Donderdag 17 Juni 1897. 5 centiemen per nummer. 52ste Jaar 3168, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het liberaal FIASCO. Hel onderwijs in België DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder (agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laamlen; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraal, N. 31, lin alle Postkantoren des Land. Guique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 16 Juni 1897. De voorstaanders van het Pruisische stelsel,of liever, van het alleman soldaat hebben zondag 11. weêr eens ondervonden dat het Belgische volk er hoegenaamd niet van hooreu wil van zijne zoons met geweer en ransel te beladen. Nog nooit hebben de logiebroers ecnen pooteren fiasco ingeoogst. De liberale maconnieke kiesbetooging die geen ander doel bad dan bet ministe rie te doen vallen, is als een meulensteen nederploft op de laatste scharen van bet liberale maconnieke leger cn beeft ze totaal verpletterd Verpletterd zijn ze, ja, verpletterd om niet meer op te staan liggen ze daar die eens zoo maebtige liberale legerscharen De gebeden tot God, van onzen vierden jan opdat Hij de pogingen der macon nieke liberalen met goeden uitslag zou zegenen, zijn dus niet verboord geworden. getal manifestanten wordt op 2500 geschat. De liberale beeren zagen er maar heel triestig uit. Geen wonder.zé hadden op 50 duizend manschappen ge* rekend en maar tot het 20st¥:c fcel ken... men begnjpt. triestig uitzien 1 Een dertigtal patriotten van 't jaar 30, dus oude sukkeleers, reden in opene rij tuigen aan 't hoofd van den stoet. Alge meen werd bet afgekeurd van die oude menschen aldus in de brandende zon, ten toon te stellen. De betooging, beweerde men, zou bui ten alle politieke bedoeling gebeuren, maar zie de manifestanten droegen toch allen blauw koornbloempjes in het kcopsgat. Geen radikalen of rooden waren er te bespeuren. Vele manifestanten vonden dat het zoo wat te lastig was in die brandende zon te marcheren en,uit vrees van een zonne tteek, gingen zij liever in 't lommer, eeneu pot scheppen. Men hoorde geen gezangen, geen mu ziek; 't was er zoo koud als of iu 't hartje ran den winter ware geweest. De Aalstersche liberalen waren, zoo men verzekert, vertegenwoordigd door de republikeinen uit Dendergalm, die soort Tan sihpooui Jannen die bun vaantje in den broekzak houden. i Benige liberale ruziestokers waren hier gebleven om de groenen tegen de katholieken aan te hitsen, in andere woorden, om 't vuur in den wind te ste ken eu dan van kant te schuiven. Wij hebben ze aan 't werk gezien en zullen er zondag over handelen EENE MEETING bad na de betooging plaats, ten lokale - La cour de Bruvelles, - Fontainas- plaats. Ongeveer 500 militaristen waren tegenwoordig. Al de redenaars deden klaar en duide lijk uitschijnen dat de bctooging meer tegen bet katholiek ministerie was ge richt dau ten vöordeele van den persoon lijken dienst. M. Braun, Burgemeester van Gent, viel bet katholiek ministerie aau en riep uit dat de 13 Juni de dag der herge boorte is van 't maconniek liberalism. Er zal veel volk gaan kijken naar dit li beraal maconniek misbaksel Zekere truweelgast, met name Mon- noyer, die erg kwaad is op minister Schol- lacrt, omdat hij, in den Senaat, de ma connieke betooging, eene gezondheids wandeling heeft geheeten, zegde dat zij. liberalen, de minister Schollaert zullen blijven bevechten en geuzen zullen blijven tot den bedelzak,geuzen tot de verplettering der katholieken. 't Zal wreed zijn I... MM. Brauu en Monnoyer hebben bet spel der liberale patriotten verbrod en te vergeefs poogde M. Denis den slehten in druk te verdrijven die hunne woorden overal zullen verwekken. Op de meeting gaf men ook verslag over 't bezoek die de gepensioenneerde generaals des voormiddags aan Z. M. den Koning brachten. Generaal Brialmont deed aan Z. M. den Koning de wenscnen de militaristen kennen. En Z. M. Leopold II antwoordde als volgt Gij weet welke ganscb bijzondere achting ik heb voor de opperhoofden eu de gewezen opperhoofden des legers, wier talenten, wier ganscb bestaan toegewijd zijn aan den dienst des vaderlands.Ik boud er aan de genegenbeidsrbanden te beves tigen die ons vereenigen. Wat het vraagpunt betreft, waarover gij mij komt onderhouden, hierin ben ik geen bekeerde.Ik ben te zeer bezorgd over de veiligheid en de gebeurlijke verdedi ging van mijn land, om niet te wcnscben dat bet grondbegin van den persoonlijken dienstplicht de grondslag zij van zijn mi litair bestaan. Zoo min als het mogelijk is zich af te zonderen van de wereld, kan een volk zich onthouden vastelijk zijne verdediging in te richten, indien bet niet aan het toeval der gebeurtenissen wil overgele verd zijn. Wat ons bijzonder betreft, wij die niet alleen nationale, maar ook internationale plichten te vervullen hebben wij, die geplaatst zijn in de onmiddelijke nabuur schap van do gouvernementeele middon- H ET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 51* vervolg. Wat zou ik doen Ik was nu aan de golven pril gegeven in een open boot, zonder een drappel water om te drinken, zonder een be- Khuitkruimel om te eten. Ik zag den schoe- iw nog flauw en deed mijn best dien te be reiken. hield er mij van overtuigd, dat zij mij wrden schoener afgezonden hadden, zonder er zich in het minst om to bekommeren of ik dien al of niet bereikte. De zee was onstuimig toen ik het schip verliet. Brigstock wist dit hij wist ook, dat het zoo goed als zeker ffasi dat ik den schoener niet zou kunnen bereiken en dun zou omkomen. Wat had de oannen, wier goede eigenschappen ik had gewaardeerdzoo spoedig in mijne vijanden veranderd Ik begreep de reden hiervan en verwenschte mijne dwaasheid. Zij hadden lucht gekregen Tan het komplot, dat de vrouwen, aan wie ik «derwijs gaf, gesmeed hadden. De zaak was bun verkeerd voorgesteld en had hun toorn gaande gemaakt. Ik giste, dat hnnne aanstaande vrouwen de hand hierin hadden gehad. Zij hadden zeker alles aan de overgebracht wat de vrouwen tegen hadden en mij als den aanlegger van het komplot genoemd. Het was nog wonder dat zij mij maar niet dadelijk opgehangen of mij den bals afgesne den hadden. Zoo was de loop mijner gedachten, terwijl de sloep zich voortbewoog. Ik was der wan hoop ten prooi. De poging den schoener te bereiken, mocht hopeloos heeten, want deze was een flink gebouwd schip, welks spoed, met dien van de sloep vergeleken, zeker als vijf tegen een stond, en er bestond geen kans dien. te bereiken als niet de wind ging liggen en ik mijne roeiriemen weer kon gebruiken. Ik was doornat, maar was te veel zeeman om daarop te letten. Het vreeselijkste van mijn toestand was, dat ik geheel zonder eten en drinken was. O, welk een woede maakte zich van mij meester als ik dacht aan Kate, aan het schoon schip dat ik verlaten had, aan alles wat ik had verloren, aan den wissen dood, die mij aangrijnsde Zoo te moeten omkomen dat 6cheen mij verschrikkelijk toe. Het waaide niet harder, maar het bleef nog 'steeds regenen, toen de schaduwen van don punten, die overwegenden invloed heb ben op de lotsbestemming van Europa onze militaire instellingen moeten hare ingeving zoeken, alle verhouding bewaard, bij die der volken welke ons omringen. Onze tactische eenheid moet samen gesteld, gewapend en geoefend zijn in voorwaarden, als die onzer naburen. In dien vooral de Belgische divisie, iu het oogenblik van gevaar, samengesteld was uit manschappen minder geschikt tot den dienst dan die van andere lauden, zou zij slechts in linie komen met het vooruit zicht van nutteloos opgeofferd te worden. Alle illusie onder dit opzicht zou, onder ander, noodlottig zijn, ik herhaal het in tijds. -Van een anderen kant, veel kleiner in getal, moeten wij des te meer rekenen, om onze verdediging te verzekeren, op de militaire kunstwerken. De natie regelt hare lotsbestemming in de volledigste vrijheid. Ik ben en blijf op den voorpost •der vaderlanders, maar 't is het volk zelve dat over zijne toekomst zal beslissen. - Het smeekschrift dat ;de militaristen ten palcize meenden af te geven werd niet ontvangen. Het comiteit zal donder dag door Z. M. Leopold II in gehoor ont vangen worden. FIASCO FIASCO! 1 FIASCO! De betooging der groene socialisten hier te Aalst is nog een grootere fiasco geweest, dan de gezondheidswandeling der oude militairen te Brussel. Moesten al de leiders der groene socia- listerij zich daarom nu weken lang de beenen van ouder 't lijf loopen, om tot zulken hoogst belachelijken uitslag te geraken Wij zullen in ons nummer van zondag aanst. een en ander meêdeelen over de betooging der groenen socialisten en het gedrag van tal van aardige groene en libe rale vogels doen kennen. Dus tot zondag! Het einde eener legende. De Senator Keesen heeft in de laatste dagen van mei, in den Senaat, eene rede voering uitgesproken over het ouderwijs, die de liberalen diep heeft aangegrepen. Nu eens glimlachte de lickerzij, dan onderbrak ze, dan trachtte zij te spotten, maar zij kou het niet verbergen, dat M. Keesen nun de onverbiddelijke waarheid zegde. Volgens den Luikschen afgeveerdigde, M. Magis, zouden de katholieken den geesel van het officieel onderwijs zijn en integendeel, zegde de Senator, wij hebben het officieel onderwijs gered Immers, op 31 december 2883 werden de gemeentescholen bezocht door 345,687 nacht om mij heen daalden. Ik werd door een hevigen dorst geplaagd, haatte het leven en deinsde toch voor den dood terug. Ik zal al de ellende van dien nacht niet beschrijven, zij gaat alle beschrijving te hoven. Bij het aanbreken van den dag was het nog een dikke lucht. De regen was gedurende den nacht in zulk een hevige mate gevallen, dat hij zich in de sloep had opgehoopt. Ik knielde neer en slurpte het water op. Tegen den avond had ik het zeil gestrekeu, ik heesch dit nu weer en richtte mijn koers naar de roode strepen, die zich in het Oosten vertoonden. Mijn koers Maar welken koers moest ik eigenlijk nemen Ik had niet veel van honger te lijden, mis schien wel ten gevolge van de groote hoeveel heid regenwater, die ik gedronken had. Maar ik gevoelde mij zwak en uitgeput en hij zons ondergang had ik ternauwernood kracht ge noeg mast en zeilen te Btrijken. Ik trok het zeil over mij heen en bad God mijner ziel genadig te zijn, indien ik gedu rende den nacht moest sterven. Ik sliep bij tnsscheupoozen en had akelige droomen. Bij den opgang der zon gevoelde ik mij in staat het zeil weder te hijschen. Het was een heerlijke dag, de zon stond aan een helderen hemel. Tegen de middag werd ik door honger gekweld misschien dat de kna- leerlingen en op dcnzelfden datum in 1896 telde men in die scholen 473,672 leerlingen eene vermeerdering van 127,985. De liberalen hadden de gemeentescho len destijds bij de huisvaders totaal in discrediet gebracht de katholieken zijn gekomen en brachten, met het vertrou wen, 127,986 leerlingen meê Het' getal leerlingen, van de door den Staat geïnspecteerde scholen, beliep op 31 december 1883 346,012, en op den zelfden datum, in 1896, ouder het katho liek ministerie, klimt dit getal tot 750,151 alzoo eene 7crhoogi»g van 404,139. Ja, ja het ministerie heeft het officieel onderwijs uit zijne puinen opgericht 1 Iu 1883 was het getal gediplomeerde ouderwijzers 7,765 eu vandaag 9,489. Er waren 891 met gediplomeerde onderwij zers en nu zijn cr maar 105 meer. En dan noemt men de katholieken den geesel van het officieel onderwijs I Het tegenwoordig ministerie heelt integen deel dat officieel onderwijs doen bloeien In de dagen dat de prijskampen nog be stonden, zegt M. Keesen, behaalden de congreganisten-onderwijzers de eerste prijzen te Luik de stad waar M. Ma- gis, schepene van onderwijs was wer den de gemeentescholen iu de prijskam pen klinkend geslagen. Terwijl de gemeentescholen te Luik slechts tweemaal in de prijskampen won nen, behaalden de scholen der broeders negen op elf koeren de prijzen. Te Verviers en te Doornik was de neer laag der scholen van dat zoo hoog ge roemde onderwijs nog klinkender. In 1889 boden de broeders der christe lijke scholen, 71 leerlingen aan en be haalden 70 prijzen, waarvan 44 eerste; iu 1890 namen zij 75 prijzen weg op 76 leer lingen, en onder deze 58 eerste en 16 cereprijzen Eu te Brussel daar was de victorie der broederscholen nog veel grooter, en dank aan de prijskampen van het gou vernement, zagen wij die legende weldra verdwijnen van die frères ingnorantins, want toen die zoogezegde domkoppen moesten optreden tegenevcr de officicele scholen, klopten zij geduchte deze laatste. M. Magis heeft dus in den Senaat het tegendeel bewezen van hetgeen hij bewij zen wilde maar, zegde deze bitter, gij, katholieken, waart de opofferingen voor uwe scholen beu en hebt toelagen van het gouvernement aangenomen En hier had de Senateur Keesen eene oratorische beweging, die treffend was hij richtte zich tot de banken der rech terzij eu vroeg of de katholieke weldadig heid dan uitgeput was Of, als de strijd weer moest ontstaan, zij nog niet zou daar zijn om de ziel van het volk te redden En de rechtzij juichte geestdriftig toe. Maar wij, katholieken, zouden wel domkoppen zijn, indien wij, nu wij aan 't bewind zijn, tweemaal zouden blijven betalen eens voor ons eigen onder wijs, en dan nog eens voor het officieel onderwijs, waarvan wij geen gébruik gingen daarvan maakten dat mijn hoofd hel der bleef. Maar toen de derde nacht kwam, gevoelde ik mij te zwak het zeil te strijken en liet mij dus op goed geluk af door den wind voort stuwen. Eensklaps zag ik, want de maan scheen bolder, een groot schip, dat omstreeks eene mijl van mij verwijderd was. Toen ik meende, dat het binnen het bereik mijuer stem was trachtte ik op te staan, maar vruchteloos. Ik trachtte toen te roepen, maar kon slechts een schor geluid geven. Zonder kracht om op te staan, zonder stem om te roepen o God, dacht ik, als ik niet wordt opgemerkt, zal ik al meer en meer afdrijven. Op dit oogenblik drong eene krachtige, welbekende stem tot mijne ooren door. Boot, heiho Ik herkende de stem, maar was te zwak om mij te herinneren aan wien deze toebehoorde, Boot, heiho Ik was nu slechts eenige scheepslengten van het schip verwijderd. Ik onderscheide flauw eenige personen op het schip en hoorde ze met elkaar praten. Hot kwam mij voor, dat dit schip mij niet onbekend was. Eindelijk hoorde ik de woorden Het is de sloep van het schip en mijnheer Morgan zit er in. De sloep naderde het schip de schok was M. Tournay sprak van diocesane kas sen; maar indien die kassen bestaan, wie stori er zijn geld in Hel zijn toch wel d katholieken Betwisten wij de loges het recht van kassen te stichten en aan de liberalen van ze te vullen Gij, liberalen, zult ons wel de vrijheid laten om over onze beurs te beschikken, gelijk wij het goed vinden Als de katho lieken een deel van hun geld besteden aan goede werken, in plaats van aan ple zieren, zult ge toch niet kunnen zeggen, dat zij een slecht gebruik maken van hunne fortuin De liberalen hebben atheneums, colle- gies, middelbare schalen ondersteund door de algemeene kas en wij, katho lieken, wij zouden dit allemaal uit onzen eigen zak moeten bekostigen Dit is een onrecht dat vroeg of laat moet ophouden in zake van onderwijs hebben wij nog de karikatuur der vrijheid. Een wraakroepende daad. Het liberaal gemeentebestuur van Mechelen weer aan 't bewind gebracht door de hulp de roode en groene socialisten, heeft eene wraakroepende daad gepleegd. Niewmiader -daa-18 gemeentebedien den werdeu van hunne plaats beroofd. Er waren er onder, die 10, 14, 18, 19 en 23 jaren dienst hadden maar er waren eenige kiesdravers te plaatsen, die zich in de oogen van de liberalen verdienstelijk hadden gemaakt. Niets heeft de liberalen tegengehou den noch de verkregen rechten, noch de stortingen in de pensioenkas, die gekon- fiskeerd zijn geworden noch de ziekte, die een hunner getroffen had, en het hoofd van een huisgezin tot den bedelstaf veroordeelde En zeggen dat die lieden werden afge steld zonder ééne enkele grondige reden. De afgestelde bedienden hadden een krachtig protest opgesteld en ganscb het land door verspreid. Het is te hopen dat die klacht weerklank vinden zrl aan hoo- gerhaud. Het mag niet gezegd worden dat een openbaar bestuur in België het recht heeft zulke wraakroepende, onrechtveer- dige daad te plegen. Er moeten maatregels genomen worden door de wetgevers om onbesproken, voor beeldige, openbare bedienden te be schermen tegen de willekeurige handel wijze van fanatieke vlegels. Wij hebben met genoegen gezien dat het Congres der Gcmeentebedienden> in meerderheid liberaal, partij gekozen heeft voor de afgestelden tegen hunne beulen. Bravo licht doch verwarde mijne hersons; ik trachtte op te staan, maar viel bewusteloos weer neer. Toen ik weer tot bewustheid kwam, zag ik dat ik op oene slaapbank in eene acheepska- jnit lag. Ik sloeg een onbestemden blik om mij heen, maar begreep niets van de geheele zaak. Toen bezag ik alles nauwkeuriger het was nacht, de lamp brandde en zwierde heen en weer eene vrouw zat bij mijmet den rug naar mij toe. Zij bad zwart haar, had geen hoed op en was in het zwart gekleed. Ik bevond mij in de kapiteinskajuit van da Graaf van Leicester en daar ginds was Kate Darnley, die zich met mijne verpleging had belast. Zy stond op en kwam naar mij toe. Ik keek in de zwarte oogen van Kate en trachtte te spreken, maar kon geen enkel woord uitbrengen. Zij legde hare hand op mijn voorhoofd, knielde bij mij neer cn bracht haar gelaat dicht bij het mijne. Het gelukte mij haar door middel van wenken aan het verstand te brengen, dat ik honger en dorst had. Zij verliet mij, maar kwam spoedig terug met een gi» grog van brandewijn en eene be schuit met vleesch. Ik trachtte overeind te komen, maar kon nietzij ging achter mij staan en ondersteun de mijnen rag, zoo at en dronk ik en gevoelde mij daardoor verkwikt. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1