Pol en Stant. Nooit afgekeurd Nooit veroordeeld. Meer en meer ^aa.r, Oorlog. Van tak op tak. MISSIËN. Arrondissementsprij skamp te Aalst. Rechterlijk Kronijk. Pol voert 't leste meet naar het better avenland Stant.— Nog niet gedaan op l't veld, Pol Pol. *t Is ver gezet, Stant, w ■»- kM3|en was 't weèr - goed gebleven, we waren er al meè weg. Stant. W'hebben aardig en onge stadig weèr, Pol, en daarbij nen kouden Boreas van nen wind. Pol. Ja, Stant, 'k heb ik van over vier dagen den lijfrok weerom aange speeld 'k ben voor geen cbiettika ofte rhuinatisme. Stant. G'hebt gelijk. Pol, en tis bijzonderlijk in den uitkomenen dat de plagen opgedaan worden; 't is twee dagen werm, en roef, de winterkleêren uit en iedereen meent dat 't zomer is. por,. 'tGaat alzoo, Stant; maar ik geloof toch dat de werrae dagen nu zullen gaan afkomen. Stant. Die kou doet veel kwaad zeker Pol Pol. Wermte waar boter, Stant maar tot biertoo en heeft do kou toch geen ander gevolgen g'had als van alles te vortrasen in den groei, bijzonderlijk de klavers en 't ges. Stant. lic-bt g'al klavers gevoeierd, Pol Pol. Neemen, Stant; maar maan dag toekomende, als 't God belieft, schie ten w'er ons tych op 't is wel schaailijk, maar 't is terzelvertijd toch ook voordee- ligvoor de tweede sneê. Stant. En'tis toch zulkengoeien kost voorde lange steerten, he Pol Pol. 't Beste dat er is, Stant, voor de gezondheid van de beesten en ook voor melk en boter. Stant.En boe presenteert den oogst hem nu, Pol Pol. Nog al wel, Stant't en is zoo goed niet als overjaar, maar meè goed wéér kan er hier bij ons toch nog nen re delijken goeien oogst zijn. Stant. Zoo en klagen de boerkes toch niet Pol? Pol. Wel z'cn stoefen zij niet, Stant, z'houden zij het vast gelijk zij het hebben. Stant. En wie stoeft er nu nog den dag van vandaag, Pol Spreekt tegen wie ge wilt en vraagt hem hoe het gaat, het is altijd slecht of allerslechtst Pol. - Kau 't missen, Stant Voor veel menschen en is 't al niet al te best, cd daarenboven g'cn kunt geen gazet lezen of alles wordt er zoo verschrikkelijk en zoo ellendig afgeschilderd, dat ge zoudt peizen dat wij in de slavernij eu iu den hongorsuood leven. Stant. En 't leven is.nochtans goed koop, Pol. Pol. Jaat, Stant, en als ge d'ouder- liugen boort spreken, er zijn vroeger an dere banden afgesprongen als nu maar 'k hoorde daar wijselijk over spreken over eenige dagen door nen geleerden en braven mensch. Stant. Waarover, Pol, over den tegeuwoordigen toestand Pol. Ja, Staut; die deftige persoon sprak over den gespannen toestand en over do misnoegdheid van do menschen. Stant. Vertelt daar nen keer een wat van, Pol. Pol. Hewel, hij zei mij, dat de groote concurentie die in alles tegen woordig bestaat, voortkomt uit d'over- groote voortbrengst van de machieuen die de menschcu meer en meer uitvin den cn ook uit 't groot gemak van ver voer dat er tegenwoordig voor alles be staat uit allo wereldueelen en bijzon derlijk uit Amerika, zei hij, komt er ge durig neu schrik van een graaD, van beesten en van alle levensmiddelen hier binnen in ons land, en alzoo komt de goeiekoop van zelfs. Stant. En is dat een ongeluk voor 't volk, Pol Pol. Wel neen't, Stant dat veel menschen meè en dat gaat anderen tegen. Stant. Wat redens gaf hij nog van den gespannen toestand, Pol Pol. Hij gaf er nog verschillige, Stant; maar de bijzonderste was den luxe en 't verteer onder de menschen. Stant. Hewel, Pol, dat er tegen woordig veel meer luxe eu verteer bc staat onder 't volk als in ouzen jougen tijd, dat is toch do waarheid. 1'ol. Dat en valt niet te betwisten, Staut want ik en mijn Ka, die nochtans niets bijzonders uiten steken, wij zeggen wij dat zoo dikwijls ondereen dat ons huishouden veel meer kost als over twin tig dertig jaar 't kost meer van eten, meer van kleereu, meer van daghuren, eu meer van alles. Stant. Dat is alzoo bij iedereen. Pol, en den eenen doet dat voor den an deren, alle dagen komt er iets nieuws bij eu niemendallen en wordt er afgeschaft, en als ge gij tegenwoordig op een feest, of op een kermis, of maar op nen simpe len zondag in een hoogmis tegenwoordig zijt, ge zoudt gij zeggen dat 't tegenwoor dig allemaal rijke menschen ziju en dat er geen erremoei niet meer te vinden en is. Pol. J.», Stant,'t is den gang van van de wereld mau alle nieuwe mode- kes komeu uit, en als 't eenen jongen of een meiskeD van do gebuurte heeft vader en moeder en worden niet meer gerust gelatcu of ze moeten allemaal het zelfde hebben. Stant. Eu alzoo komt dikwijls den gespauuen toestand in d'huishoudeus,Poll Pol. Eu alzoo komeu de platte hor zen en de lege kassen, Stant. Stant. Wist die wijze man nog redens aan te halen, Pol Pol. Zijn leste reden van al, Stant, was d'opmakury onder 't volk. Stant. Eu dal is volgens mij no^ de grootste vau al, Pol; als g'hoort wal dat de gazetten van de socialisten, zoowd roodo als gioouc, durveu schrijven om 'i volk op te maken, dat is wreed en schrikkelijk.' Pol. Ja, Stant, die mannen doen abominabel veel kwaad ten eersten, ze schilderen den toestand van den werk man en van den boerenmensch veel schrikkelijker ec ellendiger af als hij wel inderdaad en is; enten tweeden, ze zeg gen dat de rijke menschen de vijanden ziju vand'erreme menschen en d'oorzaak van huDnen droeven toestand. Stant. En volgens die ertisten, Pol, en zouden er geen rijke menschen mogen bestaant maar de menschen zouden alle maal evenveel moeten bezitten en alle maal op denzelfden rang en op dezelfde hoogte moeten staan. Pol. Maar, Stant, 't is te dwaas om dood te doen en wat zou dat dan voor een wereldken zijn Dan zou er gekeven en gevochten worden. Stant 1 Stant. Dat waar de revolutie en den oorlog op min als acht dagon tijd. Pol I Pol. Maar wat doen die mannen meè hunne consciëntie dan, Stant, en meè 't zevende gebod Stant. Ja ge zijt er wel meê, Pol consciëntie en hebben ze niet eu de tien geboden Gods daar lachen ze meê 1 Pol. Stekelverkens zijn't, Stant, maar geen kristene menschen; en als ze peizen daarmee verre te komen, ze zullen vies omzien. Stant. Maar daarentusschen doen ze toch veel kwaad, Pol, en doen ze toch aan veel erreme sukkeleers hun religie verliezen en maken ze die dutsen nog wel duizend keer ongelukkiger. Pol. Maar Stant, 't is immers do bezorgheid niet voor den erremen man die hen zoo doet handelen; zij willen eenvou dig den werkman en landbouwer ophitsen tegen bet goevernement en tegen ons katholieke volksvertegenwoordigers, om zichzelven in hunne plaats te zetten, en daarin bestaat gansch hunne volksliefde. Stant. Wel zeker. Pol, en daarom na den toestand afgeschilderd te hebben, als nog veel slechter dan hij waarlijk is, dan roepen zij 't volk toe kiest voor ons en als wij in de Kamer zullen zitten, dan zullen wij wetten maken waardoor alle geluk en allen voorspoed u zullen toege worpen worden. Pol. En 't is toch zoo gemakkelijk, Stant, een goevernement eu wetgevers te kritikeren en te beknibbelen, maar de wijze man waarvan ik hooger sprak, heeft mij klaar en duidelijk uitgelegd hoe het goevernemeut en de wetgevers in d'onmo- golijkheid zijn van wetten te maken en te bestieren volgens de goeste van iedereen. Stant. Leg dat eens uit, Pol Pol. Hewel Stant, eerst en vooral de wetten worden gemaakt voor geheel bet land, eu voor de menschen van alle levensstanden,en een wijze wetgever moet zooveel mogelijk de belangen van alle levensstanden weten te handhaven en te verdedigen, en zulks is moeilijk en zelfs onmogelijk voor iedere wet in 't bijzonder; zoo eeue wet die zou goed zijn voor de groote boeren, zou kunnen nadeelig zijn voor de werkmenschen der steden, en 't is gemakkelijk om verstaan indien er bij voorbeeld, groote inkomrechten ge stemd wierden op de vreemde granen, daardoor zou de tarwe en rogge, enz. hier opgaan in prijs en duur worden, en dat ware gespeeld in de kaart van de groote boeren; maar wat zouden duizentle eu duizende werklieden daarvan zeggen in de steden, als zij hun brood nog zoo duur zouden moeten betalen Pol. Dat wil ik ook zeggen, Stant en tot de naaste week man, en brengt dan de zomer meê I Stant. Ja, Pol, tot binnen acht dagen. Indien onze gazetten slecht waren, schrijft Het Land van Aelst, zou de Belgische Volksbond, waar de Bis- - schoppen aan 't hoofd zijn, ons broe derlijk aanveerd hébben Wanneer men zich herinnert wat het orgaan van Chipka heeft geschreven en herschreven, dan is 't niet moeilijk te raden dat deze regelen eenvoudig bedui den De christene volkspartij en hare werkingen worden door onze geestelijke Overheden goedgekeurd. Maar, geachte lezers, is het wel eene goedkeuring als Z. H. Mgr Slillemans, onze doorluchtige Bisschop schrijft, als u Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde PARTIJ-DAENS, niet de minste rekening houden van den i brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. II. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht t onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de verdeeldheid betrerhen en verspreiden en de r katholieke Bestaren aanvallen. Zoo verre drijven de opstellers dier gazetten den OV ERMOED, dat zij hunne lezers pogen n te doen gelooven dat, zóó handelende, zij n de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus - en van de Bisschoppen. n Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- n LEN, tij is hoogst nadeelig aan de belangen der WARE christene democratie, zij is gansch - tegenstrijdig met de gedachten van Zijne n Heiligheid en onze Belgische Bisschoppen n en Wij achten het Onze plicht de geloovi- gen te vermanen zich door dergelijke gazetten n niet te laten MISLEIDEN. n t Antoniu8, Bisschop van Gent. Men moet de raadgevingen in de boven staande nota vervat slechts met eenige aandacht lezen om te begrijpen wie en wat Z. H. Mgr Stillemans afkeurt en veroordeelt. Stant. Wel,Pol, die menschen zou den malkontent zijn, en met reden. Pol. En zoo is 't met vele andere wetten die men zou kunnen maken, Stant voordeelig voor de eene en nadee lig voor de andere en daarom moet men zorgen dat de kerk in 't midden blijve, en dat niemand in 't bijzonder mishandeld of verdrukt worde. Stant. Dat ziju redens, Pol. Pol. Er is nog te bemerken, Staut, dat het goevernement cn de wetgevers moeten rekenen met de andere mogend heden en landen, en 't is niet genoeg met wetten te maken waardoor men in vijand schap zou komen met andere landen,want daar kunnen de vreeselijkste gevolgen uit voortvloeien door oorlog, verdrukking, enz. Stant. Nog al eens de waarheid, Pol. Pol. 't Is daarom, Stant, dat het zeer gemakkelijk is aan kortziende en ongeleerde menschen wij» te maken dat goeverueroeot eu volksvertegenswoordi- gers hunne plichten niet kwijten, dat zij slechte wetten maken en 't land slecht bestieren maar ik zou die liefhebbers die zulke dwaasbeden uitkramen, zelf ecus aan 't werk willen zien voor eenige jaren, en dan zou de kat op de koorde gaan Stant. Dat spreekt van zelfs, Pol want onze miuisters en katholieke repre sentanten zijn mannen meê bekwaamheid en meê consciëntie, en als het land door zulke mannen niet kan bestierd worden lijk 't zijn moet, 't zou er mij lief uitzien, indieu't ind'handen viel van goddeloozen, van vrijmetselaars, van hooveerdigaards en van kerels die op anders niet uit en zijn als om hun eigene zakken te vul len Pol. Dat is de ware conclusie, Staut; en daarom moeten w'ous beste doen om katholieke en onbaatzuchtige eu bekwame menschen aan 't hoofd te laten en te stelleu van ons land, of anders is 't er meê gedaan meê onzen Belgique. Stant. En 't is daarom dat 't boos wichten zijn, Pol, niet alleenlijk de socia listen die opentlijk werken voor :t slecht, maar ook alwie die door den persoonlij ken hoogmoed werkt tot de scheuring en den ondergang van de katholieke partij. Pol. Ja, Stant, 'k en zou niet geern meè hun pak ten oordeelo trekken want Lucifer, den hoofdman van al d'hooveer- digaards, die zal ze meêtrekken naar den put die hij voor hem en voor zijn volge lingen gemaakt heeft. Stant. Kontent zijn in onzen staat, Pol, en stillekens aan ons beste doen en voor onzen lieven Heer en voor ons dage lij ksch brooiken, dat is 't verstandigste en daar zullen wij verst meè komen. Maar er is nog meer Zondag 11. vierde Het Gilde der Am bachten- van Brugge zijn patroonfeest. De honderden werklieden welke er deel an uitmaken, trokken in dichte gelede ren naar de hoofdkerk om er het H. Mis offer bij te wonen. Na het Evangelie beklom Z. H. Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, den predikstoel en deed eene indrukwekkende aanspraak tot de werklieden u Z. H. de Bisschop herinnerde, dat het n Oilde der Ambachten eene vereeniging is, die - eerst en vooral op den Godsdienst is ge- gteuud, zonder welke al het streven, al de werkingen der menschen onvolmaakt zijn; de werking der Gilde is geen werk van klassenstrijd maar een" werk van bevre- n diging. Zonder eerlijkheid, zonder plichtrervul- n ling, zonder Godsdienst, is er geen ware troost, geen ruat, geen bevrediging, n Zonder het geleide der H. Kerk, ia 't on- mogelijk iets tot stand te brengen, daltui- n ver en duurzaam is. Z. Hoogw. raadde de werklieden aan op hunne hoede te zijn jegens mannen, die uit- n roepen, dat zij alleen de weerdige verde- n digers zijn van 'e werkvolks rechten, en n alzoo dit laatste van den waren weg trach- ten af te leiden. Zoo stout zijn deze man- nen, dat zij denken alleen bij machte te n zijn, de II. Kerk te geleiden en te besturen. n Zij zien de Geestelijkheid ever het hoofd en n luisteren zelfs niet naar de stem van den n H. Vader, den Paus, die nochtans al zijne n pogingen in 't werk stelt, om het lot van n den werkman te verbeteren. Hunne werking is geene werking van n bevrediging, het bestaat slechts uit valsche beloften en heeft tot hiertoe geen enkel werk tot stand gebracht. Hunne overwin- ning kan slechts onrust en revolutie teweeg brengen. n Zij spreken gedurig van de rechten der werklieden, maar verzuimen de vervulling van hunne plichten te herinneren. n Eindigende, doet Mgr een warmen op roep, opdat alle christene werklieden zich onder aeu standaard van het kruis zouden scharen, en met de mannen samengaan, die de verbetering van hun lot botrachtsn en aan de vervulling van hunne plichten her inneren. Deze aanspraak heeft op alle aanwezigen een diepen indruk gemaakt. Wie bedoelde Mgr. Waffelaert?.... Wio keurde bij af? Wie veroordeelde bij Moeten wij het u zeggen, geachte lezers wel niemand anders dan de zoogezegde christene scheurmakers en volksfoppers ofte groene socialisten die op 't oogenblik te Brugge meer dan elders van zich lateu hooren. En dan komt 't orgaan van Chipka stoutweg beweren dat de christene volkspartij nooit in baar programma en in hare werkingen door HH. onze Bis schoppen werd afgekeurd eu veroordeeld 1 Men oordeele nu.... spel der Aalstersche valsche demokra- ten. Le Bien public van woensdag ant woordt 't volgende aan La Justice Sociale: Alle christene demokraten willen en moeten de eendracht willen, zegt - La Justice Sociale op voorwaarde dat men hunne autonomie erkenne. Vooreerst, schrijftLe Bien public de ernstiglijk ingerichte democratische groepen hebben niet noodig dat andere catholieke groepen hunne autonomie erkennen.Hun bestaan zelf en de macht waarover zij beschikken zijn de beste waarborgen hunner autonomie. Indien zij machtig zijn door 't getal hunner aanklevers en door hunne inrichting, niets zal eenvoudiger zijn dan, bij gelegenheid, de vruchten te plukken, van dezen voordeeligen toe- stand. Het zal voldoende zijn zich te vereenigen met dezen welke dezelfde verzuchtingen hebben als zij en welke. even als zij, tot de groote catholieke familie behooren, om met al de kau- sen van welgelukken, te mugen aan- spraak maken op het aandeel van invloed en van vertegenwoordiginf waarop zij recht hebben. 't Is 't gene wij niet overal zien ge- - beuren, helaas I Te Aalst, de christene demokraten, in plaats vau zich in dichte gelederen te vereeoigen met de anti- socialistische catholieken werklieden, - treden als afzonderlijke partij op. eischen hunne speciale plaats en ii om ze te verkrijgen, aarzelen zi, - niet de Uber&len en de socialisten te sparen om op hunne stemmen te kunnen rekenen te tijde van - kiezing. 't Gene Le Bien public zegt hebben wij meermaals bestatigd. Nu onlangs nog in de kiezing voor den Goedenmannenraad; de socialisten waren in strijd tegen de catholieken en 't Land van Aelst repte geen woordje tegen de socialisten, maar viel uit tegeu de catho lieken. Doch nu dat de kieziug voorbij is, valt het opnieuw tegeu de rooden uit, gelijk het zondag 11., 't geval is geweest. Comedie I.. Comedie 1... Comedie 1.. anders niet dan Comedie 1 Niet waar, geëerde lezers, meer en meer leevt onze groote catholieke Con frater Le Bien public de Aalstersche scheurmakers kennen en ziet hy klaarder om klaarder in hun spel. Geëerde lezers, waarlijk dat doet deugd aan ons hertmeer en meer immers worden wij, Aalstersche catholieken, ge wroken van Holland weer zulk een tydstip voor de visschers te doorleven. Zoo lezen wy in een Hollandsch blad Verbazend groot is de hoeveelheid haring, die in 't voorjaar en niet het minst in de laatste weken op de Friesche Wadden wordt gevangen Alleen aan de kust van Barradoel eu Het Bildt, wordt de gezamenlijke vangst gerekend op een half millioen stuks per dag. In den beginne hebben visschers daar dan ook goede zaken gemaakt, te meer daar de vangst elders niet evenredig was aan dezen overvloed. Een groot deel der vangst gaat ook thaus nog naar de rooke- rijen der plaatsen aan de Zuiderzee, doch zoozeer overtreft de vangst de vraag, dat de visschers niet eens meer de., moeite nemen dagelijks alle fuiken te lichten. Ook worden op de bouwlanden langs de kust, in 't bijzonder op de aardappel- akkers, haringen aangewend tot mest. Deskundigen beweren dat een haring, gelegd in hot boorgat ouder den plant aardappel, den groei en de opbrengst van het gewas krachtig bevordert. Groen Vlaggefeest. Korts Sinxen, zegt H Land van Aelst zal het groene socialistisch ziekenfonds haar (sic) vlaggenfeest vieren en alle noodige maat regelen worden genomen. Klokke Roe land zegt dat het dien dag democraten moet regenen in de stad van priester Daens.... In de stad van priester Daens Begrijpt ge dat Aalstenaren Daar zijn wij nog verre, verre, zeer verre af, nietwaar Wy zijn nieuwsgierig eens die groene vlag te zien die men te Brugge heeft doen maken voor den groenen triomf in de gemeentekiezingen. Men heeft ze dan moeten in 't dak stekeu, maar nu gaat ze voor 't ziekenfonds dienen. dan niet waarom wij jewageu van een feit dat openbaarlijk ij niet zonden mogen feit df liestatigd is geworden.... Ons liberaal Gemeenteraadsheer- ke, M. Peêken Anné heeft in de laatste zitting van onzen Stedelijen Raad zijnen zwanenzang beginnen te zingen. M. Peê ken kloeg aan dat het Bureel van Weldadigheid oudbakken brood, onver- bruikbaar, aan eenigo behoeftigen had bedeeld. Oudbakken was het brood, en dat gebeurde door eene onvoorzienbare omstandigheid, maar onverbruikbaar dat strijd tegeu de waarheid 1 Op maandag 31 mei aanst. wordt M. Peêken opgelaten. Zijn plaatsvervanger is M. Folix Van den Brempt, herbergier en gladslijper, wonen de Geerardsbergscbestraat nr 59. M. A. Bruyndonckx, ons tweede libe raal Gemeeuieraadslid, is nimmer ter zittingen verschenen, sedert hy heeft vernomen dat hij, in gezelschap van M. Anné, einde mei zou opgelaten worden. De plaatsvervanger van M. Bruyndoncki is M. Leo Boterbergh, eigenaar en koop- man in hop, wonende Geerardsbergscbe straat nr8. Dus te rekenen van 1 Juni, gaan twee nieuwbakken liberale raadsleden in onzen Gemeenteraad zetelen. De Grieken trekken ver der en verder achteruit. Farsalos is ingenomen door de Turken, en het einde van den oorlog is nabij. Al de dagbladen raden Griekenland aan de bemiddeling te aanvaarden. Indien Griekenland zich inschikkelijk toont, zullen de mogendheden wel zachte voor waarden van Turkije afdwingen. Bot< verden bracht, tabel va Staatssp nieuw ui Oi Inrichtei vteesch, bebben de vc gemaak P welke Mei, o Groote Pupil 1< heer V .L'O Les Ouv< Hig Sou Fanl Doi Aal der An lijn ja! van de toesta: Des evori en 1 Dijnsdag 4 Mei zijn uit Antwerpen ver trokken twee Paters Norbertijners, voor de missiën van Brazilië, alsook drij Zus ters vau het klooster van Gijsegem be stemd voor het nieuw verblijf van San- Paulo. De Zusters van Gijsegem hebben reeds een verblijf in Pernambouc, waar ze eene weezenscbool bestieren die het onderwys verschaft aan honderden arme, verlatene kinderen. Verleden jaar ter gelegenheid van eene schrikkelijke pok ziekte in de nabijheid van hun verblijf, hebben de liefdadige zusters heldendaden gepleegd door edelmoedige verzorging aan honderde lijdenden toegebracht. De zi- ken zijn zoo afschuwelijk van aanzien dat niemand, zelfs der naastbestaanden, ze durft naderen. Onder die heldinnen bevindt zich een kind van Aalst, Zuster Therese-Marie. Eenige Zusters hebben er de ziekte opgedaan bij het plegen der liefdadigheid en dragen als eene eere- kroon du blijvende merkteekena der ge duchte kwaal. Onrechtveerdigheid is diefstal, schrijft Het Land van Aelst Een dief steelt uw geld en goed.maar 't is er al meê.... Onrechtveerdige woorden stelen uwe eer en uw geld en loopen gedurig voort van mond tot mond. Indien de zedepredikers van Chipka hunne handelwijze naar hunne woorden regelden, dan zouden wij wekelijks al die beleodigiugen eu lasterlijke zinspelingen in de organen der volksfopperij niet aan treffen, dan zouden zij zich vooral ont houden hebben van den uitgever vau Lenderhode te beschuldigen van met kwaad inzicht en uit winstberekeningen, voor de vijffrankstukken, de bisschoppe lijke nota vervalscht te hebben in haren tekst en in haren zin. Onrechtveerdigo woorden stelen uwe ir «n uw geld en loopen gedurig voort van mond tot mond... Maar Grond zonder waarde. Do_ meente Sottegem heeft Dijnsdag 11. in openbare verkooping, een stukje grond, overblijvende van vroegere onteigenin gen, verkocht. De oppervlakte van het plekje was 9 vierkante meters 59, en is toegewezen aan den geringen prijs van 7525 fr. met onkosten 8428 fr. Dusvolgens zou de prijs van 1 hectaar grond zonder boom of huis de bagatel vau 1 millioen beloopen. Er is iets voorgevallen aan Pie van Chipka maar mogen wij het nu zeggen?.. Neeu noen nu kom, zeggen wij het maar De eerste meulenaar.... ofte preekheer van 'tjaar 1897... is over drij weken uit het linkeroor gekropen van onze Pie... eu zoodra 't weder wat ver warmt, zullen er honderden uitkruipen want er zitten er veel in... De nieuws gierigheid zal nu voldaan ziju. Levende brug. Op het Esplana- depleiu alhier ter stede gaat men eenen zomer-theater oprichten beslagende 600 vierkante meters, alwaar men den 16 Mei en volgende dagen zal opvoeren het vermaard tooneelstuk De levende brug.» De heer Willem Lemmens, eerste hoofd rol van den Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen,zal zijne medewerking ver- leenen en dat is meer dan voldoende om de overtuiging te geven dat de opvoerin gen onder alle opzichten overeerlijk en prachtig zullen wezen. Nemnate Schoonaarde moeten er in derdaad vieze,zeer vieze Breughels wonen. Op die gemeente loopt er een hond, een lastige gast, die op alle lieden ter straat grolt of ze nabast. Nu, volgens de getui genis van den zeer liberalen advocaat Galle van Aalst, iemand voor wien poorten van Chipka bij dag, bij avond en bij ontijd altyd openstaan, als zekere Schoonaardenaars dien lastigen gast wil len afweeren, roepen zy hem toe Judixsl paster Donche Vieze Breughels voor waar ja, zeker, vieze Breughels, wonen er te Schoonaarde 1 Visch als landmeet. Daar hoor den wij in onze kinderjaren wel eens van spreken en nu schijnt men in een deel LEDE. Zondag 11. werd er meeting ge houden door de christene volksfopperij, ter herberg u Het Kaartspel n te Overimpe, aan 't uiterste einde van Lede, te midden van de bosschen. Er staat nog slechts een huis ver der op 't grondgebied van Lede. Bitter weinig volk was er eenige mannen vrouwen en kin deren. Nu omdat er toch eenig geschrift op de petitie zou te zien zijn, deed men de kin- ders die schrijven kunnen, naamteeken in plaats hunner ouders. Na deze meeting gingen onze Pie en gezelschap langs de straat al zin- rend en trokken hier en daar eene herberg linnen. Op zekere plaats vroeg onze Pie of hij mocht meeting houden, maar de bazin antwoordde dat ze met zijn klodden geen zaken had. Eindelijk kwamen de volksfop pers ter statie maar z'hadden hunne goesting van meeting te houden ze geraakten er in redetwist met 'nen raren gast en 't duurde zoolang dat de groenen den trein misten en te voet naar onze stad moesten keeren. Eerste Mei. De Aalstersche socia listen vierden zaterdag 11. den eersten mei. De beide lokalen waren des avonds ver licht, en ook had er eenen lichtstoet ilaats. MaaV wat zag men?.... Aan de okalen hingen er roode en groene Vene- tiaansche lanteernkens, en in den stoet werden er ook roode en groene lanteern kens gedragen. De roode en groene socia listen vierden dus het Meifeest iu broe- lij ke gemeenzaamheid of verstandhouding. Men bemerkte dat al dezen die een groen lantaernken droegen, gekende aanhangers der Chipkakliek zijn, maar ook mannen die op 't kantje van het groene nest zitten, gereed om kortelings in 't roode kamp neêr te tuimelenWij hebben het altijd gezegd, en de ondervinding bewijst ae waarheid onzer bewering Het groene socialism is de proeftijd voor het roode socialism en zelfs anarchism Dijnsdag 4 Mei Stieren: 9 aan geboden. Premie 125 franken met zilveren eereme taal aan de kinderen Drieghe, Laerne; Premie van 125 fr. met zilveren eere metaal aan M.Alf. Rubbens, Zonneghem; Premie van 100 fr. met bronzen eere metaal aan M. Uyttendaele. Audeghem; Bewaringspremie van 400 fr. aan de kinderen Drieghe, Laerne eu C.-L. Van Peteghem, Laerne. Koeien11 aangeboden, 20 moesten er aangeboden worden. Promie van 200 fr. met zilveren eere metaal aan M. Ivo Wierinck, Overmeire; Premie van 150 fr. met bronzen eere metaal aan M. Joannes De Witte, Aalst; Premie van lOOfr. met bronzen eere metaal aan de wetL De Wilde, Wetteren. De 450 fr. zouden kunnen beter be deeld worden in zes of zeven prijzen om aldus meer verdienstelijke dieren te be- loonen. Het verschil is soms zeer gering tusschen bekroonde en niet bekroonde dieren. Hij heeft geen postje. De roode kopstuk ken Anseele, Vandervelde.Defaet Denis, Furnémont, Bertraud, Smeets, Cavrot enz zyu maar in de Kamer op de panen kussens en aan het traktement van 4 000 fr. geraakt dank aan de stemmen der liberalen. Daarom houden zij aan het verbond met de liberalen als aan hun vel, om hunne 4,000 fr. zonder de bijzaakjes niet te verliezen. Nu echter schrijft de Peuple,het officieel blad der roode partij, dat de socialisten maar best alle bondge nootschap met de liberalen zouden afbre ken. De artikel is geschreven door eenen der bijzonderste socialisten. Dewinne, die toch niets te verliezen heeft bij dat afbreken, vermits hij aan geen postje Want by de rooden is geheel de politiek in dit woord gelegen zuigen, lekken en trekken aan 't zoo geliefde «taats-geld- schotelkon 1... Maar dat hebben ze van hunne liberale grootvaders overgeertd!., Het Volk van Gent hield zich Woens dag weêr eens onledig met onze Aalster sche zaken. De wijze man houdt, voor dat het best is zich met te bemoeien met zaken die men in den grond niet kent. De toestanden van Brussel, Luik, Ver- viers vergelijken met den toestand te Aalst,is bewijzen dat men met de Aalster sche zaken bitter weinig bekend is. Ie Brussel, Luik en Verviers is het kwestie vau princiepen, terwijl het te Aalst kwes tie is vau personen die, langs den rug van bedrogene lieden, naar omhoog W'"«" klauteren. T 'tis bespottelijk dwaas 1 tis kinder achtig dom over onbekende zaken te spre- k(De schrijver van 't artikel heet ons katholieken, hardnekkige behoudsgezin- den... Neem het niet kwalyk, vriend, wij Aalstersche katholieken waren demo- kraat, maar in den waren zin, lang voor u en wii hopen het nog lang na zullen blijven. Voor 't overige, wel bedankt voor uwe raadgevingen; wij werken opeigen hand en hopen zonder vreemde tusschenkomst of medewerking ons doel te zullen bereiken. DeGentsche schrijver duidt het Den- derbode ten kwade dat hij gedeelde dat onze merteleer, op tweeden Paaschdag te Leeuwbrug, met zijne groene de herbergen van 't gehucht bra°drt- Onze correspondent staat voor de echt heid zyner meedeeling in en wy begrypen Courtoi» in verbreking. De middelen, die de twee veroordeelden tot verbreking van het doodvonnis zullen doen gelden, zijn ontleend aan de wet op het Vlaamscb, waarvan naar het schijnt, de bepalingen niet strikt gevolgd zijn. Zoo bepaalt de wet, dat de voorzitter van het assisennof Vlaamsch moet kennen. En niets bewijst dat M. Jamar die taal machtig is. Verder heeft by het begin der onder vraging, Restiaüx het verlangen uitge drukt in het Vlaamsch te antwoorden, en men zou hem bevolen hebben, zich van het Fransch te bedienen. Eindelijk zou een derde verbrekings middel liggen in het onwettig zetelen van eenen der gezwoornen. DE VOLKSKAMER heeft zich deze week onder anderen onledig gehou den met het wetsontwerp betrekkelijk vermindering der registratie en over- drachtsrechten voor den aankoop van kleine landelijke eigendommen. M. Die- ricx, onze jeugdige vertegenwoordiger, sprak eene weldoordachte redevoerin; uit en stelde voor de gunsten der wet oo i toe te staan aan de kleine eigendommen in de steden van min en tot 200 trank belastbaar inkomen. Gilde van St-Nikolaas van Tollentijn te Aalst-Sohaarbeek. Op Zondag 9 Meialgemcenc verga dering bij M. Domien De Buysssher, Sas, om 6 uren namiddag stipt. Dagobde Ontsmetting van het afge keurd vleesch. Afdeeliog van veeverbeteringTen toonstelling van Aalst-kermis. Pryzen maatregelen. MILITIE-LICHTING VAN 1897 Het getal te leveren manschap- pen is voor het arrondissement Jjrt Aalst vastgesteld op 354, verdeeld als volgt 25* kant. Aalst 26° 27* 28" 29e 30* 31* 328 33e 34" 35" 36® Moorsel Lede Oordegem Haaltert Herzele Steenh.-Wynh. Sottegem Geerardsbergen Ninove Meerbeke 52 mansehap. 25 id. 28 id. 19 id. 21 id. 30 id. 26 id. 33 id. 34 id. 25 id. 27 id. 34 id. Van s middag: ZONDA.GRUST. tot middernacht Zondag 9 Mei 1897, dienstdoende Apotheker: M'Renneboog, Nieuwstr.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2