In de gevangenis. Een en ander. Een woord ter overweging. Een onweer van 7 uren. Lotj hem deêr Pie Donche is hier i Wij meldden, over eenige dagen, dat een priester, de E. H. Bailly, pastoor- deken van Donzy, tot twee dagen gevan genis was veroordeeld, omdat hij het H. Sacrament in 't openbaar had gedregen. Heden wordt bericht dat dit vonnis is uitgevoerd geworden. Overigens, ziehier boe die uitvoering is toegegaan De gendarmen hadden geerne den veroordeelden priester per rijtuig naar de gevangenis van Cosne gevoerd, doch geen enkele inwoner had zijn rijtuig willen verhuren. Om negen urenkwameu de gendarmen in de pastorij en leidden den priester mede. Te voet dan werd de weg naar de statie afgelegd. Op gansch den doortocht verdrong zich eene woelige menigte, die aanhoudend riep Leve de pastoor I Leve de vrijheid In de statie deed men den plichtige in eenen waggon stappen en do trein stoomde weg, terwijl buiten stormachtige toejuichingen weerklonken. Te Cosne waren echte uit- dagingsmaatrcgelen genomen alweer fendarmeu, politie, ondcr-prefekt, pro- ureur der republiek, enz. Vandaar dan werd de weerdige pastoor naar de gevan genis gevoerd, waar hij acht-en-veertig uren zal opgesloten blijven. Dit zijn de feiten. 'k Weet niet wat hier meest dient be wonderd Of de moed van deu priester, of de liefde die zijne parochianen hem toedragen, of de sektarishaat en de schaamteloosheid van zijne vervolgers. De pastoor vau Donzy, zegt VAutorité zal nog achtensweerdiger uit deze beproe ving komen en met alle katholieken zul len wij uitroepen Eere aan hem De gevangenis die hij met zijne priesterklee deren is binnen gegaan, is eene glorie volle gevangenis. Hij heeft de vrijheid voor zijnen God gewaagd. De eerloosheid der vijanden van den Godsdienst is nu in helder daglicht gesteld zij gaat zóóver eenen weerdigen priester, omringd door de liefde zijner geloovigen, naar de ge- vangenist te sleuren. Een priester in de gevangenis, slachtoffer van zijnen plicht als bedienaar van Christus, voor het uit oefenen van den oeredienst, dit had men hier nog niet gezien, doch dit moest ge beuren voor de stichting van het volk... Overigens de gevangene, in de zaak, is niet degene dien men denkt. Hij houdt zijne bewakers vast, veel meer dan zij hem houden. Zij zijn over hunne vangst reeds verlegen. Wij zullen niet veel beschouwingen bij dit alles voegen de gebeurtenissen zijn te welsprekend en wij zouden slechts kun nen herhalen wat wij over deze kwestie reeds zegden. Ieder had gedacht dat de veroordeeling van den pastoor van Donzy niet zou wor den uitgevoerd en het daarbij zou blijven: 't schandaal toch was reeds groot genoeg. Maar neen, de maat was nog niet vol, de eerloosheid moest heel en gansch vol trokken worden en de eerbiedweerdige priester moest naar de gevangenis 1 Zóóver is het in Frankrijk gekomen. Het is deu katholieken niet meer toe gelaten openbaar hunnen Godsdienst te beoefenen; het is den priester niet geoor loofd de laatste troostmiddelen der Kerk openlijk naar de stervenden te dragen. En dit op het einde der negentiende eeuw, in het land dat er steeds op roemde de oudste dochter der Kerk te wezen, in het land van den heiligen Lodewijk Merkt nu nog aan dat het - gematigde liberalen zijn, welke het bewind in han- denjbebben. Wat zou het wel zijn indien zij eens niet gematigd waren De pastoor van Donzy komt met eer uit deze zaak. Immers, het blijft waar, dat er veroordeelingen zijn welke vereeren. Hij lijdt voor bet Geloof er het eenig gevolg zijner gevangzitting zal wezen, dat hij nog zal stijgen in de achting en de bewondering van alle eerlijke lieden. Enjde liberalen die God haten en de priestersjvervolgen zijn, volgens 't Land van Aalst, goede christenen Waar zij t ge gevaren Afschaffing van den kus. De te Domo verschijnende Tribuna schrijft Gezondheidsleer is eene schoone en zeer nuttige zaak, doch slechts op voorwaarde, dat men er geen misbruik van maakt door overdrijving. Dr Balvassori-Peroni te Mi laan, overigens een zeer gewaardeerd geneeskundige en een uitstekend rede naar, is zulk een overdrijver. Onlangs hield hij te Milaan een lezing over het kussen, van een hygiënisch Standpunt beschouwd, waarbij hij een groote lijst opsomde van de vreeselijkste ziekten, die door het kussen veroorzaakt of bevorderd worden. Door het kussen worden ziekten der lippen, longtering, diphtheritis, honderd besmettelijke ziek ten van den neus,kvan het strottenhoofd, van de longen, enz. enz. voortgeplant. Kussen móchfich Deioe Sclivarzen Ilaare wil, in goed proza overgebracht volgens de methode van dr Balvasori-Peroni, on geveer zeggen - Nu heb ik mij eens voor genomen, om mij een flink kankergezwel in de keel op den hals te halen Een pistoolschot in den rug, zegt de pessimistische dokter, is nu juist niet heel gezond en toch is het te verkiezen boven een kus, want die is nog veel ge vaarlijker. Men heeft tot heden gemeend, dat men geen kinderen op do vensterriggels mag laten spelen. Wanneer ge echter uwe kindereu liefhebt, zegt dokter B, laat hen dan maar gerust hun gang gaan, liever dan dat ze iedereen kussen en door ieder een gekust worden. 1 Wilt ge, in een woord, zelfmoord ple- 1 j gen, laat u dan door eene schoone vrouw i kussen, en wacht den dood af die onge twijfeld komen zal in den vorm van kan ker, diphtheritis, longtering, ruggemerg- storing, kortom, eene geheele kliniek. Bepaald vreeselijk is de slotsom, waar toe dr Balvassori komt, hij wil namelijk afschaffing van den kus voor groote en kleine kinderen, kortom voor allen. Eer het zoover komt zal er echter nog menig kusje gewisseld worden. Landbouwcrediet. De heer mi nister van Landbouw heeft twee beslis singen genomen welke door de landbouwers goed zullen onthaald worden. Ten einde mede te helpen tot de stich ting van Raiffeisen-kassen,zal het bestuur kosteloos ter beschikking dezer maat schappijen stellen een getal exemplaren van standregels gelijk aau die der leden, met een maximum vau 500 exemplaren. Daarenboven zal aan die maatschap pijen een hulpgeld van 100 frank worden verleend, om bare kosten van eerste inrichting te dekken. In dm Werkman van Vrijdag II. leest men Elk vraagt in Aalst eene eerlijke verstandhouding tnsschendeoude partij en de jonge... (Lees volksfopperij.) Op Chipka vraagt men dat, ja, omdat men meer en meer gewaar wordt dat de volksfopperij den berg afrolt met vitesse, en de groote pot van 4000 patotterkens anders reddeloos verloren is.... Wat betoekencn dan die woorden (Ge zult u wel herinneren.) Ze (de christene volkspartij sal u en de uwen eenen anderen dans leeren Als ge, groene generaals, zoo zeker zijtvan aan de katholieken of oübewaar- ders eenen dans te leeren, waarom dan den vrede gevraagd Waarom de oübe- waarders niet verpletterd nu dat de vrij denkers enz. goede christenen zyn gewor den en gij op hunne hulp opnieuw moogt rekenen Eene eeuw geleden, toen De Maistre de vernieling van kloosters in Frankrijk gadesloeg, zoide hij Als gij de huizen van gebed vernielt, zult gij genoodzaakt zijn barakken en gevangenissen op de puinen te bouwen. Zijne voorspelling is bewaarheid. Godsdienstloosheid in de Frausche republiek heeft haar onvermij- delijkeu oogst van misdaden afgeworpen en het gouvernement bouwt thans te Fresnes een nieuwe gevangenis van 1500 cellen, die elf millioen franks zal kosten. Waarlijk, do kloosters der vorige eeuw zijn gewroken. Aankomst der Congoleezen. De Albert-ville, met de Congoleezen bestemd voor do tentoonstelling van Tervueren aan boord, is zondag morgend ten 9 uren op de roede van Vlissingen aangekomen. Do Congolccscho soldaten zijn 65 in getal met 24 klaroenblazers-muziekanten. Zij staan onder de bevelen van den ouder luitenant der openbare macht Lepez, ge wezen sergeant van hot lle liuieregiment, en ouder deze van een zwarten 1® sergeant Jaffa, een Congolees, en twee inlandsche sergeanten, Dikoma, een Batetela, en Jok ai, een Katanga, die reeds naar de tentoonstelling van Antwerpen in 1894 geweest is. De Congoleesche vrouwen met katon- nette kleeren aan en een rooden schot- schen zakdoek rond het hoofd gebonden, zaten in 't midden van het voordek. Aan stuurboord bevonden zich de inboorlingen die geen soldaten zijn zij zijn 89 in getal, waartusschen 66 Bangalas en 23 Mayom- bes. Tusschen de vrouwen bevinden zich 32 wettige echtgenooteu van soldaten want do regelmatig voor de officiers van deu Congoleescben burgerlijken stand gehuw de soldaten hadden alleen 't recht hunne vrouwen mede te brengen. In 't geheel zijn er 267 inboorlingen, openbare macht inbegrepen, waartusschen twee jonge dwergen van den slam Tiki-Tiki, de eene 12 of 13 en de andere 8 jaar oud. Buiten de Congoleezen bevonden zich een zwarteu Araab-Zoina N'Zea. aan boord met zijne drie vrouwen, die koste lijk gekleed waren. Tusschen de blanke reizigers bevonden zich een dertigtal offi tiers en agenten,van den Congo-Vrijstaat, zestien agenten van den spoorwegmaat schappij van den Opper-Congo, een van Socicté des Produits, zes van een Hol- landsch huis, zes private passagiers en een kindje vau een jaar oud, waarvan de moeder, mad. Hendrickx, de echtgeuoote van eon bediende, die in Congo gebleven is, onder weg, te Las Palmas overleden is het lijk der arme moeder werd in de zee begraven. Het wichtje werd met de grootste zorgen omringd en is zoo gezond mogelijk. Ten 1 uur landde het schip te Antwer pen aan. De kaai en de wandelterrassen waren met eene groote menigte opge kropt. 89 inboorlingen met vrouweD, kinderen en honden namen plaats in eenen bijzon deren trein die hen rechtstreeks naar Tervueren voerde. De Congoleesche sol daten trokken met muziek aan 't hoofd de stad door en vertrokken ten 3 uren met een exprestrein naar Brussel, waar zij ten 4 u 10 m. aankwamen. Duizende nieuws gierigen wachtten hen aan de Noordstatie af. Een donder van toejuichingen steeg op als de zwarte soldaten met hunne roode mutsen op de Rogierplaats verschenen. Jammer dat het weder zoo slecht was het regende bij stroomen. Met hunne muziekanten aan 't hoofd trok de afdeo- ling der Congoleezen, openbare macht in goede orde en flink op stap, met 't geweer onberispelijk geschouderd, de Kruidtuin- laan op, gevolgd eu omringd door eene juichende menigte, die slechts met de grootste moeite door de policie kon in bedwang gehouden worden. De congoleesche soldaten namen achter de tentoonstelling van Brussel plaats in een bijzonderen trein van de elektrische tramways. De tramways waren met bel- gischc en congoleesche vlaggen versierd. Zoodra de zwarte soldaten plaats ge nomen hadden, was hun eerste werk hunne nat geworden geweeren te kuis- schcn vervolgens staken zij eene pijp, eene sigaar of eene sigaret aan. De landschappen in het Zoniënbosch, waarlang de elektrieke tramways rijden, wekten hunne bewondering op. Te Tervueren aangekomen, begaven zich de soldaten, voorafgegaan door een piket gendarmeu, terwijl hun muziek onophoudend eenige der 28 muziekstuk ken, die de muziekanten kennen,speelde in de beste orde naar bet Paleis der Koloniale Tentoonstelling. In do stoeterij van het oud kasteel van Tervueren, nu tot eene uitgestrekte halle met vlaggen en festoenen opgesmukt, wachtten de vrouwen van de soldaten hunne mans. De congoleesche soldaten plaatsen zich op twee rangen.De klaroenblazers bliezen de veldmarsch en het muziek speelde de Brdbangonne, terwijl de soldaten do wapens boden. Op een gegeven oogenblik werden de rangen gebroken en betrokken de gehuwde soldaten met hunne vrouwen do vertrekken die voor hen gereed gemaakt waren. De ongehuwde soldaten verblijven in eene luchtige en goed inge richte slaapzaal. De Europeanen, zaterdag uit Congo aangekomen vertellen dat 24 blanken der expeditie Dhanis verdwenen zijn. De oproerige soldaten zouden zich meester gemaakt hebben van 1,500 geweeren, 200,000 kardoezen en eene mitrailleuse een kanonnier zou in hunne handen geval len zijn. Het schip Notre Dame du Bon Secours der missie van Scheut, is opgeeischt geweest om voorraad te vervoeren, be stemd voor de overblyvende leden der expeditie. De Ville ae Bruxelles is den Congostroom opgevaren om den Falls te gaan verdedigen. Wij deelen natuurlijk die inlichtingen slechts onder alle voor- behouding mede Bcnoni Van Huffel, die zulke bevoor rechte plaats in Vooruit bekomt, na uit de partij gesloten geweest te zijn, was geer. letterzetter van Vooruitzooals het verkeerdelijk gezegd werd hij is fabri kant te Gent en was lid der coöperatieve van Vooruit. Dat gaat toch aardig hé bij de socia listen. Socialistische broederlijkheid. De socialisten tellen vele aanhangers bij de koolmijnwerkers. De koolmijnwerkers kunnen maar leven met het werk dat zij in de koolmijnen vinden en de belgische koolmijnen bestaan maar dank aau den verkoop hunner kolen in het buitenland. Zij verkoopen er voor 65 millioen in Frankrijk. Nu hebben de fransche socia listen Basly en C° aan de fransche Kamer voorgesteld zulke hooge rechten op de belgische kolen te slaan dat do invoer in Frankrijk onmogelijk wordt. Gaat dit voorstel door, vele belgische koolputteu moeten sluiten en de werklieden van honger sterven.Dat is socialistische broe derlijkheid. Een eerlijk gazetschrijver verde digt zich iu zijn eigen blad en neemt slechts zijne toevlucht tot antwoorden in een ander blad wanneer men hem in zijn bijzonder leven aanrandt of zijne persoon lijke eer zoekt le bevlekken. Zoolang men slechts zijne artikels, zijne leerstelsels, zijne denkwijze, in ziju blad vooruitgezet, bespreekt, bestrijdt, en zijne persoonlijke handelwijze iu po litieke of openbare zaken afkeurt, ver dedigt do eerlijke gazetschrijver zich in zijn eigen blad. Zoo hebben do eerlijke Belgische gazet- schrijvers in 't verledene gehandeld zoo handelen zij heden nog. Enkel twee gazetschrijvers van gansch 't Land maken uitzondering 't ziju onze merteleor en zijn broeder Petrus Daens eu deze laatste dan nog endanks hij de artikels van 7 Land van Aelst onder teekent. Die manier van handelen die de rol dei- druk pers verijdelt en alle polemiek onmo gelijk maakt,is eene taktiek doorP.Daens in 't werk gesteld, eu die ongelukkiglijk door vele katholieken niet begrepen wordt. P. Daens zegt ons, dat we graag zijn voorbeeld zouden navolgen, hadden wij er de gelegenheid toe. Die gelegenheid wordt ons wekelijks gegeven, maar tot hiertoe hebben wij er geen gebruik van gemaakt,omdat, wij aan 't algemeen aangenomen princiep willen getrouw blijven, namelijk, dat een eer lijke gazetschrijver zich in zijn eigen blad moet verdedigen. Drie maal hebben wij genoodzaakt ge weest dit princiep over het hoofd te zien en dit was 1° wanneer men ons, boek drukker, van schriflvervalsching heeft beschuldigd en 2" wanneer wij in onze hoedanigheid van lid van 't Bureel van Weldadigheid onrechtveerdiglijk werden beschuldigd. Wij zonden dus drie antwoorden aan 't Land van Aelst, de eerste werd.slochts afgekondigd na rechterlijke tusschen- komst, de tweede vrijlijk en de derde gezonden op 18 december 1895 en later nog eens op 31 december zelfde jaar, is tot heden toe nog niet afgekondigd ge worden. Wat staat er ons te doen Laat ons ook wat latijn gebruiken Vim vi repellere opportet 't geweld moet door tegengeweld verdreven worden. Dus voor ons.Denderbode, is het plicht 7 Land van Aelst, rechterlijk te dwingen onze ant woord van 18 december 1895 in te lasschen. Wat onze vrienden betreft, wij hopen dat ze de taktiek van P. Daens zullen begrijpen; zij zullen ook beseffen hopen wij, dat wij niet te kampen hebben tegen P. Daens alleen maar ook tegen de liberale advocaten die achter zijnen rug zitten De zaak der schriftvervalsching zou wel terug kunnen op 'ttapijt gebracht worden! GROOTE SCHADE, BRAND EN OVERSTROOMING. Een onweer .dat zeven volle uren duur de, heeft gedurende den nacht van zater dag op zondag, de bewoners van stad en dorp in hunne nachtrust gestoord. Hier in de omstreken van Aalst, voor namelijk de Dendervallei was in cone zee herschapen. Van 's menschen geheugen heeft men nooit zulke donderslagen ge hoord noch zulke bliksems en regenvla gen, gezien die zulke schade veroorzaak ten. Te Erembodegem, Teralphene, Den derleeuw, enz. is het hooi door 't water meegesleept en totaal verloren do velden zijn letterlijk door den regen verwoest en heeft onze landbouwers veel schade aan gericht. Antwerpen. 't Was nagenoeg 10 uren 's avonds toen de eerste bliksem stralen de gevels en daken begonnen te verlichten, en den verre verwijderde don der begon te rommelen; ten 10 uren begon het te regenen, steeds harder en harder zoodanig dat de riolen bij tijde het water niet meer slikken konden, en in de kelders der woningen binnen stroomde eu den mondvoorraad der be woners en winkeliers bedierf, de ovens der bakkers uitdoofde, de flesschen en va ten der wijnhandelaars en herbergiers drijvend tegen elkander deed botsen en breken, kortom de verwoesting is over groot en de schade algemeen; voorname lijk de 5®, 6® en 2e wijken hadden veel te lijden, de pompiers wierden aldaar enke lij k op 68 plaatsen geroepen, om 't water uit te pompen. Op den buiten. Men kan denken hoe het op den buiten gesteld is geweest. Overal rond de stad stonden de velden en wegen onder water. De bewoners der dorpen langshenen de Nethen, rond Lier, Waver, moesten met opgeschorste kleeren, en met stok ken tasten naar de wegen om aan de kerk te geraken. Immers al dat beteekentbedorven graan, overstroomde huizen en stallen, verloren aardappels en oogst. Do spoorwegdienst werd onderbroken op den tak Contich-West en Reeth, het water stond zoo hoog op de baan dat het 't vuur der locomotieven uitdoofde. In de huizen staat het water twee voet hoog. Dat er bij zulk wcêr onvermijdelijk on gelukken moesten gebeuren, was bijna zeker. Te Capellm ontstond brand in eenen molen. Te Stabroeck is de hoevo van M. P. Verhaert-Bril Voorzitter van het Land- bouw-Comice, een der schoonste uit ge heel de polderstreek, gedeeltelijk afge brand. Te Contich stond alles onder water, de weg naar de Ooststatie staat gansch on bruikbaar, zoodanig dat het onmogelijk is te voet den spoorweg te bereiken. Een landbouwer met kar en paard onderhoudt mits eene kleine schadeloosstelling het verkeer. De velden zijn totaal verwoest. To Boom is de overstrooming algemeen. De steenbakkerijen eu pannenblokken zijn totaal verwoest en door het water vernield. Voornamelijk die van We Cap en M. Th. Michiels hadden door de door spoeling des dijks van de Molenbeek veel te lijden. Een groot getal arbeiders zijn door die overstrooming zonder werk. Te Schelle is het wagenhuis van Joseph Van Dyck, schepcne, door den bliksem getroffen en gedeeltelijk vernield. Te Aarschot is do bliksem op verschei dene boomen rond de stad gevallen. Een boom, op deu weg van Aarschot naar Rillaar werd de schors afgestroopt. Te Gelrode heeft de bliksem eene groote schuur van F. Staes in brand ge stoken Te Weesemael, Begijnendijk en Rous- sél zijn huizen door den bliksem totaal afgebrand. Te Lier, op de Broeksteeg, genaamd het Zwadderhof, spoelde eene gansche woning weg; twee kinderen werden door 't overvloedig water meegesleept in een gracht, welke tegen deze woning aange legd was. Een der kindereu is gered eu verkeerd in levensgevaar. De bliksem viel ook op verscheidene plaatsen, name lijk bij den heer Verrydt. Op de Visch- markt, werd een muur van 12 meters lengte gedeeltelijk omgeworpen en won derlijk een gedeelte werd een meter ver plaatst alsof men het opgepakt had en daar neergebouwd. Veel wijken werden door overstrooming geteisterd. Te Zoersél, aan den Haan, viel den bliksem op het buitengoed van M. Van Hoof en richte niets dan stoffelijke schade Te Vrem.de werd de pachthoeve van de n eduwe Van Camp in brand gestoken door t hemelsvuur. Brussel. In do omstreken van Brus- ;1 zyn overal boomen, schouwen en da- ju vermeld. Te Anderlecht is een mandoor een bliksemstraal geblind. ,-Te ^a.me^ zijn vier huizen door den bliksem in asch gelegd. Te Rebecg bij Edingen is pachter lam geslage^11 6ed°0li en "ouw Te Naast zijn 4 huizen afgebrand. Te Hoves-Herinnes-Klein Edingen is veel vee gedood. y Te La Hestre is het lokaal dersocia listische mutualiteit totaal afgebrand. Te Waterloo is de hoeve van M. Variet door deu bliksem vernield. Te Bierghes zijn uit oorzaken van het onweer veel menschen levens te - treuren. Te Liedekerke, Se Catharina-Lombeel; Ternath en gansch de vallei der Belle-' beek die zich te Teralphene in den Den der werpt is er ook veel schade door overstrooming. Men spreekt van peerden en koeien die verdronken zijn, doch niets is hier om trent bevestigd. Al het hooi in de meerscheu is gaan drijven eu dit heeft de beeken en grach ten verstopt. Het water stond op zekere plaatsen een meter hoog. Dijnsdag dreef hier in deu Dender een verdronken zwijn. Denderbode, Maak uwe Lezers toch geen foensjen wijs ze zijn toch al 7 jaar geworden.... Als gij altijd roept en altijd tiert van Chipka, Pier, Petrus, Menheer Petrus, Daens, en als ik kom om in uw eigen blad te antwoorden, ga moet dan van krommen haas niet gebaren of een gezicht trekken gelijk een galg, ge moet niet spreken van dom gezeever laat uw Le zers oordeelen ze weten zij zooveel indien ge mijn brieven niet moest opnemen, volgens magister dixit, dat ze zouden 'ne gang gaan gelijk in den tijd sommige smeekbrieven. En, ge noemt gij dat oneerlijk, in uw gazet antwoorden, in welke ik aangevallen werd maar hoe graag zoudt gij de gelegenheid waar nemen om dit voorbeeld na te volgen. Uw grammoedig gekrinkel bij 't opnemen van mijnen brief toont het genoeg. Nu, aux armes ter zake Hoor eens ik u schrijf, dan is het, warenpel, niet om te spptten of te lachen, te lawijten en te verwij ten, maar om eenige goede zaken trachten vooruit te zetten. En eerst en vooral d'Hop. Die voorname zaak Ge weet gij toch wel, Denderbode, dat er lang, lang moet geschreven worden, eoi iu de Kamer dringt en Wet kan worden. Aanhouden, herhalen, er altijd op terugko men, mot ander woorden, de Kiezers sprekeu, zorgen dat er smeekschriften opgemaakt wor den en meetingen gehouden worden, dat de Kamers het geronk in 't Land hooren, dat is boodschap, Denderbode. Onbekend moet het u toch niet zijn, hos arm ons hopboeren worden en hoe de stad Aalst lijdt door 't verval van d'Hop.... Waarom zoekt ge niet gelijk wij Waarom helpt gij ons niet? Zou het oneerlijk of on recht zijn, indien de Staat de Hopboeren schadeloos stelde voor die krimineele douaan- rechten De Boeren moeten gered worden of alles valt, omnia cadunt Men spreekt zooveel van 't minimum dagloon Is 't werk van den Landbouwer niets weerd Zou men niet kunnen door samenwerking, een minimum van prijs stellen voor d'Hop Ge zult roepen Men zal de Duitsche Hop vragen en zelfs d'Amerikaan- Bche Jamaar, kan ons Gouvernement niet zeggen Halte la ons Belgische Hop moet beschermd worden... Er zal misschien iemand opwerpen De Duitsche Hop is er noodig voor 't Bier. Als 't u blieft, kameraad.... Over 4 a 5 jaar, als Duitschland bijna zonder Hop zat, en dat de Duitsche koopmans hier van ons markt niet afwaren om te kauffen, ii 't Duitsche Bier dan slechter gewees'; Denderbode, garde vous Wij gaan u tegen den muur zetten, fix go kunt er niet weg ge moet antwoorden 1" Kunt ge loochenen dat er veel mikmak van drogisterij en van Alchimisterij wordt gebruikt om d'Hop te vervangen Ge zwijgt 2° Als ge dat niet kunt loochenen, is liet dan niet noodig dat er eene Wet komo gelijk in Beieren, om te bevelen "In 't Bier mag niets gebruikt worden dan Hop, Mout, Gerst en Water, n Als die Wet van Beieren deugd doet aan de Boeren en aan de Bierdrinkers, waarom Beieren niet nagevolgd In Duitschland, in d'hitte van de zomers, de Doktors zeggen Een goed glas Bier drin ken Hier is 't eerste en 't laatste Voor zichtig met 't Bier En ge moet de Brouwen tegen ons niet opmaken Gelijk die gazet van Brussel heel wel zegde Die Wet zou da eerlijke Brouwers ontmaken van oneerlijke concurrentie.... 3" Als ge sedert lang weet dat de Wet van Beieren bepaalt, niet hoeveel Hop er in 't bier moet zijn, maar dat er voor 't Bier niets mt) gebruikt worden dan Hop, Mout, Gerst en Water, in 't belang van Boeren en Burgers, waarom dat niet hekend gemaakt Wat hebt ge daarop te zeggen Antwoordt; maar als gij ons wéér gaat verwijten, dan zullen al de Boeren die uw blad lezen, zeg gen Tot hiertoe, in plaats van voor de wel vaart der Boeren te zoeken, hij heeft de Boe ren laten zakken. En in plaats van hem te beteren, hij volherdt in zijn hoosheid. Wat hebt ge daarop te zeggen Het woord is aan u. Ik groet bijzonderlijk de Boeren die u gazet zen. P. Daens. 28 Juni 1896. Gelief op te nemen in uw eerstkomende nr in antwoord op het nr 24 Juni 2(l° hl. 4d0 ko lom. F. Daens.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2