Zondag n April 1897. 5 centiemen per nummer. S3sle Jaar 5149 HIT SPOOK DER ABDIJ, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het verplicht onderwijs. Schandige aanrandingen. PENSIOENEN. Werkbeurs van Aalst. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De 'onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 10 April 1897. Sedert M. Daens in den Vlaamscben Schouwburg te Brussel gezegdhceft dat bij een wetsontwerp zal neerleggen 't welk het onderwijs voor de kinders van 7 tot 14 jaar verplichtend zal maken, komt die vraag min of meer op den voorgrond. De dagbladen beginnen er over te han delen en het moet ons dan ook niet ver wonderen dat er, ook in het Land van Aalst gewag wordt van gemaakt in eene schrijfwijze eigen aan dat blad. Wij hebben reeds in Denderbode de redens uiteen gedaan waarom de katho lieken van het verplicht onderwijs geen partijgangers kunnen zijn, ten minste niet zoolang bun niet alle waarborgen worden geschonken dat de gewetensvrij heid voor ieder zal geëerbiedigd blijven. De katholieken willen met recht en rede dat de luchtkring der school waar zij hunne kinderen zenden moeten, door en door christen zijn, dat niet in een enkel punt de godsdienstige overtuiging der ouders gekrenkt zal worden. Welke waarborgen worden hun aan geboden Men merke wel op dat wij die waar borgen vragen niet alleen voorden rijken die zich tegen den invloed der onzijdige scholen zoo aangenaam aan het herte van geus en socialist altijd beschutten kunnen, maar voor den arme werkman bijzonder voor wien de Godsdienst de kostbaarste pand is hem door zijne ouders nagelaten. Weet gij, lezer, welke waarborgen Het Land biedt Lees het volgende En als men bijvoegt dat onderwijs mag gegeven worden te huis of in de school naar den keus der ouders, wat valt daarop te zeggen Land van 4 April). Men denkt te droomen als men zoo iets leest in een blad gekend om zijne hevige uitvallen tegen de voonechten van den rijkdom, in een blad dat zijne banbliksems uitslingert tegen de plaats vervanging in het leger. M. Daens vraagt kinderachtig weg Wat valtdaarop te zeggen Zijn met dat voorrecht der ryken al de redenen en hinderpalen weggeruimd te gen het verplicht onderwys Welk onderwijs zal aan de kinders ge geven worden Wie zal dat onderwijs geven mogen Wie zal het betalen en volgens welk grond beginsel Dat zijn de vragen welke Het Land beantwoorden moet. Wij denken ten minste dat Het Land even als wij, het onzijdig onderwijs ver afschuwt dat zoo noodlottig is in zijne ge volgen en door Anseele in weinige woor den is afgeteekend geworden. Daarom zouden wij den heer Daens aanzetten alvorens aau zijn verplicht on derwijs te denken, de waarborgen eens te overdenken die hij aan de katholieke huisvaders schenken zal. In dit geval zal Episode uit den Oorlog in de Vendee. «(2)» 31st* VERVOLG. Mijne tegenwoordigheid verschrikt u, ging de kapitein voortgij dacht zeker niet te zullen gestraft worden. Ja, beef, want ik ben uit het graf opgestaan, om u in aller tegenwoordigheid beschaamd te maken. Wat wilt gij zeggen O, begrijpt gy mij niet Ik zal duide- 2yker spreken. Uw geheel leven is mij bekend, ik kan u op den voet volgen. Dat durft gij niet..., mijne schande is «de uwe. Ik zal het toch durven. Maar ik heb mijne fouten begaan op uw ingeven. Ik was de uitvoerder van uwe mis- dage plannen. Door mij in het verderf te storten, stort gij u zeiven er in, sprak Clave- rolles op zachten toon. Wat bekommer ik mij er om Ik ver zaak mijn verleden ik zou het met mijn bloed willen uitwisschen.... Hoort allen. Met zijne krachtige stem begon d'Orbois hot verhaal der misdaden en lafheden van zijn ontwerp niet loopen over verplichting maar over uitbreiding der vrijheid. Hij zal eerst wettelijk willen doen afkondi gen de onbeperkte vrijheid van onderwijs en dit doen betalen door den Staat iu verhouding der diensten dat het bewijst, ik wil zeggen, in verhouding van het getal leerlingen. Wanneer hij dit alles doorgrondt, zal hij tot zijne eerste liefde terugkeeren en zeggen het onderwijs moet betaald wor den door den Staat door toelagen aan alle wel ingerichte school. Eene wel ingerichte school is immers eene waar het lokaal groot eu ruim is en de meester zijn diploma heeft beko men en daarmee basta voor de voor waarden. Wanneer hij alzoo de onbeperkte vrij heid heeft bekomen en door de wetten heeft afgekondigd dan zal de groote strui kelsteen voor het verplicht onderwys uit den weg zijn geruimd, want alsdan heeft de katholieke huisvader de keus der school waar hij zijn kind heen kan stu ren, en hij zal het daar zenden waar zijne godsdienstige overtuiging en gevoelens worden geëerbiedigd, waar de wet van God en van de geestelijke en wereldlijke Overheid wordt in eere gehouden. De catholieken ziedaar de vijanden Dit is de leus geworden van Klokke Roeland r en wij willen er heden een nieuw bewijs van geven. Zeker Mr Beun, vertaler aan het be knopt verslag in de Kamer, is'voor veer tien dagen van zijn ambt opgeschorst ge weest voor handelingeu bedreven te hebben die onbestaanbaar zijn met de plichten die aan eenen ambtenaar van de Kamer van Volksvertegenwoordigers be tamen. Zoo luidt het vonnis. Het werd uitgesproken door M. Beer- naert, Voorzitter dor Kamer, en door de twee Kwestors: MM. de Jonghe en Visart ingevolge het reglement. De negen leden van het Bureel der Kamer ziju er slechts tusschen gekomen om het goed te keu ren, zoo later de Kamer zelve het goed keurde. Volgens Klokke Roeland heeft het Bureel der Kamer gehandeld uit haat en nijd tegen de steenbakkers, tegen brave werkliedeneu dit omdat gezegde Beun voorzitter is van een syndicaat van steenbakkers te Brussel 1 En onze Volks vertegenwoordiger, Mr De Sadeleer, die als Secretaris deeluitmaakt van het Bu reel, wordt met de andere leden op de schandigste wijze als vijaud van de werk lieden uitgeroepen Hij is een verrader, een valschaard, een verdrukker der werklieden geworden. Ziehier de waarheid Iedereen kent do noodlottige werksta king door de socialisten iu het gasgesticht te Brussel verwekt. Een socialist kop stuk deed aan die arme sukkelaars ge- Claverollea. De ellendeling zag dat hij verlo ren was. Bevend liet hij den blik rond zich waren. Deze wanhopige blik werd door Bou- land, een dor invloedrijkste leden van het gerechtshof, begrepen. Stilte, beval Bouland, terwijl hij op stond. Laat mij uitspreken, burger, riep d'Or bois. Wie zijtgij, om hier te durven spreken Wat verlangt ge Ik ben een republikeisch soldaat, ik eiBch gerechtigheid tegen dit monster. Uw naam D'Orbois. D'Orbois Ah zoo, gy zijt de ci-devant ridder d'Orbois, de neef van graaf de la Meil- leraye Ik ben d'Orbois, de adjudant van gene raal Beaufort, den voormaligen tochtgenoot van Lafayette. Een spottend gelach klonk ten antwoord. Wij kennen u, Bprak de vriend van Claverolles, wij kennen u. Gij hebt u bij de republikeinBche partij aangesloten om de na tie beter te kuunon verraden. Uwe daden hebben altijd den stempel gedragen van Bnoodheid. Nog onlangs hebt gij, aan den vooravond van ernstige gebeurtenissen, laf hartig uwen post verlaten. loovon dat zij alles giugen verkrijgeu. de werkstaking duurde voort de werk lieden verkregen niets. Velen waren van gevoelen het werk te hernemen. Op zater dag 6 maart ging voornoemde Beun met de socialisten een meeting geven In de wijndrijf te Brussel om de werkstakers der gas aan te moedigen in hunnen op stand tegen het stedelijk Bestuur van Brussel. Men weet het droevig gevolg voor de arme sukkelaars zij verloren allen hun werk. De werkstaking werd afgekeurd door den Gemeenteraad, zelfs door de katholieke werklieden «lie in den Gemeen teraad zetelen. De aanvoerder der werk staking, citoyen Du Moulin die met Beun den meeting gegeven had, wc-rJ door zijn eigen volk, door de socialisten, over boord gesmeten. De domme tusschenkomst van Beun had alleen voor gevolg gehad meer dan honderd arme werklieden, hunne vrouw en kinderen in de armoede te helpen dompelen. Het is na dat zulke handelingen bedre ven werden door eenen ambtenaar der Kamer, dat de Voorzitter een onderzoek bevolen heeft en do welverdiende op- schorsing deed toepassen. Die zelfde Mr Beun is een aardige kristene democraat. In een meeting vroeger onder zijn voor zitterschap gegeven, werden de cbristene democraten die in de Kamer zetelen, der wijze door een christene spreker uitge scholden Wij hebben niets gemeen met de papieren democraten der Kamer die naam dragen Colfs, Mousset, Iluys- hauwer en anderen, omdat zij de demo cratie vervalscheu en de ergste vijanden zijn der kristene democratische partij. Zelfde christene spreker bracht tevens hulde aan de socialisten 1 Een andere christene spreker verklaarde niets gemeen te hebben met die volks vertegenwoordigers, die gemaskerde de mocraten. Zoo terwijl een ambtenaar der Kamer den meeting bestuurde werden de katholieke werklieden-vertegenwoordi gers in den modder gesleept 1 En bij de klacht gedaan aan het Bureel werd er aan dien ambtenaar eene strenge waarschuwing gegeven. Het is nog niet alVoornoemde amb tenaar had vroeger begonnen met in de Kamer zelf grevist of werkstaker te spe len. Het Bureel had over drie jareu de traktementen der vertalers van het be knopt verslag verhoogd, en ter zelfdertijd besloten dat zij in bijzondere gevallen andere vertalingen zouden moeten doen zonder bijzondere vergoeding. Mr Beun was nauwelijks bestendig benoemd met eene jaarwedde van 3500 franken, of hij weigerde zich te onderwerpen 't is maar na dat de Voorzitter, Mr De Lantsheere, het Bureel bij een geroepen had om zijnen dienst op te zeggen en hem te vervangen Zwijg bulderde d'Orbois buiten zich zei ven van woede. Uwe protesten zullen nutteloos zijn. Gij zijt een deserteur, een overlooper op deze gronden hebben wij recht op uwen persoon. Een dreigend geroep steeg uit de aauwezi- gen op. Ter dood ter dood riepen verschei dene stemmen uit. Ja, ter dood sprak Claverolles, die eensklaps zijne zelfbeheersching had herkre gen. Wij zullen hem vonnissen, sprak Bou land, zoo hij schuldig is, zal hij sterven. De rol van openbaar aanklager, was voor Claverolles zeer geschikt. Hij sprak gedu rende langen tijd en verpletterde zijn tegen stander onder de vreeselijkste onthullingen. Tevergeefs wilde d'Orbois herhaaldelijk pro testeeren hij werd door honderden kelen overstemd. Ten slotte zette hij zich kalm en gelaten neer en wachtte af, wat zou gebeu ren. Toen Claverolles ophield met spreken, werd het vonnis voorgelezen. De beschuldigde werd ter dood veroordeeld den volgenden morgend zou het vonnis worden voltrokken. Dit voorval had Perrine eu Ueiice Cottereau doen vergeten. Het gerechtshof begon, na eene korte pauze, met de ondervraging der beide zusters. dat de heer Beun van geenen nieuwen opslag meer gebaarde. Meu ziet dus hoe de brave steenbak kers-werklieden in don persoon van Mr Beuu vervolgd zijn 1 Eu.Mr de Voorzitter Beernaert door Klokke Roeland zoo dikwijls aangeprezen en tot in de wol keu verhevon is nu ook de verdrukker der werklieden geworden 1 Wij hebben meermaals doen opmerken dat een blad onzer stad altijd over die vraag bij bloote woordenkramerijen was gebleven. Het denkt nochtans het mono- pool der liefde voor do werkende klassen te bezitten en scheldt met oneindig genoe gen andere bladen en gazetten voor volks vijanden uit omdat ze zijne dwaze spron gen niet bewonderen. Dit is hot lot van Denderbode geweest. Niettegenstaande hij over die vraag meer dan een artikel heeft geschreven, wierd hij door 7 Land met oneindig kwade trouw uitgekreten als vijandig te zijn aan de rustgelden voor arme werklieden die in den winter van hun leven zijn aange land. Eene eer i^Denderbode te beurt ge vallen. De persoonlijke gedachten die ons blad heeft vooruitgezet zijn door andere bla den, groote dagbladen, overgenomen. Onze lezers zullen zich herinneren dat Denderbode eene oplossing dier moeilijke kwestie zocht, gedeeltelijk ten minste, in de inschrijvingen op de lijfreulkassen. Ieder huisvader zou voor elk kind op 10 jarigen leeftijd 1>90 fr. met afgestaan kapitaal storten op de lijfrentkas. De Staat zou hem daarin behulpzaam ziju eu iu zekere gevallen ook het Armburcel. Wij zegden met afgestaan kapitaal om dat dit het pensioen merkelijk vergroot; nochtans deden wij opmerken ging dit kapitaal voor den belanghebbende iu ze kere gevallen niet verloren, moest hot kindsterven vóór zekeren ouderdom. Wij herinneren die rogels nogmaals omdat een schrijver, M. IloeveDS, in de kolommen vau Het Handelsblad van Antwerpen cn van Het Vlaamsche Volk te Brussel bijna dezelfde gedachten komt te verdedigen. Die heer zoqkt ook eene goede oplos sing der vraag in de inschrijvingen op de lijfrentkassen. Hij verkiest een voorbehouden kapi taal dat door den Staat gansch zou gestort worden. Het pensioen zou aanvang nemen op 65 jarigen leeftijd. Wij kunnen zijne gedachten niet geheel deelen. Wij denken dat het noodig is de vader in de stortingen te doen deelen maar hun zooveel mogelijk bij te staan en zelfs in geval van nood geheel en gausch te ver vangen 't zij door deu Staat,'t zij door het Armbureel. Deze inrichting mag daar gerust tus schen komen want door het in zwang brengen dier pensioenkassen zouden de lasten der Armbureelen grootelijks ver- miuderen. Uw naam, burgeres, nw ouderdom en woonplaats vroeg Bonland aan de oudste. Perrine Cottereau, achttien jaren, uit het dorp Saint-Quent-des-Toits. Gij wordt, evenals uwe zuster, beschul digd, van aan Jean Chouan en aan andere bandieten eene schuilplaats te hebben gege ven, en hen te hebben geholpen in hunne misdadige plannen. Jean Chouan is onze broeder.... Hij is de grootste vijand der natie, onderbrak Boa- land, elke hulp, die zoo aan ietnaad wordt verschaft, is eene gruwelijke misdaad. Jean is onze vriend, onze beschermer wij kunnen hem niet, zonder grootelijks on dankbaar te zijn, van ons afstooten. Gij bekent dus, burgeres, dat gij vriend schapsbetrekkingen hebt onderhouden met den aanvoerder der opstandelingen van de Beneden-Maine Wij kennen geen aanvoerder van op roerlingen wij kennen slechts den broeder, die ons lief heeft en ons ondersteunt. Het onderscheid is al zeer klein mijne collega's znllen het op zijne juiste waarde weten te schatten. Maar, antwoord, gevoelt gij geeue wroeging over uwe handelwijze Niet de minste mijnheor. Noem mij burger die mijuheerstitel is de mijne. Wij kunnen het echter maar niet goed vinden dat do Staat of iets dergelijks zoo zonder nood de plaats zou innemen van deu persoon. Men moet de bijzondere helpen, hun initiatief vermeerderen, steu nen en versterken maar nietdooden. Zij zelf moeten de overtuiging hebben dat zij de stichters zijn van hun geluk. Zoo men hun dat gevoel ontneemt, vergaat een groote hefboom tot latere en venlere ont wikkeling op den weg der spaarzaamheid en bijzonder dat is het, de zucht tot spa ren te bezitten, dat bij de werklieden moet ontwikkeld worden. Daar ligt de weg der verzedelijking en is men er geraakt dan is de zegepraal zeker op den maatschappelijken vijand. Men moet den werkman op zich zelf leereu steunen en alzoo zijne wils kracht aanzetten, zijn streven vooruit helpen. Hoe meer hij denkt dat hij zich zclven heeft gemaakt wat hij is, hoe beter. Daarom moeten zijne eerste stappen geleid worden, in den aanvang moet hij hulp hebben maar hij moet zreh altijd van zich zelf meester gevoelen tot meer dere ontwikkeling van zijne wilskracht en initiatief. V ERSLAG over de inrichting en werking in 1896, aangeboden in zitting des Gemeente- raads van 12 Maart 1897, door M. Alkons Vkrnakve, Gemeenteraadslid. Mijnheeren, In zitting van 14 Februari 1896, diende de heer I.oo Geeroms een voorstel iu om alhier ter stede eene Werkbeurs te stichten deze werd bij eenparigheid door den Gemeente raad aanvaard, eu na onderzoek der afdeeling van Arbeid gesticht. Een Bestuur van vijf leden werd in zitting des Gemeeuteraads van 8 Mei opvolgende be noemd die leden werden volgens artikel 4, der verordeningen genomen, en waarvan, als Voorzitter, deSchepeu van Arbeid, M. Barou Bethune, MM. Karei Schuermans, nijveranr, Jan D'Haese, nijveraar, Bernard lvlinck, werkman, en Alfons Yernaeve, werkman- Gemeenteraadslid. Dit Bestuur houdt zich onledig met alle vraagstukken welke het werk aanbelangen, eu zoekt de middels op om aan deze instelling de beste voordeelen voor onze werkersbevol king te kunnen doen voortbrengen. In zitting des Gemeeuteraads van 5 Juni werd tot Bediende der Werkbeurs benoemd de heer Hendrik Van de Velde. In Bestuurzitting der Werkbeurs van 12 Juni werd volgens art. 10 der verordeningen bij algemeene stemmen als Schrijver de heer Alfons Yernaeve aangewezen. In zelfde zitting stelde de heer Voorzitter voor, den Bediende onzer Werkbeurs eene studiereis naar de Werkbeurs van Brussel te laten doen, om de werkingen derzelve na te zien. E'r werd besloten openbaarmakingen, bij middel van plakbrieven en in dag- en week bladen te doen, ten einde het doel der instel ling aan onze bevolking kenbaar te makeu. Ingevolge die beslissiug werden plakkaten gedrukt voor de arbeidersbevolking de Nij- yeraars en Werkbazen werden tweemaal eerst iu Juni en daarna in bet begin van den win ter verzocht hunne gunst aan de Stedelijke Werkbeurs toe te kennen. -Burger, ik zal gehoorzamen. Komaan spreek openhartig Gij zijt jong wij zullen medelijden hebben niet uwe jeugd. Erken met ons, dat gij ongelijk hebt. Burger, wij hebben geen ongelijk te er kennen sprak Terrine beslist. - Welk een vreemdsoortige hardnekkig heid Denk er toch aan, dat wij uw leven en dat uwer zuster in handen hebben. Wij vreezen uwe bedreigingen niet. Minacht ge dus onze macht sprak Bouland de wonkbrauwend fronsend. - Wij vertrouweu op God Hij zal ons in bet gevaar niet verlaten. God God Altijd die hersenschim der dweepzuchtUw God zal n niet aan den dood ontrukken. -Hij zal ons op het schavot troosten.... Hij zal onze belooning zijn.... Wij kunnen dit leven niet betreuren, wanneer wij aan de on sterfelijke kroon denkon, die ons in den hemel wacht. Eene vreeselijke godslastering van Bonland deed bet meisje ophouden. - Goed, sprak de ellendeling, ge wilt sterven, ou ge zult het. Uwe woorden bannen elk gevoel van medelijden nit ons hart. Ant woord kort. Bekent ge, de oproerlingen van voedsel te hebben voorzien - Dat is waar, burger. 18% nï.rkb"°? "erd «"P*1"1 dealSJnli 18J6 Ilare werkingen tot 31 December 18% a°. vol^t e V'if U' zijn Ingeschrevene werklieden 85. Ingeschrevene patrones26 - te san, S.»d» 34 werklieden en 56 \an de 34 werklieden gevraagd door da Crs11^1 Tl" 31 Volzet door de Werk- beur., deze tehooren tot de Tolgende ambacli- 1 Boenhonwersgaet, 1 Letterzetter 3 Bekkereguten, 1 Jutewever, 11 Brei werkers, 2 Smeders 1 Daglooner 1 «lucowbmrertor 1 Fabriekwerkers, 2 Werkm. te Brue.el 1 Galonbewerker, 1 Werkm. Mooreel 2 Huisknechten, r, Daglooner» voor 1 of meerdere dagen. Van de gevraagde werkmeisjes zijn er 31 fieurs tusschenkomst der Werk- Deze uitslag mag reeds als voldoende aan zien worden daar deze instelling nog met veel moeielykheden af te rekenen heeft, voort spruitende zoo van de onverschilligheid der patronen als van die der werklieden. Voor hetgeen de patronen aangaat, zijn wij bijzonder begunstigd geweest door kleine bazen en stielemans. Op eenige loffelijke uitzonderingen bij hebben wij ondervonden dat onze instelling nog door de groote nijverheid niet gewaar deerd wordt, even als zij bet verdient De overvloed van armen en het gebrek aan werk schijnen de oorzaken te ziju van dien betreurenswaardigen toestand. Wij nemen nogmaals deze gelegenheid te baat om eenen warmen oproep te doen tot alle nij veraars opdat zij door hunne mede werking don bloei onzer instelling en hun eigen nut zonden bevorderen. Ook de onverschilligheid van vele werklie den moet gelaakt worden. Iloevele zijn er niet die zonder werk zijn en er zelfs met aandenken eens aan do deur onzer Werkbeurs te kloppen, waar men hun dikwijls werk zou kunneu verschaffen, zoo met iu Aalst, dan toch in de naburige steden, want wij zijn in betrekking met de Werk beurzen van Brussel, Gent, enz. Welke kansen deze wederzijdsche betrek kingen voor ons werkvolk bijbrengt, blijkt uit deze omstandigheid dat de Werkbeurs van Brussel ons onlangs 150 daglooners vroeg tegen liet loon van fr. 4,00 daags. Iloevele ongelukkige werkloozen zouden geholpen zyn, hadden zij zich in tyds tot de Werkbeurs gewend. De werkzaamheden van de Werkbeurzen van Brussel, Gent, enz. worden regelmatig benevens de onze aan het Stadhuis aangeplakt waar iedereen ze kan raadplegen. De werkzaamheden van Aalst, worden regelmatig gratis medegedeeld door onze stedelijke drukpers aan de welke wij hierover onzen innigen dank betuigen. Uit dit verslag blijkt dus datonze instelling regelmatig voortgaat en reeds allerbeste vruchten heeft afgeworpen, enkel het voor- loomg lokaal haar aangewezen laat oneindig veel te «pnschen daar liet moeielijk is om het te vimltten daar bij, binnen eenige dagen, zal nullen gebruikt worden voor de mUicie! Wij weten dat het Gemeentebestuur voor nemens is,een geschikter lokaal aan te wijzen, waarschijnlijk in de niibijheid van het Bevol kingsbureel, wij wenschen dat die onontbeer lijke verandering eerstdaags zul geschieden. Aalst, den 8 Maart. 1897. Hebt ge evenals zij het herstel der priesters en van het koningschap gewenscht Hebt gij hen beiden gevolgd op hunne tochten eu aan hunne tochten deelgenomen Dat is niet waar, burger Hebt ge voor beu gespionneerd Nooit. Hebt ge briefwisseling met beu gehou den -|Wy kunnen noch lezen noch schrijven. Genoeg Pnrft ge ontkennen aan de dochter van eeu Vendeesch bevelhebber eene wykplaats te hebben verschaft Wat is er dat meisje geworden '>p dit punt kan ik u niet antwoorden, sprak Terrine. Uw stilzwijgen veroordeelt u. Wij zullen niet verder aandringen. Gij zijt heiden schul- nig en moet uwe misdaden op het schavot boeten. Bij deze woorden rees onder de menigte n dof gemompel, dat oogenblikkelijk on derdrukt werd. Thans was Claverolles aan de beurt zijn requisitorium werd gevolgd door het vonnis, waarbij Terrinne en Renéo veroordeeld wer den, binnen vior-en-twintig nren te sten-en. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1