Donderdag 5 Augusti 1897. 5 centiemen per nummer. 52slc Jaar 5181 Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberaal Verbond. Peerdenkweek. DE DENDEFBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week yoor de Stad u frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften wordeu niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 4 Augusti 1897. Dat bet katholiek ministerie in den weg onzer liberalen loopt en zij er zich, kost wat kost, zouden willen van ontma ken, daaraan twijfelt niemand. De liberale heeren kunnen het niet langer meer dulden dat die vervloekte klerikalen het bewind blijven in handen houden. Nu, 'tis reeds dertien jaren dat het duurt en waarlijk 't wordt ondragelijk. Maar zie 't is den wil der liberalen niet die moet geschieden, maar wel den wil ran de meerderheid der Belgen. En de Belgen in overgroote meerder heid hebben tot hiertoe hun vertrouwen in 't kath. ministerie blijven stellen. Waarom Omdat het aan zijne taak niet is te kort gebleven omdat het to midden der ernstigste moeilijkheden en stelselmatige tegenkantingen, talrijke nuttige hervormingen heeft ingevoerd, en 's lands zaken met wijs beleid en spaar- laamheid beheert. Maar laat ons eens nagaan of er op "toogenblik wel in België eene politieke partij anders dan de katholieke bestaat, bij machte om het bestuur des lands in handen te nemen. De liberalen zijn met volkomene mach teloosheid geslagen Do roode socialisten zijn er nog verre, teer verre af van hunne leerstelsels door de meerderheidte zien bijtreden, En de groene bosch-advocaten, bosch- xaakwaarnemers, bosch-procureurs met jopjd Daens aan 't hoofd zijn gewikt en gewogen maar te licht bevonden. Geen ander is, volgens ons, mogelijk in de omstandigheden die wij beleven, dan kath. bewarend ministerie. Dc liberalen denken er natuurlijk an ders over en zij hebben besloten dat het klerikaal ministerie, kost wat kost, moet vallen eenvoudig omdat het klerikaal is en met 't overige, met dc ware belangen Tan Land en Volk, daarmee bekreunen tij zich niet. 't Is ongelooflijk wat zij sedert eenigen tijd, in 't openbaar en in de duisternis hebben in 't werk gelegd om zich van 't kath. ministerie te ontmaken, maar 't was alles maar boter aan de galg ge kletst. Maar nu heden denken zij het oorlogs wapen ontdekt te hebben 't welk hun zal doen zegevieren. En dat oorlogswapen heetAlliance ofte Verbond. Dit verbond is gesticht ge worden om de verdeeldheden te dempen in de liberale partij en de belangen van burger en werkman overeen te brengen. Nu hoe gaan zij het aan boord leggen om do eensgezindheid in de liberale ran gen te doen heerschen Hun manifest zegt het ons. Men geve aandacht Het verbond doet eenen oproep aan - do medewerking der liberalen en demo- n kraten der verschillige gewesten des lands. Het wendt zich tot personen van alle standen en tot de leden der gema- tigde en vooruitstrevende politieke vereenigingen, zoowel als tot de bur- gers, die tot geene dezer vereenigingeu behooren. Zij vraagt niet afstand te doeu van hunne zienswijze aan de eenen -> zoo min als aan de auderen. Aan allen waarborgt zij de volledige vrijheid van gedachte en stemming. Zij beweert niet hun een nieuw pro- d gramma op te dringen zij wil er hun volstrekt geen enkel voorstellen. B Zij vraagt hun slechts meè te werken, r ieder in de maat zijner krachten en binnen de grenzen, door hun politiek geweten bepaald, tot bet herstel cenor liberale verstandhouding die voldoende zij om de ncêrlaag der klerikale poli- tiek, en den terugkeer tot de regels van een liberaal, vooruitstrevend en demokratisch bestuur te verzekeren. Dus moet men oprukken tegen den algemeenen klerikalen vijand zonder tucht, zonder wachtwoord, elke partij of groep eener partij op zijn eigen handje werkend, dus een oprechte toren van Babel van politieke programmas. Wat zullen wij nog al zien op 't einde dezer eeuw Maar wie weet er niet dat de machte loosheid der eens zoo groote liberale par tij juist gesproten is uit de groote ver scheidenheid der politieke denkbeelden door zekere groepen voorgestaan En moesten de antiklerikalen in zulke omstandigheden 't bewind veroveren, wat zou 't gevolg zijn?... Wel dat ze geen ministerie zouden kun nen vormen dat leefbaar zou wezen. Maar dc grootste hinderpaal voor de verwezenlijking des verbonds zal het voorstellen der kandidaten zijn iedere groep zal willen vertegenwoordigd zijn. Een punt blijft buiten kijf, 't is dat de liberalen wel degelijK vau hunne volko mene machteloosheid moeten overtuigd zijn, om in zulke uitzinnige samenspan ning al hunne hoop te stellen. En zeggen dat zekere liberale leiders de gevolgen van dat dwaas verbond met vreugde begroeten. De vreugde, schrijft M. Fe/on, die de val van 't ministerie zou veroorzaken, zou zoo levendig en zoo algemeen zij u, dat er alsdan noch doctrinairs, noch progressisten, noch socialisten (roode en groene) meer zouden zijn. Ten min- n ste men zou ze niet meer ondor- scheiden. Ik denk zelfs dat zij elkander zouden omhelzen gelijk het den ontsnapten - gebeurt, na eene ramp, dat zij zich in in de armen werpen van eenen vrocge- ren vijand. Vreugde, ja, omdat men terug aan eer, ambt en vooral profijt zou gekomen zijn, iets waarvan de liberalen nu verstoken zijn en waarna zij suaken gelijk de vis- schen naar water I... Maar 't is mis gepierd, liberale heeren, en 't zal misgepierd blijven HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 57e vervolg. Ik zag naar Brigstock. De oogen van alle matrozen waren op hem gevestigd, de oogen van de meeste vrouwen op mij. Na eenige oogen blikken zegde hij Het is een zedelijke eed en goed opge steld Allen moeten dien eed afleggen, zegde ik. Het is niet wenschelijk daarvan iemand uit te sluiten. Brigstock wendde zich nu tot de en vroeg hun een voor een af, of zij den eed wilden afleggen, dien zij hadden hooren voor lezen, en ieder zegde dat hij hiertoe bereid was. Daarop begaf Brigstock zich naar den kaapstander en nam den Bijbel in handen terwijl hij zijn oogen op mij gevestigd hield. Zijne honding was uiterst deftig, geheel er op berekend om alle gewicht aan de plechtigheid te geven. Ik las overluid en hij alles na, en toen ik hem liet zeggen Zoo waarlijk helpe mij God almachtig sprak hij Het zwaar Trekpeerd in België. Zijne Toekomst. Het is somtijds goed te vernemen wat de vreemdeliogen over deu Belgischen peerdenkweek zeggen. In België vindt men liefhebberij iu het kwecken van peerden en men is er zeer ervaren in. Hebben de Belgen gelijk voornamelijk zware peerden te kweeken en van langs om zwaardere te betrachten Hierop antwoorden wij door de volgende beschou- wiugen De uitvoer vermeerdert gedurig Bel gië heeft aan den vreemde verkocht in 1890 18,914 peerden, in 1896 25,195. De Belgen verzenden hunne peerden ge heel de wereld door men vindt ze bij zonderlijk in Duitschland, Ooslcnrijk- Hougarië en Rusland tot zelfs in Rouroa- niën. Terzeifdertijdo van den meerderen uitvoer bestatigen wij hoogere prijzen men kan er over oorueelcn door de vol gende cijfers die ons verschaft wierden door M. Leyden In 1831 gold een Brabantsche hengst 700 fr. In 1849 n 1200 fr. In 1876 n 2400 fr. In 1891 n 6000 fr. Hedeu geldt eene beste merrie van 4000 tot 5000 fr.een veulen ran 3 maanden 700 franks. In deze laatste tijden zijn er zeer voordeelige aankoopen gedaan onder andere Olympien, Brabantsche hengst van 4 jaar, 17,500 fr. Porthos, voor 11,000 fr. Beiden zijn naar Duitschland gaan wonen. Eene modelmerrie, La Vallière, wierd 12,000 fr. verkocht. Al die cijfers bewijzen ten duidclijksteu dat de Belgische kweekers de rechte weg volgen en dat hunne kweekwijze goed is. Zal do tegenwoordige voorspoed blijven duren Die kwestie bekommert te recht de Belgische kweekersen staatsmannen. Men heeft wel is waar gevreesd dat het verkoopen der beste voortteelers tegen fabelachtige prijzen aan den vreemde, 's landskweek gevoelig zou verflauwen. Doch het Ministerie van Landbouw heeft dat gevaar voorkomen door het uitloven van hooge bewaringspremiën. Het betalen van een jaargeld aau de eigenaars van buitengewoon verdienstelijke heDgsteu, belet het verkoopen aan den vreemds en bewaart do weerdigste stamouders in ons land. De vraag wierd menigmaal opgewor pen. Of dc landen welke veel peerdeo in België koopen niet zouden pogen te hunneut zware trekpeerden te kweeken, bij middel van ingevoerde Belgische hengsten en merriën. Die pogiugen thans aangewend door de Duitschers om in do Rbynstreek cn elders het Brabantsch ras in te planten, kunnen ons daarover ten vollen gerust steller.. Iu gansch middeu en zuid Europa verdwijnen allengskens de kenmerken van het ras. Van het tweede geslacht reeds versmallen de achter- kwartieren billen en kussens zijn min gespierd en de ledematen verfijnen aau het derde en vierde geslacht de voorkwar tieren ondergaan hetzelfde verval en de latere afstammelingen zijn slechts Bra banders met den naam. Ér valt dus hoe genaamd niet te vreezen dat door den uitvoer van onze peerden in den vreemde, nieuwe familiën ontstaan dio eens tegen de inlandsche kunnen opwegen zij ma ken geen stam in deu vreemde In gansch west Europa is er maar eene streek die, ingezien hare lucht, haren grond en bloeiendeu landbouw waar 't Brabantsch ras zou kunnen voortteelen 't is Enge land. Maar aangezien het zijne eigene schoone trekrassen bezit van Clydesdale cn Shire, het heeft verstrekt geen belang Belgische stammen in te voeren. Daar gelaten onvoorziene voorvallen cn omstandigheden, zal de toestand van den Belgischen peerdenkweek nog langen tijd winstgevend blijven omdat het Bel- psche peerd een natuurlijk voortbrengsel s der streek, ter plaats veredeld door teeltkennis of uitlezing. Ten anderen het is teu beste mogelijk geschikt voor zijnen dienst, het trekken van zware lasten, en deze dienst heeft hoegenaamd niets te vreezen van de zelfbewegende voertuigen (automobiles), die met eenige verbete ringen er bij, eene andere mededinging zullen doeu aan den dienst der lichte trekpeerden. Gazetvan Thorhont.) woorden met een krachtige stem nit en kaste het boek in eene gebogen honding en blootshoofds. Een voor een traden de mannen te voor schijn het voorbeeld van Brigstock had een uitstekende uitwerking gehad. De eed werd op een eerbiedigen toon door allen afgelegd, waarna ieder op zijn beurt den Bijbel kuste. Het duurde een geruimen tijd toch ston den al de vrouwen de plechtigheid aan te staren. Toen de elfde man den eed had afge legd, zegde ik Behoort Ball ook tot de uwen Ja, antwoordde Brigstock. Heb gij n dus bij de bemanning van dit schip aangesloten vroeg ik hem. - Ja, kapitein, antwoorde hij met krach tige stem. Moet ik dit zoo opvatten, dat gij u met de overigen op een eiland wilt vestigen Zoo is bet lnidde het antwoord. Hij heeft al eene aanstaande, zegde Brig stock. Soosie Murch, riep Buil nit, terwijl hij naar de vrouwen zag. Dit is zij, riep een meisje uit, en sommi gen der vrouwen stieten eene forsche jonge vrouw met rood haar en roode wangen naar voren. Dit werd door gelach vergezeld. Ik beval Buil nu nader te treden en ook hy legde den verlangden eed af. Ik zond nu een der mannen heen om Luddy aan het roer af te lossen. Er werd heel veel over en weer ge praat, voordat hij den eed aflegde. Hij wilde wel eens weten waarvoor het diende een eed af te leggen. Als hij ja zegde, meende hij ook ja, en als hij neen zegde meende hij ook neen. Eindelijk kwam Luddy naar den kaapstaan der toe, legde den eed af en kuste den Bijbel, waarna ik dezen aan Brigstock overhandigde en zegde Gij zjjt mij allen schandelijk on trouw geweest, maar gij kunt het gebeurde ongedaan maken. Zoolang ik u kan vertrou wen, kunt gij mij ook vertrouwen. Houdt uw en doet uwen plicht. Daar ik mij uitgeput voelde, begaf ik mij naar de provisiekamer om een slok brande wijn te gebruiken, en zette mij toen aan de tafel neer om wat uit te rusten. Maar ik zou niet lang alleen blijven. Na verloop van tien minuten kwamen Brigstock en Harding en verzocht de eerstgenoemde mij de plaats te willen opgeven, waar het schip zich op dit oogonblik bevond. Ik deed zulks en daar ik wel iets meer omtrent Buil wilde weten vroeg ik Is Harding nog altijd als tweede stuur man werkzaam Vruchten eten. Na het gebruik van vruchten krijgt meu gewoonlijk dorst. Die wordt het best voorkomen als men met de vruchten tegelijk brood gebruikt. Als ouders hun kindereu gezond willen houden, vooral willen behoeden tegen diarrhee, dan moeten ze do kinderen er aan gewennen steeds vruchten met brood te eten. Moet men de koeien mel ken tot op den kalf tijd Prof. Damman is van mee- uingdat dit verkeerd han delen is. 't Melken schaadt aan de ontwikkeling van het kalf vermits die verrichting de koe verzwakt. Te meer, als men de koo melkt tot dat de baartyd is aangebroken,loopt men gevaar de spier kracht van de uiers te verzwakken de ondervinding bewijst dat de koe, die ge molken werd tot op het oogenblik van het baren, merkelijk minder melk geeft gedurende de volgende melkperiode.Over het algemeen houdt het melkgcvcn op tweo of drij maanden vóór het baren. Wanneer dit niet het geval is, zooals bij koeien die veel melk geven en die goed gevoederd zijn moet het mclkgeven langs kunstmatigen weg opgeheven wor den. Om tot dit doel te geraken, moet men langzamerhand den duur tusschen verlengen. Zoo zal men, tien of twaalf weken voor het kalven, de koe tweemaal daags in plaats van driemaal melken. Acht dagen nadien zal men slechts nog eenmaal melken en later, naar gelang de hoevcelheiJ melk, zal men dit slechts nog alle 36 of alle 48 uren doen. In dezer vooge behouden de melkklieren, bij de veel melk gevende koeien, hare kracht tot vier a vijf weken voor het kalveren. Hierbij hoeft men zorg te dragen, welke tijdruimte ook tusscheu twee opeen vol gende melkingcn bestaat, steeds den uier geheel uittemelken. Vlasoogst. Uit Hunsigo (Holland) wordt medegedeeld dat de vlasoogst dit jaar eene verrassing is, zoowel voor den vlashandelaar als voor den landbouwer. Meende men algemeen tot den pluk toe, dat de opbrengst niet meer dan middel matig zou zijn, de uitkomst is auders.Van de beste blokken land dacht men hoogs tens 4000 k. g. per hectare te krijgen en er zijn van 5000 k. g., ja, enkele van 5500 k. g. Sedert 1892 heeft men er zulk een goed groeite niet meer gehad. Daarbij komt dat de hoedanigheid ook meêvalt. Belgische en Holla ndsche kooplieden heb ben reeds gekocht en, nu kwaliteit en kwantiteit zoo mcèvallen, werden in de laatste week groote sommen verdiend. De landbouwer is echter vasthoudend, zoodat er nog veel vlas te koop is en ook de boeren van de goede vlasprijzen willen profiteeren. Nu de opbrengst goed is, stijgen, meteen de prijzen, zoodat de winst dubbel is. De pluk is afgcloopen nog een paar dagen droog weèr en het hlauko vlas staat iu schelven. Zeker, antwoordde Brigstock. Ik dacht dat gij dien post aan Buil zondt toevertrouwd hebben. Hij is gewoon aan de verplichtingen, daaraan verbonden op dien schoener, waar gij hem hebt weten af te troonen. Hij mag zich voor mijn paart wel met dit ellendige baantje gelasten, zegde Harding. Mij is het onverschillig, zegde ik. Gij kunt die taak evengoed vervullen, Harding, en de matrozen zijn aan u gewend. Wil Buil zich op een eiland vestigen om u genoegen te doen - Het plan lachte hem toe, zoodra ik er hem over sprak, antwoordde Brigstock Wij zullen werklieden noodig hebben, en hij is goed met zijn vak vertrouwd. Hij weet ook hoe men een huis moet bouwen, zooals hij zegtzijn vader was metselaar. Hij heeft wel is waar geen geletterde opvoeding genoten, maar hij bezit toch kundigheden, waarmee wij ons voordeel kunnen doen. Hij dweept met eilanden in de Zuidzee en heeft ons ge sproken over een eiland, waarop ook wij ons zouden willen neerzetten. Hij was aan boord van een schoener op een kruistocht, en zij landden in eene baai, waarbij hij een gedeelte uitmaakte der gewapende mannen, die land gingen. Er was geen ziel te zien, e liet eiland was een echt paradijs, een van die plaatsen, vervolgde hy, waar men eene Eva zou denken te vinden. Kan hij de ligging daarvan opgeven vroeg ik. Hij kan een eiland noemen, dat op de* zelfde breedte gelegen is, antwoordde hij. Welnu, riep ik nit, dan hebt gij uw man met een of ander doel gestolen en mag hij u daarvoor dankbaar zijn op den koop toe. Er zijn er wel meer anderen, die zich op een eiland zouden willen neerzetten. Ik ben te moe om nu langer te spreken, zegde ik. Zend Bnll morgen naar mij toe. Ik viel in slaap en vond, toen ik wakker werd, Kate aan mijne zijde. De zon neeg ten ondergang ik had een geruimen tijd gesla pen. Ben ik ziek geweest zegde ik, verwon derd Kate tegenover mij te zien. Wat scheelt er aan Brigstock hoorde dat gij afgemat waart, zegde zij, en meenende dat gij ongesteld waart verzocht hy mij u op te passen. Ik ben volmaakt wel, zegde ik overeind komende. En dat was werkelijk het geval, want de slaap had mij verkwikt. Maar waarom moet ik juist ziek worden om u in myn kajuit te krijgen Waarom wilt gij niet aan myn tafel eten (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1