■i Zondag 4 Juli 1897. 5 centiemen per nummer. 5291* Jaar 5173. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. Landbouw. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KATHOLIEK en LIBERAAL. St-Lievens-Zotten Z0NDAGRUST. Hebt medelijden! Te gelegen heid .onzer Kermisfeest zal De Denderbode, Donderdag aansl. niet verschijnen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en. Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique «uuui. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. Aalst, 3 Juli 1897. Door aanhalingen uit de werken van liberale schrijvers hebben wij aangetoond wat de liberale partij is en wat zij in haar schild voert. Dendergalm vindt onze artikels hate lijk en razend zij zijn noch het een noch het andere. Hoe kunnen zij het zijn ver mits wij niets anders deden dan het woord geven aan libeiale schrijvers. En merke het wel, het zijn de eersten de besten niet die wij aangehaald hebben alleen de hoofden hebben het woord mo gen voeren. Nooit hebben wij ons gericht tot mannen van vijfden rang het waren of oud-volksvertegenwoordigers of hoog leeraren die spraken. En toch is Dendergalm duivelsch kwaad geworden. Waarom Omdat Denderbode hem zijn masker afrukte en onbarmhertig geeselde. Ook zagen wij de groote magisters om hulp stuiven en kwamen alzoo te Chipka aan biddende om een certificaat van goed Daar waren zij bij vrienden en men paste de spreuk toe - Hulpe over wederhulpe. Lachend zegde men op Cbipka: «Zeker zullen wij onze vrienden niet vergeten, want gij kunt op onze dankbaarheid aan spraak maken. En in Het Land van Aélst wierd de goede mare afgekondigd dat do geuzen nog brave jongens waren en daar by goede kristenen I Zoo I Zoo I de liberalen zijn nog goede kristenen. Luistert, lieve lezers, wat die goede kristenen eertijds waren En wat is de liberale Partij hedendaags, dan een Bevechting van alle Geloof Wat n zijn de liberale gazetten, dan een groote n blasfemie Niet langer als zondag laatst, n ge weet achtbare Kiezers, 't Congres van n Antwerpen voor 't Allerheiligste, voor n d'Aanbidding en de Vereering, voor d'Eer- n ste Communie en de Berechting, weet ge wat de Gazet der Liberalen van Aalst daar- n over durft schrijven Er is daar niets verteld dan FUAUWEN PRAAT Indien de Katholieken hier niet ieverig n en edelmoedig waren, de kerken moesten niet gesloten worden gelijk in de jaren 90, ze zonden gesloten zijn bij gebrek aan Ge- loovigen. Het Liberalismus is Vrijden- kerij gewordenNamate een Stad liberaal is, zal zij zinken in 't Zedebederf... Namate een Werkvolk liberaal is, zal 't So- a cialismus in d'herten bloeien en gloeien 7i Vooruit schrijft het uitdrukkelijk De Kerk staat in onzen weg, roept Vooruit, n daarom willen wij de Kerk verpletten en daarna den Adel en de Burgerij.Men vreest n grouwzame en bloedige omwentelingen do n Stad die meest slecht Volk heoft, zal meest n te lijden hebben.... En 't Liberalismus kan 7i niets doen dan slecht Volkkwecken.... Het is Denderbode niet die zoo spreekt het is, vriend lezer, het Land van Aélst van 5 Oclober 1890. Chipka was als dan nog niet tot val gekomen. (1 46 7.) 2ce VERVOLG. Eindelijk kondigda Roelant, de groote klok uit het Belfort, dit plechtig oogenblik aan de breede poort ging langzaam open en uit de diepten van het klooster trad allengskens eene lange monikenrij te voren. Deze, gevolgd van den Abt, den Proost en den Ballieuw, droegen op hunne schouderen een rustbed, dat, met guldon laken omhangen, tot autaar diende aan die kostbare rolikwiekas van S' Lieven, waaraan duizend edele gesteenten vonkelden, en rondom welke de jonge kloos terbroeders blijde wierookwolken ten hemel zonden. Nauwelijks had het volk de overblijf sels van zijnen geliefkoosden patroon ont waard, of het maakte het teeken des kruises, ▼iel godvruchtig op de knieën en begon koor- gewijze te antwoorden op de versetten van S* Lievens litanie, welke de monikken zon gen. Na het eindigen van den koorzang, trad de Abt weer binnen, en zijne kloosterlingen wandelden voort met de kas, naar do brug van S' Joris wa>ar het rechtsgebied der abdij Dat hebben wij bewezeu dat de geu- zerij uiets anders is dan vrijdenkerij... en tusschen vrijdenkerij en vrijheid is er een afgrond. Daaruit hebben wij met recht besloten dat Dendergalm zijne lezers voor den aap houdt met zoo veel te meer recht dat die koene verdedigers der geuzerij niet eens durven hun gedacht zeggen op zekere belangrijke vragen. Tusschen katholiek in Godsdienst en liberaal in politiek bestaat er een klove zoe groot dat ze nooit zal aangevuld wor den. Wij hebben dat bewezen door beken tenissen van onze vijanden. Het Land van Aelst bewijst dat ook zeer treffend in do volgende woorden (Land 19 October 1890) In AL de liberale gazetten, 'tisjaarm jaaruit, behalve voor de Kiezingen, "t is ■i een ijselijke Blasfemie, ge zoudt zeggen, het is een kot waar ze vloeken om te meest. 77 Ze schrijven onbewimpeld 77 liet Liberalismus is de Yrijdenkerij De Kerk bedriegt en besteelt de Vol keren 77 Het vereeren der Heiligen is eene uitzin- 77 nigheid 77 Gaat naar de Kerk niet meer, zet de Kerk en de Sakramenten aan den eenen kant 77 Het echte Liberalismus kan'niet in vrede 77 leven met de Katholieke Kerk De liberale Partij bestaat maar, om den 77 Oorlog te voeren tegen de Kerk. n En nu krijgen diezelfde geuzen een be wijs van goed gedrag I Land Land van Aélst t>pen de oogen herlees uwe vroegere senrifteu. Gij aanziet als goede kristene mannen die de Paters en Pastoors aan de grenzen wenschen, die de Kerk als geen hinder paal aanzien tegen het collectivismus en die het volgende hebben geschreven, eene afgrijselijke Godslastering Jesus was een zachtaardig man De Godheid van onzen Zaligmaker wordt verloochend en toch neemt gij ze aan als goede kristenen Bij dit schoon begin voegt de scribent het volgende De geschiedenis bevat weinige figu ren zoo rein z*o edelmoedig. Geen won der ook dat Jesus veel volgelingen vond en zijne discipels hem aanbaden als was hij werkelijk een goddelijk wezen. Den dergalm 7 mei 1893.) De Kerk ook hebben die godslasteraars liefzij schrijven Omdat de Paus de Kerk aan de groo- ten heeft geprostitueerdomdat de Kerk de machtigste hinderpaal is tegen de ontvoogding der volkeren; omdat de Kerk de geesten verstompt en de gewetens onderdrukt Waar de Kerk machtig is, verkeert het volk in ellende. Dender galm26 Febr. 93.) Dat is eene afgrijselijke leugen maar voor 't Land van Aelst zijn zij die ze uit kramen dan toch nog goede kristenen Zondag d Juli 1897, dienstdoende Apotheker: Mr Meganck.Leopoldstraat. ophield. Daar gaven zij het kostbaar heilig dom over aan de broeders van Sl Lievensge- nootscliap en de stoet trok door de stad, te midden van eenen toeloop, die van.uit allo straten de menigte der pelgrims kwam vor- grooten. Mannen, vrouwen, kinderen, van allou rang en ouderdom kwamen toegestroomd om den patroon van Gent te groeten, deze fakkels dragende, gene groene takken, andere lange wissen, waar strikken-linten om flad derden, dan weêr anderen allerlei godvruch tige giften. Zoo begaf zich de processie buiten de poort van Sl Lieven en richtte zich naar Ilautem langs den weg, dien men sedert onder de be naming kent van Sl Lm vuns baan. Al dit volk was te voet geene reden to paard dan wel de twee Schepenen, de De kens der broederschappen, de Ballieuw en de Proost van S' Baafs, met eenige aanzienlijke heeren uit den adel en de burgerij. Noch tans liepen er in die blijde menigte ettelijke sombere figuren, wier verdachte wezenstrek ken men niet gewoon was tusschen de Zotten van S' Lieven aan te treffen. Men kon zelfs bemerken dat de processie in schoonheid moest onderdoen voor die der vorige jaren een aantal groote heeren van het hof en van den platte lande waren er niet bij tegenwoor dig. Vele deftige burgers, die eertijdsdeel Denderbode heeft de geuzerij beschul digd deu weg voorbereid te hebben tot het socialismus. Zie, die waarheid kunnen de groote magisters uit de Vrijheidstraat maar niet verkroppen. Op alle mogelijke wijzen hebben zij zich uit den slag willen trekken maar hot ontbrak er nog aan dat die anno jongens ons nu kwamen gelijk geven. Dat zijn me nu toch de feniksen, die schrijvers van Dendergalm. Wij herhalen De liberalen door den Godsdienst uit het hert van den mensch te rukken, heb ben den grondsteen ondermijnd waarop het maatschappelijk gebouw stevig rusten moet. Eens den Godsdienst weg welken grondslag blijft er over voor het recht van eigendom bij v. Het is bijzonderlijk met het recht van privaat bezit dat de grooto magisters schermen om te bewijzen dat geuzerij en socialismus geen gemeens hebben. Wij antwoorden Als de Godsdienst niet meer bestaat dan komt alle recht tot de burgerlijke of liever menschelijke wetgeving. Nu wat menschen hebben opgebouwd dat kunnen menschen afbreken. Dat zal Dendergalm toch niet betwisten. Dat is het eerste deel van onze bewijs voering. Wij wezen verder hierop dat de geuze rij het voorbeeld had gegeveu van goede- reu-inpalming. Wat de geuzerij tegen de katholieken en edellieden heeft gedaan dat zullen de collectivisten tegen de bur gerij doen met het zelfde recht. Dat wil Dendergalm maar niet er kennen. Hij schrijft - Hadden geestelijke gemeen- 77 ten (lees kloosters, bisdommen, abdijen, 77 enz.) onder bet regiem (sic wil hij zeg- 77 gen oud regiem het recht eigenaars te :1 zijn Het is eene zeer betwiste vraag of de Ti kloosters goederen mochten bezitten ten :i titel van eigenaars. Denderbode heeft zelf 77 bekend, dat zeer uitstekende magistraten 77 daar ontkennend hebben op geantwoord. In 77 die voorwaarden waren do geestelijke ge- 77 meenten geene eigenaars van de onruete- 77 lijke goederen welke zij in handen hadden. 77 Door al zulke goederen tot Staatseigen 77 dom te verklaren, hernam de Staat hetgene n hem in rechte toebehoorde hij maakte 77 geene inbreuk op het recht van eigendom, 77 aangezien dit niet toekwam aan de geeste- 77 lijke gemeenten. 77 Het argument van het klerikaal blad be- 77 teekent niets. n Hebt gij gelezen, vriend lezer, door al zulke goederen tot Staatseigendom te ver klaren, hernam de Staat hetgene hem in rechte toebehoorde Zoo ook spreken de socialisten en wat meer is bijna letterlijk. De Staat, zegt Domela, neemt bij verdere ontwikkeling terug wat hem in rechte toebehoorde Wij kunnen dien grooten magister geen geluk wenschen nog met zijn redeneer- kundig vermogen noch met zijne geschied kundige wetenschap. In het oud regiem, meent hij, hadden de kloosters het recht niet te bezitten maakten van den stoet waren nu achter ge. bleven. De meeste hadden Gent niet willen verlaten om de Blijde Inkomst van den hertog van Bourgondic bij te wonen, die des ande rendaags zou ingehuldigd worden. Doch de menigte was daarom niet min tal rijk, niet min woelig grooten deóls bestond zij uit werklieden der verschillende gilden uit metsera, smeden, timmerlieden, schoen makers, volders, brouwers, schaliedekkers, en andere, allen kerels, welke men om hunne woelzucht, zoo veel mogelijk, van het inhul- digingsfeest trachtte te verwijderen. Eens in 't vlakke veld gekomen, gingen de pelgrims met minder orde, en slechts van verre en op verschilligen afstand volgden zij nog de kas van hunnen patroon. Luidop werd onder de groepen geklapt, er werd nu onder- wege iu kroeg en bierhuis druk uit en in ge- loopen, men tiorde, men zong het liep alles uiteen zonder dat men zich langer met het godvruchtig doel der reize nog bekommerde. Meestal werden die vrolijke dagen eene bron van jammer voor de buitenlieden, die op den doortocht van de S' Lievens-Zotten woon den zij zagen hen, en wel te recht, duchtend te gemoet, om hunne vruchtboomen die men schaamteloos afplunderde, om hunne velden, waar de bedevaart maar roekeloos overheen toog. Wat de hoofdgroep betreft, in wier Wat voor een geleerde heeft dat ge schreven Die groote bollen weten dus uiet eens dat bij rechte de kloosters be zitten mochten vóór de Fransche omwen teling Zij hebben en hadden dit recht door de natuurwet en het werd herkend door de burgerlijke wetgeving. Die goederen behoorde dus den Staat niet en het is door roof dat de Fransche geuzerij ze inpalmde. Wanneer Dendergalm beweert dat wij bekend zouden hebben dat uitstekende rechtsgeleerden op die vraag ontkennend hebbeu geantwoord dan heeft die jongen ons slecht begrepen. Al de rechtsgeleerden weten te wel wat recht en onrecht was in het oud regiem. Het bezittingsrecht der kloosters erkend door dn wetgeving van dien tijd, is een historisch feit en niet een rechtsgeleerde is daartegen opgekomen zelfs M. Mesdagh do ter Kiele niet waarop de grooto ma gister zinspeelt. Die heer heeft langs anderen kant den roof zijner politieke voorouders willen rechtveerdigen bij mid del van valsche teksten uit St. Thomas. Wat belieft er u, groote magister Hebben de kloosters nu recht van be zitten Volgens de natuunvet Ja. Nu het na tuurlijk recht wordt door de geuzerij niet erkend. Dendergalm noemt het evenmin aan want alsdan heeft hij de grootste dwaasheid begaan het bezittingsrecht der kloosters te betwisten. Volgens de burgerlijke boetten. Ja en neen. Ja vóór de Fransche omwenteling neen na dien vreeselijkon storm die zoo veel kwalen over het menschdom zond. Wij bestatigen eens te meer dat als grondsteen van alle recht, als bron van goed en kwaad,Dendergalm de burgerlijke wetgeving aanneemt. Uit zulke princiepen moet het socialismus voortspruiten. Teelt der rutabagas (1) bij uitplanting. Het gunstigste tijdstip, om onder ons klimaat rutabagas in kweekerij geteeld uit te planten, is van af het einde der maand Juni tot half J uli. Zoo do uitplanting vroeger plaatsgrijpt is de rutabaga meer blootgesteld aan breuk, (dit is een min of meer groote uit was die zich op den wortel vormt, zijn weefsel ontbindt en zijne ontwikkeling tegenhoudt) en een groot aantal planten schieten zaadstengels, vooral wanneer ten gevolge van droogte het spoedig her nemen van den wasdom is belemmerd geworden. Deze twee nadeelen, die tot gevolg hebben de opbrengst en de boeda nigheid van den oogst aanzienlijk te ver kleinon, worden grootendeels vermeden wanneer de uitplanting slechts bij het einde van Juni aanvangt. De zaadplanten moeten de dikte hebben van den pink, en men zal zorg hebben deze te verwerpen waarvan de hals aanleg vertoont tot opschieten, alsook deze wier wortel reeds een begin van breuk draagt. midden het glinsterend heiligdom prijkte, deze hield zich even zedig als godvruchtig. De kas door acht werklieden uit verschillende ambachten gedragen, die alle halve uren door andere vervangen werden, was gevolgd van twaalf monikken uit S'Baafs abdij, van do Dekens en Verzorgers der twee broederschap pen. Het was waarlijk schoon om zien, hoe iu de verte langs de groene velden, dit kost baar kleinood van den heiligen Lieven heen dreef, hetwelk in het zonlicht schitterde bo ven de hoofden dier waarachtig godvruchtige menigte, die het biddend, en met neergesla gen oogen volgde. Voor de andere was die bedevaart eene feestpartij, welke men lang reeds ongeduldig had te gemoet gezien ook wachtten zij zich wel deu stoet der bidders te nabij te komen, daar men alsdan gozwind een einde aan hun onophoudend gesnater had weten te stellen. Oef dat is eene zou die u, zoo het schijnt, levend zou willen braden, sprak zekere Maes, een dikbuik die, na eene pooze stilstaans, zijne kaproen van het hoofd wierp eu zijne makkers eeno kale schedelpan liet zien, waar het overvloedig zweet in glinste rende droppelen op perelde. En nogtans, Maes, is het al vijf uren, wel te verstaan, indien de zandlooper de kroeg, waar wij ons daar laatst een weinig Met het oog op het goede hernemen van den wasdom der zaadplanten, zal men, zooveel mogelijk, slechts bij over trokken hemel of regenachtig weder tot het uitplanten overgaan. De planting geschiedt in lijnen van 0,40 a 0,50 centimeters van elkander ver wijderd met een afscheid tusschen de planten van 0,40 centimeters. Zoohaast de planten goed aan 't wassen zijn, diene men den grond eene schoffe ling toe, gevolgd na eenigen tijd door eene tweede, ja zelfs derde schoffeling. Deze twee laatste zullen deu grond opvol- genlijk op eene grootere diepte aantasten en alzoo eene te sterke uitdrooging der diepe lagen beletten. Eindelijk zal een aanhoogen in de maand October het ver zorgen volledigen. Deze laatste bewerking heeft voor doel en voor gevolg den grond gezond te maken, de wortels tegen deu hevigen vorst te vrijwaren en hun weefsel meer teederheid bij te zetten. Hebben tijdstip van planting, keus der zaadplauten en onderhoudzorgen eenen grooten invloed op die teelt, toch mogen de eerste en algemeene factoren vau alle voortbrenging de keus van den grond, zijne voorbereiding en zijne vruchtbaar- making, niet uit het oog verloren worden. De rutabaga houdt van versche,bemach tigde en diepe gronden. Hij gelukt bijzon derlijk in gronden rijk aan humus, leem- achtig en diep, hij is ook geschikt voor pas ontgonnen gronden en voor heigrond rijk aan organischo stoffen. Ilij vreest bijzonder drooge en ondiepe gronden. De rutabaga wordt als eerste vrucht gekweekt of als tweede vrucht,na voeder koren, inkarnaat klaver,'onz., enz. Wordt de rutabaga als eerste vrucht geteeld, zoo werke men vóór den winter den grond diep om. Men zal hem dan ook eene groote hoeveelheid stalmest toedie nen en 500 a 700 kgr. Thomas-phosphaat, per hectare. Een of twee beploegingen gevolgd van het eggen en rollen noodig tot eene behoorlijke verbrijzeling der aardklompen zullen op het oogenblik der planting de voorbereiding van den grond volledigen. Bij gebrek aan eene goede hoeveelheid stalmest vóór den winter of in de lente toegediend strooit men in twee of drie maal, na het hernemen van den wasdom der planten, 400 h 600 kgr. soda- nitraat uit, per hectare. Zoo de rutabaga als tweede vrucht geteeld wordt, zoo zal men onmiddelijk na het inoogsten der eerste vrucht den grond een of tweemaal goed beploegen. Deze bewerking wordt dan gevolgd door het noodige eggen en rollen zoodanig dat de grond goed fijn is. De eerste beploeging die de diepste zal zijn, zal den stalmest onderdelven iu wel ontbonden staat, indien men stalmest gebruikt, alsook zijn bijvoegsel in schei kundigen mest 300 a 500 kgr. super- phosphaat of 500 a 700 kgr. metaalslak- keu per hectare, in geval de grond niet zou verrijkt ziju in phosphoorzuur door het aanwenden van Thomas-phosphaat in den winter of vroeg in de lente. Het gebruik van potaschmest 600 a 800 kgr kaïniet of 150 A 200 chloorpotas- sium per hectare, is gewoonlijk slechts noodig op zandgronden en wanneer men geenen of slechts weinigen stalmest mochten verfrisschen, niet gelogen heeft. Ja blijven zij er zoo op aaustajipen, Jan wil ik zien of wij heden nog te Hautem zullen gera ken. Mijne voeten beginnen hot reeds op to geven. Wie aldus sprak, was eeu lang opgescho ten kerel, met name Kolve, en wienB beonen onder de vermoeienis plooiden. En denkt gijluije metser, dat het beter zou gaan, indien men n de relikwiekas eens op de schonders plaatste Een schaterlach begroette deze woorden. Wat er van zij, viel Maes in de rede, nu een weinig moede, maar morgen gansch den dag, vau vreugde flikkeren Ho ik zal van de feest zijn,! sprak eeu sterk gebouwde wever, wiens gelaatstrek ken drift en onverzaagdheid te kennen gaven. Wat wil die Klaes de Bruyu hier met zijne geheimen uithangen vroegen tevens dikbnik Maes en lange Kolve. Zou er soms te Hautem geen goed bier of geen goede hesp meer op te disschen zijn zei een kruidenier uit de Lange Munte, terwijl hij zijn spits gezicht als een wezels mail over de schouder vuu den wever heen stak. Meester van Loo, wij denken aan iets anders dan jaarmarkten, bier en hespen wees daar zeker van. ondergedolven heeft volgens deu rijkdom van den grond in opneembare stikstof zal men per hectare 400 a 600 kgr. sodani- traatgebruiken. Aanmerking. De rutabaga is weinig gevoelig aan vorst, maar zijne bewaring in si los is nog al moeilijk. Ook geschiedt het inoogsten dier vrucht slechts naar gelang men er noodig heeft. Wanneet men denkt dat het, vriezen gaat, zoo zal men een zekere voorraad wortels in den kelder leggen of ouder een dak, waar men zal zorg hebben van eene laag stroo té plaatsen tusschen iedere laag rutabagas van 0,30 :i 0,40 centimeters dikte. L. Van den Berck, landbouw-ingenieur. (i)Soort van Deensche raapkool. veel in Frank rijk en Engeland aangekweekt als veevoeder. De Zomerlessen over Groententeelt van M. Frcd.Burve.nich zullen plaats hebben in den moeshof van St. Marteusgesticht, Esplanade, telkens ten 9 iii uren, op volgende dagen Zondag, 4 Juli, 11, 18, 25 Juli en 1 Oogst. De j aarlij ksche ui Veekeuring van St. 1$^ Niklaas van Tollen-9 - tiju,maatschappij vau Vceverbetering, heeft dit jaar plan's op Kermismaandag ten 2 ijz uren namiddag, in de Nicuwbeek- straat, aan den muur der magazijnen van M. De Wolf. Een Commissie on langs tot stand gekomen om hier in Aalst de Peer- denmerkt en Peerdenkeu- ring op eenen nieuwen voet in te richten, had eenen voorstel gedaan aan deu Ge meenteraad strekkende tot het inrichten, op Kermisavond, eener Peerdenmerkt met keuring voor voortteelende trekpeer- den der Cantons van Herzele en Aalst. Het laattijdig indienen dezer voorstellen ou tevens de teutoonslelliug van vee te Tcrvueren,die al de liefhebbers van Aalst zal verwijderd houden, zijn do reden waarom de Gemeenteraad, gezamenlijk met de Leden dezer Commissie, besloten heeft deze pogingen een jaar te verschui ven. Ons Gemeentebestuur is zeer gunstig n den voorstel en belooft voor aan- staando jaar zijne volkomeue medewer king. Hier onderdrukte de spreker zijne stem, uit vrees vau gehoord te worden. I)e auderen 8chunrden zich om hem in 't ronde. Wij zijn een aardig ksuattk.mknt aan 'fc auuleeren om het deu hertog voor te spelen bij zijne Blijde Inkomst. Dan wilde ik wel iu 't spelen meedoen, sprak metser Kolve. Dan kunt ge zoo ge wilt. Het meeste deel van allen, die zich hier bevindeu, zijn gekomen om eene bedevaart af te leggen. Zie aan dit teeken kunt gij ze allen licht er kennen. Terzelfder tijd wendde hij zij om eu toonde den omstaanders een klein dik borduursel, welke hij zich op do schouder had genaaid. Nu zie, ging hij voort ik draag het niet alleen er zijn er nog. Iudcrdaad, verscheidene mannen uit de volksklas staken buiten de groep uit, waar mee wij kennis hebben gemaaktallen waren zij gekenmerkt door een gelijksoortig teeken, *t welk zij op hunue jassen droegen. Bij den drommel, mompelde de burger vreesachtig, als elkeen die bij eenen volksop stand iets te verliezen heeft. En wat is er dan voor handen (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1