H( H H De zoogezegde Werkliedenpartij. In Congoland. Een en ander. 0. L. V. 7AN LOURDES, Allerhande Nieuws. Frankrijk. ZEE H. I VR Eene De socialistische volksvertegenwoordi ger Vandervelde zegde onlangs in de Kamer, op de banken der socialisten wij zende Hier ziet gij de werklieden der nijverheid - Maar, zeg het Nieutvs van den Dag, wij hebben schoon rond de ban ken der socialisten te zien, wij kunnen de werklieden der nijverheid maar niet be merken. Het is toch Furnémcnt niet, dio een werkman der nijverheid is: hij is met eene juffrouw getrouwd die millioenen bezit. Zij heeft wel zijne slechte opvoe ding niet kunnen weg wasschcn, maar bij zit meer met zijne handen in goud en bankbrieven dan tusschen kolen en ijzer. De herbergier Gierkens heeft zijne kroeg overgelaten voor eene som waarmede hij nu op zijn gemak rcntiert. Dostréc is een advocaat die voor zijne klanten Blan- kenbergsche rekeningen opstelt (do we duwe Van Wuystwinkel weet er van to spreken) en voor zijne vrouw jaarlijks duizenden franken bestellingen van het gouvernement weet te bekomen die is ook nooit op eene fabriek of in eene mijn te zien geweest. De twee Defuisseaux, die reeds millionair waren, hebben we derom verscheidene millioen gedeeld van hunne katholieke moei, mad. Dcssart- Defuisseaux, en zijn ook niet veel gewoon plek of hamerte hanteeren.Vandervelde's bijzonderste werk is zijne koepens met eene zilveren schaar af te kuippen en plezierreisjes-in Zwitserland te doen met zijne vrienden Dcstrée, Furnémout en Defuisseaux. Bertrand was in zijne jonge jaren steenhouwer, maar vond dat wel haast te lastig, en heeft liever papier to bekladden, hetgeen veel min zwaar is, en coöperatieven te besturen, hetgeen \ecl vetter winst geeft hij is zelfs nog schc- peno daarbij aan 3000 fr. per jaar. De coöperatieven verzekeren een breed en gemakkelijk leven aan Anseele, Smects, Caluwaert, Malempré, Maroille, Mansart; vele burgers zitten er zoo warm niet in als die arme socialisten. Herbergiers zijn er bij de macht Wettinck, Cravot, Nie- zette, Sckinler, Dauvister. Deze laatste is er zelfs nog drukker bij, drukkersbaas, wel te verstaan. Bastien is een winkelier in breigoed, die schitterende zaken doet; Faguart is een schatrijke advokaat van Charleroi Leonard trekt 4000 fr. als klerk in de coöperatievo te Jolimont (boven zijnen trok in de Kamer natuur lijk), Lambillotte is een koopman, Dem- blon is professor, en Hector Denis ook deze laatste heeft daarbij nog onlangs ge deeld van eene rijko moei, die ongetrouwd gebleven was. Dat zien wij altemaal bij de socialisten, maar werklieden, dat ziet men er niet. Viezo - werklieden n party toch, hé Naar 't schijnt 't en gaat toen nog zoo erg niet in Congoland. De handel neemt er gedurig en zeer toe en de Belgen be ginnen bij de vreemden aanzien te zijn als een volk dat er iets van kent van te beschaven en bovendien van er nut uit te trekken. Ziehier wat er eeue groote Fransche gazet over schrijft Terwijl de Fransche maar voor 10 millitenen handel doen, België doet er reeds voor 22 millioenen waarvan de naar België gaat, 't is te zeggen 11 millioenen, terwijl van onzo 10 er maar een dat is 2 millioenen in Frankrijk komt. Daarbij de onkosten die er in Fransch- Congo gedaan zijn vallen ten laste van Frankrijk deze van België integendeel zijn gedekt in do streek zelve. België ontvangt 3,600,000 fr. van rechten Frankrijk 1,200,000. Waaruit komt het dat België boven staat alhoewel wij daar vóór hem geko men zijn 1 De. Belg werkt, wij en doen niets. Wij hadden kunnen ijzerenwegen leggen en ous meester maken van den handel des lands, wij en hebben het niet gedaan. De Belgen doen het, en 't is er voor ons niet meer aan to doen. De Belgen hebben eene handelsvloot die reeds 25 stoomschepen telt, wij heb ben eenige arme en gebrekkige vaar tuigen. Men staat waarlijk Terslegen voor den spoed waarmee de Belgen de Hollanders nagevolgd hebben in de kunst van te be schaven. Hun eerste werk is reeds een meesterwerk. Bijzonderen, maatschap pijen, nijverheid, kapitaal, koning en volk, alles wedijvert, en wij staan hier. Al de karavaanwegen in Belgisch Con goland komen uit op de ijzerwegen en het is wonderbaar om de voorspoed en de weelde dier boeren te zien, bovendien snel- en spreekdraden verbinden al de plaatsen onder een. Dat al missen wij. Men besluite uit deze mededeeling niet dat-Doideróodevoorstaandcr is van Congo; wij willen bet einde der proef afwachten. Van 1800 tot 1890 zijn volgens zijne berekeningen de bevolkingen der 5 vol gende steden verdubbeld Amsterdam, 408,061 Birmingham, 427,171 Brussel 465,517 Manchester, 505,308 en Rome 423,217. [De cijfers duiden de bevolking aan van 1890). Van 2 steden werd do be volking verdrievoudigd Kopenhagen, 312,859 en Marseille, 403.749 van 5 verviervoudigdLonden, 4,211,743; Lyon, 438,077 Parijs, 2,424,705 St-Peters- burg, 954,000 en Praag, 360,185 van 5 vervijfvoudigd Breslau, 335,625 Dres den, 276,522; Hamburg, 564,728; Keuion, 281,681; Weenen, 1.364,048 verzesvou digd in 3 steden: Leeds, 367,506 Liver pool, 517,980 en Warschau, 455,582; verzevenvoudigd in 2: Glasgow, 565,839 en Sheffield 325,304 verachtvouding in 1 stad Munchen 350,090; vernegenvou- digd in 3: Berlijn, 1,598,974; Budapesth, 392,237 en Leipzig 295,025; vervcertien- voudigd, 1: Baltimore, 434,138. Uitgedaagd. Wij hebben 't Land van Aelst, reeds meer dan eens uitge daagd een enkele aanval van Denderbode aan te wijzen gericht tegen de priester lijke weerdigheid van onzen vierden man. 't Land van Aelst zal zich wel wachten ouze uitdaging te beantwoorden, want nooit bevochten wij onzen vierden man als priester of randden wij hem in zijne priesterlijke weerdigheid aan. Wij be vechten hem slechts in zijn openbaar lo ven als politieke» kwakzalver dio aan do menschen knolleu voor citroenen wil ver passen 1 Wij vernieuwen onze uitdaging, Land het is niet genoeg ons, Denderbodevan priestersbespotting te beschuldigen men moet bewijzen Bewijzen anders zijt ge een laffe lasteraar I Indien er een blad is dat de priesters in hunne weerdigheid van priester niet alleen bespot maar zelfs beliegt, 't is wel 't Land van AelstIn de 5 leste num mers van dees jaar vindt men er 't bewijs van. 't Woord is aan u, Pie 1 ITnllrckoTYlPr Gister dijnsdag I ttlKMiililiti beeft onze mexteleer lucht gegeven aan den kwaden luim bij hem verwekt door den ellendigen fiasco van de ma nifestatie der groenesocialisterij vanzondagjl. Onze vierde man speelde den dweesdrijver met eene ordemotie door de welke hij vroeg dat de Volkskamer zou beslissen van niet uit een te gaan zonder de wet te behandelen op de vakvereenigingen, ten minste het gedeelte betrekkelijk de werklieden en landbouwers. II ij vroeg ook de bespreking van 't wetsont werp op de gelijkstelling der beide lands talen. M. Diericx deed opmerken dat onze rnerte- leer zijne belofte ten uitvoer bracht aan zijne kiezers zondag 11. gedaan en dat dergelijke moties bespreken de Yolkskamers tijd doen verliezen is. De heer de Smet-de Naeyer beschouwde ook de ordemotie van onzen merteleer als eeue stok-in-wielstekerij en zegde dat de ver gadering zal verzocht worden nare werkzaam heden te regelen na de beraadslaging over de begrootiug van spoorwegen, enz. I)e Yolkskamer, zegde M. Coremans, heeft reeds twee maal beslist wat daar zoo even door den heer Daens werd gevraagd. Dat. moet hem voldoende zijn en de Volkskamer zal er voorzeker eene eer in stellen hare verbinte nissen na te komen. Doch de heer Daens moet den schijn niet aannemen alsof hij alleen zich daarom bekreunde, llij moet zich hier niet aanstellen als de vlieg van de fabel; wij heb ben zijn gegons niet noodig (Gelach). De heer Yaudervelde, socialist, trad do be merkingen van den heer Minister bij. De heer Beernaert, Voorzitter maakte ken baar dat onze merteleer vraagt om de regoe- ring te ondervragen over hare inzichten aan gaande de wetsvoorstellen der werkmanspen sioenen. Waarom, in stede van te ondervragen,dient onze merteleer, geen wetsontwerp in om pensioen aan de oude werklieden te bezorgen? Reeds van over maanden heeft Hel Zand van Aelst aangekondigd dat het noodigo geld al gevonden is. Dat is toch wel 't bijzonderste. En als 't noodige geld is gevonden, ja, waarom dient onze vierde man, die groote genie, die aan Paus en Bisschoppen, aan Keizers en Koningen, Ministers en Generaals deles voor spelt, geen wetsontwerp in op de rustgelden voor den ouden dag der werklieden Onze merteleer heeft niemands hulp noodig om dat wetsvoorstel in te dienen, want hij heeft wel gansch alleen zijn wetsontwerp op den schooldwang ingediend Als onze merteleer het waarlijk goed meent met de oude werklieden dat hij dadelijk een wetsvoorstel indiene, want 't geld is gevoi volgens 't Land van Aelst geboren. Vervolgens zagen zij nog acht kinders ter wereld komen om eindelijk op 8 Juni laatst aan een drijling, 2 zonen en eene dochter, het licht te geven. Dit nieuws verspreide zich bliksemsnel door gansch de gemeente en reeds had vader Livyns bij de leden zijner familie voor peters en meters gezorgd, toen de beer Vrederechter Vander Donckt bet goed gedacht opvatte, dat zulke buiten gewone gebeurtenis niet zonder opmer king mocht blijven, maar luisterrijk moest gevierd worden. liet peter- en meterschap werd dan aan de bijzonderste ingezetenen der gemeente aangeboden. De heer Vrederechter, be" nevens de heeren Leo Vuye en Kamiel De Boe, en mevrouwen De Beer, Meheus De Vos, hebben met de allergrootste liefde deze ambten aanvaard. Om 5 uren namiddag werd de natiouale vlag in al de huizen der dorpplaats uitge stekeu, en toon om 6 uren het geluid der klokken de ceremoniën van het H. Doopsel aankondigde, kwam eene me nigte volk, niet alleen van de dorpplaats, maar van alle gehuchten der gemeente toegesneld om de plechtigheid bij te wo nen. Peters en meters trokken gezamenlijk naar het huis van gebuur August om de doopelingen te gaan halen en stoetsge wijze ter kerkte leiden, alwaar de me nigte zich verdrong om van nabij de dry kloeke en gezonde kinderen te zien. De vreugde blonk op eenieders gelaat en menige gelukwenschen werd aan vader Livyns toegestuurd. Het volgende rijmdichtje prijkte op den gevel der woning van M. Amandus Hove Proficiat Proficiat Gebuur August, wat is mij dat Eeu drijling koopen struisch en kloek, Dat is een schoone Sinksenkoek. achter de struiken rechts een schot weer klonk. Niemand werd getroffen, de peer- den -steigerden, maar waren spoedig t# rust gebracht en het rijtuig zette zijna weg naar het koersplein voort. Intusschen liep het volk naar de plaau waar het schot weerklonken had, om det pleger van deu aanslag op te zoeken. Zoo als naar gewoonte werden onschuldig personen vastgegrepen er. door het volt mishandeld, ouder andere een politie, agent, die het eerst ter plaats was es wiens kleeren en aangezicht verschenri werden. Zijne collegas konden hem slechts de grootste moeite uit de handen halen. Verschillende personen werden aange houden, maar men weer. niet of men des waren schuldige vast heeft. Daarenboven heeft het eerste onderzoct al spoedig bewezen, dat men met goes ernstigen aauslag te doen had. Vooreerst is cr geen schot gelost in de richting vat het presidentieel rijtuig. Toen men achter de struiken ging zoe ken vond men de stukken van eene doos, dio omtreut 20 centimeters hoog was et 10 centimeters doorsnee had. Naast deze nog rookende stukken voui men een oud pistool, een dolk eu een stuk papier, met de woorden Terechtstelling van Fclix Faure. De doos is dus ontploft, maar ter plaat», De groote steden der 19® eeuw. Het buitengewoon toenemen van de be volking der groote steden werd in de laat ste tijden dikwijls en zeer druk bespro ken, eu gaf meermalen aanleiding tot statistieken van allerlei aard. Zoo ge beurde het ook te Budapest op het 8e in ternationale coDgres voor gezondheidsleer en volkskunde. Docter Sedlaczek, leider van de be- stuursafdeeling der statistieken in de stad Weenen, gaf er een overzicht van den aaDgroei der bevolking, gedurende de 19® eeuw, van de voornaamsto steden der wereld. Hij gewaagt alleen van dien meer dan 300,000 inwoners. De ingewon nen inlichtingen waren zeer voldoende uitgezonderd voor Azia slecht eene stad uit dat werelddeel wordt vernoemd BaltimoreJ Goede valsche munt. Ja, lezer, of valsche goede munt, gelijk ge ver kiest. Gij zultgaau hooren. De stukken van 5 frank, van 25 gram men zilver en een weinig mengsel, doen 5 frank munt weer de. Maar dat is alzoo, omdat 't alzoo is, en niet omdat die stukken met der daad 5 frank weerd zijn. Het zilver is machtig veel afgeslegen, in de laatste jaren, 't is te zeggen het zilver als koopware. Maar de zilvermunt was geslegen en had hare weerde, in de handen van het latijnsch verbond. Dat veranderen, volgens de ware weerde van 't zilver, 't was het inderdaad een geheel spel. Willen wij laten gelijk 't isj zeiden Frankrijk, Italië, Zwitserland, Grieken land en Belgiën als wij altemaal kon tent zijn, om te zeggen dat onze zilver- muut hare oude weerde doet, dat komt overeen uit. Ja maar. er zijn nog Joodjes in de we reld, en de die loeren en speculeeren let terlijk op al wat er is. En met die affaire van de koopweerde en de muntweerde van 't zilver, hebben zij een goede winst vast. De Joden die hierop speculeeren, doen overgroote winsten 't moet zelfs bij mil joenen zijn. Ze slaan zij stukken vau 5 frank, die 90 deelen zilver en 10 deelen mengsel bevatten, tegen de sleet. Zoo dus, precies gelijk de andere vijf frankstukkeu, en in dien zie maken ze goede munt. Maar, alleen do gouvernementen heb ben 't recht om muut te slaan, eu dat kan niet anders zijn. Langs dien kant genomen dus, zoo slaan de Joden in kwestie waarlijk val sche muut. Op ieder zilverstuk dat zij iu omloop brengen, winnen zij de helft, of bestelen ons voor de helft. Trouwens, een stuk van vijf frank, ge heel in regel, vau klaar goed zilver, is enkel fr. 2,50 weerd. gedaan iu de maand Mei laats't, in dê Bij overeenkomst nu, onder de landen iamTstreok Aalst, bedragen een gezamen- van het verbond, heeft zoo n stuk 5 frank ],jk gewicht van 92,824 kilogr. muntweerde. Zoo dus, men begrijpt het, de Joden in kwestie, zijn wezenlijk valschmunters, al slaan zij goede stukken. Ze doen iets wat hun verboden is doch dit oneerlijk stielke brengt hun schoone wiust op. Het is iu Spanje, dat de Joodjes hunne goede n valsche munte slaan, en dal vele, beweert men. Ze slaan meest stukken van 5 frank, voor in België Belgische, voor in Frankrijk Fransche en zoo voort. Hoe zij die munt toen binnen smokke len, wij weten 't nietdoch dat moet nog al gaan. Trouwens, het is geene groote pakagie, eu zijt maar zeker dat die kalanten goede blauwers «zijn. 't Is het verloren, maar men zal die muntweerde nog anders en beter moeten regelen. KIESKRONIJK. Te S' Gilles is zondag citoyen Rawu door de kiezers van den Werkrechters- raad tot lid van den Gemeenteraad geko zen, in vervanging van citoyen Defnet, met 505 stemmen. M. De Smet, liberaal, behaalde 168 stemmen. Belgische nationale Bodevaart van September 1897, naar onder Voorzitterschap van Z. D. H. Mgr DOUTRELOTJX, Bisschop van Luik. Vertrek don 23,ten September Ver blijf te Paray le Monial den 24,le". De plechtigheden van de sluiting van het Congres van het heilig Sakrament. Plechtige processie. Aankomst te Lourdes den 25slan. De trein der zieken en de rcchtstreek- scbe treinen zullen den 24"eu vertrekken en den 258ten te Lourdes aankomen. Terugkeer den 2de" October. «o» De vertrekken zullen plaats hebben uit Luik, uit Brussel en uit Gent. Het geestelijk bestuur is toevertrouwd aan den E. H. Cartuyvels voor de bede vaarders van de Fransche taal en aan den E. H. Vonckeu voor de bedevaarders der Vlaamscbo taal. N. B. Een rechtstreeksche trein zal vertrekken deu 8ste" September, 's mid dags, voor de personen die zouden belet zijn aau de groote bedevaart deel te ne men. Deze trein zal de lijn Luik-Charle- roi volgen en den 16d®" terugkomen. Voor prospectus en inlichtingen zich te wenden tot Mr H. Raikcm, 31, Quai de la Derivation, Luik, ofwel tot de HH. Brief wisselaars. Aalst, Mr M. Cercelet, Leopoldstraat, 49 Zienotariëole Annoncen op do 4d# Bladzijde. Hophandel. De verzendingen hop Tn de stekskensfabriek la Suèdoise, to Geerardsbergcn, is eene werkstaking uitgebroken voor een geschil over het werkloon. Het gevaar der hooge dameshoeden is zondag avond op de foor te Antwerpen op treffende wijze gebleken. De pluim van den hoede ener daem had aan eenen gazbek vlam gevat. Een lieer sloeg er op, om die uit te dooven, doch eeu andere heer die daar achter stond en den slag zag heven, meende dat hij de dame beleedigon wilde, te meer daar deze laatste eenen kreet had laten hooren. Hij diende don eerste eene oor veeg toe. Deze had die oorveeg spoedig terug gegeven eu daar de omstanders nu meeu- den, dat zij om do dame vochten, trokken zij voor den eene of andere partij, zoodat het gevecht spoedig algemeen werd. Toen men, na de noodige uitleggingen, eindelijk tot akkoord was gekomen, werd de hoed van den grond opgeraapt. Hij had geen fatsoen meer. En daarenboven werd de gouden speld, waarmee hij was gehecht ook niet meer gevonden. Sinte Maria Iloorebeke. De echt genoten August Livyns en Elodie Van der Linden, zijn voorzeker ten volle door dc zegeningen van den huwelijken staat begunstigd. Gehuwd op 9 Juni 1883 werd hun reeds op 16 Juni 1884 een tweeling KREDIET AAN ALLEN Meubels in alle slag en in alle stijlen Slaapkamers. Eetzalen volledig, in accajou, nolelaar, eikenhout, enz Garnituren voor salons in sac arabe, Louis XV. enz. Kleer- kassen. Spiegelkassen, Lijnwaadkassen, Lava bos, Tafels, Schrijtafcls, Stoeien, Keukenmeu belen, marmeren Tafels, enz. Bijzondere toog voor Tapijten, Spiegels, Lusters, Hanglampen, Sloven, Jachtkomfooren, enz. LA PROVIDENCE 71, Hoogpoort, GENT. AANZIENLIJK ASSORTIMENT van CONFECTIEN zonder dat zij naar het rijtuig van dn winkel. VOOR HEEREN RN Kleederen op maat voor Heeren, Damen Kinden Grooto tens van Damestoffcn, Laken, Wit- goederen, Zijden, Fluweel, Flaneel, Matrassen- goederen, Dekens, Bedspreien, Gordijnen, enz. Schoeisels in alle slag. Regenschermen. Uurwerken, Pendulen., Kinderrijtuigen, enz. Het Hui« gelait lich met da volledige iu stelling van bijion dere huiien, villas hotels, herbergen ens ISEHEIMHOUDINC STREM Eene belangrijke dieftal is te Blan- kenbergbe in de Weststraat gepleegd ten huize van J. De Schoolmeester, visscher, in de herberg Den Olifant in den mor- gendstond van zaterdag laatst. De vrouw des huizes kreeg vermoedens op twee meiden, die in den voormiddag aan het kuischen waren en onder zeker voorwend sel hunnen dienst verlieten. De politie werd aanstonds met de zaak bekend ge maakt en gelukte er in op het spoor te komen. In een drankhuis van den overboek waren voormelde meiden gezien geweest en bij nauwkeurig onderzoek vond men achter de schuif van een gemakhuis eene beurs waarin 500 fr. in papier en 300 fr. gemunt geld geborgen zaten. Op het poli- ciebureel gebracht hebben de meiden, naar gezegd wordt, bekentenissen afge legd. Het voornaamste is dat het werk zame huishouden van De Schoolmeester terug in het bezit zijner spaarpenningen is gesteld geworden. De plichtige of plichtigen zullen met het gerecht af te rekenen hebben. Schandelijk tooneel. Uit Luik wordt het volgende gemeld Een mijnwerker van Jemeppes was gestor ven en daar de man in min of meer ver dachte omstandigheden overleden was, beval het parket eene lijkschouwing. Een schandelijk tooneel had toen bij de komst van het parket plaats. De bloedverwanten en vrienden van den doode, die allen dronken waren, verzetten zich tegen het binnentreden der rechterlijke overheden en geneesheeren en nog meer tegen de lijkschouwing. De houdiug van dien dronken troep ziende, deed de onderzoeksrechter do gendarmen komen, om het sterfhuis en de straat te ontruimen. Daarop werd het lijk naar het doodenhuis gebracht, waar de geneesheeren tot de lijkschouwing konden overgaan. Aanslag tegen den President der Re publiek. De president der Republiek is zondag namiddag, toen hij naar Loug- champ reed om, als naar gewoonte, den koers van den Grand Prix de Paris bij te wonen, het voorwerp geweest van eenen aanslag, die op het oogenblik zelf veel opschudding maakte, maar volgens latere berichten eerder op eene dwaze klucht dan op een wezenlijken aanslag gelijkt. M. Felix Faure had het Elyseum rond half drie verlaten in galarijtuig, met twee postillons eu den piqueur JVlontj arret voorop. In het rijtuig zaten benevens de president, Mev. Felix Faure, generaal Hagrou en een officier van zijn huis. In een tweede rijtuig bevonden zich de iwee dochters van den president en zijn schoonzoon. De stoet was in de Allée des Acacias, aan den waterval in het Bois de Boulogne gekomen, toen er eensklaps president werd geworpen. De lading kos uiet heel zwaar geweest zijn, daar nie mand door de stukken getroffen is, zelfi niet de pleger van deu aanslag, die ziek ook misschien vóór do ontploffing verwij derd had. De personen op het oogenblik aange- sieenwej aan te houden, zijn weer in vrijheid gesteld. Op het kocrsveld was do aanslag spot- schriften dig gekend eu do aanwezige personen, ministers, voorzitters der Kamers, leda van het diplomatisch korps, grootvors Sergius van Rusland enz., kwamen des president geluk wenschen Vreest de luel tan een ferfeU, ii bestuurbi i-nwtoi and, v brandend neer. Prijz* Zalm i Tarbot Heilbot Kabelja Tongen te PI iljes Bog flieuwe NieuT als wink( buiten, oi en Fran Zich t Dknderï wordt g Kasteel 01 kwamen daLjjgi»] eseiud [i1 ^'s Gis iet kast letbune, luren n opgewoi OP Detrwaa Ibijiudo wbaar N» Hnacen e Hoepen jaHooifi Ilea zal Gnklmus ON teK Ie Mc Te A Later werd nog uit Parijs geseiud Het was juist 2 uren 40 toen. de ont ploffing plaats had, recht in het struikge was, uit hetwelk eene dichte kolom rooi oprees. Het volk snelde naar die plaats, terwijl de president voortreed en door groeten antwoordde op de toejuichingen. De agent waarvan hooger spraak is, Roustan genaamd, kwam de eerste te plaats en raapte een der voorwerpen vat den grond op. Het volk dit ziende, nam hem voor den schuldige en begon hem te slaan en te stampen. De ongelukkige was spoedig geheel be bloed, gelukkig kwamen agenten vu dezelfde brigade toegesneld, aan wiet Roustan zich deed kennen. Men deed hen naar het gasthuis Beaujon, waar de pre- [koopen t 8ident der republiek in den namiddag naar hem liet vernemen Des avonds ko: hij het gasthuis verlaten. Hij is nog al ernstig gekneusd aan het rechteroog den hals. Intusschen werden twee jonge mannen aangehouden, namelijk zekere Gallet, vat Levallois-Perret en Lauvin, van Gentilly. Men bracht ze bij den policie-prefect,1H fc ze ondervroeg en naar het depot zond. Ter plaats vond men, zooals hooger zegd, de doos, cu men bemerkte dat erI eeu putje van eenige centimeters m dec grond geslagen was. De doos was gevuld geweest met jacht- poeier en met een stuk van het blad 1'Autorité toegestopt. Zij was door de ontploffing gescheurd. Nabij de plaats der ontploffing was eet stuk papier aan eenen boom gehecht, waarop geschreven stond: Terechtstelling van Felix Faure. Op een dolk, die te- plaats was achtergelaten, stonden de woorden gegraveerd II y en a hen d'autres qui y ont passé. Op de andere zijde Alsace-Loraine- Polognc. Eene zakpistool, van de soort die mea gewoonlijk voor een paar frank kan koo pen, lag naast de doos. Op de kolf stond geschreven Veroordeeling van Felii Faure De pistool was met lood geladen. Al deze bijzonderheden bewezen ge noegzaam dat er van geen ernstigen aan slag spraak kon zijn. Er was veel te veel mise en scène om niet aanstonds aan het werk van eenen zinnelooze te doen denken. Te middernacht werden Gallet en Lau vin, die beweerden in 't bosch gewandeld te hebben gelijk iedereeD, losgelaten. Het onderzoek wordt niettemin voort gezet. Men heeft het signalement van eenen man, die de vlucht zou genomen hebben onmiddelijk na de ontploffing. Bij zijnen terugkeer van de koersen was er veel volk op den weg van den presi dent, die ook levendig werd toegejuicht, 's Avonds gingen vele personen hunnn kaart afgeven op het Elyseum, onder an dere baron d'Anetban, gezant van België. Volgens een telegram uit Rome heeft de aanslag aldaar veel opschudding ge maakt. Koning Humbert zond onmidde lijk con telegram aan Felix Faure. Veel personen schreven hunne namen in de registers op het fransch gezantschap. De prefect van policio wil tot hiertoe niet aan eenen aanslag gelooven. Hij ziet er het werk in van eenen zinnelooze of van eenen kluchtspeler. De ontploffing gebeurde op eeue afge legen plaats en had niets te beduiden. Het pistool en het mes waren zeer ia 't oogspringend neergelegd. M. Visconti-Venosta heeft aan den italiaanschen gezant te Parys getelegra feerd om, in naam der italiaansche re geering, de fransche regeering geluk te wenschen. to me jiftrouv De vei toen l kteül. 01 Brus. Aalst, li'eer >ipjs ki«ii

De Denderbode | 1897 | | pagina 2