POL en STANT. Een goede les. Van tak op tak. f Sterfgeval. Jozef DE \VI\DT, Rechterlijk Kronijk. Allerhande Nieuws. Stant vindt Pol in zijn wagenhuis, bezig meè 't repareeren van zijn alam; beiden zetten zich op den wa- gendijssel en 't parlement begint. Stant. I Ie wel. Tol, wie zou hem daar nu toch aan verwacht heb ben aan alzoo een wteêr Pol. Och, Stunt, ja, wio zou hem daar aan verwacht hebben Stant. En hebt g'hier ook zooveel regen g'had ala bij ons, Pol Pol. 'k Peis wel van ja, Staut want 't heeft hier schrikkelijk geregend dijnsdag achternoen en woensdag bijna g'heel den dag heeft het hier water gegoten zoodanig dat de straten onderstonden en dat de banen wegge spoeld zijn. Stant. 't Was bij ons van de gelijken, Pol, en de stadsgoten en konden 't water in tijds niet slikken. Pol. 't Is droef, Stant, en spijtig op de zen tijd van 't jaar, en wist het nu toch maar van ophouden Stant. Och ja. Pol, kregen wij nu toch schoon weêr voor goed want nu is er zeker al wat schaai veroorzaakt Pol. Uewel, Stant. dat en ia eigenlijk nog zoo verschrikkelijk niet; maar blijven wij nog eenigo dagen in 't nat seizoen, dan zal de kat op ae koorde gaan. Stant. Ik geloof 't l'ol 't zal zeker be ginnen te schieten 't graan Pol. Jajaat, Staut 't is te warm en te hang en op twee of drij dagen kan er de scheut in zijn. Stant. En dan is 't graan kapot zeker Pol Pol. 't Verslecht er straf door, Stant hoe min regen hoe boter, voor graan en strooi, Stant. Hebt g'al wel gepikt, Pol Pol. Nog niets dan de Schakeloen, Stant; 't staat doodrijp, maar w'en hebben van g'heel de week geen werjr kunnen maken. Stant. 't Is 'nen grooten achteruit, Pol. Pol. 'k Geloof 't wel, Stant, zooveel te meer dat het tijd is om loof te zaaien en dat er daar ook zoo schrikkelijk veel van afhangt Stant. Tot hoe lang is het goed om loof te zaaien, Pol? Pol. Wel. Stant, 't en is van nu af gee- nen minuut niet meer te vroe" en alhoe wel volgens eeu oud spreekwoordal wat ge zaaid is vóór onze lieve Vrouw halfoogst kun nen rapen worden, zou ik veel liever alles gezaaid zien vóór d'oogstmaand als later. Stant. En hebt ge nu nog geen gezaaid, Pol Pol. Toetoei, Stantde vlasschaard en1 de schakeloeneetoppels zijn gezaaid maar 't zijn de roggestoppela die den doorslag ge ven. - Stant. Waar 't nu goed weêr g'heel de naaste week, Pol, dnn zou 't zeker toch ver gezet zijn Pol. .Iaat, Stant, konden wij een g'heele week goöd doorwerken, 't ware omtrent ge daan. Stant. Hewel hawel, Pol, 't zal 't naaste week wel goed zijn schfp maar courage man; eu hoe is t nu meê de patatterkes Pol. Redelijk, Stantz'hebben zij geheel schoon gestaan, maar de regen begint or veel kwaad aan te doen op veel plaatsen is er de plaag al aan en zelfs op de natte landen zijn er al veel slechte in. Stant. Dat is nog de droefste zaak van al, Pol; moesten de patatten mislukken, dan is 't een algemeen miserie. Pol. Jaat, Stantmaar dat haDgt ook g'heel en gansch af van 't weêr blijft het nu aroog, er kunnen nog veel on goeie patatten zijn, bijzonderlijk degene die besproeid zijn. Stant. Hebt g'ook begroeid van de jaar, Pol Pol. Ten deele. Stant de roode zijn ge- blauseld en 't zijn de die die het meest noodig hebben maar de witte heb ik gerust gelaten. Por.. Er waren daar veel grooto mannen bij zeker, Stant? Stant. Bijzonder veel overheden van de soldaten, Polmaar wie dat er ook bij waren, en dat deed veel plezier aan 't volk, dat wa ren d'Iloeren Woeste en de Sadeleer, ous katholieke volksvertegenwoordigers en den heer Van Vreckem, Senateur. Pol. Ja, Stant, dat. zijn brave en felle heeren en die veel goed doen anu ons Arron dissement. Stant. Jaat, Pol, en we moeten er alzoo vier hebben, eu 't is daarvoor dat we 't naaste jaar ons huishouden zullen kniscben en zui veren. Pol. Dat staat vast, Stant 'k hoor zeg gen dat de donsjen ofte scheurmakers en re- Yolutionnnirs weerom al de prochiën beginnen af te loopen om de menschen op te maken en te bedriegen voor de kiezing van 98, maar 't en zal niet pakken van dezen keer. Stant. Bij ons 't Aalst en wordt er bij kans niemeer van gesproken van die ertisteu, Pol. Pol. Hier om zoo te zeggen ook niemeer, Stant. tenzij om hun fijne streken nog tien keer 't herhalen van al die valsche beloften en bijzonderlijk van d'historie van 't wijf. Stant. I.aten die werkmenschen die naar Frankrijk trekken, hen daar nog van opma ken, Pol Pol. Wel nieneens, Stant de meesten hoop verstaat nu ook al g'heel wel dat het allemaal prullen zijn dat ze die menschen willen ophangen, en dat al die zoete woorden van hulp eu bijstand en liefde aan die val- 8ehanrd8 maar ingegeven en zijn om er uit te profiteren eu 0111 bonne stemmekes af te be- delen. 5 Stant. Dat is de waarheid ook, Pol de menschen strelen en vleien en opmaken, dat kunnen ze en anders niets ■5 Pol. Zij maar gerust, Stantde boeren- j menschen en zijn zou dom niet als dat de S donsjen peizeu, en ze zouden kunnen straf verschieten als ze 't nog riskeren om in dees streken op boonigaards of andere aardige plaatsen komen moetingen of leugenuitkraam- 8els te geven. Stant. 't Volk zal hun den rug keeren. zeker Pol Pol. Dat z'onzen lieven Heer bedanken als z'er daar meê van af zijn, Stantneen, niet een en treffelijken mensen en heeft er nog van vaudoen van die soort, en dat ze bij hun volk blijven, 't is te zeggen, bij geuzen en socialisten. Stant. Zoo is 't. Pol katholiek bij katholiek en geus bij geus en 't is 'tgeen wij hun zullen doen verstaan bij d'eerste gelegen heid. Pol. Ja, Stant, nog eenige maandekens en 't rijk der leugenaars en der bluffers zal uit zijn. Stant. Als 't God belieft, Pol en nu, tot de naaste woek, en dan met goed weêr. Pol. Ja, Stant, en wel 't huis. Kunnen de witte beter tegen Stant. 't nat. Pol Pol. In 't algemeen jaas, Stant en er is zelfs een soort van witte die de plaag niet en krijgen. Stant. In dat geval, Pol, en zon'k an ders niet planten Pol. Ja. Staut, maar die soort is zoo goed niet om t' eten en zij worden bijzonder lijk geplant voor de beesten. Stant. Dat verstaa'k, Pol en hoe is 't nu meê de klavers Moogt g'er nog altijd voordragen zooveel gij kunt I'ol. Wel, Stant, dat is verminderd en wij moeten tegenwoordig sparen de tweede snee is maar redelijk, z'en is niet genoeg in- gevnld maar tegenwoordig groeit zij wonder goed meê nl dien regen op haar lijf. Stant. Zoo is do regen toch nog voor iets goed geweest, Pol Pol. Voor do klavers heeft het eerste klas van weêr gemJThkt, Stant, alsook voor 't ges en do betteraven maar de patatten en deu oogst zijn 't bijzonderste en-daarom waar 't beter eeu g'heele maand droogte liever als te veel nat. Stant. 't Zal misschien nog ten beste keeren, Pol en laat ons toch niet wanhopen. Pol. Ja, Stant, 't is gelijk 't onzen lieven Heer belieft meê murmureren en hebben wij toch niets, eu daarbij Hy weet beter wat moet dienen voor ons geluk als wij maar zeg 'uen keer, Stant, gaat ge nu zondag naar d'Expo- sitie Stant. Ja, Pol. we trekken er naar toe meê een vierhonderd man. Pol. Alia, Stant, dat doet mij plezier c'en zult uw geld niet beklagen, want 't is tie moeite ween). Stant. Iedereen klapt alzoo. Pol en "k ben waarlijk kuriens 'k zal trachten alles goed naar te zien, en 't naaste week zal 't ik n weten te vertellen. Pol. G'en zult er niet voel van onthou den, Stant, want er is te veel te zien, en 'nen mensch vergeet 't een meê 't ander. Stant. Maar 't een is toch schooner als 't ander, Pol Pol. Jaat. Stant, maar 't is allemaal schoon, en ge zult uw oogen uitkijken op al wat ge tegenkomt, en als ge 't huis komt en zult ge niet weten watten vertellen Stant. 't Zou kunnen gebeuren, Pol in alle geval zal ik er meer van weten te zeggen als gij, zijt er zeker van. Pot, We zullen zien binnen acht dagen, Stantmaar g'cn zegt wel niets van verleden zondag was er veel volk op de feest van den koninklijken prins V Stant. Veel volk, Pol, veelen iedereen was teu uitersten koutent van den jongen vorst. Pol. En hoe ziet hij er nit, Stant Stant. Allerbest, Pol 't is 'nen jonge ling van 22 jaar, zeer lang, en wel gemaakt, en daarenboven allerbeleefdst voor iedereen. Een tijdschrift Association Catholi- tqueji onder redactie van M. de Mun en consoorten, bevat de volgende regels aan de Belgen, waarop zij wel zullen doen eens na to donken Een nieuw element van verdeeldheid heeft in België woer eene diepte gegra ven, waardoor de katholieko partij wordt vaneen gescheurd terwijl de groote^ meerderheid zich vereenigt om het mili tarism, den algemecnen dienstplicht te bestrijden, verbindt zich de fractie der christen democraten met de liberalen en de militaire partij, om met deze dien dienst dringend te vragen. t Wij hebben iu Frankrijk dit stelsel reeds genoegzaam ondervonden, om er een oordeel over te vellen en onze naburen te doen nadenken, die ook de proef zouden willen nemen van die droe vige ondervinding. De persoonlijke verplichtende dienst plicht zooals hij hier is opgevat en toege past, kan aanzien icorden als het ergste middel van declasseering en maatschap pelijke ontbindingdie er in de wereld bestaat. W'ij hebben de goed overdachte overtuiging dat indien dit stelsel nog twintig jaar zijne begonnen verwoesting kan voortzetten, er geen samenleving, geen leger meer zal bestaan. Er zal geen band, geen tucht, geene samenhang meer zijn. De tegenwoordige militaire dienst verwent .luizende jonge lieden van het midden waarin zij opgroeiden, van do loopbaan die zij begonuen, van een recht zinnig; en eenvoudig leven, en als zij na driejaren vau die gedurige vervreemding tot liet burgerlijk loven terugkeercu, willen zij .er niet meer van weten. - Anderen zijn gewoon geworden aau het leven der stad velen willen er blij ven en blijven er om werkliê te worden zotuier werk, hchoeftigen, ontevredenen en gedeclasscerden. En zoo vullen zich de steden en loopt den buiten leeg. Die verbreking van evenwicht is op dit oogenblik het grootste gevaar. Wij zeggen dal de verplichtende militaire diëtist een der machtigste middelen is om hel revolutionnair-socialism te versterken. - Het staat den Belgen vrij, na de les van Frankrijk en Duitschland, in die ge vaarlijke neigingen voort te gaan maar zij zullen niet te verontschuldigen zijn als zij geen gebruik maken van de tref fende les, die wij hun (Frankrijk) sedert twintig jaar geven. Op die woorden, laat Het Handels blad volgen, verdieDt nagedacht te worden. Wij zijn geene vrienden van voorbeelden uit Frankrijk daarom zou den wij willen dat do waarschuwing tegen een voorbeeld, dat Frankrijk ons geeft, werd in acht genomen. De redencering is treffend. Waarom zouden do Belgen van de droevige onderving, die Frankrijk heeft opgedaan, geen gebruik maken Men spiegelt zicb zacht,zcgtjiet spreekwoord, aan het voorbeeld van anderen. Waarom wil België een stelsel gaan aannemen dat reeds afgebroken wordt in Duitschland en in Frankrijk, en waarvan men, zooals honger gezegd wordt, de ver- derfelijken uitslagenj reeds klaarblijkeud inziet Boter en Margarine. Heden li zaterdag, zegt Het Land van Aclst, de botermerkt wel voorzien, het is keuring n geweest, last eu embras, en dikwijls on- verdiend affront, dat treffelijke Bniten- menschen, dio nooit margarien gezien hebben, tusscben 2 champetters meè moeten; dat ze de margarien bestrijden n in de fabrikatie en iu den vei koop. - Wie is dc schuld dat er op de boter merkt van Aalst eeu meer waakzame oog wordt gehouden dan op andere markten Wie is de schuld dat treffelijke Buiten- menschen last en embras worden aan gedaan Wie is dc schuld dat dio treffelijke menschen tusschcn 2 champetters moeten naar 't bureel van politie trekkeu Ah. Land, gij hebt het vergelen, zoo 't schijnt, wie hier de schuld vau is, maar wij zullen 't herinneren Niemand anders is er de schuld vau dan mertefecr Daens Iu zijne eerste redevoering ter Volks- kamer, in 1894, riep hij luid .lat er weke lijks te Moorsel en te Burst 6000kilogr. margarine worden verkocht... Waarom zouden do menschen uit onze streken uu wekelijks zooveel margarine koopen Is het voor hun eigene gebruik Neen, want de landbouwers eten geen margarine, maar wel afgesmolten vet of boter, dat weet iedereen. Waarom koopen zij dan wekelijks 6000 kilos margarine?... Wel, volgens merte- leer Daens, om hunne boter te verval- schen, want. iu zijne redevoering eischte hij doeltreffcndo beteugeling der botcr- vervalscbing Is het dan te verwonderen dat de keur ders der eetwaren, oen bijzonder wakend oog op de botermerkt te Aalst houden Immers, volgens merteleer Daens, wordt de botervervalschirig in onze streken op groote schaal gepleegd, daar men er we- 3 kelijks 60^0 kilogr. margarine toe noodig heeft't Zijn bijna al botervervalschers, bedriegers van burger en werkman, die in onze streken wónen, volgens merteleer Daeus. Dus, landbouwers, al den last en em bras, al de onverdieude affronten hebt ge te dauken aan merteleer Daens Eenige bemerkingen nog Reeds kwa men de keurders hier verscheidene maal de boter ter merkt te koop gesteld onder zoeken eu nog nooit werd er een landbou wer gevonden dio zijne boter bad ver- valscht met margarine. Dat getuigt van de treffelijkhcid, van de eerlijkheid der landbouwers uit ouze Aalstersche streken... En merteleer Daens aarzelde niet bun, in volle Kamer, voor 't aanschijn van gansch 't Land, als botervervalscher aan te klagen 1... Dat heet men den landbouw redden 1... Landverhuizing. Sedert eenigen tijd loopen wervers het land af om per sonen aan te lokken om naar Chilli te ver huizen; zij doen allerlei schoone beloften en schilderen Chili af als een luilekker land. De menschen zullen best doen zich op hunne hoede te houden. Verscheideue Belgische huisgeziunen, welke naar het eiland Chiloé getrokken zijn, hebben reeds de gronden verlaten, welke te hunner beschikking werden ge steld en hebben de hulp der Belgische maatschappij van liefdadigheid van Chilli moeten inroepen. De grouden welke men den uitwijkelin gen afstaat, bestaan meest in stukken land welko niet geschikt zijn voor deu landbouw of iu bosschen, welke het on mogelijk is uit te roeien. Een modderriool.—Sedert Vooruil door nieuwe opstellers aaneengeflanst wordt, is dat blad een echte modderiool geworden do scheldwoorden en lasterin gen hebben er de redeneering vervangen. Als staaltje van de nieuwe taal van Vooruit, kan hot volgende dienen, dat wij in eeu twintigtal regels van een arti kel over de Kamer vinden Priesters uit den tempel van 't Gouden Kalf, adeltuiten en riddersche salonpop pen vergulde hoogleeraars der Alma Mater; gcbandschocnde en verlakte pas- toorslaven; heestelijk gedrag, bezopen kastcelheeren; goudsoldeniers, loonzui- gers; zatte pastoors steigerende kasteel - hengsten, enz. Wij laten nog menig woord terzij, dat men in een deftig gezelschap niet zou durven uitspreken. Als bet spreekwoord waarheid is, dat het vat uitgeeft wat het in heeft, dan moet het met Vooruit al heel aardig gesteld zijn. En de mannen van de roode kliek zou- dea willen hebben dat wij allen huu ge drag en hunne levenswijze naleven 1 Proper In H Land van Aelst, Klokke Roeland en 't Recht van Somergem treft men de zelfde scheldwoorden aan als in Vooruit tegen de katholieken of oübewaarders.... Dc groenen hebben aan de roodeu hierin niets te benijden 1 Suiker en thee. De ontwerpen, Donderdag in de Kamer neêrgelegd door M. de Smet de Naeyer strekken eerst tot volledige afschaffing der rechten op thee. Verder zou, volgens het vertoog der beweegredenen, van af 1 October 1899, do suiker tegen 45 a 50 per kilo, aan de verbruikers kunnen geleverd worden. De Soir weet andermaal te ver tellen dat er spraak is van het aftreden van M. Dc Bruyn. Men zegt dat de achtbare minister zijn hotel te Dendcrmondo doet meubleeren en hij zelfs zich uit het openbaar leven zal terugtrekken. Er zal overigens een hevige strijd zijn in het arrondissement Dendermonde, be sluit de Soir, aangezien er de christen democraten zullen opkomen, met pries ter Daens aan 't hoofd. Goede cbristene. Uit Het Land van Aelst van 12 oct. 1890 knippen wij 't volgende Siska. Ge weet toch al wie hun zeven mannen zijn, Bello; (ze noemt er zes) en Mwacht eens mijne arme me morie 't Is een jong avekaatjen. Bello. Uit Erpe de zoon van... Siska. Neen, neen, uit Sottegein is hij, een geusken van kop tot teen; hij heeft al discoersen gedaan op 't kerkhof en daar Ons Heer en al zijne macht weg gecijferd 't Is ook den avekaat geweest van d'orgelbazen Bello. Ha ja, ge wilt zeggen M. den avekaat Gal Ie van Sottegemdie peistdat hij Oiljst moet komen verlichten en civilisccren, och eremen geeft 't men- neken 'ne eens. Siska. Ja, ja Bello den avekaat Galle is 't... wa pretentie veur Sottegem.» Ehwel, lieve lezers, dat geusken van kop tot teen; ja, dat geusben 't welk Ons Heer en al zijne macht heeft weggecij ferd, is nu heden in eens een goede christene geworden.... Waarom Omdat hij dc rcchtveerdigheid van den strijd der christene of valsche demokra- ten inziet en ze met daad en woord ver dedigd. 't Menneken, 't onnoozeleerken aau wie Bello in 1890, ne eens gaf wellicht om 'nen spek to koopen., die medewerker aau Dendergalm, is nu de raadsman, dc medewerker, de verdediger ofte advo caat der verraders geworden... Ziet hem daar eens de poorten van Chipka binnen gaan net als of hij naar zijn werk trekt Wat mag do metalen man daar nu van zeggen, 0 heilige man, die, volgens u, niet handelt dan geleid door eeno boven natuurlijke macht 1 Aardige werklieden. Iu den Borinage is nu een plakkaert uitgehan gen, gericht, tot de werkstaker* en waarin gezegd wordt - Gezellen, moed 1 Wij strijden voor ons brood, voor ons leven. Die plakkaart is onderteekend door de citoyens Bastien, koopman, Brenez, ge wezen mijnwerker, A. Defuisseaux, ge wezen advocaat, L. Defuisseau, advocaat, Maroille, boekhouder eener coöperatieve, en Roger, gewezen gemeente onderwijzer, volksvertegenwoordigers van Bergen." In plaats van voor hun brood te strij den, trekken die citoyens heel propertjes 4,000 fr. 's jaars, om vier keeren per week eenige uren in de Kamer te gaan zitten, als ze dan nog niet afwezig ziju. 4*4 Foei foei dat leelijk spotten en verwijten Moosten wij, roept Mir- rceuswederwraak nemen, wee aan ver scheidene familiën 1.... En wekelijks loopt het orgaan van Chipka over vau domme beleedigiogen, versmadingen en lastorlijke zinspelingen. Wat zou het zijn moest Mïrrxus eens wederwraak nemen Mirrceus 13 razend kwaad op Dander- bode. Denderbode moet alzoo schrijven, zegt Mirrceus, hij kan of hij mag niet 0 anders.... Och, His gelijk'ne cham petter die ook zijnen dienst moet doen.. Zie dat is, volgeus Mirrceus, geene be- le'edigiug, dat is eerder een complimentje. Maar wat wilt ge toch, lieve lezers, Mirrceus is door hoogmoedig en baatzucht van zijn roetje geraakt en met zulke lieden moet men toch medelijden hebben! Het 8 urenwerk. Bebel, de aan- leider der duitsche socialisten, schrijft in die Zeit dat het 8 urenwerk, waarmee de roode kopstukken hunne aanhangers paaien,en waarvoor zij het eerste meifeest hebben ingesteld, in werkelijkheid niets anders is dan oogen ver blinding en bedrog. Hij bekent dat het onmogelijk is in de nijverheid thans of zelfs later het 8 uren werk in te voeren, daar waar er thans II of 12 gewerkt wordt. Hij drukt zelfs bet gedacht uit dat eene aanzienlijke ver mindering der werkuren zekere nijver heden volkomen zou kunnen ten onder brengen en eene wezenlijke ramp veroor zaken voor de kleine nijverheidsbazen. Wilt ge nu weton vaXlePcuple, het orgaan derBrusselsche socialisten, daarop antwoordt Dat men niet meer bet 8 nrenwerk moet vragen, maar hel 7 uren werk, en zelfs het 6 urenwerk. Dat zal dan zeker de nijverheid heropbeuren 1 't Is duidelijk te zion dat le Fmple zijne lezers voorden zot houdt. BURGERWACHT. Do regeering door den mond van mi- p, nister Schollaert verklaart dat da Burgerwacht slecht zal ingericht worden daar waar het noodzake lijk is. Wij hebben geene reden om aan de goede inzichten van ons ministerie te twijfelen. Maar?... Het is wenscheJijk dat het ministerie de uoodige macht be- zitte om iu zekere omstandigheden de Burgerwacht in te richten daar waar het noodzakelijk is. Maar, gelijk M. Hoyois, afgeveerdigde van Daornijb, het zeer wel zegt het katholiek ministerie kan ver vangen worden door mannen die de Bur gerwacht in alle gemeenten zullen in richten en aldus het stelsel der gewa pende natio invoeren of de Burgerwacht totaal afschaffen. Wij achten het dus noodzakelijk dat de wet bepale iu welke steden en gemeenten de Burgerwacht zal ingericht worden en in welke gevallen zij later in andere ste den en gomoeaten mag tot stand gebracht worden. De Burgerwacht mag alleen ingcricLt worden tot handhaving der openbare orde en niet om als een tweede leger te dienen in geval van overweldiging onzos grond- gebieds. Geen verzwaring der militaire lasten 1... Niemand gedwongen soldaat Amendementen. Buiten de 1500 amendementen van citoyen Smeets, op het ontwerp der Burgerwacht; zijn er reeds 150 van leden der rechterzij. Het ontwerp bevat buitendien 120 artikelen. Men vraagt zich af wanneer do discus sie zal afgeloopeu zijn, vooral indien do linkerzij met obstructionistische middelen voor deu dag moest komen. In de wandelgangen der Kamer sprak men donderdag veel over 't uiteen gaan op het einde der maand. Men zou nu de wet op de Burgerwacht naar de commission terugzenden Wat snoever De waarheid moe- ten wij aan elk zeggen, schrijft 't Land van Aelst maar met allen eerbied.... Wij dagen elk uit, in ons sckrifien een enkel oneerbiedig woord tegen een gees- telijk Man te vinden.... Denderbode mag zoo niet spreken.... n Pie daagt uit!.... Maar hebt ge dan vergeten dat ge, pas eenige weken gele den, geschreven hebt dat de E. H. On derpastoor Ponnet, wanneer hij eene be rechting naar Mijlbeek moet gaan doen, langs het klein straatje gaat tusscben do huizen van de heeren Clinckaert en de Vidts, om uw huis niet te moeten voor bijgaan?.... Wanneer gij dat geschreven hebt, hebt gij schandelijk gelogen en zelfs gelasterd., want nooit is de E. II. Ponnet met het H. Sacrament door dit straatje gegaan om zich naar Mijl beek te begeven. En dan durft ge elkeen uitdagen, in uwe schriften, eeu enkel oneerbiedig woord tegen een geestelijk Man to viudcn. Denderbode mag zoo niet spreken zegt gij... Wij hebben u reeds dikwerf uitge daagd ons te kunnen bewijzen dat wij ooit oen priester in zijne priosterlijke weêr- digheid hebben aangerand.... Dender bode heeft slechts den politieker, de al- belover, deu volksverleider, den verrader bevochten en dien zal bij blijven bevech ten zonder genade tot dat de volksverlei ders en verraders terug in den niet zullen verdwijnen waaruit zij, voor de eer onzes Arrondissements van Aalst, nooit zouden hebben mogen opstaan Moorsel. Wie eens wil oordeelen lioe belachelijk de groene schepen Caudron zich heeft gemaakt, met het proces dat hij verle- dene jaar ingespannen heeft tegen Denderbode wegens laster en eerroof, schaffe zich het rechtskundig tijdschrift aan, aflevering Juli 1897. Men zal zich herinneren dat Denderbode op 26 Juli 1896 schreef: 1° dat M. Caudron op eene meeting had gezegd dat zijne studiën vefticn diezend franks hadden gekost, 2° dat gedurende de meeting der groenen te Hof- stade, M. Caudron het zoeter vond bij zijn lieveken te gaan zitten dan zijne candidatnur te verdedigen, 3° dat M. Caudron een man vol liefdevuur wasOok werd M. Caudron wandelen gezonden. ZILVEREN JUBELFEEST dor Koninklijke Maatschappij *'t Land van Riem. n (Plaatsgebrek noopte ons het volgend ver slag tot heden te verschuiven). Op Zondag 11 Juli, vierde deze Maat schappij haar zilvereD jubelfeest. Vijf en twintig jaren Een kwaart eeuws strijden vooy taal, kunst cn liefdadigheid Wat al herinneringen brengt zoo'n feestdag niet in 't geheugen Om 10 uur vergaderden de Heeren Le den, en voorafgegaan van den dienstwilli- gen Trompettersclub gingen zij naar onze S'-Martiuuskerk, waar eene solemnele Mis van dankzegging werd opgedragen om den God van liefde en Hoop te bedanken voor de weldaden gedurende een vierde eeuw genoten en zijnen bijstand af te smeeken voor het toekomende. Een gedacht geven over de plechtige Mis met gemengde stemmen van Maestro Gounod, uitgevoerd door de H.H. leerliu- gen van 't Collegie der EE. PP. Jesuieteu en eenige dienstwillige Heeren liefhebbers dat is volkomen onmogelijk. Wat grootsche akkoorden I \V at schitterende Melodij I Wat heer lijke uitvoering Hoe prachtig die hemel- scbe gezangen Na dc Mis optocht door eenige straten en in 't lokaal gekomen werd den onver- moeibaren Heer Voorzitter Hector Arys cn den ieverigen Schijver Josef De Vos, een prachtig geschenk aangeboden. Hart roerende oogenblikken voorwaar 1 Om 20 uur had eene algemeene verga dering plaats. Jubelfeestrede door den Heer Voorzitter en bedankingen door den Heer schrijver uitgesproken. Verschei dene Tooueelmaatschappijen zonden tele grammen van gelukwenschen. Vooral Gent met een overschoonen bloementak betuigde van ware verbroedering in de kunst, ook Antwerpen, Brussel, Leuven en Kortrijk wenschten 't Land van Riem 0 den eeuwen ouderdom die zij zoo krachtvol dragen. Van vreemden Vlaara- sche kringen werden nog blijken van ge- ncgeDhcid ontvangen, ouder veel anderen, een telegram uit Parijs Hulde aan de Vlamingen, Jubilarissen van Aalst. Menige heildronk werd voorgesteld en met daverend handgeklap begroetde Leden wakkerden elkander aan tot moed en volhcrding en we zijn er lotaal zeker van, met Gods gratie, zal H Land van Riem zijne leusAmoee et ste indachtig, toonen dat het de gunst van Koninklijke Maatschappij waardig is en met onvermoeibaren ievcr werken voor Godsdienst, Taal en Land. Namens de Koninklijke Maatschappij den iunigsten dank aan de EE. PP. Je- suieton, hunnen Heereu leerlingen en de Heeren liefhebbers, die hunne hulp ver leenden tot de uitvoering der verrukkende Mis die onder do kundige leiding van den Heer Gustaaf Pape, meesterlijk werd uit gevoerd. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft pastoor beuoemd to Nazareth, den E. II. E. Présiaux, pastoor te S. Gillis (Dender monde); to S. Gillis, den E. H. L. Verloo, pastoor teCleytte Cleyt, denE. H. M. Colman, pastoor te Liefferinghen te Puyveldo, den E. II. K. Van Voorcu, eertijds proost aldaar. De E. H. F. Verburgt, die zijn ontslag heeft gegeven van pastoor te Nazareth, is bestuurder benoemd der Zuster Marioolen te Lede. I iil lv rprlp uitgesproken door den *-"i CUe e. H. Raemdonok, Pas- toor-Deken, ten sterfhuize, bij de Begra fenis van den heer Karei - Lodewijk Van der Hacgen Mijne Heeren, Het zij mij toegelaten op dezen stond van rouw en treurnis, onzen dank ken baar te maken voor al het goed dat Mijnheer Van der Haegen, de diepbe- treurde overledene, aan Kerk en Gods dienst bewezen heeft. Hot ligt in ons bestek niet den burger te roemen getrouw aan Stad en Staat, deu verlichten, wijzen raadsman, den behendigen geneesheer, uoch den bemin- ncndcu en beminden echtgenoot en vader maar wel den vromen christene die er fier op was zijn hoofd te mogen buigen voor God, en zich gelukkig achtte te mogen zorgeu cn werken voor de woon des Heeren. In October 1865 trad hij in den Kerk raad in vervanging van Mr Coruelis Evit en woonde er met de grootste stiptheid de zittingen bij elf jaar later in 1876 werd hem het Voorzitterschap van het Bureel der Kerkmeesters opgedragen. Met vlijt en nauwgezetheid bestierde hij al wat de stoffelijke belangen der Kerk betreft, op alles eene wakende oog houdende met het zuiverste inzicht, met het eenige doel God zoo te behagen. Het was mot die zelfde gevoelens dat hij zijne zieken bijstond en de religieuzen van het hospitaal zoo dikwijls aanmoe digde en opbeurde. Wij zagen hem zoo geern staan aan het bed der zieken tusscben de witte Gast huisnonnen gelijk een vader omringd van zijne dochters, wij zagen hom zoo geern knielen in Godshuis, wij zagen hem zoo geern gaan met de brandende flambeeuw den weg verlichtend langs waar het Iloog- weerdig Sacrament gedragen wordt. Gij hebt menigeu mensch gesticht en ge troost, gij hebt veel goed gedaan, vriend, en daarom durven wij, nevens dit koud lijk dat gij op aarde laat, zeggen dat gij rust in de hemelpaleizen waar geene zieken of lijdenden zijn. De gebeden die wij storten die zal God u laten uitdoelen volgens zijne goedheid en zijn bermhertig zijn. DE FAMILIE meldt met innige droefheid den dood van den Heer De vrienden en kennissen die er, bij vergetelheid, geene mededee- Iing zouden van ontvangen heb ben, worden verzocht het niet euvel op te nemen. De rechtbank heeft dijnsdag morgend hel vonnis uitgesproken in de zaak van het mishandeld kind van de Kortrijksche- poort te Gent. Vrouw De Coninck werd tot twee jaar gevang veroordeeld uit hoofde van slagen en verwondingen aan haar kind toegebracht. De rechtbank heeft de onmiddelijke aanhouding niet bevolen. Een talrijk publiek bevond zich in de gerechtszaal om het vonnis te hoo- ren uitspreken. Er waren bijzondere maatregelen genomen, doch alles is rustig Botermarkt. Heden zaterdag werden 786 klonten boter ter markt ge- bracht, wegende te samen 4787 Kilos. Wij herinneren nogmaals dat naam- looze mededeelingen, brieven of same»- spraken,ingezonden door personen welke zich niet durven laten kennen, niet opge nomen worden. Programma van 't concert welk zal gegeven worden op Zondag 25 Juli 1897, om li i/t uren voormiddag op het kiosk ter Groote Markt door de fan- faar der Pupillenschool, onder het bestuur van den heer Van der Linden. 1. Bruxellen Fêtemarche militaire, Türine. 2. Si étais Rot, fantaisie, Adam. 3. Doux-aveux, valse, Kwssei.s. 4. Le Signal, polka voor piston, Van der Linden. 5. Fantaisie sur divers Opéras, Van der Linden. Stedelijke Muziekschool van Aalst. De openbare prijskampen van 1897 zullen plaats hebben Woensdag 4 Oogst aanst. Zang en snaarspeeltuigen Donderdag 5 Oogst. Piano Vrijdag 6 Oogst. Koperen en hou ten blaasspeeltuigen. Begin woensdag om 9 uren; donder dag en vrijdag om 9 uren, ten stadhuize, groote feestzaal. Aalst. Het eereteeken van tweede klas der mutualiteit komt toegekend te worden aan de heeren Emiel Van de Maele, Jan Janssens en Van Vaeren- bergb, leden der Maatschappij van Werk lieden en Burgers der Stad Aalst. De medalje van tweede klas, voor daden van moed en zelfsopoffering, is ook geschonken geworden aan den heer Michel Gheeraerdts, zoon onzes heer Burgemeester. Proficiat 1 Haeltert. Vloerbol. Tor gele genheid der prijskampen met de vloerbol in de tentoonstelling te Tervueren, heb ben de volgende liefhebbers van Haeltert op zondag laatst 18 dezer overwinnaars geweest en de nagenoemde prijzen be haald Leon Ruyssinck Theodoor Gavel Eereprijs fr. iOO. Louis Vonck Benoi'. Van Landuyt Amedé Coppens 4® prijs fr. 33. Joseph Bleys Den zondag 30 Mei heeft deze laatste partij aldaar ook den 2en prijs of 60 fr. gewonnen.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2