POL en STAAT. Eene Rechtbank te Aalst. ONZE KERMIS. FESTIVAL. Prijzen van reinigheid. Van tak op tak. Stad Aalst. ZONMGRUST. Pol trekt welgemoed meè zijn volk naar 't veld om zijn vlaa te slijten. Stant. Wat gaat go nu uitzetten, I'ol, mee alzoo eeu bende volk Po... Slijten. Staut, want 't ia meer als tijd. Stant. En go ziet er zoo wel gezind uit, Pol r Pol. Och, Stant, r nen boercnmensch en j» moet niet veel hebben om kontent te zijn "t is 't goed weer die ons blijmoedig maakt Stant. He wel, I'ol, 'k geloof dat er de zonne hoogst noodzakelijk is, eu 't heeft den velleden dijnsdag wcêrom een wat gedaan van regenen. Pol. Zwijgt daar af, Stantwij hadden gemeend naai- die charge van zaterdag acht dagen dat er geen water in do lucht meer cn zat, maar z'hebben 't ons anders gelapt. Stant. En is er veel kwaad aan de vruch ten veroorzaakt. Pol Pol. Jaat, Stant in 't vlas is veel schaai en ook in den goeiën oogst maar wat dat er pijnlijkst valt, Staut, dat is de plaag die alhier en aldaar al te zien is aan de pa- tatters. Stant. Oei, Pol 't en is zeker toch nog van geen erg Pol. Neen 't, Stant maar kunnen wij nu geen droog en goed wéér behouden tot naar den oogst, we zullen er leelijk tusschen zitten. Stant. W e zullen er nen goeiën Vaderons voor doen. Pol want als 't op den boer niet en deugt, is 't iu de stad ook van Wannes. Pol. 't Is alzoo, Stant bijzonderlijk als de patatten mislukken, dio den kost zijn van alleman eu bijzonderlijk van boer en werk- menseh. Stant. En hebt gi j 't vlas Vp struik niet kunnen verkoopen, Pol Pol. Wel nieneeu ik, Stanter en is zelfs niet eenen marchand komen kijken Stant. Dat is nen tegenslag, Pol. Pol.Jaat, Stant, eu daar en staat ons anders niet te doen ala adieu te zeggen aan 't vlas zaaiën en zien ons op- een ander wijze nit den slag te trekken. Stant. Bij voorbeeld, Pol, meè meer patatten te planten Pol. Och ja, Stant, of meer betteraven zetten, of meer haver zaaiën, of'ken weet niet watten maar den tijd zal leeren en we zullen er "t beste trachten meè te doen. Stant. 't Is alzoo meè veel menschen te genwoordig, Pol er moet gezocht worden om door de wereld te gerakeu. Pol. Ja, Stant. 'k sprak daar gisteren noen nog over meè kozzen 'l ist, en dat is nen monsch die hem veel bezig houdt in de boe ken en die d'historie kent van 't menschdom van over honderde en duizende jaren en die zei mij dat dat 't altijd alzoo geweest is in de wereld dat er naar een zeker getal iaren eeu g'heele verandering gebeurde in de manier van boeren en leven, dat dit een natuurlijk gevolg is van d'uitvindsels en de werkingen van 't menschdom. Stant. Dat is te verstaan, Pol maar meè mijn klein verstand da k bezit, denk ik toch ook dat d'onstandvastigbeid van het menschdom daar ook voor eeu goed part tus- schenkornt. Por.. Duar en zou 'k ook niet aan twijfe len, Stant; want door d'onstandvastigh'eid ziet men van alle dingen gebeuren 'k heb 't u nog verteld, wat een deftig eu bekwaam geestelijk man mij over eeuige maanden zei aangaande dedoncke-partij boe de stichters en leiders van die partij over eeuige jaren nog de priesters eu den godsdienst genegen waren en verdedigden, en hoe diezelfde man nen nu tegen de priesters opkomen en hunne handelwijze beknibbelen. Stant. Ja, Pol, dat is waar want die- zelfdo gazetten die nu 't volk durven opma kken tegen 't geestelijk en ons braafste prics- "ters durven trachten hatelijk te maken aan 't volk, stonden over eenige jaren vol meè lol' en goedkeuring voor diezelfde priesters die zij nu vervolgen en zoeken te bezwadderen. Pol. Hewel, Stant, dat is d'onstandvas- tigheid en gelijk die eerbiedweerde pastoor mij vroeger zegde, bijzonderlijk den hoog moed. Stant. Dat is nooit niet genoeg, Polals die mannen den vinger hebben, snappen ze naar g'heel 't band en naar g'heel den arm eu als niet komt tot iet, en kent iet zijn zeiven niet. Pol. En dan worden ze boos en stout, Stant en 't is alzoo ook al z'leven geweest mijnen kozzen Tiet spreekt mij dikwijls van do Joden en dat waren ook alzoo liefhebbers als ze tot over den kop in "t net zaten eu niet meer wisten vari wat bont pijlen maken, dan wierden ze in eens kleine jongens en zo riepen 0111 hulp tot onzen lieven lieer; eu nauwe lijks waren zij g'holpcu, of roef 't was er weêrora op, en zc vielen van deg eeneu op stand in den anderen. Stant. 'tls d'historie van dedousjen, Pol jaren en jaren lang geld gewonnen gelijk slijk door do medehulp' van alle bravo katholieke menschen eu bijzonderlijk van de priesters, en dan fier lijk nou pauw, niet meer willen eimilereu voor niemand, ja mensch, dan willen paus spelen en bisschop eu burre- meester. Pol. En waar zijn, Stant, en waar zijn maar a propos van burremeester, 'k geloof. Stant, dat ge t' Aalst toch zeker wel t puik hebt van g'heel 't land Stant. Inderdaad, Pol, w'hebben nen goeiën burremeester braaf, gedienstig, werk zaam en bekwaam. Pol. 'k Heb dat bewonderd, Stant. den verleden zondag meè de kermis 'k geloof dat w'hem toch wel twintig keer tegengekomen zijn die waakzame man wus overal te zien te midden van 't gedram van 't volk, aan do kiosken waar dat de muzicken speelden, aau de barakken, in eeu woord, overal overal Dat zijn volksbnrremeester-, dat zijn mannen van waak- en werkzaamheid Stant. Jaat, Pol, 't is nen bnrremeester van den echten en den goeiën stempel Hij is gedurig bezig meè "t welzijn van ons stad Gaat hij alzoo voort meè werken aan d'open- bare batünenten, aan straten en wegen,enz., binnen tien jaar is Aalst de schoonsto en de properste en d'aangeuuamste stad van g'hoel onzen Belgique. Pol. A la bonne heuro, Stant leve lang den burremeester van Aalst voor 't welzijn eu den bloei van g'heel de stad Eu durven de donsjen daar ook op afgeven, Stant? Stant. Wel jajaas, i'ol en waarom niet dan z'en sparen zij niemand,man go moogt gij zoo braaf, zoo verstandig en zoo werkzaam zijn als ge wilt, eu g'eu zij t gij geen en don- cbist ofte scheurmaker eu rcvolutiounair, roef dedonsjen hangen aan uw vel lijk een slaug, meè een venijnigheid en eene bitsigheid om uwen lesten druppel bloed af te persen Pol. Eu wat durven zo zeggen of schrij ven van Mijnheer den burremeester van Aalst, Stant Stant. 'k En weet ik dat allemaal niot meer, Pol maar ouder anderen toch dat hij geen politic en doet gelijk 't zijn moet Pol. Waar ik in de plaats van Mr den burremeester 'k zou kik de donsjen zelf nen beer laten politie doen, Stant? Stant. Ja, Pol, dat zou er mij lief uit zien maar't is meè alles alzoo, mensch lief alles weten ze te kritikereu, volgens hen is alles slecht, en ze zouden zij dit doen en dat doen, en och erremen, zei Kelen Zie, daar zit daar nu eenen van die wereldhervormers door alle lagen en listen in de Kamers, eu wat heeft hij nu al uitgesteken op drij jaar tijd Pol. Wel niemendallen, Stant. Stant. Nog min als niet, Polveel woor den en wind <le pluimen aantrekken van een ander lijk 't- gegaan is meè de tabakwet die wij te danken hebben aan de beeren Woeste, De Sadeleer en Diericx tegen 't wetsontwerp spreken van 30 frank in de maand voor de soldaten en daar dan niet zijn als er te stem men valtzeer dikwijls een zeel trekken meè de socialisten die dan ook meè hem meè stem men tegen al do katholieke representanten op lijk 't gebeurd is de verledene week van 't goevernement alle onmogelijke zaken vra gen en alzoo nen kostelijken tijd doen verlie zen die zou moeten besteed worden in 't ver vaardigen van goeië en nattige wetten enz. enz., en dan komen roepeu en schrijven werkmenschen en boeren, ziet wat da'k voor n gevraagd heb, maar z'en willen 't mij niet geven Pol. Laat hem maar roepen en tieren, Stant, wo zullen hem 't naaste jaar wel een broeksken passen. Stant. Ja, Pol, laat ze maar uitvallen tegen Mijnheer Woeste en ook tegen Mr Baron Leo Bethune, omdat zij voorzien dat deze laatste hun ook toekomende jaar in den weg zou kunnen staan wij kennen wij die twee hoeren door li mme werken eu door hunne onschatbare verdiensten wij kennen ze door hun waar kristen gemoed, door hunne uit stekende begaafdheden, door lmnne onver- moeibaro werkzaamheid, en bijzonderlijk door hunne welgemeende en kostbare volksliefde en te hoog staan die dappere en waardige mannen in de achting en genegenheid van alle weldenkenkende menschen van ons arrondis sement, op dat zij ooit door de listige en venij nige donsjen bezwadderd of benadeeligd wor den. Pol. Dat is mijn zeggen, Stant en ik ben kontent dat ge mij spreekt van Mijnheer Bethune was dat dien heer niet die den eer sten het woord genomen heeft in den Werk manskring op de feest van over eenige weken Stant. Jaat, Pol, denzelfden. Pol. Hewel, Stant, 'k moet zeggen dat dien heer den besten indruk gemaakt heeft op ons allen alzoo een deftig voorkomen en alzoo een welsprekendheid sk moet zeggen dat er in 't naar huis gaan bijkans van anders niet gesproken en is als van hem, en ook nog van dien heer die in den naam der werklieden dien schooneu Kristus aangeboden heeft aan den direkteur van den kring. Stant. Ja, Pol, dat is M' Alexander Van de Velde, een werkman die wij in de gemeen teraad gekozen hebben en die ook allerbest spreekt en werkt voor 't volk en ik verzeker u dat het zoo gemakkelijk niet en is van zulke mannen hatelijk te maken bij de weldenkende menschen. Dol. Dat is klaar, Stanten wij zullen 't hun op tijd en stond wel wijs maken. Stant. Als 't God belieft, Pol nog een beetje patiëntie, man, en wij zullen ons arron dissement wel zuiveren. Pol. Alia, Stant, zoo gezeid zoo gedaan en tot do naaste week. Stant. Ja, Pol, tot wederomziens Te gelegenheid der beraadslaging over de begrootiug van rechtswezen heeft onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, andermaal eene lans gebroken ten voor- deele van de stichting ecner Rechtbank van eersten aanleg te Aalst. Onze acht bare Vertegenwoordiger wees onder an deren op de schrceuweude onregelmatig heid dat,namelijk de inwoners van Erem- bodegcm, welke gemeente aan de stad Aalst grenst, tot het rechtsgebied van Audenaarde behooren, en dus eenen ver ren en kostelijken reisweg van 2 ijs uren per spoorweg af te leggen hebben wanneer zij voor 't Gerecht geroepen worden. Meer andere gemeenten verkce- ren in dat geval. Van de 67 Steden en Gemeenten der Kantons van Aalst, Her- zele, Niuove eu Goerardsbergen zijn er 66 nader gelegen bij Aalst dan bij Aude naarde eu Dcndonnondc. Die Gemeenten tellen eene bevolking van 140,000 inwo ners. In 't belang van 't goed bestuur des gerechts kan die onregelmatige toestand .niet behouden blijven. Audenaarde eischt de inrichting van eene tweede kamer eu Aalst vraagt dat men liever, iu 't belang der bevolkingen,eene Rechtbank te Aalst zou stichten. Te recht doed M. Woeste opmerken dat de rechtshoorigeu niet voor de Rechtbanken zijn gemaakt, maar wel de Rechtbanken voor de rcchtsboorigen. Do stichting eener Rechtbank te Aalst kan de belangen vau Dcudermonde en Audenaarde geenszins schaden. De heer Begerem, minister, in zijne antwoord, bekende dat de toestand van 't grootste deel der bevolkingen des Ar rondissement van Aalst, in gerechts- zake, onregelmatig is en deed belofte de vraag vau Aalst met de meeste welwil lendheid te zullen onderzoeken. Minister Lejcune deed destijds de zelfde belofte maar vergat ze;'t is te hopen datM. Bege rem welke de onregelmatigheid van den toestand erkende, aan zijne belofte zal getrouw blijven. Aan onze achtbare Geko zenen is het plicht ze hem van tijd tot tijd te herinneren. Maar, geachte lezers Hoe dikwerf reeds heeft 't Land van Aelst, het orgaan van jojed Daens,uitge roepen Te Aalst mootcu wij hebben eene Rechtbank van eersten aanleg, een arsenaal, euz. enz.? Deukt ge nu dat .loprd Daens zijne stem bij deze van M. Woeste gevoegd heeft om eene Rechtbank voor Aalst to eischen Neen, neen, onzo merteleer sprak geen gebenedijd woord ten voordeele eener Rechtbank te Aalst. Ware het iets voor- deeligs aan de liberalen geweest, dan zou hij rao eeu gebed gepreveld hebben maar nu liij zweeg Eu, waarom zweeg hij Ah, menscheu, luistert Klokke Roeland heeft ons gezegd dat zoo de Ka- merkiezingen niet worden in April ge steldxofvd Daens en zijne sleepdragers in Juli 1898 in 't Arrondissement Aalst niet sullen optreden cn dat de demókraten voor tijd verdrijf het kansken zullen wagen in Dendermonde en Audenaarde. Gij begrijpt, geachte lezers, als jopjd Daeus iu deze zaak ten voordeele vau Aalst moest spreken, dan zou hij te gen de gewaande belangen van Dendermonde en Audenaarde op staan en dit ware zijne eigene rui ten inslagen voor toekomende j aar want de date der Kamcrkiezingen kan zeer moeilijk veranderd worden. Ziedaar, Meuscheu, waarom onze mer teleer geen gebenedijd woordje sprak ten voordeele eener Rechtbank te Aalst, niettegenstaande zijn orgaan 't Land van Aelst gedurig uitroept Een Recht bank te Aalst moeten wij hebben De grootste bekommernis van onzen merteleer is 't behoud van den grooten pot van 4000 patotterkens, en 't is die be kommernis die de oorzaak is der kiespa- raden die hij, van tijd tot tijd, speelt tot tijdverlies der Kamer en dus tot schade der welbegrepene belangeu des volks I... Onze eerste kermisdag is door goed weder begunstigd gewordeu. Het Festival aan 't welk 2S maatschappijen hebben deelgenomen, is buitengewoon wel gelukt en lokte eene talrijke menigte vreemde gasten naar onze stad. Men mag het zeg gen zondag was er veel,zeer veel volk te Aalst. Ter statie werden ongeveer 4000 reiskaarten meer dan gewoonlijk bij den uitgang ontvangen. Het Land van Aelst van zaterdag 11. sprekende over onze kermisfeesten vroeg of het waar is (lat er zaterdag te voren maar 4 of 5 Maatschappijen hare bijtre- ding hadden laten kennen, dat men had moeten loopen, schoon spreken, en zelfs aan eenige Maatschappijen de reiskosten betalen om aau het Festival deel te ne men. En natuurlijk, had P. D.,de schrij ver van dit artikel, met de bekwame mannen der Donchisterij, dank aau het evenredig stelsel op 't stadhuis gezeteld, dan zouden er 100 en meer sociëteiten aan het Festival hebben deelgenomen. Bekwame mannen II!... die noch lezen noch schrijven kunnen Die snoode beleodiging naar 't hoofd der vreemde Maatschappijen geworpen, mocht niet zonder openbaar protest blijven. Onze achtbare heer Burgemeester deed het dau ook in do redevoering welke hij tot de vreemdo Maatschappijen heeft ge richt bij de ontvangst teu stadhuize. Wij laten hier die redevocriug volgen Mijnheer en Iu naam van ons Gemeentebestuur stuur ik udeu welkomgroet toe eu dank ik u over de eer welke gij aan de Stad Aalst komt bewijzen met hare feesten door uwe tegenwoordigheid te vereeren. De liefhebberij van't muziek wordt hier te Aalst hoog geprezen, omdat het een bijzonder hulpmiddel is tot het ver zachten der zeden, tot de veredeling en de beschaving des volks ook mag ik u verzekeren, mijnheeren, dat gij bij onze medeburgers hel guiharligslc omhaal zult outmoeteu. (Luidruchtige toejuichingen). Ik moet u nog bijzonderlijk bedanken, mijnheeren, omdat gij, dees jaar, oudanks al de feesten die gegeven worden in onze naburige hoofdstad, zoo talrijk zijt opge komen. It moet u ook verzoeken geen acht te slaan op zeker artikel gister meêge- deeld in eeu blad dezer stad, onbeduidend orgaan van eeneu verdwaalden, hoog- moedigen gelukzoeker, omriugd van eeni ge misleide liedeD en dwaze ruziestokers, in welk artikel wordt beweerd dat ons Bestuur aan zekere Maatschappijen de reiskosten heeft moeten betalen om aan ons feest komen deel te nemen. (Gemor.) n Ehwel, dit is eenvoudig eeu snoode beleediging tegen do welke ik open baar lijk protest aanteekeu(Luidruchtige toejuichingen en handgeklap) en wij be- statigeu met vreugde dat uwe vrijwillige opkomst, mag aanzien worden als een blijk vau genegenheid aan de Viaamsche vrijheidminnende Stad van Aalst gegeven. (Toejuichingen eu geroepen: Leve Aalst!) O Thans ga ik dezen beker ledigen, mijnheeren, op de gezondheid van u allen en op dcu groei eu bloei uwer Maatschap pijen... Ik wensch u verder dat ge,hier in Aalst, eenige vrolijke on aangename ston den rnoget doorbrengen. (Uitbundige toe juichingen en handgeklap). Al de afgeveerdigden der Maatschap pijen drukten huune uiterste tevreden- üeid uit over decs krachtdadig protest. De lo'ing der premiën gaf den volgen den uitslag Pamel, Fanfaar, 200 fr. Moorsel, Koninklijke Harmonie S°-Cecilia, 150 fr. Ercmbodegem, (Niets zonder arbeid enz.) 100 fr.; Welle, Fanfaar, 50 fr.; Haeliert, Fanfaar, 50 fr. Teralphcne 50 fr. Iddergein, 50 fr.Deux-Acres, Oordegem, (Kouiuklijke Harmonie), Lie- dekerke. Geut, Lede, Wichelen, Nieu- werkerken, Ertvelde, Schoonaerde en Gijsegein allen 25 fr. Verstkomend 50 fr. Ertveldc Premiën van 25 fr. voor de muziekbestuurders Ertvelde en Gijsegem. Alles liep in deftige vrolijkheid af nergens werd de rust verstoord ten zij in de Leopoldstraat, alwaar de fanfaar van Liedekerke aangerand werd door eenige liberale snotneuzen komende uit den Graaf van Egmont. De fanfaar ging spe lend langs de straat en zekere liberale snotneuzen volgden al dansend, doch een van hun schopte vrijwilliglijk meer dan eens op do beeneu van den slager der groote trom en deze laatste verzocht hem er uit te scheiden. Nu op deze eenvoudige: en rechtveerdige bemerkingen begonnen de liberale snotneuzen de muzikanten te beloedigen eu te schreeuwen gelijk beze tenen Vivan Raster iSpnche Eene schermutseling ontstond doch de Policie kwam er tusschen en bracht er een einde aan nu op 't Esplanadeplein herbegon 'tspel doch eindigde weldra zonder ern stige gevolgen. Maandag voormiddag hoeft ter groote Feestzaal van 't Stadhuis de prijsuitdec- ling plaats gehad aan de werkersgezinnen welke zich door zindelijke huishouding hebben doen onderscheiden in 't dienst jaar 1896-97. 34 gezinnen werden bekroond. De plechtigheid werd voorgezeten door M. Leo Gheeraerdts, Burgemeester, om ringd van de heeren Armmeesters, Arm bezoekers, 'Schepenen, Leden van dcu Gemeenteraad.Verder bemerkte men ook M. De Clippcle, Distriktcomrrtissaris en talrijke duinen der Comiteiteu van kath. weldadigheid. Een talrijk publiek was ook tegenwoordig. Na de openiug door een fraai aria ge speeld door onze Koninklijke Harmonie, sprak de heer Burgemeester de volgende redevoering uit Dames en Heeren Het is met het moeste genoegen dat ik deze slechtigheid kom bijwonen, voor eerst,x>radat het mij do gelegenheid geeft cpnige woorden vau gelukwensching en aanmoediging tot mijne mindere Mede burgers te sturen, die zich doen onder scheiden hebben door het' behouden der reinigheid in hunne wouingen. Aan die familiëu van werklieden welke begrijpen dat de reinigheid do bijzouder- ste voorzorg verdient, daar zij de beste verzekering is tegen gevaarlijke ziekten, het beste behoudsmiddel der gezondheid; daar waar de reinigheid heorscht, vindt men ook huishoudelijke overeenkomst en tevredenheid en de gespaarzaamheid gaat gewoonlijk gepaard met de bezorgdheid voor reinigheid. De prijswinnaars voor ons vergaderd, verdienen thans onzen hartclijksten lof en welgemeende geluk- wenscben. Deze plechtigheid verschaft mij ook het geluk eene publieke hulde en dank te mogen toebrengen, ia den naam van het Stadsbestuur, aan al die Darnen en Hee ren, die zich met zooveel menscblievend- heid behartigen om troost en hulp te breDgen aan onze noodlijdende Medebur gers aan die edelmoedige personen die tot den werkman komen alleenlijk uit christelijke menschlievendheid, uit broe derliefde. Zij handelen niet zooals sommige ver- dwaaldon die den werkman gaan vleien, die hem ontevredenheid over zijnen toe stand inblazen, in plaats van hem aan te moedigen tot het werk dat veredelt en tot spaarzaamheid dat geluk en rust ver zekert,die hem eeu begeerende blik doen werpen op de gespaarde gelden cn den welstand zijner zorgvuldige geburen en die iu al hunne doenwijze niet anders voor oogen hebben dan hunne eigene verheffing. Het Staatsbestuur komt de loffelijke diensten te herkennen van een onzer moedigste en verkleefste Armbezoekers die gedurende een termijn van meer dan 35 jaar dit zoo moeielijk ambt wervuld heeft. Bij koninklijk besluit wordt het Burgereerekruis van le klas geschonken aan den heer Clemens De Paepe. Ik ben trotsch dit kruis te mogen hechten op de borst van dien verdienstlij ken medeburger en, in naam van ons Stadsbestuur, iu naam der Leden van het Armbureel, ja,ook iu naam vau de noodlijdende klasse die hij binst eenen zoo langen levensloop vrijwillig en onbaatzuchtig bijgestaau en geholpen heelt, bid ik hem den barte- lijbsten dank te ontvangen. Dat zulke nooit genoeg volprezene han delwijze dicne tot voorbeeld aan onze katholieke jongelingen dat deze, door werken, hunne christene liefde voor den deftige brave werkman laten kennen en door hun lofwaardig gedrag zullen zij veel bijbrengen tot de verzoening eu verbroe dering der verschillende standen van de samenleving. Luidrtoejuichingen.) De lieer Clemens De Paepe dankte de heer Burgemeester over zijne geluk- wenschen en verklaarde zich tot uitput ting van krachten aan do bediening van Armbezoeker te zullen blijven toewijden. Toejuichingen Daarna ging de heer De Winter Pie- ter-AntoonSecretaris der Weldadigheid over tot de naamafroeping der prijswin naars. Algemeen is men 't accoord om te bekennen dat deze prijskamp een der prijzenswaardigste instellingen is... Onze Foore is dees jaar bijzonderlijk wel bezet met barakken, peerdjesmolens, renbaan, hippodrome, kramen enz..., iu een woord nog nooit zagen wij eene schoonere foore er is voor alle goestin gen en voor alle beurzen ook wordt ze des avonds druk bezocht. Onze Jaarmerkt is ten gevolge van 't slecht weder totaal mislukt. De peer- den merkt was nietig doch van toekomend jaar af, zullen er ernstige pogingen aan gewend worden tot heropbeuring. Onze veemerkt integendeel was buitengewoon talrijk voorzien cn do handel tamelijk levendig. Wij blijven bij onze zienswijze, name lijk, dat de peerden- en veemarkt op de zelfde plaats, de Houtmarkt, dient ge houden te worden langs den eenen kant de peerden en langs den anderen het rundvee en dit zal vooral mogelijk zijn wanneer do gebouwen thans betrokken door 't Armbureel zullen afgebroken zijn, 't geen does jaar nog zal gebeuren naar 't schijnt. Het Veldfeest met "Verlichting iu 't lokaal onzer Koninklijke Harmonie is uit hoofde van den regen tot heden zontlag uitgesteld geworden. De Concerts des avonds op de Keizer lijke Plaats lokten ook een talrijke me nigte toehoorders. Do eerste dagen onzer kermisfeesten ziju dus vrolijk deftig eu zonder baldadig heid afgeloopen. Een enkel persoon werd ie de doos gèduwen, en dit voor over treding der Loi- Wet. Morgen tweede Zondag onzer f Kermis. Om 2 uren des na middags op 't Esplanadeplein Opstijging van eenen lucht bal met daling in valscherm. Verscheidene personen zullen de luchtreis medemaken. Des avonds om 8 uren Veldfeest met Verlichting iu 't lokaal der Koninklijke Harmonie. Zij alleen, de christene demokrateu ofte volksfoppers, zijn ware katholieken en hunne tegenstrevers zijn maar katho lieken van den 10en of 15on graad. Dus zij die van hunne kliek geen deel uitmaken zijn maar katholieken van do gemeenste klas, van den laagsteu graad. Om goeden katholiek te zijn volgens de volksfoppers, moet men Met de liberalen en socialisten aan spannen in de kiezingen men moet ver rader zijn De raadgevingen van Paus en Bis schoppen verachten en ze verkeerdelijk in zijn belang uitleggen De priesters beliegen en belasteren De katholieke werklieden, landbouwers en Burgers die naar de stem hunner geestelijke Overheden luisteren uitschel den voor vuilen hutsepot, enz. enz. De werkman tegen den meester, de pachter tegen den eigenaar aanhitsen en zoo den klassenstrijd aanvuren De menschen met onuitvoerbare be loften weten te verleiden Eindelijk den schijnheiligen vertoonen en uitbazuinen dat men door eene boven natuurlijke of hemelsche macht wordt ge leid. Ziedaar, geëerde lezers, tot wat alles men auoet bekwaam zijn om, volgens P. D .alias Pie Demokraat, goede katho liek te zijn. Ehwel, wat ons betreft, wij blijven liever katholiek van den 10en otl5engraad, dan den veracbtelijken rol van schijn heiligen te spelen.... En wij gelooven dat alle eerlijke lieden ons besluit zullen bij treden. 'tls waarlijk wonder hoe Vooruit Laatste Nieuws, u Le Peuple en meer andere liberale en socialistische organen zich haasten om de artikels van t Land van Aelst,Klokke Roeland» en H Recht van Somergem, over te nemen... Maar geen wonder die groene organen brengen immers koorn op de roode en blauwe meulens en dat zegt alles I Groen tabakfabriek ofte karotten - trekkerij't Land van Aelst, - Klokke Roeland en 7 Recht kon digen met ophef aan dat er te Aalst eene groen tabakfabriek is gesticht geworden. Alle groenen hebben 't bevel gekregen van nog alleeu demókraten tabak te roo- ken en to chikken. Dit schijnt oos een zeer wijze maatre gel van de groenen te gewennen aan 't rooken en aan 't cbikkcn aldus zal het aardig pijpken en 't chikskcn die ze bin nen een jaar zullen te rooken en kauwen krijgen min bitter smaken. Wat de karottentrekkerij betreft, die zal niet pakken, de menschen zijn nu geleerd, want de groenen hebben hen uoor hunne dwaze beloften reeds karotten genoeg getrokken Hij heeft ze bekeerd. Land van Aelst an 12 Oct. 1887 schreef't vol gende - In de Walen, hoe komt het dat veel Werklieden daar verbeest zijn Dat ze daar brullen gelijk wilde dieren 1 Dat zij soms opspringen gelijk in 1885 en 1886, .en. dat er moet opgeschoten wor- den Door 't liberalismus. Te Gent zijn twee socialistische par- tijen Vooruit eu Opstand allebei roe- pen Noch God, noch Meester allebei roepen Oorlog aan den Eigendom I... En zult ge daar eenen Katholieken Werkman bij vinden Geenen éenen Allen zijn door 't Liberalismus naar 't Socialismus gebracht. En verder Ja de tijd is gekomen dat cr aan de liberale gazetten rekening gevraagd worde over hun schandaleus en godde- loos schrijven, over al do smaadredens en lasteringen met welke -zij eiken zondag Goden zijn Kerk, de Geloofs- punten en de Sacramenten, de Pries- ters en de Kloosterlingen en alle katho- lieke geJoovigen bejegenen. >i 't Is een eer voor Vlaanderen, dat de b Liberalen op 't kiezingsplein komende, een masker van onpartijdigheid moeten aantrokken terwijl te Brussel, te Antwerpen, te Gent, te Luik, te Ber- b gen, te Charleroi, te Namen de libe- ralen openlijk roepen Oorlog aan de Kerk Ehwel, geëerde lezers, joied Daens heeft die liberalen die vijanden van God, Kerk en Priesters bekeerd.... ja be keerd Ze zijn nu goede christe nen geworden omdat zij de rechtveer- digheid van den strijd der Aalstersche volksfoppers inzien en hunne werklieden bij de groene socialisterij van Chipka laten of doen inlijven. En die liberalen, volgens 't orgaan van Chipka, ziju vrije mannen met diepenen echten godsdienstzin, zonder ijdele Fran- sche kwezelderij, die niet denken dat de Godsdienst bestaat in eenige gebeden te prevelen, maar echteD godsdienstzin. Voorzekerdat denken deliberalen niet, want die goede christenen door aa^d Daens bekeerd, zetten nooit don voet in eene kerk of kapel uit vrijen wil, en als zij er zich, ter oorzake van eenen lijk dienst, moeten begeven dan gedragen vele zich der wijze dat we ze liever buiten de kerk zouden zien blijven.... Wat is de waarheid, geachte lozers De liberalen zijn heden nog wat zij altijd geweest zijn, maar 't orgaan van pater Daens vleit ze, verheft ze nu tot in den derden groenen hemel, uit politieke bere kening, om desnoods nogmaals bij de aacst. kamerkiezingen hunne stemmen te bekomen gelijk in 1894. Wij zeggen desnoods want Klokke Roeland van 20 Juni 11. schrijft - Blijft de stemming in den zomer, als er hier ten minste zes duizend van ons manucn weg zijn, dan wordt er niet gestreden door de christene volks- n mannen. Wij gaan dan eeus voor tijdverdrijf het kansken wagen in Dendermonde en Audenaerde. Katholiekenlaten wij ons door die verklaring der - Klokke niet beetne men.... Bekommeren wij ons niet verder met dio wellicht sluwe streek der Roe- landers eu strijden wij onverpoosd met moed en krachtdadigheid eu do zegepraal zal de onze wezen Katholieke Aalstenaren, geachte lezers, ge zult u herinneren dat wij in Denderbode van 27 juli 11., u eenige der beleedigingen hebben onder oogen ge bracht die Recht van Somergem u, uwe vrouwen en dochters naar 't hoofd slingert. Wij willen die schandaleuze uit spattingen van eene. verachtelijke kliek niet herhalen, alleenlijk willen wij doen opmerken dat Het Land van Aelst zon dag 11. schrijft dat Het Reclil ons, katho lieken, niet beleedigt en dat het zelfs onder de waarheid is gebleven. Aan die verachtelijke beleedigcrs zou men ons de vredehand willen doen toe reiken Onmogelijk Nog de groote betooging. Vol gens Land van Aelst eu andere groene bladen, telde de groene betooging van 13 juni 8000 man. Wij hebben onze informeerkazak eens aangetrokken en zoo hebben wij verno men dat er op dien dag maar iets over de 400 reiskaarten meer dan ge woonlijk ter statie werden afgegeven. Ziedaar het bewijs dat het cijfer der groene manifestanten door Denderbode opgegeven juist is. Op den dag der feest van onzen kath. Werkmanskring en van den E.H.Ponnet, werden er over 2500 reiskaarten meer dan gewoonlijk afgegeven. Dus 6 maal meer dan op deu 13 juni. Nu, zondag 11. 4 juli, ter gelegenheid van 't Festival, werden er rond de 4000 reiskaarten meer afgegeven dan gewoon lijk... En wij durven wedden dat 't Land van Aelst en Dendergalm in chorus zul len uitroepen Er kwam zondag 11. bijna geen vreemd volk te Aalst 1 Onze geachte lezers kunnen nu oor- deelen I Graaf de Pret, senator van Antwer pen, heeft in den Senaat verklaard dat hij dees jaar voor den eersten keerde begrooting van oorlog stemde, om te protesteeren tegen de aanvallen van M. Coremans tegen de officiers. Die ver klaring heeft te Antwerpen eene groote opschudding verwekt, en in verscheidene groepen der Meeting werd protest aange- teekend en vastgesteld dat Graaf de Pret het programma der Meeting miskend heeft. Wanneer gaat P. D. alias Pie Demo kraat, zijne 200 regels in 't Land van Aelst schrijven om te bewijzen dat Den derbode de belangen der werklieden vroe- fer altijd verwaarloosde en ze zelfs beeft evochten Wanneer ook gaat hij bewijzet dat Denderbode jepid Daens niet als politie ker, als de bondgenoot van liberaal en socialist bevecht, maar wel den priester gedurig bespot Kom af, Pie Demokraat, 't woord is aan u I Wat is nu de waarheid P Volgens 't Land van Aelst, De Werkman, 't Recht van Somergem hebben de groenen van Chipka hun tabakfabriek ofte karotten- trekkerij gesticht omdat de werktoezich- ter, M. De Buck, een bezoek bracht in een tabakfabriek te Aalst om een mis bruik te beteugelen en dat zekere werk lieden, waarschijnelijk als aanklagers verdacht, werden buitengeset.... En men moest aau die lieden werk verschaffen. Maar volgens Klokke Roeland heeft men die karottentrekkerij gesticht om aan de menschen werk te verschaffen die daags na de manifestatie der groene rare vogels werden buitengezet omdat ze ma nifesteeren durven ter eere van 's volks vertegenwoordiger. Welke is nu de ware rede om de welke die karottentrekkerij is gesticht gewor den Wij zouden eenen fabrikant kunnen aanwijzen die werklieden heeft buitenge zet omdat ze aan de groene betooging van den 13 Juni geen deel hebben willen ne men.... Leening van fr. 1,649,000,00 —1891 10* Trekking. 28 Juni 1897. «o»-— Obligation van frs. 500 uitkeerbaar aan pari te rekenen van 1 Augusti 1897. Nummers 203 230 291 700 1007 1804 2435 2674 2749. Zondag 11 Juli 1897, dienstdoende Apotheker Mr Renneboog, Nieuwstr.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2