Socialistische Betooging Een en ander. De groote manoeiivers Arbeidsongevallen. D van 15 Oogst te Brussel. Zondag 11., had te Brussel do betooging plaats der socialisten voor de gewapende natie. Volgens Vooruit van Gent waren er 110 duizend manifestanten. Le Patriole zegt ons dat het voorbij trekken 2 uren duurde en, naar zijne be rekening welke ons zeer gegrond schijnt, beliep het getal rooden, mannen, vrou wen en kinderen begrepen, slechts tot 12 15 duizend. Geen klein verschil met Vooruit. Wie er het meest voordeel uit de be tooging trok, is de Tentoonstelling, want do overgroote meerderheid had slechts het reisje tegen verminderden prijs naar Brussel ondernomen om de gelegenheid te hebben er een bezoek aan te brengen. De walenstreken waren het talrijkst vertegenwoordigd. Men bemerkte ook eenige progressisten die men toegelaten had de roode vaan te volgen. Uit Gent waren er 5000 manifestanten volgens Vooruit en de statie van Gent leverde maar 3000 reisbiljetten afde overigen zullen zeker met den telegraaf vertrokken zijn. Antwerpen, zegt Vooruit ook, leverde 3500 manifestanten en men leverde maar 1500 reisbiljetten af nog 2000 per tele graaf vertrokken. Iiier to Aalst werden 400 reisbiljetten afgeleverd talrijke vrouwen eu kinderen. Faster Donche die zich op 't oogenblik van 't vertrek der Aalstersche rooden ter statie bevond, drukte vriendelijk de hand aan de roode leiders. Vooruit bestatigt dat paster Donche zich op do Noorderlaan, aan een venster bevondt en met welbehagen den stoet zag voorbijtrekken. Le Patriote zegt ook dat paster Donche zich aan een venster op de Noorderlaan bevond. Van groep tot groep wees men op hem roepende Zie daar is paster Donche 1 Ónze saucissenman fier als 's keizerskat beantwoordde met het hoofd de groetenissen die hem door zijne roode vrienden werden toegestuurd. Men telde verscheidene muziekkorpsen en zij maakten op zekere oogenblikken een oorverdoovend gedruisch. Talrijke kartels werden in den stoet gedragen. Een der opschriften van de Antwerpe naars luidt - Het socialism zal ons den vrede brengen. Een tafereel stelt eeu werkman voor die een geweer aan stukken slaagt met opschrift - Het socialism zal het laatste geweer verbrijzelen. De rooden van S' Nicolaas vragen zon der omzien de gewapende natie. Maar als 't socialism ons den vrede brengen zal en als 't laatste geweer door rooden moet verbrijzeld worden, waarom is er dan de gewapende natie nog noodig Als er wereldvrede heorscht dan zijn er geene legers noodig.... Maar de kwestie is Wat verstaan de socialisten door vredo Vooruit van zondag 11., op rood papier gedrukt zegt hot ons Alleen, heel alleen de socialistische partij kan on zal den oorlog afschaffen en de wereldvrede doen heerschen - De socialistische partij zal de Kerk temmende Koningen afstellende geldpartij onteigenende militaristen ontwapenen, de lafaards weg jagen, de leugenaars weêrleggen. De socialistische partij zal de oor- zaken van den oorlog wegnemen, de grenzen wegvagen, den persoonlijken n eigendom afschaffen,de oppermacht van het vredelievend arbeidersvolk vestigen en de beschaving tot haar toppunt w voeren. Om dien wereldvrede te verkrijgen willen de rooden de gewapende natie, dus de rooden gewapend voor den broeder oorlog, 't is te zeggen, om alles ten bloede en ten vure te brengen, te stelen en te rooven gelijk de Communards in Frank rijk. Op een punt zijn wij nogthans 't ac- coord met de rooden even als zij, vra gen wij de afschaffing der loting en een vrijwilligersleger. Niemand gedwongen soldaat Zie daar wat wij hebben moeten I Het militaristisch Journal de Bruxelles noemt de roode manifestatie te Brussel, zondag gehouden, een degensteek in 't water. De socialisten, zegt het blad, ziju ko men manifesteeren, dezen omdat zij een coupon gratis, de anderen omdat zij 50 t. h. afslag hadden op den spoorweg wan neer zij met eene groep van 20 waren nog anderen omdat zij anti-militaristisch waren. Deze laatsten gelijken zoo wat op de schapen van Panurge hunne leiders hebben gezegd naar Bryssel en ze zijn hals over kop op de treinen gestormd en in de verscbillige statiën aangekomen. Daar was het een leven van alle dui vels deze waren op zijn zondags gekleed, gene in werkcostuum en de vrouwen in 't rood. 't Rood overheerschtedat is natuur lijk. De groepen waren zoo kompakt niet als men dacht. Op een banderol las men eider betooger vertegenwoordigt 10 personen, die niet konden komen. Zóó komt men gemakkelijk aan do 100,000 1 Drie dagen te voren hadden de inrich ters aangekondigd dat ieder werkman, geheel of gedeeltelijk zou vergoed wor den, indien hij zijne reiskosten niet kon betalen In den stoet zag men verscheiden... millionnairs. Zij hadden het sneeuwwitte overhemd verlaten dat zij zaterdag nog droegen, om hot costume de cirConstance aan te nomen fantaisio-kloed, gekleurd hemd, lossen halsdoek en hoedd la Garibaldi. M. Furnemont huppelde langs de groe pen M. De Brouckerc, altijd weerdig, gaf inlichtingen aan de werklieden, die groetend de hand aan de klak brachten. MM. Defuisseaux waren er niet met hunne broeders uit den Borinage. De kartels waren precies niet heel ori gineel. Een enkel opschrift werd opge merkt het sprak van de eerloozc lote rijen. Een vaandeldrager had prachtige roode handschoenen aan. Op de Antwerp- sche plaats hebben socialisten, dio tus- scken die van Juraet en van Roux gingen, de rangen verlaten en hebben elkaar bij den kraag gevat kartels, hoeden en be- toogers dansten eene sarabande, in do schaduw van de vlag der broederlijk heid. Het publiek lachte dat het schok te de vechters trokken den frak uit en leverden slag in de hemdsmouwen. Een manifestant heeft succès gehad 't was een werkman die zeker aan 't kee- ren was en vergeten had zijne gereed schap weg te zetten, en nu fier zijnen borstel ronddroeg. Het Brusselsch publiek zag overigens den stoet met onverschilligheid. Men verwachtte zich ook aan zeer veel volk voor do Expositie. Achter de banderol van Limburg ging er niemand achter dien van Binche, 13 personen onheilspeldend cijfer. Aar schot was vertegenwoordigd door een half dozijn bourgeois het Syndicat des Mé iallurgistes van M. Valèro Mabille, te Morawelz, telde 15 werklieden Roelx 9 maDnen en 5 vrouwen. De grootste contingenten hoorden aan Brussel, Gent, Antwerpen en de nijver- heidsdistrikten van Henegouw en Luik. Heel de stoet, zegt het blad, beteekent enkel en alleen do socialisten blijven b goed ingericht in de nijverheids-centrums. De leiders doen zich gehoorzamen op vingerwijzing maar 't is altijd de stoet van de Juive men ziet altijd dezelfde figuranten terugkomen. Resultaat van den dag een degensteek in het water onder politiek oogpunt, een goede dag voor de... Tentoonstelling. Ten slotte een groep van Namen had een kartel bij zich .aldus opgesteld opdat iedereen zijne denkwijze kunne doen ken nen, moet men alle gevangenissen openzetten. Angiolillo en Tarrida del Marmol zou den dit zeker goed gevonden hebben. een der boulevards werd eenen van de 1 twisters met een pintglas het oog uitge slagen. Volgens do Chronique heeft priester Daens, die aan de liberale manifeesters van 13 juni zijne gebeden beloofde, voor de socialisten zijne glimlachen en beste froeten over gehad. Hij heeft hen uamc- ijk van op een balcon der Auspachlaan begroet. Iemand heeft eens gezegd «Wie uit liefde trouwt, krygt een huisvrouw wie uit eerzucht trouwt, krijgt eene dame wie om gold trouwt,krijgt eene meesteres. Wanneer gij ziek zijt, zal uw vrouw u verplegen, uw dame zal u komen bezoe ken, en uw meesteres zal naar uw toestand laten vernemen. Wanneer gij sterft zal uw vrouw u beweenen, uw dame zal u beklagen, en uw meesteres zal over u in den rouw gaan. Knip dit uit, jonkman I en steek het in uw vestzak. en stollen zich op don hoop toe nog bloot aan boet. De waarheid is dat iedereen die tabak wil verkoopen de aangifte moet doen. Maar die aangifte verplicht maar alleen dezen tot het betalen der belasting, voor wie de tabakhandel eene zaak op zijn eigen is. Art. 10 zegt inderdaad: Zijn ontslagen van het betalen van het recht de herbergiers en winkeliers in het klein die als afhankelijkheid van hunnen han del, zonder uithangbord noch uitstelling, gefabrikeerden tabak verkoopende, in de laagste klas der tabakverkoopers gerang schikt zijn. Dezen moeten, gelijk de anderen, de verklaring afleggen, maar niet betalen, Opschorsing. Al de liberale, i socialistische organen vallen in grove beleedigingen uit tegen Mgr. Stilleraans, onze doorluchtige Bisschop, over de straf van opschorsing wegens ongehoorzaam heid tegen paster Daens uitgesproken. Volgens de blauwen eu rooden treft men maar een enkelen eerbiedweerdigen karaktervollen priester in gansch 't Land A propos er waren zondag vele roode vrouwen in den stoetdoch waar waren de vrouwen van de gedeputeerden, van de senateurs, van do socialistische opper hoofden? Was de stoet niet comme il faut voor haar?... Na de betooging. Was de betooging nog al ordelijk, dank aan de strengo tucht welke de socialisten in hunne rangen weten te doen eerbiedi gen, na de betooging heeft die orde erg mank gegaan. De socialist toont zich, zoo lang zijn meester, zijn aanleidor er bij is, slaafsch gehoorzaam maar eens de groep uiteen en de meester verwijderd, gaat de preten tie der meerderen op de minderen over en zij willen de bourgeois doen bukken, gelijk zij zelf voorde leiders bukten. Bij het vertrok hebben er aan verscbil lige staties wezenlijke gevechten plaats gehad en de belemmering was onbeschrij felijk. Vrouwen en kinderen werden om verre geworpen en vertrapt, hekkens en afslui- tingsbareelen uitgerukt en verbrijzeld. Aan de statie der Allee verte waren 10 gendarmen onmachtig om de orde te be waren. Na het vertrek der Gentenaars heeft men gansche hoopen verpletterde mans- en vrouwenbonden, verscheurde parapluies, halsdoeken, zelfs schoenen gevonden. De statieoverste vroeg een piket van het 9e linie ter hulp, doch daar de vraag niet regelmatig gedaan was, werd zij ge weigerd. Aan de andere staties is schier geen policieagent er zonder kneuzing van afge komen. Nabij de statie van Luxemburg was eene groep Walen in eene herberg gegaan. Een hunner boleedigden den baas en deze riep nu do hulp van eenen policieagent in. Maar de beleediger green den agent bij de keel en zou hom stellig erg mis handeld hebben, indien eenige aanwezi gen hem niet ter hulp waren gekomen en de socialisten tot eerbied voor de orde hadden gedwongen. En dat dit niet zonder stampen en vuistslagen afliep, laat zich licht begrij pen. Toen men eindelijk den rustverstoorder in een rijtuig had gestoken, om hem naar het policiebureel te brengen, schoten de socialisten andermaal toe, zij sleurden den koetsier van den bok en mishandel den hem. Eindelijk werd er hulp gezonden en kon men de orde min of meer herstellen. Een agent heeft talrijke kneuzingen bekomen. Ook is zijn rechterduim gebro ken. In den avond werden er in de Hoog straat nog verscheidene gevechten gele verd tusschen burgers en soldaten. Op Een schoon gebruik. In Tyrol bij do Italiaansche grenzen, in een zijdal van de Etsch, heerscht een schoon gebruik. Als daar een bruid naar de kerk gaat om te trouwen, wordt haar, eer zij den drempel van de ouderlijke woning over schrijdt, door hare moeder oen zakdoek van nieuw linnen gegeven. Dien zakdoek houdt zij gedurende de plechtigheid in de hand. om de gebruikelijke bruidstranen er mede af te droogen. Na den bruiloftsdag legt de jonge vrouw dien ougewassen tranendoek op de boven ste plank van hare liunenkast, om hem nooit weder te gebruiken; hoe dikwijls de kast ook geledigd of gevuld wordt hij alleen blijft op zijne plaats. De kinderen groeien op, trouwen, de dochters krijgen van moeder nieuwe tranendoeken in haar i eigen huishouden meê dc doek blijft op de oude plaatsMaar hij heeft nog slechts de helft zijner bestemming vervuld de audere helft blijft nog over. Eene geheele familie sterft misschien uit de eenmaal zoo frissche joDge bruid is oud gewordenl Zij overleeft misschien haar echtgenoot, hare kinderen allen sterven voor haar, en nog altijd heeft het laatste geschenk, dat zij als meisje van moeder gekregen heeft, het tweede gedeelte zijner taak niet kunnen vervullen. Maar dat oogenblik komt eindelijk ook. Eindelijk sluiten zich de matte oogen van het oude moederije tot den laatsten eeuwigen slaap. Dan dekt dezolfde doek, die eenmaal de tranen van geluk der jeugdige bruid op haar trouwdag heeft afgedroogd, de bleeke lippen en gesloten oogen der doode oude vrouw en gaat met haar in het graf, als de groet van een dageraad des levens aan het morgenrood van een beter bestaan. Citoyen Anseele, die in 't huwelijks bootje is gestapt, doet een plezierreis in Zwitserlaud. Dat is nu echt kapitalistisch I Nochtans is de formuul van Vooruit gedurig wij die creveeren van honger, terwijl gij u wentelt in het genot, enz. Anseele vindt dus het stelsel goed en zoet het eorlooze kapitaal is een goed ding.... Baden. Het warme jaargetijde lokt menigeen uit een bad te nemen. Hoewel dit een zeer gezonde oefening is, moet er toch voorzichtigheid bij in acht genomen worden. Immers we lezen in de laatste tijden weer van ongelukken bij 't baden voorgevallen. We brengen daarom de reeds lang bekende en goed gebleken voorzichtigheidsmaatregelen in herinne ring 1. In matigen stap, zonder over haasting, ga men naar de bad-inrichting. of de plaats waar men zwemmen wil. 2. Lot op de strooming van 't water en op den bodem er van (dit vooral bij baden in de rivieren.) 3. Ontkleed u langzaam, maar ga dan terstond in 't water. 4. Spring met 't hoofd vooruit in 't diepe water of duik ten minste spoedig geheel onder, als ge niet kunt of moogt springen. 5. Blijf niet te lang in 't water, vooral als ge niet zeer sterk zijt. 6. Kleed u na 't baden spoedig weer aan. Neem geen bad 1. Bij hevige gemoeds bewegingen. 2. Na een doorwaakten nacht. 3. Als ge ongesteld zijt. 4. Na den maal tijd en 5, vooral na 't gebruik van geest rijke dranken. Een looze trek. Het in voege brengen der wet over den tabak heeft de liberalen en socialisten eene gelegenheid gegeven wederom de menschen te be driegen. Art. 12 der wet zegt Niemand mag zich bezig houden met den handel, de bewerking of den verkoop van tabak, in welke hoedanigheid het ook zij, zonder dit bedrijf aangegeven te hebben aan den ontvanger der accijnsen van de streek. Daaruit volgt dat iedereen zich moet aangeven. Maar daar de buitenmenschen het bestuur der belastingen mistrouwen, en wel te recht, maken de blauwen en de rooden daar gebruik van om aan de her bergiers en winkeliers te zeggen Tee kent geene aangifte, anders moet gij 5 fr. betalen om tabak te verkoopen. De dom pelaars, meenende wel te doen, teekenen niet, denken dat de katholieken nieuwe belastingen ingevoerd hebben op den rug van den minderen man hetgeen valsch is en loopen naar de boet voor het niet doen der verklaring. Alzoo worden de arme lichtgeloovige menschen bedrogen Als een priester door de blauwen en rooden de mouw wordt gestreken dan wordt het verschrikkelijk verdacht. Nu geen wonder, in gansch 't Land treft men ook maar een enkel priester aan die in de kaarten der blauwen en rooden speelt, in andere woorden, die openlijk hun bondgenoot is geworden. De rooden vooral zijn woedend omdat Z. H. de Bisschop den priester heeft ge laakt die, volgens de getuigenis van gezel Van der Velde,de bres moet openen langs waar de rooden in Vlaanderen zullen bin nendringen. 't Land van Aelst, 't Recht van Som- mergcm,.Klokke Roeland en eenige groene boterpapiertjes van Brussel en voorsteden van den drank de eenige oorzaak is sparen ook hunne grofste beleedigingen s het eroot eetal ongelukken die den M: eene gemiddelde hulp van fr. 31-40 to gekend. In 1895 werd eene gemiddelde hu van fr. 34-52 toegekend aan 6413 slacl offers van arbeidsongevallen. De vermeerdering van het getal vi leende hulpgelden beloopt bijgevolg oi trent 800. Deze vermeerdering neemt jaarlij toe. De bijzonderste oorzaak ervan, zt het verslag, is niet te zoeken in de oi wikkeling der nijverheid, noch in de v< onderstelling dat de werkman, de zek( heid hebbende geholpen te zijn in gei van ongeluk, min voorzichtig zou weze de vermeerdering van het getal gevraag hulpgelden spruit voornamelijk voort i de omstandigheid dat de voorzienigheii en onderstandskas meer bekend geraa door hare propaganda en door hare w daden. Eene andere oorzaak van het gr< getal vragen die tot de voorzienigheii en onderstaudskas gericht worden is legen in een gebrek dezer wetgeving, aan den werkman het middel niet vs schaft om den baas vóór 't gerecht aa sprekelijk te maken, voor de ongevall die door zijne schuld of nalatigheid beuren. Het slachtoffer moet de sein van den baas bewijzen, wat zeer moeil is, en de werkman vindt het voordeeli» aan zijn recht te verzaken eu een hulpge te vragen. Het is te wenschen dat de v op het dienstverdrag, die door het Staa bestuur voorbereid werd om een ein aan dezen toestand te stellen, weldra gestemd wordeu. Verders wordt er gewezen op het gro getal ongevallen die den Maaudag en Zondag plaats hebben. Den Maandag gaat het getal arbeii ongevallen met 20 °/0 boven het gemi deld getal der gewone werkdagen. Het is zeker dat de noodlottige invlo voor Mgr. Stillemans niet. Ze stellen hom voor als iemand die zich door 't geld der rijken heeft laten omkoopen om priester Daens te straffen. Kan men nu eene grievender, eene snoodere beleediging bedenken dan deze die de groene organen Z. H. Mgr. Stille mans naar 't hoofd slingeren Le Bièn public van dijnsdag laakt met eene uiterste strengheid die handelwijze der groene helden en de katholieke druk pers van gansch 't Land neemt het artikel van onzen Gentschen grooten Confrater over. Plaats ontbreekt ons heden om er ver der over uit te weiden, doch in ons volgend nummer zullen wij de merkweer- digste deelen van bedoeld schrijven meê- deelen en men 'zal kunnen zien dat wat Le Bien public heden schrijft door Denderbode reeds van over drij jaren werd geschreven.. En nogthans toen werd ons te Gent van verscheidene zijden te gelijk den steen toegeworpen. Zij die dan de herhaalde aanvallen van Dender bode tegen de volksfoppors om hunne hevigheid afkeurden, varen nu heden soms in nog meerdere hevigheid tegen hen uit... Maar wat is 't Wij kenden de volksfoppers en hun doel, zij kenden ze niet zij beschouwden ze als lieden welke Ziehier het officieële thema der staande groote manceuvers, waarvan dermonde het hoofdpunt zal uitmaken De 1® legerafdeeling (vijand), beva tende de 1®, 2", 3C en 4® linieregimente het 1® batailjon carabiniers, de 1® coi pagnie der genie, eene sectie telegrafi ten, het 1® regiment geschut (8 batteriji de vijfde scadrons van het 3® en van eene edele taak op zich hadden genomen, lanciers (te zamen 2 scadrons), doch nu heden hebben zij ze looren ken- 1 f1"" het groot getal ongelukken die den Mai dag gebeuren. Des Zondags moeten vele werklied in de fabrieken zich bezig houden n het kuischen en herstellen der werkt gen, of met werkzaamheden te verricht waaraan zij niet gewoon zijn en die vall buiten hun bedrijf. Des Zondags ook er niet zooveel waakzaamheid in werkhuis als op do gewone dagen. Altemaal ooizaken van ongevallen redenen om den Zondagsarbeid schaffen. Wanneer men ten gevolge van arbeidsongeval onbekwaam is tot soonlijk werk is het voldoende eene vraag tot onderstand tot de voorzieni heidskas te Brussel te zenden om hulp bekomen. nen en weten zij, gelijk wij, dat het man nen zijn, die niet de lotsverbetering vau werkman en boer betrachten, maar wel en enkel hunne eigene eer- en baatzucht willen voldoen. Hier komen wij dus op terug. Zwervers. In den laatsten tijd werd het herhaaldelijk vastgesteld dat vreemde zwervers, welke in rijtuigen wo nen, in bezit waren van werkmansboek jes, als zij door de gendarmen werden aangehouden om over de grens gebracht te worden. Sommigen waren zelfs opgeschreven op de bevolkingsregisters van de eene of de andere gemeente. De heer minister van binnenlandsche zaken heeft bevelen gegeven volgens welke het niet toegelaten is aan de zwer- personeel der levensbehoeften, de kolon men van munitiën, van mondsvoorrai en van ambulantie, een vliegend hosp taal, een peloton wielrijders en een reg ment onafhankelijke ruiterij, zal zich 28 Oogst te Bergen samentrekken. Do 2® legerafdeeling (belgisch leger) bevattende de 5®, 6®, 7® en 8® linieregi menten, het 2C batailjon carabiniers, d 2e compagnie der genie, eene sectie tele grafisten, het 2° regiment geschut (7 bat terijen), de vijfde escadrons der 1® i regimenten jagers te paard (afdeelingi ruiterij), het personeel der levensbehoef ten, de kolommen van munitiën, mondsvoorraad en van ambulantie, sectie van het geschutsperk der genii eene compagnie pontonniers des geschut! eene bemanning van bruggen en een loton gewapende wielrijders, zal te rc nen van 28 Oogst te Antwerpen samei trekken. (De vier linieregimenten dea LI Cnnüii. Ifü 1<_1 11U1L1 LglIULUtLU U vers werkboekjes te geven of zo op te j afdeling vormen het bestendig en schrijven op de bevolkingsregisters. Daarby wordt aan do gemeentebestu ren voorgeschreven de tegenwoordigheid dier zwervers in rijtuigen te doen kennen aan de gendarmen, die ze moeten aan houden en van brigade tot brigade naar de grens brengen. Onder die zwervers zijn begrepen ko perslagers, vertinners, schareslijpers. handelaars in regenschermen, manden makers, stoelvlechters, koordedansers, dierentemmers en in het algemeen allo bohemers of tziganen. Dat is een goede maatregel, er is volk genoeg in België dat al die stielen kan verrichten. Het land kuischen van die zwervers zal de veiligheid te lande veel vergrooten. Door de wet van 21 Juli 1890 hebben de katholieken eene voorzienigheids- en onderstandskas ingericht voor de slacht offers van arbeidsongevallen. Een hulpgeld van twee millioon werd door het Staatsbestuur verleend ten be hoeve dezer instelling al de provinciën en vele gemeenten van he( land, alsook bijzonderen, steunen de voorzienigheids- en onderstandskas door milde toelagen. Het beheer der kas geeft jaarlijks een verslag uit over zijne werkzaamheden. Het verslag 1895-96 behelst merk- weerdige inlichtingen In het jaar 1894-95 werd er aan 5606 menschen die ongelukken gehad hebben l woonlijk garnizoen van Antwerpen). De le Afdeeling, voorwacht van a verkenningsleger, rukt naar het noordei op (van Bergen naar de lijn Dender mond» Mechelen), met het doel de troepen beweegbare verdediging van het i schanste kamp van Antwerpen (national! schans) tegen te houden eu om de uit zetting van talrijke legermachten te dekken en te beschermen die zich i verhaasten stap, langs de twee boordei der Samber en der Maas, van Maubeugt naar den Rhyn en, langs den Condroz, van Givet naar den Rhyn begeven. De marsch-stroek is afgebakend door de valleiën des Denders eu der Senne. De 2e afdeeling, gedetacheerd van dt beweegbare verdediging van Antwerpen en Dender monde, trekt den Rupel over en gaat den vijand te gemoet ten einde hem in zijnen loop te stuiten (door zijne voorwacht terug naar het zuiden te drij ven) en om aan ons veldleger, rond Thie- nen samengetrokken, toe te laten ziek open te spreiden in de pleinen van Has- pegauw met hun steunpunt op Namen. Ziedaar dus het thema, De eerste ontmoetingen (schermutse lingen tusschen ruiterij en wielrijdert) zullen waarschijnlijk plaats hebben den driehoek van Ath, 's Gravenbrakel Edingen. De groote slag zal geleverd worden tusschen Lebbeke en Baardegem. Dit punt is bepaald vastgesteld. De troepen der 1® afdeeling (vijand) zijn in policiemuts. Ieder soldaat oaV vang van per t Mi verst De word luchi signs V; plaa schu Ant\ Luik D Boui reed I, raai Den digi. Z ten in p H mar D bep mor "V 18b A Hei beii A Ph lint Zal A Va Frt Va bij

De Denderbode | 1897 | | pagina 2