Pol on Stant. I De Arrondissementsprijskamp Van tak op tak. Aalst in d'Expositie van Brussel. Vlierzele. ?e Volkskamer. «u ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Stant steekt zijnen kop van achter den Tichelenbosch en hij ziet Pol van verre snoer geven op zijn pa- tatterland; hij schiet er hem recht naartoe. Stant. Hcwel, Pol, nu is 't een weer- ken ho rnan 'k Ben nu nut niet van den regen maar van bet zweet 1 Pol. Ja, Stant, nu liggen we meê de soort van 't weèr d maar dat is toch aar dig he Over acht dagen non kou alsof we in Siberiën gezeten hadden, en nu zoo wcrni als iu 't zuiden van Spanjen. Stant. 't Is waar, Pol, en ik geloof dat ze 't wijf ginder in de roste maan achtervolgd hebben en buitengekoterd, en dat 't daarmee is dat we nu meè eenen keer aan 't goed weèr geraakt zijn. Tol. Z'badden ze ginder van over drij weken nen teen moeten geven, Stant; 't zou ons hier allemaal wel gekomen zijn; maar alia, we zijn toch kontent, want het is een plezier gelijk nu alles verandert. Stant. Och, Pol, zwijg mij daar af g\n kant den kouter sedert acht dagen niet meer herkennen 't is ge-lijk iu een bemelsch paradijs -de vogelkes zingen om prijs, de vruchten groeien dat ge't ziet, alles is groen en jeugdigen rondom Aalst daar alhier en aldaar nog een partij sloorzaad bij meè ziju gouden bloe- uiekcs alia, Pol, den aardbol is als nen grooten lusthof of een park van een groot kasteel. Pol. 't Is waar, Stant, 't is schoon in 't veld en prachtig en daarbij nog eenige dagen schoon wcêr, en wij zijner uit meè ons lange steeiteu "te naaste week mogen z'uitgaan en korts nadien liggen w'.mu de klavers. Stant. Eu hoe is't meè werk nu, Pol? Pol. Goed, Stant, goed; w'bebben eenigo stilstand g'had door den regen, maar 't ligt weerom al zoo vruchtbaar mogelijk en nog cene partij patatten achter de deze, eu dan nog de betteraven en daarmee zijn w'er door. Stant. Heeft bet bier den verleden maandag ook gedonderd en geregend ron dom den vijven, Pol Pol. Weinig of niet, StaDt; maar 't is 's-nachts, tusschen don maandag en dcu dijusdag, dal w'hier getrakteerd ziju geworden mijn Ka meende dat 't einde van wereld was Stant. W'bebben dan ook binst dien nacht nog een charge of twee g'had, maar 't was toch minder als den avond te voren maar iedereen is er kontent van „eweest en is 't akkoord om te zeggen dat je regen veel deugd gedaan heeft. Pol. Hier ook, Staut, en als wc nu zond' r regen ons leste werk kunnen af- niakea, 'k geloof dat we zullen mogen rekenen op een goed jaar. Stant. Dat 't onze lieve Heer be liefde, Pol; go i patatjes en nen goeien boterham, eu daarmee doen wij weerom voort. En hoe is 't meè 't vlas, Pol Pol. Dat staat daar, Staut, en het heeft hij uu ook zijn weèr maar om te zeggen wat dat er zal van geworden, dat is nog wat vroeg; 'k zal daar meer van weten binnen een goei maand. Stant. Eti van 't fruit en valt er ook uo» niet veel te presumeren, ho Pol Pol. Neen't, Stant, ook nog te vroég daarvoor man bloem is er iu overvloed, maar de vrucht is nog af te wachten maar, Staut, 'k heb bijkans gedurende g'heel de week bezig geweest in mijneu geest meè die fameuze Pilatussen, waar »r mij over acht dagen van gesproken hebt. Stant. Zoo dan, Pol, meè die er- tisten die gedurig scherremen meè d'en- cy kliek van zijn heiligheid den Paus, en die altijd maar voort den kwezeleer eu den pileer bij ter spelen, en daarentus- scben meé een hert loopou verteerd door den haat eu den nijd, en opgeblazen door don hoogmoed en d'heerzucht Pol. Ja, Staut, en die'gedurig dur- veu roepen cu schreeuwt n dat ze goedge keurd zijn van de geestelijke Overheid. Stant. Zie. Pol, dat is een onbe schaamdheid gelijk er i:og nooit eene ouder de menschen te zien geweest is; watten goed;;' keurd door de geestelijke Overheid Alsof de menschen niet en wisten dat Monseigneur den Bisschop van Gent tot tweemaal toe de geloovigen Opgewekt en vermaand heeft om do gazet ten eh de sclii ilien niet te lezen van die scheurmakers IV!? Pol. Jamaar. Staut, mijnen kozzen Tist heeft mij gezegd dat Monseigneur van Brugge over eenige dagen nog door ziju Priesters van op den preekstoel heeft doen aflezen dat de gcloovigen meè die mannen niet mog Stant. Wei Pol. Ja j keer, en wat dat wreed is, mijnen kozzen Tist heeft mij verzekerd dat die kerels in hii'i nieeiingeu daarmee lachen meê het geen ziju hoogweordigheid dcu Bisschop over hen zegt en oordeelt Stant. Zijn z zoo ver al, Pol Maar «lat en verwondert mij niet meuscb; hunnen hoogmoed en pretentie gaan zoo verre dat ze voor niets en zuller. achter uit wijken overigens ze weten zij genoeg tegen hen zijn en in consciëntie tegen hen moeten werken. Pox.. Maar iedereen weet dat, Stant en daarbij de Priesters en steken dat niet weg; eergisteren nog kwam ik uen eer- bi.•dweerdeu Pastoor tegen uit deze ge- buuite en wij waren aanstonds aan 't re dekavelen maar, mijnheer den Pastoor, vroeg ik hem, wat zal cr nu toch nog al gebeuren meè-lie donsjery en meè ai die onnoozelhedcn Zeg eens wat moeten we «iaar nu toch vau-pvizon? Wel, vriendjen, Antwoordde de brave geestelijke mij, dat is ccue dwaling gelijk er vau tijd tol tij i in den loop der eeuwen zyn ontstaan eu rom al, Pol Stant, wcèrom al nen gelijk alle dwalingen na zekeren tijd ge vallen en verdwenen ziju, zoo zal deze ook welhaast vallen cu verdwijnen Daarentnsschen doet dat nochtans veel kwaad. De menscken die er zich plichtig aan maken, waren in den tijd goede ka tholieken en goede kristenen, en ik was zelfs met hen bevriend, eu ik beb bun veel geholpen om hunuo gazetten die ten dien tijde goed waren, te verspreiden en te doen verkoopen maar nu zijn zij vau den goeden weg afgedwaald eu zij doen nu zooveel te meer kwaadwils zy dan goed deden, en daarom heb ik mij van hen afgescheiden en is het uu mijne plicht huoDC schriften en al hunne pogiDgen tegen te werken en te bestrijden Maar dat moet ons niet verwonderen want non menscb mag zoo braaf zijn als bij wilt en zooveel goed gedaan hebben mo gelijk, indien hij daarbij Diet ootmoedig is en zich aan zijne wettige Overheid niet onderwerpt, hij zal welhaast vallen en gemakkelijk den weg inslaan van nen Luther of ueu Calviou of vau zoovele an dere ongelukkigeu. Stan'$. Dat was wijs en rechtzinnig gesproken, Polen 't is alzoo dat ik meer als uen keer hooien preékeu heb dat d'hoovcerdigheid of den hoogmoet! meè reden d'eerste staat van do zeven hoofd zonden, omdat uit d'hoeveerdigheid alle miseriëu en alle booshedeu voortvloeien. Pol. Maar 't is in alle geval toch een aardige zaak, Stantvan alle kanten en zijden verwittigd worden; 't gedacht kennen van de grootste Overheden der H. Kerk alle Pastoors en dienstdoende Priesters uwe handelwijze zien bestrijden; zien dat al wat braaf en deftig en klaar ziende is iu do samenleving u overal den rug keert en met verontweerdiging u afkeurt eu dan toch nog altijd durven zeggen en schrijven dat z'in den goeien weg zijn en dat ze't bi ter weten als g'heel de wereld samen zie, Stant, daar staat mijn verstand bot op 1 Stant. Ja ja, Pol, 't is erg genoeg; maar g'hebt dikwijls hooren zeggen, niet waar, dat er van die dingen zijn die nie mand en kan tegenhouden, gelijk, bij voorbeeld een peerd dat stormt hewel, Pol, ge moogt daarbij voegen nen mensch die hooveerdig is. Pol. 't Is waar, Stant en wat ook waar is, dat is als niet komt tot iet en kent iet zijn zelveu niet Stant. Wel gezeid, Pol; en nu trek ik voort, in d'hoop vau de naaste week meè nog schooner weèr af te komen cu de volden nog meer en meer zien vooruit te gaan. Pol. Ja, Stant, en goeien verkoop en wel t'huis t" ->-■ voor stieren en v -AT,* kociëu die reeds in hunne om schrijving eenen prijs van het Kanton bekomen hebben, zal plaats hebben te Aalst, dijns- dag aanstaaude 4 Mei. Voor de stieren ten 10 uren voormid dag, cn voor de koeien ten 1 namiddag. Eene tweede keuring van stieren, voor den openbaren dienst besterad, zal den zelfden dag plaats bebbcu te Aalst voor het Kanton. Die in bezit ziju van springstiereu welke nog niet gebrand zijn, stellen zich bloot aau wettelijk vervolg, indien zo die dieren aanwenden voor den openbaren dienst. Men doe Jus, om moeilijkheden te ver mijden, zijnen inken aan M. Abel de Kerchovc, Voorzitter ran den jury, Vio- lettenlei, 14, Gent, cn men mag dan de dieren aanbieden dijnsdag 4 Mei ten 10 u. Merken van het vee. De mid - denaldeeliug gelast met het onderzoek der begrootiug van landbouw, heeft aan de regecriug de volgende vragen gesteld Geeft het merken van het vee nog aanleiding tot talrijke klachten eu in welk deel vau het land Hebben de nieuw genomene maatregels voor doel eraan te beantwoorden? Heeft men het gebruik vau valsche merken aangeklaagd eu is er onder dit oogpunt zwaar bedrog ontdekt? Hebben de handelingen der werkers over 't algemeen klachten ver oorzaakt De regeering heeft daarop het volgende antwoord gegeven Het merken schijnt, in de toekomst, gunstig te zullen onthaald worden. De regeering heeft op den buiten eene nota verspreid,welke de bladen der provinciale landbouwcommissiën hebben overgeno men, en waariu van den ccnen kant, de ongegrondheid wordt bewezen der grieven welke tegen het merken werden inge bracht en, van den anderen kant, de ver- schillige voordeelen van deze bewerking worden aangetoond. li De afkondiging dezer nota schijnt, ten minste grootenfleels, den tegenstand overwonnen te hebben, welken het mer ken in 't begin outmoette. Men heeft onlangs bedriegerijen aan geklaagd welke gepleegd werden bij mid del vau merken die reeJs gediend hadden. De aangeklaagde feiten ziju aan een on derzoek onderworpen. Er zijn zeer weinig klachten ontvan gen betreffende de merkers. Deze klach ten worJen onderzocht cd als zij gegrond waren werden de merkers tot hunnen plicht geroepen. BIEÊNTEELT. St-Ambroiius Gilde van AALST. Zondag 2 Mei, 1® le6 van Uicënteelt ten 10 uren in de Gemeen teschool, te Gijsegeu. (Eerw. H. Vander Scheuren). 3* les tc Nituwerkerken, Maal, om 3 en half namiddag, door M. Van Nuffel. 12® les tc Borsbeke, Gemeenteschool, ten 3 uren, door E. H. Vandcr Scheuren. Beloften. Pater Daens, onze mer- teleer, deed vóór zijne kiezing allerhande beloften te veel om te herinneren. Kortom alles zou beteren en België eu vooral Vlaanderen, zou in een land her schapen worden waar vrede en overvloed zouden hoerschcn, enz. enz. Wij vragen bot u, gij allen, die u hebt laten verleiden, welke zijner zoo schoone beloften heeft onze merteleer verwe zenlijkt, ja, wat beeft hij voor 't volk gedaan tot hiertoe Niets niets niet waar?... Hij heeft veel woorden gekraamd mAar woorden vullen geen zakken. Maar nu wil onze uiertclecr om de libe rale en roode socialisten aangenaam te zijn, toch iets doen voor 't volk hij wil namelijk de ouders welke zoo ongelukkig ziju van een weêrspaunig kind te hebben, dat niet wil naar school gaan, eorst tot boete en dan tot 5 dagen prison doen veroordeelen. Overweegt dat eons, vrien den, gij die u door de dwaze beloften van onzen merteleer hebt laten verleiden.... Nooit schelden, nooit verwijten nooit liegennooit lasteren alles in eer lijkheid en deftigheid ziedaar onze handelwijze, bazuint men van op de Cbipkatorens uit. Maar onze deftige eerlijke katholieke werklieden die naar de pijpen van de Chipkahelden niet willen dansen, worden voor sibbedominés, plattekeesmannen, venten om in d'erwteu te zetten, flaje- kesmannen, soepsoldaten, jilles, jeeme- nisscn, sauspannen uitgescholden. Nu, de leden van den Aalsterschen Trompettersclub, allen katholieke werk lieden, worden iu 't Land van Aelst van zondag 11., uitgescholden voor uitgehon- derden, afgedragen frakken, bohemers, kerels uit Hoogstraeten ontsnapt. Eu waarom die bloedige beleedigingen Eenvoudig omdat het werklieden zijn, die met den doncbenbottiek geen affairens hebben 1 Alles in eerlijkheid en deftig heid Maar zal men aan.'f Land daarover geene rekening vragen, waar 't behoort? Schoolmeester. Zoo dan, vriend jes, g'hebt den meter, den decameter, den kilometer, den mvriameter.... en dat zijn maten.... Gij, Jantje, zeg eens zijn dat inhouds maten of lengtematen Jantje.... Ik-ik ik weet niet meester... Schoolmeester. Hoe hebt ge dan niet opgelet, doudersche jongen toch 1.... Cieske. PisstPisst 1 Meester, ik weet het.... Schoolmeester. Hewel, wat Cieske. Myriameter, Meester, dat dient om de saucissen van paster Donsj te meten.... Schoolmeester (stil). Wat schelm van jongen toch (Luid) Cieske, rap daar in den hoek en schrijf tegen morgeu 200 lijnen Cieske (mompelend). De groene weet hot nu, maar 'k zal 't aan vader zeggen... hij zal lachen 1.. Vredegerecht van Aalst. Zitting van vrijdag 30 april 97. In eene zaak wegens beleedigingen van Schoonaerde, werd zekere heer verscheidene maal door de leden cener familie openbaarlijk aan gerand en beleedigd men riep hem Ju das, enz. enz achterna. De oneenigheid was ontstaan ten ge volge eener zaak waarvan wij 't verhaal ter zijde willen laten. Aan een der betichten werd onder an dereu ten laste gelegd van den aanklager beleedigd te hebben, door hem toe te roepen Judas Paster Donche Twee getuigeu bevestigen het. De betichte, door den mond van haren advocaat, Mr Galle, bracht tot haro ver schooning in dat die woorden: Judas! Paster Donche niet gericht waren tot den aanklager maar wel tot eenen kwaad- aardigen houd die haar nabaste juist als de aanklager haar voorbij ging. De heer Vrederechter heeft de betichte vrijgesproken. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 goede ajusteur 1 kleermaker (leerjongen) 2 kleerma kers, halve en volle gast 1 loodgieter- blikslager 3 schrijnwerkers, volle gasten 2 schoenmakers (leerjongens) 5 steenbakkers 40 jongelingen van 13 tot 16 jaren dienstmeiden voor binnen en buiten de stad. Vragen werk 1 goede hovenier voor een burgershuisjkari ook dienen voor alle andirwerk; 1 jongelingkunnendeFransch en Vlaamsch 1 jongman sprekende Frausch cn Vlaamsch, als inpakker-ma- gazijnier 1 daglooner met goed gedrag, kunnende alle werk. En dat wil meèklappen Pie deelt in zijn Land van Aelst n beschou wingen meê over den oorlog in het Oos ten, uit de welke wij den volgenden vol zin knippen Woensdagavond moesten de Turken het kwaad krijgen iu Larissa, want ze schreven om hulp naar Atheuen, al- - waargroote ontroeriug heerschte. De Turken die uu hulp vroegen aan hunne vijanden de Grieken 1... Wij gelooven dat er meer beroering in de hersenpan van den schrijver dezer re- geh a bestaat dan ontroering te Athenen. Maar wat is?... hij die heeft kunnen onl.lekken dat te Aalst de Lange Zout- struat op de Groote Merkt uitgeeft omdat, men er destijds zout pleecht te verkoo pen, is tot meer andere domme streken bekwaam. En dat wil meê klappen Dat wil de les voorspellen aan groot en klein I Dat wil de iugewikkelste vraagstukken in een ik en gij oplossen Ga slapen, man 1 Om de gezaaide erwten tegen de aardmuizeu, vogelen en wormen te be schermen. Vooraleer de erwten te planten, giet men ze in een ouden ketel of in welkdanig dergelijk voorwerp men bevochtigt ze lichtelijk met water en dan voegt men er roode menicverf bij, ter evenredigheid van den inhoud eens vin- gerhoeds voor twee liters erwten en men draait alles goed om, tot dat de korrels eene lichtroode kleur verkregen hebben. Het planten vervolgens gedaan zijude, zullen aardmuizen en vogelen verwijderd blijven en zelfs zullen de wormen de jonge struikjes niet aanraken wanneer deze zullen beginnen op te schieten. De roode menie is geenszins nadeelig aan het groeien men kan zich dezelve bij alle drogisten verschaffen en ze kost on geveer 75 ct. den kilo. Vele tuiniers doopen hunne erwten in met water aangelegde petrol. Hierdoor worden ook muizen, vogels en insekten verwijderd gehouden. VI. Volk.) Door Leo Xm veroordeeld. Even als de roode socialisten vuren de volksfoppers ofte groene socialisten den klassenstrijd aan. Geen nummer van Land van Aelst, Klokke Poeland en Recht van Somcrghem verschijnt er of er wordt op baatvolle wijze in uitgevallen tegen de rijke menscheu, nijveraars en landbouwers de kleinen worden tegen de grooten, de knechteu tegen de mees ters, de pachters tegen de eigenaars opge jaagd... Wij vragen aan al wie de organen der volksfopperij leest Is dat de waar heid niet Oulangs werd Graaf de Mun, de ge kende Fransche volksvriend door Z. H. Leo XIII in gehoor ontvaDgen en spre kende over de volksfoppers sprak Z. H. de Paus de volgende veroordceling tegen hun uit Boven alles willen wij volstrekt niet dat er strijd aangevuurd worde tusschen de verschillige standen nooit hebben wij een woord laten hooren dat zulken n strijd zou kunnen veroorloven men moet Je maatschappelijke rolder hoo- gere standen aanmoedigenmen moet de maatschappelijke rol der hoogere standen eerbiedigen die rol is noo- dig eu wij kunnen ze niet missen s hetgene wij willen, is eene werking ten gunste aan liet volk die werking moet verzekerd worden zonder in demokra- n tische misbruiken te vervallen, en door s de eendracht van alle menschen van 0 goeden wil. Wij vragen het u, geachte lezers,is dat gene klare en uitdrukkelijke veroordee ling der handelwijze onzer groene volks verleiders Geschiedenis van Vooruit. Onze lezers zullen zich nog herinneren, dat Paul De Witte verleden jaar uit Vooruit verbannen werd, ten gevolge van zijne artikels in het Ilollandsch so cialistisch blad Recht voor Allen. Paul De Witte was nochtans de stich ter van Vooruit, en de hooldopsteller van het blad van dien naam. Hij is der halve goed op de hoogte om de geschie denis der instelling te maken. I)at heeft hij dan ook gedaan. Binnen kort zal hij een boek laten verschijnen Geschiedenis van Vooruit en van de wer kersbeweging sedert 1870, waarin de te genwoordige hoofdmannen naar het leven worden geschilderd en dat een boeiend verbaal zal bevatten® van den strijd der werklieden, alsook eene beoordeeling en veroordeeling der handelwijze van do kopstukken der socialistische partij. Dit werk zal opschudding verwekken, daar het geschreven werd door iemand, die alles van dichtbij hooft kunnen gade slaan, en die thans tot de overtuiging ge komen is, dat de collectivistischo leer niet tot heil van den werkersstand kan strekken. Het werk van Paul De Witte zal ver schijnen in afleveringen van 16bladzijden aan 10 centiemen, zoodat het in het be reik zal ziju van elkeen. Schijnheilige eerdieverijen. Wie den moed beeft de venijnige zeever» bladen der groene socialisten te lezen, treft er wekelijks de snoodste beleedigin gen, de verachtelijkste zinspelingen in aan tegen alleszins deftige katholioken. Ja, zelfs treffelijke huisvrouwen zagen wij nog onlangs in den vcrwijtpenning van een dezer modderbladen op de laf- hertigste wijze aangerand.... Verleden zondag nemen de Sibbedo minés-» van Chipka voor eigene rekening de snoode beleedigiog die Het Recht het orgaan van den groenen guit van Somerghem, de katholieken van Aalst naar 't hoofd slingert en voegen er nog iets wat bij uit de stinkende moddergoot van Chipka opgevischt. Ziehier een staaltje - De oneer der drukpers (Denderbode) - klaagt over Het Recht dat ze (de katholieken) uitgescholden vooral wat v slecht eu zedeloos is, cn ik zeg dat Het Recht nog onder de waar- heid gebleven is, want er zijn nog vele goddeloozen ook bij En dat wordt geschreven in naam van die deftige groene partij, die den reinen schodder, onder hare hoofdmannen telt, een kerel die voor 6 maanden in 't drooge zit, men weet waarom.... Een ander voorbeeld In een naburig Dorp sterft den Gemeentesecre taris en hij wordt vervangen door eenen bekwamen doftigen jongeling, inboorling der Gemeente alom bemind eu geacht. Ehwel, ziehier hoe de tolk der groene socialisten de benoeming van den nieu wen secretaris aankondigt De Joden stelden Jesus achter Bar- m rabas en blijven beladen met den vlgek - van het nageslacht. Welk sprekend evenbeeld Een verkleefden vriend, - die nun altijd trouw ter zijde stond, verstooten zij, en stellen hem e^ien anderen vóór, het verraad in per- soon en de algemeenc verachting blijft op hen wegen. Wat zegt ge daarvan, waarde lezers Kan men gemeener, ja, krapuleuzer te werk gaan En nu, waarde lezers, wij vragen het u: Moest nu do eene of andere dier perso nen welke men op de schandaligste wyze moedwillig eu uit louteren politieken haat beleedigt, aan die verachtelijke eer dieven en lasteraars het loon dat zij maar al te wel verdienen, klinkend uitbe talen, zou dat iemand moeten verwon deren En als die beleedigde persoon,in plaats van zich zei ven te rechten, zich verge noegt eens, met die schijnheilige poli tieke zwendelaars te zwanzen of ze met verachting van 't hoold tot de voeten aan te kijken, dan gaat er een geklaag en een geween op te Chipka als of het grootste schelmstuk der wereld tegen hunnen zoo uo9ijibjjoi[ persoon ware gepleegd Ja, dan werpen zij de beide armen in de lucht en schreeuwen zij es tieren zij net als bezetenen de katholieken vervol gen ods ze broodrooven ons I ze zetten Chipka zouders vievers z'helpens onzen bottiek gansch naar den duivelZe zijn de schuld dat 't volk ons met verach ting achterna ziet 1... Enz. enz. 't Is waarlijk te verwonderen, waarde lezers Onderwijs. Onze achtbare verte genwoordiger, M. Woeste, heeft in zitting der Volkskamer van Donderdag bewezen dat de school, zelfs de openbare, gods dienstig moet zijn, daar het in de school is dat men de ziel vormt. M. Woeste haalde eene statistiek aan waaruit blijkt dat het getal misdrijven in Frankrijk merkelijk vermeerderde sedert het onderwijs er onzijdig is geworden. Wij komen er later op terug. Werkstakingen. De groene socia listen hebben hunne roode gezelleu willen naiipen. Primohebben ze de werklieden der gas te Brussel in werkstaking ge bracht en de uitslag is geweest dat tal van werklieden aldus zonder werk ziju gevallen, en dat is zonder brood voor vrouw en kinderen. Secondo Lebben zij ook de steenbak kers in werkstaking gebracht, en de uit slag is ook geweest dat vele lieden, dagen lang, hunne daghuur verloren. Dus de groene hebben de rooden willon naapen maar zo zijn tot hunne schande en tot schade van vele werklieden, met hunne beide werkstakingen van 't brugs- ken in 't waterken gevallen... En dat zijn de mannen die 't volk moeten redden en naar 't land van belofte leiden VoorgevaUen. Er is iets voorge vallen aan Pie van Chipka en wij hebben beloofd het te zeggc-n, maar 't kan nog niet zijn; nog acht dagen patiëntie, vrien den, tot op St. Jobskermisen dan zullen wij bet bekend maken. Meikevers.— M. De Bruyn. minister van landbouw, heeft ter beschikking van de onderwijzers der landelijke gemeente scholen eene som geld gesteld, om als premies uitgedeeld te worden aan de leerlingen, die het meest meulenaars vangen. Wij trokken deze week onze beste in formeerkazak aan om eens te gaan sjoeren hoe de zaken geschikt zijn iu d'Expositie. Ons eerste bezoek was voor het ver maard oud-Brussel waar wij onmiddclijk terecht vielen in het ruim koffiehuis van den Groenen Hond. Hier vonden wij ons waarlijk thuis en op ons gemak. Thuis, zeggen wy, en in derdaad dit koffiehuis is slechts eene overigens welgelukte imitatie van den Groenen Hond - onzer Viaamsche Ker mis van half oogst 1896. Zelfde chik on der de gargons, zelfde spoedige bedie ning, zelfdeu naam, zelfden stijl van bouwtrant, zelfden toeloop van volk, en bovenal, zelfde lieftallig uithangbord.Het is ongelooflijk hoe den Groenen Hond die troont boven den toog van het Brus- selsch koffiehuis gelijkt op dengenen die onze Viaamsche Kermis opluisterde. Het zijn dezelfde groene huid, dezelfde kaken, dezelfde porseleinen oogen die glinsteren van goedheid en eetlust, dezelfde deftige en eerlijke houding, dezelfde kronke lende staart, bewijs van voldoening en levenslust, dezelfde opengespalkte muil, dezelfde teedere pootjes. In een woord de gelijkenis is treffend, en wij vermoeden stellig dat de inrichters van het Brus- selsch koffiehuis hier, in het geheim op onze Vlaamscbo Kermis, het gedacht van hunne onderneming zijn komen opvatten. Wij wenschen hun dan ook hartelijk het wonderbaar succes dat aan den Groenen Hond onzer Viaamsche Kermis te beurt viel. P. S. Wij vergeten nog te zeggen dat wanneer wij de spyskaart in den Brus- selschen Groenen Hond openden, het eerste gerecht dat er op voorkwam, was Saucisson (in het Vlaamsch saucis). Hoe wonder toch. Het kleine Aalst wordt in alles nageaapt door het groote Brussel I En zal men thans nog durveu beweron dat onze Stad niet vooruitgaat, wanneer men ziet dat zij dank aan haren Groe nen Hond - en aan hare saucissen ter tentoonstelling ,van Brussel cene eere plaats in alle geheugens vervult, en mis schien gaat wereldberoemd worden dag, die de wyfe Papegem ooit te beurt valt, is wel de vernieuwing en herinnering van den volksgeliefden Bisschop Monseigneur Lambrecht, toen hij hier tot troost, van alle lijdenden de kostbare Reliquie van denH. Macharius schonk, welke feestdag als naar gewoonte alle jaren gevierd wera op 9° Mei de groote toeloop en merk waardige vertroostingen, wekken ons des te meer op dien dag te verheerlijken, te dien einde zal op genoemden dag, Zondag 9e Mei, de vroegmis om zes uren 's mor gens in de parochiale kerk ter eere van den H. Macharius gecelebreerd worden, den geheelen dag zal men in de kapel zegenen en om vier uren namiddag zal men al biddende met offerande gezamen lijk den gewonen ommegang doen alles tot meerdere eer en glorie van God en onzen Beschermer wij verwachten veel medewerkers en in goede orde. Daeus.de aalmoezenier der groene socialisten, weer eens in beknibbelingen uitgevaren tege de dotatie van 200 dnizend franks aan Z. R. H. den Graaf van Vlaanderen. Wat kwam dat nu weèr te pas in de beraadslagen over het bndjet van onderwijs Daens kan het dus toch niet ver kroppen dat hij niet eens ten paleize wordt uitgeuoodigd om zijne voetjes onder 't berd te steken Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogweerdigheid Mgr de Bisschop heeft pastoor benoemdte Temsche, de Eerw. Heer D. De Munter, pastoor te Seevergem te Baerle, in vervanging van den E. H. P. De Sutter die zijn ontslag geeft, den Eerw. lieer A. Standaert, pastoor te Dickele te Dickele, den E. H. A. Cocquyt, onderpastoor te Def- tinge; te Seevergem,den E. H. H. Menieman, den E. H. onderpastoor op S. Nicolaas te Gent. De E. II. De Vreese, onderpastoor te Rupel- monde, is bestuurder benoemd van de Zusters der Visitatie te Gent (Coupure). Zijn onderpastoor benoemd te Rupel- monde, de E. H. De Vis, onderpastoor te La Louvière (Doornik); te Zwyndrecht, de E. H. Wuytack, onderpastoor te Nukerke te Nu- kerke, de E. H. PauwelB, onderpastoor te Zwyndrecht. De E. H. De Winter, is aalmoezenier tbe- noemd vkn het Godshuis te Loochristy. De E. II. Nachtergaele, professor in 't Col- legie te Ronsse, is professor benoemd in Sint- Jorisgesticht te Gent en wordt vervangen door den E. H. De llnyck, diaken in 't Semi- Zondag 2 Mei 1897, dienstdoende Apotheker: MrMeganck, Leopoldstraat. Hot.ermai'kt. Heden zaterdag werden 961 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6730 kilos. Uur tab el des IJzerenwegs. De tijd heeft ons ontbroken om onze tabel van 't vertrek der treiBen, volgens het nieuw uurstelsel, te verbeteren. Binnen acht dagen zullen wy ze aan ons blad toevoegen. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden Zondag 2 Mei 1897, om 11 '/e uren voormiddag, door de Ko ninklijke Harmonie, onder het Bestuur van den heer F. L. Van den Bogaeede, op het kiosk ter Groote Markt, alhier. 1° Ouverture d'Obéron. Von Weber. 2° Èspana, valse. Waldteuffel. 3° Fantaisie sur Les amours du diable, arr. par Zulch. Grisar. 4° Polka des Nègres. Aalst. Brand. In den nacht van vrij dag tot zaterdag 30 april tot i [mei. is er brand ontstaan in de maalderij en magazij nen van koloniale wa ren, behoorende aaa den heer Frederik Limpens, Baudewyn- kaai alhier. Het vuur dat met ongehoorde snelheid voortliep, cn zich van paardenstal en andere aanpalende gebouwen dreigde meester te maken, werd aldra door ons vrijwillig pompierkorps uitgedoofd. Uitgenomen de 2 paarden, kamions en 1 vat petrol werd alles door het vuur verslonden of erg beschadigd. De schade is nog al aanzienlijk; oorzaak onbekend. De gebouwen en koloniale waren zijn verzekerd door de Maatschappij Primes de Bruxelles. Overreden. Gister Vrijdag des na middags is de kleineClementina Buys,oud 4 jaren, dochtertje Theodoor.in de Hove niersstraat, overreden geworden door eene zware vleeschkarre bespannen met hond en geleid door Frans De Cock, bijge naamd Kofiepotje. De kinders der buurt hadden zich al daar verzameld,uit nieuwsgierigheid,daar men aan 't planten was van den Meiboom des heeren Max Moens, brouwer. De kleine Clementina is aan een der armen ernstig getroffen geworden. In 't begin der week werden op den Bolleweg de teenen van een der voetjes van eon kind afgereden door de zelfde karre gevoerd door den zelfden persoon. Onweder. Gedurende 't onweder dat donderdag 11., over onze streek heeft gewoed werd eene zware eik, gestaan te Aalst-Schaarbesk, Roklijf, kassei naar Gent, door den bliksem aan splinters ge slagen. Twee kinders die van schrik, in de nabyheid, in eenen put waren gekropen, werden eenige oogenblikken te voren er uit gehaald door vrouw Van Hoever. Men zegt dat te Haeltert ook eenen zwaren boom is verdonderd terwijl er menschen onder schuilden. Zij bekwamen geen het minste letsel, doch wij herhalen het, 't is hoogst onvoorzichtig van bij od weder onder de boomen te gaan schui len. Geeraardsbergen. Woensdag heeft in het fabriek van MM. DeLannoit

De Denderbode | 1897 | | pagina 2