Pol en Stant. Zweepslagen.,;^;^: Betoogschrift. M^/artDS; Landbouw. Vrede en Tweedracht. Z. H. de Paus groene socialisten. Begrooling van Oorlog. Van tak op tak. Rechterlijk Kronijk. Stant heeft Pol van op de groote kassei zien staan bij cle wieéssen die in 't vlas zitten, en vijf minuten later zijn zij aan't pariassanten. Stant. He wel, Pol, wat dunkt er nu van 't wècr, zijt gij nu kontent 1 Pon. Wel, Stant, 't is redelijk zei Pa maar beter wint. Stant. Ten is in alle geval toch niet te vergelijken mee de gepasseerde week, Pol Pon. Dat is waar. Stant; maar dien duivelscken wind blijft doch altijd neste len in den noorden en in den oosten ik geloof dat hij daar mcè jongskes ligt. Stant. En dat is zeker slecht voor de vruchten. Pol Pon. In 't algemeen gesproken, jaat Stant, 't is slecht; nochtans voor die tarwe die ge daar nevens den vlasschaard ziet staan en geeft het er niets aan; de koiï is misschien heur deugd, maar 't eu is voor veel ander partijeu alzoo niet. Stant. Wel, Pul, mij dunkt mij nochtans dat den oogst iu 't algemeen goed staat. Pon. Dat geloof ik, Stant maar neu stcêman en kijkt er maar boven op, terwijl dat er neu boer dwars door ziet. Dezeu tijd van 't jaar eu moogt ge geen voren meer kunnen zien in 'l graan, Stant, en er staan zooveel partijen waar dat d'hazen nog kunnen de voren adoopen zonder een pij Ik en te getaken Stant. Zoo dat tien oogst maar een mager beestjen en zul zijn, Pol Pol. Daar zal veel slecht graan ziju, Stantdo vetboeron zullen nog neu keer boven liggen want al dat niet goed gepeperd* en is geweest, staat enkel en mager. Stant. 't Vlas is toch wel veranderd op acht dagen. Pol Pol. 't Vlassekon staat goed, Stant; maar binnen drij weken zullen wc daar meer van weten. Stant. Maar, Pol, wat fello klavers staan or hier overal Pol. Jaat, Stant daar en mogen wo niet van klagen, en kregen we zonne schijn eu werme nachten, er waarop tien dagen tijd beesteneten meè de macht. Stant. En nu is 't werk toch g'heel eu gansch gedaan zeker, Pol 1'ol. Jaat, Stant; de betteraven zijn geplant, en nu is 't achter 't onkruid dat wikziitcu iu vlas en kborn. Stant. Is er veel kruid van de jaar, Pol? Pol.In 't vlas gaat het nog al, Stant, maar in 't slecht graan is 't schrikkelijk. Stant. Staat er meer kruid iu het slecht graan als in 't goed, Pol Pol. Wel jajaat, Stant; dat is al ver lijk bij do menschen waar dat niet veel goei deugden in en zitten, zitten er zoo veel te meer slechte in; en als een vrucht niet goed en is, "komt er zooveel te ge makkelijker prutserij in. Stant. Hewel dat is waar, Pol; nen mensch moet zweersdoor goed ziju of er kan alles van geworden. Pol. 'k Geloof 't wel, Stantzie maar nen keer naar die valscho demokra- ten waar dat nen eerbiedweerden pastoor uit ons gebuurte mij over ecnige weken van sprak. Stant. Ja, Pol, die liefhebbers stckeu een wat uit vau onnoozelueid en van slechtigheid. Pol. Hewel, Stant, rappelcert g'u nog wat die brave geestelijke daarvan zei? Stant. Dat die kerels gevallen wa ren door den hoogmoed, niet waar. Pol Pol. Ja, Stant, en dat ze vroeger brave menschen geweest waren en meè gewerkt hadden voor 't goed maar dat ze sedert drij a vier jaar meer kwaad verricht hebben als dat iemand kan zeggen. Stant. Ja ja, Pol, daarvoor is het op tc letten elk voor zijn zeiven; w'hebben wij dat vroeger nog ouder ons verteld wat al goed dat Luther al gedaan had, als hij dan meê eeucn keer den duivel van den hoogmoed iu den kop kreeg en door niemand, zelfs door den Paus van Rome niet, en kon tegengehouden worden. Pol. 't Is 't zeilde g'heel eu gansch den dag van vandaag meê die valsche en boeveerdige demokraten vermaand, langs alle kanten en zijden door d'hooge geestelijke Overheid; afgekeurd en tegen- gewekt door al ons Priesters veroordeeld door alle brave en katholieke menschen; eu uiettegeustaaude dat allemaal, toch maar voortgaan meê roepon eu tieren eu huilen dat z'op den gooien weg zijn cu dat zij meer verstand hebben dan alle brave en geleerde menschen te zamen. Stant. En 't is daardoor bijzonder lijk, Pol, dat ze tooncn dat zo geen ver stand eu hebben; want nen verstandige rneusch luistert eerst en vooral naar zijn wettige Overheid; eu 't is to veel dwaas en onnoozel voor iemand van durven te .pretenderen van klaarder to zien iu de zaken als al do braafste eu verstandigste meoscheu vau een g'Lecle streek samen. Pol. 'i Is alzoo, Stant; en ziet ge die mannen daar staan Meê hoeveel en wie ziju ze Eerst en vooral, cenen priesiei die buiten dieust is, tegen twee honderd in ons arrondisscnieut alleen en die in dienst ziju et» dan vijf of zes man nin, waarvan dat ïedereeu weet dat ze toch zoo vurig verlangen naar een plaats- ken van eet eu geld IV!? Stant. 't is de volle waarheid, Pol; want do weinige aanhangers die ze alhier en aldaar,nog tellen, wel te verstaan bui ten do socialisten en de geuzen, dat ziju ofwel korizichtigo en opgemaakte sukke- leers, ofwel menschen <Jie iu slechte af- fairens zitten en die, lijk hun aanvoer ders, zoeken te visschcu 111 troebel water. Pol. 't Is ten minsten toch alzoo alhier langs ons kanten, Stant. Stant. Wel, Pol iongeu, 't is hij overal alzoo ik die nu g heel 't arroudis- seraent doorloop, ik hoor ik overal hei. zelfde deuntje zingen, en er is uicuiaud niet meer vau dc treffelijke menschen die er nog anders over spreekt of over oordeelt. Pol. 'k Zou wel kurieus zijn, Stant, indien 't morgen of bij eeD acht dagen kiezing waar, hoe dat er dio liefhebbers zouden uitkomen Stant. Wel, Pol, ik ook; maar ik ben toch zeker, zelle, dat ze nen grooten schup zouden krijgen want dat hoor ik dagelijks vertellen, er zijn toch zooveel menschen die hun stem van over drij jaar beklagen, 't Is overal 't zelfde: had ik dat geweten dat het alzoo kerels waren; had ik dat geweten dat er niets onder en zat als schijnheiligheid en bedrog; had ik dat geweten dat die vuile historie van 't uit gekochte wijf g'heel en gansch valsch was en alleenlijk uitgevonden om ons allemaal bij den neus te leiden 1 Pol. Zie, Stant, eergisteren sprak ik nog meè twee menschen van Bam- brugge die mij just't zelfde zeiden. Stant. Maar, Pol, 't is langs alle kanten alzoo, man en 't is daarom d'ak overtuigd ben dat die tisten opgelaten zijn, en dat 't hun duivels weinig zal baten van te tempeesten en uit te vallen lijk wolven en beeren, zooals zc doen in bun gazetten en op hun meetingen. Pol. Wel, Stant, dat is klaar; daar zit daar nu eenen vau die arlequins al drij jaar lang in de Kamers door bedrie gerijen en door d'algemeenc meèhulp van geuzen en socialisten, en 'k vraag te kik nen keer, wie heeft er iets bij gewonnen? Stant. Toetoet, Pol, wilden ze dien man daar aanbooren in do Kamers, de menschen zouden allemaal geforceerd werden van al hun kiuders tot hun gesle gen veertien jaar naar 't school te zenden; wat dunkt u daar af Pol. Wat dat mij daar af dunkt, Stant Dat dat stapel gek of dwaas is, dat dunkt mij daar af. 't Gaat zeker al slecht genoeg bij de boeremenschen om hun werk gedaan te krijgen en om ieder een te kunnen betalen, zonder dat ze dan nog hulp van de kinderen aan d'ouders komen ontrukken Stant. Eu 't is hij pourtant alzoo, Pol; hij heeft hij voorgesteld vau een wel te maken, waardoor dat vader en moeder zouden verplicht zijn van al hun kiuders alle dagen tot hun volle veertien jaar naar de school te zenden, op straf van boet of kot. Pol. Maar meent die liefhebber misschien dat de ouders hier bij ons niet en weten welke hunne plichten zijn ten opzichte van hunne kinderen Is 't alzoo dat die man de vrijheid verstaat Stant. 't Is spijtig, Pol, dat ik moet voortgaan 'k zou u nog andere staalkes bijbrengen om u te toonen hoe dien held dc vrijheid verstaat voor het volk en wat al voorstellen hij doet in de Kamers. Pol. Ja, Stant, legt mij dat eens goed uit de naaste week; waut do meu- schen moeten dien albelover kennen zoo als hij is. Stant. Ja, Pol; en nu, ziet dat ge overmorgen op uwen ,post zijt t'Aalst, en zegt aan Kaken dat z ook 't beste kleed eens uit de kas zoo halen eu meêkomen naar 't stad. Pol. Ge moogt ons verwachten, Stant. Stant. Tracht om twee en half uren op 't statieplein te zijn, Pol; 't is daar dat de stoet gevormd wordt, en dat go mij zult vinden. Pol. Als 't God belieft, Stant, tot zondag 1 Stant. Goed, Pol. en brengt maar g'heel de prochie meè Pol. Ja, Stant, en wel l'huis 1 het blad dat vroeger jajed Douche voor stond, denkende aldus onaangenaam te ziju aan M. Woeste, dient nu beden aan zijnen vorigen beschermeling en aan zijnen broeder Zebedeus Pie ecne zoo duebtige ranseling toe die wij, met spijt, uit hoofde van plaatsgebrek, in haar ge heel niet kuuneu meêdcelcu. Wij zullen ons dus bepalen eenige uit treksels meè te deelen van dit zoo ver pletterend schrijven voorde volksfoppers van Chipka. Onze geachte lezers weten dat de Volks kamer eene wet komt te stemmen waar door de aankoopkosten van kieine land goederen schier op eenen niet gebracht worden. t Land van Aelstde gazet van jopjd Douche, in plaats van dien heilzamen maatregel goed te keuren, spot er meè, niettegenstaande dat zeeverblad gestadig uitkraait dat de boeren onder de lasten bezwijken. Ziehier nu boo Lc Patriots do spot ternijen der Sibbedominés van Chipka beoordeelt v Indien 31. Daens in de Kamer kwam zeggen Ziehier eenen maatregel die de netèligen toestand der boeren zal verbetren. men zou begrijpen dat hij afkeurt wat ande reu doen om dien toestand te verhelpen,maar 31. Daens stelt niets voor.... 31. Daens heeft nog geen woord gesproken.Is 31. Daens dau, ook *een oudeu menheer r geworden Wie zijn dan, volgens Het Land tan Aelst de jonge menheereu die rijk en arm zullen redden 't Zou ons grootelijks aangenaam zijn hunne ontwerpen te kennen. Wij beloven beu van ze ruchtbaar te makeu indien zij ze ons willen laten kennen. Maar iudieu zij zwijgen, zijn ze hoogst pliehtig, want inder daad als men 't volk bemint eu zijn geluk in het hand beeft, is het een waar schelmstuk van het niet te openen. En verder Meer beloven dan men geven kan, belo ven zonder zich te bekommeren met de vol brenging zijner beloften, dat is schandalig en belachelijk, Wat zegtg'er van, Sibbedominés En nog verder Wij verwachten een wetsvoorstel, want om een voorstel in te dienen is slechts een enkel volksvertegenwoordiger noodig.... Patriote, jongen, wij beklagen u indien ge wacht naar 'i oogenblik op 't welk onze kluchtige volksredder een wetsontwerp zal indienen om de boeren tc redden Beloften ja, jeremiaden met de macht en 't ïicdeken van 't zal bete ren, 't moet beteren I zooveel .als 't u lusten zal.... maar daden, werken, een wetsontwerp ten voordeele der boeren.... Attends, je viens Voor onze saucissenraan bestaat het dagelijks leven van eenen volksvertegen woordiger hierin Kosteloos als een wandelende jood, op den spoorweg iu eerste klas reizen, er betalende reizigers vervelen en doen wegloopen In deVolskamer vau tijd tot tijd eenige dwaasheden uitkramen om aan de men schen te doen gelooveu dat men hunne belangen behertigt en om de roode socia listen te behagen Wel eten in den eenen of anderen Brus- selschen restaurant Eene pint Beiersch bier (uitzet eu faro zijn te gemeen) gaan drinken en een fijn sigaartje rooken in het eene of andere koffiehuis in de nabijheid der statie te Brussel Dan terug kosteloos op de roode kus sens naar Aalsten op weg naar dc Molen straat de menschen aanspreken en sa- lueeren die niets beters vragen dan van door dit flauwbescheed met vrede gelaten te worden. En wat de boerkens betreft, laat ze maar dorscben Ziedaar het dagelijksch leven,van onzen saucissenman. En nu nog een woord tot «LePatriole.» Als Denderbode vroeger schreef wat ge nu herhaalt, dau keurdetgij ous af. Nu heden dat ge den raren vogel hebt leeren kennen, trekt gij hem zijne gesto- lene pluimen uit tot de laatste toe.... Maar ook zoo wordt Denderbode weêr eens schoon gewroken 1 ter gelegenheid van 't feest van morgeneen vliegende blad, 't welk hij Betoogschrift heel, in onze Stad te verspreiden, in 't welk hij de venijnige gal uitbraakt die zijne groene ziel overstroomt, 't Is de razernij der wanhoop van ecneu hoogtnoe- digen kinkel die iu plaats van zijne plan nen te zien lukken die hem tot eer eu geld moesten leiden,nu eindelijk ziet en onder vindt dat bij reddeloos verloren is, dat bij onder 't algemeenc misprijzen cu de viu- nigste spotternijen van zijne vroegere partijgenoten gaat bezwijken Hoe worden de voorschriften van den Belgischen Volksbond schoon nageleefd Bekommeren wij er ons niet verder meè en gaan wij onzeu weg voort 1 Teelt van den voeder-maïs. In ons land, waar de zomer noch warm, noch lang genoeg is, rijpen de korrels van den maïs niet hij kan er nochtans voordeelig geteeld worden als voeder- plant. Natuur van den grond. De maïs kan gelukken in alle gronden, op voorwaarde dat zij diep, vruchtbaar en goed losge maakt zijn zij moeten zich ook gemak kelijk verwarmen en staande vochtigheid vormt een beletsel tot die teelt. Voorbereiding van den grond. Een akker diep en volmaaktelijk omgewerkt draagt veel bij tot de goede opbrengst der vrucht. Wanneer maïs op wintergraan volgt, zal men de stoppels eerst ondiep omwerken dan in den herfst volge eene gewone beploegicg om den stalmest ouder te delven eindelijk nog eene diepe be ploeging, die zooveel mogelijk vóór den winter zal uitgevoerd worden In de lente, zal de voorbereidiug van den groud volle- digd worden door oene gewoue beploeging of door den hakploeg, gevolgd van het noodige eggen en rollen. Bemesting. Eene sterke bemesting voornamelijk van stalmest is de regel. Men kan niet te sterk bemesten want de maïs is weinig blootgesteld aan het neer slaan. Men 7.al terzelfder tijd phosphaat- mesten (400 a 500 kg. raetaalslakken) per hectaar toedienen en zoo het lichte gron den geldt zal men ook potaschmest geven (600 a 800 kg. kaïuiet.) De maïs ver«*ischt eene groote hoeveelheid van die meststof. Voor maïs geteeld als navrucht zal men op het oogenblik der beploeging 300 a 400 kg. superphosphaat aan deu grond toedieuen, indien hij arm is aan phos- phoorzuur, alsook de hoeveelhoded pot aschmest hierboven aangeduid zoo do groud zandachtig is. Eon bijvoegsel van stikstofmest, onder vorm van aal of soda nitraat (250 a 300 kg. per hectaar) zal rijkelijk winstgevend ziju door de aanzienlijke vermeerdering iu de opbrengst, die het zal veroorzaken. Bezaaiing. - Het tijdstip der bezaaiing is voor ons klimaat tusschou 15 Mei en 15 Juli. Vroeger gezaaid zou de,maïs kunnen lijden door de late kou der lente zoo de bezaaiing plaatsgreep na den 15 Juli dan ware de wasüjd tc kort om uog eene voldoende opbrengst te kunnen geven. Het zaaien beeft plaats met de hand of in rijen met eene tusschenwijdte van 0,25 m. a 0,40 volgens de scboffeliogcn met de haud of met de schoffelploeg uitgevoerd zullen worden. De planten zullen in de rij van 10 tot 20 centimeters van elkander verwijderd zijn volgen men den maïs van kleine of groote hoogte teelt. Op zeer rijke gronden gebruike men de grootste afstanden. Men bedekke de zaden met 2 a 3 centimeters aarde door middel eener zeer oppervlakkige ploegvoor Men zaait 100 a 150 kg. per hectaar, volgens den rijkdom van den grond, den afstand der planten en de aangenomen soort. Men verkieze eene dichte bezaaiing boven eene dunne, do eerste levert tee- derder voedsel. De meest geteelde soort in ons land, is de maïs-paardentand, nog wol mdis-Ca- ragua genoemd, 't Is een reuzen maïs die in gunstige jaren 60,000 a 100,000 kg. groen voeder per hectaar geeft. De klei nere soorten, als de maïs-stowels-Even- green. De maïs quarantain, de maïs van Hongaryc kunnen ook geteeld worden, zij vereischen zooveel niet, geven een teeder voeder, maar de opbrengst is kleiner. Bewerking van den grond na de be zaaiing. Eenvoudelijk twee schoffe lingen in lentetijd gegeven en waarvan de eerste zoo gauw mageliik na het schieten uitgevoerd wordt. Om dc voeten der plan ten meer stevigheid bij tc zetten, is het geraad7.aam ze aan te hoogen. Door deze Bewerking bewaard men ook meer frisch- heid aan de voet der planten en veroor zaakt er het ontwikkelen van nieuwe wortels. Licht om begrijpen is het dat do met de hand gezaaide planten alleenlijk en hoogsten kunnen ge weed worden. Oogst. Het afmaaien mag niet te laat geschieden, anders worden de sten gels te hard. Men begint gewoonlijk den oogst van de voedermaïs op het oogenblik van de verschijniug der risten die aanlei dingzullen geven tot de mannelijke bloem. Het maaien zal 's morgens of 's avonds geschieden uiet iu den dag en wel om eene al te snelle verwarmiug van het voe der te voorkomen. Stippen wij ook aan dat de voedermaïs zich goed in silos be waart. L. Van Den Behck, Landbouw-ingenieur. In het artikel van zondag laatst dat wij over dit punt schreven is oene leemte ge slopen. Eenige woorden zijn weggevallen. Daar zij er noodig zijn om ons gedacht te doen begrijpen willen wij de zaak herstellen. Wij schreven Maar hoe zal die ge lijkstelling volgen zonder de Staatskas onder de lasten te doen bezwijkeu 1 Daarop volgt onmiddélijk Bravo. Dat stelsel verdedigt Denderbode al lang.» De lezer zal het bemerkt hebben dat daar woorden ziju weggevallen. Het volgende moet er tusschen ge plaatst worden Natuurlijk door toe lagen aan de scbolen in verhouding van het getal leerlingen. - Wij zullen er nu bijvoegen dut Klokke Boeland dit schoolstelsel reeds heeft ver dedigd eu dat dit in volle lettors heeft gestaan iu 't programma der demokraten. Zij schreven - E. Schoolkwestie. Verplichtende schoolgaug met toelage van den Staat aan elke wel ingerichte school in evenredigheid van 't getal leer lingen. Dat is klaar en duidelijk. Het geuzenorgaan onzer stad beweert nog dat de geestelijkheid der Vereenigde Staten vrede heeft met de onzijdige school. Wie van verre komt mag stout liegen, zegt het spreekwoord. Weluu dat heeft die schrijver gedaan. Wij zullen het bewijzen in een volgend artikel. Wij mogen van nu af beweren dat do geestelijkheid geen vrede heeft met de onzijdige school in de Unie van Amerika. Wij bestatigen tot nu toe dat van zijn bewering de groote geleerde die zulke tegenstrijdige stommiteiten iu Dendcr- galm uitkraamt; geen bewijs heeft gele verd om ons te toonen dat de katholieken vrede konden hebben met eene school die door roode kapiteins als broeikassen van socialisten zijn bestempeld. en onze Land van Aelst De Werkman en andere volksfoppersorganen krioelen gedurig van do hatelijkste ophitserijen van werklieden tegen hunne meesters, van pachters tegen hunne eigenaars. Zo# schreef 't Land van Zondag 11. dat men voor de rijke damen welke te Parijs inden brand zoo ongelukkiglijk zijn om gekomen, als slachtoffers van hunne lief dadige genegenheid tot den minderen man, niet moet bidden. Dat leest men inderdaad in 't nummer van Zondag 11. Men luistere Jan Baptist, hebt ge voor de slacht- offers (van de brandramp te Parijs) niet n gelezen Ne nein, ik heb genoeg te n lezen voor mijn Heiligen en mijn fami- n lie... En daarbij z'hebben in hm leven geld genoeg gehad om voor hunne ziel te zorgen.... Wat edele, wat christelijke gevoelens hebben tocli dio Chipkahelden En on danks hunne schandalige ophitserijen sproken die twistzoekers gedurig van den Paus en roepen ze uit dat de H. Vader hunne gedraglijn goed keurt O die scbijuheilige volksbedriegers I Die booz.e aauvuurders van den klassen strijd Maar wij willen do aandacht onzer ge oorde lezers inroepen op de woorden vol beteekeuis welke Z. II.Leo XIII tot Z.H. Mgr De Crolière, Bisschop van Namen komt te richteu. - Blijft volkerden, zegde Z. H. Leo XIII, in het heilzame werk der stich- ting van allerlei inrichtingen om den miudereu man behulpzaam te zijn naar s ziel eu lichaam blijft die eendracht der geesten en der herten bewaren overal zoo wenschelijk en herhaalt wel aan allen Geen klassenstrijd, maar de toenadering van grooten - en kleinen onder de bescherming der Kerk en van 't Evangelie Christi. Het koppel van twee van Chipka zal zich wel wachten die sckoone woorden van vrede in huune gazetten over te ne men het ware immers aan de arme dut sen die niet anders lezen dan hun geknoei, ter kennis brengen dat de H. Vader hunne gedurige opstokcrijen bij woord en schrift alkeurt. Dat mogen die arme dompelaars niet weten niet waar, Sibbedominés Om die menschen zand in d'oogen te wei pen is het beter gedurig te zageii met pater Liberatoremet Mgr Ireland en anderen waarvan er weinig te vreezen is dat zij tegen de valsche uitleggingen der fariseers van Chipka ooit zullen protest aanteekencn 1 Deze begrooting is deze week gestemd door de Kamer. In de bespreking heeft onze Volksvertegenwoordiger, M'De Sade- leer, do aandacht der regeering gevestigd op twee belangrijke punten. Hij heeft vooreerst gevraagd dat, in het belang vau onzen landbouw cn onzer nijverheid, het miuistorie van oorlog voor het aaukoopen der legerbehoeften paarden, vleesch, bloem, kleederen, enz., de voorkeur zoude geven aan de Belgische produkten. Hij heeft het voorbeeld ingeroepen van de vreemde lauden en namelijk van Enge land, waar de minister van oorlog over eenige weken verklaarde voor dergelijke leveringen de Engelsche produkten te bevoordeeligen. De minister heeft verklaard dit punt grondig te onderzoekenIeder jaar heeft M. De Sadelcer gevraagd dat het hulpgeld voor de soldaten, die uit hoofde van ziekte opgedaan in het uitvoeren van hunnen dienst het leger moeten verlaten, zoude vermeerderd worden. Over twee jaren stemde de Kamer op zijn voorstel, eene vermeerderiug van 6 duizend franken; en nu bcdaukte hij de regeering die eene nieuwe vermeerdering voorstelde op dit crediet van 25,000 fr.; vermeerderiug die door de Kamer gestemd werd. Inhuldiging van 't vaandel dei- groene socialisten. 't Land van Aelst kondigt aan dat het vaandel der groene socialisten op Zondag 13 Juni aanst. plechtig zal ingehuldigd worden. 13, Judascijfer hoe wel gepast Naar wij vernemen is er in den groeueu booge- ren raad fel geredetwist over de kwestie van te weten wie het vaandel in den stoet dragen zal.Die eer wilde men voorbebou- dou aan denSohodder. O feest van 't Lin deken wat zijt gij rein en zoet Maar na overweging bevondt men dat Schodder, de voorzitter van de wij kclub van Kerre- broeck, de doos nog uiet zal verlaten hebben.... Maar voor een man staat het groene leger uiet stil en men wierp de oogen op Polle De Neef, bijgenaamd de Lahcr, alias dc leurder des zoodags met 't Land van Aelst en -De Werkman maar 't is ook al mis! Polle is pisssst! Hij is de grenzen overgestoken, zijne 5 moe- derlooze kinderen aan de openbare lief dadigheid over latende, Polle, moet ge weten, wordt beschuldigd van zekere soort van groeneO feest van 't IAndeken wat zijt ge rein cn zoet Te Nieuwerkerken wordt er ook gerammeld ovér de helden daden van eenen voornamen groenen de- mokraat, grooten bewonderaar van onze Mertoleer. Wat soortje toch is er bij het groene leger zoo al ingelijfd Groote waarheden. Verleden zondag sprak Staatsminister Becrnaert te Waver eene redevoering uit over de Eendracht in de welke, het zij ter loops gezegd, hij, M. Becrnaert, even al3 M. Woeste en onze H. H. Bisschoppen, de scheurmabende pogingen der valsche demokraten laakt en veroordeelt. Wij willen hier eenigo regelen uit die merkweerdige redevoering laten volgen Laat ons deu huidigei. toestand, zoo sprak 31. Beernaert, te samen onderzoeken, n Ik ben overtuigd dat het menschdoin voor- n uitgaat. Er zijn hier vele werklieden tegen- woordig, ehwel dat cc aan hunne ouders n vragen hoe zij over vijftig jaren gehuisvest, n gevfed en gekleed n aren. Dc daghuren zijn vermeerderd, de prijs tan nat noodig of nuttig is tol hel leven is bedrnld. De waarde van het kapitaal daalt gesta- n dig. Drij ten honderd is hedendaags bijna a een groote intrest. liet is bewezen dat de n twee bijzonderste nijverheden onzes lands, a de houillekolen en het ijzer, dezer laatste n jaren aan de kapitalisten slechts 2 1/2 ten a honderd hebben opgebracht. Al wat het n kapitaal heeft verloren is door den arbeid a aangewonnen, n En verder Er i6 niemand onder ons die zou willen a leven gelijk zijne ouders. a Hoeveel werklieden zien wij niet mees- a ters worden Hoevele werklieden zijn er a niet, wier kinderen morgen zullen meesters ziju? a Integendeel, er zijn vele fortuinen die tot n niet zijn gedaald, omdat zij door het werk a niet bevrucht waren. En verder nog a Het is te wenschon dat de huidige toe- stand nog verbetere. Maar op voorwaarde n nogthans dat mon de vermeerdering van n loon niet aan do sterke dranken bestede. n Weet ge wel dat er jaarlijks in België om 400 3IILLIOEN FRANK gedronken a wordt, dus om zooveel als al de budjetten n deslandste samen bedragen Weet ge a wel dat met hotgene er in België, iu twee a jareu tijde verzopen wordt, onslandeken in a een aardsch paradijs zou kunnen herscha- n pen worden (Luidruchtige toejuichingen a en handgeklap n Dat is gesproken 1.... Wat oneindig verschil tusschen die moedige en recht zinnige verklai ingcu van M. Beernaert en de schijuhtilige en venijnige taal onzer groene socialisten, die om het volk naar hunnen kant te trekken, de menschen gedurig beklagcu, aanhitsen, ontevreden maken en bovendicu door ailcrlei valsche en onuitvoerbare beloften iu slaap wie- gen I Als onze Woeste des tijds in de Volkskamer bovenstaande groote waar- hedeu voor oogen hield als Denderbode in den zelfden zin schreef, oh dan spuwden de Sibbedominés vau Chipka vlam en vuur en poogden zij ons bij 't volk hatelijk to maken. Maar de olie eindigt toch altijd met boven te drijven. En zoo is het ook met de waarheid.Het volk bedriegen door valsche beloften dat heeft geenou duur. 't Gene aan de volks foppers van Chipka overkomt is daar een nieuw bewijs vau do valschheid hunner beloften is nu zelfs voor den domste be wezen en icdcreen4kcert die kwakzalvers den rug toe. Snullemans Pie klaagt putten in d'aar- de eu klept alarm Men zet Chipka zonder vievers 1 roept hij bedrukt uit... En Saucissemau Dolf wordt telkens van de nachtmerrie hereden als hij aan de afrekening denkt dio op den eersten Zoudag van Juli 1898 moet gebeuren. Nog 13 maandekeus dus, geen eeuwigheid meer 1... Sic transit gloria mundi Verschrikkelijke bedreiging Het nieuws dat den laatsten bundel van onze saucissenhcld Daens hier opsteekt en zijne matten reeds aan 't oprollen is, is overal gekend. Door de waro katholieken, werklieden, landbouwers en burgers, door al wie met de ijdelheid in den handel en wandc-l vau den hertlap onzer geuzen bekend is, wordt dat nieuws met de meeste voldoening be groet. Maar bij de liberalen en socialisten .en ook bij de papieren democraten verwekt het integendeel een gekerm en een getier die meer en meer in hevigheid toenemen naarmate de groote afrekening van li"" nadert. Onze geachte lezers kennen reeds de hartverscheurende jammerklachten van ons priesterhatend geuzenbladje ten voor deele van zijnen lieven heer pastor Douche. Ehwel, ziehier hoo een boterpapiertje van Leuven, getiteli Nieuw Loven eenig^ orgaau der christene demokraten van 't arrondissement van Leuven, ver schijnende alle 14 dagen, hoe dit groene bl au je de mare van de oplating van on- zen vierde beeft ontvangen Indien er behoudsgezinden zijn, wier eenige drooin is priester Daens uit de Ka- mern te krijgen eu die daarom niet zouden 'i aarzelon tot. die schelmdaad mede te werken, zullen zij zich, hopen wij, bij tijds herinne^ n dat de democraten in al de arrondissemen ten HUNNEN LEIDER ZOUDEN TE „WREKEN HEBBEN, OVER ZULKE WRAAKROEPENDE ONRECHTVEER- DIGHEID. Ze zullen dus hunner leider wreken 't Zal i.en donderslag geven Oei! oei !l oei welke verschrikkelijke be dreiging Maar hier een vraagsken, Groentje, man Als het waar is dat men elders, bij voorbeeld te Leuven, onzen saucissen- held zoo genegen is, waarom neemt men hem dan niet over Elk zijne goestiiig. Wij willen er niet van, waarom hem ons dau willen opdringen?... Ge wilt. hem, zegt ge, wel neemt hem en laat ons met vrede !I! Indien gij hem aanneemt, be richt er ons van en wij zullen u uwen held meegeven met de bierschuit op Leuven Referendum. M. Janson heeft in den Senaat een wetsvoorstel neêrgelegd, om op den eersten zondag van juli een referendum voor te schrijven over twee vragen Moet men do plaatsvervanging afschaf fen Moet men het leger herinrichten, met het oog op do nationale verdediging te versterken De Staat zou natuurlijk alweer die liberale klucht betalen. Soort bij soort! Het verraad onzer groene socialisten had aan ons verkwijnend geuzenkliekje eenige hoop geschonken. Dank aan de medewerking der Donchcrij hoopte ons kliekje er eens te Aalst even als te Ninove en Geerards- bergen, in te lukken, het stadhuis te ver overen, ja, zelfs ook van nevens onzen saucissenman een geuschen candidaat te doen verkiezen in de kamerkiezing van 1898. -6 Maar!... Maar om daarin te lukken zou de Doucherij moeten machtig genoeg zijn om de kath. partij te verscheuren. Helaas I... Onze geuzen die reeds van over weken aan UEloile Beige schreven dat jopjd Saucis achteruit krabt gelijk de kiekens, bestatigen met hertzeer dat de toestand van hunnen held van dag tot dag verslecht, dat de Doncherij ziek, ge- vaarlijk ziek is en hierdoor die zoete hoop verdwijnt van hier ooit de geuzerij van eenigen tel te zien worden. En ora hunne woede bot te vieren, val len ouze geuzen tegen de katb. partij cn tegen Denderbode uit als razige helhon den en stellen zich aan als verdedigers vau hunne hartlappen, de gebroeders Daens, de twee zebedeussen van Chipka 't Is waarlijk geestig om lezen terwijl men iu dat geusche boterpapierken niets anders dan hoon, smaad, beleediging en lastering voor den Godsdienst en onze brave Priesters aantreft, wordt de sibbe- .dominé van Chipka er met roozen be kroond !?1... Wel mag het u bekomen, lieve saucis senman Zoo hebt ge nu de verzekering dat er in Juli 18P8 toch iemand met u zal com passie hebben, als de kiezers u met klank naar de maan zullen gezonden hebben om er de politieke hansworsten te gaan ver tegenwoordigen 1 De uitgravingswerken in de steenkool mijn van Dauipremy, onder den grond, waar de kerk op gehouwd was, had in de muren bersten doen ontstaan, die deden vreezen dat het gebouw vandaag of mor gen zou ineen zakken. Men moest zelfs, voor het verrichten der goddelijke diensten naar de oude kerk terugkeeren. Het kerkbestuur deed het mijnbestuur een proces aan, dat eindigde met eene veroordeeling van het laatste. De eigenaars der myn zullen dus voor eene andere kerk moeten zorgen. Notaris Verhaegen.— De voortvluch tige notaris Verhaegen zal binnen kort voor de assisen van Brabant worden ge daagd. Daar de man in Griekenland is, zalmen hem bij verstek oordeelen. Zijn passief bedraagt 900,000 fr., het actief slechts 200,000 fr. Zijn bijzonderste slachtoffer is de fa milie De Bremaecker, die voor meer dan 191,000 fr. werd bestolen.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2