- Donderdag 8 April 1897. 5 centiemen per nummer. Jaar 5148. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. ir GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE HOOVEERDIJ ONZER EEUW Wlr Walen en Vlamingen Belgische Volksbond. Antwerpen. - Kiezing voor den Goedemannenraad. ille DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 7 April 1897. Indien men geloof moet hechten aan de soms al te luidruchtige beweringen Tan zekere heethoofden, de eeuw waarin jwij leven mag als de eeuw van bescha ving en van vooruitgang bij uitmuntend heid aangestipt worden. I Dat deze die zulke kluchtige kwink- ilagen durven uitkramen, zoo redeiijk [wilden zijn, een vluchtigen en onpartij- digcn oogenschouw te doen over den ha- [chelijken toestand waarin samenleving, Ijjodsdienst, wetten en zeden op onze da gen kwijnen, wellicht, indien wel is waar alleeeregevoel in hun hert niet is uitge doofd, zullen zij op hunne onzinnige ver klaringen terugkccren. Toen Satan, in 't begin der tijden, onze eerste ouders trachtte te verleiden, zegde hij hun dees Wanneer gij van de ver- bodene vrucht zult geëtcn hebben dan lullen uwe oogen opengaan, gij zult aan God gelijk zijn. Welnu, wanneer men de plichtige hoo- veerdij van gisteren hoort uitroepen, dat de negentiende eeuw ten toppunt der beschaving is geklommen, dan moet het aan zekere laatdunkende lieden schijnen, alsof de verleidelijke belofte van den boozen geest werkstellig gemaakt was. Wij vragen ons af, uit welk recht de tegenwoordige eeuw met zoo heldere kleuren wordt afgeschilderd, terwijl do aartsvaderlijke tijden met een trotsch misprijzen worden aangewezen. 't Is al vooruitgang dat de klok slaat, zoodanig dat men er niet ver van af is te denken, dat de wereld zes duizend volle jaren in de diepste, in de ondoordring- baarste duisternis is gedompeld gebleven. Indien het werkelijk zoo ware, 't be voorrechte geslacht van vandaag, dat den dageraad van 's menschens rede zou heb ben zien ontluiken, zou niet anders dan zich mogen gelukwenschen. Doch, indien integendeel hetgeen men beschaving, vooruitgang denkt te wezen, slechts eene hooveerdige onwetendheid, een ijdel verval ware, 't zou ons dunkens billijk en rechtveerdig zijn, vooralwie de waarheid is aangekleefd, iedereen over den eigenlijken staat van zaken in te lichten. Wij bekennen gcern dat de natuurlijke wetenschappen den glorievollen weg des vooruitgangs zijn ingeslegen. 't Is heel natuurlijk dat, wanneer de redelijke mensck in zekere opzoekingen of in ze kere proeven volherdt, dat hij op den duur zekere verschijnsels, tot dan too aan lijn onderzoekend oog ontsnapt, zal waar- nsmen. HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 41e vervólg. —Gij zoudt due een groot eiland wensclien Zoo groot als wij maar krijgen kunnen. ging naar mijne kajuit en haalde eene kaart van de Stille Zuidzee. Ik spreidde deze op de tafel uit en wij bogen er ons over heen. Ik wees hem de evennachtslijn en gaf hem den raad aan geen eiland te denken dat bin- f uen tien graden noordelijk of zuidelijk gelegen was. j Mijn stellige overtuiging is, zegde ik, dat als gij een bijzonder aanlokkelijk eiland aantreft, gij dit met wilden bevolkt znlt vinden. J Dat was niet de ervaring van Fletcher j Christian en zijne manschappen, zegde hij. Ik I ben Bcheepsmaat geweest met mannen, die I zich drie A vier jaren met de walvischvangst j hebben bezig gehouden, en die spreken er Tin, dat zij eiland na eiland zijn voorbij ge- I stevend zonder eene levende ziel te zien. Dat waren dan zeker groepen koraal- mlanden. Hetzelfde mag gezeid worden van de wiskunde, do meatkuude, enz. Men heeft nu misschien niouwstellin- gen uilgevonden, of men heeft de reeds bestaande vereenvoudigd. Toch moet men erkennen, dat de onveranderlijke grondregels van al deze wetenschappen sedert lang bestonden toen onze eeuw begon, en de nieuwigheden die in onze tijdon ontstonden, zijn slechts zoovele verbeteringen aan reeds bestaande regels toegebracht. Men mag zonder aarzelen dezelfde ver klaringen doen voor wat de kunsten en de ambachten betreft. Er is slechts dit verschil te bestatigen, 't is dat ,hct handwerk is verminderd, door dat alle slag van ingewikkelde werk tuigen den werkman op den achtergrond hebben gebracht, doch een dingen is zeker, 't is dat de hoedanigheid van het werk door de kunsttoestellen afgedaan, heel dikwijls niet is te vergelijken bij het geen de ambachtsman in vroegere tijden afhaspelde. Men moet dus de voortreffelijkheid onzer eeuw niet doen uitschijnen, voor wat al deze kunstvakken aangaat. Ook is het daar niet dat men zich op houdt. Men heeft liever uit te gaan van zekere punten, die moeilijk zyn om te doorgronden. Men zegt dat het onderwijs meer is verspreid. Dat kan waar zijn. Er worden nu moor mcnschen gevonden die kunnen lezen en schrijven, doch dat verheft, dat vervordert niet veel de algemeene, de hoogo kennissen. Door den samenhang der hedendaag- sche omstandigheden valt het voor, dat het volk over vele voor hem omverklaar- bare zaken hoort uitwijden. Daaruit volgt dat het menschelijk verstand daardoor, om zoo te zeggen, op hol is gebracht, en aan eene ware roekelooshoid ten prooi, houdt het zich onledig met het onder zoeken van zekere vraagpunten die voor zijn beperkt vermogen ondoordringbaar zijn. En ziet, 's menschen rede lijdt schip breuk te midden dezer geheimzinnighe den, zij stuit tegen onoverkomelijke hin derpalen die haar beletten verder te gaan dan de grenzen door God aangeduid en afgebakend 't is het noodlottig bogin der god verloochening. Weet dan, gij allen die deze dolzinnige omwenteling in 's menschen ziel hebt te weeggebracht, weet dat 't geloof onzer voorvaderen vuriger was, omdat zij zon der mistrouwen aannamen hetgeen ge- loovensweerdig was. Weet dat weleer, al de maatschappe lijke klassen door de onvorbreekbare ban den der volkomenste eendracht der hei ligste liefde vereenigd waren, omdat er alsdan meer godsdienstzin, meer vrijheid, meer toegevendheid, meer rechtveerdig- heid, min haat, min verdrukking be stond. Weet dat 's lands wetten meer eerbied, meer onderwerping by 't volk verwier ven, omdat zij in eenen geest van billijk heid en van waarheid waren afgekondigd. Weet dat de openbare zedelijkheid heel en al volmaakt was, omdat de mensch alsdan ten minste zijn leven en zijne begeerten kon schikken naar den goddelijken wil. Dat men ons niet meer komt zeggen dat het eene eeuw van beschaving is die wij beleven. Alle weldenkende lieden zullen reeds bestatigd hebben, dat er «enige uitvindiu- gen van uitsluitend stoffelijk belang zijn gedaan geweest in de laatste tijden, doch van een andere kant, de goddeloosheid neemt meer en meer toe, en wellicht is 't menschdom in een onontwarbaren dool hof geraakt die noodlottig tot 't verval zal leiden. Neen, kapitein, eilanden met bergen in het midden, en met boomen begroeid en met uitgestrekte ondiepten, die best voor havens konden dienen.-Zoo luidden hunne verhalen. Kunt gij den naam vau een daarvan niet opgeven vroeg ik, terwijl ik op de kaart staarde. Hier liggen de Markiezen- eilanden, daar de Tonga-eilanden, ginds de Fidsche-eilanden en Nieuw-Caledonië. Zie eens wat noordelijker, viel hij mij in de reden. In het noorden is weinig keus, zegde ik. Daar zijn de eilanden weinig talrijk. Er is niets geschikts voor u op de Sandwich-eilan- den of op de Dieven-eilanden of op de Caro- linnen-eilandeu. Het zal heel wat voeten in de aard heb ben om een geschikt eiland te vinden, zegde hij. Maar wat wij noodig hebben, moet daar liggen. Ik rolde de kaart op en begaf mij naar het dek. Den volgenden morgend was het overheer lijk weêr, er blies een flink koeltje, de zee was kalm en omstreeks acht uren kregeu wij vier Bchepen in het gezicht, die echter alle een anderen koers dan wij hielden. Eenigen tijd na het ontbijt verliet ik mijne kajuit om eens te zieu, hoe het met Kate ging. M. Bara heeft weer voor zijne comperes van Doornik gesproken tegen de Vlaam sche eischeu. Do ex-minister papenvreter verbeeldt zich dat hij, door de Vlaamsche zaak te bestrijden die er overigens niet te slechter zal om varen het werk doet van eenen goeden Waal. M. Bara bedriegt 2ich hij spreekt als franschkiljon en het Waalsche volk verloochent hem. De echte Waal, die zijH eigen karakter heeft behouden en geen naiiper van de Franschen is geworden, die Waal vindt het heel natuurlijk dat de Vlamingen niet willen behandeld worden als Belgen van tweede klas, en hun recht eischen van onderwezen, geoordeeld, bestuurd en ge regeerd te worden in hunne eigen taal. Een doorslaand bewijs dat de Waleu niet vijandig zijn aan de Vlamingen, is de weinige bijval die te Brussel en in eenige Waalsche steden de zoogezegde ligues Wallonnes bekomen, ingericht door eenige praatmakers, zoogezegd om te be strijden wat zij de overdrijvingen noemen dor Vlaamsche beweging. Niettegenstaande al de pogingen vau deze vijanden van het Vlaamsch, zijn zij er in niet in gelukt op eenigpunt van het land eeno ernstige beweging te doen ont staan, ten gunste der opperheerschappij, die zij eischen voor dc Fransche taal. Er is meer niet alleen kunnen die apostels van het Franschkiljouism do massa niet meêsleepen, maar het gebeurt hen wel eens, dat zij op hunnen weg den een of anderen Waalschcn landgenoot Ik zag juffrouw Cobcs bij het valluik staan en vroeg haar, of juffrouw Darnley beneden was. Zij antwoordde hierop bevestigend en riep naar beneden. Binnen weinige minuten kwam Kate aan. Zij zag er frisch en gezond nit. Hare wangen waren met een blos over- togen, hare oogen fonkelden zij was in eene eenvoudige zwarte japon gekleed. Is er niets nieuws, zegde ik haar. Het plan dor matrozen is zoo dwaas en bespottelijk, riep zij uit, dat ik niet kan ge- looven, dat zij er bij zullen blijven. Zij heb ben nu een ander plan gemaakt, en daarover dacht ik iets van n te hooren. Ik weet niet, hoe de menschen er over deuken, antwoordde ik, maar Brigstock is in vollen ernst. Terwijl ik dit zegde, zag ik, dat de man aan het roer onzen kant uitzag dit wa» Isaac Coffin. Wat hij dacht, stond duidelijk op zijn gelaat te lezen. De manueu zullen aanmoediging in u en ik mij vinden, Kate, zegde ik, Die mau denkt, dat wij gein eene zaak met elkaar gemaakt hebben en over het groote plan spreken. Ik heb een der vrouwen aan anderen hooren vertellen, dat wij plan hebben, ons by Brigstock en de zijnen aar ons op een eiland te vestigen. En wat hebt gij daarop gezegd ontmoeten, die de walgelijke kruiperijen van die slechte Belgen naar weerde gee- selt. Dezer dagen viel mij juist een te Luik gedrukt blad in handen, 't welk eene protestatie in dien zin bevat. Ik haal er met genoegen een uittreksel van aan, want ge zult zien dat die fiere woorden, uit eene Waalsche pen gevloeid, niet valsch zullen klinken in de kolommen van het Handelsblad. Ziehier dus wat ik las op de eerste bladzijde van dat blad, getiteld Le vieux Liège, dat zich veel met nationale ge schiedenis en kunst, zeer weinig met politiek, bezighoudt. Wij zijn geen Franschen, en zijn wij bet eenige jaren geweest, dan was het tot ons groot ongeluk. Het verblijf der Franschen in onze gewesten was eene ramp, een altijd betreurensweerdig ongeluk. Wy zijn geplunderd en gegce- seld geworden, en wij hebben het air er ons op te beroemen Geslagen en tevreden De revolutie van 1793 is de droevig- ste bladzijde in onze geschiedenis wij hebben c-r onze nationaliteit bij verlo- - ren wij hebben er ons eigen karakter bij verloren. c De adel en de burgerij hebben er hunne goederen bij verloren, benevens de oorspronkelijke geesten de vriende lijkheid die hen onderscheiede. Het volk heeft er zijne krachtige princiepen van vrijheid, de mnchtigo autonomie, voortspruitende uitzijn charters en gil den, bij ingeschoten. Onze kunsten zijn versmacht, onze nijverheden verworgd. Men heeft het grootste gedeelte onzer monumenten vernield en al de rest gc- stolen. Onze kunstrijkdommen zijn ont- voerd en degene, die men ter plaats liet, werden geschonden - Ziedaar, door eene Waalsche pen ge schetst, de weldaden die de Fransche sans-culotten, zoozeer bewonderd door onze liberalen, in België zijn komen zaaien. Heeft doschrijver van die wrekende regels geen gelijk, wanneer hij zegt tot de Luiksche doctrinairen Halt, fransch- kiljons I Dat wil ik ook zeggen tot die zooge zegde Ligues Wallonyies 1 't Is geen Belgisch belang dat zij verdedigen. Zij zijn bezield mot Fransche dwalingen, Fransch bederf, Franschen haat. Halt, Franschkiljons Ja. halt want wij staan voor eene heilige en roerende verjaring. Wij. Vla mingen en Walen vereenigd, gaan binnen een jaar die bewouderensweerdige boeren verheerlijken, die nwe Franschen Bri gands ti noemden, en die heldhaftig ge storven zijn, bij de verdediging tegen den Treemden overweldiger van hunnen gods dienst, hunne haarstede en hun dierbaar Vlaamsch vaderland. Handelsblad Het bestuur van den Belgischen Volks bond is zondag, 4 April, in det Werk manshuis o Concordia, vergaderd ge weest. Men hield zich bezig met het aan staande Congres dat, op de twee Sinksen dagen, te Leuven, zal plaats hebben en schitterend beloofd te zijn. Nieuwe aansluitingen zijn medege deeld, namelijk deze van den Vredekring van Selzate, vau het Werkmansbuis van Andenne en van den parochialen Chris ten Gildenbond van Oostkerke. Met groot spijt heeft het bestuur kennis genomen van het ontslag des heeren Ver biest, ondervoorzitter. Eene ernstige gedachtenwisseling tus- schen de bestuurleden had plaats over zekere arrondissementen. Men bestatigde dat de eendracht onder de aangeslotene vereenigingen merkelijk toegenomen was. Leemten zijn echtor nog aan te vullen eu maatregelen werden genomen om aan den Volksbond, den invloed die hem toekomt bij de aangeslotene vereenigingen te waarborgen. - Ik lseb haar maar wat laten praten. Is het niet bekend, dat wij al met elkaar bekend waren voordat wij elkander hier ont moetten vroeg ik. Het tus8chendek is als eene kleine stad, antwoordde zijde eene straat hoort nooit, wat er in de andere voorvalt. Er zijn allerlei clubjes. De winkeljuffrouwen bewegen zicb in eene hooger sfeer dan de keukenmeiden, en do keukenmeiden verheffen zicb weder boven anderen, die nog lager in stand zijn. Kate, zegde ik, ik heb een plan, maar de beweegreden daarvoor moet ons geheim blijven. Onderstel eens, dat de matrozen bij hun besluit blijven, waar zal ik dan manuen viuden om het schip naar Sydney te brengen nis het scheepsvolk ons verlaten heeft Maar ondersteld, dat ik zulke munneu wist te vin den, zou ik ze dan kunnen vertrouwen Zij zouden mij misschien den hals afsnijden en met het schip aan den haal gaan, vrouwen kiezen, evenals dc matrozen van dit schip gedaan hebben, een eiland voor eenige maanden bezetten eu dan spoorloos verdwij nen. Zoudt gij niet eenige flinke Engelscbe matrozen van een voorbijgaand schip kun nen krygen, om ons naar Sydney te brengen. Als er een schip met znlke matrozen voorbij kwam en de kapitein was geneigd om Zegepraal der Anti-socialisten. Anti-socialisten. Socialisten. Dassen 4140g Dua 3930 ssens 4059g Van Aken 3897 Torfs 40S4g Van Linden 3899 Broelinckx 4055g Mussche 3897 Vandenau- Vergisou 3885 denaerde 4049g Bochem 3886 Bruers 4048g Tacymans 3895 Lauwers 4044g Van Gelder 3887 De Pré 4046g De anti-socialisten zijn gekozen met eeno gemiddelde meerderheid van 150 stemmen. Over 14 dagen behaalden zij ongeveer 600 stemmen meer dan zondag. De socialisten hebben een lOOOtal stemmen bijgewonneu 1000 liberalen die voor hen gekozen hebben. Waren er zooveel onzer vrienden opge komen als op 21 meert,de anti-socialisten zouden mei 800 stemmen meerderheid hebben gezegepraald. Doch dc overwinning is er en heeft dus alle reden om over den uitslag verheugd te zijn en onze arbeiders geluk to wenscken. Van do 15000 kiezers van het arron dissement zijn er 8000 komen stemmen. in mijn voorstel te treden, dan ja. Maar ik moet mij wapenen op mogelijkheden, die bijna zekerheden mogen heeten. Wy treffen een geschikt eiland aan, de matrozen stappen daarop met hunne vrouwen af, dan ben ik de eenige man op hot schip. Wat dan te doen? Zij zweeg. Dat zal ik n zeggen ik zal eens zien te weten te komen, of er geen vrouwen ge zonde en sterke natuurlijk te vinden zon den zijn, die zich in de practische zeevaart kunde willen oefenen. Zij zag mij verwonderd aan. Ik 6preek in vollen ernst. Er zijn vrou wen tusschendeks, zoo stevig als de sterkete mannen. Zij kunnen natuurlijk niet met rok- keu aan in het want klimmen, maar ik hoop langzamerhand ook deze moeilijkheid te bo ven te komen. Nog steeds zag zij mij verwonderd aan. Wat dunkt u van mijn plan Het komt my vreemd voor maar als er gevolg aan kan gegeven worden, dan vind ik het een goed plan. Zeker zijn verscheidene vrouwen hier aan boord sterk, zooals gij zegt, sterker dan menige man. Wilt gy een voorbeeld geven (WORDT VOORTGEZET;.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1