die afschuwelijkheden zijn de oorzaak van alle kwaad. Gij, die ten tijde der ongelukswet niet duldct dat uwe kinderen zonder God wer den groot gebracht, gedoogt nu nog min der dat men door slechte liederen uwen God vervloeko en uwo kinderen van hun schoonste sieraad, hunne onschuld, be- roove I Neen, neen, - zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind. Ze willen niet en toch moesten zij volgen. Onze tegenwoordige tijd rekening is bekcud als dc Gregoriaanschc kalender, die wij hebben te danken aan Paus Gregorius en do geleerdheid zijuer sterrekundigen. ik voortgaan met de hut van den tweeden 8tmirman voor slaapplaats te gebruiken. Fr tegen Gij zijt stuurman, gij moet dns achter slapen. Misschien was het beter dat Joe ook achter kwam. Waarom niet, als hij als tweede stuur man dienst doet Wilt gij vasthouden aan de verdceling der wachtposten zooals zij nu geregeld zijn vroeg hij. Hebben de manschappen allen hunne bepaalde taak O ja, ik heb aan den kok de stuurboords- wacht opgedragen. Hij was bereid met de anderen af te wisselen maar hij kan niet alles doen. Het verlies van den bootsman en de beide anderen heeft ons verzwakt. Maar gij zult zien dat uilen bereid ziju te da- a wat er van hen verlangd wordt. Iaat alles dan maar zoo blijven als het is. Maar zie eens, er bevinden zich omstreeks negentig vrouwen tusschendeks, twee derden daarvan ziju sterk en gewoon aan ruw werk. Waarom zouden wij ons getal niet versterken door de besten van hen met de practische zeevaartkunde bekend te maken Hij zag geruiinen tijd voor zich, terwijl hij langzaam een scheepsbeschuit opattoen zegde hij Ik zie niet in, dat wy de vrouwen noodig zullen hebben. Toch komt het plan mij niet zoo gek De protestansche lauden weigerden deze pauselijke hervorming aan te nemen en Eugeland behield den verouderJen Juliaanschen kalender gedurende 170 jaren, nadat de katholieke wereld dezen verlaten had. Het cbismatieke Rusland was nog altijd te dweepzuchtig en barbaarsch, om 't voorbeeld van verlichte naties te volgen, maar nu wordt gemeld dat het bij het begin der volgende eeuw 8 naar Canossa zai gaan door den Grcgoriaanschen ka lender aan te nemen. Zoo overwinnen de Pausen over de volken. Ze willen niet luisteren naar de stem, dio uit Rome de wereld verlicht, en toch moeten zij volgen. Het Staatsblad kondigt een omzend brief af van M. Schollaert, waarin de achtbare minister, bij de nadering der lente, de aandacht van de onderwijzers vestigt op de noodzakelijkheid om de wetten en regiemeuten betreffende de bescherming der insektenetendo vogelen te doen eerbiedigen. De minister herin nert die verschillende bepalingen, en zot de onderwijzers aan, voor do kinderen de diensten uit te leggen, door de insekten- eteiide vogelen aan den land- en hof bouw, evenals aan den boschkweek bewezen hun terzelfder tijd aan te be velen al de huisdieren en andere nuttige dieren met de grootste zachtheid te be handelen en geene dieren nutteloos te doen lijden. Door het naleven der onderrichtingen van dien omzendbrief, zoo besluit de Minister, zullen de onderwijzers mede helpen tot een nuttig, hoogst verzedely- kend werk, van aard om de soms nog al te ruwe zeden der bevolking te verzacht ten. Ziehier do straffen door de hooger be doelde reglementen bepaald Het vangen, dooden, vernielen, ver- koopen of koopen van insektenetende vogels of van hunne eieren of broedsels, wordt ten allen tijde gostraft mot 5 tot 25 fr. boete, en bij hervalling, met 3 tot 7 dagen gevaDg. Hetzelfde geldt voor al de wilde vogels, behalve van 15 Septem ber tot 30 November, en tor uitzondering der schadelijke vogels, die ten allen tijde mogen vernield worden. Op straf eencr boete van 50 fr. is het .-erboden eieren of broedsels van fezan ten, patrijzen, kwakkels, enz., weg te nemen of te vernielen. Eindelijk, daden van wreedheid en mishandelingen jegens de dieren worden gestraft met boeten van 10 tot 20 fr. en 1 tot 5 dagen gevangenis. voor, zegde ik, en ik zal er dan ook met en kelen van de vrouwen over spreken. Hoe lang et duren een bevattelijk meisje met alles in kennis to brengen Enkelen zullen na oenige lessen het schip al kunnen besturen >onl8 de besten van u. Een glimlach vertoonde zich op zijn gelaat, Zij znllen maar in den weg staan zegde hij. Ik bracht het gesprek op zijn eiland. Ik vroeg hem of geen hunner eenige eilanden in de uitgestrekte westelijke zeeën kende, ge schikt zich daarop te vestigen. Wij weten heel goed wat wij willen, antwoordde hij maar hoe znlk een eiland te vinden Een van onze matrozen, Bob Wae- terwax, hooft een hoek met reisbeschrijvingen iu zijn bezit. Eenige dagen geleden heb ik daariu eens gelezen en vond eene beschrijving van John Fernandez. Als de mannen van Chili dat eiland niet in bezit genomen hadden, zou dat juist een eiland zijn zooals wij dat zouden wenschen. Een menigte schoone heuvelen en prachtige valleien, rivieren met helder water en verwonderlijk vruchtbare bodem, over vloed van geiten en weiland voor het honden van allerlei vee visschen in rijken overvloed terwijl het klimaat ook het beste is dat om streeks den evenaar te vinden is. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1