Zondag A April 1897. 5 centiemen per nummer. 52s16 Jaar 5147. Heil Griekenland HET SPOOK DER ABDIJ, Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Iels voor de boeren. In Vlaanderen Vlaamsch. St. Ambrosias Gilde, Aalst. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsaag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 3 April 1897. Griekenland is een klein kindeken in bet zuiden van Europa gelegen dat tegen woordig veel van zich doet spreken. Het is manhaftig in 't harnas gespron gen en ten strijde getogen voor de ver drukte Kretenzers die op onmenscbelijkc wijze door de Turken wierden uitgebuit en mishandeld. Kreta, dat tegenwoordig aan een vuur berg gelijkt, is een eiland dat in bet oost- zuiden van Giiekeuland tusschen die landstreek en Klein-Azië ligt en aan Turkije toebehoort. De bewoners bestaan uit Kristenen en uit Mahomedanen.Tusschen beiden kwam het dikwijls tot schermutselingen daar de dwingelandij voor de Kristenen te zwaar was geworden. De vreemde mogendheden waren er reeds verscheidene malen tusschen ge komen en zoo hadden zij verleden jaar den Turk gedwongen op bet eiland zekere hervormingen in te voeren. Dc Turk beloofde maar voerde niets uit. Meer dan een jaar hebben de Kreten zers geduldig naar de vervulling dier be loften gewacht, mjiar hebben niets zien komen totdat zij eindelijk dat slenteren moede naar de wapens grepen. De Grieken, zich hunne geschiedenis herinnerende, sprongen hunne broeders ter hulp en eenige oorlogsschepen trok ken den Piraeus uit onder het opperbe- velbebberschap van prins Joris, den Volksgeliefden zoon van den koning Joris. Groote indruk in Europa. De mogend heden staken de koppen samen en krijgs macht wierd naar Kreta gestuurd om bet menschlievend werk der Grieken te be letten. Dezen hadden de wapens gegrepen om hunne broeders te beschermen tegenover laffe moordenaars 1 Dat kan Europa niet dulden. Luid riepen eu roepen nog de Kreten zers dat zij bij Griekenland willen inge lijfd zijn. De vrije stem van dit verdrukt volk dat zoolang aan slaafscbe boeien was geketend wierd niet aanboord, wierd door de groote lauden minachtend van de hand gewezen. Evenals bij het wreed schouwspel der schroomelijke moorderijen op honderd duizenden arme Armenianeu,op het bevel des Sultans zelf gepleegd, bleef Europa koud en onbewogen. De laffe moordenaar alleen wierd in zijne harems beschermd en hij mocht stout en hooneud een vrij eu manhaftig volk uitmoorden. Schande, driedubelle schande voor Europa, niet voor de volkeren in het bij zonder want deze hebben hunne gene heid op alle wijzen den Grieksche volk getoond, maar aan de goevernementeu die de medeplichtigen der laffe en wreede Turken zijn geworden. Aan het hoofd dier Turksgezinden staat de jonge Duitsche keizer. Hij bij zonderlijk is het schild, de beukelaar geworden van den verwijfden en ellendi- gen Sultan, den volkvermoorder. Een droeve eer is Duitschlands keizer te beurd gevallen. Episode uit den Oorlog in 30,le VEBVOLG. «O» Ik heb het volgende vernomen. Gisteren werd de pachthoeve overvallen door een deta chement Blauwen, dat aangevoerd werd door een officier, genaamd Claverolles. Claverolles onderbrak Jean Chouan. Kent gij hem? Zeer goed maar ga verder. Welk was het doel van den schurk De pachthoeve te vernielen, uwe zusters en jonkvrouw de la Meilleraye gevangen te nemen. De soldaten hebben alles geplunderd. Zoodra de vijand kwam, waren uwe zusters er op bedacht, jonkvrouw Blanche in veilig heid te brengen. De zeerob, die er gelukkig by was, wist haar door eene menigte kron kelpaden buiten het bereik der Blauwen te brengen. Woedend dat zijn plan mislukt was, zwoer Claverolles, zich vreeselijk te zullen wreken. Uwe zusters werden aangehouden en zullen zich te verantwoorden hebben over de misdaad van een broeder te bezitten, wiens gehechtheid aan het koninklijk hof bekend is. Op bevel van den Sultan zijn er gebe den gezegd voor de gezondheid en het be houden van Willem II, den jeudigen kei zer der Duitschen in aide moskeën van bet rijk Dat is nog nooit gebeurd bij die dweep zieke Turken, bij de fanatieke aanhan gers van Mahomet. De jonge Duitsche keizer die in al zijne redevoeringen zich'als den plaats vervanger en afgozant van God voorstelt is de hooge beschermer geworden van eenen volkvermoorder, die de Kristenen van zijn land tot verdelging en ondergang heeft veroordeeld. De Armeniancn wierden vermoord en de Europeescho mogendheden bleven stil en roerloos. Griekenland springt de Kristenen van Kreta ter hulp, om ze tegen uitmoording te beschermen en aanstonds staat Europa in rep en roer Een aantal zeeschepen vertrekken naar de middenlandscbe zee. Waarom Oh 1 gewis niet om de Kris tenen te beschermen, maar om den laffen moordenaar ter hulp te springen en do edelmoedige Grieken met bommen en vernieling te bejegenen. Droef schouwspel I Do Kretenzers vragen uit vrijen wil om bij Griekenland ingelijfd to worden. Europa komt daar tegen op. Een volk mag niet meer vrij over zijn lot beschik ken dat gaat tegen hel evenwicht der Europeesche balans. Om den oorlog te vermijden stelt men voor Kreta onafhankelijk te verklaren onder het beheer van prins Joris. Dat mocht nog niet zijn. De jonge, ziekelijke keizer van Rusland wilde niet. Zoo toonde hij tegenover dien prins zijne dankbaarheid, aan wien hij het leven is verschuldigd. Prins Joris was het inderdaad die den tegenwoordigen czaar het leven redde toen hij onder het moordend staal van eenen Japanees ging vallen. Duitschland en Rusland, of liever die twee jonge keizers, want het volk is overal gunstig aan de moedige Grieken, staan aan het hoofd der beschermers van eenen Sultan die zijn leven in slem perijen doorbrengt in zijne harems mid den onder zijne talrijke vrouwen. Europa is diep gevallen Ongestoord mocht de Turk de katho lieke Armenianeu vermoorden, maar onder eene hagelbui van wreede bommen moeten de Grieken hunne broeders be schermen Schande een eeuwige vlek is het de Kristene volkeren zoo aan den voet te zien vallen van eenen afgetobden en uit- geputten Turk, die eens zijn broeder deed verdwijnen om in zijne plaats te kunnen regeeren 1 Nieuwe gas.Er is weeral een nieuwe soort van gas uitgevonden. Het is eene soort van acetylene gas, maar het is veel beter dan het eerst uitvondene soort, en daarbij er is geen gevaar voor ontploffing. Teelt der Haver. Eenige praktische wenken. Zonder moeilijk te zijn noch over de natuur van den grond, noch over zijne voorbereiding toont de haver zich noch tans heel dankbaar voor eene herfstbe- ploeging. In de Lente vollcdigt men het bewerken van den grond op lichte akkers door eenige eggingen en eene goede rol ling of indien het zware en vast ineenge- zette landerijen geldt door den hakpbeg gevolgd van het noodige eggen en rollen. 6 In elk geval is het van belang dat de grond goed vast zij op het oogenblik der bezaaiing hetzij do ineenzetting zich van zelf bewerkt hebbe, of het gevolg zij van eene krachtdadige rolling. De haver vreest de versche bemestin gen met stalmest, evenals ook de al te rijke gronden, die dit graangewas ernstig aan het neerslaan blootstellen, voorna melijk wanneer de bezaaiing met de hand geschied is. Ook bemest men zelden de havervelden met stalmest, oidangs aau- gewend levert bij daarenboven het nadeel op eene ongelijke rijpheid te veroorza ken, hij belet ook dat de grond zich vast zette, wat hem blootstelt aau de droogte te lijden. Wanneer hij gebruikt wordt, zal hij zoo vroeg mogelijk vóór den win ter uitgespreid en nedergedolven worden. De scheikundige mesten verstandig aangewend leveren niet een der nadeden op die wij vaststelden voor den stalmest. Wat meer is zij laten toe de hoeveelhe den stikstof, phosphoorzuur en potasch te veranderen volgens de behoeften van de gronden het bekomen van eene nor male voeding die alleen de hoedanigheid eu den overvloed der oogsten kan verze keren. Op rijke gronden die ouden mest bevat ten, of na natuurlijke weiden of op kla- verland vóór den Winter beploegd is het zelden noodig stikstofmesteu aan te wen den. Heel anders is het gelegen met de phosphaatmesten wier gebruik in het al gemeen noodzakelijk is en zooveel te beter uitslagen geeft naar gelang do grond rijker is in opneembare stikstof. Wat do potasch betreft deze bewijst de grootste diensten indien men klaver in het graan zaait. In dit laatste geval worden de beste uitslagen bekomen met vóór den Winter bij de Herfstbeploeging een meng sel te gebruiken van 500 a 800 kg. kaï niet met 800 a 1000 kg. metaalslakken. Voor akkers van middelmatige vrucht baarheid zal men in algemeenen regel per hectaar gebruik maken van a) 150 a 200 kg. sodanitraat. Eene helft zal mot den grond vermeDgd worden bij middel van het eggen dat het zaaien voorafgaat de andere zal als dekmest aangewend worden eene maand of zes weken na het schieten b) 600 a 800 kg. üiêlaaislakken vóór deu Winter gebruikt. Zoo deze aanbrengst in phospliaatmest niet voor den Winter plaatsgrijpt zoo zal men in do Lente slechts 400 a 500 kg. van deze meststof onderdelven met 200 a 250 kg. super- pbosphaat. De eerste dezer phosphaat mesten zal zoo vroeg mogelijk de tweede bij de voorbereiding de bezaaiing van den grond vo9rafgaande toegediend worden. Op lichte gronden zal de superphospliaat voordeelig vervangen worden door 75 kg. geprecipiteerd phosphaat inhoudende 36 a 40 phosphoorzuur, oplosbaar in al- calisch ammoniakcitraat. Een ander belangrijk punt, dat Diet mag uit het oog verloren wordeu is het uitkiezen van zaad. Hoe zorgvuldiger dit zal uitgezocht zijn hoe dikker, zwaarder, gelijkvormiger eu zuiverder het zal zijn des te overvloedi ger zal de oogst en des te beter zijne hoe danigheid zijn. L. Van den Berck, Landbouw-Ingenieur. Mijne zusters worden alzoo beschouwd als mijne medeplichtigen. Ja. Maar dat is een ongehoord iets Die kinderen zijn onschuldig. Zij bewaren onze woning en hebben nooit aan mijne tochten deelgenomen. Zou er dan eene rechtbank zijn, laf genoeg, om haar te voroordeelen Ik vrees het wel, zuchtte Marcel de revolutionnaire commissies hebben zooveel dergelijke schelmstukken bedreven Met gebogen hoofd, zwijgend en somber, liep Jean Chouan een oogenblik met groote stappen heen en weer. Zijne vrienden durfden hem niet storen in zijne smart. Eensklaps hield hij stil en vatte Marcel bi j de hand. Vriend, sprak hij met vaste Btern, nog eene vraag Welke richting hebben de Blau wen ingeslagen Die van Bourgneuf. Hebben zij Perrine en llenée daarheen gebracht Ja, zij zijn er nog... Dezen nacht moe ten de republiekanen hen naar Laval brengen. Het is wel, sprak Jean Cottereau. Ik heb zonder dralen eenen plicht te vervullen. En zich tot zijn zwygende makkers rich tend, sprak hij. Mijuo vrienden, eene nieuwe ramp treft mij, mijne zusters zijn aangehouden. Deze arme kiuderen zullen voor de revolutionnaire rechtbanken gebracht worden eu van daar ongetwijfeld naar het schavot. Misschien blijft er nog een middel over om zulk eene ont knooping te voorkomen. Het detachement, dat mijne zusters moet overbrengen, moet heden nacht Bourgneuf verlaten, om zich naar Laval te begeven kunnen wij het laten gaan, zonder eene poging te wagen Neen, neen, riepen de Chonans te gelijk uit wij moeten dat detachement aanvallen eu de gevangenen bevrijden. Ik verberg u niet, dat bot een stoutmoe dig plan is. Wij zijn zoo weinig in getal. Onze moed zal het overige doen. Wilt gij mij zooveel mogelijk helpen Wij beloven het u op ons deel aan het Paradijs. Jean Chouan was diep aangedaan en sprak slechts deze woorden Dank, mijne vrienden, ik reken op u. Vervolgens gaf hij met bewonderenswaar dige tegenwoordigheid van geest zijne bevo len en snelde aan het hoofd van zijne mannen de verlaten vlakte in. De nacht was guur. De Chouans een hon derdtal mannen sterk, hadden zich verborgen in het kreupelhout van den weg van Bourg- Vele landbouwers hebben verwaarloosd hunne stieren voor den openbareu spring- dienst bestemd aau de ver plichtende keuring te on derwerpen. Sommige gemeentebestu ren en ook de gendarmerie zijn reeds verwittigd om liet proviuciaal reglement stipt te doen uitvoeren. Wij verwittigen onze lezers van den buiteu dat er een streng toezicht zal ge daan worden. Volgens art. 21, zijn dc landbouwers die .'Aieren tot den openbaren spring- dienst aanwenden, zonder dat deze goed gekeurd zijn, en ook dene die kóeiën en veer zen er laten van bespringen, strafbaar met eene boet van 5 tot 25 franken. Wij raden onze vrienden aan, indien ze zulke stieren in hun bezit hebben, eene aanvraag te doen aau den Heer Gouver neur of aan Mr Abel de Kerkhove, voor zitter vau den jury, te Wetteren, om hunDe stieren te laten branden ter gele genheid der Arrondissements-keuring, te Aalst, Beeslenmerkt, den Dijusdag, 4 Mei, om 10 uren voormiddag. De reglementen bestaan en moeten uitgevoord wordeu, anders is alle voor uitgang in den Veekweek onmogelijk. Men weze dus op zijue hoede om alle onaangenaamheden te vermijden. H. V. D.S. De rooden op den buiten. Wij lezen in Le PeupUn't orgaan der Brus- selscbc socialisten Het is op den buiten dat de socialistische partij zich voortaan moet werpen, om de laatste helpers te bekomen noodig voor de zegepraal dor sociale Revolutie. De bekentenis is goud weerd; de socia listen komen dus naar den buiten, niet om bet lot der landbouwers te verbeteren maar enkel om handlangers te vinden, ten einde do revolutie te maken en aan de roode kopstukkou toe te laten in troe bel water te visschen. Eu de groene helden der Chipka-kliek werken daar aan meê. neuf naar Laval en wachtten reeds een half uur, toen als een loopend vuurtje van liet eene eind van den weg tot liet andere den kreet ging De vijand, de vijand Men vergiste zich niet. In de verte naderde een detachement, dat eene kar begeleide, waarop zich levende wezens bewogen. Jean Cottereau dacht te sterven van vreug de zijne zusters waren daar, zijne zusters konden gered worden Kinderen, riep hij uit. Denkt aan uwe belofte Sterven of overwinnen Vuur Eeue verschrikkelijke losbranding volgde op deze woorden. In de gedunde rijen der blauwen was eeuige anrzeliug merkbaar. De stem banner officieren deed echter hnuuen moed herleven. Weldra ving een verwoede strijd op leven en dood aau. In den beginnen hadden de ropu- bliknnen, die het van hunne tegenstauders in getal wonnen, de overhand. Jean Chouan begreep het gevaar zonder te letten op de kogels, die hem in de ooren suisden, vloog hij vooruit onder zijn ouden kreet van geluk kiger dagen Valt aan, vrienden, er is geen gevaar 1 Dood aan de blauwen, brulden de vrij willigers, geene genade voor de roovers Wreken wij onze aanvoerders I Den 19 Maart verscheeu een konink lijk besluit in 't Staatsblad waarbij M. Huyttens de Terbeeq, procureur des Ko- uiugs te Kortrijk, in dezelfde hoedanig heid te Luik wordt benoemd. Dit eenvoudig feit heeft de waalsche bladen bijna doen razend worden vau woede.... De Etoile Beige staat aan de spits om over die benoeming te jammercu en te steeneu, alsof zij de zeven plagen van Egypte over 't Walenland giug roepon. M. Begerem, minister van justicie, wordt ten prooi geworpen aau de verma- ledijding van ganscli 't Walenland nog erger, als hadde hij den laatsten keikop doen radbraken. Eu waarom al dit geschreeuw Men beweert dat M. Huyttens de Terbeeq een vlaming is en derhalve geen recht had op eene plaats in 't Walenland... Zoo Is de bestuurlijke scheiding dan reeds eeu volgende feit Als wij dan toch moeten afgezonderd worden in onze provinciën, is het de moeite niet meer weerd de twee landsta len aan te leeren. Doch hier is de kwestie niet. M. Huyttens de Terbeeq is geen Vla ming 't is integendeel een Waal die 't Vlaamsch volkomen onmachtig is eu juist daarom zijne plaats te Kortrijk heeft raoeteu verlaten. Zoo er ooit dwaasheid werd begaan, dan was het wel dergelijken ambtenaar iu 't Vlaamsche land te benoemen. Dan was hot dat de Etoile hadde die nen gerucht te maken, te doeu zien dat de lieer zijn ambt onmogelijk in een Vlaamsch arrondissement kou uitoefenen en zijne verplaatsing vragen. Bedriegerij, uitbuiterijuithon gering. Een gewezen socialist gaf de verledóno week harde noten te kraken aan Den Volkswil. Die gewezen socialist is zekere M. Slrubarcq en ziehier wat hij schrijft In do geheime meeting van 13 April 1893, hebt gij ons onderstand beloofd om bet werk te staken. Gij hebt ons laten honger lijden en wildet ons nadien met kunstgrepen - wegkrijgen. Na drij weken honger geleden te hebben, bracht de portier der vrijmet- sclaarslogie ons eenigen ouderstand. Ik werd veroordeeld tot gevangen daar kregen de opperhoofden goed - eten en ik niet. Zij dronken wijn en wij kregen water. De gelijkheid, der socialistenis be- - driegerijuitbuiterij, uithongering en anders niet En zoo deuken er over meer dan hon- derd werklieden die socialist geweest zijn, eindigt M. Strubarcq. Ziedaar iemand die spreekt van onder vinding.... En zeggen dat er heden toch zoo vele menschen zijn die zich dwaas weg door de roode eu groene bedriegers en uitbuiters laten om den tuin leiden I De schok was vreeselijk. De republiekanen deinsden terug voor dien verwoeden aanval en verspreidden zich in allo richtingen, ter wijl zij de gevangenen in de handen der Chonans achterlieten. Met naamloozen angst in het hart ijlde Jean Cottereau op de kar toe. Een kreet ont snapte zijne lippen. Bij het licht eener toorts bemerkte hij twee geknevelde mannen, die op het stroo lagen uitgestrekt. liet waren pater Olivier en baron de Milly. De Chouan boog het hoofd en znchtte Mij no zusters zijn verloren God heeft mij den troost niet verleend, haar te redden Zijn heilige wil zij gezegend En met luider stem voegde hij erbij, terwijl hij de heide mannen de hand toestak Het is tijd. De Blauwen kunnen hnnue verwarring herstellen laten wij ons in vei ligheid brengen, zoo lang het nog tijd is. Op een teeken zotte do troep zich in bewe ging en verdween in de hosschen. XXII. HET SCHAVOT TE LAVAL. De zusters van Jean Chouan werden naar Laval gebracht over Emée en Mayeuue. De revolutionnaire commissie liet do bcido meisjes voor haar tribunaal dagen. Claverolles had op andere slachtoffers Pensioen voor den ouden dag. De heer Roevens van Antwerpen, een persoon welke zicb veel met het vraag stuk der werkmanspensioenen onledig houdt schreef onlangs aan - Het Han delsblad. Ieder oud werkman zoo maar seffens door den Staat peiisionneeren is een droombeeld, waarvan de verwezenlij- - king "jot mogelijk blijkt uit hoofde der geldelijke bezwaren eu het mag niet gebeuren, omdat die handelwijze de persoonlijke werking zou verlammen en zorgeloosheid en luiaardij zou loo- nen. Die een pensioen wil hebben, moet zelf storten. B Dus aan alle werklieden zonder onder scheid op 60 of 65jarigen ouderdom een pensioen betalen, ware eene premie aan le luiaardij I... Of men zijn leven lang gewerkt of niet gewerkt hebbe, men zou volgons de hel den van Chipka toch een pensioeu moe ten bekomen. Hoevele zou men er niet tellen die zich te schoon zouden achten om to werken, die bijna bun gansche leven in de bede- Iaarshuizen zouden doorbrengen en dan toch een pensioen trekken dat ware wat schoons Wij vragen hetkan dat zijn - De Werkman van 25 maart 11., be weert dat het vraagstuk der werkmans pensioenen rond juni zal voor de Kamer Komen'i is te zeggen, besproken en ge stemd worden. Wij zeggen Hij die dat geschreven hoeft is een ellendige volksfopper, die wetens en willens liegt en bedriegt... 't Is immers onmogelijk het vraagstuk der pensioeneu is uog niet rijp en kaD gedu rende dezen zittijd niet opgelost worden... 't Is onmogelijk 1 Leergangen over Bieênteelt. 1897. Vier lessen over oordeel- kundigen bieênteelt zullen gegeven worden, iu den loop van den zomer. Te Lede en te Nietiwer- kerken, Male, door Mr Jan Van Nuffel, Voorzitter der Gilde. Te Borsbeke en te Gysegem, door den E. H. Vandebschueben, Secretaris. Maand AprilZondag 11 April l8,e les te Borsbeke, ten 3 uren namiddag, in de Gemeenteschool; alsook teu 3 '/«uren eerste les te Nieuwerkerken, Male, aan de bieënhal van Mr Van Caeckenberg. Onderwerp De Bie haar nut voort brengselen rol in 't bevruchtigen der bloemen bare plaats in de natuurkunde; ontleding van eonen biekorf organen, beschrijving der verschillige bieën. Paaschplicht. M. Vandenpeere- boom heeft de oversten ter kennis ge bracht dat do soldaten, gedurende den paaschtyd, op hunne aanvraag over eenon ganschen voormiddag zullen mogen be schikken, om hunnen paaschplicht te volbrengen. gehoopt, doch l'errino en Itenée zouden in hunne plaats het volle gewicht zijner woede dragen. De mannen, die hij zich had toegevoegd, waren zijner weerdig. Het waren eerlooze officieren, de schande van het leger zij wis ten voor een gerechtelijken moord den moed te vinden, die hun op hot slagveld ontbrak. In dal rechtscollege had Claverolles den rol van aanklager. Juist wilde hij het woord nemen, toen eens klaps een vreemdeling vooruittrad en met vaste stem riep Burgers, rechters, den man dien gij zult hooren, is een moordouaar hij heeft het recht niet anderen aan te klagen Bij het hooren dier stem wendde Claverol les snel het hoofd om. Een kreet ontsnapte zijne lippen hij erkende kapitein d'Orbois. Zie mij goed aan, voegde deze erbij ik ben geen spook. Lovend mompelde Claverolles, terwijl hij met de hand over het voorhoofd stroek. Levend Ja, levend 1 Maar het is niet mogelijk Ik moet my bedriegen (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1