Zondag 13 Juni 1897. 5 centiemen per nummer. S29te Jaar 3167. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. A L_B I DE RING De Vakvereenigingen. Rlinden en kleuren. LANDBOUWERSBOND DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 8 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique MUU1U. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 12 Juni 1897. Eene leerzame historie «O» Aan den boom leert men de vruchten kennen. Albi, zoo heet een fransch stadje, waar er veel nijverheid is. Er zijn, in de streek ook socialisten. 't Wierd werkstaking onder de glasbla- xersimmers, de roo kopstukken uit Parijs en elders hadden het volk opge jaagd tegen de bazen u 't Zyn bloedzui gers; zij winnen geld lijk slijk zoo klonk het gedurig in de ooren dier werk lieden die het te lange laatste geloofden en in werkstaking gingen. Zelfs wierd er geweld gepleegd... Maar de baas gaf niet toe. Ik kan niet, n zei hij. Er is geen trok genoeg in onze commercie om u te geven wat gij onbezonnen vraagt, op aanstoking van mannen die niets van den stiel kennen, omdat zy maar eenen stiel uitoefenen dezen van visscher in troebel water...» De opgejaagde menigte geloofde het niet. De werkstaking duurde en bleef duren. Veel ellende wierd geleden door de werkstakers, hunne vrouwen en kin- ders. Er wierd dan gezegd Maar dat wy eens eene glasblazerij aan ons zeiven hadden wy zouden geen haas moeten betalen, wy zouden ons eigeu meester zyn het ware voor ons een aardsch pa radijs. Eens het gedacht gegeven, er wierd gewerkt om aan 't uoodige geld te ge raken. Al wat socialist was of in dc gratie wilde staan van de socialisten, om in de .kieziug hunne stemmen te bekomen, of om andere redens, gaf wat geld. Eu daar- by, hetgene nog nooit gebeurd was, er wierd eene socialiste oude dame gevon den die het socialism anders verstond als onze ryke socialisten Vandervelde, De- fuisseaux. Furnémont en anderen. De die zeggen voor hun reden hebben is hebben en krijgen is de kunst en zii houden wat rij hebben. Maar de oude Fransche dame schoot in haren zak en nog al diep in eenen trek gaf zij honderd duizend frank. Alzoo geraakten er de socialisten om eene eigene glasblazcry te maken. Nu gingen zy er boven op zijn Zij gingen 'ne keer toonen wat zij konden en hoe het in een socialiste fabriek beter was dan bij die vervloekte kapitalisten. Maar, paf, van den eersten af, 't en Hep op geen wieltje. Zij wilden al meester zijn - men heeft ons geleerd, zegde de Socialisten, dat alle man gelijk is du3 hier en moeten er goene zyn die orders geven en andere die ze ontvangen. Met zulk reglemont, 't wierd eenen warboel, waar dat niets ging. Te lange laatste toch, dank aan de tusschenkomst der geldschieters, er wierd eenen raad van bestierders gekozen. Ja maar, die be stierders, al is 't dat zij onder de gewone werklieden glasblazers gekozen waren, namen hun nieuw stieltje van baas zoo danig serieus op dat zij strenger waren dan den moeilyksten baas Zy waren VAN DEN Aartsbisschop BOONEN. (1625). 3d* VERVOLG EN SLOT. Oh oh n riep hij eensklaps met vreugd uit, onder het verrichten dezer taak iets hards ontmoetende hier is een ring die ons zon ontsnapt zijn, en ter gelijker tijd be roofde hij den prelaat van het kleinood, dat hij aan den vinger droeg, en het in de hand wegende, voegde hy er bij, «'tis duivels zwaar alles is dnB geen verlies van daag. Een gouden ring met eenen kostelijken steen, dat is het nemen waard n Rampzalige, n riep de sekretaris uit, nu van zijnen mondstopper ontlast, zijne ont steltenis niet langer kunnende meeBter zijn. Het is een valsche steen Een valsche Bteen n antwoordde de mis dadige, achteruitdeinzende, en door de Btem des priesters diep ontroerd Ja, een valsche steen, n hernam de sekre- niet dienlijk. Een half dozijn werklieden van de glasblazerij, medeëigenaars dus, en gelijken van de bestierders, waagden hetd'eonevan een kwart to laat te ko men, d'andere van eene bemerking 'te maken over de manier van bestieren. Zonder dat er verder complimenten aan gemaakt wierden, ze vlogen allemaal aan de deur. Geen middel van ietzwat te doen dat deugt, geen middel van vooruit te gaan, zeiden de bestierders; als men ons niet gehoorzaamt. Zonder order moet de zaak om zeep...» Als de bazen vroeger alzoo spraken, de bestierders die dan simpele socialiste werklieden waren, antwoordden 't Zijn al vodden en gij zijt dwingelanden. Maar nu dat zij net zelve ondervonden, 't liedje verandert en, zij bekenden dat zonder orde en overheid alles to kwiste gaat. Door die harde voorbeelden, d'andere werklieden wierden lijk een beetje be nauwd eu ze zwegen. Er was al een punt waar zij klaarder in zagen 't was dat het in eene socialiste glasblazerij ging juist lijk in eene andere zelfs dat er daar waren die onder eenen anderen naam, nog meer baas speelden dan elders. Maar de sukkelaars die geloofd hadden dat zij, al socialisten ondereen, in een fabriek werkende die de hunne was, in een waar luilekkerland gingen leven, en waren nog 't einden van hun ondervin ding niet. Als er spraak was van betaling, 't was dan dat de kat te koorde ging. Zij meen den, de dutsen, van veel meer te winnen als vroeger en maar zie, de loonen wa ren nog lager dan elders, dan bij de ba- n Groot was het geschreeuw. Maar de bestierders zegden Er is geen doen aan. Gij moet patiëntie 'scheppen. Wij doen geen winst genoeg om meer te kun nen geven. Nog iets wat geen waar was zoolang zy het niet zeiven onder vonden. Het kan inderdaad gebeuren dat iemand die aan 't hoofd staat van eene handels zaak, neerstig is en de zaak goed kent, algelijk nog geld verliest of met moeite de twee eindjes van 'tjaar kan aaneen knoopen. Maar hier was zulks het geval niet met de socialiste glasblazerij van Albi. Als er geen geld gewonnen wierd, 't was omdat degenen die de socialiste glasblazery in banden hadden en die nochtans onder de verstandigste genomen waren, er geen verstand genoeg van had den, geld verloren als zij er hadden moe ten winnen, enz. Nog een lesje dat aan de socialisten bewees dat baas zijn toch nog altijd zoo gemakkelijk niet is al zij het vroeger somtijds peisden. 't Slechtste kwam nog van achter. Niet tegenstaande de ongelooflijk leege loonen, toch ging de socialiste glasblazerij nog van dag tot dag meer ten achteren,ihet geld dat er in zat ging op, en de werklie den wierden niet meer betaald I Er zijn er die al weken en maanden achter hunne daghuur wachteu eu die ze niet kunnen krijgen. Zij zijn in de diepste ellende ge dompeld, zoodanig dat vrouw en kinde ren moeten gaan bedelen om het leven te houden. Die werklieden, 't einde alle wegen, hebben het laten stoken in de fameuze socialist6 glasblaicrij zij hebben te Albi een plakkaat doen uithangen waarin er bittere weeklachten staan over dc schan delijk manier waarop zij bij 't vuur gezet wierdon iu de socialiste glasblazerij, die voor hen een hemeltje moest zijn. Droevige ondervinding I Mocht zij aan anderen tot les verstrekken en bewijzen dat als het gemakkelijk is alles te be knibbelen, het moeilijker is iets op te richten dat beter is. tam trouwens de echte, heeft over twee jaren gediend om eenen armen werkman aan de schande en het onheil te ontrukken, toen hij op zekeren avond den Aartsbisschop van Mechelen, dien gij daar gebonden hebt, om hulp kwam smeeken. u Monseigneur Boonen riepen de ver wonderde dieven nit, door het hooren van dezen geëerbiedigden naam om zoo te bewusteloos geworden. God 1 God die arme werkman was ik zelve, riep Jan Yan Effen, bedwelmd op zijne knieën vallende en met diepe smart de handen van den prelaat grijpende Oh ik ben een snoodaard, vervoorderde Van Effen, onder de deugdzame gevoelens, die nog niet uitgedoofd waren, bezwijkende, n Ik heb de handen geslagen aan eenen man, die zijn laatste kleinood heeft verkocht om mij te helpen.... Hoort mij allen, gij die hier zijt en die iu het kwaad uw leven niet altijd hebt doorgebracht, hoort mij en zegt my dan of ik niet met reden aan de voeten van dezen geëer biedigden herder geknield blijvc In korte woorden verhaalde hij alsdan het voorbeeld van weldadigheid des Aartsbis- De katholieke werklieden hopen, en met rede, dat die belangrijke wet nog in dezen zittijd zal gestemd worden. De Vlamingen ook hebben het oog op de Kamer gericht want zij ook hopen dat hun nog voor den verloftijd zal recht ge schonken worden. Wat de wet op de Vakvereenigingen betreft, deze is zeer belangrijk voor het arbeidende volk. En nochtans is men het niet eens over de gevolgen en uitgestrekt heid van het ontwerp dat wet zou moe ten worden. Onze wetgevers staan in tegenwoordig heid van twee ontwerpen, dat van het Bestuur en dat van de Middensektie waarvan M. De Sadeleer verslaggever is geweest. Tusschen die twee ontwerpen bestaat er nog al tamelijk verschil. Het ontwerp van het gouvernement schenkt de burgerlijke verpersoonlijking aan al do Vakvereenigingen, gelijk van welken aard, dit van do Middensektie ontneemt ze aan al de Bonden die niet voor den Koophandel, Nijverheid of Landbouw zijn gesticht. Meu ziet ouder dit oogpunt is het ver schil nog al beduidend. Onder een ander opzicht is het niet min. Het bestuur zou het recht schenken koophandel te drijven terwyl de middensektie het uitdrukkelijk verbiedt aan de Vakvereenigingen. Er is dus tusschen beide ontwerpen een groote klove. Wat zal er iu do Kamers gestemd wor den Dat is moeilijk om zeggen. Beide ont werpen hebben hunDe verdedigers, hunne advokaten. Dit bewijst genoeg dat de zaak nog ai ingewikkeld is en het zoo gemak kelijk niet is een verwarde tuit in orde te brengen. Men heeft gezegd dat het ontwerp der Middensektie eon overgrooto stap achter uit is. Meu maakt dikwijls misbruik van dat woordeken achteruit. Men redeneert alsof alle veranderingen en wijzigingen een ge luk waren, een vooruitgang op den weg van voorspoed en vrede, van volksont voogding. Indien het zoo is dan zouden de geuzen ook mogen roepen: De ramp zalige schoolwet van 1S79 was een voor uitgang op die van 1842 en die van 1894 en 1896 waren achteruitkruiperswerk I En nochtans dié wetten hebben einde gesteld aan den ongelukkigen toestand, aan den rampzaligen schooloorlog I Alle werk is dus geen achteruitkrui perij I Men moet zien welke misbruiken moeten beteugeld worden eu in welke noodwendigheden voorzien. Wat mag men daaruit besluiten Dat wij tegen het ontwerp van het be stuur zijn Iu geene deele. Alleenlijk deze dat het woord achteruitkruiperij volstrekt geen beweegrede is en het dwaas zou zijn te denken dat men zijnen tegenstrever tot zwijgen heeft gebracht wanneer men hem dit woord naar 't hoofd heeft gesmeten. Ons geachtens is het ontwerp der Middensektie wat te beperkt. Er zijn Vakvereenigingen genoeg die bestaan buiten de drij soorten door de Midden- afdceling begunstigd. Waarom zouden zij der staatgunsten bestoken blijven Dit is 't geval met al de Vakvereenigingen van het verstand b. v. voor de onderwijzers, leeraars, advoca ten, doktoors, enz., enz. Die hebben ook belangen zij moeten ze ter hart nemen, ze verdedigen. Waar om zou men aan hun ook uiet de burger lijke persoonlij king schenken Het stelsel der Middenafdeeling is zoo gemakkelijk niet om wettigen. Uitgebreid, bijna onafgebakend is het veld van het belang, van het beroep. En wie ziet er niet dat het zoo groot is voor de vakmannen van het verstand als voor deze van den handenarbeid Laat ons hopen dat hot ontwerp van hot Bestuur boveu dit der Middenafdee- liüg den voorkeur der Kamer zal weg dragen. Indrukwekkend zal de stryd zijn. R. soli ops, in het begin van dit verhaal vermeld. Dit alles vertelde hij met zoo voel warmte, en hij schilderde zoo krachtig de schoone hoeda nigheden van onzen prelaat, dat alle zijne makkers, tot alsdan door ongeluk en armoede in het kwaad gedreven, en meer door nood lottige omstandigheden dan door ondeugd plichtig aan moord en dieften geworden, diep geroerd werden en allen het hoofd bogen om vergiffenis te smeeken van den man, dien zij straks met de dood bedreigden. Eenige woorden, hernam Van Effen, zullen aan Uwe Hoogwaardigheid mijn snood gedrag doen kennen en uitleggen. Gij weet de menigvuldige rampen, die mij op het hoofd vielen. Na het afbranden van mijn hois en de dood mijner twee kinderen, verliet ik de stad Mechelen, doodarm, wanhopig, bijna zinne loos. Eenigen tijd dwaalde ik, den bedelzak op den rag, en geene schuilplaats vindende, om mijn hoofd uit te rosten, toen ik op zeke ren dag eindelijk als landlooper in hechtenis werd genomen. Het gelukte mij door de vlucht mijne gevangenis te ontloopen. Nu moest ik aan de waakzaamheid der overheid ontsnap pen ik ging mij in de bosschen verschuilen, Er zijn menscbeu die zoo verwaand zijn over alles te schrijven, zelfs over dingen die zij van verre of nabij niet kennen en die in-hunno lamlendige proza 'nen toon aannemen als 'nen meester van 't vak en de anderen als voddemans uitkrijten. Als men in den grond alles nagaat ge lijken zij aan blinden die over kleuren spreken. Zoo heeft een blad een artikel afge kondigd getiteld De Kerk en de Onzij dige scholen en de grootste ongerijmd heden uitgekraamd. Het bedoeld boterpapier schrijft wat volgt In de Vereenigde Staten zijn er schier zooveel katholieken als protestanten daar waar het dus stoffelijk onmogelijk is eene school in te richten voor elke belijdenis is de school noodzakelijkerwijze onzijdig, er wordt geen bepaald dogma onderwezen en de dominé en de pastor zijn het daarover eens, de eene onderwijst zijn godsdienst dit uur voor de protestantsche kinderen en de pastoor ecu ander nur voor de katholieke leerlingen, n In een congres waaraan bisschoppen, pas toors en protestantsche geestelijken deel na men werd dit stolsel goedgekeurd en de fana tiekste katholieke kerkvoogden moesten hot zich wel laten gevallen. Zeker heeft de Paus daar ook do onzijdige school afgekeurd in grondbegin, maar in praktijk is het andera. n 11 Hij voorziet zegt, DmdUrbode zelf, de ge vallen waarin het de katholieke onders toege laten wordt hunne kinderen naar de onzijdige scholen te zenden juist zoo, eu die gevallen zijn behalve in eenige steden, algemeeue regel. De kazakkeerder bevestigt dus onze bewering in stede van ze te weerleggen. De onzydige scholeu lijk die held en martelaar ze afschildert bestaan in het algemeen in do Vereenigde Staten niet. De staatsscholen iu voornoemd land zijn onzijdig in dezen zin dat geen enkele Godsdienst in die scholen wordt onder wezen. Het godsdienstonderwijs wordt gegeven in de Sünday-Schools, gesticht door de katholieken en sommige sekten der protestanten. In de staatsscholen komt de priester niet, zet do dominé zijnen voet'niet noch vóór noch na de school om er den Gods dienst te onderwijzen. Zulke scholen waren voor Kardinaal Gibbons in een schrijven aan de North American Review eene der drij groote plagen van de Vereenigde Sta ten. Een feit voorgevallen te Gent den 31 mei 11. en door Denderbode van zondag 6 juni verhaald toont ons welke de ramp zalige vruchten zijn van een onderwijs zonder God. Tot goddeloosheid en socialism voert het. Is het daar dat bedoeld blad komen wil Of durft het zulks niet bekennen^ Overal zijn in de Vereenigde Staten nevens de staatsscholen katholieke on derwijsgestichten opgerezen en, alle jaren groeit het getal hunuor kinderen ontzag lijk aan, terwijl dat der officieële scholen vermindert bij zooverre dat de alarmkre ten opstijgen. Aan de scholen de comman- schools, van dit land zullen wij wel eens een bij zonder artikel wijden wij zullen er uit een doen, hoe do onzijdige scholen zijn ontstaan en welke hunne gevolgen zijn en hunne vruchten. In 1891 heeft Mgr Ireland, Aartsbis schop van S' Paul in Minnesota, eene overeenkomst gesloten nopens de katho lieke school in Faribault en Stillwater. Daarover is veel geschreven en ge schreeuwd. Mgr Ireland die zijne katho lieke scholen moest als staatsscholen doen overnemen, heeft, dus om zekere reden gehandeld die wij later eens zullen uit een zetten. In de brieven van Kard. Ledochowsky van 30 April en 3 Mei 1892 lezen wij dat de gesloteno overeenkomst geduld kan worden om bijzondere reden tolerari posse. In zijnen brief aan 'de Bisschoppen van Amerika gedagtcekend van 24 Mei 1892 schrijft Z. H. de Paus Wij willen dat de besluitsels van het congres van Balti more (van 1884) voortdurend gevolgd wor den. Die besluitselen hebben wij doen ken nen. De katholieke ouders zijn verplicht hunne kinderen naar de goede scholen te zenden alleen als er geene bestaan, mo gen zij ze naar de staatsscholen sturen. JDendergalm spreekt nog van een con" gres van priesters en dominés. Wanneer en waar heeft dit congres plaats gehad Dendergalm zegt bet niet want dit con gres is een uitvindsel van zijnen 't wege Hij kan dit gedroomd hebben maar be staan heeft het voorzeker nooit. Grondbegin en pratijk zijn verschillig. Ja, groote beer, dit bewijst dat de Kerk, heel onverdraagzaam in hare leerstelsels zeer verdraagzaam is in hare handelwijze. Dit is eene eer voor haar waar ik welhaast kennis maakte met andere landloopers en ondeugende menschen, die my met hen op de baan brachten. In het kwaad stapte ik alsdan met grooto schreden voort er kwam een dag dat het woord misdaad mij niet meer verschrikte het docht mij, dewijl mij de maatschappij verworpen had, dat ik voor haar niet meer te blozen had... Oh eer waardige lieer, spaar mij het verhaal rnijuer schande mijne zwakke ziel, ik zeg het met overtuiging, heeft zich voor het gevoel het goede niet gesloten, ik voel daar dat ik nog tot de deugd kan wederkeeren....» u God is meêdoogend, Van Effen, riep de Aartsbisschop uit, door het innig berouw van den rampzaligen bewogen. Indien gij de waarheid spreekt, voegde hij er met goedheid bij, zal ik u uit den afgrond helpen, waar gij in gezonken zijt Wij meenen het ook zoo, riepen al de dieven eenparig uit n wij ook wenschen in do maatschappij terug te keeren, welke het ongeluk alleen ons heeft doen verlaten. Wy zijn nog allen jong en kloek, wij hebben voor heen eerlijk voor ons brood gearbeid, dit kun nen wij nog doen. Bezorg ons werk, en gij van het Kanton Herzele. Algemeene Vergaderingen te Borsbeke voor al de Landbouwers van 't Kanton, onder bescherming van deu E.H. Pastoor van Borsbeke. MERKWAARDIGE, PRAKTISCHE Sermoenen cn Voordrachten over godsdienstige sociale belangen, bijzonderlijk voor 't mansvolk, door den Eerw. Pater Lobon, van Brussel, met medewerking van den Eerw. H. Ponnet, onderpastoor te Aalst, M. Klein, stads- bediende te Lokeren, M. Versnick, on derwijzer te Borsbeke, en anderen Donderdag 17 Juni(H Sacraments dag), om G en half uren, na de mis in de Kerk, openingssermoen door den E. P. Lebon om 9 en half uren, na de Hoog mis in do Kerk, belangrijk sermoen door den E. P. Lebon; om 15 uren f3 uren 's avonds), in de Gemeenteschool, leer rijke voordracht door M. Versnick en aanspraak van den E. H. Ponnet. Niemand na te laten van daar op zijnen post te zijn. Om 16,30 uren, na de voordracht, al gemeene vergadering van den Studiekring van 't Kanton Herzele in tegenwoordig heid van den E. P. Lebon, de heeren Ponnet, Klein, enz., enz. Vrijdag 18 Juni, om 6 en half uren, na de mis in de Kerk, belangrijk sermoen door den E. P. Lebon; om 19 uren (7 uren 's avonds), sermoen door den E. P. Lebou en lof. Zaterdag ld Juni, om 6 cn half uren, na de mis in de Kerk, belangrijk sermoen door den E.|P. Lebon; om 15 uren (3 uren 's avonds stipt, in de Gemeenteschool, voordracht door M. Klein, over het Bui tenleven; om 19 uren j(7 uren 's avonds), belangrijk sermoen door den E.P. Lebon. Zondag 20 Juni, om 6 en half uren, gedurende de mis sermoen door den E.P. Lebon om 15 uren (3 uren 's avonds), in de Gemeenteschool, voordracht door den beer Klein, overde Sociale werken.—Ver- schillige aanspraken om 17 uren (5 uren 's avonds), lof. Slotrede door den E. P. Lebon. Al de landbouwers van 't Kanton wor den dringend verzocht deze merkwaar dige leerrijke en praktische voordrachten bij te wonen, nooit zullen zij zulke spre kers gehoord hebben. Do Voorzitters van den Landbouwers- bond E. H. Sadones, pastoor en O. Van der Ilaegen, prov. raadsl.; De Secretaris: Jos. De Vuyst, advocaat. Men verzekert ons ten stelligste dat de roode socialisten propaganda ma ken onder de werklieden vooral van de fabrieken op den Tragel, om aan de groene betooging deel te nemen. Er worden tien pinten bier beloofd. De groenen bielpen de rooden bet meifeest vieren en 't is dan ook niet te verwonderen dat de roode zich dankbaar toonen en de groene manifestatie willen opluisteren'. Chipka zal weer roe pen, Denderbode liegt, maar zoo is 't altijd bij onze Pie zult zien dat gij uwe moeite niet znlt verloren hebben. u Begint u eerst waardig te maken ran de gunst, die gij van mij verwacht, antwoordde de prelaat met zachtheid... Hoor, Van Effen, om een bewijB te geven dat gij aan geen ver gankelijk gevoel van erkentenis bezwijkt, kom mij binnen acht dagen vinden, alsdan zult gij mij over uwe gezellen de noodige in lichtingen geven en intnsschen zal ik onder zoeken wat ik voor u allen kan doen. Het zij nu genoeg, help ons onzen weg vinden en God geve u de macht om in uwe goede inzich ten van verbetering te volharden. Gij allen wacht mij hier af, zeide Van Effen aan zijne makkers, ik ga Zijne Iioog- weerdigheid naar zijn rytuig terug leiden. De Aartsbisschop en zijn Sekretaris door Yan Effen voorgegaan, verlieten de plaats waar dit vreemd en ongemeen tooneel gebeurd was. Welhaast waren zij op de baan die naar Mechelen leidde. De eerste zorg van den sekretaris was van deu verschrikten koetsier los doen tc maken, die gemeend had dat het met zijne meesters gedaan was. De twee pries ters stegen in de kar, en terwijl Yan Effen Miljoenen verhongerd. Den Amerikaansche'n schrijver Juliaan Haw thorne is naar Indië den hongersnood geweest zien. Hij ging om eens mot eigene oogen te zien wat er onder hongerlijders zoo al omgaat en voorvalt. Die man is als verpletterd weergekeerd zeggende dat de schriktooneelen vreeselijk zijn..... s Miljoenen Indiërs z$ii bezweken van honger en van koorts, b zoo schrijft Haw thorne. Maar waarom zijn de Engelscheu die milliards ponden sterling uit Indië hebben gezogen de Indiërs niet ter hulp gekomen? achter de magere sparren, die de baan he- zoomden, verdwoen, gaf de kuecht de merrie braaf van de zweep, vreezende dat de dieven hen nog zouden kannen achterhalen. Op den gestelden dag begaf zich Van Effen geheimzinnig naar het aartsbisschoppelijk paleis van Mechelen. De voorzichtige prelaat zette hem en zijne makkers op de proef, en wist zijne pogingen zoover te brengen, dat hij waarlijk overtuigd werd dat hij die ongeluk kigen tot boternis kon brengen. Hij ver schafte hun allen werk, en zes weken na de gebeurtenissen van den moordkuil, hadden zij hunnen vrede met God en de inenBchen ge. sloten. Hun ondeugend leven bleef een geheim voor de wereld, en het gelakte den goeden prelaat nooit later spijt te moeten hebben die verlorene zielen te hebben gered. Zijn leven lang bewaarde de Aartsbisschop don ring, die tien ongelukkige mannen van eene schandelijke dood had gered. - EINDEj -

De Denderbode | 1897 | | pagina 1