Z. E. H. Prins Albrecht van België, van op Zondag 18 Juli 1897, om 2 uren 's namiddags Donderdag 15 Juli 1897. 5 centiemen per nummer. 529te Jaar 5175, Vlamingen! Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. IB IE3 2 O IE ik: _A. .A. 1ST AALST Schikkingen De vrienden des volks aan 't werk. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen on 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel® van dit blad. Aalat, 14 Juli 189?. De school van de Troepskwee- kelingen viert Zondag aanstaande het jubelfeest van haar vijftigjarig bestaan. Te dier gelegenheid zal in het gesticht een krijgsfeest plaats hebben die door de tegenwoordig heid van Z. K. 11. Prins Albrecht van België zal vereerd worden. -Prins Albrecht zal te Aalst aan komen om 2 l/s uren 's namiddags; Hij zal ter statie ontvangen wor den door de burgerlijke, geeste lijke en militaire Overheden ver scheidene Heeren Ministers en-de Heer Gouverneur van Oost-Vlaan- deren zullen de ontvangst bijwo nen. Le Prins zal zich naar de school der Troepskweekelingen begeven,voorafgegaan door eenen stoet waaraan zullen deelnemen het muziekkorps der School, de Koninklijke Harmonie, het muziek van het 2e Linieregiment, eene af- deeling Troepskweekelingen, eene afdeeling Burgerwacht, het gewa pend Pompierskorps enz., enz. Meer dan 500 Officieren van het Belgisch Leger van allen graad en alle wapenen zullen te dezer gele genheid le Aalst komen om deel te nemen aan de ontvangst van Prins Albrecht. L)e stoet zal langs de volgende straten naar de school der Troeps kweekelingen optreden Statie straat, Leopoldstraat, Markt, Mo lenstraat en Kapellestraat. Deze HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 54' vervolg. ilij bedwong zich, sloeg de oogen neêr, haalde een rooden zakdoek uit zijnen zak en wischte zich het voorhoofd af. De stem van den man gaf mij de zekerheid, dat zijne ontroering ongeveinsd was. Hij trad naar mij toe en strekte do hand naar mij uit, Kapitein, ik ben hier namens de beman ning gekomen om u vergiffenis te vragen. Mag ik hun zeggen, dat deze hun geschonken is Houd op met die dwaasheden riep ik woedend uit. Wat zou mijne vergiffenis aan mannen kunnen scholen, die op de getuigenis van eenige liegende vrouwen mij zouden om brengen, zonder mij in de gelegenheid te stel len mijne onschuld te bewijzen Nooit zal zoo iets meer kunnen gebeuren kapitoin, zegde hij op een plechtigen toon. Loop heen Gij zult de koorts woer krijgen, als het zoo voortgaat, zegde Kate. Hij begon zich weer tot mij to richten. stralen zuilen versierd worden alsook al de huizen bevlagd zijn Om 5 uren na de Krijgsfeest in de school, wordt er een groot Concert gegeven, ter Keizerlijke Plaats, door het Harmoniemuziek van het 2e Linieregiment, te Gent, onder het bestuur van M. Maeck. Des avonds om 10 uren, groot Vuurwerk op het Statieplein. De Burgemeester van St-Joost-ten-Oode weigert ons de noodige toelating om op 25 dezer maand, bij bit nederig graf van den betreurden Vlaamschen strijder Michiel VANDERVOORT eene heriune- ringsbulde te brengen aan de verdienst- volle Vlaamsche Grievencommissie van 1856, wier verslag ons Credo gebleven is, waarvan de meeste punten, na 40 jaren, nog naar eene oplossing wachten. Voor de tweede maal dus in min dan zes maanden, wordt te onzen opzichte eene der kostbaarste vrijheden ons door de Grondwet gewaarborgd, met voeten getreden den 28 Februari door schepen Demot, te Brussel, en thans door den burgemeester van St-Joost-ten-Noode. Den 25 Juli 1897 zullen de hoofdstad en dat voorgeborchte dus den vereerders van den Franschman Rogier alléén toebehooren deze zullen ons dien dag eens te meer doen gevoelen dat zij de voortzetters zijn van zijn werk van verne dering en verdrukking der VlamingeD, wier uitroeiing het hoofddoel van (Hen vreemdeling tvas. Maar, dien dag ook zullen alle Vlamin gen zich dos te beter herinneren dat e Franschman Rogier, indien hij een groot ■patriot was, zooals de fransch- Wat moet gij toch van mij hebben riep ik uit. Gij hebt immers iemand die met de zeevaartkunde bekend is. Nu gij weet dat ik onschuldig ben, wilt gij weer zoete broodjes bakken, niet waar Zet mij eerlijk af op het eerste schip dat ons voorbij komt Ik moet u zeggen, hernam hij, dat wij niet iemand gekregen hebben, die met de zeevaartkunde bekeud is. Gij hebt den schooner van zoo iemand beroofd wat hebt gij met hem gedaan Ilij noemde zich tweede-stuurman, maar hij weet niets van de zeevaartkunde af. Hij heeft ternauwernood genoeg geleerd om een kruisje in plaats van zijn handteckcning tc schrijven. Ik dacht dat hij mij wat voorloog en gaf hem den sextant in handen, maar ik merkte al spoedig dat hij niet eens wist wat dat was. Wat wilt gij nu van mij Uwe diensten, kapitein. Ik ging achterover liggen en sloot mijne oogen. Verlaat hem, zegde Kate, of hij zal te ziek worden om u eenigen dienst te bewijzen. Iiij liet zich hierdeor vrees aanjagen en ging aanstonds heen. Den volgenden morgend gevoelde ik mij sterk genoeg om op te staan. Brigstock had misschien wol van Kato ge- gezinden hem noemen, wezenlijk een Fransch patriot washij trachtte vooral ons Vaderland, Belg'iè, gereed te maken om door zijn vaderland Frankrijk, ingepalmd of geannexeerd te worden de Franschman Rogier de vervol ger van onzen volksschrijver H. Cons cience was do Franschman Rogier de Vlaam sche taal deed verbannen uit alle bestu ren en staatsscholen, rechtbanken en gerechtshoven, alsmede uit het leger de Franschman Rogier de Vlaam sche landbouwschool van Thourout af schafte om ze te vervangen door het uit sluitend Fransche landbouwinstituut van Gembloux de Franschman Rogier, na den ondergang der weverij in Vlaanderen be- werktte hebben,aan de afgevaardigden der hongerlijdende Vlaamsche werklieden durfde verklaren - Indien zij verroerenzullen wij er doen opschieten VLAMIMGENI Vergeet dat nietdeelt het ook mede aan al uwe taalbroeders opdat, den 25 Juli, geen Vlaming zich zeiven en tevens het Vlaamsche land onteere door zijne aanwezigheid bij het standbeeld van dien vreemdeling, den aartsvijand van het Vlaamsche Volk. Gij vooral, Vlaamsclie Ouders, die kinderen in de stadsscholen hebt overeenkomstig het stelsel van den Franschman Rogier, hun eerst en vooral geleerd wordt hunne ouders te ver- loocheneu en zich over hunne Vlaamsche afkomst to schamen door hunne moeder taal te verstooten en te ontleeren, gij zult u zelve niet alleen onthouden van alle deelneming aan de verheerlijking van dien handlanger van Frankrijk i maar gij zult ook niet toelaten dat, voor 1 zijn standbeeld, de mond uwer lievelin- f gen ontheiligd worde door zang ter eere a van den ergsten vijand van uw land en I uwen stand. VLAMIMGEN In afwachting dat de nakende dag aan- broke waarop het vrijheidsminnende Vlaamsche Volk zijne vaderlandslievende stem onbelemmerd zal kunnen laten hoo- ren, roepen wij eensgezind Weg met alle makelaars en aan bidders van den vreemde Leve het Vlaamsche Volk Leve de Vlaamsohe taal Leve de gelijkheid in het tweeta lig Belgisch Vaderland Namens het Bestuur De d. d. Schrijver, De d. d. Voorzitter, Maürits Josson. Em. Cuylits. Voor de socialisten zijn alle middelen goed om het misnoegen en de afgunst onder het volk levendig te houden, en alzoo hunnen eigen invloed en hunne "erheffing te verzekeren. Moest die waarheid nog bewezen wor den, dan zoii het voldoende zijn ze te staven, met te doen uitschijnen welke hatelijke houding zij dezer dagen in do kolenstreek rond Bergen weêr hebben aangenomen. Hunne venijnige opstokin gen hebben daar eene werkstakiug ver wekt, die, onder alle opzichten, ongeluk kig en dwaas mag heeten. Ongelukkig is zij in haren oorsprong. Inderdaad, zij is ontstaan om eene reden, laat ons zeggen, een voorwendsel, dat niet ernstig is. Verscheidene koolmijnbestuurders had den namelijk voor eenige dagen een nieuw hoord dat ik was opgestaan. Hij klopte op de deur der kajuit, juist toen ik met aankleeden gereed was. Hij werd vergezeld door Isaiik Coffin eu Joe Hardiug. Ik kruiste mijne ar men op de borst en ging tegen de slaapbank aanleunen. Harding streek zich over het voor hoofd on zegde met eene zachte stem Kapitein, ik kon niet anders zeggen, dan dat ik blij ben, dat bet is zooals het is. Gij zoudt mij wel hebben willen ophan gen, riep ik uit. Joe niet, zegde Brigstock ernstig. Gij verteldet mij gisteren, dat drie van u dit hadden willen doen, maar dat gij dit verhinderd hebt. Wie van n had dit willen doen vroeg ik, terwyl ik een blik op Coffin sloeg. Brigstock antwoordde Bedenk eens wat zij meenden, dat gij met ons zoudt doen. Was die man een van de drie zegde ik, naar Coffin wijzende. Zij bewaarden het stilzwijgen, maar ik vond een antwoord in het bedremmeld gezicht van den kerel. Ga been zegde ik streng. De man verkeerde in onzekerheid wat hij doen zou en sloeg toen een blik op Brig stock en Harding, waarop bij de kajuit ver liet. Kapitein, zegde Brigstock, gevoelt gy u nu wel genoeg, om eens met ons over de zaak te spreken Voordat gij een woord daarover van mij zult booren, verzoek ik n mij vergiffenis te vragen, dat gij mij een schurk hebt genoemd. Dat doe ik, kapitein, dat doe ik van heeler harte riep hij nit. - Gij ook, gij hebt u schandelijk tegenover mij gedragen, Harding. Bedenk wat er in onze hoofden omging, antwoordde hij te zijner verontschuldiging. Ik begon ben over hun schandelijk gedrag door te halen, sterk in de bewustheid van hun vernieuwd vertrouwen in mij. Toen ik meen de dat ik daarvan genoeg gezegd had, wendde ik mij eensklaps tot Brigstock en vroeg hem, wat hij mij had te zeggen. Wij zouden geerne hebben, dat gij het bevel over dit schip weer op u naamt. Wij len geerne willen dat gij eens waarnemin gen deedt, daar wij wel zouden willen weten waar wy nu zijn. - Gij wilt de dingen dus nog eens van j voren uan beginnen. Allee was goed tusschen j ons maar gij zijt als eene slecht gehumeurdo 'j vrouw, die bet toch niet buiten haren man 1 kan stellen. Hebt gij nog plan u metterwoon op oen eiland neêr te zetten Natuurlijk. Indien ik het boyel op my neem, wat werkreglement doen aanplakken. De wet van 15 Juni 1896,ten voordeele der werk lieden gemaakt en gestemd, verplichtte hen daartoe. Dit reglement nu is teene- maal gelijkvormig aau het model-regle ment, door den Arbeids- en Nijverheids- raad opgesteld en goedgekeurd, zoowel door do socialistische leden dier instel ling, als door de bazen. Daarenboven verschilt het weinig van het reglement, dat tot hiertoe in zwang was. Toch is het niet naar den zin der rayn- werkers. Zij erkennen wel dat de patro nen verplichtingen hebben ten hunnen opzichte, doch zij willen niet aannemen dat zij wederzijds ook verplichtingen heb ben tegenover de bazen.'t Blijkt echter dat hun misnoegen vooral het gevolg is van de 'ophitsingen sommiger leiders,die alzoo in opstand treden tegen het werk, door hunne eigene vrienden in den Arbeids- en Nijverheidsraad goedgekeurd. Is dat geen dubbel spel spelen Wat nog erger is, 't is dat zij de werk lieden hebben aangeraden in werkstaking te gaan, om hunne zoogezegde grieven te doen herstellen. Waarom zijne toevlucht nemen tot die uiterst en noodlottig mid del, wanneer men op wettige wyze het zelfde doel kan bereiken I Inderdaad, de wet erkent aan de arbei ders het recht, binnen een tijdverloop van acht dagen, aanvang nemende op den dag der aanplakking, hunne opmerkingen tegen het reglement te doen gelden de patroons zijn verplicht die grieven in een byzonder register in te schrijven, terwijl de besturende macht gehouden is daar over uitspraak te doen. Was die uitspraak ongunstig, dan was het nog altijd tijd ge noeg om in werkstaking te gaan de opstokers, de visschers in troebel water, bobben echter liever van eerst af geweld daden willen gebruiken, alzoo het bewys leverende dat zij weten welke slechte zaak zij verdedigen. waarborgt mij dan, dat ik niet zal verhinderd worden u naar de zuidelijke zeeën te brengen? Noem uwe voorwaarden, zegde Brigstock. Gelooft gij in den Bijbel Zeker doe ik dat, antwoordde hij. En gij Zooveel als ik er van weet, antwoordde Harding. Zou een eed op dat boek gedaan, door u en het scheepsvolk als verbindend beschouwd worden Zeer zeker, riep Brigstock uit. Welnu, dan zal ik n den eed afnemen en aan de anderen op uwen Bijbel, BrigBtock. Ik denk toch, dat gij er wel een hebt. Ja, kapitein. Als allen den eed afgelegd hebben, waar van ik de woorden zal voorschrijven, zal ik het bevel over het schip weer op mij nemen. Harding wilde iets in het midden brengen. Gij zegt mij, dat gij aan den man, dien gij geroofd hebt, niets bebt, zegde ik. Hoegenaamd niets, zegde Brigstock. Hoe heet hij Thomas Buil, mijnheer. Wat zult gij met hem doen Hij gaat met ons meê. Om zich op een eiland neêr te zetten Ja, riep Harding uit. (WORDT VOORTGEZET),

De Denderbode | 1897 | | pagina 1