POL en STAM Van tak op tak. Begrooting van Landbouw- Rechterlijk Kronijk. Z0NDAGRUST. Pol is aan 'taankuilen van zijne patatten St ant. Wei, Pol, 'k meende dat ge nu veertien dagen vakantie hadten ge zijt weêrom al aan 't travakken Pol. Och, Stant, wat wilt ge aan nen boerenmensch spreken t van vakantie Buiten 3 lange winteravon- den is 't altijd aan te wroeten, man maar alia. God zij gedankt, we werken toch meê plezier, en pertikulicr als 't een weêr is gelijk nu en als go de vrach ten ziet groeien en verouderen bij d'aur. Stant. Inderdaad, Pol, "t is ongelooflijk hoe de velden verschoond en verrijkt zijn sedert de verledene week. Pol. 't Wordt er sedert eenige dagen opgeworpen, Stantgraan, patatten, boonen, haver, vlas, in een woord, al dat buiten staat, groeit uit zotten. Stant. En bijzonderlijk nog 't vlas, Pol Pol. 't Vlas staat goed, Stant, en zelfs allerbest en kannen wij nog een maand voort doen zonder slagvlagen, we zullen kontent zijn van de jaar. Stant. En als 't dan maar aan nen goeiën prijs en staat, Pol Pol. Daar en moeten w'ons niet aan verwachten, Stant; maar 'tis beter iet als niet, on als we maar 't vlas groen weg kun nen verkoopen, dan zijn wij uit den ambras en kuuueu wij voortdoen aan ons ander werk. Stant. En de patatten staan ook won derschoon dat mij dunkt, Pol Pol. Jaas, Stant, en nu meê den regen van eergisteren nacht kunnen wij ze goed bewerkenen dat is ook al veel gewonnen Pol. Mochten ze toch nog nen keer wel lukken, Pol Want nen goeiën patat is den hal ven kost van nen werkman. 1'ol. 't Is wa#r, Slanten 'k en twijfel er niet aan of 't zal wel goed komen. Stant. Eu als ge nu meê de patatten zult gedaan hebben Pol, staat er uan nqg werk voor de deur Pen,. Wel jaat, Stantde betterave dun nen en braken en vetten, en destels steken in 't graan, en bijzonderlijk ons hooi afdoen en droogen en inhalen. Stant. Ja maar, Pol, Daar is toch zeker nog veel tijd voor 'k heb dikwijls hooreu zeggen dat den hooitijd maar en begint ron dom S' l'ietersdag en 't is nog bijna een g'heele maand. Pol. Ja, Stant. maar 't is meê 't hooi lijk meê veel ander dingen alles vervroegt, alles wordt meer opgejaagd, en alles moet meer en meer opbrengen overigens 't is best dat 't ges niet te rijp is om 't hooien, en daar enboven men is zooveel 't eerder aan 't nages, 't zij voor af te wieden, 't zij voor toemaat. Slant. t Zijn redens. Pol maar als g'aJzoo rondkijkt, wat is den eerdbol toch schoon en wat rijkdom en staat er toch niet buiten Pol.—- "t Is zekerlijk nu den schoonsten tijd van 't jaar, Stant, maar ook den gevaar lij ksten één dondervlaag kan alles iu eeneu keer platslaan. Stant. Ja, Pol, nen boerenmensch hangt g'hecl en gansch af van 't weêr en 't is een reden voor hom om dagelijks op onzen lieven Heer te peizen die 't weêr en aÓea wat er is, rouleert en bestiert. Pul. Jaat, Stantw ant zonder den ze gen van den grooten Meester is 't verloren gezaaid en geplant en 't is daarom dat we dien zegen dagelijks vragen door 't gebod. Stant. En zeggeq, Pol, dat er den dag van vandaag zooveel ongelukkigen leven in d'onverschilHgheid on iu ue goddeloosheid Pul. Dat zal wel beteren, Stant als onze lieve lieer die mannen nen koer zal komen bezoeken maar 't gaat allemaal te goed den dag van vandaag 't en is maur in sommige gazetten dat we tijden beleven van ongehoor de ellende eu lijden voor 't volk maar 'k vraagt 't ik, 't is gelijk aan wie, zou er ooit. nen tijd geweest zijn dat er zooveel gebrast en verteerd wierd ais tegenwoordig Eu dat er waarlijk nen keer dieren tijd kwam, 't zij door ziekten of andere plageu die onze lieve lieer overeen volk zendt als't Hem belieft, dan zondt ge kunnen iets zien, Stant Stant. 'k Geloof 'took, Pol ze zondeu dan wel tijd hebben om 's zondags naar do mis te gaan, en ge zoudt ze dan zelfs wel in de week naar de kerken en kapellen zien stormen. Pol. 't Is alzoo altijd geweest meê "t menschdom, Stant 'k heb dikwijls 'a win- tersavouds de geschiedenis hooren lezen van 't joodsche volk dat leefde voor Christus geboorte hewel, Stant, dat volk heeft be proefd geweest door oorlogen, hongersnood, ziekten, enz...., en iederen keer dut z'alzoo in Blechte lakens zaten, dan was 't een roepen en een bidden tot onze lieve Heer zonder weêrga eu van den oogenblik dat z'a&nhoord en gholpen waren, was 't er weêrom meê gedaan en keerden zo terug naar d'ofgoderij en do zoude. Stant. Hewel, Pol, dat is toch dwaas en uitzinnig als ge nu goed weet dat go zonder onzen lieven Heer niet voort en kunt en dat alles van Hem moet komen, waarom dan van den eersten moment van goed leven hem ver gelen en Hem verlaten Pul. 't Is waar gehoeg, Stant maar maakt het htm nen keer wijs 't is alsof ze de straffen zochten, en zijt er zeker van. Stant, ze zullen zo wel vinden, bijzonderlijk daar waar ze naar de kerk niet meer en gaan en waar dat z'alles willen over hoop roeien. Stant. Ja, Pol, ze zullen wel leeren, maar 't zou kunnen op hun eigen kosten zijn; eu ze zullen bijzonderlijk gestraft worden die beethoofden en hoeveerdigaards die de rnen- schen van 't goed aftrekken meê hun betrou wen weg te nemen in de geestelijkheid en meê z'op te maken tegen alle wettig gezag. Pol. En zetten de doncheu en die fa meuze demokraten dat schandalig spel nog altijd voort, Stant Stant. Ja jaas, Pol volgens die bluffers en die grootsprekers zijn 't allemaal domme- koppeu en slaven al de werkmenschen die luisteren naar hun priesters en meê hen mee werken voor 't goed eu volgens hen, zijn de priesters vleiers en slaven van de rijke meuschen en werken zij voor den ondergaug van den er reman man. Pol. Dat is een kettersche en een dui- velsche taal, Stauten die zulke dingen zegt of schrijft, is ofwel van zijn verstand beroofd, ofwel booe tot in het merg van de beenen. Stant. Dat is te veel klaar, Polwant iedereen weet in de ziel dat al ons dienst doende en deftige priesters werken voor 't goed en 't geluk van iedereenvan groot eu klein, van arm en rijk muur ze doen dut meê wijsheid, meê voorzichtigheid en meê zelfverloochening eu niet, gelijk die liefheb bers, meê ophitsing en uit persoonlijken hoog moed of hebzucht 1 Pol. En dat is zeker ook voor 't goed eu 't geluk vau deu erremen mensch dat den albelover iedereen zou willen verplichten van zijn kinders tot hun voislegen veertien jaar naar de school te doen gaan Stant. En 't is zeker ook uit liefde voor de vrijheid, Pol, dat dien held een wet wilt voordragen, waardoor dat vader en moeder de gendarms op den hof zullen krijgen voor oon procesverbaal als er een van hun kinderen tot naar veertien jaar tien koer op oen maand uit de school zou gebleven zijn Pol. En wie zal er dan bij zomertijd deu boterham dragen naar 't veld, Stant En wie zal er dan meê de koeien uitgaan En wie zal er dan in deu oogst helpen graan rechten eu opoogsteu En wie znl er dan in huis moeder helpen om 't eten gereed te maken, om meê de kleine kinderen te spelen, enz Stant. Ja, Pol, eu hoe znllen d'onders dan op tijd nen stiel laten aanleeren aan hun kinders, als deze dat vragen, of als vader of moeder zelf stielmans zijn Pol. Och, Stant, 't is te dwaas waarom d'ouders forceren en dwingen Alle brave onders laten hun kinderen naar school gaan zoolang aU zij kunnen maar als ze hun kinders noodig hebben om hen t' helpen en bij te staan't is een wraakroepende zonde van hun dat te beletten. Stant. 't Is alzoo, Pol maar wat zou den we zeggen "t Is dezelfde liefhebber die 't remplacement voor deu soldatendienst ook wilde afschaffan, om alzoo aan den erremen jongen de gelegenheid t' onttrekken van tien honderd franken te verdienen, en om alzoo aan iedereen nen gedwongen dienst op te leggen. Pol. En t was nog dien grooten volks vriend die tegen de dertig frnnk per maand was voor de dienstdoende soldaten Stant. Ja ja, Pol, wel praten en zeeva ren en beloven dat kan de vent, en daaren- tusschen deu grooten jan en deu grooten menheer spelen maar aat er hij maar van en profiteert terwijl hij nog kan, want een jaar- ken is toch z'oo gauw gepasseerd Pol. En dan naar de ipaan, he Stant Stant. En meê klank, zelle Pol want zyn aanhangers komen er al zoo dun als de wit hazen en iedereen wenscht toch nog een jaarken te mogen leven om zijn pasport t' hel pen teekenen Pol. k Zal er mijnen stempel ook op draaien, zelle Stant, en dat meê plezier mer- teleer op of neer, wijf of geen wijf, den berg afmoet nij Stant. Ja, Pol, vivan 't zuiver katho liek vivan de ware verdedigers van 't volk weg meê valsche belovers weg meê schijn heilige eer- en geldzucht Pol. d'Hand daarop, Stant, en tot bin nen acht dagen Stant. Ja, Pol, en de komplsmenten aan Kaken Gerechtshuis van Aalst. Don derdag 3 Juni werdeu de nieuwe gehoor zaal en verdere afhankelijkheden onzer Rechtbank van Koophandel ingehuldigd. Het College van Burgemeester eu Sche penen, de Leden der Koophandclsrecht- bank, Oudrechters, de Balie der advoka- ten van 't rechtsgebied, verscheidene advocaten thans met een rechterlijk ambt bekleed waren aanwezig. Verscheidene redevoeringen werden uitgesproken. Na de plechtigheid had ten Stadbuize, zaal des Gemcenteraads, een dejeuner plaats aan 't welk rond de 50 dischgenoten deel namen. De oude lokalen der Rechtbank van Koophandel zijn bestemd voor den dienst der Politie. Een deel van het oudbotcl Van Lan genhove is bestemd voor den dienst der openbare weldadigheid, voor het nacht verblijf en de stedelijke gevangenis. Alles is zeer wel geschikt, alleen de intrede van de zittingzaal des Bureels van weldadigheid laat te wenschen over. Hij bidt God. Maandag 11. werd er te Antwerpen ten lokale El Bardo eene meeting gehouden om wat geestdrift te verwekken ten voordeele der liberale militaire betooging van zondag 13 juni aanst. Deze meeting was volkomen liberaal en liberalen alleen voerden er het woord. De voorzitter verklaarde luidop dat de betooging der gepeusioenceerde officiereu geen ander doel heeft dan het katholiek ministerie om te werpen, de Kamers te doen ontbinden en den algemccnen en persoonlijken dienstplicht, dus het alle man soldaat in te voeren. Verscheidene redenaars der vrijmetse laarslogie deden holkliukendo verklarin gen over patriotism, laudverdedigiug,enz. Zekere logieman Willekens viel in bel- sche razernij uit tegeu de soldaten, welke hunne christelijke plichten kwijten. M. Sarton verklaarde dat hij zich te vergeefs tot de Belgiscbe Geestelijkheid had gewend om haro medewerking te bekomen in zake van persoonlijken dienst-: plicht, maar dat M. Daens, onze inerte- leer, zijne medewerking zal verleeneu. M. Sarton gaf dau lezing van de eind- paragraaf van eeucn brief hem door M. Daens toegezonden, luidende als volgt Ik zal God bidden dat uwe n vaderlandsche pogingen mogen n lukken, maar ge zult een en groo- n ten hinderpaal te overwinnen hebben de werkeloosheid. Dus onze merteleer zal God bidden dat de pogingen der liberalen mogen lukken om het kath. ministerie om te werpen om den algcmc-euen verplichtenden dienst plicht, het alleman soldaat, in te voeren en zoo België op den liberalen macon nieten leest te schooien. Immers de liberalen hebben het ons klaar eu duidelijk gezegd in de redevoe ring uitgesprokeu iu deu Groot Oosten te Brussel, door generaal Boyet: Indien de zouen der rijke pachters en eigenaars hun dorp verlieten om een of twee jaar iu onze grooto garni- zoensteden te gaan doorbrengen, deze jongelingen zoudeu uaar hunne haard- t steden terugkeeren, verlevendigd ,opge- wekt, besloten om niet meer blinde- lings het pastoorsjuk te dragen en tc stemmen volgens hun geweten, maar nooit meer volgens een ordewoord. Het voorbeeld door do voornaamsten van 't dorp gegeven, zou weldra govolgd worden door de andere jongelingen en n vaarwel dan aan het evenwicht der n klerikale buitenlieden in de volgeude kiezingen. Dus M. Daens, een priester der B.. K. Kerk die God bidt dat het kath. ministerie zou omgeworpen worden die God bidt dat de liberalen in België terug zouden meester wor den om aan hunnen helschen gods haat meer lucht te kunnen geven, om den Godsdienst te kunnen ver volgen en de katholieken te judas sen! En zulk een man durft Het Hecht - van Somerghem een tweeden Pieter de Coninck heeten Le Patriote doet bemerkeu dat onze merteleer in een artikel betrekkelijk 't programma der christene volksfopperij door hem ouderteekend en meegedeeld door H Land van Aelst van 21 Juni 1896, van niets anders spraak is dan van Vermindering van den diensttijd en uitbreiding van het vrijwilligersschap. - Het artikel eindigde met deze verkla ring De Aalslersche demokratische partij sluit zich aan bij dit catholiek en volks gezind programma. Ons verwondert dat geenszins van de 16 punten die op 't programma der volks fopperij van 1894 voorkomen, zijn cr zeer weinig die niet hervormd zijn geworden. Heden willen de leiders volgens de om standigheden wit. en morgen zwart op dees of geen puut, bij zooverre dat men hen, ouder dit opzicht, toeroepen mag: Ne zoóóótNe zoóóót Sprekende van bet gebod van onzen merteleer maakt Le XX0 Siècle, do vol gende bemerking Ziedaar zeker een wel aardig gebed. On der de veelvuldige reden, die de katholieken aanzetten om zich tegen het overdreven mili tarism te verzetten, moet men rekenen de geestelijke belangen en de priesterlijke zen ding. Van dat alles houdt M. Daens geen rekening. Hij bidt God, de vrijmetselaars te helpen opdat hunne anti-katholieke ontwer pen mochten gelukken. Dat is nu wel eeue pyramidale onbegrijpelijkheid In zijnen brief aan den liberalen heer Sarton, zegt onze merteleer, dat de groe nen van Aalst aan de militaire belooging van 13 Juni geen deol kunnen nemen, daar, op dien dag. eene betooging door hun ingericht, zal plaatsgrijpen te Aalst. Dus zonder de betooging te Aalst zouden de groenen naar Brussel met de magon- uieke kliek gaau meeheulen. Maar te Aalst vermeerdert de nieuws gierigheid van dag tot dag om te zien wie nu het nieuwe groeue vaandel in den stoet zal dragen de Schodder zit nog in de doos en Pol is pisssssstWij zullen 't afwachten 1 Het beperken van het aantal drinkhuizen. Een zeker aantal Fran- sche afgeveerdigden, tot verschillige groe pen behoorende hebben onlangs de vol gende wijziging neergelegd aan art. I der wet op het beheer der dranken Niemand zal voortaan eene slijterij mogen openen, voor verkoop van alcool of sterke dranken, zoo hij niet daartoe gemachtigd wordt door den prefekt die machtiging wordt afgeleverd op een eens luidend advies van den meier der ge meente en van eene departementale com missie, samengesteld als volgt de pre fekt als voorzitter, de bestuurder der rechtrtreekscbe en onrechtstreekscbe be lasting, vier algemeene raadshc-eren, jaar lijks door den algemeenen raad gekozen. Gemeenteraad Aalst. Gelijk wij het vroeger hebben aangekondigd is op 1 Juni bet mandaat van bijgevoegd gemeen teraadslid geëindigd van de liberale hee- ren.BruyndonckX. en Anne P. daar zij, sedert die hooger gemelde date, hunne voorwaarde van kiesbaarheid voor den Goedenmannenraad verloren hebben. Het art. 81 der wet op de gemeentc- kieziugen bepaalt - Het lid van het ge- meeutekorps dat de eene of andere der voorwaarden tot kiesbaarheid verliest, houdt op deel uit te maken van den Raad. Hunne plaatsvervangers zijn MM. Bo- terbergh Leo. koopman in hoppe en Van den Brempt Felix, herbergier eu glad slijper, beide wonende Zoutstraatpoort. Achturenwerk. Het aebturen- wevk voor de mijnwerkers is door de Engelsche wetgevende Kamer verworpen met 41 stemmen meerderheid, ondanks de ouverpoosde werking der socialisten. Het was voor hen irumers hoogst gewichtig, eens dit stelsel aangenomen zou het weldra voor de andere ambachten en stielen volgen. De mijnwerkers van Durham en Nort humberland protesteerden tegen do bepa ling van deu arbeidsdag op 8 uren. Vol gens hen is het niet noodzakelijk dat de wet er tusscben kome. Feitelijk werken de mijnwerkers overal maar 8 uren, doch moest de wet bepalen dat men maar 8 ureu daags mag arbeiden, dan zouden zij, wanneer het werk presseert, belet zijn van 2 uren ever te werken. Een schoon voorbeeld van doorzicht. Godsdienstvervolging. Het be gint iu Frankrijk voorgoed aan den Duit- schen Cülturkampf le gelijken. De onrechtveerdige belastingwet tegen de kloosters en gestichten van liefdadig heid gericht, wordt iu al hare strengheid uitgevoerd.Dagelijks ziet men er kloosters eu liefdadige instellingen,waar de armen, ouderlingen eu zieken hulp en troost vin den, hunne deuren sluiten bij gebrek aan bestaanmiddelen. Eu 't is zelfs niet toegelaten die wet van roof en diefstal te beknibbelen de wet goedkeureu of zwijgen, anderszins volgt de straf. Twee pastoors welke van op den predik stoel den brief van Z. H. den Bisschop van Clermont hadden afgelezen, brief die deze schurkenwet afkeurt, werdeu met e o oving van hunne vergoeding gestraft. De E. H. Pastoor-Deken van Bouzy, had het H. Sacrament processiegewijs door de straten der parochie gedragen, 't gene in Frankrijk ook verboden is, en werd tot 2 dagen gevang eu 5 franks boet veroordeeld. Twee dagen gevang en 5 franks boet om God in de gedaante van het H. Sacra ment door de straten te hebben gedra gen Is het godsdiensthatend of'gods- dienstvervolgend genoeg Geachte lozers, waren de liberalen of de socialisten hier meester gelijk in Frankrijk, 't zelfde zou in 't katholiek België gebeuren. Katholieken, bevechten wij dus het liberalism en socialism met kracht De groote Fran- sche Amerikaan- Renbaan zal Dijnsdag aanst., 8 Juni, onze stad bezoeken. De groote tent zal opgeslagen worden op het Esplanadepleiu. Meer dan 100 peerden, 30 prachtige wagons, 80 kunstenaars enz.... Gedresseerde Oli fanten en Leeuwen. Luisterrijke Caval- kade om een ure namiddag. Om 3 uren namiddag vertooning voor de kinders om 8 uren 's avonds groote vertooning. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene fr. 3,50. Eerste 3 fr. tweede 2 fr. derde één frank. De wet van Beieren op de bieren moeten wij hier hebben, ivant die wet kan en moet onze hopkweekers redden. Ziedaar het deuntje dat hier, sedert 1893, op alle tonen rioor do leiders der groeue socialisterij in t Land van Aelst, in vliegende bladjes en op meetingon is gezongen geworden. Langen tijd hebben de sch rij velaars van 't orgaan van Chipka beweerd dat de Beiersche wet de brouwers verplicht een zekere hoeveelheid hop per ton bier te gebruiken maar nu heden weten zij, dat ze ook langen tijd eene dwaasheid uit kraamden ze weteu nu dat de wet van Beieren slechts voorschrijft hop en mout van geerst te gebruiken zonder bepaling der te gebruiken hoeveelheid. Maar die wet van Beieren die voor schrijft alleenlijk hop en mout te gebrui ken,die moeten wij hebben, roept t Land van Aelst, en zij zal de reddiug zijn van de hopteelt Immers men gebruikt heden daags allerhande vreemdsoortige ingre diënten behalve hop in de brouwerij en dat is schadelijk aan de hopplanters en ook aan de gezondheid der meuschen. Nu, als eene wet gelijk die van Beie ren onze hopplanters van volkomen on dergang moet redden, waarom, ja, ja, waarom dient onze Saucissenman zulke wet bij de Voikakamer niet in Ja, ja, waarom stelt hij niet voor die wet hier te lande ook 0e stemmen, hij, die weet, die de overtuiging heeft dat zulk eene wet de eenige redplank is van do verkwijnende hopteelt? Reeds bijna vijf jaren lang bidden en smeeken do organen der Aalstersche groene socialisterij om eene wet op de bieren gelijk in Beieren en drij jaren zetelt onze Saucissenman iu de Volks kamer en hij hoort eu ziet dat, en daarbij hij ook is overtuigd dat zulk eone wet de redding der hopkweekers in zich bevat en hij blijft werkeloos, 't is te zeggen, hij stelt die wet niet voor En men kome niet beweren dat hij dat alleen niet kan doeu 't ware mis, Land want onze merteleer heeft wel gansch alleen een wetsontwerp op den school dwang aangeboden, op den schooldwang, waarmeê de buitenlieden het meest zou den geplaagd zijn. Dus onze Saucissenman Daens kan de hopplanters redden maar hij wil zo niet redden. Welk lid der Volkskamer zou nu eene goedkeurende stem kunnen weigeren als onze Merteleer bewijst dat die wet de hopplanters van ondergang zal vrijwaren? Wat schuilt er daar achter?... Ah zou onze groene Saucissenman soms 't voortschrift van den rooden socia list Bebel niet navolgen, namelijk, van op de gapende en bloedende wonden geen heelenden balsem tc willen leggen Men moet het gelooven, want hij kan op de gapende en bloedende wonden waaraan de hopteelt lijdt oenen heelenden balsem leggeu, met lner te lande eene wet op de bieren, gelijk in Beieren voor te stellen <;n Lij wil het niet doen... Waarom niet Volgens ons wil onze Saucisseoman Daens die gapende en bloe dendc wouden laten blijven bestaan, om er, uit kiestatiek, van tijd tot tijd eens möt den duim te kunneu opdrukken en zoo de hopplanters des te gemakkelijker tegeu het katholiek ministerie en zijne voorstaauders te kunnen ophitsen Wat zegt ge ervan, geachte lezers, zouden wij hier den nagel op don kop niet slagen Democratische meetingen Uit Aaltre Zondag laatst moest te Maria- Aaltre (het Aaltersch Hoekske,) eene demokratische meeting plaats hebben, aaugekondigd door Het Jler.hf.doch zonder aanduiding van lokaal of plaats, in de opene lucht. Het is hier geweest gelijk acht dagen te voren to Knessolaere geen publiek, geene sprekers, geene meeting. Geen wonder dus dat alles kalm ec rustig is afgeloopen.Ondertusschen blijven de mannen der scheurmakerij maar beslag maken zonder einde, eu zij kondi gen - groote meetings aan overal en ten allen kante De Congoleezen voor do Expositie van Brussel zullen binnen kort te Ant werpen aankomen. De militairen zullen met hun muziekkorps en klaroenen iu 't geheel 85 man door de stad te voet naar de Ooststatie gaan en van daar naar Brussel vertrekken. De niet-militairen, circa 200 mannen, vrouwenen kinderen, nemen op de kaai den trein voor Brussel. "Werkmanshuizen. Men weet dat de wet ontlastingen toestaat in zake van aankoop eener woning door den werk man. De minister van financiën heeft een ontwerp van wet neergelegd om deze voordeelen nog meer uit te breiden. De katholieke regeering legt er zich op toe,om ook aan den miudercn man oenen eigen heerd te bezorgen. Dien eigen heerd bewaren, door de verbrokkeliug van den kleinen eigendom te beletten, 't was een eerste werk. Den werkman toelaten tegen goedkoopen prijs, zich dien eigen heerd aau te schaf fen, 't was een tweede werk. De gebreken dier wetgeving verbeteren en de voordeelen nog verder uitbreiden, 't zal een derde werk wezen. De socialisten hebben het anders op gelijk men weet de roodjes willen alles in handen van deu Staat hebben. Dat ware nu toch wel de verwarring in 't groot, de dwingelandij in 't groot, de miserie voor iedereen. Maar.precies in die verwarring,zouden de roodjes zich wel binnen spelen, en dat in korte jaren tijd. Frankrijk rolt onder zedelijk en stoffelijk oogpunt meer en meer den berg af om eindelijk in de diepste afgronden neder te storten. Verledene week werden te.Parijs 1199 geboorten aangegeven, waarvan 365 on wettige, dus bijna v»n liet geheel. In die zelfde week bestatigde men 20 zelfmoorden. Onder stoffelijk oogpunt is de toestand niet beter. Verschrikkelijke ellende heerscht er vooral op den buiten. De mannen wijken uit naar de groote steden, waar zij het leger der werkeloozen en misdadigers gaau versterken. Wat gaat er van Frankrijk geworden Dat is 't geheim der toekomst, doch men hoort in zekere mindere standen een orkaan grollen dat Frankrijk opnieuw dreigt ten zweerde eu ten vure te bren gen. En ongelukkiglijk, als 't in Frankrijk regent, dan druppelt het in België en krijgen wij van de brokkelingen gelijk over honderd jaar, ten tijde dor Sanscu lotten, die helsche bloedhonden van af schuwelijke gedachtenis 1 Te Kerkxken zegt - Het Land van Aelst - bij de manifestatie der christene volksfopperij heeft men de groene velden zoodanig lang bewandeld, (leest gewalle- bakt) dat er geen tijd overbleef om mee ting te houden.... Neen, heilige man van Chipka, er werd geene meeting gehouden omdat men ter oogen uit zag dat de groene haring te Kerkxken zeer moeilijk zou braden willen. 't Is te Kerkxken en bijzonderlijk op Terlicht een ware walle- bakkerij geweest, zoo verzekert ons eeD ooggetuigen. De snaps vloeide er bij beken, geen wonder ook al de snapsneu- zen, mannen en vrouwen van 2 uren in 't ronde waren er bijeen gestroomd Men verzekert ons dat Dendergalm en Land van Aelst de zelfde medewer kers hebben en wij hechten er eenige ge loof aan als wij in Dendergalm onze acht baren vertegenwoordiger M. Woeste hoo ren heeten De held der fameuze miss Diana Vaughan. Wat dommigheden kuunen er toch vloeien uit de peu van iemand die door blinden haat van streek is geraakt En de wet P..Volgens de Chro- mque zegt Het Handelsblad deed het ministerie van landbouw niets voor de boeren en hunne vrijheid maar hebben de liberale gazetten dan geene eerlijkheid meer, vraagt een brusselsch blad En de wet op de vervalsching van het mest En de wet op den verkoop of ver wisseling van huisdieren En de wet, die de expertisie-rechten op het vleesch ver nietigt En de wet op de veeartsenijkun- dig onderwijs Ec de verbooging der schadevergoeding voor het vee, dat door ziekten is aangedaan En de proefvelden? En de landbouwlaboratoriums, die zoo veel dienst bewijzen En de gezondheids- policie op het vee En de inrichting van de verzekering Eu de subsidiën aau de onderlinge maatschappijen tegen het ver lies van veo En de subsidiën aan het landbouwkrediet En de wet op de land- bouwstokerijen Eu het kosteloos ver voer van zekere produkten en eene lange reeks van en zoo voorts. De Chronique*al nog denken onder de liberale regeering te leven, toen er inder daad niets maar hoegenaamd niets gedaan werd voor den buiten. Sterfte door dronkenschap in het arrondissement Brussel. Het hevig aiccolism, dat is, de gevallen van dron kenschap, veroorzaakt jaarlijks talrijke sterften in België. De annuaire stati- stique van Bolgië zegt dat er, in 1894, in ons land 268 personen aan stierven. In het arrondissement Brussel, is het aantal dier sterfgevallen merkelijk ver meerderd. Terwijl dit getal, in 1895, slechts 39 bedroeg, en het middencijfer voor het vijfjarig tijdvak 1892-96 slechts 38 beliep, is dit getal in 1896 geklommen tot 59. Dus is er voor het arrondissement Brussel iu 1896 eene vermeerdering van 33 °/o in de sterfgevallen, door dronken schap veroorzaakt. Het getal der zelfmoorden is geklom men, van 209 in 1895, tot 232 in 1896. Het aantal doodgeboren kinderen neemt ook gestadig toe. In de provincie Brabant zijn er plaatsen waar het aantal doodge boren 10 ten honderd bereikt dor geboor ten. In het arrondissement Brussel beliep dat aantal 970, in 1895, eu 1023 in 1896, dat is, voor dit laatste jaar, 1 doodgeboren op 22 geboorten. Als men nadenkt dat zelfmoord en doodgeboorte zeor dikwijls hunne oorzaak hebben iu den drank, dan schrikt men bij den immer stijgenden vloed van het alcoolism. ZAL ER VREDE ZIJN IN AALST OF STRIJD Die vraag zal Chipka in zijn aanst. nummer beantwoorden. Nu om hem een ziertje te helpen willen wij STRIJD hebben wij sedert lang en zal komt dus niet te pas. VREDE.... Zal[ vindt op does punt zijne toepassing. Ja, vrodo zal het zijn maar dit, volgens den geest die hier heerscht, slechts na dat men dien politieken kwakzalver zal naar den weerlicht gezonden hebben die God bidt dat Hij de liberalen helpen zou om 't katho liek ministerie om te werpen, ons het alleman soldaat te verleenen en aldus het katholieke België terug te doen vallen onder de helsche liberale giereklanwen Van dien handlanger der liberalen, verlos ons, Heer Ons lichaam. Het menschelijk lichaam bevat 165 beenderen en 500 spieren. Een volwassen mensch heeft ongeveer zooveel bloed als een vijfde deel van zijn gewicht. Het hart is omtrent 16 cent. lang en ruim 11 cent. in diameter het klopt 70 malen iu een minuut, dit is 100,800 malen per dag en bijna 37 mil- lioen in een jaar. Van wie 70 jaar oud wordt, heeft het hart dus meer dan 2566 millioen malen geklopt. Gemiddeld balen wij in een uur 1200 malen adem, waardoor wij dagelijks ruim 27 hectoliters lucht verbruiken. De hersenen van een volwassen man wegen gemiddeld 1 ijt kilo, die van eene vrouw iets minder. De zenuwen, hare vertakkingen meegerekend, zijn ontel baar. In onze huid bevinden zich omstreeks 500 poriën op eiken vierk. centimeter. De gemiddelde lengte van het lichaam van een 30jarigen man bedraagt 1,68 en van eene vrouw 1,58 m. De onderstelling dat de mensch tegenwoordig gemiddeld kleiner is dan vroeger, is niet gerecht vaardigd blijkens onderzoekingen van Dr Rubon, is de menschelijke lengte thans gemiddeld 3cM. grooter dan in de mid deleeuwen. En wij, die dachten dat het menschdom verzwakte Op voorstel van de heeren De Sadeleer, Van Cleemputte en Maenhout heeft de Kamer in zitting van gisteren Vrijdag eene vermeerde ring van 20,000 fr. gestemd op het crediet in voordeel der Maatschappijen van Veeverze kering. De heer minister heeft beloofd de toelagen te vermoederen en desnoods nog bijzondere credieten te vragen aan de Kamer. Hij heeft ook verklaard in antwoord op de vraag van den heer De Sadeleer dat gemeld crediet trapsgewijze zoude aangroeien in de toeko mende begrooting. Schadevergoeding zal ook toegestaan wor den, zoo het reeds geschiedde, voor de ziekten of ongevallen aan de welke het merken van het vee de landbouwers zoude kunnen bloot stellen. Eindelijk is het amendement van den heer De Sadeleer en zijne collegae gestemd waar door het crediet voor de Maatschappijen van Veeteelt (Syndicate d'élevage) met 60,000 fr. vermeerderd wordt. Voor de afgemaakte beesten en het vleesoh verbeurd verklaard uit hoofde van pok- of koolziekte is een erediet gestemd van 1 mil lioen Voortaan zal de landbouwer betaald wor den in evenredigheid van de v>aarde der beest. Dit zal met genoegen vernomen worden. Hij was ne geus Woensdag mor- gend werd eon 16jarige jongeling alsga- tuige voor de correctionneele rechtbank van Antwerpen opgeroepen. Na zijnen naam, voornaam, ouderdom, enz., te hebben gevraagd, zegt M.de voor zitter Liebrechts hem do gewone eeds- formuul voor. De getuige doet den mond niet open. Lees dan, zegt M. de voorzitter en reikt hem dc geschreven formuul over. Ik kan niet lezen. Zijt ge katholiek Neen. Protestant Neen. Jood Neen. Wat zijt ge dan Mijnheer, 'k ben ekik 'ne geus Zoo, antwoordt, de voorzitter, ge zijt 'ne geus Ehwel, gaat dan nog eerst wat naar school en leert lezen. De kaart was gekeerd. In eene boom- kweekerij nabij Leuven werd een persoon betrapt op het oogenblik dat bij de hoo rnen afzaagde en andere baldadigheden pleegde. Voor de rechtbank hield hij zijne on schuld staande. Hij werd vrijgesproken en de rechtbank veroordeelde zijnen aan klager voor valsche getuigenis tot 2 jaren gevangenis. De zaak kwam in beroep en nu werd de veroordeelde vrijgesproken en de boomschender tot 15 dagen gevangenis veroordeeld. Priesterlijke benoemingen. Zijn onderpastoor benoemd op S. Jozef te Gent de E. H. L. Goddyn.onderpastoor te Oost-Eecloo; te Massenicn, de E. H. W. Van de Putte, gewezen coadjutor te Mullem; te Deltinge, de E. H. O Roggeman, priester in het seminarie; te Oost- Eecloo, de E. H. G. De Blandere, onderpastoor t« Opdorp. Zondag 6 Juni 1897, dienstdoende Apotheker Mr Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Zie notarieel© Annoncen op de <4d* Bladzijde.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2