Pol en Stant. Woorden en werken Greene rechtzinnigheid. Van tak op tak. Pol zwerft rond op zijnen boomgaard en onderzoekt de fruitboomen. Stant. Staan er al op dan, Pol Pol. l)o peren begint ge goed te zien,. Staut, maar voor de appels is 't nog wat vroeg. Stant. En hoe T. is 't. Pol, zullen ze gelukt zijn Pol. Do pereleers zullen breken, Stant, als z'er nog maar den helft op en blijven. Stant. 'k Heb nochtans op veel plaatsen al hooren zeggen, Pol, dat er geen peren en zullen zijn. Pol. Wel, Staut, dat haugt dikwijls af' van de streken cn ook van ae soorten van 't fruit; rnaar bier zijn de ganzebol- len, de gravellen, de zaveiperen, de mer- televi8kesperen en «ie suikerperen ten minsten tot nu toe, allerbest gelukt. Stant. En boe zou 't zijn meè d'appejs, Pol Pol. Hewel, Stant, 'k zeg u dat het nog te vroeg is om daarover te jugoren: maar 'k en twijfel er niet aan of we zul len er ook konlent van zijn. Stant. En hoe is 't meê 't steen- fruit, Pol Pol. Zeer stillekes, Stant; kerzen. krieken en pruimen zijn mislukt; maar de peechen zullen wel opbreDgen. Stant. Wat dunkt u nu van 't weêr, Pol? Pol. Wel, Stant, 'k geloof dat we nu den zomer gaan krijgen; 'k heb 't overi gens alzleven hooren zeggen dat de kruis- dïgen eerst moeten voorbij zijn, eer dat 't goed weèr afkomt. Stant. 'k Heb van de jaar t'Aalst ook meê de kruisen meê geweest, Pol, cu er was redelijk veel volk bij. Pol. Hier en blijft er niemand niet t'huis, Stant, tenzij voor de wacht t'hou- den en 't noodzakelijk werk te verrichten Stant. Ja, Pol, do boerkes peizeu meer op onzen lieven Heer als veel mannen van de stad, en daar balen z'eer van. Pol. 't Is van Hem dat alles moet komen, Stant en die 't alzoo uiet en peist, maakt zijn rekening mis. Stant. Hcwel, Pol, zijt ge kontent geweest van uwen dag als ge naar Aalst gekomen zijt Pol. Jamaar, Stant, laat ons in huis gaan om daarvan te spreken; want Ka is er zot van cn ze zal er ook wel hour woordeken woten in te placeren. (Ze trekken biunon). Ka. Wel, Stant, wel gekomen; zot u bij, we gaan cr nen goeien pot op zet ten; want vivan Aalst 1 Stant. Dat was een spel zondag, he Kaken Ka. Och, Stant, zooveel volk zoo veel drapos 1 zooveel muzieken en bij zonderlijk zooveel bocquets Stant. 't Is waar, Kaken, 'k en heb 't nog van mijn leven in ons Aalst niet gezien; en bijzonderlijk zooveel ple zier en kontentement onder 't volk ll! Ka. Eu al die eeuwige briefkes en plakkaten op d'boeden cn op do mutsen Stant. Ja ja, Kaken, 't waren alle maal kristene slaven die in den stoet gingen. Ka. Watte, Stant, kristene slaven Wat beteekent dat Stant. Toetoet, Kaken; de donsjen haddeu verledea zaterdag een smaad schrift uitgegeven tegen den direkteur van onzen katholieken Werkmanskring en vivan Aalst en vivan uwen katholieken Werkraanskring 1 Stant. Maar 's maandag 's avonds hebben we daar nog nen keer fel plezier gemaakt Kaken Ka. En wat was er dan nog te doen, Stant Stant.— Wel, Kaken, onze direkteur heeft ons daar allemaal getrakteerd meê pistolets, hesp en bier 1 Ka. Goed maar, Stant, en dat voor g'heel den Werkmanskring? Stant. Voor alleman, Kaken we waren wij daar ten minsten meê veertien honderd man en elk was deftig besteld. Ka. Hij baalt er eere van uwen di- rekteui, Stantmaar alia, die brave werkmenschen hadden 't toch verdiend. Stant. W'hebben ons daar aller best vei zot, Kaken daarbij ze speelden daar scbooue stukken muziek, en er is nog deftig gezongen daarbij Ka. Dat heet ik bandelen meê de werkmenschen, zip Stant, dat zijn ander pataten als die menschen gedurig opma ken tegen al dat er is, en danrentusscben niemeudalleu doeu voor hunne welvaart. Stant. Eu 't is alzoo dat al ons werkvolk het begint te verstaan ook. Kifcen; z'en moeten er nimmer van heb ben van die grootsprekers en albelovers; en mocht bet morgen kiezing zijn, ge zoudt die scheurmakers en revolution- nairs nen post zien pakken: Ka. Kan 't missen, Stant Ze kun nen nog nen keer afkomen meê 't fameus wijf !!1 Stant. Of meê 't fameus brief keu Stemt voor deu merteleer. Ka. Ja ja, Stant, laat zo nu maar wijven en merteleoren zooveel zij willen den bosch in, Stant, eu dat voor eeuwij en drij dagen Stant. Ja, Kaken, 't is spijtig ge noeg «lat we nog een g'heel jaar moeten patiëntie hebben maar alia, 't zal dan zooveel to plezieriger zijn I Ka. Maarjajaat, Stant en daaren tusschen geen verdriet gemaakt, maar gewerkt cn gestreden, tot dat alle klod- demaus buitengecijferd zijn. Stant. Zij gerust, Kaken; maar ik ben nog al gepresseerd vandaag, en nu moet ik voort. Pol. 'k meende nochtans, Stant, dat ge mij vandaag nog wat zoudt verteld hebben van die fameuze schoolwet die de groote man der vrijheid in de Kamers gaat voorstellen Stant. 'k Zal dat doen, Pol, de naatste week ge zult dan gemakkelijk verstaan hoe dat die groote predikant, van de vrijheid van ons allen waarlijk kristene slaven zou willen maken. Pol eu Ka. Goed, Stant; en wel t'huis. Stant. Dank u en tot wederziens. OF •nze geachte lezers zullen zich herinneren dat ten gevolge der schandalige aanvallen die de leiders der Daenspartij van Aalst en So- mergem gedurig tegen de katholieke burgers en werklieden richten, de Belgische Volks bond eenen rondgaanden brief aan de bij hem aangeslotene maatschappijen heeft toegezon den. Die brief schrijft zekere verplichtingen naar de welke de aangeslotene maatschappijen zich moeten gedragen op straf van verbanning uit den Bond. Deze brief eindigt met den volgenden op roep De aangeslotene groepen die denken in 'l cer- volg deze gedragslijn niet te kunnen volgen, B zouden rvijselijk handelen bij den Belgischen n Volksbond kun ontslag in te dienen. b Wij hebben ons de vraag gesteld, hoe zekere 0 Daensisten die nitnoodiging van zich uit den al de menschen die deel maken van onzen Volksbond te verwijderen, zullen beantwoor- Werkmanskring bij den Volksbond sedert zijn bestaan aangesloten, een schotschrift uit te geven, in 't welk hij op de scbandaligete wijze alles aanrandt wat de hooger beroepen rond gaanden brief van den Bond hem voorschrijft en oplegt van te eerbiedigen. Onze Priesters worden er in uitscholden voor verkochten aan de rijken Do mindere man wordt er in aangehitst tegen den burger De kath. werklieden worden er op de lafste ij zo Ln uitgekreten voor bedelaars en chris- tene slaven Ziedaar, Vlaarnsche Volk bet antwoord on zer Daensisten op den rondgaanden brief vap den Volksbond Is het waar. ja of neen, dat wij voorzegd hebben. (Wij die dat volkeke kennen en ons dus door hunne behendige knepen uiet laten om den tuin leiden.) dat die gasten totaal onbekwaam zijn van zich te beteren, dat zij zonden voortgaan inet te doen wat zij tot hiertoe gedaan hebben en dit ondanks al hunne behendige vredesbetuigiugen. Nu, wij zijn benieuwd te vernemen wat onze Brnsselsche Confrater van het schoon mauifest van Daens zal zeggen. Te zelfdertijd kan bij ons zijn gedacht zeggen over de onder werping van 'l Recht van l'lancquaert aan J~ bevelen van den Volksbond. Zal onze Confrater nu nog eenig geloof hechten aan de GOEDE INZICHTEN van Daens-Plancqnaert en Coic Onze Brusselsche Confrater kondigt ons ook aan dat .lepid Daens hem verklaard heeft dat bij eu zijne kliek VURIG den vrede wen- schen. n Het zoo gemein als laf schimpschrift hier te Aalst in 't licht gezonden tegen onze brave katholieke en antisocialistische werklieden moot aan onzen Confrater de overtuiging geven dat Daens met hem den spot heeft wil len drijven als hij bij hem zijne vredelievende gevoelens ten opzichte der kath. partij heeft doen gelden. Wat denkt onze Confrater van die fop perij Daens heeft ook aan V Maamsche Volk aan gekondigd dat ZIJ kortelings voorstellen zullen doen om overeen te komen en dat die voorstel den statu quo zal zijn voor wat de kandidaturen betreft. Die latijnsche woorden willen zeggen, vriend lezer, dat Daens zal voorstellen dat, men hem zijnen kamerzetel onbetwist zou laten behouden (primum mikten dat men aan zijne makkers een tweeden zetel belove voor later.... moest er een openvallen. (Cras tibi Prosperken en CuU Waren wij in de plaats van Daens wij zou den ons de moeite sparen dit behendig voorstel tc doen Denderbode. zoo als altijd, spreekt hier vrij en in eigen naam en zegt Naar ons inzien is er van wege de kath. ereeniging slechts een enkele antwoord mogelijk (wel te verstaan, als de kath. Vereeniging zich geweerdigd te antwoorden) en dat is de volgende I)e katholieke Vereeniging, de katholieke Werkmanskringen, de Bonden der katho- lieke antisocialistische Vakvereenigingeu, de katholieke domokratische Vereenigin- Kring, wierden daarin als kristene slaven uitgemaakt; cn daarom hebben z'allemaal een papier op hunne muts of op hunuen hoed geplakt, waarop dat z'huu eigen zeiven kristene slaven noemden. Ka. Z'hebben gelijk, Stant, dat ze En wij hebben er bijgevoegd dat men die bezetenen met naam Plancquaert-Daens en Cnic hoegenaamd niet kennen moet om er een oogenblik aan te twijfelen dat ze nooit vrij willig den Volksbond zullen verlaten en di om d# eenvoudige rede, dat zij er slechts zij ge daar den grond omdclft, zult ge eencn vetworm onder den struik vindeu. Die vetworm zou het volgende jaar tot eenen meikever volgroeid zijn. Op vele plaatsen wordt tegenwoordig eeds jacht gemaakt 'op do meikevers. Minister De Bruyn heeft veel kleine hulp gelden uitgeloofd voor de kinderen die meikevers vangen. Le Bien public sprekende over het Feest vau onzen Katholieken Werkmans kring, laakt op de strengste wijze het schimpschrift door I'. Daens, in naam van de groene socialisterij, in 't licht ge zonden eu in 't welk onze werklieden, leden van den kath. kring, worden uitge scholden voor bedelaars en slaven. Wij zullen niemand verwonderen, zegt onze Gentsche Confrater, met te zeggen dat de betooging van zondag 11. met eeu zeer kwade oog is gezien ge- n weest door de ouoverhaalbaren of kop- pigaards. M. Daens heeft de noodzake- n lijkheid gevoeld van, te dezer gelegen- - heid, een betoogschrift in 't licht te brengen bij duizenden verspreid en gericht tot de christene slaven van Aalst. - Onze Gentsche Confrater vertaalt voor zijne lezers eenige der beleedigingeu in 't schimpschrift uitgebracht tegen onze katholieke werklieden en tegen den E. II. Ponnet en eindigt met de volgende lakende veroordeeling Wij aarzelen niet tc zeggen dat cene i) dergelijke taal schuldig is. Vooreerst omdat zij de kath. Geestelijkheid las- tert welker onbaatzuchtigheid zij ver- denktvervolgens omdat zij strekt om, tusschen de ongelukkige!» en de pries- ter welke de ongelukkigen ondersteuut, - eenen afgrond van wantrouwen en haat - te delven. Ziedaar, geachte lezers, de veroordee ling door het groot orgaan van ons Bis dom uitgesproken. Gendarmerie. De dienst der gen darmerie, van de buiteDbrigades zal weldra aanzienlijk gewijzigd ou verzacht worden, daar de verouderde correspondencies voor het vervoer vau gevangenen,door de tegenwoordige vervoermiddelen geene re den van bestaan meer hebben. gen, de katholieke Boerenbonden- van meê zulke onnoozelbeden lachen maar ingetreden om, onder den dekmantel van den worden die dousjen nu toch stapelzot Stant.— 'k En weet ik dat niet, Kaken; maar razend.dat waar, volgens mij, beter gezeid. Ka. Van koleire, he Stant omdat ze gewaar worden dat ze den berg afrijden meè de vitesse of meê den expres. Stant.Ge zijt er, Kaken; maar daar is ferm om gelachou door al 't volk van onzen Kring en door alle brave Aalste- nareu. Ka. En wie en zou om zulke kuren niet lachen, Stant? En onzen M. Woeste die was ook in den stoet, niet waar Stant? Stant. Jaai, Kaken en z'hebben den braven en verdienstelijken man veel eer aangedaan, want dikwijls hebben z'bem beplakt en 'k heb meè honderde kecren hooren roepen vivan onzen M. Woeste leve M. Woeste 1 Ka. 't Is Wel verdiend, Stant; want dat is schoon voor hem en voor d'andere hoeren representaten cn ook voor d'bee- ren senateurs,enz. van alzoo te zamen meè de werklieden van Aalst de feest vau hun nen Werkmauskring en van hunnen direk teur te komeu viereu. Stant. En dat en zal niet gemakke lijk vergeten worden ook, Kaken; want we zagen ons katholieke representanten "al geern omdat z'alles doeu wat ze kun nen voor deu werkmensch en den gerin gen man, maar in 't vervolg zullen ze wij nog liever zien. Ka. "t Is plicht, Stant, 't is plicht; en hoe was't 's avonds meè de verlichting? Dat moet buitengewoon schoon geweest zijn; want daar hingen meè duizenden en .duizenden glazekes Stant.Hewel, Kaken, zo was schoon cn zeker schoon; maar 't weèr giog toch wat tegen; er was to veel wind eu daarbij 't begon te rogenon. Ka. Ja, Stant, dat is spijtig. Stant. Jaat, Kaken maar w'en hebben ons niet tc min wel gamuseerd; want tot den tien uren 's avonds was er plezier en geestdrift iu den Kring zonder weerga. Ka. Alia, Stant, nog nen keer, Bond, hun helscho werk van haat en opsto- kerij tegen de kath. Partij des te beter te kunnen voortzetten. Het orgaan der Daensisten van Brussel Het Vtaamsche Volk kenrt onze hevige taal af Wij willen geloof hechten, zegt dit blad. - aan de goede inzichten waarmede de de- n mokrateu van Aalst, in de Volksbond n getreden zijn. Die. gcvoeleiis van volkomono vertrouwen in de goede inzichten n van 't kliekje van aajud Doncho verwondert ons niet van wege een blad dat verscheidene leiders der volksred ders in zijue redactie telt Maar al de vrije, belanglooze eu niet ver blinde katholieken oordeelen er gansch anders over. I genoe gen akte van het volgend antwoord van Klokke Roeland op den omzendbrief van den Volksbond u Deze brief is geschreven met 't doel de n vereeniging te vernauwen tusschen al de n demokrnten die strijdeu onder de bannier b van deu Volksbond. Mócht dit doel overal bereikt worden. n Ja, vriend lezer, 't is Klokke Roeland van Ninove die dat schrijft Klokke Roeland die openlijk een verbond heeft aangegaan met de liberalen en socialis ten tegen hot katholiek bestuur van Ninove en die aldus DEZE STAD IN' HANDEN' HEEFT GELEVERD VAN DE VRIJMET SELAARS DE DEYN EN Cole - Niet waar dat wij groot ongelijk gehad hebben van aan de - goede inzichten b van dat christene blad te twijfelen Onze Brusselsche Confrater vindt de zeem zoete verklaring van Klokke Roeland BE HENDIG Voor u, Confrater, kan dat behendig schij nen. Maar wij, eenvoudige katholieken der provincie, wij kennen die schoonsprekers maar al te wel wij zien hunnen Uagelijkschen handel en wandel.... en, wij zijn niet onnoo- zel genoeg om ons door do behendigheid der verraders onzer partij te laten foppen. Doch al wat wij voorzegd hebben, is reeds voorgevallen Daens komt alhier legen onzen katholieken gansch ons uitgestrekt Arrondissement van b Aalst zullen, op tijd en stond, te samen en op de wijze dio zij het zullen beslissen, n hunne kandidaten voor do Volkskamer en n Senaat VRIJLIJluaanwijzen. n Al wie het verlangt, gij, Daens, gelijk n iedereen, mag zijne kandidatuur voor- b stellen. b Indien gij, Daens. dus oordeelt te mogen aanspraak maken op de genegenheid en de b erkentelijkheid der kath. kiezers indien gij denkt de noodige hoedanigheden te be- b zitten om de kath. partij te vertegemvoor- n digen en de zedelijke en stoffelijke belan- gen der katholieken te verdedigen eu te n handhaven tegen de aanvallen van geus en b socialist, ehwel biedt uwe kandidatuur aan b en de kath.'kiezers zullen beslissen, b Oh wij weten zeer goed dat Daens zich wel zal wachten van met dit zich eenvoudige eu natuurlijke antwoord vrede te hebben. Ten eerste hij zou moeten afbreken met de liberalen en de socialisten die tot biertoe zijn eenige steun zijn gewees^ en die hem de 3/4 der stemmen hebben gegeven door de welke hij, in 189-1, iu de olkskamer is geslopen dit ware zich blootstellen van tusschen twee stoelen in de asscho te vallen. Ton tweede Daens weet maar al te wel wat er hem to wachten staat van wege do kath. Burgers en Werklieden die hij en zijne kliek- jannen in de Volkskamer, on meetuigen, in schotschriften op de schandaligste wijze heb ben uitgescholden en nog dagelijks uitschel den En "t is juist daarom dat Daens zon willen dat men hem eeneu zetel zou afstaan zonder stamp of stoot Nog een woord Waar is de tijd dat Daens, om onze kandidaten te beknibbelen gedurig uitriep dat ze NIET door acht honderd afge- veerdigden moeten aangewezen worden, maar wel rechtstreeks door het gansche katholieke kiezerskorps Nu heden zou hij, Daens, willen, NU DAT IIET ZIJN EIGEN PERSOONTJE GELDT, DAT HET VOOR IIEM IS, dat eenige perso nen. het Comiteit van den kath. Bond des Arropdissements uitmakende, hem, zonder eenige raadpleging, een mandaat van volks vertegenwoordiger zouden verzekeren met zijne kandidatuur aan't katholieke kiezers korps op te dringen Dat noemt men getrouw zijn aan princie pen Wat teleurstellingen staan er dien man nog te verwachten De Nog iets over Meikevers. - tyd der meikevers is weer daar. Tot hiertoe werden de meikevers niet algemeen aanzien voor schadelijke iusec- ten. Nochtans zijn er weinig kerfdieren die meer schade aan land- eu tuinbouw teweeg brengen. Het zijn wel juist de meikevers niet, die de schade aanrichten, maar wel de wormen, waarvan zij voortkomen. Om de wormen te keer te gaan, is er echter maar één afdoendo middel en dat is de meikevers tc dooden. Die wormen, vetwormen genaamd, ko men voort van de eieren, door de meike vers gelegd eu gedurende vier jaren tot meikevers ontwikkelen. Gedurende den tijd dat zij in den grond verblijven, knagen zij een overgroot getal wortelen van planten af, welke zij doeu sterven. Die wormen zijn zeer verlekkerd op de wortelen vau aaïbeziënstruiken. Als ge eene aardbeziestruik ziet verdrogen, en neen, geachte menschen, geene spijtige zaken geweest te Aalst, het is de Hand der Goddelijke Voor zienigheid die den rechten en zekeren weg aautoont zoo schreef Het Land van Aelstden 16 juni 1895. Dus, volgens de schrijver dezer regelen is de volksfopperij vau Aalst, in hare scheurmakerij, in haar verraad der katho lieke partij, ia haar bondgenootschap met liberalen en socialisten, in 't ver spreiden der socialistische leerstelsels, in hare aauvuriDg van den klassenstrijd, in hare valsche uitleggingen der ency cliek jRerum novarum, in hare misken ning der pauselijke en bisschoppelijke voorschriften en vermaningen, met een woord, in al haar doen eu laten door de Hand der Goddelijke Voorzienigheid ge leid geworden. Wij willen hierin geen godslastering zien maar wel de uitspattingen vau iemand die door greuzeloozen hoogmoed en dorst naar eer en baat min of meer van streek is geraakt, vau iemand waarvoor men vreezen moet dat hij eindelijk te Gheel zal aanlanden. Indien wij de overtuiging hadden dat zekere Cbipkahelden waarlijk gezond van geest zijn, dan zouden wij hun vragen Waart ge ook door de Hand van den Allerhoogste geleid, als ge die canailjen- streek van 't omgekochte wijf hebt ver zonnen, die politieke smeerlapperij aan de welke priester Daens, de hoofdopstel ler van 't Land van Aelst, zijne verkie zing als kamerlid te danken heeft Waart ge ook door de Hand der God delijke Voorzienigheid geleid, als ge die zoo verachtelijke als snoode beleedigin geu eu lasteringen naar 't hoofd hebt go sling» id vau onze dienstdoende priesters van Aalst eu elders, van onze katholieke gekozenen, van tal van katholieke bur gers en werklieden Waart gij ook door de Hand der God delijke Voorzienigheid goleid als ge het zoo vérre drijven dorst van de eerbaar beiden do echtelijke trouw van deugd zame en eerbiedweerdige katholieke vrou wen te verdenken Waart ge ook door de Hand der God delijke Voorzienigheid geleid als ge de brave deftige maar arme werklieden van den kath. Kring, omdat zo naar de groene pijpen niet willen dansen, hebt uitge scholden voor zebedeusen, sibbedomi- nés, zeemenissen, plattekeesmannen, fla- jekesmauneu, venten om in d'erwten te zetten, sauspannen, jillens, soepsoldaten enz., enz. Was bij ook door de Hand der Godde lijke Voorzienigheid geleid, hij, die op 't einde der verledene week de leden van onzen katholieken Werkmanskring uit kreet voor slaven, hunne vrouwen voor slavinnen en hunne kiuders voor slaaf- kens Ja, dat zouden wij aan zekere Chipk; helden vragen, hadden wij de overtuiging dat ze ten volle hunne vijf bezitten. Maar wij nemen hunne geestesgesteltenis in acnt en stellen hun dus dio vragen niet. Laat ons medelijden hebben met die helden geene wraakneming, beste le- zefs, handelen wij als katholieken en zeggen wij Ach, Heere, vergeef het hun want de sukkelaars weten niet meer wat ze doen 1 Hollandsch vee. Het hollandsch vee is, met het sluiten der Belgische grenzen, iu Holland schier uiet te ver- koopen. De Nedcrlandsche boereu klageu hitter; want van hun vee kunnen zij geenen prijs meer maken. Op veel plaatsen slachten de landbou wers hun vee zelf en verkoopen het te hunnent cn ia den omtrek. Men betaalt nu, voor eerste kwaliteit undvleesch met beenen, 35 ct., zonder beenen 40 ct. het pond. EUendige volksbedriegers. Vrienden landbouwers, gij, welke de christene demokratcn, op hunne moerin gen iiebt hooren uitroepen en in hunne schimpschriften gelezen hebt dat de pachtprijzen der landgoederen moeten afslagen en dat ze door de wet moeten bepaald on geregeld worden. En dat het zal gebeuren, werd er bijgevoegd, waa neer er een dertigtal christene demokra tcn ter Volkskamer zullen zetelen. Ehwel, vrienden landbouwers, dat is een voudig ellendig hoerenbedrog en 't is heerke Benkineen christene demokraat die het ons zegt. in zitting der Volkskamer van woensdag 11. Luistert eens naar wat heerke llcnkin zegt - De pachtprijzen kunnen heel zeker door de wet niet bepaald worden. - Als men spreekt over den droevigen toestand der boeren, vergeet men te dikwijls dat de verhooging der pachten b heel vaak te wijten is aan dc mededin- b ging onder dc pachters zeiven. Ze zouden zich moeten vereenigen. Dus, M. Roukin, men lette wel op, een christene demokraat, zegt dat zij de christene volksfoppers, die vóór de kie zingen van 1S94, beloofden dat zij, de pachtprijzen zouden doen afslagen door eene wettelijke regeling, aan de menschen leugens hebben wijsgemaakt dat ze de menschen bedrogeu hebben, dat zo ellen dige volksbedriegers zijn. Telegrammen. Wij hebben don derdag 11. gezegd dat wij ons de teksten der telegrammen zouden trachten te bezorgen welke Zondag 23 Mei aan Z. II, den Paus en Z. H. Mgr Stillemans zijn gezonden geworden en ook de antwoor den. Ziehier de vertaling Aan Z. H., Leo XIII Rome. Tien duizend kath. werklieden des Arrondissements van Aalst, met hunne kath. afgeveerdigden Woeste, De Sade- leer en Diericx vergaderd om de tiende verjaring der stichting van den kath. Werkmanskring vau Aalst te vieren, vra gen U eerbiediglij k den apostolische zegen. (Get.) Raemdonck, Pastoor-deken; Eug. Van Itterbeek, oeryroorzitters B" Leo Betbune, voorzitter. Antwoorden B" Leo Bethune', Aalst. De H. Vader schenkt uit ganschcr hert den ge vraagden zegen aan de kath. werk lieden van Aalst en aan hunne katholieke Volksvertegenwoordigers. (Get.) M. Cardiuaal Rampolla. Raemdonck, Pastoor-deken, Aalst. Te Rome aangekomen, verhaast ik mij mijne dankbetuigingen en mijne wen- schen aan den Werkmanskring te zenden. (Get.) A. Stillemans. Uitgedaagd Denderbode heeft 't Land van Aelst over weken reeds uit gedaagd een zijner nr aau te wijzen in het welk priester Daens, iu zijne weerdigheid priester of in de uitoefening van zijn priesterlijk ambt wordt aangerand, gelas terd of beleedigd en 't orgaan van Cbipka zwijgt dat het zweet. Het ergste wat Denderbode ten laste van pi iester Daens gezegd heeft, was toen een onzer medewerkers schreef dat hij een weggeloopen jesuït is. En de Recht bank van Denderraoude besliste dat Den derbode slechts een waar feit uit het openbaar leven van priester Daens had herinnerd en het dus niet strafbaar was. En dat raakte dan nog zijne priesterlijke weerdigheid niet. Denderbode bevecht priester Daens niet als priester maar als politiek man, als verrader uit baatzucht der kath. partij als bondgenoot van liberaal en socialist, als volksverleider door valsche beloften, in een woord, als een hoogmoedigen poli- rieken kwakzalver die ons volk wil redden en do wereld van aanzien doen veran deren, maar die, op dat gebied nog te onnoozel is om 'nen puit te biechten. Iudieu er mannen zijn die den priestei als priester, in de uitoefening van zijne verhevene bediening aanranden en zelfs lasteren dau zijn het wel de schimp- schrijvers van Chipka die in de drij laatste nummers van 't Land van Aelst den E. H. Ponnet aanranden en lasteren in dc uitoefeoiug van zijn verhevene weer-iigheid, namelijk, bij de bediening van de laatste I1U. Sacramentcu aan de stervenden... Ziedaar waar de verstootelijke pries- tersbeleedigers huizen Opvoeding. De heer Goron, oud overste van de veiligheidspolicie „van Parijs, zegt, sprekende van den moorde naar Géomay, die moeder Antoniu ver moord had Deze 20jarige moordenaar was opge- groeid in het slijk der straten. Wie had hom ooit het verschil geleerd tusschen a het goed eu het kwaad. Hij was geen luiaard. Op de lagere school had hij alles geleerd wat men hem voorhield, maar de zcdeleer, a welke men in de school niet leert, is a vooral noodzakelijk. Men leert ze enke in het huisgezin eu die opvoeding ha< b aan Géomay ontbroken. Men vraagt zich soms af waarbij het komt dat Frankrijk zoo diep en zoo ras vervalt. Wat de heer Goron schrijft zegt het klaar genoeg. Hopkwestie. Men zal zich herin neren dat eenigen rijd geleden, alhier onder handteekenmg van 1'. Daens- Muyart, een schotschrift werd verspreid, in 't welk onze achtbare heeren Vertegen woordigers Woeste en Diericx worden beschuldigd de oorzaak te ziju van den lagen prijs der hop. M. Woeste protesteerde in zitting der Volkskamer van dijnsdag 11. tegen de on verdiende beschuldiging in dat schot schrift vervat en aojud Daens die er be schaamd over was, antwoordde dat hij niet verantwoordelijk was voor 't gene zijnen broeder Pie schreef. Maar denkt onze saucisseoman dan toch dat het niet algemeen gekend is dat de hevigste artikels die in 't Land van Aelst verschijnen tegen onze gekozenen en vooral tegen M. Woeste, uit zijn pen vloeien en dat onze Pie ze voor de nood wendigheid der zaak ondertcekeut Buiten het gewoonlijk deuntje over Pater Liberatore eu Mgr Ireland dat onze Pio alle weken afgeeft gelijk een papegaai die men bet aanleerde cu wat gezeevor eu loopende domme beleedigiugen is er van onze Pio in Land niets te vinden... Ja, dat weet Jan en alleman. In zitting van woensdag heeft de acht bare heer Tack van Kortrijk vele drogre denen van onzen merteleer weerlegd en be wezen dat M. Woeste in den kleinen prijs der hop hoegenaamd geene schuld heeft en gelijk heeft te zeggen dat er betrekke lijk den in- en uitvoer der Duitsche hop uiets kan gedaan worden vóór het eindi gen van 't handelsverdrag met Duitsch- laud. De achtbare redenaar deed hemer- ken dat om een verdrag te sluiten men ten minste met tweeën moet zijn en men verplicht is tot wederzijdsche toegevingen. Niet alleen de hop maar ook andere land bouwproducten mogen (niet over 't hoofd worden gezien en de verwerping van het traktaat zou vele landbouwers schadelijk zijn geweest. De iuvser vau Duitsche hop is sedert het traktaat verminderd. Nu, iu dezen invoer ligt de kwaal niet besloten maar wel in 't feit dat er te veel hop ge- plaut werd overal. 't Spijt ons dat plaatsgebrekjons noopt hier te moeten eindigen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 5 bottinnenstik- kers of stiksters3 goede schrijnwerkers; i goede schrijnwerker voor het huis Blondeel, te Sl Pieters-Jette 2 kleerma kers halve en volle gast dienstmeiden voor binnen en buiten de stad. Vragen werk 2 magezijniers kun nende fransch en vlaamsch 1 goede ho venier 1 letterzetter 2 voermans i daglooner voor '/2 dag. Geeft rekening Vóór de kiezing van 1894 beloofden de christene demo- kraten cn nu heden herhalen zij nog hunne beloften, dat ze de pachtprijzen zullen doen afslaan, dat ze den landbouw zullen doen herleven, dat ze de daghuren der werklieden in 't algemeen zullen doen opslagen, dat ze zullen zorgen dat alleman des zondags twee gerechten vleesch en bier op zijne tafel hebbe, enz,. Maar zij die zich door die dwaze belof ten heb beu laten verleiden, zitten er nu al te vergeefs 3 jaren laug naar te wachten.... Nu, als men aan die belovers vraagt wanneer zij hunne beloften zullen verwe zenlijken, dan antwoorden zij Zie, men schen, dat kan nu nog niet zijn,er zetelen nog maar een half dozijntje christene demokraten ter Volkskamer en zoodra er een dertigtal zullen zetelen zullen wij er mogen aan denken om te verwezenlijken wat wij u beloofden. Belachelijk uitvindsel, ellendige volks bedriegerij weer eens.... Moesten er nu morgen 30 christene demokraten ter Vofkskamer zetelen, zou den ze dan de meerderheid uitmaken Er zetelen op 't oogenblik een dertigtal socialisten ter Volkskamer, ze maken veel rumoer en dat is al. Maar er zijn geen dertig Kamerleden uoodig om eene wet voor te stellen, een enkel is voldoende. En ten bewijze, merteleer Daens heeft gansch alleen eene wet voorgesteld op 't verplichtend onderwijs... Waarpm kan hij nu ook niet gansch alleen eene reeks van wetten voorstellen die de pachtprijzen zullen doen afslaan die den landbouw zullen doen herleven die do daghuren der werklieden zullen doen vermeerderen die de inkomende rechten op de Duitsche hop en landbouwvoortbreugselen zullen vaststellen.... enz., enz. Ja, waarom stelt merteleer Daens dio wetten niet voor, hij heeft niemands hulp noodig. hij alleen is machtig genoeg En wanneer merteleer Daens die wetten zal gestemd gekregen hebben, dan zal hij zijne beloften getrouw zijn gebleven. Ik hoor de groenen te gelijk roepen Wij hebben de meerderheid uiet. Neen, g'hebt de meerderheid niet, maar als er dertig groenen iu de Kamer zullen zetelen, zult go dan de meerder heid hebben Neeu, nietwaar?... Merteleer Daens heeft wel alleen eene wet voorgesteld op den schooldwang, weet hij dat de meerderheid zijn voorstel genegen is Neon, niet waar En toch heeft hij zijn voorstel iugediend... Waarom kan hij nu ook geene wetten voorstellen die België en vooral Vlaan deren, volgens zyne beloften, in een waar luilekkerland zouden herschapen Als merteleer Daens die wetten niet voorstelt cn de menschen naar zijne beloften moeten wachten tot dat de christene demokraten meester ziju van 't bestuur des lauds dan zullen er reeds millioenen gefopten naar 'tpiereland gevaren zijn... Wij zeggen ten slotte Als merteleer Daens geene wetten voorstelt van aard om de beloftpn te verwezenlijken die hij deed om gekozen te geraken, dan is hij eenvoudig eeu valsche belover, coa volksverleider, iu andere woorden, eenen gemeenen kwakzalver. Wij verleenen volkomen oorlof aan onzen merteleer om deze bemerkingen ter Volkskamer voor te lezen.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2