Pol en Stant. Van tak op tak. Verlaten vrouwen. Rechterlijk Kronijk. Sint Martinuskerk, Aalst. SERMOENEN ZONDAGRUST. MSÏÏST Stant. Stant komt bemoord den hof opgestoken. Ka. Wel, Pol, die suk keleer van die Sunt moet ioch door alle wcèren heen trekken. Pol. Ja, vrouw, de nan en heeft het ook niet oor niet; maar hij staat nu w toch weeral vóór uen zomer. (Binnen komende). Den goeien dag, Kaken en Pol Nog allemaal wel, dunkt mij Pol. God dank, Stantde kerre rijdt altijd stillekens voort, en als 't re delijk is en mag nen mensch niet klagen. Stant. Maar, Pel. wat is er van- darn.- al water gevallen, he 't Zal zeker wel stilstand van wapens zijn op 't land voor verschillige «lagen Pol. Daarom niet, Stant de dageu worden zoo lang, en als 't twee dagen droogt, kutiueu wij wederom buiten doen wat we willen. Stant. Maar de regen doet toch zeker veel kwaa l aan de vruchten, Pol Pol. Voor g«?enen halven ceut, Stant integendeel voor klavers, ges en graan is 't eerste klas van wéér en alles verandert dat 't een plezier is waar nog een veertien «lagen droog en schoon weêr ware wel gekomen omdat daarentusschen 't werk-zou ver geflikkerd zijn. Stant. En zal 't niet wat te laat gaan worden voor vele dingen, Pol I'ol. Wel nieneen't, Stant; als hier bij ons alles gedaan is binst do drij we ken, dan mogen w'op de vingeren knip pen en op een goeien uitslag rekenen. Iva. Maar, Stant, zog r.cn keer, hoe heeft het gezeten dan verleden zondag met- 't vasten sermoen Hebt g'het in den kop gelijk verledenc week Stant. Kaken, 'k ben er weêrorn van getroffen en ontroerd geweest men kan niet meer; 't was van dezen keer over de geeseling en de doorne krooning. Ka. Wel wel, Stant, de twee wreed ste omstandigheden van g'heel 't lijden van onze lieve Heer; zie 'k ben getroffen meó er op to peizen alleen; toe, Stant, vertelt daar nu toch ook eens van 't geen gij weet. Stamt. De geeseling. Kaken, dat is wreed. Alsdevalsche Pi lat us't order gegeven had van onzen minnelijken Za ligmaker te geeselen, springen de woeste soldaten op Ilem toe ze sleuren Hem n:iar den au-leron kant vau de straat en daar stond nen steeucn paal van iets meer als nen meter hoog; ze trekken de klcêrcn uit van Jesus en ze hinden Hem meè zijn handen vast aan den paal; en dan grijpen ze naar de werktuigen van de geeseling, 't is te zeggen, Kakon, naar soorten van martinées, lange lederen riemen mee knoopen in en van onder nen loopen bol aan. Iva. En hebben ze daar meè onze lieve Heer overslagen, Stant Stant.Ge zult gaan hooren. Kóken; ze speelden eorst hunne bovenjas uit en stroopten hunne mouwen op en dan onder 't geroep en 't gehuil van 't volk, vlogen d'armcn ali egel ij k naar omhoog en de slagen vielen neèr op 't goddelijk lam langs alle kanten op zijn hoofd, op zijnen rug, op zijn armen en beenen. Iva. Oh dieschoelieën Stant. Ja ja, Kaken, en dat zoolang tot dat 't bloed van ouzo lieve Heer meè beken op den grond neèrstroomde en dat ze begonnen te vreezön dat 't arme slacht offer ging sterven. Ka. Eu dan, Stant Stant. Dan hebben ze Hem d'han- den los gemaakt, Kaken, en Jesus is ten gronde nederg--vallen, badende in zijn bloed en gereed om te sterven. Iva. Nen mensch zou er kieken- vleesch van krijgen, Stant Stant. Jajaig, Kaken, en bijzon derlijk als ge dau hoordet wat de predi kant daarover aan 't volk «leod bemerken. Ka. En wat was dat, Stant Stant. Dat was dat in do geeseling onze lieve Heer bijzonderlijk uitgeboet heeft do schrikkelijke en leelijke zonde van ontucht en wulpschheid. Ka. Ja, Stant, dat is een zonde die toch zyo oneindig veel kwaad veroorzaakt ju «ie wereld. Stant. 't Is 't geen dat de predi kant wel deed uitschijnen. Kaken; en als hij getoond had wat schrikkelijke straffen don onkuischaani te wachten staan, deed hij ons allen op onze knieën vallen om vergiffenis en bemhc-riighcid af te smee- ken van onze lieve Heer, zeggende dat Hij ook vergiffenis geschonken had aan de zondares Maria Magdalena, aan nen verdwaalden Augustinus en zoovele an deren, en «lal Hij ook aan ons volk zou genade gedaau hebben, indien zij zich bekeerden en afstand deden van de zonde. Iva. Wel, Stant, dat zou'k willen Lijwonen hebben, dat moest Jiertroereud zijn I Stant. En 't tweede punt, Kaken, dat hij bchandeide, dat was niet min aan trekkelijk en treffend. Ka. Ja, Stant, 'k luister. Stant. 't Was de doorne krooniog, Kaken de soldaten hadden huoren zeg gen dat Jesus beschuldigd was van zich te hebben willen doen doorgaan als den koning der Joden, en daarom, zegden zü, gingen zij Hem eens koning maken. En zij sleepten «len afgebeulden Zaligmaker langs over do straat in den voorhof van Piiatus, en daar wierpen zy Hem eonen purperen lap om «te schouders als koning- ma:, tel, zij slaken Hem eenen rioton stok in d'haud als scepter en zij plaatsten Hem op 't hoofd cene kroon gevlochten mot lange en scherpe doornen «a nat hamer slagen dwlen zij die doornen in den sche- dcl van 't hoofd indringen. Ka. O die schurken, Stant Stant. Ja, Kaken, en als onze lieve Zaligmaker in dien belachelijken en hert- verscheurendeu toestand gebracht was, dan kwamcu die hclscbe beulen <;eu voor j een uederknielen voor Hem eu Hem toe- i roepen Wees gegroet, koniug der Joden. Iva. 't Is schandalig, Stant En welke toepassing deed «ie predikaut hier nu Stant. Hij zegde daar, Kaken, «lat Jc-sus leed voor den hoogmoed der men- schcu; voor diegenen die, door huuueijdel- heid en praalzucht, willen pryken hoven anderen van denzelfden staat voor die gene die in dolle vaart de nietige groot heden van de wereld achterna jagen en bijzonderlijk nog voor diegene die altijd hunne eigene gedachteu volgen eu niet willen onderdoen voor den wil van hunne wettige Overheden en zelfs niet voor den wil van God Ka. Wel, Stant, dat is wel uiteen gedaan cn eens schoon de waarheid gc- zeg«l Stant. Ja, Kaken, wij hebben daar op treffende wijze hooren uitleggen hoe den hoogmoed, d'eerste der zeven hoofd zonden, oneindige ellenden veroorzaakt eu in d'huisgezinnen, en in de samenle ving, en in g'heel de H. Kerk. Ka. Dat is gemakkelijk om ver staan, Stant meè nen hooveerdigen mensch cn kan niemand geen huis houden. Stant. Ja, Kaken, 't en ging er zelfs nog niet meè in den Hemelis het niet om zijnen hoogmoed dut Lucifer die zich wilde gelijk stellen aan onze lieve Heer zelve, mcê al zijn aanhangers uit den Hemel is nedergeworpen geweest in de vlammen der hel Ka. Jaat, Stant; dat hebben wij ge leerd van als wij nog kleine kinderen waren. Stant. En was 't door zijnen hoog moed niet. Kaken, dat Luther en zooveel andere geleerde menschen van den goeien weg zijn afgedwaald, veel en schrikkelijk veel kwaad gedaan hebben hier op de wereld, en nu naar alle waarschijnlijk heid liggen t«i branden in d'bel Ka. Ja, Stant, 'tis wreed menscb; en mochte toch iereen verstaan dat hij moet tevreden zijn in zijnen staat cn daar stillebes weg zijn plichten volbrengen Stant. Ach, Kaken, dan waar het hier nen hemel op de wereld dan waar het nen hemel in d'huishoudeus en ook onder 'c volk dan zouden wij van die uitzinnige wereldhervormers niet zien opkomen «lie onder voorwends« 1 van volksliefde op den rug van 't volk hunne persoonlyke plannen van heerscbzucht en hoogmoed zoeken te verwezenlijken. Pol. Jamaar, Stant, doen die er- tisten nog altijd voort dan Hier in ons streken eu wordt er daar niet meer van gesprokeu. Stant. Zooveel Ic beter, Pol; maar in hunne gazetten en in hunne fameuze meetingen worden die volksbedriegers al stouter om stouter. Pol. 't En zal toch niet meer baten, Stant, er en is geen olie meer in 't lamp keu en dan gaat 't vlammeken uit. Stant. Dat is d'algemcene overtui ging bij ous ook, Pol maar 'k en wil maar zeggen dat die jaunen door bunnen hoogmoed toch schrikkelijk veel kwaad gedaan hebben c-n nog zouden doen indien zij konden. Pol. Dat is waar. Stant, maar sa menleving en kerk hebbcu iu vroegere tijden andere vijanden te bestrijden g'had, en, God dauk, zij zijn er toch altijd mees ter over geraakt. Stant. Ja ja, Polmaar hoe eer ze vergeten geraken en in d'onmogelijkheid worden gebracht van kwaad te doen, hoe beter. Pol. Zekerlijk, Stant en laat ons hopen dat die tijd niet ver meer van hier is nog eenige maandekens en het arrondissement van Aalst zendt ze met klank naar de maan. Stant. D'hand daarop. Pol; en nu beste vrienden, tot binnen acht dagen, en met beter weèr hoop ik. Pol en Ka. Ja, Stant, en de kom- plimenten aan de vrouw. Lasterlijke zinspelingen. —Een onzer geëerde lezers beklaagt zich over de leugens, de valschhec(en, de beleedi- gentle eu lasterende zinspelingen die wekelijks in de vuilpapiércn der groene socialisten te lezen zijn. Maar, vriend lezer, hedeik het eens welMannen die hunne toevlucht namen tot een verachtelijk middel, gelijk do eerlooze kanaljeachtige streek van 't omgekochte wijf,zijn tot nog meer andere snoodc kuiperijen veil. Ge herinnert u toch zeker nog die eer looze beschuldiging tegen de katholieken op 8 December 1894, in de wereld ge zonden, namelijk, dat wij, katholieken, een wijf, een vuil schandaal, hadden om gekocht voer 1000 franks om priester Daens even als Sint-Antonius te bekoren ten einde cene eeuwige vlek op zijnen naam te prenten. En ge kei.t de gevolgen I Aan die eer looze beschuldiging heeft priester Daens zijne verkiezing ten meerderen deelete danken. Ge moet u dus, vriend lezer, over die venijnige beten van de groene socialisten niet verwonderen niemand blyft er vrij van. Verder doet ge ons bemerken, vriend, dat de groene loriassen, sedert eenige weken, nog heviger geworden zijn. G'bebt gelijk, ja, ze zijn heviger gewor den, maar ik «leuk 'lat ze hunne laatste venijnige gal aan 't uitbraken zijn ze worden immers gewaar dat ze reddeloos verloren zijn «laai ze, gauscb 'tland door, veroordeeld zijn geworden al» scheurma kers, als bautzuchtigeu eu visschers in troebel waterken, door al wie ware katho liek is. Moed vriend, hardnekkig gestreden nog 15 maandekens en wij geven aan die verachtelijke snoevers den genadeklop die hun voor eeuwig en dry dagen van 't politiek tooneel zal verdryven om er nooit meer op te verschynen De Dendergalmers schreven onlangs dat dc liberale partij veel zeer veel goeds voor de werklieden beeft gesticht. De roode Vooruit van Gent, betwiste die bewering en schreef De liberale party wil hervormingen U.t stand brengeu Welke hypokrio- - terij I Van af 1847, heeft zij de verbe- tering van 't lot der werklieden in haar programma geschreven Sedertdien, gedurende twintig lange «jaren, heeft de liberale partij het be- - wind in handen gehad en als meester gehecrscht in meer dan de helft der steden en gemeeuten des lands en wat - heeft zij ten voordeele der werklieden gedaan Bijna niets. De weinige hervormin- - gen ten voordeele der werkliedeu zijn ouder een katholiek ministerie gestemd - geworden. Gezel Van Beveren, een der Gentsche roode leiders, bevestigde dees oordeel van Vooruit en zegde De liberale partij heeft gedurende vijf en twintig jaren volkomen meester geweest over ons land. Zij heeft niets gedaan voor de armen. Iudien zij op- nieuw moest meester worden, het zon volstrekt het zelfde zijn. Dus de liberalen toen zij meester wa ren, hebben nooit iets tot stand gebracht dat voordeelig is aan Je werklieden en moesten ze opnieuw meester worden ze zouden 't zelfde doen. En dan «lurven do Dendergalmers bof fen over de liefde en genegenheid der liberalen voor de werklieden. Dc katholieken alleen hebben reeds veel gedaan voor de werklieden en zij alleen zijn bekwaam iets voordeeligs, iets nuttigs voor de werkersstanden in 't alge meen te stichten Alleeen het merken kan en zal een einde stellen aan den smokkelhandel in vee. Men hoeft nochtans nog eenigen tijd geduld te bebbeu alvorens alles zal in orde wezen. De weigoringen die de raar- keerders ontmoet hebben en hier en daar nog outmoeten, hebben het merken in «len begiaue erg tegengekant. Nu dat ieder landbouwer van het doeltreffende der merking overtuigd is, laat ons verhopen dat de werkzaamheden voortaan goed zullen afloopen. Hoe gelukkig het is van door libe ralen bestuurd te worden, gaan dc Me- chelaars weldra ondervinden. De liberale stedelijke Raad van Me- chelou heeft zoo maar in eens 185,000 fr. zegge honderd vijf en tachtig duizend franks nieuwe belasting*.n gestemd. En vóór de kiezing beloofden de libe ralen in hunne manifesten dat ze nooit of nooit de belastingeu met een centiemkon zouden vermeerderen 1... O die ellendige liberale volksverlei ders I In den zomer zijn menschen, rS* en bijzonderlijk de dieren, fel ge- kwolleD door de vliegen, eu in de stallen is bet omzeggens onuitstaanbaar voor de beesten. Een eenvoudig middel zou de vliegen plaag voor mensch en dier geheel doen ophouden. Zet des zomers in uwe woon plaats een schoteltje met laurierolie, be strijkt «Ie koeien met een lap met lau- rierolie bevochtigd en bestrijkt den muur van «len kalverstal met laurierolie en gij zult geen vlieg meer ontdekken Afgedwongen hulde. De zelfop offering aan den dag gelegd door de leden der maatschappijen van den H.Vinccntius k Paulo, dwingt de bewondering af van - Le Ptuple Sprekende over de ongelukken van een werkraanshuisgezih zegt het socialisten blad St-Vincentius k Paulo was daar geweest en ik erken het gaarne dat, in bijna al do ellendige huisgezinnen welke men bezoekt by u voorafgaat of u volgt. De bekentenis is goed om onthouden tot dat gezel Vandervelde nog eens zegt dat de maatschappijen van denH. Vinccu- tius fanatiek onverdraagzaam zijn, geene hulp verleeuen tenzij aan de weldenkende noodlijdenden en de vrijheid vau geweten der arme duivels schenden. Maatschappelijke Huishouding. Het Komiteit der 16Jt klas verzoekt de Kringen eu Werkmansbuizen, Volkshui zen, Gilden, Vakvereenigingen, Ambachts Verbonden, Patronagiën (mannen, vrou wen, jonge lieden), Kringen van sociale studiën, Onderlingen Bijstand, zoohaast mogelijk, en voorzeker voor 128t,u april aanstaande, hunne standregelen, docu menten van allen aard. werken, gravuren, liebtteekeningen, raodelen, enz. te zenden naar den Heer Algemeenen Afgevaardig- den van het Gouvernement 16d0 klas, Loc(]uenghienstraat, 22, (vrachtvrij). Er zijn aldaar bulletijns ter beschikking der deelnemers voor «le verzendingen te doeu met den ijzerenweg. Belangrijke premién zullen toege kend worden aan de boste oplossing der verscheidene vraagstukken van de 16,lc klas. Zoohaast mogelijk, indien noodig, de groote der ten toon te stellen voorwerpen op te zenden. Stekskens zonder fosfoor. Een scheikundige van Dijon,de heerPonteaux, hc«. ft het middel gevonden om stekskens te maken zonder fosfoor en heeft zijne uitviuding geschonken aan den Franschen Staat, die zooals men weet, het monopool heeft der stekskensfabrikatie. De steks kens gemaakt volgens het stelsel van den heer ronteaux, zijn niet alleen volstrekt zonder gevaar,zij hebben bovendieneenen aangenamen anij sreuk. Hola Pier 't Is leugen en las ter, beweert 't Land van Aelst - te schrijven dat do christene(?)dcraokraten, alias de groene volksfoppers, als een man voor de socialisten hebben gestemd Wij antwoorden Neen, 't is geen leu gentaal, 't is geen laster, want 't is «le onbetwistbare waarheid, in tegenwoordig heid der feiten en daadzaken die hier te Aalst en elders zijn bestatigd geworden. Wat zagen wij bier op den dag der kie zing voor den Goedemanuenraad gebeu ren? Te Aalst bestatigdc men in de drij sterabureelen dat groeue en roode socialisten iu gedurige gemeenzame be trekkingen waren, dat zekere groene hoofdmannen kwamen bevelen geven en elkander inlichten over den gang der kieziug.dat de groenen propaganda maak ten voor de roodeu en dat een wel ge tonde groeue socialist als getuige der rooden aan een der bureelen zetelde. Te Moorsel stond een groeue gemeen teraadslid aan de deur van 't stemburecl om 't ordewoord aan de groenen in te bla zen van voor de socialisten te stemmen. Te Herdersem, te Hofstade, te Gijse- gem, te Lede, te Er pc,te Meire, te Erem bodegem, in een woord, in alle gemeenten is er bevel gegeven geweest van voor de socialisten te stemmen. Te Kerkxken hielden dè socialisten meeting, de leider der groenen of Roe- landers dezer gemeente sprong op tafel om de socialisten welkom te heeten en zegde onder anderen - Ziedaar de mannen die wij hébben moeten, die onze rechten zullen ver de b digen en ons op den waren weg bren- n gen. Te Denderhautem heeft de generaal der Roelandcrs openbaarlijk voorde socia listen gewerkt eu aan al zijne slaven be volen van voor do roode kaudidaten te stemmen. Neen, het valt niet te betwisten overal hebben de groene socialisten als een man gestemd voor hunne roode bondgenoten. t Land van Aelst wil ook «loen aan nemen dat de groene socialisten niet in 't strijdperk zijn getreden, omdat de kie zerslijsten een scbaudalig gefoeffel zijn. Maar, vergeet ge dan, Pier. dat gij en uwe liberale bondgenoten de kiezerslijs ten hebt onderzocht en dat ge slechts vooraan in de vijftig weglatiugeu en geene enkele valscbe inschrijving hebt bevonden. G'bebt dan in de vijftig rekla- men ingediend maar ach heere I gij hebt getoond dat ge er zooveel verstand van hebt als de uilen van «len kerktoren, on uwe reklamen worden dan ook ongegrond nietig of ongeldig verklaard. Schoemaker blijf bij uwen leest ,^on^er. dc christene demokraten, - schrijft Pier, 'al de werklieden zouden - socialist wordenmaar op zondag 21 maart is 't bewezen geworden dat chris tene demokraat zijn, eene voorbereiding of den proeftijd is om naar 't roode kamp over te loopen. En ten bewijze iu 1894, bekwamen de socialisten in de 82 steden en ge meenten onzes Arrondissemeuts gemid- deld 2400 stemmen en op 21 maart 1897 iu 34 steden en gemeenten 1471 stem men. De katholieke kaudidaten bekwa men iu evenredigheid meer stemmen iu 1897 dan in 1894. Men bemerke ook dat het kiezerskorps dat decs jaar iu de kie zing van den Goedemaunenraad optrad, uitsluitelijk uit werklieden en ambachters is samengesteld Wat moet men hieruit besluiten Ontegensprekelijk dat het gros der groene volksfoppers aan 't bevel hunner leiders hebben gehoor geleend en voor de socia listen hebben gestemd. En als Pier van Chipka dat betwist, dan antwoorden wij Gij dwaalt als ge beweert dat zonder de christene demokraten al de werklieden zouden socialist worden Smokkelhandel in vee. Langs do grens van Oost- Vlaanderen en ook in dc omstreken van Esschen gaat het voort met den smokkelhandel iu vee. Verschil lige kooplieden worden uit dien hoofde rechterlijk vervolgd. ir Een middel tegon melk- of kal- verziekte, dat in de Betuwe (Holland) sedert driejaar in zwang is, bestaal in het kunstmatig zweeten der koeien. Zoodra eene koe gaat kalven.wordt er een emmer met water in hare nabijheid gezet; daarin wordt een laken gedompeld en daarnevens worden 2, 3 of 4 koedekken of iets derge lijks gereed gelegd. Zoo spoedig de navel streng breekt en 't kalf ter wereld is, wordt direct het laken, dat goed doornat is en niet wordt uitgewrongen, over de koe gelegd en daarover andere dekken welke door twee touwen, een voor en een achter, om het lichaam worden gegord. Al spoedig begint de koe te zweeten; twee of drio uren daarna kan men reeds begin nen er zachtjes aan een dek af te nemeu, doch altans late men er een gedurende een naar dagen op liggen. Wat deuken onze veeartsen daarover Vervalsching van eetwaren. De regeering is van zin een aantal agenten to gelasten in de winkels stalen van koo- waren te gaan halen, die dan in de schei kundige laboratoriums van den Staat zullen onderzocht worden.De vervalschers zullen streng vervolgd worden. Gendarmerie. Eene instelling, die veel nut zou opleveren, werdt thans in de ministeries bestudeerd, namelijk een vliegend gendarmenkorps. Hel zou uit 250 man bestaan en zou daar gezonden worden, waar buitenge wone gebeurtenissen plaats hebben. Eens dat men dat vliegend scadron zal hebben, zou men de gewone brigaden niet moeten verzwakken en de gewone dienst zou er niet door lijden. Dat zou den dienst der gendarmen veel verlichten bij voorbeeld, in den tijd van feesten en kermissen, moeten de gendar men soms wel op 3 plaatsen te gelijk zijn en dat maakt den dienst zeer lastig. Kortom, «Ie gewone dienst zou door do gewone manschappen verricht worden eu de buitengewone door bijzondere man schappen «lat komt overeen met de ge zonde rede. Het vliegend scadron zoe te Brussel of te Charleroi garnizoen bouden en het zou ook daar zijn dat men de nieuw aauge- worvenen zou onderrichteu. Of het nu 't uitwerksel is van 't bot ten, van 't uitschieten van boomen en planten, of der gevolgen van 't werk cener spin in de bovenkas der hehlen yan Chipka, is voor ons een raadsel. Nu, in alle geval 't moet toch zijne oorzaak vinden in een van beide stoornissen. Immers van hem die 't volgende schreef, mag men toch wel zéggen dat hij van zijn schreefken is geloopen Sprekende van het opvisschen van een lijk te Denderbelle, zegt - Het Land van Aelst y 8 Een champetter van Erembodegem b is komen zien op de schoen stonden b de cijfers 3e compagnie, 3e bataljon cn daaraan zag hij dat het een soldaat was van Erembodegem. - Een fijnaard die champetter I Nu verder De viggens verstonden rede 't Aalst op de markt en gingen nog eenen goeden prijs. Onredelijke schepsels die rede ver staan... Wat wonder I De helden van Chipka, redelijke schep sels, integendeel verstaan geen rede, ze grollen vac haat en woede en vallen als straatkapoenen zelfs rustige passanten aan, maar ook «laar dit soort nimmer gezocht wordt wilt ze niemand meer nog zelfs niet gratis of voor niet Maar kom, kom moet het ons verwon deren dat hij die eens schreef dat de lanqe zoutstraat te Aalst op de merkt uitkomt of uitgeeftomdat men er des tijds zout pleecht te verkoopen, is toch wel bekwaam om meer dwaasheden uit zijne botten te slagen Logiek P De Peuple trekt een wonderlijk gevolg uit het proces Courtois zegt dc Bi en Public. Als de samenleving ingericht was vol gens de socialistische grondbeginsels, zouden noch Courtois, noch Restiaux, niet het minste belang gehad hebben. Mevr. Herry to vermoorden en om bare fortuin meester te worden. Dus, 't is de eigendomdie de schuld is van alles 1 Do eigendom is de eenige schuldige. De moordenaars en ook do vermoorde, zijn enkel slachtoffers van den slechten socia len toestand I Men zou deze redeneoring kunnen uit breiden bij voorbeeld, als het huwelijk en do familie niet bestouden, zou er geen overspel bestaan, noch vadermoord, noch broedermoord, enz. Zoo ook als er geen gouvernement be stond, zouden er geene revolutionnairs zijn, om bet neer te werpen. Dit deed aau Proudbon zeggen dat bet laatste woord van de wezenlijke sociale politiek is de anarchie Verplichtend onderwijs. Men weet Jat onze Saucisseman aau de Volks kamer heeft aangekondigd dat hij korte lings een wetsontwerp zal indienen 't welk het verplichtend ouderwijs voor de kinde ren van 7 tot 14 jaren zal voorstellen. Verscheidene leden en onder anderen MM. Woeste en Tack hebben laten hooren dat ze het voorstel zullen bestrijden. Wij vertalen van de redevoering van M. Tack 't volgende M. Tack. Het dunkt mij dat wij wat afwijken van de zaak die in bespreking is. M. Daens is voorstaander van bet ver plichtend onderwijs. Ik vei kies, wat mij betreft, tot daar niet te gaan zoolang de vrijheid voldoende is. M. Daens. Zij is niet voldoende. M. Tack. Iedereen heeft bestatigd dat sedert de wijzingen toegebracht aan de wet op het lager onderwijs, wij eenen groeten vooruitgang hebben gedaan eu uat het getal leerlingen die de lagere scholen bijwonen heden grooter is dan voor de nieuwe wet. 't Is een onbetwist baar feit. 't Gene door de vrijheid kan verkregen worden, moet door den dwang niet gevraagd worden. M. Daens. Wij zijn 'taccoord.. M. Tack. M. Daens treedt dus de gegrondheid mijner bemerkingen bij. Dus onze Saucissenman is 't accoord met M. Tack. Waarom dan een dwang- stelsel willen invoeren, als men door de vrijheid verkrijgen kan wat men ver langt Welke kolossale tegenstrijdigheid 1 Is er hier soms kwestie van uitbetaling eener oude schuld aan de liberalen De uitrusting onzer infaoteriesolda- ten zal dit jaar veel veranderen. De ransel wordt verlicht; het soepketeltje eveneens, daar het iu aluminium zal worden ge maakt, de gordelriem zal worden verbreed derwijze, dat hij meer voorwerpen zal kunnen dragen, als de broodzak, het gereedschap, enz. welke niet meer en mndoulllèrezullen worden gedragen. Al de riemen zullen zwart zijn in plaats van wit. Meer en meer leert men overal de valscbe demokraten kennen. Zij die vroe ger de kliek-Daens voorstonden en zelfs zoo verre gingen van ze tegen ons te ver dedigen, vcroordeelen ze nu.... En H Land van Aelst gevoelt het cn roept Ze bijten naar ons Ja, H Fondsenblad't welk de volksfoppers vroeger met zooveel hevigheid verdedigde waardeert nu heden de kwaal die hier te Aalst eerst gewoed heeft en smijt nu zijue hartlappen van vroeger ongenadig over boord als aangedaan van eene politieke pest 1 En 't is uiet alleen te Gent dat de Aalstersche volksfoppers of groene socia listen verloochend en veroordeeld wor den door «lezen die ze vroeger voorston den Le Bien du peuplehet orgaan der Luikscbe christene demokraten, verloo chent ze nu ook even als zoovele andere demokratischc organen, omdat zij, door hunne aanvallen tegen hot koniugdom en hun hondgenootschap met socialisten en liberalen, de belangen en de toekomst der ware christene «lemokratio in gevaar Nu heden ziet en begrijpt men overal, wat wij hier te Aalst van den beginne af bestatigd hebben, uamelijk, dat de leiders der Aalstersche volksfopperij een rom melzoo is van lieden die slechts uit heersch- en baatzucht handelen Couragie, mannen, nog 15 maandekens eu 't is met 't volksfopponde kliekje ge past De XXIV urenwijzer. M. Schol- laert heeft de gemeentebesturen aangezet bet voorbeeld te volgen van het departe ment van spoorwegen cn de uurwerken met den XXIV urenwijzer to laten maken. Een omzendbrief is ook door het minis terie vau spoorwegen op den buiten uit gedeeld. Het Arbeidsblad (afl. 3) bevat de volgende zonderlinge statistiek In de werkbeurs der Amigostraat, te Brus sel, lieten zich vau april 1889 tot einde de cember 1896, 40,000 personen inschrijven, waaronder nagenoeg 8500 vrouwen. Onder deze laatsten waren 4129 getrouwde vrouwen, die niet met hare mannen te samen leefden op het oogenblik barer inschrijving. Er waren er voor de Brusselsche omgeving 1646, waarvan 1328 voor BruBsel-stad, en 2036 uit de andere provinciën. De provincie Brabant levert dan nog het grootste contin gent, namelijk 632. De provincie Branbant leverde er dus, de Brusselsche omgeving inbegrepen 2278. ter wijl die uit de andere provinciën 1403 in ge tal waren. Verder telde men er nog 438 her komstig uit vreemde landen, waaronder 155 uit Frankrijk. Allen bewoonden op het oogenblik harer inschrijving de Brusselsche omgeving. Onder de 4129 vrouwen zijn er 584 gemeld als zijnde door hare mannen verlaten. Velen der verlaten vrouwen waren jong eu de steun van jonge kinderen. Zoo telde de statiestiek 13 vrouwen van minder dan 20 jaar met 14 kinderen. 184 vrouwen van minder dan 20 tot 30 jaar met 223 kinderen. 173 vrouwen van minder dan 30 tot 40 jaar met 235 kinderen. Er waren er vijf van 66 jaren,.drie van 68, twee van 69, een van 70, een van 71, twee van 79 en een van 90 jaren, welker mannen nog steeds van haar verwijderd bleven. Van het jongere gedeelte zijn er drie van 17 en zes van 18 jaren. De redenen worden gezocht Voor 516 vrouwen, in de dronkenschap van den man. Voor 22 vrouwen, van mannen die mina- ressen volgden. Voor 19 vrouwen, van luie en rondloo- pende mannen. En voor 27 vrouwen, die zelf zich slecht De mannen, die door hunne vrouwen ver laten worden, zijn veel zeldzamer dan de vrouwen, die door hare mannen worden ver laten. De werkmansvrouwen, welke hare mannen verlaten, nemen meestal een of meer harer kinderen mee, meestal de jongsten.|| Onder de lichtzinnige vrouwen waarvan hierboven spraak is, hadden er 32 hare kin deren aan den echtgenoot ontnomen, 't zij tijdens hare vlucht, 't zij eenigen tijd daarna. Voor de mannen neemt men juist het te genovergestelde waar. Men heeft geen enkel feval aan te teekenen gehad waarin de man, ie zijne vrouw verliet, zijne kinderen zou hebben meegenomen. Drukpersproces. Het socialis tisch blad Le Suffrage universel, rechter lijk vervolgd voor laster,door den pastoor van Eugies, in den Borinage, is veroor deeld tot verschillige inlasschingen. Priesterlijke benoemingen. Z. I). H. de Bisschop heeft superior vau het college te Ninove benoemd den E. H. J. R. De Ruyck, professor in het zelfde gesricht Hij wordt vervangen door den E. H. L. Verniers, diaken in het Se minarie. De E. H. E. Fischer, onderpastoor te Wetteren, is ouderpastoor benoemd op S4 Martinus te Aalst. «O» tot voorbereiding der Paaschplicht voor het mansvolk alleen, gepredikt door den Eerw. Pater POPPE, s. J. INGANG LANGS DE LLJKDEUR. Maandag 5 April 1897 Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag 9 i Na het Sermoen Benedictie van het Allerheiligste Sacrament, 's Zaterdags Biechtdag. 's Zondags Paaschcommunie, ieder in zijne Parochiekerk om 8 ïrrea 's avonds. Zondag 4 April 1897, dienstdoende Apotheker: Mr Van Caelenbergh^. Leopoldstraat.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2