Zondag H Juli 1897. 5 centiemen'per nummer. 529te Jaar 5174 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en ?t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. VLAMINGEN" I AELSTENABB1TI Geachte Medeburgers Aelstenaren HEIL VLAANDEREN Lang leve 't Land van Riem!!! St-Lievens-Zotten Pyramidaal. Nen held! (Landbouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Huum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. ZONDAG li'1" JULI is het voor ganscli het geliefd VLAANDEB- LANID een roemrijke zegedag. ZONDAG iiden JULI is het voor de Koninklijke Maatschappij van Zang- Tooneel- en Letterkunde 't Land van Riem een merkwaardige cc verblijdende dag. l/laanderen viert den 595de Verjaardag van den, door de eeuwen heen, bezongen sporenslag. 't Land van Riem viert zijn ZILVEREN JUBELFEEST herdenkt zijn vijf-en-twintigjarig strijden voor taalrecht en volksbeschaving, voor kunst en liefdadigheid. De legerbenden, streden voor Vlaanderens' eer met bijl, goedendag en zweerd. De Kunstvrienden van 'T LAND VAN RIEM,» strijden voor de Vlaamsche zeden en taal met zang,- tooneel- en letterkunde. Boudewijn van Papenrode, voerde zijne dappere Aelstenaren zegevierend met gansch het Vlaamsche leger door de Kortrijksche velden in 1802. 't Land van Riem, geleide zijne kunstvolle leden naar Kortrijk en werd bekroond met den eersten prijs en gouden eeremetaal in den Grooten ^ationalen Tooneelwedstrijd, in 1884. De FEESTDAG van ZONDAG ild,n JULI zal beide roemrijke gebeurte nissen herdenken en de waardeering zijn van Vlaanderen's heldenfeiten en van den luister van 'T LAND VAN RIEM. Op Vlamingen, herdenkt den roemrijken Zegedag waarop de Voor vaderen ons heilig Vlaanderen beschutte van het uitheemsche juk. OpAelitenaren, herinnert en viert den 11® JULI, Vlaanderen» zegenpralende Feestdag, waarop ons dierbaar Land van Riem het daglicht zag, vol macht geboren werd om later op krachtvollen leeftijd even als de ouderen te strijden voor Vlaanderens grootheid, voor Vaderens zeden en voor Moeders heilige taal. Alle huizen met vlaggen en trophëen versierd J Gansch Aelst keurig getooid en levend verlicht! Dat deze feestelijke dag de schoonste moge zijn in ons leven tevens spreken wij den welgemeenden wensch uit, ALLEN VLAMING, AL LEN MEDEBURGER, ALLEN KUNSTVRIEND, met ons, Leden van het 2Bjarig genootschap de plechtige Mis welke zal worden opgedragen ter Hoofdkerk St-Martmus, op ZOIVDAG 11 JULI, om lO uur, te mogen zien bijwonen, ten einde van God af te smeeken nieuwe krachten te bekomen om met moed het vruchtbaar werk van Volksbeschaving nog lang te mogen voortzetten, waarbij de liefde en achting onzer Medeburgers de Jubelfeestvierende Maatschappij tot in hoogen ouderdom mogen steunen. Db Schrijvbb, De Voorzittbr, Jozef De "Vos. (stichter) Hector Arys. (stichter) BESTUURLEDEN Kamiel Eeman, Jozef Quinlyn, Gustaaf Pape, Pólydore De Paepe, Willem De WinterGermaan Van de Maele, Kamiel Van SinayJozef De Bruyn. IV. B. Vergadering voor de Heeren Eere- en Werkendeleden en deel nemers aan den stoet, op Zondag 11 Juli 1897, om 9 uur, ten lokale V Land van RiemAlbrecht Liénartstraat. Na de Mis korte omgang in de stad. Algemeene vergadering der Leden om 20 uur, feestrede, verlichting van 't lokaal. (1 467.) 3d" VERVOLG. Wat ervoor handen ia,vrienden, wij gaan aan het welzijn werken van onJ?e goede stad en van de ambachten waar wij deel van maken. Zult gij weigeren met ons samen te spannen Neen, neen riepen Kolve, wan Loo en de anderen, welke de woorden: van den wever gansch hadden opgeschud. Hier is de tap van S1 Lieven, k> omt in die kroeg, zei Klaea de Bruyn, en zotten wij eenen beker op hetgene wij daar' mochten hooren. He juist loop ik hier vla'k op eenen onzer aanvoerders. Matthy8 Blok, riepen al de werklie den uit, die in den nieuw gekomr men den vol der hadden erkend, welke later i aanhitsing tot oproer met eene ballingschap en met eene geeeeling in het midden van de. Vrijdagmarkt moest bekoopen. De kat zal op de koorde 4jaa» dansen, sprak de dikbuik Maes, die voorzichtig ter zijde trok ik begin waarlijk te gelooven dat hot met Sc Lievens-beêvaart niet zal afloopen zooals het in vorige jaren geschiede. Maar hoe hebt ge weer den voet in Vlaanderen durven zetten vroeg Kolve, vriendelijk den beker klinkende met den ban neling Blok. Och dat is zoo een verhaal, dat gij later wel eens zult vernemen. En de twee makkers Bruneel en Ooster- linc Die zullen wij vinden te S' Lievens-Hau- tem op u kunnen wij ook rekenen, niet waar, mijne goede vrienden vroeg Blok, terwijl hij zich naar de Bruyn, van Loo en de anderen wondde. Waarom daaraan getwijfeld, lompert Ik herhaal bet nogmaal 1 riep de ban neling uit, deze reis zullen S' Lievens-Zot- ten waarlijk geene gekke daden begaan. Ziet lieverter zelfder tijd toonde hij onder zijnen jas een korte en scherpe spies, wier punt hij in zijne onderkleederen had verdo ken. He wel ging hij voort, terwijl hij den blik liet dwalen op de werklieden der verschillende ambachten, die de kroeg ver vulden. Alwie geen vijand is van onze Aalst, 10 Juli 1897. Het toepet der schoolknapen van Den- dergalm is waarlijk pyramidaal. Na de klare en duidelijke bewijsvoeringen van Denderbode dat liberaal in politiek en katholiek in godsdienst onvereenigbaar zijn durft de kinkel uit de Vrijheidstraat nog schrijven Het liberalism is niet vijandig aan den godsdienst. De liberalen zijn noch godloochenaars, noch goddeloozen,maar n zij eerbiedigen de vrijheid van eenieder, en zoeken geen nadeel te doen noch aan de christelijke religie, noch aan andere n godsdiensten. Aan het boterpapiertje onzer stad de waarheid doen bekennen is zooveel als eenen neger te willen wit wasschen. Met zulk werk verliest men zijn zeep en zijne moeite. Nochtans zijn masker is afgerukt en men heeft zijne geuzentronie kunnen zien lijk zij in wezenlijkheid is, zonder blan ketsel, zonder masker. Hij moge duizendmaal zeggen dat onze taal hevig is, dat doet niets ter zake het zijn de geuzen die gesproken hebben wij hebben het woord verleend aan oprechte mannen die ronduit verklaren wat hun op den lever ligt. Voor hen is het te ver beneden hun karakter niet te durven zeg gen wat zij deukenzij verafschuwen den huichel waarachter onze moedige jannen zich verbergen, met het kleingeestig doel ergens eenec eenvoudige te kunnen bij den neus leiden die hen anders met klank den rug zou keeren. Dat is het fier Aalstersche liberalism een geslacht a paart die nergens meer te vinden is, zonder gedachten, zonder vaan del, zonder programma 1 Wij hebben het bewezen de geuzen zijn godloochenaars en goddeloozen. De on- noozele bewering van een gazetje zonder naam dat met opzet de waarheid den nok omwringt kan niet opwegen tegen de be kentenissen der Revue de BélgiqueFlan- dre libéraleDiscussion, enz. enz., allen groote dagbladen. Wij zouden ons te bo- spottelijk maken met het gezag van een Aalstenaarken, onbekend en naamloos, nevens dat te plaatsen van eenen Bara, eenen de Lavcleye, eenen Laurent enz. hoogleeraars of oud-ministers Heeft het schrijverko van Dender galm dan niet eens begrepen hoe belachelijk hij moest worden door eene vergelijking met die mannen. Een onbekend manne ken, groot in verwaandheid, 'k neem het aan, geeft als programma der groote liberale partij wat ae toonvoerders dertig jaren reeds verworpen hebben. En dat heeft de pretentie tegen weer en wind in zijn gedacht vol te houden Hoe kolossaal, hoe dwaas 1 Koppig dat zijn de groote heeren uit de Vrijheidstraat, die wekelijks op zulk eene pyramidale wijze hunne omwetendheid en kortzichtigheid ten toon spreiden. Wat men hun ook bewijzen moge, met den dichter zullen zij nooit zeggen Stultus egosic parva cum magnis componere solebam goede stad Gent, bevinde zich morgen om drij uren in don voormorgend bij S' Lievens- fontein. Wij zullen er zijn 1 riepen eenparig al de toehoorders. Blok verliet de kroeg, en tnsschen de beê- vaartgangers sluipend, wier denkwijze hij gelijkvormig aan de zijne dacht, verzocht hij hen om des anderendaags van de bijeenkomst deel te maken. Intusschen was de zon aan 't dalen achter de schilderachtige en lieve heuvelen, die Hantem beheerschen. Reeds hoorden de inwoners van dit anders o rustige dorp, de woelige stemmen van de S' Lievens-Zotten in de verte weergalmen de bazen uit kroegen en schenkhuizen wreven zich de handen met innig genoegen de kra mers van de groote jaarmarkt, die er jaarlijks werd gehouden, jubelden van vreugde, want hoe moer volk er op de bedevaart was, hoe beter dan ook hun lederen geldzak met pen ningen vervuld werd. Dit jaar, 1467, was bijzonder een gelukkig jaar voor het dorp Hautem, want buiten allo gewoonte, zon ditmaal de koBtbare relikwie- kas, er twee dagen en oven zooveel nachten verbleven, daar de processie des zaterdags en niet dee zondags van Gent had kannen ver- Onze lezers zullen begrijpen hoe be spottelijk men is wanneer men zoo, tegen weer en wind,in eene dwaasheid volhoudt zonder een enkel argumentje voor te kun nen brengen Do geuzen, bevestigt onze groote leerde, eerbiedigen de vrijheid van een ieder. Dat is pyramidaal en ge moet ne felle snaak zijn om zoo iets te durven be vestigen I Zij eerbiedigen te vrijheid van eeniederl En wie heeft dan in Duitschland <le Kerk vervolgd En om namen te noemcu wie heeft Mgr Melchers in zijn aartsbisschop pelijk paleis te Keulen doen aanhouden Wie hem in 't gevang doen werpen Wie hem een afschuwelijke behandeling doen ondergaan? Wie hem mot dieven en moordenaars doen opsluiten en op de re gisters van het prison doen schrijven Paul Melchers, strooviechter Wie heeft dit alles gedaan De geuzerij met Bismarck aan 't hoofd die zich inbeelde eene overwinning te be halen daar waaronder Juliaan de Apostaat was bezweken. Jaren lang heeft over den Rhijn de kerkvervolging gewoed I Priesters wier den in 't gevang geworpen, gebannen of gebroodroofd I O schoone geuzeneerbied voor de vrijhoid I Wat gebeurde in Zwitserland Wat zelf3 in België van 74 tot 84? En na zulke feiten zal hij nog van vrijheid gewagen door geuzerij geëerbiedigd 1 Is hij gek? Wij zullen nog verplicht worden voor de opstellers vaD het boterpapiertje uit de Vrijheidstraat een standbeeld op to rich ten op de Groote Markt van Zottegem. Die schoolknapen en oude magisters verdienen dat gewis om de kolossaalhe den die zy uitkramen. Zoo vroeg de groote held eens- Zult gij loochenen dat men de eerste kristenen verplichtte zich aanhangers van het com munisme te verklaren 1 Gij zult aardig kijken, lieve lezer, het socialism dat men over eenige dagen zoo oud als de wereld uitkreet is, zegt Dendergalm, door het kristendom in de wereld gebracht 111 Wat meer is de katholieken zijn dwin gelanden want men verplichtte de eerste kristenen communist te zijn. Sterk hein Had die groote man, lantaarn mag men niet meer zeggen, hij heeft het verboden, (als 't u belieft eens de Handelingen der Apostelen gelezen, cap. V, verset 4, dau zou hij geweten hebbeu dat er nooit bij de eerste kristenen spraak was van verplichting. Petrus zegde immers tot Ananias Onverkocht was het aan u en verkocht bleef het ook uw eigendom. De eerste kristenen warou zeer liefda dig uit vrijen wil verkochten zij wat zij bezaten en kwamen het geld aan de voe ten der Apostelen neêrleggen tot onder steuning der goede werken. trekken, uithoofde der plechtige inhuldiging des hertogs van Bourgondië. Eindelijk, omtrent 9 uren des avonds, kondigde de klok van Hautem aan dat de Hei lige het gebied der parochie was genaderd. Heel de bevolking, alsmede de beévaartgan- gers, uit andere plaatsen toegekomen, snelden de heilige relikwiën te gemoet en vergezelden den stoet tot in de kerk. De monikken van Sc Baafs, die, eens op den grond van Ilantem, dat van hunne abdij afhing, alleen het recht hadden om de heilige kas te dragen, plaatsten dezelve met groote plechtigheid op eene soort van langwerpig vierkant van drie voet hoog, dat nog heden nabij het koor ter linkerzijde van den middenbeuk staat en het voormalige graf des martelaars was geweest. Na het eindigen van den dienst verliet het volk de kerk. De gansche stoet verspreidde zich door heel het dorp dat weldra als in eene onmeetbare karvan-serail werd herschapen. Wat de twee Schepenen, den Proost en den Ballieuw van S' Baafs betreft, deze gingen in hunne gewoonlijke afspanning vernachten. Deze oude herberg, Het Kalf geheeten, be staat ten huidige dage, en beslaat die plek grouds, waar volgens de overlevering Sl Lie ven eertijds bij de godvreezende Caphraildis, kwf.m middagmalen. Zij waren gansch het tegenovergestelde der geuzen welke door een dagblad van hunnen deesem uitgekreten wierden als oordjesbijters die in de bussen voor schoolwerken knoppen in plaats van cen ten dierven steken. Op de vraag dus gesteld door onze over- geleerde magister die aan anderen zoo gaarne pensums oplegt zullen wij vragen: Als gij beweert dat bij de eerste kriste nen verplichting tot gemeenzaam leven bestond dan hebt gij schandelijk gelogen en eens te meer bewezen dat, in zake van godsdienst, uwe dwaze vooroordeelen slechts door uwe kolossale onwetendheid geëvenaard worden. Terwijl die groote man, zoo de katho lieken uitkreet is hij eeu lierdicht aan 't zingen gegaan over de schoonheden van 't liberalism ofte geuzendom. Hoor eens lezer hoe prachtig Het liberalism kan zich steunen op zijne heer lijke beginselen van vrijheid, (sic) voor uitgang (sic) laat gaan wat gaat, zegt Bara en volkontvoogding I Hoe bekoorlijk, hoe melodieus maar och erme wat kolossale leugeu! Liberalen die voor de vrijheid zijn, zie, die soort zullen wij nog gaan moeten zoeken. Hij gaat voortHet ijvert voor de ze gepraal der billijkheid (wij hebben het ge zien van 1879 tot 84) en recht on mag dus gerust de toekomst te gemoet zien 1 Ja, groote mannen, hoopt wel in de toe komst maar vergeet nooit dat het volk, wij willen spreken van het werkende volk, socialist kan zijn maar nooit liberaal kan worden. De schrijvers van Journal de Débats hadden van in 71 reeds voorzien wat er nu in België gebeurde. Het schreef De dag waarop, niette- f;enstaande de oppositie en weerstand der iberalen, bet stemrecht op gevoelige wijze zal uitgebreid zijn, zal de katholieke partij voor lang meester zijn in België. In minderheid in de steden, is zij meester op den buiten. Integendeel zou de libe rale partij groot gevaar loopen, ten ge volge dier hervorming met haren naam ook haar bestaan te verliezen. Die mannen hebben een scherp oog gehad. In de Kamers zijn er geen doctri nairs meer te viuden en volgens 't woord van ADseele hebben de progressisten zich aan de kar van Marianne moeten span nen om eenigen invloed te behouden 1 Dit is de toestand in België. In Hol land konden wij bij de eerste stemming hetzelfde verschijnsel waarnemen. De liberale partij was verstrooid en volgens het Utrechtsch dagblad van 23 juni zegde, de liberale legermacht is uiteen geslagen en verspreid 1 In Holland ook had men het stemrecht zeer uitgebreid zonder nochtans het algemeen stemrecht in te voeren. Door onnoemlijke middelen, door hun vaandel te bemorsen hebben zij bij de herstemming toch nog eenige stemmekes bijeen getrommeld een sterk bestuur is doch feitelijk onmogelijk. Niet waar de feiten spreken luid voor het geuzendom H. DE BANNELINGEN. Philips, hertog van Bourgondië on graaf van Vlaanderen, was te Brugge in den lieer ontslapen den 15 juni 1467. Nauwelijks had de ziel des vorsten het lichaam begeven of de stad Gent, waar zijne begrafenis met de groot- Bte pracht was gevierd geworden, kwam zij nen zoon den graaf van Cbarolois dringend aanzoeken om den dag zijner inhuldiging zooveel mogelijk te verhaasten. Na rijpe be raadslaging met zijne trouwste vrienden be sloot Karei zijne Blijde Inkomst in Vlaande rens hoofdstad niet langer meer uit te stellen. De 28 juni werd gekozen als de dag, waarop die belangrijke plechtigheid zou gehouden worden. Twee dagen te voren trok de Graaf uit Brugge, waar hij eene laatste hulde aan de assche zijns afgestorvenen vaders was komen brengen, en te Deinze stapte hij af om er den nacht door te brengen. Aldns bij poo- zen reizende, wilde hy den Gentenaren den noodigen tijd laten om zich tot het feest tc bereiden. Tijdons do oneeuigheden, eertijds tusschen Philips en zijnen zoon uitgeborsten, hadden immer de ingezetenen van Gent voor dezen laats ten party getrokken aardige handel wijze, waarop de hertog doelde all hij eenmaal Veeprijskamp te Tervueren. In de Veoprijskamp welke Zondag 11. te Tervueren gehouden werd zijn toegewezen geworden Inlandsch ras. Stieren van mcor dau 6 volwassen tanden M. Cobbaert to Iddergem, 6" prijs. Stieren van niet meer dan 6 tanden M. Van Liefferinghe te Onkerzeele, 3nprijs, Stieren van niet meer dan 2 tanden M. Carlier te Denderwindeke ln prijs en M. Van don Haute te Dender hautem, 5° prijs. Te Gent. In de maand Augusti eerstkomende zal te Gent eene interna tionale tentoonstelling van versche Vruch ten, Groensels, Couserven, Wijnen, enz. geopend worden. Deze tentoonstelling die ingericht wordt met de geldelijke tusschenkomst van den Staat, Provincie en Gemeente is onder de Hooge bescherming geplaatst van M. R. de Kerchove d'Exaerde, Gouverneur van Oost-Vlaanderen en van M. Emiel Braun, Burgemeester der stad Geut. Talrijke bijtredingen zijn reeds bij het inrichtend Comiteit toegekomen en me nigvuldige onderscheidingen zullen in do verschillige wedstrijden toegekend wor den. Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, een blijk zijner genegenheid aan de ont- worpene instelling willende geven, heeft eene prachtige medalie gezonden die als Prijs des Konings zal toogekend wor den voor de schoonste verzameling van wijnen. Al de vragen van inlichtingen en de tentoon te stellen verzamelingen moeten franco verzonden worden aan M. Jules De Bruyne-Miry, algemeeue-secretaris der Tentoonstelling, Eedverbondstraat, 34, te Gent. De bekwaamste mannen. Och, - Stadsgenoten, roept P. D. in H Land - vanAélst,- verbeeldtu Aalst meteen - Bestuur van Evenredig Stelselal do Partijen vertegenwoordigd op 't Stad- huis door de bekwaamste mauneu. Dus de candidateu door de volksfop perij voorgesteld waren genomen onder de bekwaamste Aalstenaars.... Waar de pretentie toch gaat nestelen 1 Onder die groene bekwaamsten trof men er aan die in 't geheel niet of met groote moeite lezen en schrijven kunnen... En aan 't hoofd dezer bekwaamsten ondor de Aalstenaars stond de man die eens in 't Land van Aelst neêrschreef dat de Lange Zoutstraat op de groote merkt uit komt of uitgeeft omdat men daar des tijds zout pleecht te verkoopen. En zeggen dat die schrijvelaar, in de geschiedenis der Stad Aalst, door MM. De Potter on Broeckaert,als een beroemd man wordt aangewezen I Met zulk eene beroemdheid en 5 cents kan men eens op de peerdekens gaan rijden I zegde Zij hebben het immer met de ionen hunner vorsten, met hunne cysten nooit. Zij droegen Karei eene hooge achting toe, niet zooveel om zijnen heldenmoed en het krachtige van zijnen onplooibarcn wil, als om het ongekunstelde zijner ruwe openhar tigheid, die zoo zonderling van dien kouden en ingetogenen hoogmoed zijns vaders ver schilde. Ook hadden zij geene kosten ge spaard, om hem eene betamelijke inhuldiging te bereiden. Het vurig verlangen, waarmee zijne komst werd te gemoet gezien, mocht echter ook wel eeniger mate uit zeker heb zuchtig belang ontstaan. Immers zij hadden altoos gehoopt dat de regering van den Stoute, zoo als zy hem noem den, hun de ontuomene voorrechten en vrij heden zou hebben teruggeschonken en go- wis ware hunne hoop niot te leur gesteld geworden, hadde een heillooze volksopstand de welwillende inzichten van Karei jogena hen niet geheel veranderd. In den morgend van zaterdag 27 jnni, ter wijl de bedevaart zioh naar Hautem had ge richt, was do Hertog van Bourgondië met oenen talrijken stoet edelen en ridderen, op eene mijl van Gent afgestapt, in het kasteel der abdij van S' Pieter. (WORDT VOORTGEZET),

De Denderbode | 1897 | | pagina 1