Zondag 18 April 1897. 3 centiemen per nummer. 32ste Jaar 5131. HIT SPOOK 1)1R ABDIJ, Onderwijs Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een ernstig woord. PENSIOENEN. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Culque auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 17Ap*ü 1897. La Revue generale deelt een schrijven meê van onzen achtbaren vertegenwoor diger, M. Woeste, over de belangen der arbeidersstanden, welke, zoo sommigen het beweren, vroeger door de katholieken werden over het hoofd gezien of gansch verwaarloosd. Die bewering houdt M. Woeste als tegenstrijdig aan de waarheid. Na dcu toestand en de groote revolutie te hebben herinnerd waaruit het liberalism beweert zijne princiepen of leerstelsels te putten, wijst onze moedige vertegenwoordiger op bet eerste congres te Mechelen, waar reeds de hulpmiddelen worden uitgekozen welke voor de werkersstanden nuttig en noodzakelijk konden zijn. Het congres te Mechelen voorzag in de stichting van werken met een doel van politieke verdediging. Het tweede congres behandelde vele punten van groot maatschappelijk belang onder anderen het let der vrouwen, het werkloon, de patronages, het misbruik van sterke dranken, ae vraagpunten de arbeiders aanbclangende. t En wat deden de liberalen alsdan Ze deden niets ze bekommerden zich in 't geheel niet met 't lot der werklieden M. Woeste verklaarde,in 1886, te Leu ven dat, in de XX® eeuw, de oplossing der maatschappelijke kwestie alle andere vraagpunten zal overlommeren en men er zich meester moest van maken. De katholieke partij onderzocht alsdan de coöperatieven, do werkstakingen, het nachtwerk, den duur van het werk, enz. De maatregels in 't derde congres van Luik genomen oefenden eenen machtigen invloed uit, omdat onder anderen werd besloten van voldoening te geven aan de werklieden. De katholieken waren eens gezind over de middelen en pogingen die dienen aangewend te worden. Het vierde congres te Mechelen besloot de werken ten voordeele der werkers standen nog meer en meer uit te breiden, in overeenstemming met de grondstelsels der maatschappelijke orde. Het vast be sluit werd genomen van 't lot van den werkman te verbeteren door voorzichtige maatregels en ontwikkeling der christene werken. Het recht van iedereen moet men tegenover de uitbuiting van den mensch door den mensch stellen en de naas- tenliefde moet voor allen plaats vinden tegenover den haat van den mensch door den mensch - zoo sprak een Duitsche geleerde, de Eerw. Kanunnik Winterer. M. Woeste begrijpt niet waarom men al die pogingen loochent en het voorstelt als of er nog niets verricht ware. Onbetwistbaar is alles niet volmaakt; zeker is het mogelijk dat sommigen rijken Dog geen goed gebruik maken van hunne fortuin maar, eindigt hij, verstooten wij die aanvuurders der verdeeldheid, ver wekt door dezen die, om hun doel te be reiken, tot alle overdrijving genegen zijn. Laat ons trachten het goede te doen verwijzen wij allo parade en vooral ont houden wij ons van opstokorijon uit deu Oorlog in de Vendee. «Co)»— 328t® VEBVOLG. Bij het vernemen van dit schandelijk von nis toonde Perinne Cottereau een groote wils kracht. Zij troostte haar jonge zuster, welke weende, en zich tot de rechters wendend, sprak ze Gij behandelt ons als roovers, maar de goede God zal u op uwe beurt oordeelen eu ons alles, wat wij voor Hem lijden, vergelden. Ik wacht van u geen medelijden of gerechtig heid. Verder heb ik niets te zeggen. Bouland, Claverolles on hunne handlangers glimlachten minachtend. Op dit oogenblik deed zich eene vreemde gebeurtenis voor. Ellendige moordenaars riep eensklaps eene donderende stem aan het eind van de zaalellendelingen gij hebt geen medelijden getoond met de onschuld, gij lacht met recht- veerdigheid; maar beeft, want het uur nadert, waarop gij rekenschap zult hebben af te leg gen over uwe misdaden. Wij houden u in het oog, en geen enkele uwer zal aan het vonnis, dat over u geveld is, ontkomen Het stelsel dat M. Roevens in de ko lommen van Het Vlaamsche Volk verde digde verschilt veel nochtans met de gedachtes die Denderbode over de deel neming aan lijfrentkassen in vorige arti kels uiteenzette. Die gedachten winnen oneindig veel veld alle dagen en reeds worden daarover voordrachten ingericht in verscheidene deelen van het land. Er bestaan 2 stroo- miugen a) De eenen willen de bijtreding tot de lijfrentkas vrij laten de andere niet. Denderbode heeft hier, by uitzondering, den dwang verdedigd. Do wet moet de huisvaders dwingen op de lijfrentkas te storten. De Staat echter moet deze stor tingen vergemakkelijken opdat de dwang niet te hatelijk schijne niettegenstaande al het goede dat hij later stichten moet. Wij herhalen dat de wet dwingen moet. Hier zou de vrijheid geene goede vruch ten afwerpen en te weinigen zouden van de voordeelen der kas genieten. Waartoe zou in dat geval de wet op de werkmanspensioenen gediend hebben, wet, die wij met ongeduld te gemoet zien en wier stemming wij met oneindig vreug- degejubel zullen begroeten. b) Men wil ook de rijken toelaten aan de gunsten van den Staat deel te hebben. Wij roepen luid Dat raag niet zijn, dat is eu zou ourechtveerdig zijn. Do Staat mag alleen den nood ondersteunen, maar de weelde helpen dat gaat, ja, over zijn hout. Wij nemen aan dat het soms moeilijk om bepalen is of iemand door den Staat zal geholpen worden om zijne stortingen te doen, 'k wil zeggen, of hij in nood is of niet, maar dat is volstrekt geen reden om iedereen, arm en rijk, aan dezelfde gunsten te laten deelnemen. Zulk stelsel is 1) Ourechtveerdig. In den nood van den armen ligt de rede opgesloten van zijne ondersteuning. De rijke kan het zelf doen en hoeft daartoe geenszins de oogen naar den Staat te keereD. 2) Onheilvol want de Staat zou zulke uitgaven niet lang dragen kunnen. De opofferingen zouden te groot zijn en de lasten, welke op het volk zouden wegen, zouden haast ondragelijk worden. 3) Zonderling in zijno uitslagen. Ziet ge den Staat voorschotten doen aan eenen hertog van Arenberg bij voorbeeld om hem op 60 of 65jarigen ouderdom een pensioen te doen genieten van zoo rond de 140 fr. De belachelijkheid zou dit stelsel dooden. Van eene andere wijziging aan de standregelen der kas toe te brengen is er dees dagen ook reeds veel gesproken. Tegenwoordig zijn de kapitalen of te wel afgestaan en, in dit geval zijn zij vol len eigendom der kas, of te wel voorbe houden en alsdan worden zij aan de fa milie bij het overlyden uitbetaald. Dus tegenwoordig zijn de kapitalen voor den belanghebbende, in strengen zin ge nomen, verloren. Arresteert dien man riepen de rech ters arresteert hem Zonder op die bedreigingen te letten,wend- i een forsch gebouwd grijsaard, met vlara- menden blik,zich tot de rechtbank en sprak Wat bekommer ik mij over uwe woede Ik weet, dat ik mijn plicht heb gedaan. Vaartwel, gij znlt mij weerzien en dan... Een krachtig gebaar voltooide de zinsnede. Houdt hem houdt hem brulden de officieren. De grijsaard, die niemand was dan de zee rob, duwde de verbaasde soldaten ter zijde, richtte zich naar de deur en verdween na voor het laatst gezegd te hebben Vaartwel, lafhartige rechters maakt n gereed uwe misdaden uit te boeten. Den volgenden morgend werden Perinne en Renée Cottereau naar het schavot geleid, dat door Boldaten was afgezet. Toen zjj-de guil lotine naderden, verbleekte Renée en wan kelde.... Mijn God, mompelde zij, wij moeten dus sterven. Moed gehouden sprak Perinne. O, mijn God mijn God snikte het kind. Perinne, die even vastberaden was als haar broeder, nam hare zuster in de armen, onder steunde haar, trooste haar en bad gedurende Zou zulke bepaling niet veranderd kun nen worden Waarom zouden de ge- stortte gelden aan den gepensionneerde zelf niet uitgekeerd worden op het oogen blik dat zijn rustgeld aanvang neemt Daartoe bestaan volstrekt geene reden. Het rustgeld is de vrucht van gestortte kapitalen en van samengestelde kroozen. Welnu, wanneer iemand zijn rustgeld begint te trekken kan men hem zijn kapi taal terug keeren, ik wil zeggen, het be loop der sommen welke hij in de kas ge stort heeft. Daardoor natuurlijk zal zijn pensioen om 3 per honderd voor het be drag van het kapitaal verminderen. Onmogelijk ware het niet aan den be langhebbende de kous der zaak over te laten Op die wijze ware het zoo moeilijk niet aan de ingewikkelde vraag der pensioe nen eene meuschlievende oplossing te geven. Wij durven hopen dat de katho lieke partij zulke wet op haar actief schrijven zal mogen vooraleer hare leden aan de kiezing van het toekomende jaar zullen onderworpen zijD. Daarmeê is echter nog alles niet ge zegd. Er blijft inderdaad nog een over- gangs maatregel te vinden voor degenen welke nu meer dan 10 jaar oud zijn ge worden en ook voor die welke de 65 jaar nabij zijn. Op hare beurt heeft Klokke Roeland over het verplicht onderwijs eenige woor den willen zeggen. In haar nummer van zondag lezen wij Maar beweren dat het verplicht onderwijs tegen de vryheid van geweten is, dat gaat niet. Wij willen voor den huisvader de vrije keuze der school en wij willen daar toe de volledige gelijkstelling der vrije en officieele school. Klokke Roeland wil dus dat de gods dienstige en wijsgeerige overtuiging der ouders wordo geëerbiedigd en verklaart alzoo den oorlog aan de onzijdige school zoo lief aan het herte der groote verstan den die in Dendèrgalm schrijvelen. Wat zullen de opstellers van K. R. uit scholden worden als voddenians [oor de geleerde, kundige schrijvers van 't geuzenorgaan, die meenen den grond onder 't gewicht van hun verstand te doen buigen on in hunnen grenzenloozen hoog moed de enge palen van hunnen door vooroordeelen benevelden geest niet ken nen. Wij nemen gaarne nota van de verkla ringen der Klokkisten en vragen op welke wijze zij die gelijkstelling der beide scho len zullen bewerkstelligen. Deze vraag heeft haar belang want niet immer heeft men in de bureelen van Klokke Roeland over dit punt dezelfde gedachten gekoesterd. In hun grool programma waardoor deu wereld koud wierd gedaan der geboorte van den nieuweling, staat er tc lezen E. Schoolkwestie. 1° Verplichtend schoolgang met toelage van den Staat aan de terechtstelling. Toen het hoofd van Renée viel, begreep Perinne, dat hare beurt gekomen was zij maakte tweemalen het kruisteeken eu riep luidkeels - Leve mijn broeder, Jean Chouan I Kort daarop was ook zij de eeuwigheid ingetreden. Een man,die zich onder de menigte bevond, had haar laatst en blik opgevangen. Die man, de oude zeerob, gevoelde zijn hart brekeu, boog zijn betraand gelaat en mompelde Arme kinderen Arme kinderen Eene opschudding onder de menigte, welke hem omringde, deed hem het hoofd opheffen. De beul maakte zich tot eeno nieuwe te rechtstelling gereed. Ditmaal was het een man in de kracht van zijn leven, met levendige geluatstrekken en vastberaden tred. De zeerob herkende d'Orbois. Do ongelukkige was getuige geweest van den dood der twee meisjes. Eene hevige aan doening maakte zich van hem meester, 't Ver leden met zijne schanddaden en snoodheden kwam hem in dat laatste oogenblik voor den geest eu vervulde zijn hart met bittere wroe ging. Toen hij zijn hoofd onder het mes legde, dat nog rood was van onschuldig bloed, out- elke wel ingerichte school, in evenredig heid van 't getal leerlingen. Wat zou ons beletten daarmeê in te stemmen, ik wil zeggen, met het grond beginsel in die woorden uitgedrukt iodieu de toepassing van dit princiep niet toe standen meebracht die ons gedacht zou den kunnen wijzigen Ware de christene volkspartij aan dit beginsel trouw gebleven misschien kon den Denderbode en Klokke Roeland op eene lijn strijden voor de uitbreiding der geleerdheid onder de werkende klassen. Waut wij zeggen het luide op, meer dan ooit, is het tegenwoordig noodzakelijk ge leerd te zijn om zich eene plaats te kun nen hoüen aan het weerdschap van het leven. Een jaar daarna was de wind gekeerd en in de meetingen vóór de kiezing van 94 ging een ander deuntje los. In hun kiesprogramma staat Verplichtend onderwijs. Eerbied voor de godsdienstige overtuiging der huisvaders. Verzekering van eeu treffe- lijk en onafhankelijk bestaan der ondcr- - wijzers. VerhoogiDg der jaarwedde vol- b gens de diensttijd. Wanneer men die woorden vergelijkt met die van Klokke Roeland mag men besluiten dat men de godsdieustige over- tuigiug der huisvaders wil eerbiedigeu door het gelijkstellen der vrije en der officieele school. Wij verklaren nogmaals wij zijn daar tegen niet, tegen dat grondbeginsel wel te verstaan, indien het groeien en bloeien der vrije scholen niet wordt belommerd. Zal men ons dat verzekeren Nooit zal de katholieke aan het verplicht onderwijs denken kunnen zoo men aau de kristene huisvaders niet eene school aanbieden kan wier luchtkring dezelfde is als die dei- familie. Alsdan zullen er geene officieele scho len meer bestaan. Zij zullen heeten katholieke scholen en geuzenscholen. Op die wijze zal ieder kind een ouder wijs genieten dat overeenstemt met de overtuiging der familievaders. Maar, een ongelukkige maar bestaat hier. Zal men dit wel kunnen uitvoeren. Zal de Staat, Provincie en Gemeente zul ke groote uitgaven wel dragen kunnen zonder de burgers lastig te vallen YVij antwoorden stout weg neen. Dat is niet mogelijk wanneer men een punt uit het kiesprogramma dier jonge partij vervullen moest. Verzekering van een treffelijk en onafhankelijk bestaau der onderwijzers. Twee dingon zijn mogelijk Oftewel zou men alsdan de vrijheid van onderwijs moeten inkrimpen en bij gevolg in den willekeur hervallen en dan moeten wij ons tegen den verplichtenden schoolgang verzetten, omdat de waarbor gen van den kristen vader in gevaar zijn schipbreuk te lijden Of te wel zal men een onafhankelijk bestaan toekennen aan eiken onderwijzer, geen rekouing houdende van de diensten die hij bewijst eu dat stelsel voert het Staatsschip naar den afgrond. En wie zal daarvan de verantwoordelijkheid op zich nemen willen, wie, zeg ik, wie van onzo Staatsmannen Wij hopen dat Klokke Roeland op zijn nauwelijks ontworpen artikel zal terug komen. suapto ecu kreet zijne lippen het was oen kreet van berouw, een smeekgebed tot do god delijke barmhartigheid. "T HOL VAN IIET BOSCH VAN MISDON. Na de bloedige terechtstelling van Laval haastte de zeerob zich, naar de bosschen van Misdon terug te keeren, welke de gewone verblijfplaats was van Jean Chouan en diens vrijwilligers. Daar zou hij ook Blanche, zijne jeugdige beschermelinge vinden. Terwijl hij met groote schreden de wegén volgde, gaf de oude zeeman zich aan treurige gepeinzen over. De gebeurtenissen, welke voorgevallen waren, maakten zijne veront waardiging gaande. Het was vooreerst de overrompeling van de hoeve des Potricrs, de vlucht van Blanche en de gevangenneming van de zusters van Jean Chouan vervolgens de zitting van het revolutionnair gerechtshof, de onverwachte verschijning van d'Orbois, zijne verwijten tot Claverolles, de veroordee ling van de beide meisjes en het drama op het schavot.... De brave man verweet het zich, dat hij zulke tooneeleu lijdelijk had aangezien. Hij had eeue beleediging, eene bedreiging uitge- Over het aanleggen van voortdurende weiden. Voorbereiding en vruchtbaar- making van den grond.Keus der eaden. Ofschoon in zich zeiven niet zeer moei lijk laat toch het aanleggen van voortdu rende weiden in 't algemeen veel te wen- schen. Nu is de voorbereiding van den grond of zijne vruchtbaarheid onvoldoende dan schuilt het gebrek in het onredemati" aanwenden als zaad van samenveegsel uit den hooizolder of in een weinig ver standige keus der grassoorten en peulge wassen die in de samenstelling der jonge weiden zullen moeten treden, dan weer heeft men veronachtzaamd den grond gezond te maken en van steonen te ont doen, in 't kort het gebeurt zelden dat de landbouwer, hetzij iu d'onwetendheid of uit zorgloosheid niet eeu der belangrijke factoreu der grasopbrengst uit het oog verliest. Nochtans, het is slechts met de mede werking van al die factoren dat men de toekomst eener weide kan verzekeren en dat men van in den beginne de hoogst mogelijke opbrengsten kan bekomen. Wij zullen ons heden beperken met de aandacht van den lezer te vestigen op de voorbereidiug van den grond, en zijne vruchtbaarmakiug, alsook op deu keus vau het zaad. Voorbereiding van den grond. Deze zal goed en diep bewerkt eu vau alle on kruiden ontdaan worden, hetzij door het dikwijls vernietigen van onkruid of braak liggend land, hetzij door eene of op vol gende geweide of hak vruchten te teelen. De grondeu die aan vochtigheid lijden moeten eerst door eene draineering ge zond gemaakt worden, deze die oneffen heden aaubieden zullen genivelleerd wor den. Deze bewerking heeft voor gevolg het maaien te vergemakkelijken zij ver zekert ook eeue meer gelijkvormige vruchtbaarheid van deu grond en van daar regelmatiger en, overvloediger op brengsten. Vruchtbaarmaking van den grond. Het gebruik van stalmest of het onderdelven van groen eu mest is slechts noodzakelyk op drooge gronden. Daar spelen de orga nische stoffen eene groote rol met voor- doelig den samenhang van den grond te veranderen en er eene grootere fi isch- heid te onderhouden. Nochtans in de meeste gevalleu is eene uitsluitelijke aan wending van stalmest ontoereikend om de weiden tot een hooger graad van vrucht- baarhqid te brengen. Men weet dat de stalmest betrekkelijk rijk is in stikstof en iu potasch maar dat hij in evenredig heid met deze vruchtbaarmakendo be- stauddeelen slechts weinig phosphoorzuur bevat. Dit laatste element nochtans heeft eenen grooteu invloed op de voodings- sprokeu dat was niet genoeg. Hij had moe ten optreden om het volk ten gunste te stem men van de onschuld. Zijne stem had wellicht weerklank gevonden. Hij had niet op meer dan een gelaat teekenen van medelijden ge zien had hij niet tranen zien vloeien over de wangen van de vrouwen en kinderen Ik ben eeu laffaard herhaalde de zee rob, ik ben een laffaard Ik had voor haar moeten sterven Somwijlen echter kwamen verstandiger ge dachten bij hem op. Sterven maar dat ware dwaas geweest I Moet ik niet leven voor de oude moeder van mijn kind, voor Margaretha, voor jonkvrouw de la Meilleraye eu Vele anderen Neen, mijn leven behoort mij niet toe. Ik kon hot met zulke wanhopige kausen niet op hot spel zetten I)en volgonden morgend vroeg bereikte do zeerob de grenzen van het bosch van Misdon. Hij verlangde zijne vrienden weer te zien en sloeg vastberaden eeu pad in. Zijne eererte. schreden waren niet gelukkig. Eensklaps weerklonk trompetgeschal rondom hem heen en wierpen verscheidene soldaten zich met gevelde bajonnet op hem. Eene lichte rilling voer hem door de leden hij was in de tegen woordigheid van de Blauwen. De soldaten wilden hem aan hunne baj on waarde der voederplanten. Ook behoort men den grond in phosphoorzuur te ver rijken zoo men te gelijkertijd met oene groote opbrcugst ook eene voortreffelijke hoedanigheid vau gras wil hekomen. Iu de verscLe, rijke humusgronden zal men geenen stalmest gebruiken, de schei kundige mesten zijn er meer op hunne plaats. Ziehier eenige algemeene aanwijzingen voor wat de natuur en do hoeveelheid der scheikundige mesien per hectaar te ge bruiken betreft A. 1000 1500 kilogr. metaalslak ken vormende eene genoegzame hoeveel heid voor 3 4 jaar. Deze mest zal ondergedoken worden bij de voorberei ding van den grond of toegediend aau de voorgaande vrucht. B. 100 a 130 kilogr. soda-nitraat aan te wenden als dekmest na het schieteu van het gras en slechts wanneer de was dom kwijnend is. C. 800 5 1000 kilogr. kaïniet wan neer het zandachtige, drooge of kalkach- tige gronden geldt (zelfde opmerking voor het gebruik van den potaschmest als voor de metaalslakken). Er dient opgemerkt te worden dat de gronden rijkelijk van stalmest voorzien oogenblikkelijk eeno toelage van potasch mest bunnen ontberen. Hetzelfde geldt voor akkers onderworpen aan veel over vloedige aal bemestingen. De aal zal daarenboven nog het soda-nitraat ver vangen. De zware en zure gronden zullen heel gunstig gekalkt worden in de hoeveelheid van 3000 a 5000 kil. onlangs gebluschto kalk per hectaar. Keus der gronden. Onder de talrijke zaadformulen die wij beproefd hebben, zifehier deze die ons de beste uitslagen opleverden Formule A, voor vochtige weide be stemd voor afgraeing Beemdgras der weiden 10 kilogr. Englisch rav-gras 1 kilogr., Zwenbgras der weiden 10 kilogr., Timotheusgras der weiden 10 kilogr., witte klaver 10 kilogr. Formule B, voor drooge weidenbe stemd voor afgrasing Beemdgras der weiden 7 kilogr., gewoon Beemdgras 7 kilogr., Englisch ray-grass 10 kilogr., Ilavergras 5 kilogr., Zwenkgras der wei den 5 kilogr., geelachtige haver 6 kilogr., witte klaver 10 kilogr. Formule C, voor vochtige hooilanden gewoon Beemdgras 10 kilogr., Englisch ray-grass 10 kilogr., Zwenkgras der wei den 10 kilogr., Hondsgras 5 kilogr., Vos- sestaart der weiden 5 kilogr., gewone kla ver 5 kilogr.. Bastaardklaver 2 kilogr., witte klaver 2 kilogr., Hoppe-rupsklaver 2 kilogr. Formule D, voor drooge hooilanden gewoon Beemdgras 10 kilogr., Englisch ray-grass 10 kilogr.,Ilavergras 10 kilogr., Houdsgras 10 kilogr.,gewone klaver 4 ki logr., Bastaardklavcr 2 kilogr. Wittekla- ver2 kilogr., Hoppe-rupsklaver 2 kilogr. N. B. Dezo formulen zijn berekend per hectaar. L. Van Den Bf.kck, Landbouw-ingenieur. netten rijgen, doch oen sergeant weerhield hen. Zacht wat, kameraden riep hij uit. Laten wij dien Chouan naar onzen overste brengen hij zal ons van groot nut zijn. Ja, ja, op weg, of.... De zeerob werd aangegrepen en naar een open plek gebracht, waar een aanzienlijk detachement gelegerd was. Terzijde stonden verscheidene officieren in druk gesprek gewikkeld. Bij het zien van een dezer, hield de zeerob stil. Dat somber, bloeddorstig gelaat was hem niet onbekend. Het is een dier ellendige moordenaars van Perinne Jen Renée, mompelde hjj hot is Claverolles, de aanklager Hij vergiste zich niet, hot was Claverolles inderdaad. Deze naderde den gevangene en zag hem met zijnen valschen blik aan. Een bittere glimlach plooide zijne lippen. Dat is er een, die op tyd komt, sprak hij, zich tot de overige officieren wendende, ik ben er zeker van, dat hy een Chouan is hij zal ons in dit doolhof den weg wijzen en ons aan zijne vrienden voorstellen. Ik ben geen verrader,riep de zeerob uit; overigens weet ik niet.wat gij van mij vraagt (WORDT VOORTGEZET}.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1