POL en ST ANT. Van tak op tak. Hij opent zijn hert w Erembodegem. ZON'DAGRUST. Allerhande Nieuws. POL rijdt naar het korenstuk en STANT springt nevens liem op den wagen. Stant. lift, Pol, ge zijt al aan 't inhalen Eu Tj' "j is 't graan goed droog Pol. - Wel, Stant,in dereden, - ofentre deux, zou de franschman zeggen. Stant. 'k Geloof dat het niet en toeft, Pol want 't ie toch zoo maar kamank weêr Pol. Neen 't. Stant't is een weir oui de menschen in den draai t' houden en oin d'avance te beletten maar alia, we zijn hier toch nog van du beste als ge de gazetten leest, 'tis wreed, gelijk't op veel plaatsen duivelsch wéér gemaakt heeft. Stant. Maar, Pol. hoe zijn de vruchten g'avanceerd op een week tijd Over acht da gen stond de tarwe nog zoo groen als ges, en nu mag ze gaan gepikt worden. p0I.. Jaas, Stant, en 'k en heb 't van mijn leven nog niet gezien van zoo rap in een te vallen: kregen w'eöea af oogstweér, bij een tien dagen en stond er geen pijl nieer buiten Stant. En hoe is 't nu mee 't graan, Pol nu, dat er veel afgepikt is, kunt g'er goed over oordeelen zal 't nu waarlijk nengoeiën oogst zijn Pol. Nog neu koer entre deux, Stant 't is zeker dat er tamelijk veel schaal aan ge- komeu is door 't nat, en 't is ook zeker dat er veel tarwe dan op is en nog al aange slagen. Stant. "Wat is dat, Pol, aangeslagen Pol. Dat is, Stant. niet volgroeid genoeg in zijn graan, te ras gerijpt, geen bloem ge noeg leverende, of in andere woorden, 't graan te klein en te veel lappen en vellen. Stant. En hoe komt dat, Pol Pol. Wel, Stant, dat en is niet al te wel bekend maar do boeren peizen dat dat ge woonlijk voortkomt door de groote hitte die volgt op nen overvloedigen regen. Stant. En dat hebben wij voorzeker dikwijls g'had van dees jaar, Pol. Pol. -v- -JAam, Stant, maar 't is toch alle jaren iets, en om allemaal zelfkant te zijn voor de vruchten van den boer, dat waar nog al moeiëlijk indien de patatten het nu maar volhouden en goed koriieu, dan zullen wij hier nogal kontent zijn. Stant. Is er gevïar voor, l'ol Pol. 't Is een onbekende zaak, Stant 't hangt af van 't weêr komt er nog veei regen op, we riskeren van veel slechte of be dorven patatten t' hebben, of in alle geval toch veel stijverikken en watergasten, en dan is er 't vet van af. Stant. Ochjaat, Pol, want nen goeiën patat en nen goeiën boterham is 't leven van nen werkman. Pol. En van iedereeu, Stant en tot hiertoe en is 't maar redelijk z'eu melen niet genoeg, z'en zijn wol niet slecht, maar nen patat moet openvallen als hij op 't tafel komt. dan is 't de soort. Stant. llewel, Pdl, 'ken heb nog maar weinige of bijna geen gooië geëten maar dat zou toch kunnen beteren. Pol. Jaat, Stant de late geplante den kunnen de beste zijn, en alzoo kan 't nog goed komen. Stant. En is 't loof al gezaaid, Pol Pol. Goed, Stant, ge meent zeker dat w'er meê 't machien opspringen maar alla, God dank, 't en schilt toch zoodanig veel niet meer nog een paar dugwaud, stant, en daarmee ligt het er in. Stant. En hebt ge wel gevet, Pol Pol. 'k Ileb mijn beste gedaan, Stant maar 't bijzonderste moet er nog later op, als »t gedund en gezet is. Stant.Ge zult u toch moeten weren Pol. om zulk schoon loof t' hebben als verle den jaar. Pol. 'k Hoop dat *t beter zal zijn, Stant want verleden jaar en was er den grooten stoef niet op. Stant. Hoe beter hoe liever, Pol en weerd n maar. Pol. 't Eu zal van ons niet afhangen. Stantwe zullen werken en smeren tot 't er komt. Stant. Maar, Pol, g'en spreekt mij gelijk van d'expositie niet Pol. Wel, 'tis waar, Stant; hoe zijt g'nitgespeeld den verleden zondag Stant. Goed, Pol, allerbest'k heb bij kans mijn oogen uitgekeken, en 'k en wis- waarlijk niet dat er zulke schoone en koste lijke dingen in de wereld te zien waren. Pol. Zoo dat ge uw centen niet en be klaagt, Stant Stant. Neen ik, Pol, in 't geheel niet want 'k en heb nog nooit van mijn leven zoo- voel voldoening niet g'had voor mijn geld. Pol. Eu zeg du nen keer. Stant, wat dat er u 't meest aangestaan heeft Stant.Wel, l'ol, 't stond mij allemaal om te meer aan 'k en zou niet kunnen ze; gen wat dat er 't schoonste van was. Pol. Maar, Stant. g'hebt toch nog wel iets onthouden in 't bijzonder, iets dat meer indruk op u gemaakt heeft als 't ander Stant. Zie, Pol, van als ik in den hof van d'expositie kwam, was ik zoodanig over 't hoofd geslagen en had ik zoodanig veel te zien en te kijken, ila'k welhaast alles in mij nen kop verwarrelde, en om de waarheid te zeggen, "k en zou geen drij dingen niet meer a part kunnen noemen. pol_. Ziet ge nu wel. Stant Ge waart min of meer ontsteld als ik u zei dat ik weinig of niets kon vertellen van 't geen ik gezien had, en ge zijt nu in 't zelfde geval. 't Is waar, Pol, 't is waar, en 'k moet zeggen da'k er geen twee dingen ge zien en heb waar da'k verstand van had maar, l'ol, 't was toch allemaal zoo schoon en zoo rijk Pol. Dat is wel dat, Stant dat wist ik n ook te zeggen maar buiten de schoone peerden en Itoeibeesten die ik te Tervuereu gezien heb. cn verstond ik er absolunt niets van. Stant. En die zwerte ginder van Ter- vueren, die hebt gij zeker toch nog onthou den, Pol? p0l„ Jaak, Stant, eu die zal ik van mijn leven niet vergeten en volgens mij en zijn dat toch maar ongelukkige sukkeleers, en ik ben wel kontent van in 't land van die man nen niet geboren te zijn. Stant. En ik ook, Polmaar wat schoon park is dat ginder toch te Tervneren, he Pol Pol. Prachtig schoon, Stant, en al die eeuwige schoone en groote boomen die staan Stam. 'k Eu wil ze op geen zeven jaar tellen, Pol Pol. 'k En wil er mijn peil niet meê voor g'heel mijn leven, Stant maar goed bier verkochteu ze daar, he Stant Stant. Pertikelier goed bier, Pol, maar een beetjen te duur tien cent voor een klein pintjen, daten is niet meuschelijk w'hebben wij in onzen Kring t' Aalst een groote pint De Gheest voor vijf eens, en dat is anderen thee. Pol. Dat is waar, Stantmaar 'k was ik toch blij van voor mijn geld aan een pin tjen te geraken, want 't was duivelsch neet en dorstig. Stant. 'k Eii heb er toch maar een pin tjen geriskeerd. Pol, en mijnen dorst be spaard voor zondag toekomende in den Kring: maar, Pol, 'k heb daar hooren zeggen onder den weg dat er al veel werkmenschen uit f rankrijk teruggekeerd zijn is dat waar Pol. 'k Heb 't ook hooren zeggen, Stant, eu daarbij ze klagen schrikkelijk ze zeggen dat den oogst ginder in veel plaatsen verna geld is en dat de fransche boeren 't graan dat recht staat, afdoen meê 't machien. Stant. Dat gaat den werkman tegen, Pol maar zouden d'heethoofden van de donsjepartij de boeren ginder niet kunnen beletten van machienen te gebruiken Ze zeggen dat ze de fransmans toch zoo geern zien en dat z'hen in den vierden hemel van geluk zullen brengen als ze willen voor hen temmen 't naaste jaar eu ze bidden en ze ezen er voor voor die menschen zouden ze nu toch die sukkeleers niet kunnen ter hulp snellen en hun situatie verbeteren Pol. Beloven en heimelijk bedriegen, Stant, ja dat kunnen z'allerbest en daarbij dan nog bonden willen stichten in dewelke die arme werklieden jaarlijks nen frank zou den betalen en alzoo die ongelukkigen hun nen lesten penning afzetten dat is hun wer king, Stant, en 'k en zou er niet aan twijfelen of ons volk heeft de kneep al beet, en ze zul len 't hun deftig laten gevoelen als ze 't naaste jaar nog nen keer hun stemmeken komen afbedelen. Stant. En ze zonden wel gelijk hebben, 'olwant 't is overal 't zelfde meê die man nen de menschen klodden wijs maken, uit- allen tegen alle wettige overheid en zelfs tegen de priesters eu de religieuzenalle on- verwezenlijke zaken beloven, en daarentns- schen den grooten jan uithangen, voor dagen en weken naar de zee gaan, geld verteren meê hoopen, en in hun vuist lachen meê boer en -kman 'k vraag 't n, Pol, kan dat blijven duren en kunnen "de menschen daar langer blijven van vandoen hebben Pol. 't Is klaarder als klaar, Stant, en t naaste jaar moeten ze naar de maan die gelukzoekers Stant. Als 't God belieft, Pol en nn, vriend, tot de naaste week en 'k wensch u allerschoonste weêr voor den oogst. Pol. Bedankt, Stant, en wel 't huis. Men kan hi 't Bureel en 't fabriek, Ach terstraat, 15, verkrijgen Rooktabak 8 soorten, Roltabak, SnuifSigaren. Bijzonder akkoord niet winkeliers herbergiersuitverkoopers. Beste kwaliteit en ten minste zoo goed als elders. Maar dat alles was nog niet genoeg, en nu heeft men eenen bazar geopend maar men tegen zeer voordeeligc prijzen ver koopt HanddoekenServiciten, Tafel lakens, Goed voor manshemden, Matras sen, blauw en grauw hatoenCoutils, enz. enz.... En naar men ons bericht zal er korte lings ook eenen kleer- en schoenwinkel en eene broodbakkerij ingelicht worden. 't Zal eene volledige instelling zijn gelijk Vooruitte Gent eu Hand aan Hand te Aalst. Ehwel, winkeliers eu ambachtslieden, wat zegt ge van die volksredders? Ge ziet van bier boe rechtzinnig ze zijn, als ze u beklagen eu tegen <le coöpera tieven uitvallen, die gesticht worden om aan de neringdoende burgerij en de am bachtslieden liet brood uit den mond te stelen Ach Hecre De jammerklachten van den propheet Jeremias op do puinon van Jerusalem zijn niet te vergelijken aan deze van den Sibbedominé van Chipka op de puinen van zijnen - Werkman Ach, menschen mijne Werkman sterftmijne Werkman is dood I Vroeger heb ik een vollen malbroek- wagen dikke stuivers met die gazet uit de zakken van de brave menschen ge klopt en uu dat zij den ouderdom vau 25 jaren gaat bereiken, is die brave - melkkoei van bloodeloosheid aangedaan en kan zo bijna op bare beenen niet meer recht staan. 't Voornaamste der zaak, de Sibbe dominé heeft bet vergeten, 't is dat bij se dert 24 jaren, die arme melkkoei slechts met distels en allerhande slechten bucht gevoederd heeft, zoodat bij bare dood aan niemand anders te verwijten heeft dan aan zich zei ven. Doch na eenen emmer tranen gestort te hebben op zijne afgemolken stervende melkkoei, vaagt do sibbedominé eindelijk zijne tranen weg en steekt zijnen snuit- doek in den zak, roepende Daarom niet getreerd x en op een ander geprobeerd En onze sibbedominé kondigt aan dat hij iu den stal... (pardon in het Bureel van zijnen stervenden Werkman n een magazijn beeft geopend van ge weefsels Wij drukken letterlijk over EENIG DEPOT voor Aalst en omstreken Achterstraat, N" 17, Aalst [Btireelen van Het Land van Aclst en Be Werkman.) x Uiterst voordeel igc prijzen en waren x aller eerste kwaliteit. x Groote keus van Handdoeken, Scr- x vie/ten en Tafellakens handgespin Goed voor manshemden en matrassen, x Blauw en grauw katoen, coutilsenz. Wat zegt ge daarvan, gij, brave win keliers van Aalst en omstreken Die mannen van Cbipka leggen een wonder middel in 't werk om de verbete ring vau uwen toestand te bewerken De volksredders van Chipka beklagen gedurig ouze wiukeliers en ambachtslie den omdat hunne nering slecht gaat, en omdat zij nog niet ongelukkig genoeg zijn richten zij den eenen bazar na Jen ande ren in, en doen bun eene doodelijke concurrentie aan. Wat Chipka hier beoogt, 't is een bazar inrichten gelijk den Gentschen Vooruit en er den zoeten en winstgevenden rol spelen van Anseele 1.... Op Chipka kan men reeds van heden af zoo wat van alles verkrijgen Men schrijft er smeekbrieven voor arme lieden, minnebrieven voor de lieve- keus tegen zeer gematig loon Men verkoopt er geneverbessen tegen de maagpijn, alsook Malz Kaffé Kneipp met uitlegging over 't gebruik Men heeft er eene herberg iDgericht waar men't volk poogt heen te lokken met wekelijks in 't Land op de groote trom te slaan Men heelt ook op Cbipka, onder den naam vau cenige dompelaars, er ne tabak- kerverij geslicht, maar de Chipkamacnen zitten achter de gordijn.... Wie zal met de vetste brokken gaan vliegen Tegen muggen. 5 gram euc.dypt- olie worden met 10 gram talk (kiezekure magnesia) en 85 gram meel goed ge mengd. Hoofd en handen moet men des avonds met dit onschadelijk middel in wrijven. 't Pensioen. 't Zal er komen, roept 't Land en gezegend ten eeuwi- gen dage de Regeering die dit Pensioen zal inrichten, 't Geld is er als men wil de belasting op d'aktièn; de klimmende belasting de brandverzekeringen... 't Geld is er.... Waarom als dit zoo is, dat 't geld er is, dat mc-n bet maar te nemen beeft door de belasting op d'aktiën, de klimmende be lasting, de brandverzekeringen, waarom spreekt .mpsd Daens daar in de Volks kamer geen enkel woordje over waarom stelt hij geene wet voor dat een pensioen voor deu ouden dag der werklieden vast stelt?.... 't Geld is er en jojed Daens wilt zelfs nog zijne band niet uitsteken om het te grijpen voor de afgesloofde werklieden. t Land van Aelst kome niet beweren dat jsjnd Daens dat alleen niet kan doen, want bij heeft wel gansch alleen zonder eenige hulp van iemand, een wetsont werp op den schooldwaug kunnen aan bieden. Indien lopjd Daens het goed meende met 't pensioen, hij zou bet voorstellen, want 't geld is er zegt 7 Land en men heeft het maar te grijpen. Dus waarom gewacht Menschen, begrijpt ge dan toch niet hoe 't Land van Aelst u op bedriegelijke wijze naar den groenen kant tracht te lokken... 't Pensioen zal er komen, doch de kwestie is nog niet rijp en 't geld is zoo gemakkelijk om grijpen niet gelijk 't Land o het beweert... Denderbode heeft geschreven en her haalt nog heden dat een pensioen bezor gen aan allen zonder onderscheid, zoowel aan de luiaards,de ridders van den luien- hoek, die van hun gansche leven nooit gewerkt hebben, als aan de menschen die hun gansche leven neerstig en deftig heb ben gearbeid, eene premie zou wezeu aan de luiaardij en de zorgeloosheid zou aan moedigen. En omdat Denderbode dat heeft ge schreven noemt de propere Pie ons Vetlap... Nooit beleedigen, alles in eer lijkheid en deftigheid 1.... Kookt de melk. In de Fricsche gemeente Gaastcrlaud zijn een aantal personen, zoowel volwassenen als kinde ren, lijdende aan mondzeer, tengevolge van het drinken van ruwe melk, voortko mende van koeien door mond- en klauw zeer aangedaan. Met pak en zak.Reeds meermaals hebbeu wij geschreven dat de helden der Chipkakliek de bondgenoten der liberalen en socialisten zijn en 't Land van Aelst riep ons dan toe Ge liegt, ge lastert, Denderbode Maar nu beden bekent men dat men met pak en zak naar 't vijandelijk kamp is overgeloopen, dat de verraderij een voltrokken feit is en openbaarlijk mag gekend wordcD. Och, schrijft 't Land, het doet ons deugd buiten het oude Testament te zijn, uit de politieke twiste- n rijen der slachtsfferanden, in het nieuwe tijdvak van Rechtveer- digheid en Christene liefde.,..» Het oude testament bierdoor wordt de katholieke partij bedoelt het doet de leiders der groene socialisten deugd die partij, die eens de hunne was, verraden te hebben. Eu om hunne verraderij wat min hate lijk te doen schijnen, stellen zij de libe ralen die zij vroeger bevochten ;als god- vcrloochenaars, als kerkvcrvolgers, als bespotters der religie, als lasteraars en belecdigers van priesters en kloosterlin gen nu heden als goede christenen voor 1 Wat verachtelijke snoevers toch I De citroen is eene vrucht wier sap ernstige diensten bewijst bij de genezing van een aantal ziekten. Hy is van een algemeen gebruik tegen allerlei keel ziekten. Het is een der beste middelen tegen de keelontsteking. Dokter Cazin gebruikt het in dergelijke gevallen, ge mengd met eene gelijke hoeveelheid look- sap. Een andere geneesheer, Neucourt, zeg de zenuwkwalen van het gelaat te zien genezen hebben door het zieke deel met de helft van eenen citroen in te wrijven. Gevallen van waterzucht, gevolg van de roode koorts, werden spoedig genezen door do wel gekende afdrijvende werking van het sap dezer vrucht, versch uit- gedrupt. De gcnceshccron der Engelsche marine hebben sedert meer dan eene eeuw het citroensap voorgeschreven tot bestrijding van de scheurbuik. Zijne krachten iu leverkwalen kunnen niet in twijfel getrokkcu worden. De citrocn-limonaden hebben eene zeer groote verfrisscbingskracht in de ver- schilligc koortsen en de ontstekingen der orgauen vau den buik. Vele persouén helpen zich tegen schele hoofJpiju, door bet drinken van eene tas zwarten koffie, waarin het sap van eenen citroen gedrupt is. Eerbied voor de werklieden. De werklieden die om hunnen moed en zelfopoffering gedecoreerd zijn, werden door het Fransch orgaan der Belgische socialisten uitgescholden voor domme rikken, ezels eu ongedierte. Le Peuple bewaart liever zijne bloe men voor zatlappen en luierikken. Goeste is koop. Wielrijden enonweèr. Over ge vaar, dat wielrijders loopen bij een ou- weêr door den liliksem te worden getrof fen, doet de Duitscho ingenieur Kramer belangrijke mededeclingeu. In boschrijke streken kan de wielrijder, terwijl het on weert gerust zijn tocht vooitzetteu, maar op de vlakte eu aan het water beveelt de heer Kramer dringend aan zijn rit te on- broken. Het wiel moet dan vlak op den grond worden gelegd en de rijder behoort liefst, niet in de oumiddelijke nabijheid te blijven. De wielrijder vormt namelijk met zijn wiel voor atmospherische electriciteit een condensator, daar bij met den grond slechts door pneumatische banden, welke den electrischen stroom niet afleiden, in aanraking komt. Van den anderen kant zijn de metalen gedeelten van het wiel goede geleiders voor de electriciteit, Uitbundige lof. 't Land van Aelst spreekt nu den lof uit van wijlen den heer Joseph De Windt,hoofdman der liberalen, welken het vroeger zoo menigwerf in alle eerlijkheid en deftigheid persoonlijk heeft aangevallen. Wij hebben hier voor onze oogen tal van nrs Land van Aelst en vlie gende bladjes liggen waaruit wij tot be wijs 't eene en 't andere kunnen knippen, maar iu de huidige omstandigheden willen wij dat liefst ter zijde laten.... Maar zie, wat wil men toch I... Men heeft op Chipka de doodbrieven mogen drukkeD, dus kwestie van bottik I Sottegem. Wij vernemen dat er door do katholieken des Kantons, tegen zondag 19 september aanst. eene betoo- giug wordt ingericht met demokratisch banket. Een gedenkstuk zal alsdan uit erkentelijkheid aangeboden worden aan den beer de Kercliove, welke reeds sedert eene lange reeks van jaren het Kanton Sottegem, in deu proviucialen Raad zoo weerdiglijk vertegenwoordigt. Le Peuple drijft nog altijd den spot met de gfd;korcerde werklieden. Ar beiders die 25 jaar in een zelfde huis in dienst geweest ziju, zegt het blad, geven geen bewijs van onafhankelijkheid en weerdighoid. - Natuurlijk volgons de socialisten moet de werkman in vijandschap leven met zijnen baas. De werkman naar het hert der rooden, is degene die nergens kan blijven, die wegloopt of weggezonden wordt, die bet werk staakt en dan nog de anderen wil beletten te werken. Goeste is koop, maar als de werklieden naar het hert van le Peuple de meerder heid moeten uitmaken in den rooden toekomststaat, dan zoujhet voorzeker een aardig spel worden. Voor voèriieden. Het gebeurt niet zelden, dat paardeu door te nauw sluitend tuig of door te hard werken, kale plokken op hun lichaam krijgen. Dat deze dieren daardoor veel lijden, be seft ieder. Welk een erbarmelijk gezicht leveren zulke paarden niet op, wanneer zij daarbij nog zwaar moeten werken. Om zulke wonden te genezen, wordt het vol gende middel aanbevolen Men neme het stof dat zich bij bet roskammen van ge- zoude paarden in den roskam heeft ver zameld en blaze dat op de kale plekken van de huid, zoodal ze daardoor geheel bedekt zijn. In korten tijd zullen de ge noemde wonden genezen en met eene gezonde huid en haar bedekt zijn. Welk voerman,die hart voor ziju paarden heelt, zal dusdauig middel, als het noodig is niet gaarne aanwenden Voor mossel-eters. De mosselen vormen eene voedzame spijs. Nogthans ziju erge toevallen soms het gevolg van mosselen eten. Daar er thans veel mosselen geëten worden, geven wij een middel op om de zelve in volle gerustheid en zonder gevaar te mogen eten. Men bereidt ze als volgt de mosselen worden gekuist en daarna in regenwater gelegd, waarin zij eenige uren moeten blijven. In dat water werpt men een hand vol keukenzout eu giet men een weinig azijn. Door de werking van het zout en den azijn spuwen zij hun vergift uit. Daarna logt men ze in ander gewoon pompwater zij worden nogmaals schoon gespoeld, gowasschen en daarna gekookt. Als zij allen goed openvallen zijn zij ge noeg gezoden. Dan eet men ze met brood en een weinig azyn, om er de spijsverte ring van te bevoordceligen. Na gekookt te zijn, worden zij door sommige huismoeders in de boter gebra den en is alle gevaar van vergiftiging ver dwenen. Sommige lieden koken eenen zilveren lepel of een zilveren geldstuk met mosse len Indien het zilver zwart wordt, stellen zij daarin gansch hun vertrouwen, dat ;ecnszins gegrond is. Anderen beweren dat de mosselen geen gevaar opleveren, indien zij met ajuin en peper bereid worden. Deze manier van bereiding heeft nochtans meer dan eene aanleiding tot vergiftiging gegeven. Houden wij ons aan 't booger aangewe zen middel. Bericht aan de Landverhuizers. Alle onze landgenooten die van zin zijn naar den vreemde te vertrekken, worden dringend verzocht de Maatschappij S1- Raphaël te raadplegen. Deêe zal hen in lichtingen geven nopens hunne kans van gelukken, beschermen gedurende hunne reis, en in hun nieuw vaderland aanbe velen. Al de inlichtingen worden kosteloos gegeven, 't zij door den schrijver, M. Stanislas d'Ydewalle, 't zij mondelings door de gewestelijke afgevcerdigden M. Baron Leo Bethune, te Aalst en M. Ernest Baeten, Vrederechter, te Herzele. In den geestenwereld. 't Land van Aelst om de zaken van 't groene tabakfabriek te doen vooruitgaan, leert nu cbikken.... en daar alle beginsels moei lijk zijn, hoeft hot ziju chiksken bij onge val doorgeslikt en is dan, door 't uitwerk sel van deu nicotine, in eene soort van lethargie gevallen in de welke ziju reeds verzwakt brein voor goed is op hol ge gaan. 't Land is dan aan 't droomen geraakt over 't bezoek van Prins Albrecht te Aalst en 't zegt ons dal bij in zijne geest verwarring met den Prins sprak. 7 Zand zag eerst dat onze Woeste in de {kapellestraat door eenige uilen jongens werd toegejuichtNooit lie gen, nooit beleedigen nooit lasteren Bekijk eens eerst Baasken, man.. tLand droomde verder hoe bij den klassenstrijd aanvuurt en de katholieken ten voor deeleder liberalen hatelijk zoekt te ma kendat de prins nog geestdriftiger zou toegejuicht zijn geworden, ware onze merteleer in plaats van M. Woeste tot het feest uitgenoodigd geweest.... Hier klonk de huisbel van Chipka en de prins verdween uit de oogen van 7 Land dat ontwaakte uit zijne lethargie.... Spijtig, waarlijk spijlig, dat de prins verdween, want bij zou onbetwistbaar uitgeroepen hebben Adjudant leid die man naar Gheel, want t is hoogst noodig Milde broederlijkheid. Onder de socialisten was eene inschrijving geo pend ten voordeele der werkstakers in den Borinagezij heeft 1700 fr. opgebracht. Dat was nog geene 10 centiemen voor eiken werkstaker. Gezel Anseele had ingeschreven voor twee franks. Groene vlag. 7 Recht van Somor- gem, kondigt aan dat op zondag 8 oogst, de groene vlag te Vichte gaat onthuld werden door jepjd Daens die te dezer ge- legenheid, eene groote zeovering, hola 1 redevoering gaat houden Al de groenen van 't Kortrijksche en 't Audenaardsche worden uitgenoodigd zich naar Vichte te begeven, want, zegt 7 Recht, het is eene zeldzame gele genheid voor de streek om pastoor Daens te hooren. x Jongelingen, mannen en vrouwen roept Planquaert, den 8 oogst naar Vichte en de gelegenheid te baat geno men om den raren groenen vogel eens te bekijken en te hooren kwette ren I.... Het ontwerp op de Burgerwacht zal niet in den Senaat komen, althans niet vóór de maand october. Overigens, de Senaat komt eerst den 10 augusti bijeen en dan zijn de ministe- rieele bureelen reeds geheel ontvolkt. Naar men zegt zou ook de linkerzij zich onthouden in de kwestie. Ook deed De Backer aan den merte leer opmerken dut men moest voorzichtig zijn in 't spreken want dat hunne tegen strevers in meerderheid waren. Onze merteleer begon met te zeggen dat het hem toch zooveel genoegen doet, wanneer hij, 't is gelijk waar, hoort roe pen Vivan paster Donche Ik kau u niet zeggen, menschen, welke iuwondige vreugde ik dan gevoel, riep by uit. (Eene vrouwenstem Weg met paster Donche Vivan Woeste I... Onze merteleer, De Backer en de schoenpoetser zagen er erg boos uit. Ze zouden de vermetele wel willen be straffen hebben, maar ze durfden zich niet roeren ze vreesden de mannen van Haeltert te zeer. Onze merteleer maalde zijn duizend maal herhaald deuntje af over de pause lijke encycliek, 't zal beteren eu 't moet beteren, over de vrouwen en jonge doch ters die zijne beste propagandisten zijn, de regeling der pachten, in een woord, gansch de doodgezaagde zeevering* die men wekelijks in 7 Land van Aelst aan treft, werd herhaald. Dan sprak de schoenpoetser maar nie mand begreep wat hij zeggen wilde..,, 't Was als of een Engelsche mylord aan 't praten was. Geen enkele toejuiching werd gehoord maar wel spotgelach ook De Backer bekende openlijk dat het een armzalig fiasco was.... 't Keersken is te Kerkxken opgebrand. Na de meeting vergaderde men op nieuw in de properste afspanning der streek de tafel was gedekt met een slaaplaken door de vliegen gedamasseerd, en den spekkassaart werd opgediend.... Eindelijk reed men terug naar Aalst onderwege stapte men te Haeltert eens af bij Van Byseghem onze merteleer gaf er een roudeken aan de compagnie omdat een zat wijf hem met 't geroep Vivan paster Donche vereerde, 'tgene hem toch zoo veel inwendige vreugde verschaft.... Maar men verzekert ons dat dit zat wijf haren kreet Vivan paster Donche! liet volgen van eenen helschen Potver Mannen I Mannen I waar zijt gevaren I om 3 ure plechtige inhuldiging van een prachtig beeld van O. L. V. van Lourdes, op het kasteel van Ronsevaal. Ongeveer drie honderd zangers en zangeressen zul len met begeleiding van 50 speeltuigen een gelegenheidslied zingen. Daarna solemneel Lof en Sermoen in de parochiale kerk van Erembodegem. De Aalsteuaars zullen het als eenen plicht aanzien dit feest bij te wonen. De inwoners van Erembodegem ziju onze beste en naaste gebureu. eu zij laten zich nooit trekken om onze feesten zoo veel mogelijk luister bij te zetten. Den 4en augusti om 7 V* uren begint de negendaagsche begankenis tot de ver maarde Kapel van O. L. V. ter Muren. L'^.d-v l nn De groene socia- lVClK.XH.dI» ]isten hielden hier zondag eene meeting. JO^jDaens kwam hier in rijtuig aan, vergezeld van zijn schoenpoetser" en den baas uit de gebro- kene ruit. Aan 't dorp was er niemand om do groene helden te bekijken of te ontvangen en men reed naar den Midden- berg, alwaar men afstapte in de properste afspanning van 10 uren in de ronde. Hier was eene soort van triomfboog opgericht, werd er een welkomgroet gelezen en aan den merteleer een bloemtuil aangeboden door een kerel die het vaderlijk huis is ontloopen. De raeetiDg had plaats in een meerschs- kcn. De eigenaars der aanpalende velden stonden op wacht om te beletten dat huuuou eigendom zou beschadigd worden, maar zy hadden er weinig moeite meê. Slechts 350 toehoorders waren opge komen iu groote meerderheid vrouwen, jongelingen cn binders.WeinigeKerkxke- naren bijna al de mannen waren katho lieken meest van Haeltert en elders.... Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft onder pastoor beuoemd te Herdersem den E.H. H. Van Malleghem, priester der laatste wijding. Zondag 1 Augusti 1897, dienstdoende Apotheker: Mr Ghysselinckx, Molenstraat. Botermarkt. Heden zaterdaf werden 708 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4250 kilos. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden Zondag 1 Oogst 1897, om 11 Vt uren voormiddag, door de Ko ninklijke Harmonie, onder het Bestuur van den heer F. L. Van den Bogaerdi, op het kiosk ter Groote Markt, alhier. 1. Les Clodoches, polka, Heyman. 2. Morceau CaraclerisliqueDevrin. 3. Potpourri sur les Dragons de Vil- lars. Maillart. 4. Thérèsen Walzer, arrangé par Neys. De verzendingen hop gedaan in de maand Juni lest, in de landstreek Aalst, bedragen een gezamentlijk gewicht van 72307 kilogrammen. Geeraardsbergen. Een hevige brand heeft de orgelmakerij van M. .Meu nier vernield. Vier afgewerkte orgels en al het materieel werden vernield. Het huis werd behouden. De schade is groot. Oorzaak onbekend. Minister De Bruyn, Mgr Stillemasn, M. Arthur Verhaegen, senateursen volks vertegenwoordigers, zullen zich morgen zondag naar Wetteren begeven, om de groote feestelijkheden bij te wonen, die aldaar zullen plaats hebben, ter gelegen heid der plechtige inhuldiging van het Werkmanshuis en zijne vlag, en de aan stelling van M. Frederik Belpaire, van Antwerpen, als eere-voorzitter. Verbrand lijk. Maandag was in de Pachecostraat te Brussel een 3 jarig kind, gedurende eene korte afwezigheid der moeder, door de tweede verdieping gevallen en op den slag gedood. Het verdriet der moeder grensde aan wanhoop. Men had het kind dijnsdag gelijkt en de moeder had twee brandende keersen bij het beddeken gezet. Zij was op het eerste verdiep bij eene buurvrouw lucht komen geven aan hare droefheid, toen men in den avond rook uit de kamer zag opstijgen. Toen men in het vertrek binnendrong, vond men dat eene omgevallen keers het bed had in brand gesteken en hel lijkje totaal verkoold was. De moeder is ten prooi aan eene erge crisis naar het gasthuis vervoerd. Een onaangenaam voorval is een tachtigtal bezoekers van Brussel overko men. Zij waren afgestapt in een groot hotel bij de Zuiderstatie, om de tentoon stelling te zien. Als naar gewoonte plaat sten zij 's avonds hunne schoenen voor de kamerdeuren, opdat ze 's morgens door den knecht gepoets zouden worden. Ver beeldt u hunae verbazing toen ze dezer dagen 's morgens de hoofden uit de deur staken om naar hunne schoenen te zien, maar deze niet ontdekten. De hotelhou der werd geroepen en toen helderde het geval zich spoedig op. De knecht was er doorgetrokken en had de schoenen der tachtig losgeergaston medegenomen.Daar zaten ze nu, geheel gekleed voor den tocht naar de tentoonstelling maar zon der schoenen. De hotelhouder moest een schoenmaker laten komen en zijn klanten van nieuw schoenwerk voorzien.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2