Tuchtstraf. S™; POK n STAM Vlamingen, allen op Goede christene menschen. D'Hop. ■1 Van tak op tak. Nationale Bedevaart BOME, PüL heeft juist gedaan meè zijn kerre klavers te laden, als STANT de baan komt opgesteken. Stant. Ilola, Pol, 't is nog meê ~tJ g' heelo kerre 11 1 at g'er achter rijdt blijven de klavers 4 duren dan l'oi» Och jaas, Stant maar nu gaar /'hun ooren intrekken, want de tweede Hiieè en is maar stillekens. Stant. En d'eerste was dan ook zooveel te beter, Pol Po... Inderdaad, Stantw'hebbeu er zes weken lang mogen meê moosscheu ineê de klavers maar tegenwoordig is 't te sparen en binnen drij weken is't parti meê allemaal, Stant. En wat dan gedaau meê de lange steerten, Pol Po... Wel, Stant, den tijd zal raad geven, en als w'op tijd wat regen krijgen, zal er toch altijd goweed blijven in de meerschen en de klavers kannen nog wat bijwinnen. Stant. 11a, Pol. ge begint al van regen te klappen en over acht dagen zoudt gij nog drij weken droog weêr gewenscht hebben. Poi.. Ja, Stant, 't is zoo. en ik wenscji nu nog eenige dagen schoon weêr nochtans indien nen mensch het bad naar begeerte, een goeie vlaag regen en zon van nn af geen kwaad doen. Stant. En den oogst dan, Pol Is hij al binnen Poi.". Daar of omtrent, Stant w'hebben nog een paar dagwand tarwe buiteu, en daar mee is 't er meê gepast. Stant. En 't is allemaal goed binnen zeker Pol? Poi.. Jant, Stant. w'hebben van dees woek kostelijk weêr g'had, en ge moogt mij gelooven, er is een schoof ken verlegd sedert acht dagen. Stant. En zijn do boeren kontent van den oogst, Pol Poi.. In 't algemeen gesproken is 't nog al wel. Stantmaar do regen heeft er toch veel schaili aan gedaan 't en zal niet door- slaau volgens mij maar we mogen toch re kenen op een gemiddelde opbrengst. Stant. En de patatten, hoe zal 't daar mee zijn Poi.. Goed, peis ik Stant maar w'en mogen toch nog niet roepen. Stant. En is 't loof nu allemaal gezaaid, Pol Poi.. Jaat, Stant. en God dank, in goeiën grond 't. komt goed uit, meê een inalsch en gezoud bladen 't eerste gezaaide zal ^aau moeten gedund porden. Stant. Zoo zoo, Pol, en dat maakt dat er weêrom al werk op den winkel isik meende zeker dat ge naar 't inhalen van den haan toch eenige dagen vakantie zoadt g'had hebben. Por.. G gi Stant waart ge geen stee man, 'k pakte u bij d'ooren voor zulke dingen te vertellen watten eenige dagen vakantie wel Stant, w'en weten niet waar eerst naartoe om te krabben en te travakkeu. Stant. 'k Geloof u. Pol maar 'k wilde zeggen dat ge nu toch eenige dagen ruste verdiend liadt. Pol. Kuste. Stant, dat en kent nen boer niet, tenzij in 't kortste van de dagen, als we 't savonds ons pijpken mogen rookeu achter do stoofmaar nu is 't nog rap te zijn gedu rende twee a drij maanden. Stant. En wat is er alzoo nog allemaal to verrichten buiten 't dunnen van 't, loof, Pol? Pol. Ilewel, Stant. luistert en onthoudt het mi nen keer voor altijd als 't loof gedund is, moet het gevet en gebraakt worden en dat vraagt ten minsten drij weken werk maar we iiioeteu teizelvertijd al begiunen werken om ons zaaitijd gereed to leggen, en dat be grijpt, ten eersten het knischen van de stop pelen, ten tweeden mest en kalk voeren, ten derden omrijden, rollen en eggen daarbij d'haver staat er nog. de patatten moeten daa rent usee ben uitgedaan worden, de boonen gesleten, de betteraven naar huis gevoerd, enz., enz.... Verstaat ge nu, Stant, lioe wij gemakkelijk den tijd zullen kannen over brengen Stant. Jamnnrjaak, Pol. nu verstaa'k het zeker, en 'k en weet waarlijk niet boe g'er door geraakt. Pol. Toetoet, Stant, meê goeiëu wil en taai geduld en d'hnlp van onzeu lieven lieer geraakt dat allemaal gedaan, 't een achter 't ander op zijn Peljeu Verstraetens en 'k heb daarbij nog vergeten te zeggen dat we tusschen- in ook nog moeten zorgen voor zaaigraan en voor ons wekelijkscho bakte en voor 't dagelijks voeiër. Stant. Wel, Pol, er en is goenen end aan uw werk maar gaat gij van de jaar meê den dor8chraeulen niet werken dan Poi.. 'k IIoop van ja, Stant.meê den vlegel is 'tbesf. maar w'en zullen den tijd niet hebben, en daarvoor zullen wij nen dag meê tien molen trachten te werken. Stant.En daarbij. Pol, de fransmans komen nu voor goed af. en dat zal toch ook een groote hulp zijn voor de boeren. Pol.Jaat, Stant, maar die menschen hebben meest al ook een zeker boerderij en bijgevolg ook werk voor hun eigen zei ven maar in alle geval, zijn z'ons toch van dienst en komen z'ons wel te pas. Stant. Is 't waar. Pol, dat ze van de jaar slecht gevarefl zijn in Frankrijk Pol.'k heb ik dat ook g'hoord, Stant. en ze zeggen zelf» dut ze wel honderd frank per man min zullen verdiend hebben als op ander jaren. Stant. 't Is een spijtige zaak, Pol 't. groot getal van die menschen hebben hun centen straf vaudoen, en bijzonderlijk d'hnis- vaders zijn te beklageu. Poi- Eu zeggen. Stant, dat die fameuze douchisten ofte volksbedriegers dan nog nen frank per jaar aan die atme dutsen zouden willen afzetten, onder voorwendsel van hun doen deel te nemen aan houden die er zooveel noodig zijn als't vijfde wiel aan nen wagen en die alleenlijk zouden dienen om donsjeu en roelauders lo vetten en bun den grooten menheer te laten spelen. Stant. Dat is wel dadde, Pol ze zouden veel beter doen die ertisten, van die brave werklieden gerust te laten, van den kop niet de doen draaien aan die menschen. van hun al die onnoozeie en dwaze prullen niet wijs te maken waar dat er toch niets en kan van komeu, en van die menschen serieus 't helpen en bijteataan waar dat ze kannen. Pol. Ja ja. Stant. woorden en zijn geen oorden en 't blijkt nu klaar genoeg wat dat die ruziemakers van over drij a vier jaar in den kop hebben tot plaatskes geraken van eer en geld en anders niets. Slant Stant. Moetg'hct mii nog herhalen dan, Pol Als g'ailemaal die liefhebbers, 't is te zeggen, die vijf k zes woelgeestendie den donchisin nu de roelandism doen ontstaan hebben bij een pakt en ze bieverdebover in nen zak steekt, ge moogt er aan schudden zooveel ge maar wilt, en er en zal niet boven komeu als hoogmoed en geldzucht. Pol.it Is de waarheid, Stant; en 'tis nog al wel dat g'heel 't laud 't akkoord ge worden is om die kerels te beoordeelen gelijk z'het verdienen, en dat hun rijk ten einde is. Stant. Valschheid en bedrog en blijft nooit niet duren, Pol. Pol. 't Waar spijtig dat anders waar, Stantoverigens man, als ge wilt een bati- mept zetten dat tegen wind eu storm opkan, ge moet beginnen meê sterke fondamenten te leggen, of anders is "t naar de cies. Stant. Alzoo is 't, Polen als g'eeu volksinrichting wilt, stichten, niQet g'ook sterke fondamenten leggen, en volgens mij zijn die fondamenten de waarheid en ae recht- veerdigheid, maar niet de schijnheiligheid en de bedriegerij. Pol. 't Is een schoon dingen, Stant, dat elk iuoogst volgens 't geen hij gezaaid heeft en die "t onkruid zaait zal in 't onkruid ver- gaan" Stant. En die deftige, godvruchtige en dienstdoende priesters en religieuzen aanval len en trachten hatelijk te maken, die man nen zullen van onzen lieven lieer gestraft worden. Pol. Dat en kan niet anders, Stant meê honderde keeren heb ik dat hooreu zeg gen van mijn moeder zaliger, en dat braaf mensch wist er alzoo twee of drij te noemen die tegen de geestelijken uitvielen en die op zienhnro wijze zelfs hier op de wereld wa ren gestraft geworden. •i Stant. 't Zijn dwazekoppen die daaraan 5 beginnen, Pol en waar ik in do plaats van die manuen, 'k zou mij vernederen en vergif- fenis vragen aan onzen lieven Heer. Pol. Dat zo zoo wijs waren, Stantik en mijn Ka, wo lezen al avonden nen vaderons en nen wees gegroet voor de bekeering der zondaars. Stant. 't Is een goed werk, Pol, en we doen dat 't huis ook en laat ons maar voort doen *k en zou or niet aan twijfelen of den eenen of den anderen dag zal de gratie haar werk doen Pol.'t Is 't hopen, Stant; en nu man aan 't werk en wel 't huis Stant. Ja, Pol, tót binnen acht dagen. Dat is de kreet die weergalmt langs Maas- en Scheldeboorden do kreet die door ganscb het Vlaamsche land aange heven wordt om alle Vlamingen wakker te schudden cn hun den weg te toouen uaar Audenaarde. Op 5de" September eerstkomende moet het bier Vlamingen regenen Vlamingen die door hun begeesterend woord de hel dendaden onzer voorouders zullen af schilderen Vlamingen die onze grieven op taalgebied zullen blootleggen Vla mingen. die daar moed en sterkte zullen komen putten om met meer krachtdadig heid da:: ooit, te strijden voor Godsdienst, Moedertaal eu Vaderland De 5de Septemberdag moet voor het Vlaamsche land een dag zijn van ver troosting, aaumoedigiug en hoop in de toekomsthet moet een dag zijn welker gedachtenis lang iu ons geheugeu moet bewaard blijven. Vlamingen, er was een tijd dat Vlaan deren aan de spits der beschaving stond; dat Vlaanderen met den fakkel van kun sten en wetenschappen gansch Europa verlichtte dat Vlaanderen de kampioen was van recht eu vrijheid in den strijd dien het gedurig moetou leveren heeft te- gen al wat Fransch en vei basterd was Tot die tijden keeren wij met rasse schre den weêr. Vlaandercns taal zal hare eer en luister terug winnen Vlaanderen zal weêrom als w( leer de toekomst van ons Vaderland in handen hebben 1 Komt dus allen in zoo groot getal naar den Landdag van Audenaarde. Niemand blijve to huis. Doet zien door uwe tegen woordigheid dat do Vlaamsche beweging niet alleen bestaat, maar dat zij reeds eene macht geworden is welke zich over ganscb Vlaamsch België uitstrekt een Vlaamsche keurbende onder welks vaan del weldra eiken Vlaming zal eu moet geschaard zijn, die iu het herte eenige liefde tot dou geboortegrond dragen die eenig besef hebben hunner eigen weerde die fier zijn op den naam van Vlaming Ouzo geachte lezers weten het, volgens 't I.anii van Aelstzijn de liberalen nu goede en brave christeme menschen ge- word eu en De Dendcrbode handelt zeer slecht van ze te blijven bestrijden. En waarom handelt De Dendtrbode nu heden slecht Omdat de liberalen de bondgenoten zijn geworden van de manuen die t Land van Aelst tot orgaan hebben. Eenige andere rede bestaat er niet de liberalen zijn gebleven wat ze vroeger waren en zelfs eon groot deel is nog god deloozer geworden. En om onze geëerde lozers eens te laten oordeelen ol onze liberalen min of tnecr bekeerd zijn geworden door jotud Daenscn nu christen zijn geworden, wil len wij hen een uittreksel van 't Land van Aelst onder uogen brengen geknipt uit een bijvoegsel vau Woensdag 12 Oct. 1887: 't Land ran Aelst doet Dirk Martens spreken en Lij beet hem den metalen man.... Dus aandacht - Ha, roept de Metalen Man, gij (libe- raleu) zoudt ons Aalst willen regeeren I gij, <!ie alle vreemde slechte gedachten vertegenwoordigtgij, uitbroeisel der Logic Gij vloeat iu uwe gazetten, als losgebrokenen uit d'Helle eu gij durft u een masker van onpartijdigheid voren hangen 1 Valschheid verraad Ik zie los door uwe herten en ik vinde er niets in dan Vervolgicgszucht cn Godsdiensthaat 1 - Als ik op mijn peterstaai sta, aan mijn linkerhand heb ik uw lokaal, waar gij al die slechte, ze Jelooze en goddelooze boeken onder 't Aalstersch Werkvolk wilt verspreiden aan mijn rechter- - hand heb ik 't lokaal, de zaal, den theater waar gij uitgegalmd hebt dat men den laatston der lafaards en den eersten der'bloodaards moet zijn om Priester te worden... Aan 't volk in uwe gazetteu kunt gij dat loochenen maar durft ge dat in mijne tegenwoordigheid? Ik daag u allen uit Ziedaar hoc H Land van Aelst ons vroeger «Ie liberalen afschilderde. Ziju de liberalen nu tot inkeer gekomen door de predikatiëu van Jop?d Daous Neen, ze zijn gcbleveu wat ze altijd ge weest zijn, maar toch ziju ze, volgens Land van Aelst, goede christene men schen geworden, want zij zien de reebt- veerdigheid in vau den strijd, of liever, der judasserij van de groene socialisten 1 - Maar do Wet van Beieren j Hop doeu gebruiken iu 't Bier I Voor 't Bier niets gebruiken dan IIop, Mout Gerst en Water O zegge n ze, dat ware Iets anders.... Langs dien kant is er licht te zien. - WIJ VRAGEN, schrijft Het Land - van Aelst, waarom wil men dat red- middel niet beproeven d WIJ VRAGEN, schrijft Het Land - van Aelst, waarom spot eu'"lacht gij, - o Denderbode, als wij willen beproeven d'hop te redden zonder iemand kwaad te doen Wij herhalen het Ja, Dendcrbode heeft gespot wanneer hij de Groote Tist van Chipka hoorde uitkrameu dat de wet iu Beieren aan de brouwers oplegt van eene zekere hoeveelheid hop per ton bier te gebruiken. En de groote Tist heeft moeten beken nen dal Denderbode 't recht had te spot ten en te lachen want dat hij, Tist, menig- werf die dwaasheid had uitgekraamd. Denderbode belet geenszins dat men beproeve de hopteelt te redden. Denderbode zegt integendeel Indien de groene chefs de overtuiging hebben dat de toestand der hopteelt nog maar iets wat kan verbeterd worden door de verplichting aan de bierbrouwers opge legd van alleen hop, mout en water te gebruiken, waarom dient pater Daens geen wetsvoorstel dat zulks bepaalt bij do Volkskamer in Ja, waarom doet hij het niet Nu, ziet hij er hem geen man over om dit wetsvoorstel volgens de regels op te stellen, wel dat hij de hiilp inroepe van de bosch-advocaten en bosch-zaakwaar- nomers ofte procureurs der Aalstersche groene socialisterij Dus, Denderbode spot niet. Dender bode vraagt dat joind Daetis do wet zou indienen die volgens den Grooten Tist vau Chipka de hopteelt moet opbeuren en wellicht redden 1 Knoopt dat aaneen Buis heeft zijne weigering om de socialisten te Brus sel te laten manifesteeren den 15 Oogst, niet durven staande houden. Die weigering zou het bondgenootschap van blauwen cn rooden kunnen hinderen. Moester Buis heeft er dus niets tegen dat de socialisten ouzo straten doortrek ken met de rooile vlag, dat zij manifes teeren tegen onze iustellingen, tegen den koning, tegen het leger. Maar diezelfde burgemeester, tijdelijk vervangen door zijnen eersten schepen, heeft het zeer billijk gevonden, dat men aan de Vlaamsche burgers verbood vreed zaam over het grondgebied van Brussel to trekken, om do ri chten hunner taal te bevestigen en voor de grootste helft der Belgen de gelijkheid te eischou, door de grondwet aan allen gewaarborgd. •k Prachtig. Dendergalm is niet tegen den Godsdienst, beweren zijne opstellers. Dit belet nochtans niet dat zij gedurig dezen trachten te bespotten eu zijne die naars in 't belachelijke te trekken. Dat is nu toch een vieze eerbied zoo veel te meer dat zij niet eens durven zeg gen wat zij denken over de vijfde les van den Catechismus, die zij als goede chris tenen (stijl Land van Aelst) toch kennen en bekennen moeten. Over eouigen tijd loocbendeu zij kras de Godheid van onzen Zaligmaker. Hij was een man rnaar niet een God. Het is waar zijne discipels aanbaden Hem alsof Hij een Goddelijk Wezen ware geweest. Dat is een. Nu in zijn laatste nummer drijft de groote magister den spot met de hel. Wij zullen op de braadpan van Mondje Pek eeuwige tormenten onderstaan zoo schrijft hij. Dat is twee. Hij zal de dogma's nooit aanraken, zoo beloofde dio goede christene maar toch drijft bij deu spot met 't hoofd dogma het bestaan van eenen God, Looner van het goed en straffer van het kwaad. Dat zijn me nu toch eens viezo christe nen, nietwaar, Land van Aelst, die zoo gestadig met de princiepen van hunnen Godsdienst den spot kunnen drijven. Van den eenen kant geeue geloofsbelijdenis durven afleggen eu van den anderen niets over hebben voor den Godsdienst dan spot en misprijzen En toch zijn ze goede christenen voor 't Land. Waarom des Zondags werken. Is h< t niet geuoeg zes dagen lang gewerkt te hebben, om dan nog geenen dag rust te mogen genieten Of is het misschien om het geld dat men meer verdienen kan Nutteloos I want Zondagswcrk verrijkt niet, zegt het spreekwoord. Ten andere, Gods wet gebiedt ons den Zondag te eerbiedigen en ons dien dag van deu arbeid te onthouden. Hoe aangenaam is het niet, na eene gansche week, misschien, van lastig eu onafgebroken werken, 's Zondags, van ziju beste kleeilerpak omhuld, en na zijne godsdienstplichten vervuld te hebbeu, de frisse be velden in te wamleleu, of een eerlijk verzet te vinden iu vriendenkrin gen, in feestelijkheden cn allerhande geestesontspanningen Eu boe is 'i van eenen anderen kant niet bedroevend te moeien bedenken dat terwijl zoovele menschen, dou last van het werk vergeten, er nog zijn die gedurig eu nutteloos, voort aan 't arbeiden zijn De christen Godsdienst gebiedt den eerbied voor deu Zondag en zelfs vele ongeloovige en protestantsche volkeren houden hem in eere. Londen, bijvoorbeeld, de hoofdstad vari het groote Engeland, dat in de week hoogst woelig is door den handel en de nijverheid,gelijkt des Zondags eene doodo stad het zal zelfs zelden gebeuren dat men er rijtuigen langs de straten ziet zoo stipt zijn do Eugelschen. Dat er werklieden zijn die op den Zon dag arbeiden, is meestal de schuld der bazcu en nij veraars. Men zegt wel- 't Is onmogelijk vau op te hom Ion maar, boe velen zouden er niet zijo, indien zij maar wihleu, die ook wel zouden kuunen 't Gaat er spannen Dendergalm gaat zijne artikels onderteekenen beloofi tij. Dan gaan we vieze gasten te zien krij gen. Dat zal waarlijk ne groote slag geven. Wij twijfelen daar sterk aan of zij zul- ken moed zullen hebbeu, de mannen die u van verre toeroepen - Wij zullen niet bijten. Nu, is het zoo des te beter. Dan zullen wij die goede kristenen opperbest leeren kenneu. Eenen keer is geen gewoonte cn wij wenscben de schrijvers van Dendergalm geluk met die moedige beslissing. Nochtans wij zullen 't afwachten want. bij die mannen moogt gij het niet te rap aannemen. Onze vroege vruchten in Rus land. Meu meldt dat twee Belgische agenten zich iu Rusland bevinden om in dit land den verkoop onzer vroege vruch ten iu te richten. De eersto verzendingen zullen rond 15 September kunnen gedaan worden. De onderhandelingen met Duitschland om eenen spoodigen doorvoer tfe bekomen staan op goedeu voet. In Rusland zelf tooneu de overheden zich heel bereidwillig. Ziedaar goed uieuws voor onze druivenkweekers, hof bouwers, groententolcrs en landbouwers. Dendergalm valt hevig uit tegen de tooveraars en waarzeggers. Wie gaat er bij, vraagt hij en hij ant woordt Slechts menschen, die geen enkel punt van wat de catccLismus zegt •betwijfelen. Die daar gaan kennen hunnen cate chismus niet, Dendergalm, zij weten er zooveel van ais gij. Deze vraagt - Mag men wel bij toove raars of waarzeggers te rade gaan Neen, want dit is God afgaan en den dui vel aanhangen van wien zij weten wat zij zeggen. Eene daadzaak bewezen door de ge schiedenis is deze Een volk, dat zijn geloof verliest,valt in het bijgeloof. Parijs levert daar het schoonste bewijs van en Dendergalm neenl maar eens de 4e bl. van sommige bladen. Heeft hij dan de groote zienster van Parijs vergeten en weet hij niet eens dat zij hare klanten telt onder de groote, rijke ongeloovige bevolking der hoofdstad Hen voorbeeld tot stichting. Over ettelijke jaren, Felix Faure, thans Voor zitter der Fransche republiek, ging eene waarzegster te rade die hem, zoo beweert men, vooispelde dat hij Voorzitter der Fransche republiek zou worden. Nu, beden dat Voorzitter Faure een miljoeutje uit de Staatskas heeft gekre gen om een bezoek te brengen aan den keizer en keizerin aller Russen, zou de mau geerne weteu wat er hem daar gaat overkomen. Voorzitter Faure, zoo deelen de Frau- sche dagbladen meè. heeft nu de zelfde waarzegster naar 't Eliseum ontboden en zij heeft hem nu vuorspelt dat er hem daar groote ongenaamheden te wachten staan I Ziedaar die mannen gelooven in God niet maar ze gelooven in eene waarzeg ster die hen mits eenige voetjes iets voor spelt waar zij naar slaagt gelijk den bliuden naar 't eiMannen der weten schap wat zijt ge toch, sukkelaars I Laffe streken. Meest altijd, als de liberale bladen eene kloosterzuster of een geestelijke, van euveldaden beschuldigen, gebeurt zulks te Z of X. Heden vertelt ons de Chronique het schanJaaltje van twee gestichten, een Saters- en een nonnenklooster, eu raast aarover dingen, die "in een deftig gezel schap niet mogen naverteld worden. En weet ge waar dat gebeurd is - In een klooster.tusschen de Panne en de baraque Michel. - Nadere inlichtingen kan het logieblad niet geven. Eerlijk, niet waar Het schandaal is tusschen de Duitsche grens en de zee waargenomen. Wij zullen stouter zijn, Chronique. Hoor eens Tusschen de Duitsche grens en de Noordzee, ^woont er een opsteller der Chronique, die een groote leugenaar is. week meê dat het «'erucht in de wandelgangen derVolkskamer liep dat priester Daens door Z. H. Mgr. Stillemans, Bisschop van Gent, wegens zware ongehoorzaamheid was gestraft geworden met verbod van gedurende eene maand de H. Mis te mogen celebreren. De Courrier de Bruxellesvan gister vrijdag bevestigt dat nieuws en voegt er bij dat deze tuchtstraf is toegepast door Mgr. Stillemans omdat priester Daens. .ondanks 't verbod van zijnen Overste, zou voortgegaan zijn met het houden van meelingen in de streek van Boom. Wat wij ten stelligste weten.'t is dat priester Daens, sedert 12 da gen ten minste, in de kapel der Garmclieten tc Aalst de 11. Mis niet meer heeft gecelebreerd. De Wet op de Burgerwacht is, volgens 't orgaan van Chipka, slecht, zeer slecht,maar do wet is toch nog zoo slecht niet dat jo}ud Daens oordeelde van er niet te moeten tegenstemmen, want hij heeft zich onthouden, 1° bij de stemming die de vijfdaagsche oefeuingen aanneemt 2° bij de stemmiug over 't wetsontwerp in zijn geheel. IJzerenweg. Lijn Brussel-Kort- rijk. Over drie weken richtte onze Volksvertegenwoordiger M. De Sadeleer eene ondervraging tot M. Van den Peere boom om het inrichten te bekomen van eene» avondtrein voor de Kantons Herzele en öotlegem, gedurende den tijd der Expositie. De inwoners dezer Kantons zullen met genoegcu vernemen dat voormelden trein komt toegestaan te worden. Hij vertrekt iederen avond ten 9 u. 8 m. uit Brussel, komt toe te Denderleeuw om 9 u. 34 m. te Haeltert om 9 u. 41 m. te Burst om 9 u. 51 m. te Herzele om 9 u. 56 m. te Sottegem om 10 u. 05 ra. eu gaat dan verder op naar Kortryk waar hij toekomt rond 11 uren. De groene coöperatieven. De groene chefs hebben nu coöperatieven gesticht waar men heden reeds specerijen, ellegoederen en wollen stoffen verkoopt en waar men later brood zal bakken en schoenen, gemaakte kieederen, enz., verkoopen juist gelijk in - Vooruit - te Gent en in Hand aan Hand te Aalst. De kleine neeringdoeners of liever win keliers en de ambachtslieden van binnen en buiten de stad hebben het nog niet kwaad genoeg om door de wereld te gera ken dat de groene chefs nog die coöpe ratieven moeten stichten om hun liet laatste pijltje gras van onder de voeten te maaien. Bij de groene socialisten gelijk bij de roode is het wachtwoord Do kleine bur gerij, de kleine winkeliers en ambachts lieden, de middelklassen, moeten ver dwijnen. En als ge de groene chefs wil gelooven dan is het uit liefde voor den werkman dat ze die coöperatieven stichten maar 1.. ongelukkiglijk hun katje mag ook melk Ja, zeker melk mag hun katje, want een der groenen schrijft: Zoo zullen wij - terzelvertijde kunnen hulp vinden - tegen de liarde en wreede belegering - icelke ons huis onderstaat sedert 4 jaren. -Ja, Chipka wordt ingesloten, belegerd - ondermijnd, men snijdt langs alle kan- - ten de vievers af.... Dus, de goede tijden der halve kluiten- klopperij zijn,door eigen schuld, naar den Cies cn men wil zich nu door die groene coöperatieven, eene andere verschaffen op den rug der kleine neeringdoeners en ambachtslieden Alles voor 't oordje Het nieuw reglement nopens de snokziekte. zal welhaast in den Moniteur verschijnen. Hot is opgemaakt met naeêworking en overeenstemming van de landbouwgroep der Kamer, eu zal een einde stellen aan de klachten der landbouwers. Een broeiende haan. In de gemeente Brummen (Cortenoever) Hol land, doet zich in de kippenwercld eene bijzonderheid voor. Eene klokhen had de gewoonte aangenomen 's avonds hare nachtrust to gaan nemen in eenen boom, hare kiekens aan hun lot overlatende. De haan, toegeschoten op het angstig piepen der kiekens, bemerkt dat deze onverzorgd zijn en verlaten door de moe der. Hij neemt daarop de moederzorg over 's avonds neemt hij de kiekens on der zich, over dag wandelt hij met hen over do plaats eu hoort mön hem telkens klokken, terwijl hij zijne kindereu zorg vuldig verdedigt tegen de aanvallen van jonge en oude hanen. Verjaardag van het vorket. Naar het schijnt is het omtrent 300 jaar geleden, dat het vorket in gebruik kwam, Voorheen at elkeen, zoo arm als rijk, eenvoudig met de vingers. Wat nu moeilijk kan verstaan worden is dat degenen die zich het eerst van 't vorket bedicnden.uitgelachen cn bespot werden. Het duurde bijna twee eeuwen voor aleer het vorket ten volle in gebruik was. Wat zou men nu zeggen van iemand die alles met de vingers in den mond brengt MELDERT. Op 22 Augustus aan staande zal men bier bet 25jarig bestaan vieren van bet Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius. Een beeld van de zen patroon wordt terzelfder tijd ingehul digd. Om 2 uren worden de Genootschap pen van Assche, Opwyck, Herdersem, Baardegem, Erembodegem, Hekelgein, Esschene eu Denderleeuw verwacht, om te samen met de Xaverianen vau Meldert, het beeld stoetsgewijs vau uit de Kapel van den H. Rochus, (Niel), uaar liet Dorpsplein te brenpen, waar het door den Zeer Eerweerde Heer Deken van Aalst zal gewijd worden. De Eerweerde Pater Lemoine der Je- suïten van Aalst, om zijne welsprekend heid vooral gekend, zal eene omstandig- heidsaauspraak doen. Ons Dorpsplein, waar de ceremonie alsook bet lof zullen plaats grijpen, zal wellicht klein geuoeg zijn om die talrijke Xaverianen en andere godvruchtige chris tenen te be vatten, die deze feest zullen komen bijwonen. Terloops zij bier gezegd dat ons Ge nootschap, welk zeer bloeiend is, reeds een prachtigen Standaard bezit. Werkliedenpensioenen. De Commissie door het Gouvernement inge steld, heeft in hare zitting van Woensdag, de algemeene bespreking gesloten betrek kelijk bet grondbeginsel der tusschen- komst van den Staat en is over dit vraag punt tot de stemming overgegaan. Met 7 stemmen ja tegen 3 neen en 2 onthoudingen beeft zij het stelsel der ver plichtende verzekering verworpen. Do Commissie heeft vervolgens met eene groote meerderheid op de volgende vragen bevestigend geantwoord 1° Moet de Staat, met het oog de werk lieden-pensioenen zooveel mógelijk alge meen te maken, tusschenkomen 2° Mag deze tusschenkomst zich bepa len bij maatregelen, die voor ontwerp hebben het persoonlijk vooruitzicht te vergemakkolijken, aan te moedigen, uit te breiden en te helpen aanmoedigin gen van verschillenden aard, bestuurlijke hulp der openbare besturen verbetering der huidige wetgeving fiscale ontsla gingen, milde toelagen, enz., en verscbil- lige maatregelen om de meesters en patroons aan te moedigen en ze er belang tc doen in stellen de werklieden to hel pen voor het vormen der pensioenen. 3° Moet de tusschenkomst van den Staat dienen x)Ten 'voordeele der maatschappijen van onderlingen bijstand, welke hunne leden aansluiten bij de algemeene lijf- rentkas onder waarborg van don Staat BjTen voordeele der maatschappijen, kassen of instellingeu, die voor dool heb ben pensioenen te bezorgen c) Ten Toordeele van afzonderlijke werklieden 4° Moet de officieele tusschenkomst zich toepassen op al de werklieden, land- bouwwerklieden inbegrepen?op de knech ten, de kleine ambachtslieden, de kleine landbouwers en de kleine bedienden 5° Moet de inrichting der tusschen komst vau de opeubare machten, verge zeld zijn door voorloopige maatregelen ten voordeele der werklieden, die een zekeren ouderdom zouden overschreden zijn op het oogeublik dat zij zal aange nomen Wezen 6° Zullen de te nemen maatregelen de gevallen van voortijdige onbekwaamheid tot werken, voortspruitende uit de werk ongevallen Dus volgens de Commissie moeten de arbeiders in zekere mate medewerken, willen zij in hunnen ouden dag een pen sioen genieten. En dat is maar rechtveerdig want an ders zouden de ridders van den luien- hoek, de zonnekloppers, do dronkaards, de schavuiten ook een pensioen ontvan gen als hunnen duivel oud wordt. Wat de groeneu van Chipka er ook van zeggen mogen, wij herhaleu bet: Een pen sioen gunnen aan hem die nooit niet heeft willen werken zoowel als aan dén neer- 1 stigen en braven arbeider die zijn gansche leven zwoegde, ware eene premie aan de luiheid Portret.Te Ressogem, zegt 't Land van Aelst, is een metser, christeno de- mokraat, in werkstaking gegaan, omdat de daghuur te kleiu was 14 stuivers daags en de kost er bij, dat is nog niet genoeg voor zijne dagclijkscbo druppels. Die groene moet er weg meê kunnen om ze binnen te lappen.... Als 14 stuivers nog te weinig is, hoeveel moet hij dan wel hebben Op die wijze is het te begrij pen dat do groenen klagen dat de dag- hure te goring is... Volgens ons is er geen ander middel om de groenen to be vredigen dan de gencverflesch bij hun te zetten, opdat zo zouden kunnen drinken dat ze rollen en bollen gelijk de zwijnen en hun nog bovendien dubbele daghuur te betalen. naar Padua-Lorette en Assisië, ingericht door het Nationaal Comiteit der Belgische BedevaarlennaarRome. Vertrek uit Brussel (Noord) 6 Septem ber des avonds terugkomst den 25 des morgens met verblijf te Milanen, Padua, Venetië, Bologne, Ancona, Lorette, Assi sië, Rome, Florencie Pise en Genua. Prijs 1® klas fr. 525 2" klas fr. 450 alle kosten van ijzerenwegen, rijtuigen, omnibussen,gondels, eten en slapen inbe grepen. Voor verdere inlichtingen zich te wen den tot den heer Francois A. Noorder- boulvard, 45, te Brussel, gelast met de inschrijving.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2