Donderdag 26 Augusti 1897. 5 centiemen per nummer. 529le Jaar 3187 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. MMiRIUIiRMIP Landbouw. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Anarchistische moorderijen. Aan de katholieke Vlamingen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euun Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dïjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 25 Augusti 1897. De moordaanslag op M. Canovas,Voor zitter van het Spaansche ministerie, vermeerdert 't getal afschuwelijke moor derijen dezer laatste jaren door de anar chisten gepleegd. Met angst vragen alle vredelievende menschen zich af, wat zal er nog gebeu ren Bestaan er dan geeno middelen van beteugeling want de eene afschuwelijke moord volgt de andere na 't Is uit haat tegen de bestaande maat schappij dat de armen der anarchisten, de zonen der socialisten en de kleinzonen der liberalen, gewapend worden. In al de landen waar de onbeperkte vrijheid der drukpers bestaat, keuren de socialisten den moord door een hunner zonen op minister Canovas goed Wij zijn overtuigd, schrijft hetroode i Hollandsche Hecht voor allen dat het grootste deel der arbeidersbevol- king, niet alleen in Spanje, maar over- al, aan deze daad zullen toejuichen want als er een was die zoo'n lot ver- diende dan was het Cavonas, de beul van Montjuich, de onderdrukker van Cuba, de tirau der Philippinsche eilan- den. En noemen sommigen dat eene laffe daad, wij meenen dat de man die vrij i zeker weet dat hij zijne daad zal moeten boeten met don strop, wel verre van laf, een held was. Als alle tiranen zoo gestraft worden, dan zouden zij wel wat meer op hunne hoede zijn Canovas was een onmcnsch, en hij i verdiende het lot van een dollen hond.- De roode Vooruit schrijft in den zelfden zin. Die socialisten zijn lijk de wilde dieren als ze bloed geroken heb ben, worden ze er dorstig naar gelijk de tigers en de hyenas I... 't Is eene laffe leugen M. Cavonas als de beul van Montjuich voor te stellen, want die zoogezegde folteringen aldaar zijn slechts door de anarchisten uitgevon den om hunnen moord te wettigen. Een gezant of diplomaat van Dene marken welke het fort van Montjuich bezocht,verklaart dat de gevangen er goed behandeld worden. Maar wie zit er te Montjuich gevangen Eenige anarchisten die rechtveerdig veroordeeld werden, medeplichtigen van de schelmen die voor twee jaren spring- bommen wierpen in eene processie te Barcelona en waardoor meer dan honderd onschuldige wezens, mannen, vrouwen en kinderen, het leven verloren of voor hun leven verminkt bleven. wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 60* vervolg. Hoeveel denkt gij voor u zelf te nemen Hij scheurde een blad uit een boek het Bchutblad en zegde toen, na eenige oogen- blikken nagedacht te hebben Wij rekenen dat onze behoeften hierop znllen neerkomen, en hij las De barkas en een sloep met toebehoorton, landbouwkundige werktuigen, zooveel als wij verkiezen, klee deren, overtollige zeilen om daarvan tenten te maken, matrassen, eene kist met timmer mansgereedschappen, oone kist met wapens en ammunitie, de chronometer en de scheeps klok, een kompas, provisie, enz. Ik had tijd om na to denken, terwijl Brig- Btock het papier in den zak Btak. Ik zegde toen tegen hem, dat ik zijne eischen gematigd en redelijk vond het zou mij niet kunnen Bchelen, zegde ik, als zij het schip van eep en ander beroofden, als zij er maar genoeg in overlieten om zeventig H tachtig zielen te kunnen onderhouden tot de aankomst te Svd- nej maar hoe meer zij namen, des te waar- En die akelige moordenaars zou men, volgens de anarchisten eu socialisten,niet hebben mogen straffen Dus de min of meer strenge straf die de bom werpers van Barcelona te Montjuich ondergaan, is slechts een voorwendsel voor Angiolillo geweest om zijne wandaad te plegen en voor do socialisten om ze goed te keuren en zoo ter navolging op te wekken. Doch, wij herhalen het, de ware reden der misdaad van Angiolillo is do haat tegen de huidige samenleving die men wil vernietigen om op hare puinen de heerschappij van 't barbaarsch geweld to vestigen De Vlaamsche Katholieke Landsbond houdt dit jaar zooals wij reeds aange kondigd hebben zijnen jaarlijkschen Zitdag, gevolgd van Landdag, op den 5 September, te Audenaarde. Des voormiddags om 10 en half uren, Zitting der afdeelingen; des namiddags om 2 uren, Stoet, en om 3 uren Landdag. De groote Vlaamsche feesten van Eecloo, Her en Antwerpen, mogen ons niet doen vergeten dat er nog te strijden en te werken valt Feesten; onze groote mannen verheer lijken opperbest I Maar er gaat iets boven iets is nog uoodiger de strijd voortzetten luide verkondigen wat er ons nog moet gegeven worden; eendrach tig beraadslagen hoe wij het laatste on recht sullen doen verdwijnen. Herinnert u, Vlaamsche strijders, dat de wet Do Vriendt-Coremans nog niet Herinnert u de kuiperijen welke in den Senaat de stemming oelet hebben. Herinnert u, dat allen, of bijna allen, met volkomen gerustheid, met zekerheid bijna de stemming hadden verwacht. Herinnert u ook hoe deerlijk gij bedro gen werd 1 En neem uwe maatregelen op dat het niet meer gebeure Zie; men had u beloofd de wet te stem men in den loopenden zittyd. Do wetge vers zijn uiteengegaan en de wet is niet gestemd Men begint reeds van uitstel te spreken tot rond nieuwjaar; dan zal het tot na nieuwjaar zijn, enz., enz. Katholieke Vlamingen: naar Aude naarde, om samen te overwegen hoe gy beletten kunt, dat men u om den tuin leide. Vlaamsche vaders 1 Zie den ellendigen toestand der scho len in Vlaanderen, o jammer 1 bijzon derlijk van onze vrije scholen en meisjes- pensionnaten 1 schijnlijker was het, dat er nasporingen naar hen zouden gedaan worden, onverschillig of ik een eed aflegde of niet. Als zij in het rede lijke bleven, zou er niets over voorvallen. Hij antwoordde dat hij het daarmee eens was en dat niet meer zou genomen worden dan noodig was, om in de eerste behoefte van zes-en-twintig menschen te voorzien. - Gij spreekt van zes-en-twintig, zegde ik. Zullen geen anderen dun uwe aanstaanden a vergezellen Wij hebben geen anderen noodig. Ik heb daarover ook wel eens gedacht maar ande zonder echtgenootcn zouden aanleiding tot onaangenaamheden kannen geven. Zijt gij bereid den eed af te leggen - Ja, en ik wensch dien in tegenwoordig, heid van vele getuigen af te loggen. In den namiddag Zeer goed. Hij ging heen. Wacht eens, zegde ik, het eiland, dat door Buil bedoeld wordt, u geschikt voorkomt, zult gij dan aan land gaan Zoo spoedig mogelijk. Wij houden van geen talmen. En als het u niet eens beviel Dan zullen wy u verzoeken ons zoo lang aan boord te houden, totdat wij er ▼inden. Bemerk wel hoe de verfransching daar heerscht, hoe eeu vreemde geest er de opvoeding blijft verweekelijken, eu de nieuwe geslachten ontzenuwen en on taarden Naar Audenaarde, om te bevestigen, dat gij Vlaamsche scholen wilt in Vlaan deren eu om te beraadslagen hoe gij Vlaamsche scholen krijgen kunt. Zie, de vijand grimt en lacht Hij laat u uwe helden op voetzuilen zetten en hunnen roem verkondigen Want hij weet, dat uit dc komende geslachten niets zal voortgebracht worden, aan die mannen gelijkende. Katholieke Vlaamsche studenten, als gij uwe herten zult lucht gegeven hebben rond de beelden van Ledeganck en David, gaat dan in dichte schareu naar Aude naarde, om daar de handen bijeen te leggen, en deu heiligen eed te zweereD Aan Vlaanderen blijven wij trouw, n Allen, dichters en schrijvers, werkers en strijders, die Vlaanderen redden wilt en het wederom groot maken, gedenk dat een volk sterven moet als de opkomende geslachten niet groot gekweekt worden midden eene nationale lucht; wanneer de taal van dat volk niet klinkt in zyne open bare vergaderingen, in zijne wetten, in gansch zijn hooger leven. Daarom, allen naar den Landdag van Audenaarde, waar meu degelijk onder zoeken zal hoe wij zullen krijgen Vlaamsche scholen. Een Vlaamsch openbaar leven. De wollige wikke. De wollige wikke of Russische wikke (uiscwi villosawier teelt men sinds lang aanbevolen heeft en met dewelke meu iu deze laatste tijden nieuwe proefnemingen als voederplaat gedaan heeft, is een kost baar peulgewas dat bijzonder de aandacht der landbouwers van do zandige streken verdient. Inderdaad, deze voederplant vreest noch de droogte,noch hevige koude, vermits zij heel goed heeft kunnen weêr- staau aan de hevige vorst van den winter van 1890-1891. Deze wikke is één- of tweejarig. Zij staat vooral gaarne in zandgronden, en 't is waarschijnlijk ten gevolge dezer by- zonderheid dat men haar ook den naam van sandwikke gegeven heeft. De voornaamste verdienste dezer voe derplant is vooral hierin gelegen dat zij zeer vroeg is en hard tegen het weder, alsook omdat zij goede opbrengsten levert: 20,000 a 60,000 kg. groen voeder per hectaar. Daar nu do wollige wikke drie of vier weken vroeger is dau de inkar- lk geloof dat de bemanning nog niet wist hoe dicht het schip bij de plaats, door Buil aangewezen was, voordat Brigstock deze tij ding, na mij verlaten te hebben, aan de an deren meedeelde. Toen ik Kate op het dok zag, riop ik haar en kwam zij haastig naar my toe. - Waarom moeten wij zoo aanstonds allen op het dek komen vroeg zij. Is daar al bevel toe gegeven Juffrouw Cobes heeft do ronde gedaan en ons verzocht op het dek te komen, om tegenwoordig te zijn bij hot afleggen van den eed aan de bemanning. Zij wilde niet zeggen waarvoor dit moest dienen. Misschien weet zy het zelf niet. Wij verkeeren in een gedu rige vrees. De manschappen hebben plan mij een eed te doen afleggen. U riep zij uit, terwijl zij mij verwon derd en angstig aanzag. Maak u maar niet ongerust. Zij wen- schen... En ik vertelde haar wat do beman ning van my verlangde. Weet gij wel dat dat alles is riep zij uit. Ja, dat is alles. Welnu, zogde zij, ik had al vast beslo ten, dat ik, alsay u wegzonden, met u meê lou gaan. naat klaver, kau men met haar dus ook drie of vier weken eerder beginnen met groen voeder aan het vee tc geven. Dat is wel eene kostbare hoedanigheid welke, ons dunkens, alleen voldoende is onze landbouwers te doen besluiten, de wollige wikke onder hare voederplanten te reke nen. De wollige wikke is daarenboven een rijk voeder dat wegens zijne voedende waarde geenszins behoeft ten achter te staan voorde meeste onzer peulgewassen. De wollige wikke kan op 't zelfde welk tijdstip van het jaar gezaaid worden,maar de proefnemingen bewijzen dat men haar bij voorkeur ia den herfst moet zaaien. Talrijke proefnemingen hebben ons be wezen dat de wollige wikke, vroeg in den Herfst (einde Augusti of begin van Sep tember) gezaaid, de grootste opbrengsten leveren. De wollige wikke geeft twee of drie sneden, indien men zorg draagt ze vroeg te maaien, dat is, wanneer zij zich niet meer dan tot eene hoogte van 15 oenti- meters ontwikkeld heeft. Daar de stam der wollige wikke slap is, zou zij onder het gewicht van haar loof bezwijken, zoo men haar geenen steun verschafte. Het is gewoonlijk de rogge die geroepen is haar tot stoun te dienen. Veelvuldige proefnemingen hebben be wezen dat de wollige wikke het gaarnste geëten wordt door het vee, en de grootste opbrengsten levert wanneer men ze paart met vroege inkarnaat klaver en rogge. Wij raden aan te zaaien per hectare 60 kg. wollige wikke, 60 kg. rogge en 15 kg. vroege inkarnaat klaver. De wollige wikke eischt geenen rijken bodem zoodra de grond een weinig rijk is aan phosphoorzuur en potasch, mag men zeker zijn deze plant te zien geluk ken. Voor wat de lauderijen betreft die arm zyn aan deze bestanddeeleu, is het noodig, indien men eenen overvloedigen oogst wil bekomen, vóór het zaaien, ge middeld te gebruiken 600 kg. kaïniet en 600 kg. metaalslakken, per hectaar. De inzameling vau het zaad moet op de tweede snede geschieden en niet op de eerste, daar deze altijd minder zaad en zaad van geringe hoedanigheid oplevert. Laat ons, om te eindigen, doen opmer ken dat de bezaaiing, gedaan op enkel geëgde eu daarna gerolde stoppelen, betere uitslagen geeft dan die, welke zou gedaan worden op oenen vcrschen omge- ploegden grond. In dit laatste geval loopen de wortels der inkarnaat klaver, evenals die der wollige wikke, te zeer gevaar van blootgelegd te worden gedurende den winter en de Lente. 15 Augustus 1897. L. Van Den Bebck, Landbouw-ingenieur. En ik zou u geerne meegenomen hebben. Ja, als zij u weggezonden hadden, zou ik niet bij de matrozen hebben willen blijven, maar met u meegegaan zijn. Tegen vier nren hadden de vrouwen zich op het dek verzameld aan beide kanten van deu kaapBtaander, evenals op dien dag, waar op ik der bemanning den eed afnam. De meisjes schenen niet te weten waarom baar verzocht werd weêr bijeen te komen, en zij keken telkens naar mij. Toen het vier nren was, kwam Brigstock te voorschijn, mot zijn dikken Bijbol onder den arm, en werd door de bemanning ge volgd. Hij begaf zich naar den kaapstaander en legde den Bijbol daarop neêr, waarop de mannen zich in twee gelederen schaarden. Ik bleef nog op den achterateven staan, totdat ik zag dat zij op mij wachtten, toen begaf ik mij met eeu deftigen stap naar den kaapstander. Wat moet er gebeuren riep Alice Perry uit. Wat wilt gij met den kapitein doen Zoo waar als or een God loeft, als er een is die de hand uuu hem slaat, dan zal ik hem met dit mes doorsteken, al wilt gij mij dan ook terstond daarop dooden, riep zij uit, en haalde bij deze woorden een tafelmes uit haren zak. Jufvrouw Cobes gaf eeu giL De pokziekte (tuberculose) onder het vee. Een nieuw reglement, min streng dau dit van 30 October 1895, komt met 15 September naast in voege, tot uitroeiing der pokziekte onder het vee. De menigvuldige proefnemingen met tuberculine in den loop van 1896 gedaan, hebben bewezen dat de uitbreiding der pokziekte (tuberculose) onder de runderen in België zoo groot is, dat om binnen eenen betrekkelijk korten tijd al de aan getaste runderen te doen verdwijnen, men#er niet zou kunnen iu gelukken, meermaals zonder nadeel te doen aan veel boeren. Van den anderen kant hebben de afma kingen ten gevolge van tuberculinatie, bewezen dat in het meerendeel der ge vallen, de tuberculeuze diereu licht aan- fetast zijn en de ziekte niet kunnen uit reiden. In dit geval is het niet noodig de afma king door een reglement te bepalen.Bijna altijd is het voldoende dc dieren af te zonderen, daar niets deu eigenaar belet er zooveel profijt mogelijk uit te trekken, zoolang zij niet op zekere wijze de ken- toekens der ziekte vertoonen. Daarom is het bevonden dat het regle ment vau 30 October 1895 eenigzius dient gewijzigd to worden, door het merkelijk te verzachten. Het nieuw reglement verbiedt den ver koop, de tekoopstelling en de ruiling van tuberculeuze dieren, als er kwestie is van dieren bestemd tot het kweeken of voort telen. Deze maatregel dringt zich op. Men moet inderdaad dezen handel verbieden, zoowel als dezen in dieren aangetast of verdacht van ziekten die als besmettelijk door de wet aanzien worden. Een andere maatregel die het nieuw reglement krachtdadiger maakt, bestaat in het wegmaken, binnen korten tijd, van ai de dieren die op gemakkelijk kenne lijke wijze van tuberculose aangetast zijn, daar deze de eenige zijn die gevaar ople veren. Het nieuw reglement schrijft hunne afmaking voor in uitdrukkelijke woorden. Dieren iu minderen graad aangetast, zullen opgesloten worden, ten ware de eigenaar verlangde ze te laten tubercu- lineren, om te doen afmaken in geval van reactie. Volgens het reglement van 30 October 1895, als de tuberculose bij een dier vastgesteld was, op het oogenblik van zyue afmaking voor de beenhouwerij, werd om zoo te zeggen de beproeving met tuberculine verplichtend op al de dieren die ermede op stal stonden. Voortaan zal deze proefneming nog enkel gedaan worden op aanvraag der eigeuaars, en als het algemeen nut zulks vereischt. Doch om de belangen der ge- Als gij dat mes niet dadelijk wegwerpt» zal het u berouwen riep de matroos Laddy haar toe. Ik stond juist in hare nabijheid. Geef mij dat mes, zegde ik. Zy willen mij geen kwaad doen. Daar moet ik eerst zeker van zijn, riep zij uit en het mes flikkerde boven haar hoofd, terwijl ik hare vuist met mijne hand omklemd hield. Zullen wij, riep Zuzannah Corbin uit, toelaten, dat de mannen onzen kapitein weêr zullen wegzenden, nu hij al het werk gedaan heeft en het eiland nabij is En in een oog wenk kwamen wel dertig a veertig vrouwen naar mij toe. Zij zullen geen hand aan u slaan Wij zullen hen dan liever dooden. Het kan ons niet schelen, wat er ge beurd wij willen niet alleen met hen zyn. Gij zijt kapitein, en als gij weêr wegge zonden wordt, dan weten wij geen raad Deze en wel vijftig dergelijke uitroepingen werden te gelijker tijd gehoord. Het was een leven als een oordeel, liet mes viel Alice I'erry uit de band. Ik boog mij voorover, raapte het op eu wierp het over boord. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1