Zondag 25 April 1897. 5 centiemen per nummer. 329te Jaar 3155. HET SPOOK DER ABDIJ, Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Iets oyer het verdeelen der goederen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad o frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen Qf 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den tlijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 24 April 1897. Hebt ge u nog nooit afgevraagd, be minde lezers, welk deel aan eenieder van ons zou te beurt vallen, indien de samen leving morgen aan de algemeene veref fening der openbare rijkdommen de hand- sloeg Het socialism zal zich wel wachten dh netelige vraagstuk op te werpen, omdat het zeker weet dat het hem noodlottig wezen zou, en dat op eens het bedriege- lijke toovermiddel zou vernietigd wor den met 't welk het den geest zijnor aanhangers weet te boeien. 't Socialism begeert geene rekenkun dige oplossingen, klaar in cijfers uitge drukt. Eene holklinkende woordenkra merij, in den geest des volks eene hoop zoo onbepaald als verleidend onderhou dend, past beter aan de zaak die het verdedigt en aan 't doel dat het bereiken wil. Indien men aan de beweringen der socialisten gehoor leent, dan zou het ver schil van stand de eerste oorzaak zijn van den bekrompen toestand waarin het talrijkste gedeelte der maatschappij leeft. Mits eene rechtveerdige verdeeling is do wereld, door het menschelijk genie be stuurd, rijk genoeg om aan al zijne kinde ren al de middelen te verschaffen die zij van noode hebben, en die hen zullen toelaten waardig, treffelijk en genoeglijk te leven. Indien de armen in de nood verkeeren, 'tis alleenlijk omdat de rijken zich in den overvloed baden. Deze laatsten heb ben zich, zonder eenig recht een deel !der aardsche goederen toegeeigend, dat verre hun wettelijk aandeel overtreft, en 't welk voldoende wezen zou, om aan zooveel noodlijdenden, heden van het noodige beroofd, welstand te verzekeren. Deze redeneering is ongelukkiglijk valsch. Het grootste erfdeel, wanneer het aan een legioen erfgenamen moet ver deeld worden, komt op eene kleinigheid neêr en het zwaarste broodsuiker in dui zenden stukjes gekapt zal niet veel zoetig heid aan eeno tas koffie verschaffen. Wat zou het dan zijn, moest men de maatschappelijke fortuin vereffenen om ze per hoofd te verdeelen aan al de leden der collectiviteit Gij houdt slechts het deelen van den koek in 't oog, maar nog nooit eens ernstiglijk aan het getal meê- deelers gedacht? Om grondig over de zaak te handelen, en de droomen te verdrijven die zekere lieden beheerschen, moeten wij drie sta tistieken onderzoeken, waarvan wij onke- lijk de eerste zullen aanraken. Wat zou het verdeelen der groote for tuinen per hoofd opbrengen Wat zou het verdeelen der middelbare fortuinen opbrengen Watzou de verdeeling van den ganschen nationalen rijkdom opleveren Episode uit den Oorlog in de Vendee. 33,u VEBVOLG. «O» Aha, ge wilt protesteeren, sprak Clave- Tolles. Wij kunnen ons echter niet vergissen. Uwe tegenwoordigheid hier is onverklaar baar.... Ik heb ze niet te verklaren, onderbrak de zeeman gij kent geen rechtveerdigheid of medelijden, fusilleer mij... Mijn bloed zal evenals dat van zoovele anderen op uw hoofd komen. De stem van den Hinken borst nam een vreemdsoortige uitdrukking aan, welke den handlanger van d'Orbois trof. Hij had die stem en die bedreigingen meer gehoord, doch waar Te Laval, in de rechtszaal. Op dit oogenblik trad Bouland naderbij Boniand, die adjudant-generaal te Ernce was, zoo bloeddorstig, dat allen, zelfs zijne collega's hem verachten. Hij had de laatste woorden van den zeerob gehoord. Bandietriep hij nit, terwijl hij een pil tooi greep, gij durft ons bedreigen, geloof ik Komaan, breng ons naar het hol Tan Gezien den toestand der geesten, zal het eerste punt, ongetwijfeld zijne prak tische gewichtigheid hebben. En inderdaad, het zijn wel juist de middelbare fortuinen niet en minder nog de kleine die den haat tegen den eigen dom bij de socialisten aanvuren. Te nauwernood zouden zij zonder jaloerschheid kunnen verdragen dat een verdienstelijk werkman, om zijnen vlijt, door eene vermeerdering van welstand wordt beloond, zonder dat het DOgthans aan eenieder zonder onderscheid zou te beurt vallen. 't Zou slechts eene lichte miskenning zijn van het princiep aan het welk zij zich goedsmoeds zouden onderwerpen. Maar hunne hebzucht is bij het zicht van een zeker getal groote fortuinen los gebroken, waarvan zij het recht van bezit jetwisten en die zij zich verbeelden als gewichtig genoeg to zijn om door vereffe ning of verdeeling het geluk van allen zonderonderscheid te waarborgen. Alvorens de uitslagen te onderzoeken, die zulk eene verdeeling opleveren zou, is het nuttig en gepast de voordeelen te bestatigen, die een werkman uit eene be weging zou kunnen trekken die tot doel zou hebben de rijke lieden van hunne goederen te berooven. Laat ons eerst het koningrijk Pruisen tot voorbeeld nemen Do Pruisische statistiek vastgesteld in 1878, wijst ongeveer 500 lasten betalers aan, hebbende een jaarlijkscho inkomen dat 125,000 fr. te boven gaat. Op dit ge tal komen er voor 50 met 300,000 fr., 15 met 400,000 fr. en 25 met 500,000 h 900,000 fr. Er zijn er die een inkomen van 2 en 3 millioen bezitten. Is het niet afschuwelijk Maar zie als wij eenen oogslag werpen op de lijsten door de Fiscus opgemaakt, bestatigen wij nog iets afschuwelijker. Al die fortuinen te samen geteld, verbeelden een jaarlijksch inkomen van 128 mil lioen. 128 millioen in de handen van 500 las ten betalers I Weet ge wel dat het voor elk gemiddeld 256,000 fr. is. Laat ons dus regelrecht naar de tijden van Crésus en Sardanapale terugkeeren 1 Verhaasten wij ons den ponk te ver deelen en zoo het noodig is zullen wij er met zweerd en toorst op aftrekken. Op den dag der verdeeling zullen al de wer kers in rijtuigen rond rijden en zich ge- bradene kiekens doen opdisschen. Doch ongelukkiglijk er zijn in 't koning rijk Pruisen 27 millioen inwoners. En zoo het hun behaagde die 128 millioen van grove inkomsten die het oog der socia listen verblinden te verdeelen, welk aan deel zou eenieder toekomen. Men moet er niet lang naar raden. 128 gedeeld door 27, geeft 4 fr. 75 centiemen per jaar en per hoofd t zij negen centiemen per weekte weinig om een glas slecht bier te gaan drinken. Ouder socialistisch oogpunt zijn deze cijfers schrikverwekkend en de moedig ste der verdeelers zou er zijne vastbe- radendheid bij verliezen. Het voorbeeld van Pruisen, is niet een eenig feit afhangende van plaatselijke omstandigheden die elders niet voorko men. 't Koningrijk Saksen is een rijk en voor spoedig land met blocienden landbouw, in 't midden van Europa gelegen en door alle handelaars gekend. Volgens de optellingen van 1878, he- statigt men er 73 lastenbetalers wier inkomsten jaarlijks de 125,000 fr. over treffen. Hunne renten beloopen tot 16 millioen te samen. Saksen hoeft eene gezamenlijke bevol king van 2,800,000 inwoners. Indien zij tot de verdeeling moesten overgaan der groote fortuinen dan zou elke inwoner slechts eeno vermeerdering van inkomen genieten van 5 fr. 60 centiemen per jaar, t zij 11 centiemen per week. t Is 2 centiemen meer dan in Pruisen, maar toch nog onvoldoende om er eene pint bier van zes cents meê to koopen. Aan do oostelijke Fransche grens, aan den voet van het Juragehergte, op de oevers van een prachtig meer, in |eene weelderige vallei ligt het .kantou Neuf- chatcl wier nijverheid zoo uitgebreid is als zijne grenzen eng zijn. Het kantonaal gouvernement gaf on langs kennis der rekeningen, die even indrukwekkend als leerzaam zijn en uit de welke blijkt dat er in 't gansche land maar 5 groote rijke menscheu zijn wier jaarlijkscho inkomen op 35,000 fr. ge schat, wordt. Zij ontvangen dus jaarlijks te samen eene rente van 215,000 fr. De bevolking \p 't kanton beloopt tot 90,000 inwon; Ieders deel zou dus 2 fr. 31 cent. per jaar of 4 centiemen wekelijks zijn, nauwelijks genoeg om eenen knop aan eene broek te naaien. De statistieken welke wij komen in 't licht te stellen, ontleend aan verschillige natiën, wijzen genoegzaam uit dat wij in de tegenwoordigheid zijn eeuer wet, van verdeeling der rijkdommen in de heden- daagsche maatschappij. Ten huidigen dago is de rijkdom niet zoo zeer bijeengehoopl als de socialisten het willen doen gelooven. Do zeer rijke menschen, wanneer men het overgroote cijfer dergenen dio het niet zijn in acht neemt, blijven eene uitzondering, en hunne onterving zou onmogelijk op eene gevoelige wijze den toestand der alge meenheid verbeteren. 'tls eene algemeene wet die op het oogenblik zelfs in de aristokratische lan den bestatigd wordt. Volgens M. Ch. Gide, professor van politieke huishoudkunde aan de Hooge- school van Montpellier,schatten de meest bevoegde berekenaars de nationale rijk dommen van Frankrijk op 160 h 180 mil liards. Laat ons een midden cijfer ne men, 't zij 170 milliards. Welk zou in deze som het aandeel der groote fortuinen zijn Op welke grondslagen gaan wij het berekenen Do officieole statistieken van Pruisen laten uwe handlangers Ik weiger, sprak de zeerob beslist. Dan zult ge sterven Dat weet ik. Wat bekommer ik mij daarom Ik zal op vreeselijke wijze gewro ken worden. - Gewroken vroeg Bouland spottend, door wie Het ras der Chouans zal nitgeroeid worden. - Gij kant de geheele menscbheid niet ombrengen. Zoolang cr ccn mcnsch, dien naam waardig, op de wereld zal zijn, zal hij het monster verpletteren, dat er zich werk van maakt, de heiligste gevoelens, de eer, de rechtvaardigheid, de deugd, met de voeten te treden... Voor alle antwoord drukte Bouland het pistool tegen de slaap van den zeerob. Sterf riep hij uit, terwijl hij schoot. Het schot ging af de kogel vloog Jechter ter zijde. Claverolles had met eene plotselinge beweging het wapen afgewend en den ouden zeeman gered. Wat hebt ge gedaan brulde de adju dant-generaal woedend. Die dood is zulk een man niet weerdig, sprak Claverolles op geheimzinnigen toon. En hij voegde er op zachten tooneenige woorden bij. Bouland glimlachte en sprak ons kennen, dat de groote fortuinen die welke 125,000 fr. renten bijbrengen,maar 1 fr. 16 der totale rijkdommen ver beelden. Daar Frankrijk rijker is, zijn er de rijkdommen ook beter verdeeld en min der opgehoopt dan in Pruisen, 't Is ook het gedacht der beste Fransche socio- logisten. Indien we voor Frankrijk de proportie 1,16 aannemen, zouden wij al zeer toegevend zijn voor onzo socialistische tegenstrevers. Maar laat ons nog toege vender handelen en bepalen wij bet cyfer 1 i/t Nu zullen onze tegenkampors voorzeker zeggen dat we treffelijke speel- mans zijn. Nemen wij dien grondslag aan, en, bij eene eenvoudige rekenkundige bewer king, zult ge bestatigen dat de groote rijke menschen in Frankrijk, in ronde som, een kapitaal bezitten van 2 mil liards, 't welk uitgezet tegen 5 eene jaarlijksche rente van 125 millioen geven zou. Indien ge die rente onder de 38,000.000 Franschmans verdeelt, dan zult ge viu- den, dat ieder van hen jaarlijks 3 fr. 28 zal ontvangen of 6 centiemen per week. Een burgeroorlog van 6 centiemen ter weok 1Nooit zag men zulk groot onweer in een plasje water Om te eindigen laat ons eens de uitsla gen onderzoeken, die onze socialisten in B< igië zouden verkrijgen. Weldra zullen zij zien hoe zeer zij in hunne hoop zouden bedrogen zijn. Naar de schattingen te oordeelen, die als de getrouwste gehouden worden,wordt de Belgische rijkdom op 20 milliards ge schat, geminderd de roerende en onroe rende goederen aan den Staat of de open bare instellingen behoorende. Deze moe ten in rekening niet gebracht worden, daar zij reeds het domein der collectivi teit uitmaken. Indien wij de evenredigheid van 1 °/0, welke wij hooger voor Frankrijk heb ben vastgesteld, aannemen, dan zal men bij berekening vinden, dat de groote rijke menschen maar een kapitaal van 150 millioen bezitten, dat uitgezet aan 5 °/0 eene rente opbrengt van 7 millioen. En wanneer 6 millioen Belgen het oekje onder elkander verdeelen, dan zal iedereen 1 fr. 25 per jaar of 2 cen tiemen per week in zijn giletzaksken kunnen steken. Wij zeggen niets meer en besluiten daar zouden wij nu toch eens dik van staan, niet waar groene en roode socia listen 1 Welnu, ik laat hem u over.... Het scha vot is inderdaad beter voor hem. Doch laten wij onze expeditie niet vergeten. Ik geloof, dat het oogenblik gekomen is,om den grooten slag te wagen. Als om den officier gelijk te geven, deed zich in verschillende richtingen tromgeroffel hooren. Daar is het signaal sprak Bouland, laten wij de wijkplaats der Chouans omsin gelen. Geen genade voor de bandieten tot den lesten man moeten zij neergesabeld wor den. Op het bevel van hunnen aanvoerder Btel- den de troepen zich in beweging en sloegen den door Jacques Laurent gevolgden weg in. Alvorens de troep te volgen, deed Clave rolles den gevangene stevig binden. Twee sterke soldaten moesten hem bewaken. Kameraden, sprak Claverolles ik ver trouw u dezen roover toe gij staat mij met uw hoofd voor hem borg. Ja, officier. Zijn leven is vrij kostbaar zoo echter zijne vrienden hem ter hulp kwamen, of zoo hij trachtte te vluchten, jaag hem dan een kogel in het hoofd. Goed, officier. Toen zy met den ouden zeerob alleen wa ren, sprak een der blauwen. Van Aalstersche kiesbedrog;. Nemna I nu vertelt men in onze stad dat Pie en Dolf eene indigestie hebben gekregen van 't Aalstersche kiesbedrog dat ze maandag te Denderleeuw hebben binnen geschuifeld 't Is maar een kwade overgang geweest,.... verzekert men ons. - Hot ware te wenschen, dat die roover trachtte te vluchten wij zouden een uitste kende gelegenheid hebben om twintig livres to verdienen. Ja, dat begrijp ik. Drommels, zouden wij hem niet van do zorgen dee levenstkunnen bevrijden hernam de eerste. En hem daarna de ooren afsnijden, hé? sprak de andere. Natuurlijk. Het was den zeerob bekend, dat Bouland de soldaten twintig livres gaf voor een paar menschenooren, welke hij voor zijn genoegen aan do muren van zijne kamer vastsprijkerde. Dat was zijn geliefkoosd tijdverdrijf. De soldaten bleven over dit onderwerp ver der spreken. Onze generaal heeft een zonderlinge ambitie, zegde de een. Binnen drie weken heb ik hem drie paar ooren geleverd. Ik heb hem er twee paar bezorgd. Het gesprek werd eensklaps onderbroken. De troepen hadden zich aaneengesloten, en eene losbranding over de geheele linie weer klonk. Daar schiet mij een denkbeeld te bin nen, hernam een der Blauwen. Laat hooren. Do generaal heeft bevolen, den gevan- Vrijheid van geweten. Wij, liberalen, zijn voorstaanders der vrijheid, in alles en voor allen, en bijgevolg dus van de vrijheid van geweten zoo hoort men de liberale penlakeien het gedurig uitbazuinen. Aardige voorstaanders voorwaar der vrijheid van geweten, zij die het den EE. HH. Aalmoezeniers der verschillige garnizDenen ten kwade duiden dat ze omzendbrieven aan de soldaten zouden om hen aan te manen hunne paaschplicht te vervullen.... Aanmanen is toch zeker niet dwingen en de EE. HHAalmoeze niers eerbiedigden dus de vrijheid van geweten niemand werd door hen gedwon gen zijn paaschen te houden. Maar die logiebroers, zij willen do sol daten die ten meerderen deele tot de R. K.Religie behooren,beletten dat ze hunne godsdieustige plichten kwijten. Men bemerkt meer en moer dat de logiebroers in ons leger eenen geest willen doen heerschen van aard om allen godsdienstzin uit de harten te rukken, om van onze militianen godrerloochenaars te vormen, die dan in hunne dorpen de zegepraal van 't liberalism zullen voor bereiden.Maar voorzeker rekenen zij zon der den weerd, want het liberalism is de vader van 't sooialism en de rooden zou den weldra de vruchten plukken die de liberalen hoopten in te oogsten. En dan komt men aan ons,katholieken, voorstellen het leger te vergrooten en do plaatsvervanging af te schaffen, opdat, gelijk logiebroer Bouyet het in den Grooten Oosten te Brussel zegde, wanneer de zonen der rijke pachters en eigenaars een of twee jaren in onze groote garnizoen- steden zullen geleefd hebben, deze jonge lingen naar hunne dorpen zullen terug keeren, verlicht opgewekt en met vast besluit kerkbater en pastoorvervolger te worden en door hun voorbeeld anderen in dat liberaal ongodsdienstig werk meê te slepen, 't gene de zegepraal der libe ralen moet verzekeren. Dit alles bewijst ons klaarder om klaarder dat wij, katholieke Vlamingen, welke het H. Geloof onzer vaderen willen blijven behouden, moeten streven en onophoudend streven om het vrijwilligers leger te verkrijgen.... Niemand ge dwongen soldaat. Ziedaar wat wij eischen moeten Handel in scheikundige mesten. Landbouwers opgelet Wij vernemen dat zekere handelaars in scheikundige mesten den landbouw de volgende stoffen aanbieden A. Soda-nitraat inhoudende 10 a 12 salpeterzuur aan den prijs van 15,00 elc 100 kilogr. B. Ammoniak-sulfaat, inhoudende 14 a 15 °/o amnioniacale stikstof, aan deu prijs van 17,50 fr. de 100 kilgr. De prijs dier mesten, die op eerste zicht voordeelig kan schijnen aan perso- gene tc fusilloeren, zoo hij poogde te vluch ten niots belet ons dat bevel uit te voeren wij zullen de premie verdienen, en Bouland zal er toch niet achter komen. Ei, daar had ik niet aan gedacht. Laten wij dan haast maken onze kameraden ziju niet ver af. Alles moet bij hunnen terugkeer geschied zijn. De zeerob had dit gesprek geboord zonder dat een spier van zijn gelaat vertrok. Hij be val zijne ziel aan God en wachtte den dood af. Reeds waren de wapeDS op hem gericht, een oogeublik, en het was met hem gedaan.... Eensklaps zonk een der Blauwen met ver brijzelden schedel ineen de andere wendde verschrikt het hoofd om, doch op hetzelfde oogenblik stortte hij met doorboorde borst Een man van hooge gestalte sprong op den zeerob toe, hief hem als eene veer op on nam hom in het boBch meê. Dat alles waB anel als de bliksem Jgebourd. De zeeman zag de boomen achter zich dwijneu, de struiken voor hem op zij gestoo- ten, en geloofde zich ten speelbal van een droom, eene zinsbechoocheling. De stem van dengene.die hem droeg,bracht hem tot de werkelijkheid terug. Gered, sprak hij gij zijt een groote keera aan Onze-Lieve-Vrouw schuldig, beste neu die niet bekend zyn met de heden- daagsche waarde dier vruchtbaarma kend stoffen, is iu der waarheid veel te hoog zooals wij het zullen bewijzen. Inderdaad gewone of normale soda- nitraat bevat 15 a 16 nitrische stik stof, en kost voor het oogenblik, te Ant werpen, slechts 19,20 fr. de 100 kilogr., zij 19,20: 15,51,24 fr. de eenheid stikstof. In de soda-nitraat, met lagen inhoud 10 a 12 nitrische stikstof (heel waar schijnlijk slechts 10 °/o) verkocht aan 15,00 fr. de 100 kilogr. kost de eenheid nitrische stikstof 15,00 10 1,50 fr. In dit laatste geval, kost de eenheid stikstof dus 1,50 -124 0,26 fr. meer dan in de gewone soda-nitraat. Dit maakt 0,26 x 10 2,60 fr. te veel op 100 kg. Met de zelfde berekening toe te pas sen op ammoniak-sulfaat inhoudende 14 a 15 stikstof (waarschijnlijk maar 14 en verkocht tegen 17,50 fr. de 100 kilgr., vinden wij voor de eenheid stikstof17,50 4 1,25 fr. terwijl in ammoniak-sulfaat met gewone gehalte '20 a 21 stikstof) en heden te koop aan fr. 20,00 de 100 kilogr. kost slechts de eenheidstikstof 20 20,5 0,98 fr. van daar een prijs van 1,22 - 0,98 0,27 fr. per eenheid te hoog of per 100 kilog. fr. 0,27 x 14 3,78 fr. te veel. BESLUIT. De landbouwer, die deze meststoffen met lagen inhoud aankoopt, ondergaat niet alleenlijk het reeds aan zienlijk verlies (fr. 2,60 offr. 3,78) voort komende uit het verschil vau prijs hier- bovon vastgesteld, maar daarenboven eene gelijke hoeveelheid vruchtbaarma kend stof, zal hem nog een derde meer instaan aan kosten van vervoer en han teering mits die meststoffen '/8 vrucht- baarmakende stoffen minder inhouden dan de gewone soda-mitraat of de gewone ammoniak-sulfaat. De besproken mesten, aan de hooge gemelde pryzen zyn dus volstrekt te duur. L. V. D. B. Het Vlaamache Volk schijnt geen vrede te hebben met ons antwoord van zondag 11. betrekkelijk zijn voorstel van vredesverdrag tusschen de beboudsgezin- den en de christeno scheurmakers. Ba- houdsgezinden l Zoo dan, katholieken zyn wij u ook al niet meer, niet waar... Con frater -? Al mocht gy dc taal van Denderbode nog heviger, nog hatelijker vinden, con frater, wij doen geen lettergreepje van ons schrijven af... Wij hebben de waar heid geschreven, niets anders dan de waarheid. Indien het u lust, confrater, het eens te beproeven of ge katholieken en valsche demokraten te Aalst kunt overeenbrengen, kom maar af dan zult ge, door ondervinding geleerd, met ando ren zeggen 't Is onvoorzichtig zich met vreemde toestanden te bemoeien die men in den grond niet kont. Voor 't overige, confrater, Denderbode bekreunt zich bitter weinig met uwe waardeeringen. Dit zij gezegd zonder slecht inzicht of kwade bedoelingen. zeerob Treed daar kinnen, voegde zyn red der erbij, terwijl hij een rots verschoof, die den toegang verborg van een soort van grot gij zult er in veiligheid zijn. Wat mij betreft, ik ga, waar mijn plicht mij roept. En Jean Ghonan, want bij was het, duwde zijn vriend snel de grot binnen. De steen her nam zijnen gewonen stand en bedekte wéér den toegang. Door de schenren van het rots blok gleed een heldere lichtstraal. De zeerob zag schaduwen om zich heen bewegen. In het halfduister herkende hij jonkvrouw Blanche, pater Olivier, M. de la Meilleraye en M. de Hilly. Welk een kreet van vreugde van dankbaar heid ontsnapte den braven man bij de ont moeting. Blanche naderde hem, nam hem bij de handen en hem naar den graaf brengend, sprak zij Aan dezen dapperen, trouwen man,mijn vader, hebt gij het leven van uw kind te dan ken. Wat hebben wij zeiven niet te danken, antwoordde de edelman bewogen. Hy heeft uwen broeder en my beschermd met gevaar van zijn leven. Ik zon hem zoovele weldaden honderdvoudig willen vergelden (WORDT VOORT6M»).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1