Pol en Stant. Van tak op tak. IDDERGEM. Pol komt aan 't hof aangereden met de koppel. Stant.Dag, Pol, hoe is't? r «Hebt ge nog een 3peil weesl afleg- ""^gen op 't veld -■ - 4—jiSPTpti Pol. Jaak, Sunt'k heb er de leste haver wcest onder werken, en dat is waarlijk nen grooteu doorn uit de voet. Stant. Is d'haver nu allemaal ge zaaid, Pol Pol. Do mijne toch, Stant en nu nog gezorgd voor de patatjes eu tie bet- teraven en daarmeè is 't nog nen keer peil af voor een tijken. Soünt. En voor hoe lang hebt ge daar nu nog aau te travakken, Pol Pol. Wel, Stant, nog een goei acht dagen als 't goed weêr blijftwant ik be werk de patotters nog altijd volgens het oud systeem. Stant. Wat wilt dat zeggen, Pol? Pol. Ilewcl, Sunt, 'k heb vanouds gezien en geleerd dat 't patatterland moet gediepvoord worden eer 't gemest wordt maar tegenwoordig zijn er al veel boeren die er 't mest maar direkt onderzwicren en daar op planten. Stant. En wat is er best, Pol Pol. Volgens mij is 't best vaa eerst te «li•'pvoren, Stant; omdat de patat geern opgroeit in neu goed gebroken grond. Stant. Dan hebt ge gelijk van het te doen, Pol, zooveel to meer dat 't toen op geen twee of drij dagen aankomt. I'OL. 't Is alzoo, Stanten als we voor mei meó alles gedaan hebben, dan zijn wc kontent. Stant. - Maar, Pol, 't weèr en is toch niet fameus tegenwoordig 't zou kunnen wenner en groeizamer zijn. Pol. Jaat, Stant maar dat heeft ook al zijn goed en zijn kwaad aan; to rap opschieten eu is niet goed voor veel din gen; 't is lictor dat 't eerst goed struikt en een beetje op den grond rondkruipt alzoo komt er meer hoop op eu wordt de vrucht strdffer en kloeker. Stant. Dat is gemakkelijk om ver- staau, Pol. Pol. En van nen anderen kant, Stant, ges en klavers en kunnen niet rap genoeg opschieten en groeien, want veel menscheu wachten er naar 't loof is op of schrikkelijk ver gezet eu veel zolders zijn leeg. Stant. Zoo dat 't tegenwoordig nog kwaad tij«l is voor de boerkes, Pol Pol. Jaat, Stant, alzoo nog een goei veertien dagen lang wordt den hoorn nog al dikwijls non keer geblazen door de lange steortcn want z'bebben somtijds uksel in do keel, en daarbij die beesten worden gewaar dat 't sezoen van ges en klavers aankomt. Stant. En weten ze dat van in bun nen stal, Pol .Pol. Ja, Stant, zoowel als de raen- schen zelve. Stant. 't Is toch een wonder din gen, Pol, dat gevoelen van den natuur zelfs bij de dieren; maar hoe is 't tfu, Pol, zijn de vetbcesten nog altijd zoo goed koop Pol. Ze slaan nog meer en meer af, Stant. maar perkonter de peerden die gelden stukken van menscheu; 't is seffens duizend frank als en waar 't maar nen dobbelen muilezel. Stant. jEn waarbij komt dat, Pol Pol. Dat ik 't zelf niet en weet, zelle Stant'k en weet maar een dingen eu dat is dat de Duitschraans hier alles komen opkoopon dat zij viuden. Start. Wel dat is toch ook nog een schoon dingen voor den boer, Pol Pol. Voor sommigen, Stant, 't is te zeggen, voor diegene die mogen verkoo- peu; maar 't is erg voor al wie door mal heur of anderzins verplicht is van te koopen. Stant. Zoo dat den boer beter is meê de duurte van do vetbeesten als mee die der peerden, Pol Pol. Dat schilt hem veel, Slant! 't is bijzonderlijk uit tien koeistal dat de centen moeten gemaakt worden maal laat ons nu* binnengaan, Stant, want Ka staat al ongedurig te lonken door dc veuster. Stant. Ja, Pol, we zullen 't menscb oost eeu wat voldoening geven want kuiieus eu is zc precies wel niet, maar ze weet hot toch ook geern al. Pol. Wat zouden we zeggen, Stant :t En is ook beur schuld uict dat ze aan 't geslacht toebehoort Stant. Is dat, Pol. (Zc trekken binnen). Ka. Wel gekomen, Stantge ziet cr goed uit en welgezind hebt g'eindelijk gedaau gekregen mee over den bóeren- artikel te kakelen Stant.Ochjaam, beste Kaken; en wc zullen wij u uu ook voldoen,, mcnsch. Ka. Eu ge zult nog eens afgeven over 't geen gij zondag in 't vastenscr- moeu g'boord lubt, he Stant? Stant. Wel zekerlijk, Kaken, want 't was wederom de moeite weerd 'tis spijtig dat'tuit is, ik zou alle zondagen over 't lijden van onzen lieven Heer willen booren preêken. Ka. En wat was er nu 't bijzonder ste van 'l Sermoen, Stant Stant. Er waren bijzonderlijk twee doelen, Kaken; 't eerste van de kruisiging van Jesus, en 't tweede van zijn laatste woorden eu van zijne dood op 't kruis. Ka. Och erremen, Stant, nu wa« 't zeker wreed om hooren Stant. Dc kruisiging wierd op een aandoe ui ij ke wijze beschreven, Kaken «■e zaagt tie'wreede en woeste beulen aau t weik j g'noorde ü'horhaalde hamersla gen die d'handen en de voeten aan ht-t kruis vastspijkerden; go zaagt het god delijk bloed stroomen en g hoorde de gebeenten'van onzen minnelijken Verlos ser kraken; en dan, Kaken, zag men het kruis meê koorden recht trekken, nen oogenblik hing bette zwieren in de lucht, en dan iu eens meè nen bevigen schok viel het neder in de holte die men in de steenrots had uitgekapt. Eu de wouden vau Jesus' handen eu voeten scheurden open en de doodskleur verspreidde zich op zijn goddelijk aangezicht. Ka. Ha, Stant, 't is te wreed om te bepeizen 111 Stant. Ja. Kaken, maar als onze lieve Heer nu stervende aan zijn kruis hing, dan riep de predikant ons allen aan den voet van 't kruis en deed ons 't god delijk lam in zijne vernedering en zijne tor menton aanschouwen, eu hij daagde ons uit om ons dan nog te beklagen over de kruisen die wij hier op de wereld ont moeten en te lijden hebben. Hij deed ons zien hoe Jesus leed meer dan iemand hier lij.leu kan hoe Hij uochtaus on schuldig was en de heiligheid, zelve ter wijl wij allen zondaars zijn en slechts onze eigene zonden uitboeten wanneer wij lijden. O wat schoone diugen heeft bij gezegd, wanneer hij ons overtuigde dat wij ouze kruisen moeten dragen in ver- ceuiging met Jesus kruis en iu volle on derwerping aan Gods wil. Hij toonde ons het kruis in het paleis van den koning of keizer, zwaarder nog eu moeilijker om dragen, dan in de arme hut van den werkman; hij toonde ous het kruis overal, maar als eeu teekeu van heil en zalig heid voor alwie het draagt gelijk Jesus het gedragen heeft. Ka. En zeggen, Stant, dat do wereld toch zoo benauwd is vau de minste kruisen Stant. En zeggen, Kaken, dat de wereld toch zoo bedorven is en zooveel uit te boeten heeft 1 Ka. Ja, Stant, dat die afgekeurde gazet.schrijvers en die hoeveerdigo meö- meetinggevers aan de menschen hun plichten voorhielden eu hun leerden het kristene kruis dragon, in dc plaats van die sukkelecrs die al ongelukkig genoeg zijn, nog ongelukkiger te makeu meê hnn den geest van opstand eu van ontevreden heid in te blazen, dan zouden zij goed werk verrichten in de plaats van nu den duivel t'bejpcn om alles in stoornis en ongeluk te dompelen. Ka. En indien die mannen zelve 's zondags naar de goddelijke diensten en sermoenen gingen in- de plaats van de procbiën af te loopen mee hunnen zeever en huu dwaas gezwets, dan zouden ze misschien ook- leeren konteut zijn in hunnen levenstaal en nu meê deu paasch- tijd hun nen keer schoon en rechtzinnig bekecreD. Stant. Z'en moeten 't maar weten, Kaken; ze worden reeds op veel plaatsen uitgelachen en wie weet hoe lang onze lieve Heer het nog zal&verdragen. Eu nu, Kaken, nog een woord over 't tweede deel van 's sermoen. Ka. Ja, Stant, 'k luistor. Stant. 't Was over de laatste woor den van Jesus aan 't Kruis; zeven keereu, Kaken, heeft onze stervendo Zaligmaker aau 't kruis gesproken; ieder woord was treffend en troostelijk voor ons allen en wiord ons uiteengedaan door den predi kant; maar 't laatste van al was aandoen lijk bovenmate 't was als Jesus, ster vende, zegde alles is volbracht; Vader, in uwe handen beveel ik mijnen geest. Ka. En welke was hier de toepas sing, Stant Stant. Hier was iedereen zienlijk geroerd en getroffen, Kaken; de priester plaatste ons allen op ons sterfbed en in onzen laatsten levenstond paste hij ons de woorden van Jesus toe alles is vol bracht. Hij deed ons zien wat die woor den dan zullen beteckeneu voor den bra ven mensch die God hier op de wereld gediend heeft, en dat was aanmoedigend en troostelijk, Kaken maar hij deed daarna ook zien wat zij zullen boteekonen voor den versteenden zondaar, voor de godslasteraars, voor den onkuischaard, voor den gierigaard en bijzonderlijk voor den hooveerdigaard en dat was schrik kelijk, Kaken! zie, 'k beef er nog van als ik er op peis en 'k mag u zeggen, als de predikautom t'eindigen, eeu gebed deed aan onzen gekruisten God, waarin hij vroeg, voor de rechtveerdigen, de volherding, en voor de zondaars, de bo- kecriog en de rechtzinnige bekeering, ha Kaken, dan kwamen er tranen in ons oogen, eu allen, zooveel als wij waren, en de kerk was vol, wij hebben rechtzin- nig beloofd aan onze lieve Heer van ons kruis te dragen hier op dc wereld, van Hem te bemiunen en te dienen, om Hem temogen loven en bezitten in den Hemel. Ka. Zie, Stant, dat doet mij deugd aan 't hert cn 'k en kan u niet genoeg be danken voor die schoone woorden; 'k zou er nen dag lang naar luisteren. Stant. Ja, Kaken, maar 'k moot voortgaan; we zullen er liter misschien nog wel op terug komen en nu, beste vrienden, wensch ik u nen zaligen hoog dag van Paschen, en tot do naatste week. Pol en Ka. Wel bedankt, Stant, en van de gelijken; wel t'huis 1 Mgr Kneipp. Men meldt dat Mgr Kneipp, pastor van Wörishofen, sedert eenige dagen nog al C£g ziek is. Men'meldtook dat „hij over zijne ge neesmethode een boek heeft geschreven met name Mijn Testament. De ziekte van den vermaarden water doktor s is niet bijzonder erg, zoo wordt er bijgezegd. Maar Kneipp is 76 jaar oud, eu 't zijn vooral die jaren, die zijuc vjienden be zorgd maken. De Berlijnsche correspondent van de N. B. C. seint De water-doktor pastoor Kneipp, die zeer ernstig ziek was door aandoening van de longen, is geheel buiten gevaar. Zelfs verwacht men volledige genezing. Voor de Landbouwers. BerichtOp aanvraag van Mr Abel de Kerc- hove d'Exaerde, Voorzitter van den Keurraad vau het vee, zal, by uitzoedering, eene tweede kc-uriug van springstieren,bestemd voor den openbaren dienst, plaats heb ben te Aalst, Dijusdag 4 Mei, ten 10 uren voormi'ldag, ter gelegenheid van den Arr end i sse me d ts-wed st rij d Melkerijscholen voor jongens. Tot uu toe waren de scholen van zuivel bereiding, door het Staatsbestuur inge richt, slechts toegankelijk voor meisjes. Thaus heeft minister De Bruyn besloten ook eene dergelijke school op te richten voor de boerenzonen. In de scholen zullen behalve de gewone stelsels ook bijzondere studies gewijd worden aau de zuivelbereiding bij middel van stoomkracht, Zij zal ingericht worden te Deurle bij Deinze. Bericht aan de landverhuizers.— Waarom zouden alle onze landgenooten die van zin zijn naar oen vreemde to ver trekken de Maatschappij St. Raphaël niet raadplegen Door haar zullec zij gratis ingelicht worden en vrij blijven de gege ven raden te volgen ofte niet. Zij zullen dus maar winst doen met deze Maatschap pij te raadplegen zonder eenig verlies te kunnen ondergaan. Wat al ongelukken en verliezen het mecrendcel zouden ontkomen met zich te vertrouwen aau deze instelling wier eenig doel is goed te doen aan dezen die zich tot haar wendeu. Zij zal hen inlichten nopens de kans van gelukken in de ver- sckillige overzeesche landen, nopens de vóordeeligsto voorwaarden der reis, en, indien zij vertrekken, zal zij hun aanbe velingsbrieven bestellen. Zich te wenden tot den algemeencu schrijver, Graaf WALDBOTT, Buxheim, Souabe, Beieren, of tot den bijgevoegden schrijver, Mr ST. d'YDEWALLE, le Sint And lies, bij Brugge. Vredesverdrag. Een onzer vrien den bericht ons dat - Het Vlaamsche Volk a een katholiek orgaan van Brussel, voorstelt een vredesverdrag met de Volks- foppers ofte Donchisten ie sluiten om de verkiezing van onzen Woeste eu van den saucissenman te verzekeren en aldus de twist in der minne te doen eindigen. Wij gelooveu geerne dat onzo Brussel- sche Confrater met de beste inzichten der wereld is bezield, maar wij zullen hem dben opmerken dat moest hij met de Aalsterscbo toestanden goed bekend zijn, hij zich de moeite zou gespaard hebben van zijn voorstel te doen. Moest hij het wagen dat voorstel per soonlijk te Aalst te komen doen, hij zou het met een loopen moeten halen om aau de vort© ajuiucu te ontsnappen. Men stelt ons voor, deu vrede te slui ten, en met wie?.... Maar dat weet of kent onze Confrater van H Vlaamsche Volk niet. Neen, neen, 't is ons mogelijk den vrede te sluiten met lieden Die onze partij uit loutere baatzucht hebben verscheurd Die de bondgenoten van geuzen en socialisten ziju geworden Die dagelijks den klassenstrijd aan vuren Die overal twist en tweedracht zaaiën Die de haudlangers der liberalen ziju geworden in zake van verplichtend on derwijs eu gedwongen soldatendient Die wekelijks in hunne gazetten onze Priesters, Kloosterlingen en voorname Katholieken belecdigeu en lasteren, hoo- nen eu versmaden.... Eu om er eeu gedacht van te geven. Iu Het Recht vau Sommergem van 4 April 11. worden wij allen die te Aalst priester Daens bestrijden uitgescholden voor al wat in Aalst gekend is als slecht en zedeloos. Die beleedigingen en lasteringen die wekelijks iu - 't Land van Aelst en Klokke Roeland tegen de katholie ken: burgers, landbouwers en werklieden worden uitgebracht laten wij ter zijde, 't zou ons te verre leiden. En de smeerlapperij van 't omgekochte wijf, kent ge die, Brusselscliê Confrater, die smeerlapperij aau de welke onze Saucisseumau zijne verkiezing tot kamer lid ten grootere deele te danken heeft Aan die lieden zouden wij den broeder kus moeten geven Neen, neen... dat kan niet zyn... Onzen Woeste willen wij wreken cn zullen wij wreken dat hebben wij plechtig gezworen en geene macht ter wereld kan ons dien eed doen miskennen... Nog 14 maandekens en wij laten den gekozene der liberalen en socia listen met klank op Ja, nog 11 maan dekens en 't zal met den volksfopper gepast zijn want nu is hij overal gewikt eu gewogcu maar te licht bevonden Eiviervischvangst. Bij afwijking van vroeger koninklijk besluit wordt dit jaar de vischvangst met vlottende liju toegelaten, in ('e vaarten en waterloopen, tot «len 19 April inbegrepen. Hij zou alles en aUen redden Indien men de organen der valsche demo krat ie wil gelooveu, dan randen wij pries ter Daens, gedurig aan in zijne priester lijke weerdigheid, dan bezwadderen wij laffe lijk zijn priesterkleed, enz. enz. Maar als meu de groene scbrijvelaars uitdaagt hunne beweringen door eenige bewijs te staven, dan klopt men aau dooveruans deur. Nogmaals dagen wij hen uit ons eenig bewijs te knnneu leveren dat wij, katho lieken, priester Daens ooitiD zijne weer digheid als priester hebben aangerand eu beleedigd ol zijne toog bezwadderden Wanneer wij priester Daens bevechten dan laten wij ziju priestersschap en zijne toog ter zijde, en zien wij in hem niets anders dau de politieker, den kwakzalver die beloofde alles en allen te zullen red- don, maar die aan al zijne beloften tot hiertoe is te kort gebleven Wij zien in hem niets anders dan den verscneurder derkath. partij verscheu ring die hij pleegde uit wraak omdat zijne baat- eu eerzucht niet werd voldaan Wij zien in hem niets anders dan den bondgenoot en handlanger der liberalen en socialisten, de eeuwige vijanden van God eu der huidige samenleving Wij zien in hem niets anders dan de leider eener kliek dié onder opzicht van godsdienst, goede zeden, samenleving en vaderland, meer kwaad heeft gesticht dan dc liberalen en socialisten in deze laatste 50 jaren.... Ja, de redder van alles en vau allen zegde hij te zullen zijn,maar hij heeft nog niets gered of niemand ten zij ziju eigen ze!ven van de stoppelen. Als hij zou gekozen worden zouden de f«achten afslaan en do landhouwvoort- irengsels opslaan de landbouw ging her leven De daghuur der werkers van allen aard zou vermeerderen daar handel en nijver heid voortaan giugen bloeien 't Zou goed koop leven worden bier, café, brood, vleescb, kleederen enz. enz. alles zou tegeu kleinen prijs verkrijgbaar zijn Alleman zou des Zondags twee gerech ten vleesch eu bier op tafel hebben en gratis mogen met den trein rijden... Meer andere beloften door dien zonder lingen redder gedaan, de eene wat dom mer dan de andere, zouden wij kunnen aanhalen, waarmeè hij vele lieden heeft weten te verleiden. Maar wij vragen het hoe vele zijner beloften zijn verwezenlijkt geworden t Geene enkele, want alles is bijna in den zelfden toestand gebleven, en is er voor deze of gene zaak verbetering, 't is toch aan hem niet, maar wel aan de katholieke meerderheid dat wij het te danken hebben. Reeds meer dan drij volle jaren zetelt onze merteleer nu ter Volkskamer en wat heeft hij reeds tot stand gebracht?... Niets niets niets I maar ook hij heeft alleenlijk veel woordeu gekraamd en hier door slechts deu spotlach der ecneu en 't medelijden der anderen ingeoogst Ziedaar ziju gans&ii© bilan Paaschen valt dees jaar op 18 April iets wat zeer zelden voorvalt, nauwelijks drie of viermaal in eene eeuw. Paaschen viel ook op den zelfden dag, 18 April, in 1745, 1756, 1802, 1813,1824 en zal ook op dien dag vallen in 1954, 1965 en 1976. Paaschen kan ook acht dagen later val len, op 25 April, zoo was het in 1886 en zal het zijn iu 1943. Een samenspraak)e te Ninove, in De 3 Koningen. M. d vous. Goeden dag Pier, hoe ;aat het En gij Daniël M. Vierpijl. Goed, opperbest!.... AI. De Landmeter. Hij moet trach ten het zoo te behouden want Maandag, op 2" Paaschdag, zal 't er spannen bij hem. M. a vous. Hoe spannen M. De Landmeter. Weet g'het niet, 't is Maandag groote meeting bij hem eu priester Daens en Lebon van Antwerpen zullen er spreken. M. a vous.Ja, maarden lesten keer moest priester Daens ook komen eu hij liet Pier iu den steek. AI. Vierpijl. Ja, ja, maar dan was 3e man ziekskes, maar nu zal hij wel ko men, ik verzeker het u... M, De Landmeter. Als 't maar waar zal zijn. Al. Vierpijl. Waar zijnwaar ziju hoor eens ik ga deze week nog mijn ver ken slachten en ik heb hem tot de penskermis uitgenoodigd en komen zal liij cn zeker komen, want ik weet dat hij voor een tripken en een saucisken uitkomt 't is 'ne liefhebber eu hij kan er weg meê; 'k heb't ondervonden, man M. De Landmeter. Een goed trip ken en een goed eindje saucis, dat laat zich eten. AI. d vous. Heeft hij nu nog zijne goesting niet vau de saucissen Hij heeft nochtans zijn part gehad van de miriameters die er over gebleven zijn in Aalst-einde eeuw. AI. Vierpijl. Ge begint er onder te lullen AI. d vous.... Kom Daniel, laat er ons van door trekken... Miriameters sau cissen IMiriameters (Historiek). DE RUZIEMAKERS ONTMASKERD.— Uit Brugge Het was Maandag avond dezer vergadering in de Gh.uk. ukr Ambachten. Er zou gehandeld worden over de dingen die nu onluugs in onze stad ziju voorgevallen. Onder het masker van christens demokreten, ziju er hier gedokenen opstokera en verraders. Die mannen deden niets anders, als in 't duikerke de wereldlijke en geestelijke over heid bespotten. Zij deden niet anders als do katholieke party en hare hoofdmannen trachten hatelijk te maken. Hun eenig werk was, den werkman opja gen en aanhitsen, door allerlei valsche stel sels eu vertelsels. Nooit schreven zij een woord tegen libera len of soqialisten al hnnue woede was tegen de katholieken. Welnu, die mannen zijn nu gekend en ont maskerd, en de tijd van zn ijgen is uit't is de tijd van verweer. In de vergadering waarvan ik spreek, sprak eerst senateur van Ockerhont, de zoo wel doende man. Hij deed do ware werking der katholieke partij uiteen, en jammer dat die ruziema- n kers gekomen zijn Ouder den dekmantel n van christene demokratie, werken die lieden de socialisten en de liberalen in de hand zij hebben voor de katholieken niets dan n scheldwoorden zij bedriegen het volk. eu n zij zwichten zelfs liet vermaan der bis- n schoppelijke Overheid niet. Daarna spraken de heeren Ghyoot en Stock, die zeer hevig uitvaarden tegen die gedokene verraders. Er zullen nog meer vergaderingen der Gilde gehouden worden, om over zelfde zake te handelen. rgaderingen mogen dienen tot voor- a andere Gilden. Die beeld Gelijk men ziet tusschen de Bruggescbe valsche demokraten en de Aalstersche is geen hair breed verschil. De jeneverziekte. Al bewijs hoe het onmatig gebruiken van storten drank tot zelfs den smaak geheel bederft, diene deze bijzonderheid iu zekere landen vindt men dronkaards die jenever, bran dewijn, alsembitter, zelfs met peper ge mengd, smakeloos vinden en zich nu aan 't drinken van petrol overleveren. Pouah! De Bien public heeft alle gezag en veel achting verloren. Elk begint het te zien, zoo schrijft Het Land van Aelst. Waarom heeft onze groote Gentsche Confraters nu alle gezag en achting ver loren Wel omdat men te Gent nu eindelijk ge zien en ondervonden heeft dat al wal Dcn- derbodc over de valsche demokraten heeft geschreven, de onbetwistbare waarheid is en van tijd tot tijd worden onze Aalster sche volksbedriegers nu door Le Bien public eens duchtig over den hekel ge haald. Dit was onder auder 't geval vrij dag der verledene week en ziedaar Spijtig dat tijd en plaats ons ontbrekan om 't schrijven van Le Bien public te vertalen. Meer en meer wordt er overal besta- tigd dat de zon van pater Saucis gewel dig aan 't verbleken is. Do volksfopperij heeft haar hoogste punt bereikt eu ze is nu aan 't dalen met vitesse. In de kieziugen van 1894 lieten zich vele brave lieden meeslepen door de schoone beloften zij dachten dat die demokraten eene zalf bezaten om alle wonden te genezen. Maar nu onderviudeu zij dagelijks dat. zij met kwakzalvers te doen hebben ge had en keeren tot do ware katholieke partij terug. De ondervinding is hier weer de groote leermeester geweest en wij mogen dus ons vertrouwen stellen iu hen die, door de ondervinding geleerd, het dwaalspoor verlate:: om den rechten weg terug iu te slagen. Bedrog. Vooruit vertelt dat men iu de Luxemburgscbe Kamer aan een katholiekeu afgeveerdigde, met cijfers in de hand, bewezen heeft dat hij zijne werk jongens niet genoegzaam betaalde. Het feit is echt. maar dc afgeveerdigde, dien men aiszoo in nesten bracht, was geen katholiek, maar een volbloed socialist. Vooruit weet het wel, doch hij weet ook dat hij zijne lezers alles mag wijs maken wat hij wil. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 3 schrijnwerkers, halve of volle gasten 1 goede schrijnwerker, fr. 0,30 per uur 1 loodgieter blikslager; 1 kleermaker (Leerjongen) 2 schoenmakers 1 dienst meid halve wevers 40 jongelingen van 13 tot 16 jaren. Vragen werk 1 jongeling kunnende Fransch en Vlaamsch 1 schrijnwerker (Leeijongen)2 voerraans daglooners. Uitgesloten. De socialisten wor den hoe langer hoe vriendelijker voor elkander Maaudag heeft de socialistische Bond van den Borinagc de uitsluiting uit de partij besloten van Malbrecq, schepene, en Ruelle, gemeenteraadslid te Qua- regnon. De gestemde dagorde noemt Malbrecq en Ruelle verraders en besluit als volgt De Bond beslist dat Malbrecq en Ruelle uitgesloten ziju. Bijgevolg zet hij hen aan hun ontslag te geven als provincieraads leden van het kanton Boussu en als ge meenteraadsleden te Quarcnon. Deze be slissing zal aangeplakt worden iu al de gemeenten van den Borinage. Onnoodig te zeggen dat Malbrecq en Ruelle bunuc botten vagen aan die dag orde van den socialistenbond en dat zij hun mandaat behouden. Eene nieuwe missie in Congo- land. Pater De Beerst, der witte Pa ters was door Mgr Roelens belast eene geschikte plaats te kiezen voor het stich ten eener nieuwe missie iu de nabijheid van het Tanganikarneer. Na in de berg streken van Mnrungu en de moerassen van Mukuli vruchteloos gezocht te heb ben, doorliep hij eene streek die vroeger zeer bevolkt was, maar uu geheel ver woest en uitgemoord is door de slaven jagers. Vau daar trok hij de ijzerbergen van Kalolo cn de weiden van den Lufoko door en kwam toe iu de vruchtbare en goed bewoonde vlakte van Lutaka; waar bij de nieuwe missie van St-Jacob stichtte. In eenen dag, ontginde hij eene halve hectaar lands dat hij van den hoofdman van een dorp gekregen had en bracht honderd balken bijeen. Tien dagen later was een gebouw van 20 meters lang op 7 en half breed en even hoog opgericht. Eene wonderlijko gebeurtenis heeft de zendelingen bij de zwaden onmiddelijk ecu groot aanzien gegeven geheele wol keu sprinkhanen zijn drie dagen na hunne aankomst over het land neergestort en hebben alles verwoest, maar zij zijn de rivier Lufuko niet overgevlogen, en alzoo is de streek waar de zendelingen zich ge vestigd hadden in de algemeene vernie ling gespaard gebleven. Levensregel der ter dood veroordeelden in het gevang van Leuven of Gent, Ter gelegenheid der ter dood veroordeeling van ('ourtois en Restiaux, is er nog al veel geklapt geworden van die gevangenissen en de levenswijze der pensionnairen dezer ge stichten. Wij willen aan onze lezers ter ken nis brengen hoe de mannen aldaar hunnen tijd overbrengen en de levenswijs die zij er leiden. Ki.kkih.no Broek, vest, hoofddeksel van grof lijnwaad, slctsen van zelfde stof. Zijn naam wordt afgeschaft, en hij krijgt in plaats een numero, en voor woonst een cel. Kost Koffie van eikelen, zwart brood, soep van vetten van boonen, water, stukskens spek. Houding Braaf zijn, gehoorzaam zijn ge lijk een wassen beeld, opstaan ten 6 uren 's morgens, seffens zijn bed maken, de cel kuischen, eten, dan aan't werk, rechtstaan en groeten als de directeur of iemand anders komt, zakken plakken of uitschrijvingen doen voor de leerlingen der universiteit of alle andere personen, zwijgen, een uur lucht gaan schoppen, daar niet zitten, maar wandelen, beleefd, proper en gemanierd zijn. Alle dagen 't zelfde, zomer en winter, weekdag en zondag. De disciplien is daar uiterst streng. De gevangenen hebben maar een vooruit zicht om eens de vrije lucht wederom te kun- iuademen, na lange jaren gevangenschap, en dat is braaf eu gehoorzaam zijn Als ze braaf zijn, krijgen de gevangenen boeken te lezen elke maand mogen hunne familie hen eeu bezoek brengen, vader, moe der, man, huisvrouw, broeder, zuster, oom, moei en voogd zij zien hunne familie van achter een tralie, en dit onder het oog der cipiers niets mogen zij ontvangen, hoege naamd niets, zoo luid het reglement der ge vangenissen. In de celgevangenissen is het er zoo stil als op eeu kerkhof. Als de gevangenen hunne cel verlaten, moet de kap over hun hoofd, met twee opeuings- kons voor hunne oogen, en 's zondags naar de kapel, de kap over d'oogen. Dat is het leven dier gevangenen. Immers van al die daar zitten, en is er geen een of hij zegt kon ik hier uit, men zou er mij nooit meer inkrijgen. Wat die veroordeelden het meest pijningt, is die gedurige stilte, die onverdragelijke een zaamheid, afgescheiden van al wat op de wereld leeft. Ter dood veroordeeld worden, geguilloti neerd worden, zegde een dezer opgesfotenen, is eene kleinigheid, het duurt maar eenige oogeublikken, maar wat die straf ver over treft is de eeuwigdurende opsluiting, afge scheiden van de wereld, die schrikkelijke eenzaamheid, van welkers folteringen geen mensch zich een gedacht kan maken. Alleen zijn, niet spreken, noch dag, noch nacht, binst den dag, de bezigheid verbetert het wat, maar des nachts, als men wakker wordt en denkt aan de eenzaamheid, oh dan is er geen mensch diedeze foltering kan begrijpen. Zoo waren onlange de woorden van een veroordeelde aan leden zijner familie die hem eeu bezoek brachten. Waarlijk het Roèlandersbestuur dezer gemeente maakt het wat al te bont Of moenen die Heeren dan, dat 't volk hun slavernij zal blijven verdragen Verbeeldt u eens dat Burgemeester Van Santen, Schepenen Kamiel Cobbaert en J.-B. Soack, ccncu omzendbrief hebben gezonden aan do inwoners der parochie en bijzonderlijk van het omliggende, waarin zij de leden van den Kerkraad uilmaken voor eerroovers, straatschen ders, manslagers en brandstichtersj De E. H. Pastoor, volgens hen, verdedigt met woord en schrift die schelmen en misdadigers. Ja maar, de E H. Pastoor heeft hun verledene week een klinkend antwoord gegeven, dat zij maar al te wel verdiend hadden. Wij weten waarlijk niet wat gedachten dit Bestuur heeft over eerlijkheid en def tigheid. Meenen zij misschien dat het ge noog is om katholiek tc zijn, eenige leu gens aau een te doen flansen door den eersten liberalen schoolmeester den bes ten, om op andere parochiën voor deftig door te gaan Neen, neen, mannen, uwe knepen zijn gekend, 's Morgens do mouw vagon aau de hooggeplaatste katholieken, on 's namiddags gaan spelemeien met geuzen eu socialisten van allen acabit concerten eu meetingen geven en bijwo nen, waartoe socialisten groene en roode alleen uitgenoodigd zijD. Eu dan hoort men door die mannen 's zondags op d'hoogzaal den kerkzang bulderen dat alle ooren, uitgenomen die van deu koster, zes dagen tuiten. Waar lijk de langmoedigheid van den E. H. Pastoor verwondert ons. Hoe kan hij zoo lang, zulte valschheid gedoogen. En dan gaan die heilige, onschuldige, zoete lamraekens, de katholieken be schuldigen van alle euveldaden. Neen, neen, jongens, de naam van uwe verde digers, u V Laatste Nieuws en Klokke Roeland bewijzen genoeg dat gij maar katholiek zijt, als er wol te scheeren is en menscheu te foppen zijn. Uwe taal en uwe handelwijs toonen wat gij waarlijk zijt Eeu samenraapsel van oude liberalen, roode en groene so cialisten. Burgers van 'tLand van Aalst, wcost op uwe hoede, en laat u door die schoonsprekers niet boet nemen. Unnrspl °p 2d,n MVVrbLl. Paaschdag en Zondag 25 Aprilom 4 .-,p- uren luisterrijke avondfeesten -4»üi«r in de Meisjesschool gegeven door de Heeren Leden der Koninklijke Harmonie Sl" Cecilia b. Men zal opvoeren - Beul en Marte laar beroemd drama in 2 bedrijven door Bruylants - Een neef uit Batavia Seprimeerd kluchtspel in een bedrijf door ulius Wytynck en verders puike mu ziekstukken. Het feest zal eindigen vóór het vertrek van den laatsten trein naar Aalst om 8 uren 45 minuten. Wij raden onze katholieke vrienden van de Stad en der omliggende Gemeenten aan eenige uren te Moorsel te gaan door brengen, immers met deze schoone lente dagen een uitstapje naar den buiten doet deugd.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2