Donderdag 29 April 1897. 5 centiemen per nummer. S29le Jaar 51S4. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. 7/ GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. IN HET OOSTEN. DE JENEVER IN DE HERSENEN. HET BIER. DE DENDERBODE. rken iriers, sten in edten, Q Eik, msche Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des Land. Cuique iuum. Per drukregel, Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 4,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalat, 28 April 1897. De oorlog, gelijk men weet, is in bet Oosten losgebroken de Turksche en Grieksche legers staan vijandig voor el kander. Wat zullen de gevolgen zijn van de len oorlog?... Niemand kan het voor zeggen. De Duitsche Keizer verze kert wel dat de Europeesche vrede niet zal gestoord worden, doch men weet dat de politiek veranderlijk is gelijk de baren der zee. Het is de schuld der groote mogendhe den dat de oorlog is ontstaan. Zij konden hem beletten en hiertoe moesten zij slechts den Turk dwingen de christene bevolkingen in vrede te laten en, ter oor- lake der moorderijen op de christenen Tan Creta gepleegd, dit eiland onder Grieksche beheer stellen. Maar de groote mogendheden zoeken in het Oosten hare eigene belangen te bevorderen en vertrouwen elkander niet. Sedert lang moesten de roofzuchtige en wreedaardige Turken uit Europa ver jaagd zijn geworden. Reeds lang genoeg hebben zij do christene bevolkingen die onder 't gebied van den Sultan staan ver volgd uitgestroopt en vermoord Maar hoe zou men den koek deelen Allen zouden een stukje willen, maar elk is op de Dardanellen uit en ziedaar waarom de eene mogendheid den Sultan ondersteunt terwijl de andere zijue heer schappij ondermijnt. De christene bevolkingen van Creta ijn opgestaan en eischen de onafhanke lijkheid van 't vaderland ten einde aan de Turksche strooptochten en moorderijen te ontsnappen die de verontweerdiging van de beschaafde wereld hebben ver wekt. De mogendheden weigeren en willen de vervolgde Cretenzers onder het juk hunner moordenaars houden. De Grieken, een kleine volk, zijn hunne broeders ter hulp gesprongen, doch wat te voorzien was, is voorgevallen, iu an dere woorden, de Turk zou zegepralen. De Grieken zijn in Thessalia voor de overmacht moeten achteruitwijken bij Mati. De strijd was ongelijk 6 Turken traden tegen 1 Griek op, doch niet te min vochten de Grieken 11 uren lang eer zij hunne positiën moesten verlaten met verlies slechts van ongeveer 150 man schappen. De Grieken hebben wel cenige voor deden in Epirus behaald doch ze kunnen niet opwegen tegen hunne nederlagen in Thessalia. Het Turksche leger is daarbij beter ingericht en Europeesche officiers staauaau 't hoofd. HET winderlijke avonturen van eenen Zeeman 44e vervólg. Zijt gij hierheen gekomen om er over te •preken, matrozen van ons maken, kapitein riep Alice Perry, die zoowat in het midden der tafel zat. Ik wil wel matroos worden, riep een mij toe. Ik ben niet vader dikwijls over zee geweest. Ik zal spreken met zoovelen onder u als ik langzamerhand wil opleiden, zegde ik. Gaat nu maar met eten voort. Ik ben hier niet gekomen om u van het eten af te houden. Proef dit eens, riep een jonge vrouw, dicht iu mijne nabijheid uit, terwijl zij mij Btukje vet spek aan eene vork met twee tanden voorhield. Verzoek den kapitein eerst de erwteu- *°ep t° proeven, riep een andere vrouw uit. het 't spek of de wijze van toeberei ding, die niet deugt vroeg ik aan de eerste «preekster. Het spek, antwoordde zij. Het heeft nooit een deel van een gewoon varken uitge- En de mogendheden staan besluiteloos elkander aan te stareu. Duitsckland, zoo vermoedt men, ver langt de neêrlaag van Griekenland, ho pende dat het verbond tusscben Rusland en Frankrijk zou verbroken worden. Rus land immers zou niet dulden dat Turkye een deel van Griekenland inpalme en Frankrijk zou met eene kwade oog zien dat Rusland zich langs Turksche zijde nog verder uitbreidt. Rusland en Frankrijk gescheiden, dan zou Duitschland de eerste viool spelen. Ziedaar ten gevolge van welke lage bere keningen de christene bevolkingen van het Oosten ten prooi moeten blijven aan de strooperijen en moorderijen der ver dierlijkte fanatieke Turken 1 Maar die beklagenswaardige houding der mogendheden heeft nog eene tweede oorzaak. De joden hebben aan 't Turksche Kei zerrijk 7 milliards of 7 duizend millioen franks geleend en die groote som zouden zij niet geerne verliezen.... De joden overmeesteren immers Europa door de macht van 't geld zoo liggen Frankrijk in de klauwen van Rothschild, Duitschland, Oostenrijk, Rusland in dezen van Hirsch, Bissohoffsheim, en andere zonen vau Israël, het Oosten in deze van Camoudo. De oorlog zou hunne belangen schaden want handel en Dij verheid zouden er door lijden. De mogendheden moeten dus op bevel der joden beletten dat het rijk van den Sultan verbrokkele en dat handel en nij verheid geslrerad worden, al moesten er de moorderijen op de christenen nog jaren en jaren voortduren.... Ziedaar 't geheim der onbeweegbaarheid der zes groote mo gendheden Erge tijdingen. De Figaro deelt dinsdag eene erge tijding mee Servië, Bulgarië en Montenegro in 't geheim ondersteund door Rusland zoeken Turkye den oorlog aan te doen. De houding van Bulgarië heeft geen ander doel dan het zoover te brengen. Minimum van arbeiders. De socialisten gaan met iets nieuws voor den dag komen. Iu het congres, over eenige dagen door de Hollandschc socialisten te Arnhem gehouden, is er besloten te vra gen opneming in de pachtcontrakten van het minimum getal arbeiders dat de boer zomer en winter vast in dienst moet houden. Zoodat, volgens de socialisten, de boe ren het recht niet meer mogen hebben zelf het werk op hun land te regelen. maakt. Ik heb in mijn leven heel veel spek gekookt, maar nooit zulk als dit. - Het is een stuk van een ouden matroos, riep eene vrouw naast haar uit, waarop een uitbundig gelach aan tafel ontstond. - Ik heb alleen te doen met de wijze van bereiding, niet met het spek zelf, zegde ik. Goed spek komt nooit op zee. Wat aan boord komt, is bestemd om de tanden der matrozen scherp te houden. De passaatwind verminderde dien namid dag veel in kracht, zonder ons nochtans ge heel in den steek te laten. De zee was kalm, het weer regenachtig en gedurende de twee eerstvolgende dagen was er geene gelegenheid met de vrouwen te spreken. Het weer klaarde eindelijk op ten gevolge van het aanwakkeren van den passaatwind, die de wolken uiteen dreef. Ik gebruikte het ontbijt en begaf mij op het dek. Het was omstreeks negen uren. Ik juffrouw Cobes met JBrigstock in gesprek en verzocht haar de vrouwelijke landverhui zers op het halfdek te vereenigen daar ik mijn plan haar met het practisch gedeelte der zee vaartkunst bekend te makeu, nader wenschte toe te lichten. Er zullen toen omstreeks twin tig a dertig vrouwen op het dek geweest zijn. Met weinige woorden deelde ik aan de vrouwen met-, dat ik van meening was, dat Dat do jenever op de hersenen werkt, dat de dampen van deu jenever naar het hoofd stijgen,weet iedereen en kan ieder een ondervinden nadat hij jenever ge dronken heeft. Maar 't is ook op stoffe lijke wijze bewezen het is meermalen gebeurd dat de dokters bij do lijkschou wing den schedel moeten openen als nu de schedel goopend werd van eenen jene verdrinker, komt daaruit een zeer eigen aardige geur, juist gelijk aan den adem van de dronkaards zelfs kan men met een stekje die dampen aansteken gelijk eene lamp met alcool II Welke gevolgen heeft nu de tegen woordigheid in de hersenen van dit jene- verdampen De hersenen vormen ec-n weeke massa die in verscheidene vliezen omvat is. In de hersenen zit het denkvermogen van den meusch, wij zeggen geheel den ver- standigen zedelijken mensck. Vermindert de hersenen en het verstand vermindert, het geheugen valt vrij of de zinnen zelvon oog, oor, gevoel, beweging, houdt op met werken. Sommige ziekten doen zekere deelen van. de hersenen bederven het gevolg daarvan is blindheid. De beroerte, ue zoo gevreesde attaque doet de vliezen rond de hersenen scheuren, laat het bloed er op druipelen en verwerkt alzoo lam heid of de dood. Weinige organen zijn zoo teer als do hersenen en de hersenvliezen, ennoch- thans kan de minste schade aan die or ganen de gevaarlijke ziekten veroorzaken. Wilt ge nu weten wat do jenever op die teedere organen teweeg brengt, giet een glas jenever op een stuk rauw vleesch en gij zult zien wal er gebeurt na weinige minuten zult gij moeten be kennen dal jenever, dat alcool brandt, do vezels aantast, 't vleesch fletsch maakt en alle kracht ontneemt. Wat moet het dan zijn als die jenever werkt op de weeke, teedere, gevoelige massa van de hersenen!! De verzwakking van alle bloedvaten en alle vliezen, veroorzaakt zeer gemakke lijk inwendige bloedstorten... en datii- de attaquemet de verlamming... en de dood. Want het is zeker dat de j ene verdrin kers verre het meest slachtoffers leve ren voor do attaque Maar als het niet zoo verre gaat, is het toch nog altijd gevaarlijk De zenuwen worden aangetast en wor den gevoelloos nu zijn 't de zenuwen die de werking van de hersenen op de an dere lichaamsdeelen moeten overdragen als de zenuwen bedorven zijn, vormen de do bemanning van het schip niet toereikende was en verzocht, dat sommigen zich zonden willen leenen tot het ontvangen van onderwijs in de practische zeevaartkunde. Brigstock, dio in mijne nabijheid 6tond, luisterde aandachtig. Terwijl ik sprak, wende Joe Harding zich tot eenige andere matrozen en knoopte een gesprek met hen aan. Natuurlijk, vervolgde ik, is het plan meer beraamd om u eenige afleiding te geven dan omdat da uitvoering daarvan volstrekt noodzakelijk is. Maar toch, als ik eens na ga, hoe velen hier op het schip zijn, en dat onze bemanning slechte twaalf koppen telt, be weer ik, dat het geen kwaad kan, dat wij ieder oogenblik op uwe hulp kunnen rekenen. Wat wordt er gevorgd van diegeneu, die zich als vrijwilligers aanmelden vroeg Emma Marks. Zij zullen bij schoon weer het roer eens in handen nemen en op het dek behulpzaam zijn bij het hijschen en strijken der zeilen. Zullen zij voor dat werk betaald wor den vroeg Emma weder. De reeders van het schip zullen zeker do betoonde diensten niet onbeloond laten. Geen vrouw is in staat om in het want te klimmen zegde juffrouw Cobes, die dicht in de nabijheid van Brigstock stond. Dat zal ik wel eens probeeren riep Alice Terry lachend uit. hersenen als een telegraaftoestel zonder draden I Hebt gij inderdaad niet opge merkt dat de dronkaard niet gevoelt Soms weet hij niet of het warm of koud is, hij voelt niet als men hem nijpt, hij is gekwetst en bloedt en weet het niet bij ziet maar half, hoort maar half, heeft geen kracht meer noch in armen nog in becnea hij heeft zelfs geen smaak meer en weet niet wat hij drinkt of eet Is iemand dikwijls dronken, dan ont staat de beving van de handen, juist om dat de alcool de hersenen en de zenuwen verslijt. En het is niet zeldzaam dat het misbruik van jenever de oorzaak wordt van vallende ziekten De invloed van den jenever op de her senen is echter het meest gevoelig voor de verstandelijke en zedelijke vermogens. Hier mogen wij nochtans kort zijn, want iedereen weet dat de jeneverdrinkers, hoe verstandig zij ook zijn moeten eindi gen met dat verstand le verstompen, te dooden. Een jeneverdrinker moet onver mijdelijk onuoozel worden dat kan du- reu en lang duren, omdat soms de na tuurkracht sterk is, maar 't zal komen, 't moet komen als een jeneverdrinker oud word, als hij oud wordt moet hij voor zijn tijd wcor kindsch wordeu. Maar niet alleen het verstand wordt dood, ook de zedelijke gevoelens. De jenever maakt van den braafsten mensch een slechte zoon, eon slechte echtgenoot, een slechte vader, een slechte burger. Hij maakt hem zedenloos, bedorven, wild, wreed, ruziemaker, vechter. Hij doet hem de hand aan zijn eigen leven slaan en maakt van hem een moordenaar. Waarom Hoe Eenvoudig omdat de jeucverdampeu de zelfstandigheid van de hersenen bederven, het oordeel verval- schen, het denken beletten, het verstand dooden Die regelmatige stelselmatige verdoo- viug van het verstand, dat onophoudelijk verslijten vau de hersenen brengt soms de delirium tremens voort, die schrikke lijke ziekte, die geen mcnschzien kan zonder ijzen en beven. Het gebeurt nogthans meer dat zij de wezenlijke zotheid, de zinneloosheid ver oorzaakt. De menschen die alzoo door alcool de zinnen verliezen, zijn niet eigenlijk zotzij zijn onuoozel en weten niet meer dat zij leven; van tijd tot tijd is er een aanval van woede, waarin de krachten toenemen en waarin de zieke alles doen zou, maar dan vervalt bij weer in zijn beweeglooshcid, in zijn gevoelloos heid hij leeft nog alleen als eene plant: om te eten en te slapon... totdat de ge- heele uitputting hem naar het graf helpt. Iu het noorden departement van Frank rijk, waar er veel jenever gedronken Ik zegde verder, dat die vrouwen, die zich bereid verklaarden om onderwijs te ontvan gen, zich te dien einde op bepaalde tijden op het dek moesten verzamelen. Ik twijfelde er niet aan, zegde ik, of Brigstock en Harding zonden mij daarbij met anderen van de man schappen de behulpzame hand wel willen bieden. Ik ging nog eenigen tijd op deze wijze voort toen verzocht ik, dat diegenen, die als vrijwillige matrozen wilden aangenomen worden, de handen in de hoogte zouden ste ken. Stel u mijne verbazing voor, toen ik er minstens zeventig armen opgestoken werden. Ik beschouwde dit als een protest tegen Brigstock on de zijnen. Ik gaf een wenk, dat zij de handen weêr konden laten zakken, en vervolgde - Ik bedank u wel voor uwe bereidwillig heid om aan mijnen wensch gehoor te geven. Wy zullen alle vrijwilligsters by lange na niet noodig hebben. Ik stel u daarom voor, eene keuze uit u te doeu. De eerste, die ik aanwees, was Alice Perry, die zich terstond naar den achtersteven begaf. Als tweede wees ik Emma Reed aan. Een voor een begaven de vrouwen, die ik aanwees, zich naar den achtersteven. Zoo koos ik er dertig van de stevigsten uit. Kate was de een-sn-dertigstc. wordt, heeft in de laatste jaren het getal zinneloozen en onnoozelen merkelijk toe genomen; de doktors zeggen dat de jene ver daarvan de schuld is. In een zinnenloozengesticht heeft men op 780 zotten 392 gevonden die door je never hun verstand verloren hebben, dat is 50 op 100 I In het algemeen rekent men inderdaad op 40 op 100 het getal der zinneloozen die de jenever zooverre gebracht hoeft. Ziehier eindelijk het oordeel van den beroemden dokter Van deu Corput De alcool lost het phosphoor op dat een van de voornaamste bestanddeelen van de hersenen is en veroorzaakt alzoo verlies van de wilskracht en van het denk vermogen, kitteling en jeuking, bederf van den smaak, beving van de handen, verzwakking van het gezicht, ruisching in de ooren, droomgezichten, convulsies vallende ziekten en zinneloosheid. Wij mogen met reden het bier den wijn van het Noorden noemen. Hoe lang het bier reeds bestaat, ware moeilijk juist te zeggen, zijn oorsprong gaat in het duistere van het verleden verloren. Wij weten slechts dat de oude Belgen en Ger manen er groote liefhebbers van waren en dat tot hiertoe hunne nakomelingen het lekkere bier Diet versmaden, blijkt uit de talrijke brouwerijen en bierhuizen, die wij op het einde onzer XIX* eeuw aantreffen. Ons Vlaamsche bier is dan ook onze nationale drank en met mate genomen, is het gezond en versterkend. Ziehier hoe men het bier bereidt. Men laat de gerst of andere granen in water weeken, daarna nauwelijks kiemen. Dan wordt de gekiemde gerst op eenen bast of tsuraille gedroogd en van de kie men ontdaan, daarna grof gemalen en het krijgt den naam van mout. - Het kiemen van het graan heeft voor govolg dat de ameldonkstoffen ervan in moutsuiker of maltose veranderen. Naarmate de warmte, welke het mout, in 't drogen ondergaat feller en zwakker is, bekomt men bruin of bleek mout, voor bruin of bleek bier bestemd. Men begiet nu dit gemalen mout met kokende water en doorwerkt het met rieken. Dan zijgt men het door om den drai ervan af te scheiden men laat dit aftreksel met eene zekere hoeveelheid hop koken, daarna verkoelen en op vaton loopen. Men mengt er gist bij, men laat drijven. De maltose verandert iu alcool, men klaart met viscblijm, en het bier is gereed. Men kan ook het bier laten gisten zonder hot bijvoegen van gist, en dat heet men ligbier in 'tduitsch Untergae- rig bier. Een der meisjes, Suzanna Corbin genaamd, die de dochter van een schipper was, vroeg verlof om eens plaats bij het roer te nemen. Ik stemde haar dit toe en gelastte Sampron, zich gereed te houden om te helpen, maar de spaken niet aan te raken. Zij nam het roer in handen, alsof zij dit wel meer had gedaan. Met verwonderlijke bekwaamheid wist zij het schip wel vijf a zeB minuten in deu koers te houden geene enkele maal behoefde Sampron haar te helpen. Wat dunkt u van deze vroeg ik aan de vrouwen. Gij zult ons ook eens op de proef stellen, hoop ik, voordat gij haar bootsman maakt, niet waar riep Alice Perry uit. Laat mij het ook eens probeeren, zegde Kate. Zij nam het roer over en zag er aller aardigst- nit, terwijl zij daar zoo bij zat. Maar het schip week onder onder de leiding van Kate al spoedig eeuigszins vun den koers af, zoodat Sampron ter hulp moest komen. Wij werden nauwkeurig gadegeslagen door de matrozen en eene menigte vrouwen. Ik deelde nu nogmaals aan de meisjes mee, dat ik haar dien namiddag eene les in de zee vaartkunde zou geven, waarop zij ieder haara weegs gingen. (WORDT VOORT«METj.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1