H WAAR IS 'T WIJF? SCHANDAAL 11 Gedenkl den martelaar Priester Daens, POL eii STANT. innn franVQ 8even aan de armen indien jopjd 1 UvJU 11 djilJA.O Daens ons 't wijf wil aanwijzen die de katholieken hebben willen omkoopen. Pater Daens moet dat wijf' kennen van naam en stuk, van hair en pluim, want hij was er wellicht bij als 't lasterend schotschrift geschreven werd.... Ja, .ioïbu Daens moet dat wijf kennen nog eens 1000 franks betalen wij aan de armen als hij zo ons aanwijzen kan. Goede christenen.b-£J£ Van tak op tak. Kamer van V olksvertegenwoordigers. Waar is 't wijf? Ziedaar, roept u liet Recht van Somergem, wat geschreven stond op briefjes die met tien duizende werden rondgestrooid in de stad Aalst op den dag der groene betooging. Elkeen raadt genoeg welk vermoeden men op den - acbtbaarstc man van Aalst wil werpen. En die man- non roemen op hunnen godsdienst en bunnen eerbied voor voor de priesters. Neen Recht wanneer de Aalstenaars vragen waar is 't wijf? dan bedoelen zij slechts de politieke smeerlapperij die de valsehe demokraten of groene socialisten hebben in 't werk gelegd en aan de welke jopjd Daens zijne verkiezing teu grooteren deele te danken beeft. Wij begrijpen het zeer wel de leiders der groene socia- listerij zouden er eene andere beteekenis dan de ware willen aan geven en ons, katholioken, met dit helsche wapen andermaal bestrij den, maar 't zal niet meer pakken, groene generaals Neen 1 Neen! Maar daarom is het noodig dat de historie van 't wijf eens van tijd. tot tijd herinnerd worde. Ter zake dus On zaterdag 8 december 1894, des voormiddags, wanneer de wckclijksche merk ten, ten volle aan de pang waren, werd te Aalst het volgende smaadschrift bij duizenden exemplaren verspreid Kiezers Kristenen Nu is de maat vol Z'hebben tegen den Eerweerdigen Priester Dacns het grootste schelmstuk willen plegen dat ooit ioverst is begaan geweest Eene vrouw hebben ze willen uitkoopen Zij hebben haar duizend franken willen geven, kon zij den Eerweerden Heer Daens in schande brengen Deze vrouw is het feit aan 't gerecht komen kenbaar maken en thans is een rechterlijk onderzoek daarover geopend. Zooals de duivel deed met den Heiligen Antonius, aldus ook hebben zij Priester Daens willen bekoren ten einde eene eeuwige vlek op zijnen naam te prenten Zoover drijft politieke drift onbeschaamde en voor niets schrikkende huiche laars 1 1 Achteruit de bandieten en eerdieven die zulke daden durven begaan 1 Zulke schelmstukken gaan alle menschelijke geheugens te boven i Zulke wandaden bestaan in de geschiedenis van geene Volkeren De straf uwer schandalen zal zich niet tloen wachten. Gij hebt den gezalfden des Heeren willen schenden Gij hebt zijn heilig kleed durven bezwadderen VREEST Want, wat gij willen begaan hebt, is heiligschenderij VREEST Want de vloek des Heeren kleeft op allen, die HEELIG- SCHENDERIJ gepleegd of willen plegen hebben VREEST Want de ALMACHTIGE GOD laat zulke schelmstukken niet ongestraft, en uwe straf zal zich niet laten wachten. En pu, geachte lezers, wat gebeurde er dan Onze Stedelijke Politie vreezende dat de verspreiding van dergelijk eerloos smaad schrift wanorde en botsingen kon veroorzaken, sloeg het aan en deed de uitdeelers op haar bureel verschijneu. Nauwelijks had jop?<I Daens het vernomen of hij begaf zich ten politiebureele om de verdediging der uitdeelers te nemen en te eischen dat men ze in volle vrijheid dit laakbaar factum moest laten verspreiden. De heer Politiecommissaris leende er geen gehoor aan. Wij zullen cr bijvoegen dat het eerlooze factum des avouds van 8 december 1894 op dc Verkonsmerkt te Aalst werd geletterzet, dat de proef om 11 uren des avonds aan aopjd Daens op Chipka word gezonden, dat men, na verbetering, den drukvorm naar Chipka bracht en het lasterend schotschrift nog den zelfden nacht werd gedrukt. En daarmeê was de maat nog niet vol Des anderendaags, zondag 9 december, dag der ballotoeriDg, bemerkte men aan al de iiesbureelen te Aalst, uitdeelers van kaarten waarop 't volgende te lezen stond stemt onder nummer 2. Gedenkt den martelaar Wat huichelarij toch! Ziedaar welke schandalige smeerlapperij de Aalstenaars bedoelen wanneer zij vragen Waar is 7 wijf? Geachte lezers In het lasterend schotschrift hier hooger meegedeeld is er spraak van bandieten en eerdieven, maar zeg ons eens moot hij geen bandiet zijn gansch onder dtiivelscben klauw, bij, die het heeft opgesteld.... Moet hij niet in de diepste eerloosheid verzonken liggen, hij, die zulke eerdieverij plegen dorst En aan die bandieten, aan die eerdieven die deze helsche smeerlapperij ten uitvoer brachten, zou men ons, katholieken, willen den vredekus doen geven Onmogelijk Onmogelijk Nooit Pol trekt naar den meersch in zijn hemsmouwen, den strooién hoed op den kop en de gaffel op de schouders. Sta.nt. Dag, Pol; 'k ben kontent van n te zien, en ge moet mij al gauw eens zeggen wat al echaai dat 't bamisweêr van verleden zaterdag en zondag hier in uw streek veroorzaakt heeft. Pol. 'k Had het wel gepeisd. Stant, dat Allons, zoo eerlijke .mpjd Daens laat u niet trekken gedoopt zijn geweest en hunne eerste communie hebben gedaan, maar dan la ter God verloochenen, met de religie en priesters spotten, de paaschplicht niet volbrengen en nooit den voet in eene kerk of kapel zetten, zijn, volgens 't Land van Aclsi goede christenen op voorwaarde u dat zij de rechtveerdigheid van n den strijd der ckristene demokra- ten inzien en hun werkvolk bij n de groene socialisterij laten of doen inlijven. Dus eeu godverloocheuaar die de Don- cherij ondersteunt, wordt een goede christene 1 Wat zijn ze toch veranderd op Chipka! In een bijvoegsel aan Het Land van Aelst 12 oct. 1887, lezen wij Als dc liberalen strijden, als ze willen meester zijn op 't Stadhuis, o, 't en is niet om te sparen, om iets te verbeteren maar 't is om d'Alleen- - heerschappij to hebben om met het geld der algemcene kas hun vermaledijd liberalismus voor te zetten. Ja, hun vermaledijd liberalismus 1 Ziet de liberale gazetten van Brussel, vau Luik en Antwerpen. 't Is ecu afgrijselijke vloek tegen God eu tegen zijn Kerk, tegen Onze Lieve Vrouw zelve. Iu alle groote steden höudt 't libera- - lismus op Goeden Vrijdag openbare feestmalen in vleesch. Is dat niet schromelijk n Den Heer, den Verlosser bespotten x op dien grooteu dag Eu al de libe- rale gazetten kondigen die feestma- m leuaf. De jonge liberalen van Aalst en el- ders voeden hunnen geest met die aarts-goddelooze en vuile gazetten.... O, welk geslacht zal dat worden Ouders, denkt er toch op In alle steden en dorpen van Belgen- land 't Liberalismus staat op tegen 't go- zag van de Kerk in alle steden en dorpen werkt het om de menschen van de Zondagmis en van den Paschen af te trekken. Het brengt eene scheuring in de Kerk te weeg. - In alle steden eu dorpen wrocht 't Li- beralismus om't werk volk te bederven.» Liet tijd en plaats het ons toe wij zou den nog meet zulke afschetsingen van 't Liberalismus meêdeeleu door 'tLand van Aelst ueêrgeschreven. Geachte lezers, wij besluiten Die vroeger zoo vervloekte liberalen zijn nu heden goede christenen, volgens 7 Land van Aelst omdat ze de helden van Chipka, in hunnen strijd tegen de katholieken ondersteunen. Petrus 1 Petrus I waar zijt ge verdwaald. Nog iets In 1887, bestatigt Het Land van Aelst vau zelfde date, had er te Aalst eene civiele begrafenis plaats, iets wat hier sedert 't jaar 1600 nimmer was gebeurd en dc liberalen deden het kruis vau de doodkoets rukken. De per soon die dat besluit der liberalen uit voerde, 't is te zeggen, die het kruis van de doodkoets rukte, is heden nu ook, vol gens 7 Land van Aelst een goede christen geworden, want hij staat aan 't hoofd der groene kliek in de parochie die hij thans bewoont.... Genoeg voor heden eu zondag komen wij er op terug, want er zitten veel pa pieren in onze oude doos 1 daar zoudt meê bezig geweest zijn. Stant. En kan "t anders, Pol?want volgens da'k hoor, staan de gazetten vol meê malheuren en verwoestingen door den regen en den wind te weeg gebracht. Pol. Inderdaad, Stant, 'tis wreed gelijk het er in sommige streken gegeisterd bijzonderlijk langs de waterkanten. Stant. Ha, Pol, lijk t'IIeist per exempel, waar dat er ten minsten zeven visschersboo- ten in stukken geslagen en verzonken zijn. Pol. 't Is hij een rennewien voor veel menschen, Stant; maar ge zoudt toch zeggen, he, hoe is 't mogelijk van alzoo eeu boos weêr tegen te komen te midden van den zomer Stant. 't Is schrikkelijk, Pol 'k heb daar onder de baan hooren zeggen dat er tot Ilamme meê dagwanden en dagwanden meer- schen overstroomd zijn meê 't ongelukkig gevolg dat al 't hooi dat er op stond,kapot is. Pol. 't Zijn droeve histories, Stant, waar dat alzoo iets voorvalt, zooveel te meer dat er toch zulk schoon hooi groeit op do meerscheu van Qamme. Stant. r— Ja, Pol, 'k weot dat ook, meê dat het daar vloeimeerschen zijn, 'tis te zeggen, meerschen die door de, vette watereu van Schelde en Durmebij winter dag overstroomd worden en alzoo zonder kost allerschoonste en allerbeste hooi voortbrengen. Pol. 't Is alzoo, Stant, terwijl dat wij hier ferm moeten vetten en peperen om uit ons meerschen iets t'halen van belang maar alia, 't is van de jaar toch wel, w'en mogen niet klagen; als w'het nu maar droog fhuis en krijgen. Stant. Ia er al veel schaai in door den regen, Pol Pol. Neen't, Stant; 't geen nog niet ge maaid en was vóór den regen, daar en ia voor geen 2 eens schaai in: en 't geen af lag, dat was nog g'heel en gansch groen, en dan doet de regen daar ook t grootste kwaad nog niet aan, overigens, w'hebben het van den ver leden maandag opengezwierd; en woensdag achternoen zat het reeds in 't droog. Stant. En voor de velden is 't ook droef weêr geweest, niet waar Pol Pol. He wel, Stant, 'k moet het u recht uit bekennen 'k was den maandag morgend benauwd van gaan te kijken; mijn gedacht was dat 't vlas en de tarwe zouden gestreken gelegen hebben. Stant. En hoe was 't er meê, Pol p0L. Emmaar, Stant, nog redelijk goed; den maandag lag er nog al vlas en tarwe in den grond, maar gelijk ge kunnen zien hebt onder uw baau, Stant, 't en is bijkans de moeite niet meer 't geen dat er nog omverre ligt. SïANr. Inderdaad, Pol van hier tot Aalst en zijn er geen zeven partijen die erg geschalotterd liggen, p0I,. En voor 't overige, Stant, nen mensch is altijd benauwd als 't dees tijd van 't jaar serieus begint te regenen omdat men niet weet wanneer 't er zal uitscheiden; maar 't is ongelooflijk wat goed dien regen weerom al gedaan heeft aan veel dingen. Stant. 't Is pertikelier, Pol, lijk de pa tatten tegenwoordig groeien. Pol. 'k En hebt nog binnen mijn leven niet geweten, Stant, lijk alles verandert patatten, betteraven, haver, en al dat moet groeien, 't wordt zuiver omhoog getrokken. Stant. Wat ben ik kontent, Pol, en wat zal mijn Trien ook kontent zijn, als 't ik haar zal vertellen want zondag morgend heeft 't mensch mij wel twintig keer herhaald: wel wel, Stant, wat slecht weêr toch voor de boerenmen8chen Hoe zullen Pol en Kaken nn toch verdriet hebben Pol.Die brave Trien toch! Hewel, Stant, zegt haar dat ze mag gerust zijn, en dat we tot hiertoe mogen rekenen op een tamelijk goed jaar. Stant. Dat zal haar plezier doen, Pol maar jammer toch, he Pol, dat de processie niet kunnen uitgaan en heeft Pol. Jaat, Stant, dat is spijtig, want die processie, dat beurt nen mensch op; en bovendien onzen lieven Heer wordt den dag van vandaag genoeg openbaarlijk gelasterd en vergramd, om dan ook in 't publiek en door alle menschen te samen verheerlijkt en te aanbeden worden. Stant. Dat is waarheid, Pol; en daarom en kunnen de brave menschen niet genoeg hun beste doen om t'herstellen of toch eeu beetie te vorgoeion 't geen zooveel goddelooze en ellendige zondaars gedurig uitsteken. p0IHier op den buiten wordt dat tocli fedaan, Stant want, God dank, ons religie lijft sterk onder ons volk, en 't is genoeg dat mijnheer den Pastoor nen keer spreekt van op den preekstoel om de kerk opgepropt vol te zien. Stant. En alzoo moet 't zijn ook, Pol want zonder religie wordt de wereld een wil dernis en die naar zijn priesters niet en luis tert, loopt verloren. Po,.. En die ze tegen werkt. Stant, en bijzonderlijk die er durft tegen uitvallen of tegen schrijven, dat zijn duivelB onder een menschenvel. Stant. Jaat, Pol; en 't en zal maar wei nig baten aan die schijnheilige Judassen van de menschen te willen doen gelooven dat z'een goddelijke zending vervullen; dat is een blasphemie te meer op hunne consciëntie en hun pak van verantwoordelijkheid wordt dagelijks langs om zwaarder. Pol. En gaan die ellendigaards nog al tijd voort met den Hemel te tergen, Stant Stant. Och jaas, Pol, maar 't en is toch maar uit razernij en uit wanhoop niet meer want zij worden zoodanig goed gewaar dat ze kapot zijn, dat ze 't zelf al beginnen te zeggen ondereen. Pol. En ze zouden toch moeten blinder zijn als nen mol om dat niet te zien ook zeker Stant Stant. Zie, Pol, buiten nog eenige ver blinde, kortzichtige en gefanatiseerde men schen en tellen z'ouder hun mannen niet meer als al dat vijandig is aan Godsdienst en Vaderland. Pol. En den verleden zondag heb ik nog nen keer vau nen verstandigen en nen deugd- zamen mensch hooren zeggen, Stant, dat de vierde man nu per force 't remplacement voor de soldaten zou willen afschaffen, en dat hij daarbij aan alle menschen zou willen opleg gen van hun kinderen alle dagen tot hun volalegen veertien jaar naar de school te zen den, op straf van boet of gevang hewel, Stant, ze mogen den vierden hebben, en de boerenmenschen zullen hem 't naatstejaar nen ferrnen teen geven hij kan dan op een ander zijn fleschkes gaan proberen te ver- koopen Stant. Ze zeggen dat hij naar Deêre- onne gaat. Pol Pol. Dat hij gaat waar dat hij wilt, Stant, hoe verder hoe liever en de wind van achter maar 'k zou er straf aan twijfelen of hij nog ieveranst de menschen zal kunnen zand in d'oogen werpen om hun stemmeken af te persen Stant. Dat eu peis ik ook niet, Pol want ze beginnen den vogel overal te ken- ken; g'en kunt geen een goei gazet niet meer lezen, of de vent krijgt er in op zijn duimen. Pol. lioontjen komt om zijn loontjen, Stant en als g'op 't zand bouwt, riskeert ge van onder de puinen te geraken. Stant. 't Waar spijtig dat 't anders waar, Tol; maar a propos, en vergeet toch de premie niet van duizend frank, als ge 't wijf icnnt knippen. Pol. Zwijgt er af, Stant; ik en Wa gingen d'ander week distels steken in de rogge; en meê eenen keer hooren wij daar een geruisch in 't graan dat naar ons toe kwam; we zetten ons gereed zonder spreken of ase men, en daar un, 't was ons Vosken dat bie- verdebaver, door den rogge naar ons kwam geloopeu. Stant. Uwen hond, Pol Pol. Ja, Stant, dat prijken deed bijna de dood aan Stant. Meendeget gij misschien dat het Jezabel was, Pol Pol. Wel, Stant. wij meendegen 't wij alle twee en op nen duivel stonden wij meê ons koorde in ons handen, en 't was dan nog dat klein vuiligheid Stant. Alia, Pol, toch geen korragie verloren, man; binnen veertien dagen of drij weken is 't te pikken, en wie weet of..... Pol. Of er de slawelle niet en zal uit komen, he Slant? Ilewel, man, zij gerust zit z'er in, ze komt naar Aalst. Stant. Gopd, Pol en nu trek ik voort, en 'k vraag u van nu af al naar de kermis tegen zondag en acht dagen, zelle Pol, en doet ook dezelfde komplimenten aan Kaken. Pol. Ja, Stantmaar komt ze gij zelf vragen te naaste week, of 't zou kunnen mis zijn Stant. 'k Zal 't doen, Pol, en tot weder- zien8. Pol. Wel t'hnis, Stant, Naklank der groene betooging. 't Is waarlijk curieus eens na te gaan op hoeveel het getal deelnemers aan de groene hetooging door de groene en libe rale organen geschat wordt. a 't Land van Aelst en De Werk man wijzen geen bepaald getal der be- toogers aan maar ze zeggen 8000 op schriften zijn uitgedeeld, 9000 liedekens. 8000 redevoeringen.... Dus, besluiten zij, er moesten omtren- de 8000 groenen tegenwoordig zijn ge weest, want boe zou men 8000 opschrif ten christene demókraten hebben kunnen uitdeel en La Justice Sociale spreekt ook van 8000, maar 7 Recht van Somergem duidt voorzichtigheidshalve geen cijfer aan en bepaalt zich te bestatigen dat de vreem delingen aan 't Arrondissement van Aalst, talrijk waren opgekomen. 7 Recht noemt 23 steden en gemeenten vreemd aan ons Arrondissement die ver tegenwoordigd waren. Dus al groene vo gels die bier geen kiesrecht bezitten 't Somergcrasche orgaan zegt ons ook dat de Brugsche groene vogels beschaamd zijn van zich in 't openbaar te vertoonen, maar dat ze hunne genegenheid hebben willen toonen met onzen merteleer een Christusbeeld aan te bieden. Klokke Roeland laat ook 't getal betoo- gers ter zijde. 't Liberaal correspondence van La Gazette dc hertlap der Donchen, en die beweert alles nauwkeurig nagezien to hebben, schat het getal groene manifes tanten op 2000. - L'Indépendance Beige beweert dat er 7000 waren. Dendergalm scbrijft dat de groene stoet, ten hoogste 2000 a 2500 deelnemers telde. En verder Wanneer de stoet de Zoutstraat intrekt, telt hij nog slechts 1500 betoogers. Dit laatste cijfer van Dendergalm benadert het meest het we zenlijk getal groene vogels. Wil men nu de waarheid weten,ziehier Toon de stoet zich iu bewegiug stelde, werden op dc Graanmerkt de rangen zorg vuldig geteld door verscheidene personen en allen kwamen tot ongeveer 300. De rangen telden 6 tot 2 personen en men mag ze door een nemen op 4 V2 ten hoo- ste, dus 300 X 4 1350 groene vo gels.... Later geteld in de Korte Zoutstraat en in de Zonnestraat bevondt men nog slechts 225 rangeu ongeveer, dus 225, 4 1/s zij iets over de 1000 betoogers. Ziedaar de waarheid ;.o» Groene vogels der omstreken van Aspe- laere reden \s avonds naar huis op eenen mestwagen gezeten en ze zaten daar op hunne plaats, want aan de Ziekhuizen te Haeltert kwenen zij de E. H. Onderpas toor dezer parochie ie gemoet en ze schui felden hem verschilligc beleedigende groene arias na.... Dat zijn me de chris tene demokraten I Spoorweg. Algemeen wordt door de heeren Nijveraars en Kooplieden van Aalst en omstreken gewenscht dat de trein vertrekkende uit Gent om 16 u. 36 m. te Aalst zou stoppen. Tusschen 15 u. 44 ra. en 18 u. 53 m. bestaat er geen rechtstreeksche trein vertrekkende uit Gent naar Aalst. Indien de trein van 16 u. 36 m. te Aalst stopte zou het voor velen hoogst voordeelig zijn om 15 u. 44 m. zijn de meesten met hunne zaken nog niet klaar vooral des vrijdags en zoo is men ver plicht van den waggeltrein (waggeleer zeggen de mindere bedienden des spoor- wegs) van 17 u. 45 m. te nemen of te wachten tot 18 u. 53 m. Wij roepen de aandacht in onzer acht bare heereu De Sadeleer, Diericx en Woeste op dezen wensch en verzoeken hun de noodige voetstappen te willen aanwenden. Ook raden wij de belangheb benden aan een vertoogschrift tot den heer minister te richten en wij zijn ver zekerd dat hunne vraag door onze hooger g enoemde heeren gekozenen krachtda- c iglijk zal ondersteund worden Werkmanspensioenen, Donder dag deed onze merteleer zijne interpel latie over werkmanspensioenen. Spreker begon een artikel uit 7 Land van Aelst af te geven maar den heer Voorzitter deed hem bemerken dat het geene interpellatie was die bij deed maar wel een bespreking der maatschappelijke kwestie en onze merteleer bepaalde zich te vragen dat de Kamer in den loop van den aanst. zittijd zou beraadslagen over do werkmanspensioenen. M. Woeste teekende protest aan tegen :1e beschuldiging van onzen merteleer als zou hij het vraagstuk der pensioenen wil len begraven. Ik heb gezegd, verklaarde hij, dat de kwestie nog niet rijp is en ik heb het recht het te zeggen want de Bel gische Volksbond kon tot geene oplossing geraken. Dat de heer Dacns, deed M. Woeste bemerken, een wetsvoorstel neêrleggc, zoo klaar en zoo volledig dat het alle - tegenwerpingen uit den weg ruime en door iedereen kunne gestemd worden en 't vraagstuk zal opgelost zijn. Maar zie daar zal onze merteleer zich wel voorwachten, want hiertoe bezit hij den hol niet. Onze merteleer heeft moeten bekennen dat hij M. Woeste niet beschuldigd heeft het inzicht te hebben het vraagstuk der werkerspensioenen te willen begraven.... Maar, merteleer jongen, die beschuldi ging tegen M. Woeste werd in 7 Land van Aelst reeds dikwerf herhaald en ge bekent dus dat uw orgaan eene onrecht- veerdige beschuldiging tegen onzen Woeste uitbracht 7 Land door Dolf verloochend 't Gaat goed Door deze interpellatie heeft de Ka mer weêr twee zittingen verloren en dan vraagt men dat 't wetsontwerp op de Vakvereenigingen uog in dozen zittijd zoude gestemd worden. In HoUand staat het treurig met het mond- en klauwzeer. Door het veelvoudig voorkomen der kwaal zijn sommige maatregelen opgehe ven geworden, zooals het merken van vee, het afsluiten van hoeven en stallen met bewaking en ontsmetting van personen, het afzonderen van zieke dieren van gezonde, terwijl het wordt toegestaan dat aangekocht vee op besmette stallen of weiden wordt ingevoerd. Alleen nog de maatregelen als het doen van aangifte, het plaatsen van borden, alsmede het verbod van vervoer van ziek en van ver dacht vee blijven bestaan. Militarism. De interpellatie- Delbeke over de redevoering des Konings ter gelegenheid der mili taire hetooging en waarop de libe ralen gerekend hadden om eens fel rumoer te maken, is zoo kalm mogelijk afgeloopen. Het blijft bewezen dat Z. M. den Koning zijne persoonlijke denkwijze uit drukte eu niet sprak in naam van het ministerie. Niets is veranderd aan 7 program van 7 ministerie in zake van legerhervorming Z. M. de Koning en zijne katholieke Ministers kennen den wil der natie in zake van militarism, en dien wil eerbie digen zij. Neen, zij verklaarden het uit drukkelijk, zij zoeken hunnen wil aan 't volk met op te dringen. Geene verzwaring der militaire lasten zijn dus te vreezen zoo lang de katholieke meerderheid aan 't bewind blijft. Correspondentie. Nademaal de wetten toch gemaakt zijn om nageleefd te worden, moeten zij door allen in België geëerbiedigd worden. Begrepen, heilige man alle Belgen zijn gelijk voor de wet en wij wachten u dus af Vooruit schrijft het volgende Heden doet het dochterken Van den heer Burgemeester vau Gent zijne eerste communie iu het gesticht der Zusters van Onze Lieve Vrouw (Nounenbojsch), waar het ter school gaat. Arme liberalen,wier hoofdmannen zulke blijken van karakterloosheid geven Neen, de socialisten zijn niet tegen den godsdienst I De nieuwe margarinewet is in Duitschland aangenomen. Iu die wet komt de bepaling voor waarbij voorge schreven wordt dat de verkoop van natuur boter en margarine, althans in plaatsen van meer dan 5000 inwoners, in afzon derlijke verkooplokalen moet geschieden. Verleden jaar was die bepaling oorzaak dat de bekrachtiging bij den Bondsraad niet verkregen werd. Die raad zal nu ook die bepaling aannemen. In de onderwijswereld zullen binst het verlof veel veranderingen gebeuren. De hoofdinspecteurs van de omschrij vingen Mccbelen, Brussel, Hasselt, Aalst, Brugge en Charleroi hebbenaanzegging gekregen, hun ontslag te geven tegen 1 september aanstaande. Zij hebben de ouderdomsgrens bereikt of overschreden. Hoogst waarschijnlijk zullen eenige schoolopzieners eene gelijke uitnoodiging krijgen. IJking van maten en gewichten. In de zitting van donderdag werdt er eene ondervraging gericht tot den minis ter van nijverheid aangaande de misbrui ken waartoe h?t ijkeu van maten en ge wichten aanleiding geeft. Onze achtbare volksvertegenwoordiger, Mr De Sadeleer, nam verscheidene malen het woord ora de klachten der inwoners van het Arron dissement van Aalst te doen kennen 1 Bijna uit alle gemeente van mijn arron dissement, zegde de achtbare spreker, heb ik hevige protestatiën ontvangen. De grootste willekeur heerscht in dezen dienst winkeliers, handelaars, herber- fiers zijn de slachtoffers van de bewer ing der keurders. Alle twee jaren komen er nieuwe voorschriften eu meuwièischen voor den dag. Over twee jaar keurde men de liters, halüiters enz. af omdat zij met eene toot voorzien waren. Dit jaar keurt men de tinne liters af onder voorwendsel dat in de vervaardiging van het tin meer dan 1 per honderd lood voorkomt! Wat zal men nog al uitvinden Dit is eene ware plagerh' en dit kost duur aan de kleine lieden. Voor de bas cules en weegmaten is het hetzelfde. Onder alle voorwendsels worden ze van kant gewezen, 't Is altijd kost voor de handelaars. Uit al mijne krachten teeken ik proteBt aan tegen deze laakbare handelingen Talrijke volksvertegenwoordigers van erschillige arrondissementen onder steunden M1' De Sadeleer. Mr Liebaert deed op zijne beurt grondige klachten kennen. De heer minister Nyssens heeft beloofd den dienst van het ijken op nieuwen voet in te richten en er groote veranderingen aan te brengen. Maar zoo do heer de Sadeleerhet ten slotte deed opmerken is dit niet vol doende. In afwachting zoude het ijken der ma ten en gewichten moeten ophouden tot wanneer de nieuwe dienst in voege zal zijn. Do minister werd verzocht dit punt grondig te onderzoeken. Naar wij vernemen, indien de huidige staat van zaken blijft voortdureu is Mr Do Sadeleer vast beraden, met verscheidene zijner coilegas, een wetsontwerp in dien zin op het bureel der Kamer neèr te Veeverzekering. Exemplaren van model-standregels voor maatschappijen van veeverzekering, welke de heer minis ter van landbouw heeft doen opmaken, zullen kosteloos afgeleverd worden aan de personen die zulks verlangen. Deze maatregel zal de verspreiding der veeverzekeringen grootendeels vergemak kelijken. HprHpr<$f>m Dinsdag 22 Juni nei uersem. heeflZ- H- deu Bia. schop, het H. Vormsel toegediond in de parochie van Herdersem, om half 9 uren voormiddag zijn een twintigtal ruiters Zijne Hoogwaardigheid gaan afhalen tot aan de pastorij van Gysegcm. Op gansch den doortocht waren al de huizen be- vlagd, aan verschillige had men nog schoone versieringen gedaan en welge paste jaarschriften geplaatst. By het inkomen der gemeente, las men een weigedicht jaarschrift t hoogWaarDIge preLaat bIJ UWe schoone Intreê, betraChten z'hler D'hersteLLIng Van Den Vorlgen Vreê. Aan de woning van Jan De Ridder, las men JUICht NU VrooLIJk heil heil LIJ antonlUs stILLemans WIJze kork- voogD. Aan de aangenomen katholieke Meis jesschool. was het LeVe JesUs 1 De zUsters Joseflenen en bUnne sChooLkluDeren Vragen Voor U, MouselgneUr aLLerLel Zegeningen. Bij do kinderen Seraphien Muylaert: WIJze DoorLUChtlge preLaat, kom 't geLoof Versterken Van aLLe Ware IJVerlge kristenen. Aan 't huis van onzen welbeminde heer Koster, las men Wees WeLkom aChtbare preLaat,Ver- Leen UWen Dienaar troostVoLLe zege ningen. Aan de Kapel van 0.-L.-V. ten Roozen, (wijk Kluis), is Zijne Hoogwaardigheid eerst ontvangen en verwelkomd, door o x- zen heer Burgemeester die alhoewel voor niets gekend te zijn, zich op eene bijzon dere wijze van zijne plicht heeft ge kweten. In de kerk heeftZijne Hoogwaardigheid eene schoone en hartroerende aanspraak gedaan. Hij handelde bijzonderlijk over de noodzakelijkheid van de eendracht en overeenkomst, van geestelijke en wereld lijke Overheid. Mochten deze schoone wonrden weerklank vinden in 't hart van dezen die door schuldige onverschilligheid de oorzaak zijn van die hevige twee dracht, welke wij vroeger nooit in onze gemeente gezien hebben. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft pastoor be noemd te S" Maria-Leerne, den Eerw. Heer J. B. Piasmans, onderpastoor op S' Jacobs te Gent. De E. II. J. Aelvoet, directeur van het Ge sticht O. L. Vr. van Deinsbeke te Sottegem, is bestuurder van de Zusters van den H. Vin- centius benoemd te Hamme. De E. H. J. Bal, onderpastoor te Meirelbeke, is bestuurder van de Zusters der Visitatie benoemd te Eyne. De E. II. A. Verslnv8, onderpastoor op Sl Anna (Hamme), is aalmoezenier benoemd van het gesticht van de Zusters der Armen te Gent. Zijn ONDRRPASTOOR benoemd te Lebbeke, de E. H. Th. Van Wassenhove, onderpastoor te Berlaere te Berlaere, de E. H. G. De Geest, onderpastoor te Lebbeke te l'emsche, de E. H. G. Bruggeman, professor te Gijse- gem op S' Hermes te Ronsse, de E. H. F. Weemaes, professor te Sottegem. ï.ihollWat van het werk der kris- *F uiiciiV/cai' tene Moeders, inge richt over 25 jaren, in de kapel der Arme Klaren, met de goedkeuring van Z.H. den Bisschop van Gent. Alle weldoeners, medewerkers enigen van dit liefdadig werk, zijn vuriglijk ver zocht de hoogmis van 9 uren in de kerk van den H. Martinus, zondag toekomende 27 dezer, hij te wonen. De Eerw. Heer Deken zal eene korte aanspraak doen paar het Evangelie.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2