Zondag 20|Juni 1897. 5 centiemen per nummer. 52ste Jaar 5169. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De socialisten eigendom van huizen. St-Lievens-Zotten LIBERALEN en SOCIALISTEN. Waarom Liberalen Groenen. w DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 19 Juni 1897. Wij hebben reeds bewezen dat de socialisten, wanneer ze eens meester zullen zyn, de groote en kleine eigen dommen zullen aanslaan, en verbeurd verklaren. Dat alles zal alsdan den eigen dom van den Staat worden, lijk tegen woordig de ijzeren wegen het zijn. Eene moeilijke vraag rijst echter op s Wat zullen zij met de huieen aanvan gen Zullen zij privaateigendom blijven of zullen zij verdwijnen in de onaanzienbare opslokking waarbij alle bezit zal vergaan ten voordeele der algemeenheid Wii moeten het rechtuit zeggen Onze socialisten, die felle hervormers, weten nog niet wat zij daarmee zullen doen. Eenigen zeggen ja, anderen neen en som migen hakkelen zoo ietswat dat niets beteekent. 't Is nog al moeilijk ook. Bij de socia listen zijn allen gelijk. Veronderstellen wij eens dat de Staat al de tegenwoordige buizen aanslage, ze uitdeelc, wie gaat er bevoordeeligd worden Want bevoordee- ligden zullen er zijn, vermits al de huizen niet gelijk zijn bet eene is groot, het andere klein het eene zuiver eu prach tig, het andere morsig en vuil. Wat meer is het eene staat op eene aantrekkelijke plaats, het andere in een leolijk verdoken hol 1 Of zullen de socialisten al de huizen gelijk maken degene die nu gebouwd zijn afbreken eu ze door nieuwe vervan gen Maar allen kunnen toch op dezelfde plaats niet staan. Ik vraag mij af hoe die fijne bazen het aan boord zullen leggen, om de kwestie op te lossen zonder gezel len te kwetsen of kwaad bloed aan te jagen Wij hebben den vinger op de moeilijk heid gelegd laat ons nu eens hunne schrijvers raadplogen. De groote heeren vooraan Jan Vol ders, de stichter der roode partij, dacht dat de privaateigendom voor huizen kon blijven bestaanhij verklaarde dit aan Louis Durand die hem tijdens de her ziening der Grondwet was komen onder vragen. De kwestie is nu Zal men meer als een huis mogen bezitten Dan zou het licht gebeuren kunnen dat men nog een kapitalist worde. En waar is de gelijkheid Waarom moet een arme drommel eene hut blijven bewouen terwijl zijn gebuur een schoon paleis heeft. Alleen, omdat hij de vriend is van Czaar Anseele of van wien het ook zij, of omdat hij het genoe gen had zulk een juweeltje te bezitten op het oogenblik dat de omwenteling los brak? Zijn dat nu reden, wanneer allen gelijke plichten en gelijke rechten hebben Voor Colins, Bertrand, enz. zullen de huizen den eigendom zijn van den Staat. Volgens Bertrand zal de Burgemeester (1 4 0 7.) L DE BEDEVAART. De zucht naar avonturen, naar wonderlijke voorvallen, naar verre tochten, is iets wat bijzonder de middeleeuwen kenschetst. Op geen ander tijdstip in de geschiedenis der vol ken, vindt men dien karaktertrek terug, waarvan men ligt de reden zal willen zoeken in den oorlogsgeest, die de feodaliteit bezielde, in die bewegingsdrift, in die woelkoorts, die toen gansche geslachten als verteerde. In die nog onbeschaafde tijden had het Christendom het algemeen geloof aan bovennatuurlijke din gen zonderling ontwikkeld, welk geloof dan ook niets anders was dan eene wijziging van den godsdienst, dien de verbeelding met de bloemen der poëzie had omkleed. Zelden hadden de kruistochten het voldoen van zeliszuchtige belangen ten doel. Wat toen de ievervolle en vurige menigte tot die nitwij' kingen naar Syrië en Palestina aandreef, was de godsdienst, en het verlangen niet zoo zeer om weinig bezochte of ongekendo streken te doorloopen, dan om de plaatsen te zien, van iedere gemeente aanduiden welke buizen en door welke gezellen ze zullen betrokken worden. Moest dat eens zijn, dan zou het con cert zijn tegen den schandaligsten kozijn tjeswinkel die men ooit zou gezien hebbeu. Dat zou geen uur dureu of er brak oproer los. De Burgemeester zou immers alles aan zijne vrienden geven en aau zijne vijanden de vuist toonen lijk Anseele deed op eene meeting te Koekelberg. De grootste fijuaard is gezel Van der Goes. Die maakt de knoop los in 'nen oogwenk. Hij zegt Niemand zal eeu huis bezitten als er allen geen hebben. Dat is slim 't fijnste van al. Zie wij zouden daarover took eens 't gedacht willen kennen van Nestor, den grooten chef der socialisten van Aalst. Wij hebben reeds bewezen in voorgaan de artikelen dat de liberalen 't socialism hebben voortgebracht, dat tusscben bei den denzelfden band bestaat als tusscben oorzaak en gevolg. Het geuzenorgaan onzer stad kan dit maar niet verkroppen bet krinkelt en wentelt zich wel,maar aan de gevolgtrek king kan het zich niet onttrekken. De geuzery heeft den Godsdienst onder mijnd bij het volk. Zij heeft aan den werkman geleerd dat er geen God be stond, dat er geen toekomstig leven is waar de ongelijkheden van het tegen woordige zouden vergoed worden. Welke gevolgtrekking leidde de menig te daaruit af. Ah zegde ze, er bestaat geen hemel, dan willen wij den hemel, het geluk bier op aarde Wij ook wij willen genieten waarom mogen de rijken het alleen Uit welk recht zijn er nog voordeelen Die voor deden zijn onrechtveerdig zij moeten verdwijnen Als alles zich bepaalt bij het tegen woordige leven zijn die gevolgtrekkingen onweerlegbaar. ïk zeg meer nog Alle geuzen zouden socialisten moeten zijn zoo zij consequent bleven met hunne grond beginsels. De geuzerij, in andere woorden, het liberalism,loochent bet bestaan van God; zij heeft den mensch tot den rang van God verheven. Nu alle menscben hebben dezelfde natuur dus allen gelijke rech ten en gelijke plichten. Vooruit bad dus duizend maal gelijk toen bij zegde dat de socialisten alleen de logieke liberalen zijn. Dendergalm meent aan die gevolgtrek kingen te kunnen ontsnappen met te be weren dat de socialisten de samentrek king der goederen willen in de hauden van den Staat, terwijl bet liberalism er altijd op geroemd beeft het grondbeginsel vau den privaateigendom te verdedigen. De beweegredens door dc geuzerij ten voordeele van bijzonderen eigendom inge bracht zijn immer op zand gebouwd een stevige grondsteen hebben zij niet. Daar het bestaan van God geloochend wordt, is het eigendomsrecht mensclielijh recht geworden. Wat menschen opbouwen kunnen men- schen afbreken. Dendergalm wil dit maar niet begi ij - pen Zekerlijk roepen de geuzen tot hunne zoontjens Einders, gij moet braaf ziju laat ons maar genieten, laat ons de coffre-fort maar behouden Elk zijn aandeel, is het antwoord I Do geuzerij heeft dus het socialism mogelijk gemaakt mot den Godsdienst uit het hart van het volk te dooven. Metterdaad zelfheeft bet 'tgrondbegin sel van dén privaateigendom ondermijnd. Wat meer is, de geuzerij heeft weinig eerbied getoond voor den eigendom hun ner tegenstrevers. Wij hebben dit punt reeds aangeraakt en behoeven er niet op terug te komen. In 1792 heeft ze getoond welken eer bied zij heeft voor het recht van bare tegenstrevers. Eene eeuw geleden beeft men de kloostergoederen ingepalmd, de bezittingen der nobelen verbeurd ver klaard. Dat voorbeeld volgen de socialisten. Met welk recht kunt gij, Dendergalm, ze veroordeelen, gij, die de Fransche om wenteling hebt opgehemeld Met welk princiep ze bevechten Uwe schrijvers hebben gezegd dat de macht bet recht is en ge staat versteld als het volk daaruit afleidt dat het ook recht zal hebben wanneer het eens de macht heeft. Dendergalm zegt nog dat het socialism zoo oud is als de straat. Het socialism, van Bebel is eigen aan onze eeuw en wij beschuldigen de geuzerij de toestanden te hebben geschapen die het socialism tegenivoordig als partij hebben mogelijk gemaakt. Met het gikleleven der middel eeuwen, met den godsdienstzin onzer voorvaderen zou het socialism onmogelijk zijn. Een katholieke werkman kan geen Bebelist worden, geen aanhanger zijn der roode Marianne. Dendergalm spreekt nog van de demo- kraten. Die hierin mengen is belachelijk. De ware demokraten nemen als grond steen hunner hervormingen Godsdienst, Eigendom en Huisgezin, alles wat door de roode socialisten over boord wordt geworpen. Hij leere die gevaarlijke man nen kennen in Recht voor allen nabij Chipka de Heiland zijn tijdelijk leven had voltrokken. Doch bij poozen slechts ving men die moei lijke overtochten aan, en in den tusBchentijd ontbrak er aan het volk een middel om de brandende geestdrift zijner godsvrucht te on derhouden dit middel vond het in het ple gen van pelegrimagiën of bedevaarten. In Frankrijk, Doitschland, Engeland, zelfe bij ons, werden er aldus een aantal plaatsen be faamd door mirakelen, die er werden uitge werkt, of door heilige relikwiën, die er he msteden. In zekere jaargetijden stroomde daarhenen de ingetogen menigte, die, om zoo te zeggen, haar geloof er kwam verlevendigen, en er, in geld of goud, die geringe, doch heilige giften offeren, welke overal trotsche kathedralen in de lucht deden rijzen, en het bouwen hielpen van die tempels eu kapellen, welke heden nog onzo bewondering verwekken. Velen bezochten die plaatsen om er troost te vinden voor hunne kwalen anderen bega ven ef zich honen om den hemel te bedanken over eene gelukkige genezing of genotene wel daden. De bedevaart was een waarachtig godsdienstig feest, waartoe al de rangen der maatschappij werden mtgenoodigd. Arm en rijk, klein en groot, allen haastten zich om er deel aam to nemen. De eenen vonden er Hoe dwaas Een jongen aanziet als socialism de zucht die bij iederen mensch bestaat naar lotsverbetering. Die jongen weet niet wat hij schrijft. Wij zouden hem aanraden toch eens een werkje over socialism te lezen want nu spreekt bij vau dingen die bij niet kent bij gelijkt aan eenen blinden die 't fijne weet over de kleuren. Die jongen kan maar ook niet begrij pen boe de hoop op een toekomstig leven de ongelijkheden van het tegenwoordige kunnen doen vergeten. Wij kunnen er toch Diets aandoen als hij van natuurwege zoo weinig is begaafd. M. Daens is boos, erg boos Weet gij waarom, lieve lezer Ik geef het u onder duizende gij en zoudt bet nooit raden. Denderbode valt de liberalen aan. En daarom is M. Daens kwaad. Wij begrijpen waarom. M. Daens be taalt zijnen tol van dankbaarheid zonder de geuzerij ware M. A. Daens er nooit doorgeraakt. Die kwaadheid van M. Daens verwon dert ons niet. Wij hadden ons er reeds lang aan verwacht. De liberalenWie zou durven zeggen dat het geen kristene menschen zijn schrijft het. Land van 13 juni. In het Arrondissement van Aalst zijn sedert 1893 al de geuzen perfekte demo kraten geworden. Trouwere aanhangers tolt gewis de vierde man niet. Wij hebbeu ze hier en daar aan bet werk gezieu. Zij kwamen zelfs meetings geven voor priester D^ens zij beleden daar recht uit dat zij liberaleu geweest waren maar sedert de- mokraat geworden. Als men hun de godsdienstkwestie deed opmerken zie dan sprong dc kat op do koord. Zij antwoorden lijk Dendergalm Het liberalism is eene uitsluitelijk poli tieke leering, bet verdedigt de vrijheid van geweten (sic) do vrije uitoefening der eerediensten welko in den Staat bestaan resie •iZyn die mannen dan nog in de jaren ■lÖV Gewis hun politiek uurwerk is ceuc halve eeuw ten achter. En zeggen dat die kerels de pretentie hebben van de wereld to leiden Hoed af voor die snelle vooruitloopers 1 Zij zullen hunne banden doen springen als ze zoo snel blijven draven Wij willen op die twee schoone dingen te gelijkertijd antwoorden wat wij reeds geschreven hebben, de aanhalingen die wij boekten maken onzo taak veel gemak kelijker. Zijn de liberalen nog goede kristene menschen. Daarop zullen wij de liberalen zelf laten antwoorden en het woord geveu aan hunne schrijvers Van over 27 jaar bekende de Flandre Libérale reeds dat het duidelijk was dal men geenszins terselfdertijd katholiek en liberaal zijn kon. Katholiek, a. u. b. is hier genomen in den godsdieustigen zin 't is te zeggen .- aanhanger der Roomsche Kerk. (La Fl. Lib. ij au. 1870). Em. De Laveleye, sedert baron gewor- deuthans overleden schreefHet be sluit is dat een liberaal niet meer te bieebte kan gaan noch zijne kristene plichten volbrengen. Het Journal de Gand van zijnen kant zegde Het liberalismus is dc vrij denkerij of het is niets. Wij zouden die aanhalingen kunnen vermeerderen wij zullen bet niet doen. Met de Flandre Libérale, zullen wij die liberalen bespottelijk viuden die nog van hunne aanhechting aan de Kerk zou den gewagen. M. Daens zal inzien dat zijn versterking in anderen, troost en lafenis allen, geestdrift en zalige vreugd. Ook werd het bezoeken dier gewijde plaatsen soms eene straf den plichtigen door rechters opgelegd want in die tijden was men nog van gevoelen dat eene kastijding door den godsdienst ge heiligd, niet weinig bij kon brengen om de zedelijke verbetering van het menschdom te bewerken. Zoo zond het gerecht den misdadige, bloots hoofds en barrevoets, naar S'Jacob in Gali- ciën, naar Sl Gilles in Provence, naar O. L. V. van Rocbe-Madour, naar Riga, naar Regens burg en Lubeck, om er de snoodste schelm stukken te boeten. De eenen werden veroor deeld om al bedelende, anderen, om zonder spreken den weg af te leggen naar S' Andries, in Schotland, naar York, naar Yeuetiën, naar Sl Sofia te Konstantinopelen er waren zoo 180 verschillende boetplaatsen, tot welker bezoek bet magistraat van Gent eertijds de veroordeelden kon dwingen. Dikwijls om eene misdaad to boeten, of om eene genade te verkrijgen, ondergingen de matigste vorsten, bereidwillig, dio godvruch tige roizeu. Men kent van dien aard, de bede vaart van Lodewijk IX naar Amboise. Karei de Stoute beloofde eens dat, iudicu bij dcu I koning van Frankrijk gelukkig mocht bestrij den, bij, te voet met zijn geheel hof van Brus sel naar Boulogne-op-Zee, eene pelgrimagie aan O L. V. zou alleggen. Na bet behalen don zegen, bleef de hertog zijn woord getrouw eu kweet zich van de reis. Proces- siesgewijze togen Albertus en Isabella naar Scherpcuheuvel, en, in deze laatste tijden, zag men insgelijks de Aartshertogin Maria- Christina, uit godsvrucht, de kerk van O. L. V. van Halle bezoeken. Die gewoonten van eenvoudig geloof liggen voorzeker weinig in de hedendaagsche. Dan ook, om een veelvul dig misbruik te keer te gaan, heeft de gees telijke overheid meermaals getracht ze te ver minderen. Echter zijn zjj bij hot volk niet in verval geraakt eu nog beden is voor het zelve, eu bijzonder voor do buitenlieden liet ter bedevaart gaan een heilige plicht geble ven, waarvan men zich alle jaren stiptelijk kwijt. Eertijds bestonden er in België een aantal plaatsen, die aldus, op gestelde dagen, van de goloovigen bezocht werden. Velen onder dezelve, zoo als Halle, Seher- penbeuvel, Bon-Secours, Echternach, Bavich- bove, Assebroeck, bleven bij voorkeur, tot heden, bet verzamelpuut der godvruchtige scharen. Een der aanzienlijkste uog bestaande bedevaarten in die van S' Hei més te Uodbc. uurwerk is verachterd Over 50 jaren konden er nog liberalen zijn gelijk hij ze nu nog voorstelt heden bestaan zulke gewis niet meer Van groot tot klein tie ren allen om het meest Het klerikalism dat is do vijand 1 Dendergalm komt nog eens met het afgezongen deuntjen voor den dag. Och Heere 1 het is toch zoo afgezaagd en ver sleten Het liberalism is eene uitsluite lijk politieke partij 1 Wij weten liet. Wij hebben die uitslui telijk politieke partij aan 't werk gezien in Duitschland met zijnen kulturkampf, iu Zwitserland met zijne kerkvervolging, in Frankrijk met zijne uitzonderingswet ten, in België met zijnen schooloorlog en schoolcnkwest. Paiil Bert heeft heel wel den geest der geuzerij afgeschetst als hij zegde Nooit zal ik gedoogen dat een katholiek zooveel rechten hebbc dan een ander burger De handelwijze van Dendergalm is iu 't geheel niet oprecht. Dat zijne partij de vrijheid van geweten verdedigt, zie dat is wat kras. Zij zou het misschien doen op de wijze van Bismarck die verscheidene Bisschoppen in hot gevang deed werpen 1 Ons Heer beware ons van zulke vrij heidverdedigers EN Wie er nog zou aan twijfelen dat er tus- schon onze Aalstersche liberalen en groene socialisten van Chipka een wezenlijk ver bond bestaat in vooruitzicht der aanst. Kamerkiezingen overwege wat 't Land van Aclst en Dendergalm van zondag 11 schreven. Wij knippen uit." 7 Land van Aclst De liberalen.... Wie zou durven zeggen dat het geone christene men- n schen ziju y Worden hun kinderen geweigerd in doopsel, in eerste communie? Weigert men de liberalen te trouwen, te begra- ven iu de kerk Eu verder Menige zoogezegde libe rale Familie was christelijker dancatho- lieko Familiën die door de naam van catholiek opgehemeld waren... De libe- ralcn zijn dus christen gebleven gelijk wij en als zij luisteren naar de smee- king van Paus en Bisschoppen, als zij - de rechtveerdigheid inzien van den strijd der christene demokraten. en als zij, wijselijk vooruitziende voor de toe komst, met goed hart aannemen dat hun werkvolk bij de christene volkspartij gaat, en als zij de oude verdeeldheid willen vergeten, welke redens zijn er dau om moord en brand te roepen gelijk Denderbode doet - Wat zijn de menschen toch verander lijk 1 In 1890, op 19 oefc., smeekte Het Land van Aelst, de Aalstenaars van toch wel op eene zaak te letten, voornamelijk, van nooit, onder geen opzichtvoor nie- mand, in 't werk van het hedendaagsch liberalismus mcé tc helpen. Want- Be- strijdt toch het kostbaarste niet dat er y bestaat-Uw geloof, uw katholiek - Vaderland.... "Wie deze bidplaats bezoekt, is gehouden eenen weg te doen van zeven mijlen gaans die zich niet zelden rekt tot aan den Kerselaren- berg nabij Audeuaarde. De adel, het magistraat, de grootste heeren, begaven zich dikwijls stoetsgewijs te dien plaatsen, waar men "t zij eeu heilige, 't zij eeu wonderdadig beeld vereerde of waar het een of ander voorname kerkfeest werd ge vierd, als eene befaamde processie, het jaar- lijksch inwijden van eenen boom, van een veld, of eene rivier. Zoo werden, bij v beeld, de schepenen en de aanzienlijkste bur gers van Gent naar Doornijk afgevaardigd om or met grooten luister een rijk geschenk aan O. L. V. te offeren, en er deel te maken van die buitengewone processie, welke onder den naam van Ommegang bij allen Vlaming bekend stond. Van al de pelgrimagiëu, waar de Gente naars iu de middeleeuwen het meeste van bielden, werd er gecnehooger geschat dan de processie van Sl Lieven, die jaarlijks op het einde van den Juni plaats greep, en door eenen aanzienlijken toeloop werd opgeluis terd. Die patroon stond bij de Gentenaars in zulkdanige achting dat zij hem maar eukelijk met don naam van bunnen heilige aanduid den. Eu verder in 't zelfde artikel vraagt Het Land van Aelst n De liberale kopstukketi uit de Kamer y kunnen er goddeloozer moischen be- y staan Zelfs als 't bestaan der Godheid geloochend icordt, ze Ixuren goed, ze y nemen aan. En dan haalt 7 Land van Aelst s aan wat de liberale gazetten, jaar in, jaar uit, onbewimpeld schrijven eu onder an deren 't volgende Gaat naar de Kerk niet meer, zet de y Kerk en de Sacramenten aan den eenen kant. y Niet waar, geachte lezers, wat zijn de menschen van Chipka toch veranderd De liberalen die gedoopt zijn, die hunne eerste communie gedaau hebben, maar die daarna gelijk 't liberalismus het voor houdt, geeu voet moer iu de kerk zetten, des zondags geene Mis hooren, nimmer te biecht gaan, hunnen paascheu verge ten te houden, de Godheid verloochenen, met de godsdienstige ceremoniën spotten, de priesters en kloosterlingeu beliegen en belasteren dat zijn heden, volgens t Land van Aelst, goede christenen.... maar op voorwaarde dat zij de rechtveer digheid van den strijd der christene demokraten inzien en hun werk volkbij de groene socialisterij laten of doen inlijven.... Dus 1.... De grootste godvorloochenaar, hij die noch naar kerk noch kluis omziet, als hij gedoopt is geweest en zijne eerste communie heeft gedaan, is een christen mensch weerdig van in de christene volks partij opgenomen te worden. t Land van Aelst heeft dus door zijne ophemeling der liberalen den vredekus gegeven aan zijne gezwornc vijanden vau vroeger, aan deze die hij bevocht omdat zij oorlog voeren tegen de Kerk, omdat zij de verdelging willen der R. K. Religie.... (Land, 19 oct. 1890). Waar dc hoogmoed, de zucht naar eer en baat toch den mensch leiden kan Petrus Petrus 1waar zijt ge ver dwaald Dendergalm van zondag 11., deelt een schrijven raeê in 't welk gezegd wordt dat het de plicht is der liberalen van do christene demokraten te ondersteunen uit hunne gausehe krachten,want de kie zing van 1898 zal veel invloed hebben op de gemeentekiezingen van 1899.... 'tgene in andere woorden zeggen wilWorden Daens en zijne kliek in 1898 verslagen, alle hoop verdwijnt voor ons, liberalen, om in de gemeeutekiezingen van 1899 te kunnen in strijdperk treden.... Wij zijn voor eeuwig en drij dagen kapot I Onnoodig er verder op uit te weiden 't Land van Aelst heeft, iu naam der christene demokraten, openbaarlijk den vredekus gegeven aan hunne grootste vijanden van vroeger en de machtclooze liberalen, handelende uit tactiek, zullen de groene kandidaten, als hunne laatste hoop, krachtdadiglijk ondersteunen 1 Het bondgenootschap dat reeds van in 1894 bestaat, is dus verniepwd en ander maal bekrachtigd geworden.... Zal men het nu nog durven loochenen Men weet dat S' Lieven, apostel van die streek in Vlaanderen, welke heden het land van Aalst vormt, den 12 november 053 te Esscbe gemarteld en aldaar in eene krocht o i onderaardsche kapel begraven werd, die in de kerk van dit dorp, tot den hoidigen dage nog bestaat, De Noren en Denen, die gansch Bel gië in vuur en vlam zettedeu, sloegen echter geene hand aan het graf van den Schotschen zendeling. Slechte in 842 begon Diederik, bisschop van Kamerijk, de overblijfsels van dien heiligen apostel te vereeren. Omtrent honderd vijftig jaar later kwam Keizer Hen drik in Vlaanderen oorlogen, on vestigde zijn kamp in den omtrek van Hautem. Zijne woeste krijgsbenden ontheiligden het graf des martelaars en misschien ware dezes uasche verstrooid geworden, indien, voor die ellen delingen de straf hunnen gruwel niet hadde gevolgd. Om bet vernieuwen van dergelijke snoodheid to voorkomen, besloot Erembold, abt van S' Baafs, die Hautem bezat, het lichaam van den Heilige naar Gent te doen overvoeren. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1