Donderdag 3 Juni 1897. 3 centiemen per nummer. 529te Jaar 3164. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Kerk en de onzijdige scholen ZESDE CONGRES De alkool in de maag. DE DENDER BOD E. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad o frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Menschrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 2 Juni 1897. Dendergahn beweerde eens dat de Ke)k de onzijdige scholen niet afkeurde. De arme kinkel heeft waarlijk geen hos want bij heeft weêr eens te meer gelogen en de onbehendigaard heeft zich |op heeterdaad laten betrappen. Heeft die groote snul dan geheel eu tergeten dat hij niet weet wat er in Amerika omgaat wij kunnen het zijn geu- renverstand vergeven, maar dat hij ver reten heeft wat hij in zijn vaderland beeft beleefd dat is wat te sterk. De katholieken in België hebben ook eens een aanval voor de onzijdige school af te weren gehad onder het laatste geu- zenbestuur dat gedurende zes jaar België onder eenen vrijmetselaarshiel gebogen hield. Zijn die onzijdige scholen niet afge- keurd? Heerschap,beroemde pennelakei Onze bisschoppen hebben het gedaan en dePausheeft hunne handelwijze volko men goedgekeurd. Ah wat heeft Frère- Orban niec gedaan om van den Paus eenc ifkeuriDg vau HH. onze Bisschoppen te bekomen I Alles te vergeefs, niets be kwam hij en die groote man der geuzerij wreekte zich met den Belgischen gezant nit het Vatikaan terug te roepen De Paus heeft in België ,de onzijdige school afgekeurd. Hij heeft' het ook ge daan in de Vereeuigdo Staten van Ame rika. Bara alleen, het opperhoofd der Uenzerij, zou hier kunnen afkeuren wat t»j elders goed keurt bij dien grooten waalman gaat het immers Cela dépend acas.s Wat meer is Rome heeft in 1875 reeds «onzijdige scholen afgekeurd in Ame rika Dendergahn's schrijvelaarken weet dat niotl Arme jongen eu daarna hebt gij de verwaandheid als een groote magister lensoms voor te schrij ven en op te leggen adat men op uwe ezelarijen niet ant woordde. Onveranderlijk in hare leerstelsels is le Kerk zeer verdraagzaam in hare han delwijze. Daarom heeft zij voor Amerika Ie gevallen voorzien waarbij het de latholieke ouders toegelaten wierd hunne zinderen naar onzijdige scholen te zenden en hun ook als dau hunne plichten voor- wreef. 't Groot licht uit de Vrijheid- traat leze de Echo du Parlement van den 18 Januari 1879 en 't zal er een bis- woppelijken brief in vinden over den Bestand der Vereenigde Staten en de •lichten der katholieken. HET Welk is nu het gevolg der onzijdige scholen De North American revieuw heeft daar over een artikel afgekondigd gevloeid uit de pen van Richard Grant White (De cember 1880). Het is getiteld De nederlaag der openbare scholen. Hy schrijft Onder de instellingen die men als grondtrek der Vereenigde Staten aanziet is er waarschijnelijk geene waarin het volk van dit land meer hoog moed gesteld heeft als in het stelsel van openbare scholen. In wezenlijkheid is er geene instelling die meer onweerdig is van dit vertrou wen, van dien hoogmoed, geene die ooit zoo volkomen het doel gemist heeft voor het welke zij ingericht was. Hier is er iets slechter dan eene mislukking want de uitslag is betreurensweerdig en be dreigt een ondergang te worden. Wat belieft er het heerschap uit Den- dergalm Gij waart dus op slechte spoor maar ook waarom in Amerika gaan zoeken gaat naar 't noorden, naar Holland daar zult gij misschien een beter aas vinden voor uwe opzettelijke leugentaal of uwe te verre gaande onwetendheid. Onze lezers zullen zich afvragen waar om onze artikels doorspekt gaan met zoovele byteude benamingen. Dat is onze fout niet. Dendergahn is met hatelijke persoonlijkheden begonnen en wij doen niets anders dan hem zijne munt uitwis selen. Hebben wij ongelijk twderlijke avonturen van eenen Zeeman 49e vervolg. was het verraad, waarvan ik verdacht werd De opmerking van Brigstock dat er *el spoedig iets zou gebeuren, had zeker de bedoeling, dat zij naar een nieuwen kapitein wilden uitzien., zou het dan met mij gaan Ik bad ®°d, dat ik niet onmenschelijk behandeld ■ocht worden. Ik had sedert ons vertrek van Bristol reeds zooveel geleden, zooveel onder- noden, dat ik in weinige weken meer door staan had dan door andere zeelieden in eene aire eeuw wordt doorgestaan. De gedachte, dat ik dit schip in den steek ton moeten laten, welks behoud ik mij teu fooi had gesteld, was voor mij eeno grievende kleurstelling. Wat zouden Kate en de overige Wouwen, die geene gemeene zaak met de «rozen hadden gemaakt, wel van mij den ben? Dch, dacht ik, als dat door den duivel be- *tone meisje Alice Perry haar plan nu maar Belgische Volksbond. tc houden op Zondag 6 en Maandag 7 Juni 1897, (Sinksen) in het lokaal der GUde van Ambachten en Neringen Minderbroederstraat, LEUVEN. «o» REGELING. Zondag van Sinksen, 6 Juni (eerste dag). 10 uren 's morgens. Solemneele Mis in de kerk van S' Pieter. 11 uren 's morgens. Stoet der Maat schappijen van Leuven met de Congres leden, van de kerk naar het lokaal der Gilde. Vergadering Margaretaplaats. 11 ij% uren 's morgens. Openings zitting van het Congres in de feestzaal der Gilde. 3 tot 6 uren 's avonds. Zitting der afdeelingen. 6 ll2 uren 's avonds. Koude maaltijd in do zaal van den Katholieken Kring. wilde ten uitvoer brengen Zou het Kate in het hoofd komen, haar en de anderen aan te raden, de luiken te sluiten boven die mannen, die beneden waren, en zich van de overigen door overmacht meester te maken Ondersteld, dat eens zes hunner opgesloten werden, dan zou bet niet zoo moeilijk vallen, de andere zes door krijgslisten op te sluiten, door ze van elkaar te lokken, en verder, door zich op de mannen te werpen. De morgend ging voorbij niemand kwam meer in mijne kajuit. Het was stil op het schip, waaruit ik opmaakte, dat de matrozen een groot gedeelte der vrouwen noodzaakten beneden te blijven. Of was het door den indruk dien het hebben van een doode aan boord had gemaakt De ontsteltenis, door dezen zelfmoord onder de vrouwen ontstaan, moest nog niet geheel ge weken zijn. Zonder twijfel hadden zij het lijk nu reeds aan de golven toevertrouwd, en deze plechtigheid had allen zeker in eene ernstige stemming gebracht. Omstreeks een uur bracht Gouger mij mijn middagmaal. Ik sprak hem aan, maar hij zegde niets eu zag mij zelfs niet aan. Hij had hieromtrent blijkbaar instructiën gekregen. Zonder gedruisch sloot hij de deur achter zich dicht. De namiddag verliep de tweede nacht as op handen. Kr was olie in mijne kajuit Muziekfeest door dezon Kring, den Con gresleden aangeboden, waarna bezoek aan de Katholieke Jonge Wacht in haar lo kaal. Maandag van Sinksen, 7 Juni hoeede dag). 's Morgens bezoek van de merkwaar digheden der stad Leuven Hoogeschool, Kerken, Stadhuis, enz. Vergadering in de Gilde te 8 uren 's morgens. 10 uren 's morgens tot 1 ure 's namid dags. Vergadering der afdeelingen. 3 uren 's namiddags. Algemeene vergadering in de feestzaal der Gilde, waarop door de afvaardiging mijnwerkers, die in April laatst de mijnen van New castle bezocht hebben, verslag zal worden uitgebracht 5 uren 's avonds. Concert in de Gilde. Tafel der werkzaamheden. Eerste Afdeeling. De Beeoepsvebeenigdtgen. Studie over de voornaamste vraagstuk ken in het wetsontwerp over dc beroeps- vereenigingen vervat 1° De rechtspersoonlijkheid uitgebreid tot alle vereenigingeu die geeu winstge vend doel hebben. Verslaggever M. V. Hacotieau, van Ecaussines. 2° Recht aan de vereenigingeu handel te drijven. Verslaggevers M. Strybol, van S' Nikolaas (Waas) en M. Snöeck, van Leuven. 3° De betrekkingen van de beroepsver- eenigingen met derde personen. Ver slaggever M. E. Hecquet, van Jemap- pes. Tweede Afdeeling. Inbichting deb Beboepsvebeenigingen 1° Noodzakelijkheid der Vakvereeni- ging om het evenwicht en den vrede tus- schen kapitaal en arbeid te vestigen. De doeleinden welke de vakvereenigingen voornamelijk moeten nastreven. Ver slaggever M. Snoeck, voornoemd. 2° Voorwaarden die noodzakolijk tot de aanvaarding der leden moeten gesteld worden a) Moet men de toetreding tot zekere godsdienstige grondbeginsels eischen Moet men de uitoefening van zekere ze delijke regels eischen Verslaggever M. Jadoul, van Charleroi. b) Moet men de uitoefening van het ambacht eischen Eene zekere be kwaamheid Verslaggever M. Fr. In- gels, van S' Nikolaas (Waas). Mag men eereleden toelaten?In welke verhouding VerslaggeverM. Strybol, voornoemd. c) Moet men van de leden der beroeps verenigingen eene bijdrage eischen Verslaggever M. Van Hoorenbeek, van Brussel. d) Op welken ouderdom mag men als lid worden aangenomen? Moet men de vrouwen evenals de mannen toelaten Moet men de vreemdelingen aauvaarden Verslaggever Voornoemd. 3° Aan te wenden middelen om de doeleinden, die men zich voorstelt, te be reiken a) Doeleinden der leden onderling onderlinge bijstand onder alle vormen, spaarkassen, pensioenkassen voor don ouden dag, beroepsonderwijs, werkhuizen voor werkeloozen, leerlingschap, enz. Verslaggever: M. Backx, van Antwerpen. b) Doeleinden, de betrekkingen der leden met derden aanbelangende 1. Werk- en Nijverheidsraden Werk- rechtersraden. Verslaggever Eerw. Heer Pire, van Seraing. 2. Fabriekraden. Verslaggever Voornoemd. 3. Rechtstreeksche betrekkingen der beroepsvereenigiug met de nijverheids- hoofden. Verslaggever: Voornoemd. 4. Gepastheid der verstandhouding tusschen beroepsvereenigingen bestaande uit leden van verschillige zienswijze. In welke gevallen en tot hoever is zulke ver standhouding aan te raden Verslag gever M. Grauwels, van Antwerpen. 5. De werkstakingen. Wanneer zijn zij wettelijk Wanneer zijn zij ontijdig Moet men, in 't algemeen, de werkstaking niet vermijden Twee verslagen en besluiten zyu over dit punt aangekondigd, namelijk door M. De Munninck, van Gent en M. Arnouts. van Brussel. De mijnwerkers en de onderwijzers zul len afzonderlijk vergaderen in het lokaal der Gilde, Minderbroederstraat, Leuven. ik vulde daarmee de lamp, stak haar op en trachtte mij afleiding te verschaften door te zen. Waaraan was ik schuldig Waarom kwam de kerel niet beneden in mijne kajuit om mij te beschuldigen, om mij in de gelegenheid te geven het bewijs te leveren, dat ik mij vol gens recht en plicht gekweten had van de taak, die het scheepsvolk aan mij had opge dragen. Ik was geheel verslagen door mijne opslui ting, door de spanning, waarin ik gehouden werd, door de teleurstelling, die zich van mij had meester gemaakt. Ik had den vorigen nacht even geslapen. Dezen nacht deed ik geen oog dicht. By ieder geluid Bchrikte ik op, en eenmaal, toen ik een voetstap in de aangrenzende kajuit hoorde, sprong ik op, greep een mes vastbesloten,dat, als men ge weld tegen mij wilde gebruiken, de zaak voor meer dan een mijner belagers een bloedig einde zou hebben. Als ik goed over de zaak nadacht, dan moest ik wel tot de erkentenis komendat al mijne vrees ongegrond was maar toch kon ik deze niet van mij zetten en bracht don ge- heelen nacht slapeloos door. Het weer was kalm, maar mistig de wind blies vocht en koud door mijn openstaand raamke. Ik hield de lamp brandende en zag dikwijls op het kompas en bemerkte, dat het Gedurende eenigen tijd zijn de geleer den het niet eens geweest aangaande de wijze waarop do genever in de maag werkt. Volgens de meening van Dr Laurent, de geleerde professor van de brusselsche Universiteit, wordt een deel van den ver bruikten genever verzuurd.en gedeeltelijk verteerd, maar het grootste deel wordt rechtstreeks en zonder eenige vertering in het bloed opgenomen. In het bloed zelve vermengt eene zekere hoeveelheid alkool zich met do beste bestanddeelen van het bloed en bederft ze eone andere hoovcelheid wordt verbrand de rest wordt door dc longen, de nieren en de huid afgescheiden en verwijderd uit het lichaam. Waar hij ook aankomt, zoohaast de genever met de teedere weefsels in aanraking is, ontstaat er eene zekere ontsteking. schip nog steeds in dezelfde richting voort- gin®: Bij het aanbreken van den dag stond ik met mijn gezicht voor het raamke. liet weer was opgeklaard, maar toch dreven er nog groote wolken aan den hemel. De zon was nauwelijks opgegaan, of ik hoor de een hevig rumoer hoven mijn hoofd. Men bracht eene verandering in de zeilen, dacht ik. Trossen touw werden neergeworpen. Ik 'diepte mij in allerlei gissingen omtrent de maatrogelen, «lie men op het dek nam. Eou uur ging voorbij, gedurende welken tijd het doodstil was. Geen ander geluid dron" tot mijne ooren door dan het klotsen van het water tegen de wanden van het schip. Toen ik weer een blik door het raamke sloeg, zag ik een schip niet ver van ons af. Het was een schooner, zeker niet veel minder dau van drie honderd ton, die de engelsche vlag in top had. Ik zag den man aan het roer naar de ver schansing gaan en hoorde hem iots roepen, dat ik niet kon verstaan. Al spoedig daarna hoorde ik eene stem, die ik terstond als die van Brigstok herkende, roepen De Graai- van Leicester, van Madras naar de Theems. Hierop volgde wéér een andere vraag waar op Brigstock ten antwoord gaf Wij zitten in nood. Alle matrozen zijn Laten wij eens den genever volgen Het vlies van den mond is nog al gevoe lig, de ontsteking is dus gemakkelijk, 't I» daarvan dat de dorst ontstaat wie genever gedronken heeft, wil nog meer drinken. Soms, als de prikkeling te hevig is, komen er in den mond zweren en de sprouw. Maar de keel is gevoeliger dan de mond. Dat kan iedereen ondervinden als er rook in de keel geraakt zijn er niet veel menschen die bij de minste veran dering van temperatuur keelpijn krijgen Op het keelvlies werkt de alkool zeer hevig en veroorzaakt de ontsteking van de keel, het verschijnen van witte vlak ken, het zwellen en verzweren van aman dels. Voor wie teer aan de keel is, is het drinken van genever, zelfs in kleine hoeveelheden, een wezenlijk gevaar. Tusschen de keel en de maag, ligt de slokdarm. Alle bezeering van den slok darm is gevaarlijk de genever doet den slokdarm ontsteken en gloeien en doet hem zelfs inkrimpen. Bij herhaling wor den de teedere deeltjes van het darm vlies aangetast en zij beginnen te verzweren die verzwering van den slokdarm leidt zeer dikwijls naar den kanker van den slokdarmI In de maag echter is de werking om den genever nog liet schrikkelijkst 1 Het vlies dat de maag langs binnen bedekt, herat een zeer groot getal kleine kliertjes die het noodige vocht moeten aanbrengen voor de spijsvertering zon- dec dat vocht is er geene spijsvertering mogelijk, zoodat spoedig bloedarmoede en tering volgen moeten. De genever doet dat vlies blauw en zwart worden en.... verbrandt het langzamerhand uit de kliertjes voor het maagsap. En alzoo ontstaan het een na het ander a) De ontsteking, de inflamatie van de maag, waardoor de eetlust wegblijft, de vertering niet meer plaats grijpt en het bloed verarmt b) De maagkramp, die zoo zeer doet lijden. c) De maagzweer, dat is het ontstaan van zweren in het maagvlies,wat gewoon lijk den zieke zoodanig uitput, dat hij er onder bezwijkt. T)) Het machteloos wordeu van de maag met de annemie of het uitteren e) Of eindelijk de maagkanker die jaren en jaren martelt en toch den genever- drinker naar het graf helpt. In de laatste jaren wordt er veel meer dan over tijden gesproken van maagpijn en maagkanker daar is genever de oor zaak van I Zie rondom u, lieve lezer, en gij zult ons gelijk geven. Helaas 1 die moordenaar van die gene ver 1 gestorven bohalve wij beiden. Wij kunnen niet bij u aan boord komen. Mijn kameraad is te ziek om in eene sloep te gaan. Nog een paarmalen werd er iets van den schooner geschreeuwd, dat ik niet kon ver staan, evenmin als het antwoord dat Brig stock daarop gaf. l'it de stilte, die er nu heerschte. maakte ik op, dat het vreemde schip eene boot naar ons toezond. Mijn hart sloeg hoorbaar, Wat dachten die kerels mot mij te doen Al spoedig hoorde ik het geluid van riemen, dat al nader en uador kwam. Do spanning waar in ik verkeerde, was vreeselijk. Na eeno poos hoorde ik stemmen in de aangrenzende kajuit, waaruit ik opmaakte, dat enkele der man schappen zachtjes daarheen geslopen waren. Eeno minuut later hoorde ik een schorre stem allerlei vloeken eu vcrwenachingen uit braken de matrozen lieten zich in dit op. zicht ook niet onbetuigd, en er volgde zulk eeu helsch leven, dat ik mijn adem inhield, verwachtende kreten van moord te zullen hooren. Het scheen, alsof meer dan een van de manschappen van den schooner beneden ge komen waren maar ik vergiste mij hierin. Waarom neemt gij dat na zoo kwaad op schreeuwde Brigstock. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1