uimiiBikssfflip Donderdag 22 Juli 1897. 5 centiemen per nummer. 52sle Jaar 3177. Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gods haat en Godsdien stvervol gi n g BURGERWACHT. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen or 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Aalst, 21 Juli 1897. Heden dat godshaat eD godsdienstver volging met meer hevigheid dan eenige jaren vroeger in Frankrijk woedt, is het gepast te herinneren hoe Alfons Karr, die wel juist geen kwezelaar was,eens die godshaters en godsdienstvervolgers in bittere spotternij afzweepte. Nooit wellicht vloeide er prachtigere bladzyde uit zyne pen toen hij schreef Ziehier wat ik lees in een blad der geavanceerde denkwijs De municipale kiezingen zullen zeer sterk betwist wor- den to Montreuil, bij Vincennes. Een onlangs gebeurd feit heeft een groot be- lang aan de keus der kiezers gegeven. Op H. Sacramentsdag had de maire van die gemeente aan de nationale garde bevolen, de processie bij te wonen, maar het bataljons opperhoofd, M. Roussel, bood tv eer stand en gaf aan zijn bataljon niet het minste bevel, zoo- dat de manschappen niet op het gods- dienstig feest verschenen. De inwouers hebben zich luidop voor M. Roussel verklaard en willen hem een schitterend betvijs van goedkeuring gevendoor den maire buiten den raad te sluiten. Hoe, Mijnheer het bataljons-opper hoofd, gy maakt oppositie togen God gij wilt fiem niet erkennen? Maar laat Hem toch God zijn Hem, die u zoo goed bataljons-chef van Montreuil laat wezen Laat Hem toch zijn feest behouden M. Roussel Hem, die u op dit oogen- blik een zoo schoon feest van vier maan den lang geeft dat men den zomer noemt 1 Geef Hem toch eenige bloemen Hem, die er u zooveel geeft Hem, die al uw perzikboomen, met zooveel schoone rooskleurige bloemen overlaadt, die later schoone perzikken worden, welke gij ons zoo peperduur weet te verkoopen 1 En gij, eerlijke bewoners van Mont reuil waarom God zoo brutaal behan delen Geef Hem, in uwen eerbied ten minste den rang van bataljons-chef der nationale garde maar zet Hem niet veel leeger dan M. Roussel vernedert Hem niet te veel 1 Want ziet, hij heeft daarboven mis schien nog een oud restantje van hagel en de perzikken zouden niet beter aan de hoornen blijven dan de menschen aan 't leven. n Maar weest gerustzijt niet bang Hem te beleedigen dat ware al ie veel trotschheid toonen. Hij zal daarom zijne zon niet uitdoovea en uwe perzikken zullen rijpen en ook uwe druiven voor den wijn, dien gij zult drinken op het ban- wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 55* vervolg. Heeft hij al eene vrouw gevonden Ja, kapitein, antwoordde Brigstock ern stig. Toen ik op het dek gekomen was, zag ik, dat het overheerlijk weder was. Brigstock was in gesprek met iemand, dien ik niet kende en dus zeker Thomas Buil moest zijn. Ik liep langzaam het dek langs met eeuig- zina waggelende schreden, want op het dek, blootgesteld als ik was aan den wind, ge- Voelde ik mij niet zoo sterk als ik mij ge waand had. Het duurde een gernimen tijd voor dat Brigstock en zijnen gezel mij op merkten. Een groot aantal vrouwen bevond zich op bet verdek, omstreeks twee derden van het geheel zij hielden zich voornamelijk op het halfdek op. Ik had mij nauwelijks vertoond, toen eene stem uitriep Daar is de kapitein f' Onmiddelijk wendden alle hoofden zich naar mijnen kant. De uitwerking daarvan was buitengewoon zij, die heen en weer ket, dat gij ongetwijfeld uwen stoutmoe- digen bataljons-chef zult aanbieden.... Stoutmoedig dat is het woord. Inderdaad de vermetele iedereen is voor hem Welnu, dat jaagt hem geenen schrik aan hij zal niettemiu den gevaar- lijkeu weg volgen dien hij komt in te slaan En gij, dagbladschrijver, mijn goe de vriend wat moet gij u gelukkig ge voelen 1 't Is nog niet genoeg een con- stitutioneclen koning te hebben, gij moet nog eenen constitutioneelen God hebben, die veroordeeld is om eeuwig in de ker ken opgesloten te blijven. Wat moet Montreuil Parijs benijden Parijs, waar God onder het toezicht staat der hooge politie waar, als Hij zich in de straat vertoonde bij den kraag zou worden gevat als een onruststoker Parijs, dat den H. Sacramentsdag af schaft, Parijs, dat bloemen aan God betwist, uit vrees van er geene meer te hebben om ze eene zweetende ballet- springster toe te werpen Maar dat feest waarvan gij aan God zijn aandeel weigert ziet gij dan niet dat heel de natuur het tot Hem richt al die bloemengeuren die ten hemel stij gen, al dat gejubbel van het vogelenkooi', denkt ge dat die geuren en die zangen niet hooger klimmen dan tot bij u en dat zij daarna verdwijnen en vergaan, als gij er maar van genoten hebt Prachtige bladzijde voorwaar, dio de hedendaag.sche godshators mogen lezen gelijk hunne voorzaten ze gelezen hebben. Het geusken dat wekelijks in Dender- galm zijn goddeloosheden neêrkribbelt,zal nu kunnen oordeelon wat belachelijk snoevertje hij is... 't Geusken zal er weer boos om zijn op Denderbode, doch laat hem maar begaan, weldra zal hij onder de spotternijen zijner eigene vrienden de pijp moeten aan Merten geven Alliance ofte verbond. Te Brussel komt weer een verbond gesticht te worden 't welk zich moet onledig hou den met de twisten in de liberale partij uit te dooven on de belangen der burgerij en werkende standen te bevorderen. Het uitsluitelijk doel moet zijn de kle rikale partij en hare politiek bevechten om tot de stichting van eene liberale vooruitstrevende demokratische regeering te geraken. De liberale heeren willen tot de schoone dagen van godsdienstvervolging en papen- vreterij terugkeereu, tot den tijd der vermaledijde heerschappij van Frère- Bara Graux eu C"ie. De liberalen hopen dus nog ijdele hoop,zeggen wij, want de doctrinairs wor den meer en meer door de rooden over lommerd 1 liepen, bloven onmiddelijk staan en toen verhief zich eon algemeen geschreeuw en hand geklap, te gelijk met een zwaaien met de armen en een wuiven met zakdoeken. Nu zult gij toch wel bij ons blijven, riep een der meisjes. Wij laten u niet meer gaan, gilde een ander. Daar staat de man, die hem had willen vermoorden schreeuwde Alice Perry, terwijl zij naar Brigstock wees, en dat beest wil alles op mij schuiven. Gij liegt riep Brigstock haar toe. Wat ziet hij er slecht uit zegde eene vrouw dicht in mijne nabijheid. Waarom ben ik er niet meê belast, hem te verplegen Kapitein, mag ik eens een woordje met u wisselen riep Alice Perry uit. Er was zulk een rumoer op het dek, dat ik geene poging wilde doen om het te over schreeuwen, en nadat ik het meisje antwoord had gegeven door veelbeteekenend mijn sex tant omhoog te heffen, nam ik mijne klak af als een algemeenen groot en verwijderde mij haastig, terwijl ik Alice Perry mij nog ach terna hoorde schreeuwen Kapitein, laat hem geen leugens van mij vertellen terwijl Brigstock riep Ga naar beneden Gij kunt niet ullemaal te gelijk met den kapitein spreken. Vriend Denderbode Laat mij toe twee bemerkingen in het midden brengen over de nieuwe wet, over de garde-civiek die nu iu de Kamers be sproken wordt. Was die wet er wel noodig? Zij zal nieuwe lasten na zich slepen niet alleen van geld maar zij zal ook veel personen plagen. Iedereen bijzonder op den buiten heeft geen goesting des zondags soldaat te spe len en bijzonder op zijn pruissisch behan deld te worden. En zoo zal het zijn. Want de opperofficiers zullen door den Koning benoemd worden. Wie hen scheef zal bezien, komt voor den tuchtraad en krijgt boet of gevang. Die officiers zullen ook voor niets niet dienen. Men zal ze moeten betalen. Mag men achter zulke onnoozele uitgaven nog zeggen Voor den ouden werkman zijn pensioen en is er geen geld. De garde-civiek zal moeten gekleed worden. Wie zal die kleederen betalen Natuurlijk voor zooveel mogelijk do garde-civieken persoonlijk. Ja maar, op den buiten in wiens goesting zal dat vallen. Ook or is spraak van kamp zes of tien dagen. Maar wat denkt men dan Wie kan zoolang zijn huis verlaten Zijne belan gen verwaarloozon Dat en mag, dat en kan niet zijn I Wat denkt men dan in de Kamers. Daar zal het volk schroomelijk tegen opkomen. Dit zal in de goesting van nie mand vallen. Ik zou nog begrijpen ware die soldaterij er noodig. Maar België is eea onzijdig land en de burger wordt gedresseerd of hij oorlog zou moeten voeren 1 Voor do rust in het binnenland Maar dat men de gendarmerie ver- sterke. Dat zal iedereen begrijpen en gaarne aannemen. Een kwade wind waait over de katho lieke partij. De garde-civiek zal. zegt men, op allo dorpen niet ingericht worden. Wij nemen dat aan. Maar niettemin zal zij daar waar zij ingericht en op de pooten gesteld wordt oneindig veel misnoegden maken. Die misnoegden zijn kiezers, zij zullen zich wreken. Wie zal hen kunnen ongelijk geven. Op ons arrondissement bijzonder wordt er geloerd. De zaken staan er nu schoon; die nieuwe wet zal ze bederven. De kris- tene demokraten zullen ze tegen de ka tholieken uitbuiten zoo MM. Woeste, De Sadeleer en Diericx ze stemmen. De families die getroffen worden zullen hun natuurlijk volgen voeg daar de propaganda bij die de misnoegden zuilen maken eu wij staan voor nen hoel twijfel baren uitslag. Brigstock kwam naar mij toe, terwijl ik langs den trap naar beneden wilde gaan, eu zegde, terwijl hij eerbiedig zijn klak afnam Kapitein, mogen wij het er voor houden, dat gij aan onze mannen geen kwaad hart meer toedraagt over heigeen er gebeurd is Dat moogt gij nemen, zooals gij wilt, antwoordde ik en ging naar beueden, zonder een enkel woord meer te spreken. Ik berekende de lengte en breedte, waarop wij ons bevonden en bemerkte, dat ik mij iu mijne verwachtingen meer dan een graad be drogen had. Het schip had zeventig mijlen meer afgelegd dan ik had vermoed. Nauwelijks bad ik mijne bevelen aan Gon- ger gegeven, dien ik op een strengen toon aausprak om hem te doen gevoelen, dat ik zijn heer en meester weder was, of Alice Perry trad uit eene groep vrouwen te voor schijn en was reeds dicht in mijne nabijheid, voordat ik het haar kon verhinderen. Kapitein, riep zij uit, laat mij eens met n spreken. Ik wil uwe getrouwe dienares zijn, en op mijn woord van eer verzeker ik u, dat gij nimmer moer reden zult hebben om u over mij te beklagen, als gij mij onder het getal van uwe leerlingen wilt opnemen. Ik ben door dio juffrouw Cobes en dien Brigstock beschuldigd, dat ik er de oorzaak van geweest ben, dat do kapitein iu eene sloep is wegge- Laat ons in ons zeiven gaan lijk wij zijn is een ander. Ziet gij de mannen van den eersten ban tot 32 jaar alle veertien dagen optrekken en na eene week wel gewerkt te hebben hun gaan op hunnen rustdag vermoeien Die geplaagden zijn kiezers voor groot deel en de mannen die hun dat gelapt hebben zullen zij in hun hert niet dragen. Opgepast is de boodschap. De demo kraten loeren op de vesting. Wordt deze wet gestemd ik vrees dat zij ze wel zouden kunnen overrompelen. Ik zie zwart in de toekomst. Die wet is een gevaar, een groot gevaar voor de katholieken van Aalst. Waarom moesten do ministers met zoo veel halsstarigheid met dien brandstapel afkomen Daar, vriend Denderbodewilt gij dat eens drukken. Wat zouden uwe lezer er van denken F. V. D. V. Nota. Wij denken dat onze geachte correspondent het wat al te kwalijk op heeft, gelijk Bert zaliger. Vooreerst, volgens ons, zullen de pen sioenen voor de oude werklieden er komen mot of zonder heringerichte Burgerwacht en dit zoodra de kwestie zal rijp zijn. Ten tweede uit de verklaringen des hee ren ministers blijkt dat er geen kwestie is van kamp daar er in 't wetsontwerp geene spraak van is. Doch wij houden het met onzen geachte correspondent dat die tiendaagsche of zes daagsche oefeningen, 't is gelijk waar ze zullen moeten plaatsgrijren, aan do groote meerderheid hoogst schadelijk zullen zijn en niemand zich, zonder morren, zal on derwerpen tenzij dezen die door de liefde tot den vederbos beheerscht zijn. Wij moeten er nogthans bijvoegen dat het maar de wachten zijn van 21 tot 24 jaar welke zouden verplicht zijn tien- of zesdaagsche oefeningen te doen en dat er, op dieu leeftijd, vele jongelingen noch ge trouwd zijn, noch aan 't hoofd van per soonlijke zaken staan. Hier te Aalst zou den er ten hoogste een honderdtal wach ten iu 't geval zijn van die oefeningen te moeten bijwonen. Denderbode is ook van gevoelen dat men tot bewaring der inwendige rust veel beter zou handelen met de gendar merie te versterken. Ten derde volgens de verklaringen des Heeren Ministers is er geen spraak van in alle steden en gemeenten des lands do Burgerwacht in te richten zij zal slechts ingericht worden daar waar de regeering het noodzakelijk zal achten?*onder ande ren, in de groote steden en in de nijver heidscentrums, daar waar de openbare rust gestadig door de rooden bedreigd wordt. Wat hot arrondissement van Aalst bij zonderlijk betreft, is het niet te vreezon dat de Burgerwacht zal ingericht zijn in andere gemeenten dan daar waar ze nu heden bestaat, te Aalst en te Geerards- bergon. Alleen te Ninovezouhet kunnen gebeuren al de andere gemeenten zijn bijna uitsluitelijk door landbouwers be volkt, Vlamingen, aan den R. K. Gods dienst en onze vaderlandsche instellingen gehecht ze zijn in overgrooto meerder heid vreedzaam en werkzaam en de in richting der Burgerwacht tot bewaring der rust is er hoegenaamd niet noodzakelijk. De kiezers van ons Arrondissement in overgrooto meerderheid vragen verster king der gendarmerie, vermindering der militaire lasten, een vrijwilligers le ger niemand gedwongen soldaat en in afwachting betamelijke bezoldiging der militianen.... Overigens wij vragen ons af wat voor deel onze bevolkingen er zouden bij win nen, moest het bestuur des lauds in han den vallen van socialisten, liberalen of groenen de eenen willen do gewapende natie, de tweede verzwaring der militaire lasten in bloed en in geld, de derden vra gen den persoonlijken dienstplicht die ons onvermijdelijk naar 't alleman soldaat moet voeren gelijk verscheidene groene leiders het zeiven bekennen. zonden om op die wijze den dood te vinden. Dat is zulk een verwensebte leugen, als er ooit een geweest is riep zij uit. Maar ik wenschte u wel eens alleen te spreken. Wat hebt gij mij te zeggen vroeg ik, terwijl ik haar bij de hand vatte en haar een weinig van do andere vrouwen verwijderde. Ik beschouwde deze Alice Perry als het ge- echikste meisje, dat ik onder alle vrouwen kon vinden, om tot de praktijk van het zee mansleven opgeleid te worden. Laat dien Brigstock u toch niet wijsma ken, dat ik het beu geweest, die aanleiding gegeven heeft, dat gij in eene sloep wegge gaan zijt. Ik wil die zaak nu niet nader onderzoe ken, antwoordde ik. Ik zou ze allen opgesloten hebben, zoo als ik u verteld heb, riep zij toornig uit, want het is een schurftige troep en een vloek voor ons meisjes, die niets met hen te maken willen hebben. Geloof dus de leugenB niet, die Brig stock van mij vertelt. Wij zullen de zaak hierbij nu maar laten, zegde ik, eu over iets anders spreken. Voordat ik weggezonden werd, weigerdet gij les van my te ontvangen. Wilt gij nu weer onder mijne vlag zeilen Wat bedoelt gij vroeg zij, terwijl zij my ornstig aanzag. Gezondheidstoestand der huisdie ren gedurende de maand Juni. Snotziekte werd geconstateerd op een peerd te Antwerpen, een te Jumet, een te Sint-Pietcrs-Jette, op vijf te Gent en een te Dinant. Onder de peerden, gedurende de maand Juni voor de beenhouwerij ge slacht,werden er tijdens de lijkschouwing 11 snotziek erkend van die 11 peerden waren er 7 direct uit Engeland ingevoerd. Verder werden 15 peerden, insgelijks uit Engeland ingevoerd,door den veterinairen havendienst snotziek erkend. Van besmettelijke longziekte, bleef het land bij voortduring verschoond. Mond- en klauwzeer werd vastgesteld in 6 gemeenten der provincie Antwerpen, waaronder Austruweel (polder), in 5 ge meenten van Brabant, waaronder Brus sel (slachthuis) in 4 gemeenten van West- Vlaanderen, in 13 gemeenten van Oo3t- Vlaanderen, in één van Henegouw en in één van Limburg. Bacteridiaansche koolziekte vertoonde zich met doodelijke afloop op 29 runde reu, waaronder 12 te Duffel en bacte- riaansche koolziekte op 17. Iets over den boterhandel in Zwe den. In eene briefwisseling over het journalisten-congres dat dezer dagen te Stockholm gehouden werd lezen wij dat de congresleden in Stoekholm vol lof waren over de lekkere boter in Zweden; de Hollanders, onder anderen, verklaar- Wilt gij een vau mijne aanstaande ma trozen worden, want ik kan het waarlijk niet buiten u stellen. Ik zal alles doen wat gij van mij vraagt, verzekerde zij. Maar denk dan niet, dat ik eene leugenaarster ben. Wij zullen weer een begin met de lessen maken, als ik met de bemanning afgehandeld heb. Ik wensch, dat gij in alles bedreven zyt, voordat wij Kaap Hoorn bereikt hebben. Geef mij manskieeren. Ik kan heel goed klimmen. Ik geloof, dat dit beter met mij gaan zal dan met dien kleinen dikken Jupe, zegde zy. Gij znlt wel zien, dat ik het veel beter zal doen dan hij. Ik glimlachte, waarop zij mij met een schaterend gelach verliet. Toen Brigstock dit gelach hoorde, boog hij zich over het valluik heen maar zoodra hij mij zag, trok hij zich onmiddelijk terug. Uw middageten wacht en ook het myne. Wij zullen nog overvloed van tijd hebben, als de bemanning mij niet weer wegzendt en aan de golven prijs geeft. Laat ze eene hand aan u slaan Dat zou hun leelijk bekomen. Ik wilde heengaan. Kunt gij mij niet op dat fluitje leeren bla zen, dat juffrouw Darnley draagt zegde zij. Ga nu maar eten, antwoordde ik. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1