Zondag 27 Juni 1897. 5 centiemen per nummer. 52st* Jaar 7» 171 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verdwaald 1 St-Lievens-Zotten Sloot Aan 't droomen Landbouwcomice Herzele. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuïque .num. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen cV 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 26 Juni 1897. Dcndcrbode mag zich als ecue eer re kenen immer de vijanden der katholieken te hebben bevochten. Verwondering mocht het opwekken dat zoo eensklaps Het Land van Aelst de verdediging der liberalen heeft op zich genomen. Neen dat mocht het niet als men de zaak in den grond beschouwt en er niet oppervlakkig overziet. Sedert de nieuwe partij in ons Arrondissement is opgekomen, heeft men zich de oogen moeten uitkijken om niet alleen in Klokke Roeland, maar zelfs yi Het Land van Aelst een enkele aanval te vinden tegen de geuzerij. De nieuwe mannen hebben ingezien dat zij noodzakelijker wijze op de geuzen moesten rekenen en dat zij, door bevechtieg der liberalen, hunne vriendschap niet mochten verwerpen en hunno stemmen afkoeren. Die sluwe berekening heeft hun ge dragslijn afgeteekend Wy mogen, dachten zij, do geuzen niet bevechten want dan zouden zij voor ons niet stemmen I Het is waar dat de libe ralen tegen de Kerk, tegen den Gods dienstzijn, maar dat doet niets ter zaken. Op een slibberigen" weg van den af grond blijven haperen, zie dat gaat niet en priester Daens is voor goed het bootje der geuzerij ingestapt en tegenover de aanvallen van Denderbode hunne verde diging genomen. Priester Daens verdedigt de liberalen in zijn Land van Aelst T De liberalen durft hij zeggon zijn kristene menschen I Heeft M. Daens dan niet eens een werk, een artikel gelezen dat uit de pen van een geus is gevloeid. Hoe de liberalen zijn kristeDe men schen, zy, die onzen Godsdienst op alle mogelijke wijzen aanvallen zii, aie be kennen dat, om hem te bevechten alle middels goed zijn 't Is te kras I Dat gaat over zijn hout I "Waarom hebben wij geene katholieken liberalen, vroeg Goulet d'Alviella, een oud-volksvertegenwoordiger van Brussel en hij antwoordde zelve Omdat het niet meer mogelijk is katholiek in Godsdienst en liberaal in politiek te zyn. Want, zegde voorscbootman De Facqz, het is de vrijmetselarij die de liberalen gelederd heeft, die hun eene vlag heeft geschonken, hoofden en aanvoerders en ook een vechtplan 1 Wij hebben de vrijmetselarij in ons landeken aan 't werk gezien, wij kennen zeGod behoude ons van een terug keer van hun rijk dat nog wat heviger zal zijn dan van 1879 tot 1884, lyk Bara het ons over 9 jaar voorstelde. Dat zijn de geuzen die priester Daens verdedigthet zyn de mannen die des middags eenen Bisschop en des avonds eenen Deken opwreten en verders met Dendergalm de Paters en Pastoors aan de grenzen wenschen. M. Daens gij verdedigt de aartsvijan den van uwen Godsdienst, van mannen die uit haat tegen God alleen, bet geloof uit het hert van het volk willen roeien 1 Leest eens, M. Daens, de Revue de Belgique van 1870 tot 1880 en gij zult zien welke kerels gij nu wilt verdedigen en onder uwe bescherming nemen (1 4 0 7.) VERVOLG. Gevolgd van eene groote menigte, hadden de moniken, met die zorg gelast, zich naar de grafplaats begeven. Reeds zelfs hadden zij de doodkist opgeligt. Doch nauwelijks waren zij eenige stappen buiten de kerk getreden, of de doodkist kreeg eene zwaarte, die hen belette nog eenen tred te doen. Van zulk een wonder getroffen, ontdeden zic"h demonikken eenen stond van hunnen last en beraamden daar wat hjX deswege te doon stond. Eindelijk dacht de abt eenen middel te hebben ontdekt hij trad de bare nader, strekte de band ten hemel, en beloofde plechtig dat men jaarlijks Sl Lie ven, met groote buide, naar Hautem zou overvoeren, om er hem eenen nacht in zijne earsto begraafplaats te laten rusten. Nauwe- Hij zit sloot, de groote man, de diepe geleerde die over onderwijs in 't. boter papier der Vrijheidstraat schreef en die eens de verwaandheid zoo verre dreei aan andere straffen op te leggen omdat men op zijno kolossale onwetendheden niet antwoordde. Die groote magister aanzag en behan delde zijne tegenstrevers als schoolkna pen. Na zulke schoone handelwijze viel die koene denker in hatelijke persoonlijk heden terwijl hij de artikels van Dender bode zoo kicsch vond dat hij ze smeek schriften noemde. Hoe aardig men toch varen kan Uit het stilzwijgen van den knappen (f) verdediger der onzydige scholen trekkeu wij het besluit dat hij eene slechte zaak verdedigde. Een onzijdig ouderwijs is eene ramp vooreen land. Met den Godsdienst ver dwijnen ook de zedelijke begrippen want zij hebbeu hunuen grondsteen verloren. Reeds lang staat de rationalistische zedeleer als bankroet aangeteekend. Weo het volk dat zulken grondsteen voor zijn nationaal gebouw aannemen zou. Even als een onzijdig onderwijs is ook de schooldwang onmogelijk. De Belg be mint zijne vrijheid en dwang is hem hate lijk. Wat meer is, gezien de onverdraag zaamheid der gnuzerij, zou alle wetsont werp over den schooldwang onmogelijk om aan te nemen zijn voor de katho lieken. Om dit nieuw juk dragelijk te maken zou de leerplicht moeten samengaan met de onbeperkste vrijheid van onderwijs voor de burgerij, voor het volk. Ik herhaal het, iedere huisvader heeft het recht te willen dat zijne kinderen in zijne gedachten worden opgevoed. Hoe dit voor de katholieken verwezen lijken Met onzijdige scholen lijk gedurende den schooloorlog van 1879 bestuurd door onderwijzers komende uit de normaal scholen van den Staat. En hier zal men wel zorgen dat al de meesters geuzen zyn en beeldstormers Wat geweest is, kan nog gebeuren. In den grond van hun hert willen de liberalen van geen kristene scholen. In een oogenblik van oprechtheid hebben de toonvoerders het bekend Het belang der volkeren, schreef weleer de Flandre libérale, eischt de sluiting der onderwijsgestichten van de Broeders Dat zijn heel slechte meesters, meer bekwaam om de kinderen te ver- beesteü dan om hun het verstand te openen. Wat zou men or dus mede doen M. Laurent zal het dus zeggen De Paters zijn de vijanden en wanneer men voor den vijand staat, schiet men er °p. Van vrijheid dus zou er bij de geuzerij geen spraak kunnen zijn want, zegt voor noemde schrijver nog do vrijheid zelfs beperkt, stopt den vijand wapens in de hand en mijn gedacht is dat men er hem geene enkele mag laten. De oplossing der schoulvraag door Dendergalm aangeboden is dus onmoge lijk. Dc katholieken hebben met geene eerlijke tegenstrevers te doen. Wij moe ten ons steeds voor oogen houden dat dezo in schijn zoo gematigde Dendergalm, )as eenige jaren geleden, jubelde om den )uitschen Kulturkampf en meéhuilde De paters en pastoors aan de grenzen. {Dendergalm September 1881.) lijka was deze belofte uitgesproken of de doodkUt hernam haar vorig gewicht en liet dus de monikken toe hunnen weg te vervoor deren. Zij richtten zich naar Gent en trokken over de Schelde niet verre van Destelbergen. In de nabijheid der stad gekomen, zetteden zij het lichaam neder op eenen heuvel, heden bekend onder de benaming van Bergbkruis. Uit de abdij werden de overblijfsels der HH. Landoald, Landrada en Bavo ontboden, en met die relikwiën trad men S' Lieven to go- moet om bem plechtig in te halen. Edoch na het overvoeren van S' Lievens asscbe werd er aan de belofte van Erembold niet meer go- dacht, en het was slechts in 1039 dat men de praalkas, waar de beenderen des Heiligen in rusteden nuar Hautem overbracht. Daarna werd die processie der S' Lievens-Zotten niet meer onderbroken. Die spotnaam van Zot werd aan de pelgrims gegeven, omdat deze zich, onderwege en te Hautem zelf verlustig den in allerlei poetsen en ongerijmdheden, al ware dan ook, bij reglemente, alle ongere geldheid gedurende de bedevaert verboden. S' Lievens beender kas of fikrtrr in 1165 ver- Bij toeval is in onze handen een socia listen bladje gevallen dat te Leuven ver schijnt onder het hooge beleid van den grooten Pros Vau Langendonck, bestuur der der maatschappij de Proletaar en die aan zijne werklieden 1,80 fr. betaalt. Laat ons tusschen haakjes zeggen dat die kerel minstens 5 fr. vraagt om een werk man toe te laten ordentjes door de wereld te geraken, om fatsoenlijk televen heeft hij er 10 noodig. En dat heerschap betaalt 1,80 fr. Nu hij is ecus aan 't droomen gegaan over den toekomststaat I Zie eens lezer hoe schoon hij is. Jam mer dat men maar zooveel redens heeft om to gelooven dat dit nooit waar kan zijn Allen zeggen dat is van ons. Niemand is er de uitgebuite,het slacht offer van den andere. De arbeid wordt er in 7 geluk (sic) ver richt de vruchten van den arbeid wor den er in 't gelijk genoten. De arbeid is geen slavernij, maar een matige inspanning - (Yoor Bebel zal werken een plezier zijn). Ieder weet er zijne taak ieder vol brengt er gaarne en gewillig zijnen plicht; allen doen hun best om bij te djagen tot het gemeen welzijn 'tis de toepassing der heilzame socialistische leus iedor voor allen allen voor ieder. De grooten helpen de kleinen de ouderen onderrichten de jongeren ue sterken steunen de zwakkende gezonden verzorgen en troosten de kranken. Lief en leed wordt er gemeenschappe lijk gedeeld. De vreugde vau den eene verhoogt het geluk van den anderen de smart van een hunner vindt weerklank in het hart van al de anderen. In gelijkheid, eendracht en liefde, leiden zij dus een gelukkig en gezegend leven. Zoo schrijft de Volkswil die hier eene overgroote pil aan het volk wil doen slikken. Hij droomt want de samenleving van zulke volmaakte menschen is en zal nooit op aarde te vinden zijn. Wat zal die kerel verbluft staan zien als hij uit zijnon droom wakker schiet en de tooneelen nagaat waar socialistische broeders elkander verscheuren Alle dagen hoort men van uitsluitingen in Brussel, Namen, Luik, Verviers ea overal Wat hatelijke komedie speelt die pen- neridder niet met zoo iets te beschrijven in aanlokkende kleuren wat nooit bestaan en heeft en bestaan zal en die de huise lijke twisteu onder de wereldhervormers op zulke klinkende wijzo weêrleggen. Het volgende in Vooruit voorgevallen geeft ons een gedacht van hetgene de socialistische wereld zijn zal Een werkman, schoenmaker moest naar achter gaan de ongelukkige durfde niet omdat hij anders zijn peil niet zou hebbeu kunnen afmaken. Tot zelfs de natuurlijke behoeften kan men daar niet voldoen door dat slafelyk zweetstelsel. Dit zijn woorden van Gezel Braeckman die op zoo prachtige wijze, hij,de zwakke, door Ansoele, de sterke, is geholpen en bijgestaan geworden. Die hemel is onmogelijk. Dikwijls ge noeg heeft men het beproefd .zelfs in deze eeuw op ieder gebied van 's menschen bedrijvigheid heeft men beproevingen ge daan. Zoowel bet landelijk socialism naar liet voorbeeld gegeven door gene raal Brq^eaud als liet nijverheids is als onmogelijk bewezen door de ervaring. Hierover meer nog Zij spelen in de kaart der libera len. Meer dan eens hebben wij bewe zen dat de groene socialisten in de kaarten der geuzen en socialisten spelen. Meer dan eens hebben Het Laatste Nieuws a, Dendergalm en meer an dere gcusche organen het klaar en duide lijk laten blijken en er hunno vreugde over getoond. Nu (is het dc beurt aan do liberale Bnjgsche Beiaard die over weinige dagenf 't volgende schreef In het Recht wordt de Bisschop niet al- n leen vierkant uitgelachen, maar krijgt hij n zulke harde eu scherpe woorden naar liet ,i hoofd, dat de lust hem zal ontnomen wor- don nog naar de roede te grijpen om de mannen van het Recht te geeselen. De houding der christene democraten is H hot klinkend bewijs, dat hot gezag van bisschoppen en priesters leelijk wankelt- j) dat do oude eerbied voor hen is verdwenen n en dat het oogenblik gunstig is voor ous, M liberalen, om den te lang verwaarloosdéu ijver tegen het clericalism ijverig te her- n vatten. n Van het ongediert der papen verlost ons vaderland Is 't klaar genoeg En 7 Laatste Nieuws, 't orgaan der vrijdenkers schept er toch zooveel ver maak ia joicd Daens te hooren uitvallen op M. Woeste, deu moedigen verdediger van Kerk en Priesters 1 momd geworden zijnde, schonk Wauter, Bis schop van Doornik, den Heilige eene nieuwe. Om die befaamde processie meer luister bij te zetten, verdeelden zich in den beginne de pelgrims in maatschappijen. Aldns ontston den twee broederschappen de eene, samen gesteld uit inwoners van de stad Gent en van den omtrek, noemde men de broederschap van binnen de andere, wier ledea ingezetenen van Hautem waren of bewoners van den plat ten lande, droeg den naam van broederschap van buiten. Deze nieuwsoortige genootschap pen telden talrijke leden ieder korps had zijne dekens en verzorgers. De medebroeders waren gehouden, bij hun afsterven eene gift aan Sl Lieven te maken. Wat hunne verbin tenissen betrof, deze waren gansch eenvoudig: jaarlijks moesteu zij, behoorlijk uitgedoscht, deu overtocht vau S' Lievenskas vau Gent naar Hautem en vau Hautem naar Gent ver gezellen. Later verviel de bepaling over de betamelijke kleedij in onbruik. Uit hoofde der groote hitte van het jaarge tijde verwaarloosden de pelgrims de zorg voor 't welvoegelijke iu hunne klecding. Deze be- Algemeene vergadering van den Studie- en Conferentiekring, op 17 Juni 1897. Op onze laatste algemecne vergadering, hadden wij het geluk eene aanspraak te hooren'jvau den heer Adolf Coppens,land bouwer te Meire, waariu hij uitceudeed hoe hij, sedert eenige jaren, te werk is gegaau in 't verbeteren van aardappelen, alsmede in 't veredelen van graan-, bee- ton- en rapenzaad. Om tijd en plaats te winnen zullen wij hier zoo kort,bondig mogelijk, onder die vier verschillige opzichten, zijne doen wijze laten kennen I. "Verbetering van aardappels. Als de tijd van inoogsten daar is gaat hij op 't veld bij zijn volk, ziet goed na waai de meest belovende hullen staan en naar mate dc pataters uitgestoken worden,ver zamelt hij tot plantsel, de schoonste mid delmatige knollen, uit de beste en ge- zoudstc struiken. Met op die wijze plantaardappelen uitte kiezen, is hij erin gelukt, het eene jaar door het andere, 100 frank meer opbrengst per hectaar te bekomen. II. Veredeling van zaaigraan. Hij kiest op het veld (of thuis, schoot voor schoof) de schoonste aren van de klock- ste halmen, bij het uitwry ven dier aren, verwijdert hij de korrels dio niet groot genoeg zijn of anderszins niet voldoen, en met half Augilstus, zaait hij dit graan. Tegen 20 September daaropvolgende, heeft hij, nen grond gereed die wel be mest, vooral met superfosfaat, en daarin verplant hij ieder struikje op zijn eigen, in rijen die ongeveer 20 centimeters van elkaar verwijderd zijn. Op die manier bekomt hij 't volgend jaar buitengewoon groote en kloeke halmen, met schoone aren die dan uitmuntend zaaigraan ver schaffen. Wilt gij weten, zoo vroeg de heer Coppens, aan zijne toehoorders, hoeveel tarwe ik door die zaad verbetering per dagwand eens bekomen heb Iets meer als veertien zakken m. Beetenzaad. Hij zoekt op het veld de schoonste beeten uit, SDijdt hunne bladeren 10 cm. af, graufi ze iu bekwa men grond tot aan den halsin, dekt ze eerst lichtjes met strooi en laterals het vriest, met inest. In het voorjaar ontdekt hij ze langzamerhand en als 't weer goed genoeg is, plaut hij de besten op rijen wijd vaneen uit, in nen grond die, gelijk voor de granen, bijzonder goed met su perfosfaat bemest en langs alle zijden wel verlicht is. Hij laai uooi't na deu superfosfaat goed met aarde te vermen gen, opdat bij aan de teerdere worteltjes geene schade toebrengen zou. Later snijdt hij de kleine zijscheuten uit, nijpt de kloeke bijtijds in, laat alles volkomen rijpen en, naarmate er een gedeelte zaad rijp is, wrijft hij het ter plaats uit, zorg dragende op den groud iets opou te sprei den om het beste zaad niet te verliezen. Met zaad alzoo gekweekt kan men iu sommige gevallen een dubbelen beeten- oogst bekomen en, ten micste, toch altijd een vierde meer opbrengst dan met de gewone doenwijze. IV. Rapen.Hiermee gaat hij daar of omtrent te werk gelijk met de beeten en bekomt insgelijks zeer voordeelige uitslagen, zoowel onder opzicht van hoe danigheid als van hoeveelheid. Wij moeten hierbij nog voegen dat den heer Coppens door zijne geestige taal. eenieders aandacht ten volle boeide en bij het eindigen zijner aanspraak, vooral door dezen die hem van nabij kenden, luidruchtig toegejuicht wierd. Ook moet ik melden dat die achtbare persoou ecu ieverige bijwoner is vau voordrachten, een vurige lezer vau landbouwwerken cu dat het grooteudeels op de manier is dat hij er toe gekomen is, zulke merkwaar dige uitslagen met de boerderij te beha len. Ware er iemand dio zich gouegeu ge voelt do vruchten van den heer Coppens eens te gaan bezichtigen, ze zullen hem bereidwillig aangewezen worden. Vooraleer te eindigen nog een woordje. Een geleerde heeft met veel reden ge schreven Deze die er zal toe gekomen zijn, twee graspijlkes te doon groeien daar waar er voorgaandélijk maar één stond, zal meer goed aan 't mensch- dom bewezen hebben dau de machtigste veroveraar der wereld. Dit bewijst vol doende, dat voordrachten gelijk deze dio wij hierboven samenvatteu, allerver- dienstelijkst zijn. Mochte den heer A. Coppens, als land bouwer, als mau vau vooruitgaug, wel haast vele navolgers vinden Een. Talloen. stond slechts nit broek en linnen jas. Geen ander kleedingstuk er onder. De meeste droe gen een soort van sluitenden lijfrok gansch benaaid met ijzeren schijfkens, welke hem niet weinig bet voorkomen gaf van het Btalen maliekleed eens ridders. Iets, dat naar een metalen helm zweemde, dekte hnn het hoofd, en aan hunne zijde rammelde er een duchtig zwaard of iets soortelijks. Die krijgsdosch was verre van hunne uitgelatenheid in te too rnen hij liet hun toe, uitzinniger en straffe- loozer ontallijke geweldenarijen te bedrijven. In den beginne der XV" eeuw werd er een derde broederschap ingericht, onder deu n: van Broeders der S' Lievens aalmokskn. Ter handhaving der openbare orde werd de kas gewoonlijk gedragen in bijzijn van twee Sche penen, welke te paard den stoet volgden en de Ballieuw van Aelst werd door den Abt van Sl Ilanfs aanzocht om, tijdens de proce; Hautem met eene voldoende ruiterij te be zetten. Niettegenstaande al die wijze voorzorgen, gaven die overgroote samenkomsten, immer aanleiding tot alle slach van buitensporighe den, welke gemeenlijk in dronkeuscbap en eerlooze baldadigheid hnnne oplossing von den. Onder godvruchtig voorwendsel, en om des te vrijer den dievenstiel te kunnen uitoe fenen, de hoereu uitplunderen, de snoodste lusten botvieren, sloop in de rij der echte beêvaartgangers, een volk van alle eer en zedeu verstoken boeven, bannelingen, land. loopers, van allen aard en slach. lteeds had eene wet van Philips van Bour- gondie. aan allen pelgrim het dragen verbo den van wapenrokken, wapens of stokken. Later werden er nog andere maatregelen go- nomen. Eindelijk vermoeid van de klachten, dio hem langs alle kanten over de processie van Hautcm-S'-Lieven toekwameu, schafte ze Keizer Karei teu jare 1540, na den opstand der Gentenaren, voor immer af. Omtrent dien tijd werd de abdij van S' Baafs vernietigd do relikwiën van S' Lieven met degene van vele andere Heiligen gingen over aan de kerk van S1 Jan, sedert de hoofdkerk van Sl Baafs, en werden eindelijk verniel# en verstrooid iu de heiligschendende plnnderijen der Kalvi- nisten, ten jare 1578. Groene beleiMligingon on smaad. 7 Recht van Somergein is boos, erg boos, och laat ons liever zeg gen, is iu eene duivelsche wgede ontsto ken over de misbakte der armzalige groene manifestatie van 13 juni 11. Ja, 7 Recht spuwt tegen de katholie ken van Aalst al de gal nit die in eene lage groene ziel zijn vergaard. Waarlijk 't zijn de venijnige nitspattin- geo eener kliek die hare onvermijdelijken ondergang te gemoet ziet... Wij willen, tot stichtiug onzer geachte lezers, hier en daar iets van die belcedi- gingen en versmadingen uitknippen De schoelies van Aalst, schrijft 't Recht, - diegenen met gele handschoenen toebehoo- n rende tot de eerste burgersfamiliën der n stad. Met hun laag beestachtig voorhoofd, - waarop de brutaliteit te lezen staat, met n hun bleek dweepersgezicht, dat niet eens n verlicht is door een straal ken verstand Ti Drooge vruchten van Universiteit en n Jesuïten Collegies, kerels, die heter hunne schulden zouden betalen, mannekens die n hot katje in den donker nijpen en die onder n zedelijk peil zooceel waard zijn ah de lijfrid- den van zekere schepsels die door hen goed ge- 77 kend zijn, in een noord, .mannen van kaher- n does en konkelfoes, n enz enz. Ziedaar een staaltje, geachte lezers, van do kieschc taal der groenen. Het art is geteekend V. V. van Kortrijk - maar dc woorden kaberdoes en konkelfoes verraden den verachtelijlreu beleediger. Die woorden worden te Kort rijk niet gebruikt. Te Aalst werd het ar tikel geschreven en dat door een helu der Chipkakliek. In een tweede schrijven, ook onbe twistbaar uit Aalst ingezonden, worden wij, katholieken niet min beleedigd, ver smaad en gelasterd maar nog boveudien met chantange bedreigd. Onze vrouwen en dochters worden ook niet gespaard. Eenige regels knippen wij er uit om onze geëerde lezers eens te laten oordee- len hoe woedend de groenep tqch zijn over hunne misbakte Onze pen beeft in onze hand van de be- n geerte eenige der gemeene rijke behouders n van Aalst volgens natuur af te schilde- n ren. Wat zou men al niet kunnen schrijven van zekere politieke kopstukken van Aalst? n Wat al droeve geschiedenissen zou men Ti niet kunnen aanhalen van eenige dier rijke schreeuwers Om te zeggen gelijk hot is er stonden reeds eenige geschiedeniskeus op ons bladje geschreven. Wij hebben ze dit maats n nog uilgeschrabt De dag zal toch wel eens n komen dat wij ons niet meer zullen inhnu- n den en dan zal er niet alleenlijk spraak n zijn van wijven zooals die van don Póle n Nord van Brussel, maar van nog zekere juffers van Aalst er bij. Waarom dat uitgesteld Waarom de behouders vau Aalst niet in eens en voor goed verpletterd onder de algemeene ver achting Waarom dat niet gedaan, de groene zegepraal zou immers, iu 1898, verzekerd zijn? Maar kom kom het artikel Is 't werk vau deu zelfden verachtelijken lafaard die hier, sedert 1893, wekelijks aau zijne beleedigendo en lasterende zinspelingen lacht geeft. Past op, man, die heerkens met mager uitgemergeld wezen zouden u soms wel eens rekeningen kunnen vragen... En dan Op zaterdag 27 Juni 1467 werd de onde abdij van S' Baafs, waarvan nog heden eenige belangrijke overschotten bestaan, omzet met eene tallooze menigte, die uit alle de binnen- eu buitenwijken der stad er was heengesneld. De oplettende en onverduldige houding dier wachtende scharen, deed ligt vermoeden dat daar iets buitengewoons te gebeuren stond, hetgene haar vuu geen gering belang zon Tegen alle gewoonte, was de poort der abdij gesloten gebleven. Aan den dorpel, gerang schikt volgens hnnne waardigheid, verheiden de Dekens en Verzorgers dor twee broeder schappen van S' Lieven, de Schepenen, gelast om don stoet te vergezellen, ou meer dan drie honderd personen, allen uit de volksklas, met witte wissen in de lmud en do kaproeuen op gesmukt met eenen eiken loovertak. Reeds lang had dit verbeiden gedunrd ieder brand de van ongeduld om te vertrekken. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1