i SI Zondag 16 Mei 1897. 3 centiemen per nummer. 32s* Jaar 5139 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. Aan't werk. Landbouw. z. H. LEO XIII GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE RING ARME KINKEL. Vrijheid. VREDE EN TWEEDRACHT, HULDE ïïOZrï* teekene° te^e panu ?ben, n i burea Cod4 sky lag vat kun- iiize Of ;nia^ sheens altjj geab. inter; lijk lenbr DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen Cf 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 15 Mei 1897. Alles wat den toestand van al de klassen der samenleving verbeteren kan, schrijft een katholiek nieuwsblad, kan voorbe reiden en invoeren, dat is de boodschap op zedelijk en stoffelijk gebied. Zulks verlangt ook Denderbode en niet tegenstaande twee afgunstige keffers hem gedurig uitschelden, blijft hij moedig en onverpoosd den weg bewandelen der goe de volksgezindheid. Tegenwoordig bespreekt de Kamer een wetsontwerp dat voorzeker aan de kleine eigenaars aangenaam zal zijn. Dat wetsontwerp voorziet zekere en gevoelbare ontlastingen der onkosten die met den koop en verkoop van kleine eigendommen gepaard gaan. Wij wenschen M. De Smet de Naeyer geluk daarover en wij ktinnen hem ver zekeren dat zijne wet overal bij de kleinen welkom zal zijn. Nog eene andere hervorming wordt met groote spanning verwacht 't is de wet over de vakvereenigingen. Aan deze bonden moet de wettelijke persoonlijking toegekend worden. Kapitaal en arbeid zijn de twee onmis bare factoren der voortbrenging. Zij be hoeven elkanders steun en kracht. Baas en werkman zijn dus geroepen om den zelfden weg te bewandelen. Zij mogen geene vijanden zijn, dat is ieders verderfs, maar goede vrienden die elkanders be langen begrijpen en waardeeren. Tusschen beiden moet een eerlijk ver drag tot stande komen dat door beiden trouw, stipt en eerlijk worde nage leefd. Daarom moeten beiden even sterk en machtig zijn. Nu is do werkman dik wijls de zwakke en moet toegeven daar waar hem recht zou moeten geschonken worden. De wet van vraag en aanbod waarmeê ze nog dikwijls schermen is veel, oneindig veel overdreven, maar hier en daar is zij toch voelbaar welnu dat mag niet zijn en de wet op de vakvereenigingen zal dat verhelpen. De katholieken moeten zorgen dat de wet in dezen zittijd besproken en gestemd worde. Daarna moet eene andere, nog belang rijkere de kroon op het werk zetteD. ik wil spreken van de wet op de werkmans pensioenen. Moeilijke kwestie maar laat ons hopen dat met de hulpe Gods eene goede oplossing worde gevonden tot geluk van ons geliefd vaderland. Och de pensioenkas (schryft Eet Land van zondag 11.,) laat ons toch spre ken en schrijven en werken voor de pen sioenkas met iever en aanhoudendheid. - Wij kennen het ontwerp van 't Land nog niet en als men zoo duizend jaar, lijk 't Land, zal gewerkt hebben en ge schreven en gesproken, zal men nog geen enkelen stap vooruit gedaan hebben. De vraag is immers wat er moet gedaan wor- VAN DEN Aartsbisschop BOON EN. (1625). Jacobus Boonen kwam to Antwerpen ter wereld in het jaar 1573. Hij werd in 1620 de vierde Aartsbisschop ven Mechelen. Hij was een dierminnende, teedere en voor iedereen toegevende herten, een dier uitver korene zielen, welke de ware barmhertigheid verstaan en weten uit te oefenen, alleenlijk met de hoop van goed te doen. Want voor vele egoïsten is die schoone kristelijke deugd slechts eene onaangename plicht, waaraan zij meenen voldaan te hebben, wanneer zijden arme het overbodige hunner rijkdommen uit reiken, waarvan zij geen gebruik kunnen maken. Menschelijk opzicht is hunne eenige drijfveer, en, verwaande vrekken als zij zijn, dragen zij vooral zorg dat hunne milddadig heid ruchtbaar worde. Deze was weldadig van aard, en do liefde voor zijnen evennaaste maakte, om zoo te zeggen, deel van zijn we zen. Eenvoudig in zijne levenswijze, vijand van alle pracht, die volgens hem niets anders was dan een goed aan dfe behoeften der armen ontstolen, zag men hem nooit geld inzamelen den en op welke wijze tot een oplossing geraken. Op onze landbouwers zal de wetgeving ook eens denken moeten en er krediet- kassen voor inrichten lijk die welke nu voor den handel en nijverheid bestaan. De bijzondere werking vermag hier veel, oneindig veel. Zoo heeft men in sommige streken kassen ingericht Raif- feisenkassen geheeten waar de landbou wer geld kan ontleenen voor lange ter mijnen zonder onkosten.tegen kleine kroe zen en met gemak van terugbetaling. Nevens die Raiffeisenkassen moet die onderlinge vecverzekering overal inge richt worden. De kleine landbouwers hebben daar oneindig veel belang bij. Hunne koe is dikwijls hun gansche schat en haar verlies voor hem de oudergang. Met de onderlinge veeverzekering is daar middel ingeschaft en de kleine landman voor vrees van ondergang gevrijwaard. De boerenbonden moeten ook nog ont wikkeld worden want al de voordeelen welke aan die inrichting gehecht zijn zijn verre door al onze boeren naar ver dienste geschat te worden. Aan 't werk dus. Er is voor de werkers brood op de plank I Wij hebben reeds getoond en door de woorden van den progressist Lorand en door bewijsvoeringen van redeneerkundi- gen aard dat een onzijdig onderwijs vol strekt onmogelijk was. Wij mogen ook zeggen dat de katho lieken er niet van willen om de eenvou dige redeu dat een onzijdig onderwijs niets voortbrengt dan onverschilligen en geuzen. Anseele, de roode leider, heeft daar bijzonder op aangewezen als hij zegde dat de onzijdige scholen goede broeikassen waren van socialisten. Na al die bewijsvoeringen dierf de arme kinkel in Dendergalm uitroepen dat wij niets hadden bewezen en door zijn groot verstand sloot waren gesteken. De arme kinkel moest nu zelf komen zeggen dat wij gelijk hadden te beweren dat een meuSch nooit onzijdig kon zijn en bijgevolg de onzijdige school eene her senschim was. Dat groot verstand schrijft in een der nummers van Dendergalm letterlijk het volgende. Wij drukken dat in vetjes. Er is immers geen enkel be schaafd mensch hoe verdraagzaam hij ook weze of hij heeft meer nei ging voor deze- of gene partij Bravo Kinkel, dat heet verstand heb ben. Gij bekent nu zelf dat een onzijdig onderwijzer een phenix is onmogelijk te vinden Man lief 1 in plaats van over onderwijs te schrijven, ga, om Gods wil, nog wat met de knikkers spelen Daar zult gij op uwe plaats zijn. Wat erbarmelijke val voor iemand die zich groot, verstandig en geleerd waande, en anderen als a. b. c. ridders uitschold. Wij wenschen den kinkel wat meer suc ces bij het knikkerspel als in zijn penne- twist over onderwijs met Denderbode. ten zij om het voor ongelnkkigen te sparen. Van het jaar 1620 af, tijdstip van zijne be noemingtot den bisschoppelijken stoel, zag men hem de inwendige inrichting van het paleis, dat hij bewoonde, hervormen, omdat zij, naar zijn dunken, al te kostelijk was. n 's morgens vroeg ontmoette men aan de poort zijner woonst, eenen zwerm bede laars van alle slach, schamele armen, zieke ouderlingen, vrouwen en kinders, die verze kerd waren aldaar eenen onderstand, in even redigheid met hunne behoeften, te bekomen. Weldadig te zijn voor iedereen zonder on derscheid, schijnt de zinspreuk van Boonen geweest te zijn. Daarbij vergenoegde hij zich niet met de ongelukkigen ter hulp te komen hij wist ook, in zijne onuitputtelijke toege vendheid, de berouwhebbende ondeugd eene dienstveerdige hand toe te reiken. Te Brussel stichtte hij een tuchthuis voor verlorene vrouwen, die over hun vorig leven een waar leedwezen aan den dag legden, en door eene doelmatige opvoeding tot beternis konden komen. Zijne bezorgdheid voor alle menschelijke ellenden, welkdanig zij ook waren, ging zoo ver, dat hij deze rampzalige schepsels door den arbeid de noodige levensmiddelen ver schafte en aldus hunne verbetering bewerk stelligde. Kluchtspelers vertellen nog somtijds dat de partij der vrijheid de partij is der geuzerij. Zij zijn blind en hunnen blinddoek af rukken is onmogelijk, 't Staat immers vastgeen grooter blinden als die niet zien en willen. Leve de vrijheid I riepen de voorouders der huidige geuzerij en ze stemden eene wet waarbij de kloosters wierden afge schaft en de kloosterlingen verbannen. Leve de vrijheid en de priesters wierd het verboden in kerkgewaad eenen stap buiten de kerk te zetten. Leve de vrijheid 1 en zij verboden streng, beelden of kruisen op de kerkto rens, aau de huizen of langs de wegen te plaatsen Leve de vrijheid I en de sanskulotten verplichtten de bewoners den zondag te arbeiden en op den decadi (ÏO"1" dag) te rusten. Leve de vrijheid en zekere geuzen van ons land te dien tijd legden buune mede burgers don plicht op van op den decadi fijn uitgedoscht voor de pinnc te komen. Kwam men een weinig slordig voor den dag dan wierd men met eene groote boete gestraft. Dit alles wierd gedaan onder den kreet Leve de vrijheid I Ouze hedendaagsche geuzerij is van denzelfden deesem. Heden bezonderlijk is dat hun geliefdkoosd deuntjen nu zij de hoop hebben verloren nog eens aan het roer tc kunnen komen en eischen dan die vrijheid welke zij eertijds aau ande ren weigerden. Als zij in 't verleden aan 't schotelken waren dan zongen zij ook van de lieve vrijheid en oefenden feitelijk den hate lijk sten dwang uit. Zij stelden alsdan de leerstelsels iu praktijk van hunne grootste schrijvers. Deze verklaren immer luidop De macht is het recht Het gevang, dé n boeten, de verbanning zijn wettelijke O middelen waarom ze niet tegen de li katholieken in 't werk gesteld. - Op verschillige betoogingen deden de jonge geusjes dan ook wat men hun voor hield. Zij sloegen vrouwen, kinderen en wierpen priesters in de Maas Die helden, zij riepen ook Leve de vrijheid In Duitschland en Zwitserland woedde eens den Kulturkampf, de vervolging der katholieken. Onze Belgische geuzen tierden óp alle touen dat men de kerels uit Pruisen eu Zwitserland navolgen moest. De oude pruik La Flandre libérale was ook bij die razende honden en ze schreef Er zijn in Belgie veel liberalen die denken dat Duitschland en Zwitserland ons een voorbeeld geven goed om na te volgen. Het orgaan der Aalstersche geuzerij jubelde bij die gedachte en het zegde ook eens uitroepende: Leve de lieve vrijheid dit volksken van pastoors eu paters zijn maar goed om aan de deur te zetten. Dit alles ging toe terwijl men uitriep Leve de vrijheid I Akelige kreet op de lippen van eenen geus I Zijne vrijheid is die van den school- oorlog en van de schoolinkwisitie, dwaas heden dat het orgaan van Buis en Graux in zijn nummer van zondag nog deerlijk bekloeg. Denkt ge, lezer, dat onze geuzerij se dert wijzer geworden is Maakt u geene begoochelingen, a. u. b Bara heeft ons over eenigen tijd nog eene hevigere geuzenpolitiek voorzegd. Dendergalm roept leve de vrijheid eu verdedigt den leerplicht op straffe van boet en gevang, die zekere arme ouders zouden treffen Aau arme menschen denken toch de opstellers van Dendergalm bitter weinig. In onze nijverheidstreken hebben de geuzen nijverheidbazeu met eersten mei verlof gegeven en den dag daarop volgen de,'s zondags, hunne werklieden verplicht te arbeiden. Dat zijn de mannen der vrijheidspartij, lijk zij beweren, en zij volgen de jacobij- ncn op van over honderd jaar. In Frankrijk zelfs zijn er geuzenkiDkels van burgemeesters die de berechting en de proceseiën verbieden, 't Roode janha gel van Robaais volgde dat voorbeeld. Zoon en vader gingen 't hoope ze riepen beiden Leve de vrijheid en die kreet was niets anders dan oorlog aau den Gods dienst De kalveren, lammeren en big- gens zijn dikwijls eenige dagen ua hunne geboorte, aangedaan door ziekte gevolgd met snellen doodelijken afloop. Welk deel des lichaams, welk or gaan ook door de ziekte aangetast worde, hetzij de lever, de buikvliezen, het*hart- vlies, de longen of zelfs de gewrichten, de kwaal is altijd dezelfde: zij is het ge volg eener besmetting van den navel die plaats heeft op den oogenblik of kort na de geboorte, langs de wonde die het af snijden van den navelstreng doet ont staan. Om de ziekte te voorkomen, geeft prof. Nocard de volgende voorschriften. Zoo haast mogelijk na de geboorte moet men: 1° Den navel van elkeen der nieuwge boren diereu zorgvuldig wasschen met eene spons, die men in gepbenikeerd water heeft doen koken (een liter regen water met 25 grammen pheuiekzuur) en die men zal hebben laten verkoelen tot dat zij slechte nog wat warm zij; 2° den navel afdrogen met dezelfde spons na ze sterk geperst te hebben; 3° den navel be strijken met eene kleine hoeveelheid zalf bevattende 100 grammen vaseline, 15 grammen borischzuur, 50 centigrammen thymol; 4° de zalf zal men 's morgens ge- dureude vijf achtereenvolgende dagen vernieuwen. Na vijl dagen is de navel geheel en al gecicatriseerd en zal men de zorgen mogen doen ophouden. Tijdens het werpen van de dieren, en gedurende de dagen die er op volgen, zullen de hokken of stallen in een goeden staat vau reinheid gehouden en met versch en droog stroo gestrooid moeten worden. Het begin der XVII' eeuw, men weet het een der droevigste tijdvakken onzer geschie denis. Veertig jaren godsdienstige en staat kundige omwentelingen, welke de Nederlan den zoo diep geschokt en geteisterd hadden, zetteden thans, in alle hunne naaktheid, de bloedige wonden van de onderdrukte natie aan den dag. Koophandel, nijverheid, stoffe- lijk en moreel welzijn, alles was van onze glans de algemeene policie kreeg hare wer ken men mocht dus reeds eene terugkomst tot orde en tncht verhopen. De stem der aan gestelde macht werd zoo wat min veracht. Men voelde de noodzakelijkheid van een regelmatig bestuur in te richten. De afgeval- lige geloovigen waren meestal gevlucht of tot de oude Kerk teruggekeerd de godsdienstige plechtigheden hernamen hunnen vorigen schoone gewesten, eertijds de groote markt plaats van Europa, grooten deels verdwenen Op een lang tijdstip van maatschappelijke welvaren, volgde de diepste armoedje. Overal heerschte eene onuitsprekelijke zedeloosheid alle banden van gehoorzaamheid en onderda nigheid waren losgerukt. Gebrek aan arbeid en uitputting der Staatskas hadden van dui- zende brave werklieden landloopers en baan- stroopers gemaakt de gansche bevolking onzer provinciën liep, als het ware, uiteen gelijk een verstrooid leger, dat, na eeué groote nederlaag, zich niet meer kan vereeni- gen. Zonder moeite kan men beseffen hoe zwaar in zulke ongunstige omstandigheden de last van de burgerlijke en geestelijke Overheid was geworden. Dank aan de voorzichtigheid, de wijsheid en goedertierenheid der Aartsher togen Albert en Isabella, begonnen nogtans allengakens de zaken op hunne plooi te gera king terug zelfs herbloeiden hier en daar onze oudo nijverheidstakken eene geluk kigere toekomst lachte dus het volk toe. De staatsmacht en de geestelijkheid hadden zich, in de zelfde inzichten, vereenigd, om zoo menigvuldige gapende wonden te heelenen het leven aan eene natie weder te gevendie in vroegere tijden zoo werkzaam, zoo ieverig was geweest. Maar men zal licht denken dut de welmee- nende pogingen der Aartshertogen, slechts het algemeen welzijn der Belgische provinciën konden beoogen en dat deze bezwaarlijk voor het lijden van eiken ongelukkige mochten be zorgd zijn de kleine ellenden waren onze vorsten verplicht over het hoofd te zien. Aan de geestelijkheid werd dus overgelaten de vervallene woonst der behoeftigen te bezoe ken, en onder het Tietendak van al die ramp zalige familiën te dringen, welke, sedert zoo lang van arbeid beroofd en door de tydsom- Leer plicht en vrijheid van onderwijs kunnen heel wel samengaan, schrijft Klokke Roeland van zondag 9 mei. De vrijheid van onderwijs gewaarborgd aan alle ouders, en alle wel ingerichte scholen °P gelijken voet. Het is de school- vrede. Wat is eene wel ingerichte school Dezo vraag zou ik gaarn door het blad van Ninove beantwoord willen zien. Wij denken ook dat dit blad met ons 't akkoord is om scholen te eischen voor de katholieken waar de luchtkring der klas, volgens het woord van eenen pro- testanschen minister, kristen zij. Wij denken ook dat het de zienswijze van Dendergalm afkeurt wanneer die gazet vooruitzet u De scholen betaald met het geld van al de Belgen moeten ingericht zijn, der wijze, dat alle ouders er in vertrouwen hunne kinderen mogen heen zeDden, Dat is eene verdediging der ouzijdige school. Wij vinden den uitleg dier woor den in zijn nummer van 14 meert. - De beste scholen zijn die, waar ka tholieken, geuzen en socialisten hunne kinderen mogen zenden; waar de onder wijzer de wettenschappen onderwijst waar de priester de godsdienstles geeft waar de bevoegde schooloverheden een ernstig toezicht houden en vooral waar meesters zijn die voldoende bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven.» Wij laten den leerplicht vooreen oogen blik terzij en bestatigen dat Klokke Roeland wil dat officieele en vrije scholen op gelijken voet worden gesteld. Dat is maar rechtveerdig, want het vrij on derwijs bewijst aan den Staat, aan het Land, aan het Volk öven veel diensten als het officieel. Dus geen bevoordee- ligde. Maar hoe zal die gelijkstelling volgen zonder de Staatskas onder de lasten te doen bezwijken Bravo Dat stelsel verdedigt Den derbode al lang. Wij zijn tevreden in Klokke Roeland eenen wapengezel ge vonden te hebben. De schrijvers van dit blad zullen even als wij de schouders opgehaald hebben bij de volgende reken uit Dendergalm van 14 meert. In elke stad, in elke gemeente zijn twee of meer staatkundige partijen. Ne men wij de kristelijksteGemeento van ons Arrondissement. Daar staan dompers en demokraten tegenover elkander als kat hond. Er is een school. Wat de onder wijzers ook doen hunne opinie komt aat 't licht, er is immers geen enkel be schaafd mensch, (hoe verdraagzaam hij ook weze) of hij heeft meer neiging voor deze of geoe party .Wat zal er gebeuren?- De onderwijzers zijn de vrienden van den pastoor ot ze zijn het niet. In het eerste geval zullen de demokraten eene school openen en daarheen al de leer lingen trekken hunner partijgenoten. De past oor zal hetzclfJe doen, de school- oorlog zal woeden erger dan meu ooit gezien heeft.» (Wat al dwaasheden) I standigheden doodarm waren geworden. Ook had zij eenen zwaren last te dragen, daar er zooveel lijden te lenigen was. Alle dagen waren de priesters geroepen om oi lukkigen van allen aard te troosten, en hunne reeds uitgepntte borze was,in de steden en de dorpen, steeds ontoereikend om hun lotte verzachten. Ongelukkig, geven in deze wereld dikwijls de beste dingen aanleiding tot mis bruik de armoede zelve speculeert op de weldadigheid. Hoevele slechte zielen dalen niet laag genoeg om geveinsde wonden en slordige kleederen te vertoonen, met het baatzuchtig inzicht om menschlievende herten bewegen. Het tijdvak, waar w-ij ons in be vinden, was ook die schandelijke wijze van aalmoesen af te persen en medelijden in te boezemen ten prooi. Lediggangers, landloopers, deugnieten van alle elach gebruikten dezen verachtelijken middel, om ten koste van anderen breed en eelderig te leven. Aan de zijde der waarlijk lijdende of bedokene armoede, welke zich het aanzicht verborg, wanneer zij de hand moest uitsteken, rees eene gewaande armoede op, wier onbeschoftheid en onbeschrokkene doen wijze, zonder vrees of schaamte diegenen aanviel, welke zij wilde bedriegen en bloeme- kens op de mouw spelden. Indies, gelijk met het beweert, de tijdvak- Al de scholen sullen politiek lijn. In elke stad ,n elk dorp sal weldra een broeinest bestaan ran roode en eroone socialisten onderhouden met hot eeld ran den Staat. Wrok en twist saf er lieerscheu tusschen kinderen en eroote menschen in plaats ran vrede en een dracht. Het onderwijs dat het rolk tot verdraagzaamheid moet brengen sal eene bron worden van tweedracht en baat. Dendergalm neemt sijne begeerten voor wezenlijkheid. Wij vinden heden onder de ouderwijzers van ons Arrondis- sement katholieken en demokraten en de ouders hebben er vrede mee. Zij wenschen alleen dat hun kind wel leere, goed on derwezen worde en braaf opgroeie. Wij zeggen met Klokke Roeland als de vrije en officieele scholen op denzelfden voet staan, zullen er geuzenscholen zijn en katholieken. Er zal tusschen de ka tholieken. of bewaarders, of demokraten geen twist zijn. Beiden verlangen eene iristelijke opvoediug voor hun kind.Daar xs de schoolvrede. Dit zij gezegd en geschreven, den leer plicht daar gelaten, ov0r dit punt zullen wij later nog handelen. AAN VADER DER WERKLIEDEN Morgen Zondag 16 Mei, zal de Bond der Anti-socialistische Vakvereenigingen zfn jaarlykseh r est vieren tot herdenking van den Pauselijken omzenebrief over den toestand der arbeiders. Des morgens om 8 uren zal een stoet gevormd worden in de ruime zaal van den Katholieken Werkmanskring, en voorafgegaan van den Katholieken Trom- pettersclub van Aalst, zich naar de Hoog mis ter S-Martinuskerk begeven.Na.de aiFf !ge, ,zal de stoel verschei- w.lhF ve° ïr stad zich teruS w den Katholieken Werkuianskring begeven. Qeene bijzondere uilnoodigingen wor den naar de Maatschappijen gestuurd doch alle ware katholieken wurden vrien- T2??!" feest 016111,111116 '"gun- woordigheid te vereeren, om zoo doende van op»tand en oproer. T" 0okL w,orden alle katholieken verzocht het nationaal vaan del aan hun huis te laten wanne ren, ten teeken van hulde aan Z.H. J We'ke den Pracl,tigen Om zendbrief uitgegeven heeft, om de ver broedering der standen zoo gauw moge- hjk te voltrekken. Dus allfn zindag MS Mei naar den Katholieken Werkmans- kring. Dat niemand ontbreke Herinnert gij"u nog de ijselijke moord m het bosch van Soleilmont a kJerljaardo de moordenaar voor de rechtband van Charleroi Als ik te veel genever gedronken heb. ben ik gelijk aan een wild beest Wee dengene, die dan onder mijne handen kon geschikt zijn om eenen man te doen ken* nen.kan geen beter met de inborst van Boonen overeenstemmen dan het begin der XVII» eouw. Nooit was er een gunstiger oogenblik gekomen, om de menechlievendhèid van eene edele ziel op den toetssteen té zetten. Ook deelde de prelaat al wat hij bezat den behoef tigen zijne eigene kleederen, zijne boeken, zijn huisraad, niets werd voor hen gespaard. Meer dan eens gebeurde het dat het geld voor veertiendaagsche almoesen bestemd, in eenige uren verdween. Op eenen somberen avond van de Novem- bermaand was de Aartebisschop, van een herderlijk bezoek teruggekeerd, het herte vol vreugde en gerustheid, de borze ledig, gelijk het geschiedt, wanneer men onder den weg veel goeds heeft gedaan en vele almoesen uit gereikt Het was reeds laat geworden bui ten heerschte eene konde en natte lucht de regen stortte hevig tegen de kleine ruiten van het vertrek, waarin hij zich bevond. In zijnen breeden purperen winter-tabbaard gewikkeld en op den rug van zynen ouden lederen zetel geleand, eindigde de goede prelaat een een- ondig avondmaal in het gezelschap van nen geheimschrijverbeide zaten bij een breed vuur waarvan de vlammen den haard verlichtten. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1