Zondag 30? Mei 1897. 3 centiemen per nummer. S2ste Jaar 3163. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. Onzijdig onderwijs Schooldwang. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LIBERALEN SOCIALISTEN. DE RING Een tweede Maquinay. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique «uuui. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adyertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 29 Mei 1897. EN In Denderbode van 9 mei hebben wij bewezen dat noodlottiger wijze het libe ralism tot collectivism voert, dat, volgens het woord van Vooruit, de socialisten de eenige logieke liberalen waren. Het groot orgaan van het licht in Aalst heeft dat willen loochenen. Die groote geleerde heeft eene kolom en half van zijne ellendige arme proza opgevuld om dat te bestrijden maar hij heeft niet eene enkele bewijsrede gevonden om te doen zien dat Denderbode in zijne bewering ongelijk had. Wat hij gegeven heeft is een staaltje van zijnen geest maar als dit schrijvelaar- ken denkt dat hij geestig is geweest dan heeft hij deerlijk den bal mis geslagen. Die arme jongen zit sloot en hij wil ons artikel in 't bespottelijke brengen maar och God 1 op welke armtierige wijze I Wij hebben er waarlijk medelijden meê. Daar hij onze bewijsvoering niet heeft aangeraakt, blyft zij pal rechtstaan als eene onomstootelijke waarheid. Wii kunnen maar niet hegrijpen waar om die groote geleerde uit de Vrijheid straat dit wilt loochenen. Reeds lang heeft wijlen Anspach, oud-burgemeester van Brussel,gezegd dat het liberalism het socialism in zynen schoot draagt. (Le libéralisme porte le socialisme dans ses flanes.) Wat belieft er u, Dendergalm In April 1895 schreef het groot doctri nair blad van Antwerpen - Le Précur- seur - «De Vandervelden, de Denis, de Picards, de Furnémonts, de Grimards, de Demblons zijn geen geboren socialis ten. Het zijn liberalen van eergisteren, radikalen van gisteren en socialisten van vandaag. Het zyn revolutionnisten. Eenigen tijd te voren had een ander blad van Antwerpen, een geuzengazet van denzelfden deesem, geschreven. - Wij gelooven dat in plaats van de socialisten af te zonderen men ze vast hechten moet aan den groep der liberale macht. Tusschen katholieken en libera len is er een grondig verschil maar tus schen doctrinair en, progressisten en so cialisten maar een graad van ontwikke ling, een min of meer. Dit ook is het gedacht van M Feron dat hy met zooveel welsprekendheid in de Réforme van 1 oogst 1894 ontwik kelde. De socialistische werklieden, schreef hy, houden gemakkelijk huis met de libe ralen, dat zij liberaal genoemd worden of niet, dat zy zich soms tegen de libe ralen keeren zij blijven heel doordrongen der liberale gedachten. - Is het dus van wege het groot licht van Dendergalm waarlijk niet bespottelijk te durvon zeggen indien zij de kerken willen afbreken, de godsdienst-vrijheid VAN DEN Aartsbisschop BOON EN. 1- VERVOLG. Inderdaad, eerweerdige Heer antwoord de de onbekende met eene bevende stem, en men zag dat hij zich beschaamd gevoelde, zich met eene zoo verarmde kleeding te moeten aanbieden.... Och zoo gij wist.... Tranen en zuchten benamen hem de spraak hij kon niets meer zeggen. Bedaar u, vriend, zit neêr, zeide de eerbiedweerdige priester met zijne gewoone goedheid, zeg mij zonder omwegen wat n tot mij heeft geleid Kendetgij mijne ellende, riep de vreem deling wanhopig uit, den prelaat te voet val lende, gij zoudt niet verwonderd zijn dat ik u kom stooren Onttroost u niet, sta op, spreek, wat is •r gaande Eilaas wanneer men altijd in welstand heeft geleefd, waaneer men nooit iemand iets heeft moeten vragen, wanneer in het herte eergevoel en eigenliefde schuilen, hoe bitter, hoe hard is het de hand te moeten uitsteken om onderstand te vragen Onze armoede is geen schande, wanneer wij er zei ven de oorzaak niet van zijn, zei de bisschop. vernielen zij hebben het van de liberalen niet geleerd. Is daar een oogenblik aan te twijfelen De geuzen hebben den Godsdienst, het Geloof ondermynd, het bespottelijk ge> maakt in de oogen van hot volk de ker ken uitgescholden als tempels van bijge loof zij hebben zelfs gewenscht de pastoors en kloosterlingen aan de deur van het land te mogen zetten (Dender galm september 1891). Is het dan te ver wonderen dat het volk een stap verder wil eo de kerken tot gasthuizen vervor men) (Vooruit). Schijnheilig weg vraagt de groote lan taarn uit Dendergalm nog indien de socialisten de afschaffing willen van den eigendom hebben zij het van de liberalen geleerd t Ons antwoord is zekerlijk. De geuzerij van 1789 heeft de kloostergoederen inge palmd, de bezittingen der verbannen ede len aangeslagen. De socialisten volgen dit voorbeeld. De liberalen hebbe» den eigendom ge schonden door hunne wet op de studie beurzen. Geleerde magistraten ontzeggen aan de kloosters het recht te bezitten en hebben zelfs merkurialen gemaakt om te bewij zen dat de Jacobynen van 1793 heel wel hadden gehandeld. Een geschiedschrijver Hermann Per- gameni, hoogleeraar te Brussel, denkt dat de katholieken in de boet mogen gesla gen worden alleen omdat zij lyk de geu- zery niet denken, omdat zy katholiek zijn en gelooven. De socialisten even als de geuzerij tas ten de kloosters, de geestelijken enz aan. Zij willen den eigendom afschaffen, het eigendomsrecht vernietigen welke de geu zerij aan de katholieken had ontzegd. Vooruit heeft dus honderdmaal gelijk als hij schrijft dat de socialisten de eenige logieke liberalen zijn. Hierop komen wij nog terug. Tot verheffing komen door on- s rechtveerdige middelen dat is eene ware n schande. Dit lezen wij in 't Land van Aelst van zondag 23 mei 11. Dat is eene groote waarheid en ook zijn wij hierover met 7 Land van Aelst nu toch eens 't accoord geraakt.... Door dit schandalige uitvindsel van een wijf dat de katholieken van Aalst hadden uitgekocht voor duizend franks, is «jud Daens tot kamerlid gekozen geworden, is hij tot verheffing gekomen.. en door on- rechtveerdige middelen tot verheffing komen is eene ware schande, zegt 't Land van Aelst. Indien er op een onrechtveerdig mid del kan gewezen worden, dan is het wel op het uitvindsel van 't omgekochte wijf, dus is de verkiezing, de verheffing van jojud Daens, eene ware schande Als de heilige man van Cbipka dat an ders kan uitleggen en aantoonen dat wij niet 't accoord zijn, 't woord is aan hem Neen, neen, eerweerdige Heer, ik heb er geene schuld aan ik heb altijd gewerkt, en mijne vrouw en kiuders ook. Arme vrouw Zij is overleden natiën maanden lijdens, die al mijn geld, al wat ik bezat, hebben uitge put. Ik zelve ben sedert lang eener hevige overanderdaagsche koorts ten prooi, die mij allen arbeid ontzegt. Kortom, ik ben tim merman mijne vrouw werkte kant. De oud ste myner kinderen is nog geen twaalf jaar oud, en ik heb er zes. Oordeel nu over dan ellendigen staat van ons verarmd buisgezin. Ik ware Uwa Hoogweerdigheid nog niet komen stooren, bedreigde ons geene nieuwe ramp.... Aan den eigenaar mijner woonst ben ik zes maanden huishuur schuldig ik heb hem, vóór eanige weken, om uitstel gesmeekt, maar heden heeft hy mij met norschheid toe geroepen zoo gij mjj morgen om zeven uren de 8omme van vijftig guldig niet brengt, zal ik openbaarlijk uwen huisraad doen verkoo- pen, en u op straat werpen. In dit uiterste, beroofd van alle hulpmiddelen, niet wetende waar ik mij sou wenden, ben ik tot Uwe Hoogweerdigheid gekomen, daar ik uwe menschlievendheid kende help my, om de liefde Gods, of ik ben verloren en onteerd. Maar, vriend, hernam de Aartsbisschop er bekommerd, gij hebt toch nabestaanden en vrienden.... u Ja, die mij in myne ellende hebben ver. laten, zeide de bedelaar bitsig. Maar ik kan toch iedereen niet helpen, Maquinay is de naam van een advokaat van Verviers die na eenigen tijd kristen demokraat te zijn geweest naar het socia listisch leger overging. Vlaanderen ook heeft zulken droeven held gevonden in den persoon van M. Plancquaert, eertijds in ons arrondisse ment kandidaat der demokraten. M. Plancquaert, opsteller van 't Recht zwemt voor goed niet alleen door zijne handelwijze maar door zijne leerstelsels in socialistische waters. In Gent bij Vooruit is een jubelkreet opgestegen. Die kreet is de venordeeling van M. Plancquaert. Denderbode heeft meer dan eens aan getoond dat de demokraten vau de soort van priester Daens in de kaart speelden der roode omwentelingspartij door het ophitsen van den boer tegen den eigenaar en van den werkman tegen den patroon. Het overmatige beloven kan ook niets anders dan gunstig werken voor de vol- ;elingen der Fransche Jacobijncu. In- terdaad, wanneer het volk bermerken zal dat de vervulling dier beloften naar de Grieksche kalenden zijn verzonden, zal het de demokraten den rug keeren en hulp en troost zoeken bij het roode jan hagel. Door het toedoen der demokraten zal het de katholieken aanzien als vijanden vermits dezen al de hevigste achteruit kruipers en volkshators wekelijks door hunne bladeu worden uitgescholden op hatelijke en leugenachtige wijze Dat was een eerste stap. M. Planc quaert heeft den tweeden gedaan welke noodlottig op den eersten volgen moest. Hij verdedigt het echt kollectivism, als hij schrijft Van den oogenblik dat het werkge- reedschap het zij grond voor den landbouwer, werkhuis of gereedschap voor den nijverheidswerkman ont- snapt aan de handen van den werkman, dan staat de ellende voor zijn deur, voorafgegaan van den woeker. De so- ciale kwestie gaat meer en meer ver ward geraken, naarmate men langer wacht om den weg op te gaan waardoor de werkende klas in bezit moet worden gesteld van het arbeidsgereedschap. Dan eerst zal de woeker uitgeroeid zijn. - Zulke taal mag Vooruit voeren, maar een kristen demokraat nooit. Het eenige besluit dat uit die woorden te trekken valt is deze do sociale kwes tie mag niet als opgelost aanzien worden zoolang de werkman geen eigenaar is der werktuigen, in ander woorden, de mijn aan de mijnwerkers. Dat is echt kollectivism. Dat M. Plancquaert betracht eens de werklieden deelgenoot te zien in het bezit der werktuigen, dat zou er door kunnen, maar in dio samentrekking de eenige op lossing zoeken der sociale kwestie dat is te sterk, dat is socialism. Wil M. Plancquaert zijne leerstelsels in't praktijk brengen door de tusschen- hemam de prelaat, een uitvluchtsel zoe kende. Och hemel, verstoot mij niet, Uwe Hoogweerdigheid is mijne laatste hoop moet ik hieruit gaan zonder de bedoelde somme te bekomen, zoo zal ik voor mijne kinderen niet meer verschijnen, ik moet sterven.... Sterven, zegt gij, sterven n ripp de pre laat met eene ontroerende verontwaardiging. Heeft God den mensch naar zijn evenbeeld geschapen, omdat deze den middel zou zoeken om zich van het leven te ontmaken Och laat zulke gedachten varen. Gij zult immers wel iemand vinden, die medelijden met uwen ellendigen staat zal hebben, Ik heb aan alle deuren geklopt, men heeft mij weggezonden zonder mij te willen aanhoo- ren. Eilaas vervoorderde de vreemde zuch tende, wanneer ik hier kwam smeeken en bidden, meende ik niet het zelfde lot te moe ten ondergaan. Van Laren, fluisterde de Aartsbisschop met ongeduld in de oor van zijnen sekretaris ware er toch geen middel....» «Uwe Hoogwaardigheid weet toch wel dat er geen geld in hare kas moer iB. Ik zou nogtans gaarne dezen man helpen. Is zijn verhaal wel waar? vroeg de jonge priester met eene zekere wantrouwigheid. Kan er bedrog schuilen onder zulk bitter klagen Aanschouw zijne droevige gelaats trekken. Zou een logonaar zulke indrukma kende taal kunnen spreken En ik kan hem komst van den Staat dan zal niet een en kel socialist afkeuren wat bij daarover schrijven zal. Wij stellen dus vastde Somergem- scbe Breydel wil de gemeenschap der goederen. Het blijve onverschillig of zijn kreet zijn zal of niet den grond aan de landbouwers, de mijn aan de mijnwer kers, want op dit punt zijn de socialisten het zelf niet meer eens of te wel dat de Staat algemeen eigenaar weze der voort- brengstmjddelen. Hij volgo Maquinay hij verlooehene nu den Godsdienst waarin hij is opgevoed; hij belade Hem zelfs met smaadde groote stap is gedaan. Arme PlancquaertGij had veel taleut 't is niet te loochenen maar de hoogmoed die alles bederft heeft u ten gronde gericht. Uw val weze een voor beeld voor uwe kameraden. De ervaring heeft over de onzydige scholen uitspraak gedaan. Wat het ge zond verstand oordeelde is door haar be krachtigd geworden. Het onderwijs zonder God is eene broeikas van socialisten geworden, van mannen die niets anders droomen dan onze instellingen te vernielen en onze samenleving 't onderste boven te keeren. Triomfantelijk, riep Anseele eens uit toen hij de vruchten bemerkte der godde- looze scholen van Gent eu bijzonder der rationalisten school van St. Amandberg De onzijdige seholen ziju kweekscholen van socialisten en collectivisten. Reeds lang voor hem was dit onderwijs zelfs door klaarziendeliberalen veroor deeld. Een Belgische geus van het zuiverste water Lebeau had beweerd dat een god- delooze schoolmeester slechter was dan de pest. Niettegenstaande dat hebben wij een Aalsterseh geuzenorgaan de verdediging zien nemen van eenen onderwijzer van Meenen Cappernolle die openbaarlijk de goddeloosheid aanpredikte en aan de kin deren zegde dat nooit een God had be- staau I Datzelfde blad verdedigt nu nog do onzijdige scholen Proper Denderbode heeft reeds meermalen het woord van den protestant Guizot, eeu go- leerde Geschiedschrijver herhaald De luchtkring der school moet kristen we zen Dit woord kan niet genoeg herhaald worden. Een andere geleerde wiens bevoegd heid door de geuzerij zoo dikwijls inge roepen wordt is niet min uitdrukkelijk. Wij bedoelen Jules Simon, eeu vrijden ker, eeu republikeinsch oud-miuister van onderwijs Hij schrijft in een artikel La vie con temporaine niets geven, niets, zegt gij, zelfs geen zilveren stuk. Oh ik beu diep te beklagen, n Er lieer8ckten eenige oogenblikken stilzwij gendheid in de eetkamer, gedurende welke de eerbiedwaardige prelaat in eene nieuwe mij mering viel. Eensklaps vielen zijne blikken op den her derlijken ring, dien hij aan den vinger had. Ik ben gered, mompelde hij bij zich zei ven, een ongelukkige zal voor de eerste maal van hier niet gaan zonder troost beko men te hebben.' Mijn vriend, zeide hij, opstaande ou go- heel opgebeurd, hoeveel hebt gij noodig om uit uwe moeielijke gesteltenis te geraken Vijftig gulden, antwoordde spoedig de bedelaar, bemerkende dat deze vriendelijke vraag eene gunstige oplossing zou bevatten. Van Laren, zeide de Aartsbisschop stil aan zijnen sekretaris, dien hij in den hoek van de kamer had getrokken, en den ring aange boden, hier is nog iets, waaraan ik niet dacht. Loop spoedig bij Beels, den zilversmid van hier rechtover, verzoek hem u zonder uitstel de weerde te geven van den kostelijken amethyst in dezen ring in plaats kan hij er voor *t oogenblik eenen valschen steen in steken later koopen wij eenen echten. Maar, n onderbrak nog eens de jonge priester, dat ik toch vooral eenige inlich tingen ging vragen, vooraleer dat ik uwe orders volbrenge. n Denkt gij er wel aan, Van Laren, met Geeft ons scholen van den Staat die vrij zijn, waar elkeen den Godsdienst zijner familie, bet Geloof zijner moeder wedervindt Geeft ons geene onzijdige scholen want ze zijn slecht Stelt tegen over de anarchistische leer noch God, noch Meester I de monschelijke leer God, Vaderland, Vrijheid. Zoo besluit Jules Simon. Zekerlijk heeft de Fransehman niet altijd zoo gedacht. Met zijne grijze haren is hem eerst de wijsheid gekomen. Hij heeft de uitslagen der onzijdige school gezien en dit heeft hem doen na denken. Het kristen geloof is in Frankrijk te niet en na mate de Godsdienstzin in het volk te loor ging daalde ook het zedelijk peil op schrikbarende wijze. De echtscheidingen vermeerderden ter wijl het getal geboorten schrikkelijk ver minderde bij zooverre dat langs alle kan ten alarmkreten opstegen. Gaat het zoo voort het is gedaan met de toekomst van Frankrijk. Dit heeft Jules Simon ingezien en hij is edelmoedig op zijn stappen teruggekeerd hij heeft het werk der onzijdige scholen veroor deeld waaraan hij een groot deel zijner krachten had besteed. Dit strekke tot les en wij bevelen zijn gedrag ten zeerste aan de overwegingen van het Aalsterseh geuzenorgaan wiens uurwerk onder dit betrek vijftig jaren is achteruit gebleven. De snul die in 't Aalsterseh geuzenor gaan op zulke belachelijke als tegenstrij dige wijze over den schooldwang schrijft en die nochtans zooveel verstand beweert te hebben dat bij aan anderen de les wil spellen en pensums ogleggcu (sic) heeft het toepet in oen zijner artikels vooruit te zetten dat de priesters vau Amerika plechtig hunnen voorkeur hebben uitge drukt voor de onzijdige school en dat de onfeilbare Paus die meening niet heeft afgekeurd. Eerst en vooral stellen wij vast dat die verwaande bol eens te meer zijne gene genheid heeft keubaar gemaakt voor onzen katholieken Godsdienst. Die snul heeft met opzet gelogen of te wel weet hij niet wat hij schrijft. Gezien zijne tegenstrijdigheden zouden wij het laatste gemakkelijk kunnen aannemen. Het Amerika waarvan die geleerde bol spreekt zijn wel de Vereenigde Staten. Nu indien de geestelijkheid zoo plech tig haren voorkeur voor de ouzijdige scholen had verklaard hoe komt het dau dat neven de openbare Staatsscholen er bijna overal katholieke scholen zijn of worden opgericht 1 Dat schijnt heel zonderling. Op die eenvoudige bewering heeft dio geleerde snul niets gezegd of weet hij niet wat er in de Vereenigde Staten omgaat Wat zijne leugenachtige bewering den zulk een weder en zoo laat, verre van hier misschien te moeton loopen.... Neen, neen, doe wat ik u zeg wat is er aan gelegen, dat op tien maal dat men geeft, men eenen keer bedrogen zij de negen andere vergoeden zulks ruim. De sekretaris liep uit. De Aartsbisschop ging weder in zijnen zetel rusten, verzocht den vreemdeling zijn gemak te nemon nevens hem, eu ondervroeg hem met de grootste welwillendheid over zijnen rampspoedigen toestand. Deze maakte hem dan bekend dat hij Jan Van Ellen heette eu oen klein huis bewoonde in de nabijheid van O. L. V. Kerk. Welhaast kwam Van Laren terug hij na derde den prelaat, liet eenige goudstukken in zijne hand glibberen, hem in de oor fluiste rende De steen was 80 gulden waard morgen zal Beels den valschen amethyst in den ring zetten, n Zie hier, Van Effen, hiermede kunt gij u oogenblikkelijk uit den slag trekken, riep do prelaat, vol blijdschap uit,hiermede kunt gij in uwe behoeften voorzien, tot dat gij we der aan het werk geraakt. Iloo zul ik u over dezen dienst dankbaar zijn n zeide de timmerman ontroerd, en zich diep voor den bisschop buigende. Genoeg, genoeg, leef nu gelijk een ware kristone, en volbreng uwe plichten van mensch en vador meer heb ik u niet te zeg- bodem inslaat zijn de verklaringen der Bisschoppen. In hunne vergaderingen hebben zij verklaard dat eeno parochiale school op ieder dorp even noodzakelyk is als eene kerk zelf. (C fr m. Coucile Baltimore tit VI. cap. I.) Aan de priesters en geloovigen leggen zij de verplichting op er te stichten en te onderhouden en aan de geloovigen er hunne kinderen te zenden. Zij laten slechts het bijwonen der openbare Staats scholen toe als er geene katholieke scholen bestaan. Wat belieft er u, geleerde kinkel Wat meer is de katholieken, schryft burggraaf de Meaux, laten luid hunne grieven hooren tegen do schoolwetten. Zekerlijk hebben zij de vrijheid maar de wet maakt een verschil tusschen hen en hunne medeburgers. De openbare scholen worden met het geld van allen betaald maar zij leveren voor allen dezelfde voor deden niet op. De katholieken wier ge weten niet toelaat er hunne kinderen heen te zenden betalen voor anderen zij dragen eenen dubbelen last vermits zij, na de openbare scholen betaald te heb ben zij nog hunne bijzondere scholen moeten onderhouden. Zou men niet zeggen dat wij in I zijn wanneer wij die grieven lezen Aartsbisschop Hugues staat aan het hoofd van die schoolbeweging en indien do snul uit de Vrijheidsstraat ooit een letter van dien geleerde kerkvoogd had gelezen, zou hij nooit de pyramidale stommiteiton uitgekraamd hebben die hij nu heeft neergeschreven. Eu die jonge snul was toch zoo aanma tigend Hij legde andere pensums op om op zijtoe dwaasheden te hebben geweigerd te antwoorden O wat geuzenverstand 1 In het gedeelte van Amerika waar de Iudiauen wonen, willen de staatsmannen dezelfde wetgeving invoeren. Tot hiertoe wierden in die streken de hulpgelden onpartijdig verdeeld tusschen üe katho lieke en de onzijdige Staatsscholen in verhouding van het getal leerlingen. Daartegen verzetten de Bisschoppen en de Missionarissen zich hevig. Wil de snul zich op de hoogte brengen hij leze eens: Statistics of Catholic Indian edu cation and civilisation. Sedert 1885 gaf de Staatskas jaarlijks meer dan een millioen dollars uit en in 1889 bereikte het cijfer 1400,000, waar van 561,950 aan de vrije scholen ging en de rest aan de Staatsscholen. Laat dit alles ons niet toe, lieve lezer, te besluiten dat de arme kinkel de eerste letter niet weet van de zaak waarover hij schrijft? Wij zouden hem dit niet ten kwade duiden had hij niet een zoo aan matigende toon aangeslagen en anderen als onwetenden uitgescholden. Arme kinkel 1 Weefnijverheid.Het congres der weefnijverheid zal te Gent gehouden wor den op 6 Juni. Het vakonderwijs zal een der punten van de dagorde uitmaken. gen, r> hernam de prelaat met goedheid, an dere bewijzen van dankbaarheid cisch ik toch u nietga, en wees Btoeds braaf eu deugd zaam. n Van Effen, diep getroffen, liep de kamer uit. Zijne Hoogwaardigheid, riep de sekre taris nit, mag wel zeggen dat deze dag voor haar niet verloren iB Van Effen had zijnen toestand met geene overdrevene kleuren afgeschilderd. Zijne woonst getuigde vnn eene des te droevere, des te pijnlijkere armoede, daar men er spo ren zag van vroeger welzijn. Geen bedelaars kleed is afschuwelijker dan datgene, welk van verloren rijkdom getuigt. Is de armoede van eenen behoeftige, sedert jaren in de el lende gedompeld, leelijk, veel aanstootelyker is het verval van een groot huis, van eene familie, die aan eene gelukkige middelmatig heid gewoon was. De ongelukkige vader des huisgezins had zich gespoed om zonder uitstel zijnen hdis- meester te voldoen en bad eenige kleine schul den vereffend. Later was zijne gezondheid ook allengskenskens gebeterd hij mocht dus ho pen dat hy door den arbeid zou terug krijgen hetgeen eenen ongunstigen samenloop van omstandigheden hem had doen verliezen, toen een nieuw ongeval, schrikkelijker dan al de vorige, eeu nieuw ongeluk over zyn hoofd stortte. (WOllDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1