Donderdag 15 April 1897. 5 centiemen per nummer. 52ste Jaar 3150. Pensioenen. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. FRANKRIJK ENGELAND. Goddelooze naaperij DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Culque ilium. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen Cf 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 14 April 1897. Dagelijks wordtin Frankrijk bestatigd dat de misdaden van allen aard zich ver menigvuldigen op eene verschrikkelijke wijze,terwijl ze in Engeland verminderen. Het jaarlijksch getal misdaden klom van 1870 tot 1890, dus in 20 jaren, van 116,176 tot 214,341 of bijna 100 dui zend meer. In Engeland integendeel, in het zelfde tijdverloop, verminderde het jaarlijksch getal misdaden van 81,215 tot 51,168, 't zij 37 ten honderd min. Dus do misdaden in Engeland gepleegd, stonden vroeger gelijk met de 2/3 van deze in Frankrijk en heden bereiken ze slechts nog 1/4. En men verlieze daarbij uit het oog niet dat de bevolking van Engeland in de laatste 20 jaren, merkelijk vermeerderde, terwijl het cijfer der bevolking in Frank rijk bijnA onveranderd is gebleven. In Engelaod vermeerdert de bevolking meer in drij maanden dan in Frankrijk in vijf jaren. Wat mag de oorzaak zyn dezer vermeer dering der misdaden in Frankryk Wel niets anders dan bet vroegtijdige verderf der jeugd 't gene eene alge- raeeno heerschende zedeloosheid heeft verwekt. De statistieken toonen aan dat het jaarlijksche getal jeugdige misdadigers onder de 16 jaren, geklommen is van 6,567 tot 7,777, vermeerdering 1210 van 16 tot 21 jaren,van24,537 tot 32,100, vermeerdering 7,343. Ziedaar wat de jongelingen betreft. Het getal der misdadige jonge dochters van min dan 16 jaren, ia geklommen van 1,110 tot 1314, vermeerdering 204 van 16 tot 21 jaren, 3,435 tot 3,796,vermeer dering 361 Demisdaden onder de jeugd van beide geslachten van beneden de 21 jaren, zijn dus gestegen te samen tot 9.408 jaarlijks. 't Is verschrikkelijk De zedeloosheid der opkomende ge slachten in Frankrijk wordt door voor name getuigen bevestigd M. Lavisse, algemeene opzichter van het openbaaar onderwijs, schrijft Wij hebben duizende scholen ge- sticht, maar de opvoeding wordt er vergeten of verwaasloosd. Alles is in- gericht om diplomeerden te vormen, maar noch onze lagere scholen, noch onze eolleges, noch onze hoogescholen zijn zedelijk. HET De algemeene correspondentie van het lager onderwijs bekent 't gene volgt De misdadigheid die jaarlijks in a Frankrijk vermeerdert, neemt oijzon- derlij k op onrustwekkende wijze toe bij a de kinderen. De zelfmoorden jnog meer dan de misdaden getuigen van eene klimmende zedeloosheid onder de a jeugd. - De heilzame toestand in Engeland moet hieraan worden toegeschreven dat men er zich niet heeft op toegelegd den godsdienstzin te vernietigen. Ondanks de ware onzijdigheid die in de Engelsche scholen heerscht, is do grondslag van het onderwijsprogramma hel gebed, het leven van O. H. Jesus-Christus en het Evan gelie gebleven. De Franschen integendeel werken met eene duivelsche hardnekkigheid om de christelijke leering en 't Christusbeeld uit de scholen te verbannen. De logie die in Frankrijk meester is, wilt er eene samen leving vorpien zonder God, zonder zijne leering... Maar ook Frankrijk begint reeds de vruchten ervan te plukken. Nog weinige jaren en men zal er nevens ieder school eene gevangenis moeten oprichten, tot verbetering van dezen die in de na burige school zijn verdorven geworden. Blijft men in Frankrijk dat ongodsdien stig stelsel behouden, weldra zal de dag aanbreken op den wolken do gevangenis sen zullen te klein zijn geworden om dat verdorven volk te bevatten maar dan zal het Fransche volk in de akelige bar- baarschheid weldra vervallen zijn Geachte lezers, overweegt het eens Ziedaar hoe de liberalen en socialisten het onderwijs ook in België zouden willen inrichten 1 Hinderlijke avonturen van eenen Zeeman 42' vervolg. Ik wil alles doen, waartoe mijne krach ten toereikend zijn, maar ik kan niet in de hoogte klimmen, riep zij glimlachende uit, terwijl zij hare oogeu op masten en talies ves tigde. Ik zal a in een half dozijn lessen leeren, een schip te besturen, en binnen weinige dsgen zult gij precies weten, welke touwen gevierd moeten worden, als het bevel daartoe gegeven wordt. Hoe noemt gij dat vroeg ik, near de groote bras wijzende. Zij wist dit niet. En dat en dat en dat Zij kon geen touw bij name noemen. Maar lij kende beter de namen van de voornaamste leilen, en het onderscheid tnsschen den groo- teu mast en den boegspriet. Laat mij u toch, zegde ik, als een voor beeld voor de anderen gebruiken. Maar hoeveel gemakkelijker is het, ma trozen aan te werven Dat doe ik niet, antwoordde ik. Geef Aan M. den minister Schollaert zal de eer toekomen een der hatelijkste over blijfsels van de ongelukswet en der schooi vervolging te doen verdwynen. Hij heeft bssloten de onderwijzers en onderwijzeressen, die in 1879 hun ontslag hadden gegeven, omdat hun geweten hun niet toeliet in de scholen zonder God onderrichtte geven, te herstellen in hun recht op pensioen. 'tls eene rechtveerdige daad,die alhoe wel men er lang heeft moeten op wachten, door alle eerlijke menschen ten hoogste zal gewaardeerd en goedgekeurd worden. Hoe redelijk de maatregel ook was, ontmoette bij zulken hardnekkigen tegen stand, dat geen enkele der voorgangers van M. Schollaert denzeive heeft kunnen overwinnen. Er bestond ook eene moeilijkheid van wettelijken aard maar deze zal uit den weg geruimd worden door eene wijziging, mij een paar stuurlieden,een bootsman en een timmerman, in wien ik vertrouwen kan stel len,dan was ik geholpen. Knntgij niet inzien, welke gevaren ik vermijd, als ik eenige vrou wen leer mannenwerk te doen - Hebt gij er al met juffrouw Cobes over gesproken Neen, maar uwe vraag breugt mij op eeu denkbeeld. Ik zag de directrice, zooals men haar noem de, met Brigstock staan. Zij zag naar ons, en toen juffrouw Cobes aan mijne gebaren be merkte,dat ik haar wenschte tespreken,kwam zij naar mij toe. Na juffrouw Cobes beleefd gegroet te heb ben, zegde ik, dat het mij aaugeuaam zou wezen, eenige woorden met haar te wisselen. Zij maakte voor mij eene diepe buiging en antwoordde dat haar tijd voor het volgende uur geheel te mijner beschikking was. Ik besloot het punt langzamerhand nabij te komen, en begon over Kate te spreken. Ik vertelde haar. wie zij was, en gaf mijn leed wezen te kennen, dat zij niet kon besluiten, hare hut in het achtergedeelte vau het schip te hebben. Daar heeft juffrouw Darnley groot gelijk in, riep juffrouw CobeB uit. Dat zou zi een verkeerden indruk maken. Brigstock wilde ook mij eene betere slaapplaats geven die de minister zal toebrengen aan de wet op de pensioenen. De rechterzijde zal gelukkig zijn hare medehulp te kunnen verleenen aan het gouvernement om recht te doen aan de onderwijzers, die, liever dan aan hunnen plicht te kort te komen, niet geaarzeld hadden hunne loopbaan te breken. Vele van die weerdige christenen aan- veerdden eene veel minder betaalde plaats in het vrij onderwijs. Audere bekleeden in de openbare besturen of bij bijzoude- ren, de nederige bediening van boek houder of klerk. Andere hebben geene plaats bekomen en toen de katholieken aan 't bewind kwamen, wendden zij zich tot het gouvernement om hulp te beko men. Alles wat men tot hiertoe had kunnen doen, was, ze van tijd tot tijd een klein hulpgeld te geven. Maar wat zij vroeger in de pensioenkas hadden gestort, was voor hen onherroepelijk verloren. Die droevige toestand zal ophouden, en die belangwekkende slachtoffers van de ongelukswet, zullen den naam van den minister zegenen, die hun ten minste in hun ouden dag het dagelijksche brood zal hebben teruggegeven. Handelsblad Vooruit, het orgaan der roode socia listen, deelt meê dat een dertig ongeluk kige kinderen, in plaats van hunne eerste communie te doen in de Kerk, in 't lokaal der socialisten het feest der jeugd heb ben bijgewoond. Le Bien public schrijft daarover Vooruit wijdt nog geen tien regelen aan het feest der jeugd,» door de socia listen, zooals men weej, ingesteld om de verhoven plechtigheid der eerste Com- munio na te apen en te bespotten. Een en dertig kinderen zijn, onder het goloide hunner ouders, het ontbijt met chocolat gaan nemen in den kring der vrijdenkers, in de feestzaal der Bagat- tenstraat, te Gent. Anseele en Van Be ve ren hebben, onder de toejuichingen des publieks, gelegenheidstoespraken gehou den. Eenen dertig kinderen!.... Zeker, 't is veel wanneer men bedenkt dat die kinderen van alle godsdienstig onder richt beroofd zijn, juist gelijk do kleine wilden uit het hartje vau Afrika. Maar wanneer men nagaat wat al moeite onze omwentelaars doen om aan hun heilig schendend feest eenigen luister bij te zet ten, dau moet men bekennen dat het zeer weinig is. Het goddeloos, priesterhatend en ver nielend socialism, strekt zijne heerschap pij over de twee derden van Gent's arbei- maar ik wees dit met de meeste beslistheid van de hand. Als ik geen voorbeeld van wel- voegelijkheid aan de vrouwen gaf, wat zou er dan gebeuren Hebt gij nog andere familie, juffrouw CobeB - Twee getrouwde zustere in Engeland, kapitein. Ziet gij er niet tegen op, u geheel van de wereld af te scheiden, door u op een eilandje in de Stille Zuidzee te vestigen Volstrekt niet. En gij kunt dit toch geen afscheiden van de wereld noemen. Wij zullen een volk op ons zeiven uitmaken. - En hoe zult gij aan kleeren komen vroeg Kate. - Wij voorzien ons natnorlijk van het noodige met behulp van de lading van dit schip. En al moesten wij ook van onze eigen bekwaamheid en onzen eigen smaak afhan gen, wat is het dan nog Zoo ging 't immers ook in Engeland Men moet een hoed hebben en men koopt lint en veeren om dien op te maken. Nu zullen wij in onze kolonie wel geen winkels hebben, maar het zou al vreemd zijn, als daar niet overvloed van materiaal was, waarvan men allerlei soorten van hoeden kon maken, met een overvloed van schoone wilde bloemen en de prachtige veeren van vogels om ze er meê op te maken. dersbevolking uit. Het legt er zich op toe om de eerste Communie der kinderen belachelijk te maken. Het noemt bijge- loovigen de vaders en moeders die aan de wezenlijke tegenwoordigheid geloof hechten. Het verzoekt hen voorgoed met de Kerk af te breken, bare Sacramenten te verstooten, hare Mysteries te looche nen en al baar betrouwen te stellen in het socialism dat hun ook de verlossing belooft, dat zelfs ook reeds wereldlijke sacramenten heeft ingericht en dat, ein delijk, ook zijne mysteries heeft. En te langen laatste, gelukt het er in cen-en-dertig slachtoffers in gansch de stad Gent bijeen te krijgen, terwijl in elke parochie honderden kinderen van arbeidershuisgezinnen tot de II. Tafel naderen Men zal zeggen dat de gewoonten de oorzaak zijn van het mislukken der anti- ckristene poging van Vooruit dat de vaders, hoewel anti-klerikaal, toegeven aan het aandringen der moeders, welke huune kinderen niet als dieren, buiten alle kennis der godsdienstige en zedelijke waarheid, willen laten opgroeien dat het getal deelnemers aan de wereld lijke communie der socialisten van jaar tot jaar grooter wordt, enz. enz. Dit alles is mogelijk. Maar 't misluk ken is niettemin zeker het wordt beves tigd door de bekentenis van een belache lijk cijfer. De wind des socialisms we zien het, helaas 1 te goed heeft het geloof der werkliedenbevolking opgedroogd. Men zou zeggen dat de bloem der christene godsvrucht op dien drogen grond niet meer kan ontluiken maar de wortelen der plaut zijn nog niet dood; de onvrucht baarheid is niet volkomen. Eens kan do harde korst zacht worden en daarin laten doordringen de vruchtbare vochtigheid en de warmto der zon, die het sap op nieuw zullen doen vloeien en de plant zal weer groen worden en bloemen en vruchten dragen. - Zoolang de christene overleveringen bestaan, zoolang bijzonder dat zij de bovenhand houden en geëerbiedigd wor den, ondanks alle aanvallen en bestor mingen, is alle hoop niet verloren. Ver geten wij het niet bij onze dagelijksche twisten. Laat ons trachten de ongelukki- gen, die door de onwetendheid, soms door de ellende, dikwijls door de be geerlijkheid van ons zijn verwijderd,terug op de rechte baan te brengen. Jagen wij hen niet door ruwe aanval len tot het uiterste drukken wij niet te veel op bet ranke riet zetten wij onzen voet niet op do nog smeulende lont. Trachten wij liever te onderwijzen en te bekeeren. God, die het minste goed gedacht beloont, zal het die socialistische vaders Ik zag, hoe Kate haar best deed om niet in lachen uit te bersten. W at zij gezegd had, kon niet nalaten, zonderlinge beelden vau haar bij ons op te wekken. Ik stelde mij haar yoor met een hoed, van gras verveerdigd, op het hoofd, met eenen bos veeren versierd. Terwijl wij het dek op en neer wandelden, iprak ik haar terloops over mijn plan om de nrouwen nuttig voor ons te doen zijn. Zijn er dan geen mannen genoeg om het werk op het schip te doen vroeg zij. - Dat is mijne zaak, antwoordde ik en voegde er na verloop van eenige oogenblikken bij Twaalf mannen zijn niet voldoende voor een schip van de grootte van de Graaf van Leicester. - Gij hebt zonder twijfel gelijk, kapitein. Maar al mogen de mannen ook weinig in ge tal zijn, toch zijn het bekwame lieden. Ik heb u hier geroepen om eens over die zaak te spreken. Ga dan eens naar die vrouwen toe en pols ze, en laat mij hooren, hoe zij er over denken. Maar zij hebben zich niet aan boord van dit schip begeven om hier werk te doen, zegde juffrouw Cobes met eenige verwonde ring. Gij denkt toch niet, dat ik ze zal noodzaken matrozenwerk te verrichten Wij hebben nog eene lange reis in het vooruitzicht. Wij heb- des huisgezius ten goede rekenen dat zjj, voor Lunne kinderen, het engelachtig feestmaal der eerste Communie verkozen boven den chocolat der vrijdenkers en de gelukwenschen van Anseele Landbouwwedstrijd vooronder- wijzers. Belooningen. Wijzi ging aan het reglement. Gezien het koDinklijk besluit van 9 jan. 1897, houdende, dat, bij wijziging van het ko ninklijk besluit van 18 jan. 1896, ieder jaar zullen worden toegekend, twaalf prijzen van f150 fr. (in plaats van tien prijzen) en vyf en twintig prijzen van 100 frank (in plaats van twintig prijzen) en veertig eervolle meldingen (in plaats van dertig) aan de lagere onderwijzers der gemeente-, aangenomen of ondersteunde scholen, welke met den raeesten iever en het beste gevolg het tbeorisch onderwijs van de beginselen van landbouw zullen gegeven hebben, is het getal voorstellen tot belooningen, te doeu door eiken hoofdopziener, in de volgende tabel aan geduid (ia de vlaamscbe gewestnn): Gebied van Pr. van Pr. van EervoUe hoofdopzicht 150 fr. 100 fr. meldingen Antwerpen Mechelen Brussel Leuven Kortrijk Aalst Gent Dreigend gevaar voor de Neder- landsche beetenverbouwers. On der hovenstaanden titel vinden wij in den N. B. Ct het volgende ingezonden arti keltje, dat wy de Belgische beetenkwee- kers ter overweging aanbevelen. Bij den Belgischen minister van finan ciën schijnt het plan te bestaan, om by de aanstaande herziening der suikerwet in België, bij de Kamers met een voorstel voor den dag te komen, om een invoer recht te heffen op suikerbeeten, en wel 1 frank per 1000 Kilo bruto gewicht. De Belgische landbouwafdeolingen hebben zich gewend tot de leden der Kamer, met verzoek dit wetsvoorstel te willen stemmen, waaraau wel geen twijfel zal bestaan, zoo het aanhanging kwam. De schade, die bierdoor aan de Neder- landscbe beetenplanters zou berokkend worden,vooral aan bon,die in Zeeuwsch- Vlaanderen wonen, zal buitengewoon groot wezen. Het is te hopen, dat onze (Je Hollandsche) minister van buiten- landsche zaken, die reeds dikwijls eene lans brak; voor onze landbouwbelangen, ooknude noodige maatregelen zal nemen om dit onheil te voorkomen. ben te weinig matrozen aan boord en hebben dos eene aanvuliing van noode. De meisjes hebben den geheelen dag niets te doen. Zy zijn geneigd les te nemen in het stnren en de namen te leeren van de touwen, de zeilen en de masten van het schip. Zij zag mij aan alsof zij geerne wilde zeggen dat het plan belachelijk was en riep nit - Het is geen onaardig plan,kapitein. Ik houd er mij van overtuigd, dat enkele vrouwen geerne zullen leeren hoe zij moeten sturen en dat zij er plezier in zullen hebben de namen der touwen van buiten te leeren. Maar ik vrees, dat zij u niet van nut zullen zyn in d gij werkelijk hare diensten noodig mocht hebben. Wat dunkt u er van, mejuf frouw Darnley Er zijn hier negentig vrouwen aan boord ik zou wel zeggen, dat mijnheer Mor gan in staat zou wezen een twintigtal zoo ver te brengen, dat zij op het dek behulpzaam kunnen zijn. Maar hij zal er geene vinden,die moed genoeg bezitten in het want te klimmen, zegde Kate, terwijl zij weer naar boven keek. Juffrouw Cobes meesmuilde Wie moet aan de meisjes onderwys geven, kapitein vroeg zij. Daar zal ik voor zorgen en het onderwys zelf op mij nemen. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1