Zondag 9 Mei 1897. 3 centiemen per nummer. S2s,e Jaar 3157. UT SPOOK DER ABDIJ, Vlaamseh. De Tabakwet. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberalen en Socialisten. Pensioenkassen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 8 Mei 1897. Het kan niet genoeg herhaald worden dat het socialism het kleinkind is der geuzerij. De liberale gazetten willen dat soms loochenen maar dat is het licht onder den duiker willen stellen en van wege kerels die alle verstand en ontwikkeling alleen in pacht beweren te hebben, is dit nog al zonderling. Zoo dierf de zeer reactionnaire Etoile Beige dezer dagen nog schrijven dat de katholieke partij de omwentelaars gene gen is en in hunne kaarten speelt. Dat is eene grove dwaasheid en eene onvergeeflijke leugen. Het programma der katholieke partij is zeer volksgeziud en als grootmoeder Eloile den weg der maatschappelijke hervormingen beduidt welken de katho lieken zijn ingeslagen, dan zijn wij op goede baan. Wij mogen gerust voortgaan. Le Peuple zegde in 1894 tot de libe ralen die het katholiek goevernement aanvielen En gij, wat hebt gij gedaan voor de werklieden Gedurende zestig jaren hebt gij hun pastoors en nonnekens opgediend, was dat voedsel beter En gij wilt voortgaan ons zulke maaltijden op te dienen. Pas op want de werklieden zullen uwe potton en pannen op uw hoofd verbrijzelen. Wij erkennen dat de katholieke regee ring eenen demokratischcnVeg is inge slagen en dat zij daarvoor door de libe ralen is bestreden geweest. Zij gaat vooruit. Zij houdt rekening van de be geerten der werklieden. De liberale partij is meer achteruit kruipend dan de katholieke. Voor de werklieden zorgen is voorde oude sloor van Etoile, die hier de taal voert der geuzerij in 't algemeen, in de kaart der socialisten spelen I Hoe dwaas De socialisten zijn hevige vijanden on zer maatschappelijke inrichtingen, zij willen ze ten gronde vernielen. Zij willen alles omverwerpen maar wat zij herop zullen bouwen, weten die rekels nog niet. Zij gelijken hier op hunnen vader en grootvader. Deze hebben den oorlog aan den katho lieken Godsdienst verklaard opallewijzen, door alle middelen hebben zij het kristen gevoel in het hert van het volk onder mijnd, niet wetende, die dwazen, dat daardoor de groote dam tegen de omwen telingsgedachten verging. Zy waren zoo blind dat zij niet eens zagen dat zij den dijk aan 't neerhakken waren die den socialistischeu opstands- stroom beperkt hield. Zij doofden bij den werkman den gods dienstzin uit, zij leerden hem dat er geene ziele bestond, geen hemel waar hij eens gelukkig kon zijn. Lichaam dood alles dood was hun akelige kreet I Episode uit den Oorlog in de Vendee. il(3.)n 35st" YEBVOLG EN SLOT. XXV. DOOD VAN JEAN CHOUAN. De komst van graaf de la Meilleraye en van zijne dochter op de hoeve van Germain, had plaats zonder argwaan te verwekken. De graaf, die als boer verkleed was, kon volko men veilig de zuivere, krachtige bnitenlncht inademen. Blanche, in het gewaad eener boe rin, vergezelde hem op zijne wandelingen. Bat lieftallige meisje smaakte eene onber schrijvelijke vreugde, toen zij zag, hoe haar vader als tot het leven terugkeerde, en zonder ophouden dankte zij God voor die weldaad. Pater Olivier had wederom eene wijkplaats gezocht in de hem zoo dierbare bouwvallen van het klooster van Savigny en verliet ze maar zelden. Jean Chouan had zijne beschermelingen niet vergeten. Van tijd tot tijd bracht hij hun een bezoek en richtte tot hen een woord van hoop. Op zekeren dag Bcheen hij somberder dan gewoonlijk. Op zijn mannelijk, vastbera den gelaat vertoonden zich sporen van tranen. De graaf vroeg hem bezorgd naar de reden zijner droefheid. En welhaast bromde het uit de diepten der maatschappij Dees aarde moet onzen hemel zijn. Wij willen genieten en ons wreken van zoolang aan de slaven- banden van het kapitaal te zijn vastge- kluisterd geweest Genot en wraak is de verzamelingskreet der nieuwe partij geworden die op de roökende puinen der oude samenleving eene splinternieuwe bouwen wil. De geuzerij is de schuld der ongeluk ken welke op de maatschappij wegen. Zij beeft den nieuweling de baan gebrokeü, dec weg gebaand. Onmogelijk zal zij die zware verantwoordelijkheid van den rug schuddeu. Alle socialistische schrijvers hebben hunne oorsprong bekend. Zij weten te wel dat de werkman nooit geus kan zijn. Hij is katholiek of socialist. Op het terrein der grondbeginselen, roept Vooruit uit, is het socialism niet alleenlijk de erkentenis van het libera lism, het is zijn natuurlijk gevolg en en ontwikkeling. De socialisten zijn de eenige logieke liberalen. Vooruit heeft duizcnmaal gelijk. Wij hebben aan de geuzerij al de schokken en botsingen der tegenwoordige toestan den te danken. Mochten alle rechtzinnige liberalen dit overwegen Tot hiertoe is de taalwet door de fout van M. Surmont verminkt nog niet te berde gekomen. Wordt het geen hoog tijd aan de recht- veerdige eischen der Vlamingen gevolg te geven Hoe lang nog zal men met het Vlaamseh den spot drijven en zyn goed recht met de voeten treden Zonder het hatelijke gedrag van den Ieperschen senator zou Vlaanderen zich reeds lang over zijn taalrecht mogen ver heugen. En die heer heeft durven verklaren dat hij Vlaming van hert was 1 Van zulke Vlamingen verlos ons Heer! Het gedacht dat een Vlaamsche advo caat voor een Waalsch vredegerecht in 't Vlaamseh pleiten zou kunnen, doet bem buiveren en van schrik opspringen,schud den en beven. Hij zegde Indien een Vlaamsche advocaat de verwaandheid heeft (sic) in 't Vlaamseh te pleiten voor de Waalsche rechtbanken en de toepassing vraagt van den Vlaamschen wettekst in 't Walen land, men zal zijne aanmatigingen moeten ondergaan. Schoone taal van eenen Vlaming van hert en ziel 1 Het volgende feit is voor M. Surmont zoer natuurlijk eu alles is in den besten plooi. Hij zou dat voorzeker goed keuren want dal is in 't voordeel zijner lieve Fransche taal. M. Schoep, bij het aanmelden der ge boorte van zijn kind op het gemeentehuis vau St. Jans-Mólenbeek had geëischt dat Weêr eene beproeving, sprak hij, mijn broeder Pierre is gestorven. - Op het schavotvroeg de edelman, ter wijl hij den ongelukkige de handen drukte. Ja, op het schavot. En hij voegde er bij Nu is het mijne beurt. God erbarme zich mijner, dat hij mijn plicht tot het laatste toe doe vervullen Weinige dagen later kwamen de treurige voorgevoelens van den held in vervulling. Hij hield zich met eenige manschappen op in de hoeve van Babinière, toen Berthe, de vrouw van zijnen broeder haastig binnentrad, uitroepende Daar zijn de Blauwen Bij dien kreet, die hem zoo dikwijls in de ooren had geklonken, stond Jean Chouan op eu naderde met zijn geladen geweer de deur. Vlucht beval hij zijne mannen de kansen zijn ongelijk. Op dit oogenblik weerklonk eene losbran ding. De opstandelingen verstrooien zich Jean Chouan geeft vuur en velt den dichtst bij zynden soldaat neèr. Hij is op het punt zich terug te trekken, als een angstkreet hem weerhoudt. Hij hoort zijne schoonzuster, die door eene heg wordt verhinderd te vluchten. zijne verklaring in 't Vlaamseh zou ge schreven worden. De bediende weigerde en zonder aan de plichtvormeu der wet voldaan te hebben, ging hij het stadhuis uit. (Zou men niet zeggen dat het volk voor de bedienden bestaat en niet omgekeerd Hij wierd vervolgd en voor de boet straffelijke rechtbank tot 50 frank boete veroordeeld niettegenstaande het artikel der Grondwet dat de vrijheid der talen waarborgt in België. De zaak ging in beroep en de advocaten vau M. Schoep, de heeren De Pooter en Delaat, zoon, pleitten in 't Vlaamseh. Wat doet het Hof? Het eischt dat volzin voor volzin de pleidooien in 't Fransch door eenen taal meester overgebracht wierden. Dit was de verdediging onmogelijk maken. Zulke hatelijkheid gebeurde in ons België en daarna zullen de Franscbe taal- gezinden ons als dweepzuchtigen uitschel den als wij voor onze taal hetzelfde recht vragen als voor het Fransch I En die ons uitschelden verklaren zich Vlaming van hert en ziel 1 Wij dachten waarlijk dat M. Surmont meer moed had om zoo op zijne scheld namen een balsem voor zijne kiezers te willen leggen. Denderbode heeft reeds in vorige arti kels een stelsel van rustgelden doen kennen dat als oplossing dier moeilijke vraag eenigzins kan verdedigd worden. Wij herhalen bet, dat langs den kant der lijfrentkas een stelsel van pensioenen moet gezocht worden dat den ouden afge- sloofden zwoeger van zorg on kommer vrij boudt en bem toelaat zijuen ouden dag iu rust en geluk door te brengen. De Staat moet de ouders verplichten 100 fr. voor ieder van hunne kinderen te storten op tieniarigen ouderdom. Iu deze stortingen zullen zij geholpen worden door den Staat, Provincie, Gemeente, zelfs iu zekere gevallen door het Armbestuur. Zekere wijzigingen moeten aan de standregels der kas toegebracht worden. Dit alles is in vorige artikelen in 't laug en in 't breed besproken geworden. Wij willen daarover nu niet meer gewagen, maar het berinneren nochtans, daar bladen onzer Stad nog gedurig herhalen dat Denderbode vijand is der pensioenen. Vandaar willen zij hatelijkheid op ons trekken. Die bladen zijn op zoek naar ongezonde populariteit en schreeuwen daarvoor om te meest en kraaien terzelf- dertijd de grootste ongerijmdheden uit. Zij willen een pensioen invoeren dat aan ieder zou toegekend worden die 60 jaar oud is, en dat zonder gelijk welke voorafgaande storting. Is dat wel mogelijk Zou de Staat zulke groote lasten wel drageu kuuueu Alle weldenkende lieden, die er geens zins op uit zijn,op ongezonde volksgczind- Help, Jean, gilt ze help, of ik ben verloren. Jean Chouan aarzelt niet hij vliegt toe, houdt de struiken terzijde, laat de ongeluk kige vrouw doorgaan daarna laadt hij zijn karabijn en wacht den vijand geheel alleen af. De Blauwen zijn nog slechts een twintigtal passen verwijderd. De officier, die hen aan voert, uit eene kreet van vreugde en ijlt vooruit. Ditmaal zult ge mij niet ontsnappen, vervloekte Chouan riep hij uit. Ik ben Cla- verolles - Claverolle8 Do moordenaar mijner zusters sprak Jean Chonan met doffe stem. Ge zult n over uwe overwinning niet lang verheugen. Daar, sterf. Het hart met een kogel doorboord, zonk Cla- verolles ter aarde, doch op hetzelfde oogen blik wankelde Jean Chonan eene losbran ding der republiknnen had hem doodelijk De Witten, die hun aanvoerder in gevaar meenden, keerden juist terug, verspreidden den vijand en voerden hun ongelukkigen, stervenden aanvoerder met zich meê. Jean Chouan werd naar het bosch van Mis- don gevoerd en leefde nog twaalf uren. M. de la Meilleraye, pater Olivier en heid, moeten die twee punten sterk betwijfelen. De twee bladen, die wij bedoelen, Leb ben dat nooit bewezen en zijn immer als dwaze schreeuwers in hun onbezonnen en dom werk voortgegaan. Ongelukkiglijk zijn er te veel lieden die er naar luisteren. Ons is ter oore gekomen dat twee vrouwen van ecü dorp uit de omstreken van Aalst, twee weduwen die 60jaar oud wierden, dien verjaardag met veel korten drank besproeiden en zoo hunne uitbundige vreugde toonden omdat zij nu eeu pen sioen gingen trekken 1 Zulke feiten zijn te betreuren en too- nen aan welke verantwoordelijkheid bedoelde bladen dragen met hunne domme zucht naar dolle volksgezindheid. Het stelsel dat Denderbode vooruitzet kan verdedigd worden en het draagt vele voordeelen iu den schoot.De lasten welke daardoor op den rug vau den Staat wor den gelegd zouden niet bezwijkend zijn. De ouders ook zouden dat gemakkelijk doen kunnen, zelfs met geuoegen, gezieu de welwillende meêhulp der Besturen en den schoenen uitslag die het geeft. Op het gemoed van het kind jongman gewor den, zou het vooruitzicht een rustgeld te hebben, gunstig werken het zou, lijk wij reeds schreven, zijne wilskracht prikkelen en hem aanzetten zijne stortin gen te vermeerderen. Zulk uitwerksel zou men van eiken werkman moeten bekomen. Ho! ware zich met begoochelingen ophouden te denken dat men hiertegen geene bemerkingen iubrengen kan. Men zegt, en eenigzins met rede, dat indien de stortingen verplichtend zijn en zoo tijdig gebeuren, het gemakkelijk gebeuren kan dat de werkman die de hulp van deu Staat beeft geuoten, zich door zijnen arbeid en spaarzaamheid verheffen kan en bet soms zeer wijd brengen, zelfs zoo ver dat hij geenszins de hulp van anderen noodig heeft. Is het niet een weinig sterk dat de Staat zoo aan iemaud renten beta len moet van gelden die bij zelf heeft gestort Dat is, lieve lezer, de opmerking die er gedaan is geweest. Ik schrijf ze zoo neer, alhoewel ik overtuigd ben dat Land en Dendergalm (arcades ambo) die woorden zullen uitknippen en uitroepen Dender bode is tegen de pensioenen. Daarop zouden wij kunnen zeggen dat in zulk geval de Staat zijn geld terug bekomt, met de kroozen erbij en dat die werkman, goede burger geworden, de lijfrente zal bekomen der gelden die hij gestort heeft. Ons schijnt dat niet onrechtveerdig. De Staat heeft gegeven omdat er nood was. Als er geene meer is, waarom zou hij niet zijn gestort geld mogen terugnemen Liever turksch dan paapsch. Verscheidene nijverheidsgestichten van het Center, door liberalen bestuurd, heb ben aan hunne werklieden verlof verleend op 1 mei, maar hen 's anderdaags, een zondag, gansch den dag doen werken Blanche dio van het gebeurde onderricht wa- hadden zich in allerijl naar him vriend begeven. Op eenige kleederon en schapenvachten uitgestrekt, troostte Jean Cottereau degenen, die hem weenden. Pater Olivier gaf hem de heilige absolutie. Een oogenblik later gaf do edele held den geest. Zijn laatste woord was Ik sterf tevreden ik heb mijn plicht ver vuld. NASCHRIFT. Wij zijn in do maand Juli 1796. Na eene heldhaftige worsteling genoteu de Vendée en de Bretagno eindelijk een betrek- kelijken vrede. Scepaux en Cadoudai hadden de wapens neergelegd zoo was het ook met de Chouaus van de Maine en Normandië. De heerschappij van het Schrikbewind scheeu geëndigd; de toekomst was minder somber en liet eenige hoop toe. Graaf de la Meilleraye en zijne dochter waren in hun kasteel bij Nantes teruggekeord en begonnen hun vroeger leven weder te lei den. Alles om hen heen was in rouw, de bur geroorlog met zijne moorden, zijne brand stichtingen en vervolgingen was over de om streken gevaren. Blanche ging onder eene diepe droefheid De nieuwe wet op deu tabakhandel en de tabakfabrikatie zal hoogst waarschijn lijk in werking treden met 1 Juni i staande. Van nu af wordt, door daartoe aange stelde personen, de opneming gedaan van al de tabakfabrikanten, handelaars en winkeliers in tabak. Het is nuttig aan de landbouwers en handelaars te heriuDeren hoe de nieuwe wet in een zit. Zij heeft do belasting op den kweek van inlandschen tabak geheel en al af geschaft. Zij stelt een aocijnsrecht van 15 fr. per 100 kilos op den gedroogden tabak vau 't oogenblik waarop bij uit de droogerij van den planter naar de magazijnen van deu handelaar of fabrikant wordt overge bracht. Dit accijusrecht is niet door den groothandelaar verschuldigd. Er zal insgelijks een vergunnings- of patentrecht geheven worden op de han delaars eu fabrikanten dit recht zal ten raiuste vijf franks bedragen. Alwie, op welke wijze ook, zich zal bezig houden met den verkoop of de fa- brikatie van tabak, zal er de verklaring moeten van doen. Alleenlijk zijn -de her bergiers, dc kruideniers en de kleine win keliers in 't algemeen, die slechts tabak en sigaren verkoopen te samen met an dere waren, zonder uithangborg of uit stalling, uitdrukkelijk vau alle belasting ontslagen. Dat is dus de juiste toestand van allen die slechts op bijkomende wijze tabak en sigaren verkoopen zij eene eenvoudige verklaring te doen, doch niets te betalen. De landbouwer die zijnen onbewerkte» tabakoogst ineens- of in kleine gedeelten verkoopt, is ook niet aan vergunning- of patontrecht onderworpen. Indien hij zij nen tabak bewerkt, het is te zeggen, in dien hij hem zelf snijdt, om hem in.paks- kens te verkoopen, zal bij ecu patent van 5 fr. moeten betalen. De tabaksnijders, zooals er op alle dorpen bestaan, die tabak snijden voor een ander, doch er geenen handel in drijven, zullen gelijk gesteld worden met de fabrikanten eu geene patent moeten betalen. Dat heeft minister de Smet-do Naeyer in den Senaat verklaard. Eindelijk, al dc tabak in het land be staande op het oogenblik dat de wet iu werking treedt, zal ontslagen zijn van het accijnsrecht, hetwelk later den droo- gen tabak zal treffen, die vau deu zolder des planters naar bet magazijn van den haudelaar wordt overgebracht.De oogsten van 1895 eu 1896 zullen dus vrij blijven van alle belastiug. Eveneens zal de tabak door den landbouwer en werkman iuge- oogst voor eigen gebruik geene rechten betalen. Kortom, sullen niets betalen 1. De planter-zelfverbruiker 2. De landbouwer die zijnen tabak on bewerkt verkoopt 3. De herbergier, kruidenier of kleine winkelier voor wie de verkoop van tabak slechts een bijkomend gedeelte van zij non handel uitmaakt. 4. De tabaksnijders die geenen handel drijven. Zullen eene patent van 5 fr. betalen Het moeste deel der tabakfabrikanten en handelaars. Zullen eene hoogere belasting betalen Eenige groothandelaars iu tabak en groote tabakfabrikanten. Het ongedierte bij het vee. Met roebt klagen de landbouwers als hunne dieren zooals koeien en ossen, varkens en en zelfs paarden,door hot ongedierte aan getast zijn,want zulks verwekt niet alleen lijk eene walgelijke ziekte, maar bedreigt teu hoogste de gezondheid. Een veearts van 't Duitsch leger geeft dienaangaande de behandeling te kennen welke hij sedert enkele jaren met goed gevolg gebruikt heeft. In eene flesch wordt petroleum en lijnolie per gelijk gedeelte gemengd en alles goed doorschud vóór het gebruik met dit mengsel wordt een wollen lap doortrokken en de deelcu der huid die door 't ongedierte bezet ziju worden er meê goed ingewreven. Op korten tijd is het ongedierte vernield: in tijd vau nood, kau dit na eecige dagen herhaald wor den. Ten slotte wordt de huid gewasschen met eene oplossing van bruine zeep in warm water. Op het neerhof, dat zoo gemakkelijk door het ongedierte overrompeld wordt, is er ook een uitstekend middel aan te wenden, volgens een Engelscheu deskun- ge het bestaat in het gebruik vau uit treksel van eucalyptus,waarvan de sterke geur alle insecten verwijdert, zondor eenige schade te berokkenen aan de voge len en, wat ook van belang is, aan de jongen. Bedoelde schrijver handelt als volgt om het ongedierte uit hel. nest der broeiende henneo te jagen een ei wordt geledigd door een gaatje aan beide uit kanten der schaal daarna wordt daar eeu fijn opgerold stukje natte spons inge stoken. Hetzelfde wordt dau met de olio van eucalyptus begoten en de beide gaat jes met was toegelakt. Het aldus bereide ei wordt tusschen de andere gelegd en blijft er zoolang bet broeien duurt. Dc uitwaseming der olie, door de poriën der schaal, is voldoende om, in enkele uren, het ongedierte dat in het nest woekert te verjagen. Het broeien wordt daardoor volstrekt niet belemmerd en dc kippen komen uit iu eeu geurigen luchtkring die hunne longen sterkt. gebakt. De heer De Milly was zijne belofte niet nagekomensedert een paar jaar was men zonder tijding van hem. Was hij gelijk zoovele anderen bij de ramp van Quiberon omgekomen Had li ij als een onbekend martelaar van den plicht het leven verloren in een der greppels van de Maine of der Bretagno Deze niet op te lossen vragen kwamen het meisje onophoudelijk voor den geest. De graaf zelf was niet zonder ongerustheid. Somwijlen mompelde hij droevig Arm kind Heeft hij dan zijne beloften vergeten? Neen, dat is niet mogelijk. God zal hem eensdaags tot ons terugvoeren. De heer De la Meilleraye vergiste zich niet. Op eeu morgen trad Blanche met een blos m geluk op het gelaat het salon binnen. Vader, sprak zij, terwijl zij zich in de armen vau den grijsaard wierp, verheugen wij ons; hier is hij. Ik was er zeker van, mompelde de graaf. I)e heer de Milly trad inderdaad binnen. Sedert het wreedc oogenblik van scheiden had de jonge man veel geleden. Zijn gelaat verried, welk een leven van vermoeienissen ontberingen hy in Bretagne geleid had. Op verzoek van den graaf verhaalde hij zijne overwinningen met Jambe d'Argent, Aimé du Boisgny of Georges Cadoudaihij sprak ook Le petit Bleu, een liberaal macon- niek orgaan van Brussel, deelt in zijn nummer vau zondag 11. eene teekening meê, voorstellende twee socialisten die aan J3}«d Daen3 eene rcvolulionnaire muts van eer aanbieden om hem te loonen overzynen uitval tegen de dotatie van Z. K. II. den Graaf van Vlaanderen, in zitting van 30 april 11. De kleine geschenken onderhouden de vriendschap, zegt 't spreekwoord. van Quiberon, die ramp der rampen, waarin het Fransche bloed bij stroomen vloeide. Gevangen genomen met hot overschot der divisie-Sombreuil, was hij terdoodveroordeeld, eu in de vlakte van Auray had hij de Fransche geweren op zijne borst gericht gezien. Het leste salvo spaarde hem. Bedekt met bloed, maar nog levend, werd hij opgenomen door een hoer wiens goede zorgen hem redden. Later kon hij zijn avontuurlijk leven weêr hervatten. Het onopgesmukte verhaal van den dappe ren edelman bewoog zijne hoorders tot wee- nens toe. Thans, besloot de graaf, is de tijd der beproevingen voorbij, laten wij slechts aan het gelnk denken Weinige dagen later had in de kapel vat. kasteel do la Meilleraye eene treffende plech tigheid plaats; pater Olivier zegende het hu welijk in tnsschen Blanche en M. de Milly. De graaf, door zijne familie omringd, stortte tranen van vreugde en dankte God voor zijne weldaden. Naast hem, op de eereplaats, bevonden zich de zeerob en Margaretlia, zijne vrienden van slechter tijden. Moeder Gervais was er niet bij de goede onde rustte onder de scha duw van het kerkje van Val-de-l'Epine. EINDE.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1