Landbouw. Vervalsching van eetwaren. De feesten Ledeganck te Eecloo. Een en ander. Allerhande Nieuws. Petroleum als betcaringsmiddel voor hout en landbouwgereedschappen.fSotizcn für Haus und Hofj.retrolenm wordt warm aanbevolen om allerlei houtwerk lang te bewaren. Wil men hout en voorwerpen met petroleum behandelen, dan moet men eerst zorgen dat het voorwerp droeg zij en vervolgens moet men het verschei dene malen achtereenvolgens met petro leum inwrijven, tot het hout geen olie meer inzuigt. Landbouwgereedschappen, die men aldus met petroleum bestreken heeft, zullen veel minder barsten, sprin gen of rotten dan het anders in gewone omstandigheden gebeurt Ook ander hout werk, dat aan de lucht blootgesteld is, b. v. deuren, vensters en vensterluiken, banken, tafels, enz. kan men vooraf met petroleum behandelen en eerst daarna met verf bestrijken de duur dezer voor werpen zou daardoor veel langer worden. Ook tegen de zeer schadelijke hout en muurzwam schijnt petroleum voor treffelijk te werken. De proef is in ieder geval zoo gemakkelijk te doen en zoo weinig kostbaar, dat wij haar ten zeerste aan onze lezers aanbevelen. De Zonnebloem en haar Gebruikeen nieuwe plant voor den Nederlandschen landbouw, door J.Rasch (Vragen van den Dag). De titel alleen reeds duidt het doel aan van den schrijver. Deze doet opmer ken dat in Midden-Rusland, (omstreken Moskou, Woronesch, Saratow, enz.) zeer uitgebreide streken uitsluitend met zon nebloemen worden bezaaid. Daar die streek juist tot de meest bevolkte van Rusland behoort, waar nog het meest handel en nijverheid bestaat en de loo- nen betrekkelijk hoog zijn, moet het wel zijn dat de teelt van de zonnebloem grootc winsten afwerpt. De plant wordt gezaaid in Maart cd geoogst inden herfst: zij houdt zich ook met gronden van weinig waarde tevreden en eischt gedurende het jaar weigig zorgen. De stam wordt 2 tot 3 V» meters hoog de bloem kan tot 3 i[t kilogram wegeu en bevat zeer talrijke zaden. Uit deze zaden wordt olie geperst en de overblijvende massa is een goed voedermeel, dat veel eiwitstoffen bevat. Het wordt als meel of onder don vorm van (geperste) voederkoeken in den handel gebracht. De verkregen zonne bloemolie wordt in Rusland zeer veel als tafelolie en als bakvet gebruikt en daaren boven ook naar het buitenland uitgevoerd d1. ongeveer 20,000,000 kilogr. met een waarde vau meer dan 20,000,000 frank. Ook voederkoeken van zonnebloemzadcu worden in groote hoeveelheden uitge voerd. De grootc bladen kunnen desnoods als veevoeder gebruikt worden; de stammen, de bloembodem (waarop de zaden inge plant waren) worden op het veld ver brand en de asch verkocht voor potasch- bereiding. Eindelijk heeft het merg nu ODlangs een goede toepassing gevon den het is bevonden geworden dat het de lichtste stof is, die men tot heden toe kent en uitstekend geschikt voor zwem gordels, reddingsboeien, enz. Het merg heeft op «lil oogenblik een waarde van nagenoeg fr. 3,75 per kilogr. Cultuur- proeven in Duitschlaud zijn goed geslaagd en gaven zeer voldoende opbrengsten. In een naschrift meldt J. A Waldeck te Nunen hij Eindhoven, dat hij proeven met deze plant genomen heeft, die geheel aan de verwachting beantwoorden de olie van het zonnebloemzaad, bleek van zeer goede hoedanigheid te zijn; de pitten kunnen verder uitstekend dienen tot voedsel voor pluimgedierte ook wanneer de olio er uitgeslagen is, eten varkens, pluimvee, enz. het gaarne. De stengels kunnen, wanneer zij gedroogd zijn, goed tot het maken van vuuraanmakers dienen daar zij goed branden. Ik heb zelf een drietal jaren geleden op het nut der zonnebloem voor den landbouw gewezen in het toen bestaande Tijdschrift De Vriend der Natuur. Mocht dit verslag thans sommige land bouwers aanzetten tot het nemen vau oenige proeven wat in Nederland kan groeien, zal ook hier groeien, daar ons klimaat over 't algemeen zelfs gunstiger is dan dit van Noord-Nederland. Met den azijn was het ook treurig ge steld; het onderzoek bracht aan het licht, dat van de 140 stalen slechts 36 zuiver waren. Van het bier bleken 176 van de 312 onderzochte stalen vervalsebtte zijn. Eindelijk van 115 stalen chocolade waren 70 vervalscht. En al die vervalschingen hebben plaats in een land, waar strenger wetsbepalingen bestaan dan elders. Wat moet het dan elders zijn Door de reegeeriDg wordt tegen de ver valschingen van levensmiddelen streng gewaakt. In de laatste jaren zijn de wettelijke bepalingen merkelijk verscherpt. Het toe zicht is vcelvuldiger en het onderzoek strenger. Van wege de regecring werden in 1895 niet minder dan 49,896 onderzoeken in gesteld eD 74,904 in 1896. Tal van pro cessen-verbaal wegens overtredingen der wet, door vervalschingen van levensmid delen, werden opgemaakt. De meeste voor verkoop van vleesch, schadelijk voor de gezondheid, vervalschte melk, margarine in plaats van boter, vervalscht brood, vervalschten azijn, bier en meel. In 1895 hadden 1,461 veroordeelingcn wegens vervalsching van levensmiddelen plaats, tegen 1,398 in 1896. De scheikundige onderzoekingen brach ten aan 't licht, dat van de 602 stalen melk 392 waren vervalscht en 90 kwamen verdacht voor. Van 667 stalen boter waren er 383 ver valscht en 68 verdacht. Van de 241 oliën waren er slechts 25 zuiver. Van de 148 stalen meel waren 118 vervalscht. Van 101 stalen suikerij waren 53 met aller hande vreemdsoortige en nietswaardige beslanddeelen vermengd, meestal delf stoffen. Van de 92 staien safraan waren er niet minder dan 82 vervalscht. Zelden of ooit heeft de stad Eecloo zooveel volk in hare muren geteld. Van Brugge, Gent, Antwerpen. Brussel waren (luizende Vlamingen gekomen om de feesten ter eere van Ledeganck, den Vlaamschen dichter der Drie Zusterste den, en van het Boekweit. De cantate aan Ledeganck vau Peter Benoit is een allerschoonst gewrocht, zooals al de werken van den Vlaamschen meester. 't Is met een waar genoegen dat uitvoering van dit muzikaal gewrocht, door 1200 uitvoerders, begroet werd. Daverende toejuichicgen begroeten de cantate, tot op het einde toe met de groot ste stilzwijgendheid aanhoord. Peter Benoit en Jan Bouchery werden levendig geluk gewenscht door prins Al- bert. M. J. Lagae, ontving ook de beste gelukwenschen van Z. K. H. voor het maken van het prachtig standbeeld van Karei Ledeganck. Prins Albert is te Eecloo met de groot ste geestdrift ontvangen. Van af zijne aankomst tot aan het vertrek werd de beminnelijke prins, die in grooten tenue was van bevelhebber der grenadiers met het grootlint van 't Leopoldsorde, toege juicht en overal met duizende stemmen begroet met den kreet van Leve onze Prins Albert Toen de prins gedurig minzaam groette en tweemaal den heer burgemeester van Eecloo, in 't vlaamsch, voor dit goed ont haal bedankte, dan kwam or geen einde aan de vreugdekreten en lang weergalm den de kreten van Leve onze Prins. Laat ons nog de tegenwoordigheid mel den van de Hfl. gouverneurs der twee Vlaanderen en Antwerpen, de burge meesters van Brugge, Antwerpen en Gent (de drie Zustersteden, bezongen door Le deganck) van senatoren en volksvertegen woordigers, van Mgr Stillemans, Bisschop van Gent en van twee ministers HH. Be ll gerem en Schollaert. - Talrijke redevoeringen werden uitge- j sproken, onder andere door MM. Van 3 Ryswyck, Braun en A. Visart deBocar- J mé, burgemeesters van Antwerpen, Gent en Brugge. Ziehier do redevoering van prins Albert: Mijne Beer en, Ik acht mij gelukkig bij de plechtige iuhuldigiDg van het standbeeld aanwezig te zijn, dat onzen grooten Vlaamschen dichter eene nieuwe onsterfelijkheid komt geven. Met fierheid mogen wij bevestigen, dat in ons land, waar de vooruitgang van nijverheid en handel den stoffelijken toe stand zoo zeer verbeterd heeft, de schoone kunsten en in het bijzonder de letter kunde niet uitgebleven zijn. Heden dat gij zoo talrijk hier toege stroomd zijt om aan den voet van dit gc- denkteeken hulde aan Ledeganck te brengen, bewijst gij dat de gedachtenis van Hem, wiens hooge gevoelens ons in zijne onovertrefbare verzen overgeleverd zijn, altijd in het hart der Vlamingen zal leven. Hij heeft de heldendaden van het Va derland bezongen en het roemrijk verle- dene der drie steden, wier zonen heden zijnen naam eenstemmig toejuichen. Zoo groot door het hart als door den geest, schitteren zijne gedichten evenzeer door de teerderheid der ziel als door de verhevenheid en de kracht der gedachten. Hoe dikwijls heeft zijne lier weergalm van edele aanroepingeu om vrede en menschenliefde Zij wier ziel voor 't ware ontbrandt, Die het schoon der kunst gevoelen Die op geestverlichting doelen Wat er om hen heen rnoogt woelen Weig'ren nooit elkaar de hand. Ledeganck is niet alleen een roem voor ons vaderland, maar hij is ook een voorbeeld voor ons allen, Mijne Heeren, want bij den dichter vinden wij in hem den volmaakten man, wiens werkzaam heid, rechtschapenheid en vaderlands liefde het onderscheidend kenmerk van zijn leven waren. Drankmisbruik. Het congres, ter bestrijding van het drankmisbruik, dat te Brussel onder voorzitterschap van M. Lejeune geopend werd, telt niet min der dan 550 bijtredingen. De opening had zondag plaats. Onder de leden telt men Mad. Charlotte Gray, vertegenwoordi gende de - opperste loge der Goede Tem peliers i) die in 1874 te Antwerpen eene school voor engelsche kinderen en in 1876 eene maatschappij van geheel ont houders stichtte. Deze orde der Goede Tempeliers, telt tegenwoordig 600,000 leden. Mad. Gray stichtte vertakkingen er van in 1888 in Noorwegen, in 1892 in Zwitserland, verder in Duitschland, in Frankrijk, enz., en telt tegenwoordig 45 loges. Zij zal er nu ook eene in België trachten tot stand te brengen. Daar is iets van. Nopens de mon- sterbetooging van 15 Oogst schrijft de liberale Gazette de Charleroi Sinds twintig jaar loopen wij achter de blauwe vlag, bij betoogingeu en stoe ten. Dat heeft ons nooit profijt gedaan, hoeveel men ook van dat middel ver wachtte. Voor de katholieken is dat anders nochtans. De betooging van 7 September 1884 die men in 't bloed wilde smooren, is eene bron van voorspoed voor de katholieke partij geworden. Weest overtuigd, heeren geuzen, dat wij een groot deel der zegepralen waarop wij sinds 13jaar mogen roemen, ten ge volge uwer baldadigheden van dien dag bekomen hebben. Want met geweld ver werft men geene stemmen, gelijk men geene vliegen vangt met azijn en zoolang olie boven blijft, zal het recht, niet het geweld zegepralen. Kieskronijk. Te Borchworm. Do kiesstrijd is in vollen gang. Mee ting op meeting worden gehouden, zoowel van socialistische als van katholieke zijde. Zondag sprak M. Helleputte voor de katholieken, 's Avonds hielden de socia listen eene meeting onder de opeue lucht. Toekomende zondag zullen MM. Buis, Finet en Féron den liberalen candidaat komen verdedigen. Den 11" wordt citoyen Vandervelde verwacht. De strijd is allerhevigst. De papegaai van keizerin Euge nie. Van hunDen tocht naar Mexiko hadden de Franschen, behalve andere dingen ook vele papegaaien meegebracht, waaronder een bijzonder fraai exemplaar van het mannelijk geslacht, dat men den naam Montezuma gegeven had. Graaf Castelnau had het zeer leerzame dier op den overtocht persoonlijk in het spreken onderricht. Toen hij te Parijs aankwam, gaf hij aan de keizerin zijnen vogel, die haar terstond toeriep Vive l'impéra- trice I (leve de keizerin!) waarover Eugenie zich zeer vei heugde. Voortaan woonde Montezuma iD het boudoir der keizerin in eene vergulde kooi en scheen zeer gehecht te zijn aan zijne meesteres. Toen kwamen de Septemberdagen van 1870 en de vlucht van Eugenie uit Parijs Nauwelijks in Chislehurst 't huis, herin nerde de keizerin zich haren papegaai, die zes jaar lang haar lieveling geweest was en haar dikwijls vervroolijkt had. Hij was in de haast vergeten. Eugenie zond onmiddelijk een vertrouwden bediende naar Frankrijk, doch deze keerde zonder Montezuma terug. Parijs was door de Duitschers belegerd, de vogel was dus niet te bereiken. Eindelijk na vijfmaauuen kapituleerde de Frausche hoofdstad. Nauwelijks had de keizerin dit vernomen, of zij zond den zelfden bediende opnieuw naar Frankrijk, om haren lieveling tot eiken prijs terug te brengen. Als matroos verkleed, infor meerde de man overal naar den papegaai, doch niemand kon zeggen, waar de vogel was. Mismoedig slenterde de bediende op zekeren dag door eene nauwe, donkere straat en bleef onwillekeurig voor eenen gazetwiukel staan, en zonderling toe val daar vond hij zoo menig meubel, dat nog voor kort de vertrekken zijner meesteres versierd had. Eensklaps ecuter ontwaarde hij ook de bekende vergulden kooi en daarin Montezuma, vergenoegd eene noot krakend. Dadelijk was de be diende het met den gazetverkooper eens over den koopprijs en spoedde zich met den vogel naar de Noorderstatie, om zijne meesteres den lang gemisten vogel zoo spoedig mogelijk terug te brengen. Eugenie was zeer verheugd, streelde het fraaie dier en gaf hem lekkernijen. Maar op den vogel scheen het weerzien volstrekt geenen indruk temaken. Spreekt toch, Montezuma vleide Eugenie, maar de papegaai zweeg en bleef knorrig. Na dat zij het dier verdere lieftalligheden bewezen had, scheen haar smeeken ein delijk te helpen. Montezuma openden den snavel. Eugenic luisterde in span ning eindelijk klonk het luid door de zaal Vive la république Vive la ré- publique I De aanwezigen verkeerden in pijnlijke verlegenheid. De keizerin echter zuchtte: De ondankbare en snelde naar eene zijkamer, om zich uit te schreien. Drie honderd personen, die vroeger wonderbaar genezen geweest zijn te Lour- des, waren van verschillende kanten bij eengekomen en hebben zich processie gewijs naar de grot begeven. Verscheideno bisschoppen waren aanwezig. Verschei dene nieuwe genezingen hebben zaterdag en zondag plaats gehad. Overvloed van paarden. Volgens do Amerikaansche bladen hebben de rij wielen ecneu harden slag aan den paar denhandel tocgobracht. Sedert eenige jaren ziet men gansche troepen paarden ronddwalen, zonder dat hunne meesters zich ora hen bekomme ren, over de heuvelen van Washington. Over eenigen tijd werden er in groot getal verkocht voor 15 tot 75 frank ten hoogste. Op het grondgebied van Washington schat men het getal paarden die iu 't wild loopen, zonder eigenaar, op 10,000. Men wenscht dat er een groot getal omkomen door de ellende van den winter wordt geschat. De voorraad van 1896 wordt tusschcn 38 a 45 millioen kwinta len gerekend, zoodat er toch nog een te kort zou zijn van circa 50 millioen kwin talen. De rijkdom der wereld wordt ge schat op 1 trillioen 437 milliard 500 mil lioen franks. Verdeeld tusschcn het anderhalf mil liard inwoners van onze planeet zou, in dien de leering van de collectivisten moest zegepralen, aan ieder 958 fr. toe komen. Als ten minste ciloyens Vandevelde, Defuisseaux, enz. hunne fortuin wilden afstaan STERFGEVAL. is alhier in 'tKlooster vnn de HH. Anna- Joscph-Theresia der Hoogstraat (There- sianenjgodvruchtiglijk overledendeEerw. Overste, in de wereld Juffer Victorina-Catharina DE GHEEST, geboren te Aalst, den 5 Februari 1825. Lijkdienst ter kapel van 't Klooster Donderdag 2 September, om 8 uren en Begrafenis in den graf kelder te Wanzele. Z. R. I. V. dozijn De twee g leid te Ids kle bleef bleven kenisv (j ond ietgee Kolt En c Maa Uandt beerde ftonde locatie nen v jieuw* jomed jepor 1 - Me Wat De graanopbrengst der wereld wordt door het hongaarsche ministerie geschat op 573,760,000 kwintalen, terwijl het al gemeen verbruik- op kwint. 656,150,000 Portret. Wie een portret verlangt van den E. H. Ponnet, Bestierder van onzen Kath. Werkmanskring, kan zich wenden tot den heer Hendrik Van Velde, hulpschrijver van den Kring, of ten bureelde van Denderbode. Prijs fr. 2,00. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden Donderdag 2 Septem ber, om 8 3U uren 's avonds, door do Ko ninklijke Harmonie, onder het Bestuur van den heer F. L. Van den Bogaebde, op het kiosk ter Groote Markt, alhier. 1° Polka des Negres, arr. par Devrin. 2° Euterpeouverture, VandenBogaerde. 3° Grande Valse, arr. sur des Mélodies de Faust, par Van den Bogaerde. 4° Potpourri National, Buyssens. Er zullen ook Concerten ge geven worden door de Koninklijke Har monie, op het kiosk, Groote Merkt, den 6, 7 en 8 September, om 8 3/4 uren 's avonds. Aarsthertogin Stephanie zal den 4 september te Brussel aankomen. De we- dnwe van Aartshertog Rudolf zal door haren vader, Koning Leopold II en hare zuster prinses Clementine ontvangen wor den. Vertrek der Congoleeztn. Zon dag waren de Congoleezen voor do laatste maal in het park van Tervueren te zien en het heeft niet aan bezoekers ontbro ken ten 5 uren 's namiddags had men. buiten de abonnementen 17,000 fr. ont vangen. Nadat de aftocht geblazen was, heeft men aan de negers en negerinnen de ge schenken uitgedeeld die zij in de laatste maanden ontvangen hadden. Maandag morgend ten 9 uren 35 zijn de Congoleezen per bijzonderen trein naar de kaai te Antwerpen vervoerd. De soldaten, met muziek en vaandels zijn naar Brussel gereden, en hebben aldaar eene wandeling gedaan door de stad, om den trein te nemen in de Noord statie, die hen naar Antwerpen vervoerde. Daarin de Ooststatie aangekomen, zijn zij langs de boulevards naar de boot ge gaan, terwijl met honderden personen op de Meir stonden te wachten. Ook in de statie was veel volk aanwe zig. Zij waren druk in de weer en schenen over 't algemeen niet weinig tevreden naar hun vaderland terug te keeren. Elk der Congoleezen had een ijzeren koffer ontvangen, gelijk aan ditgene dat al de Belgen krijgen die naar Congo ver trekken een ijzeren telloor en dito koffie pot stukken stofeen volledig euro- pisch kostuum met lijnwaad, hoed, hals das, schoenen een flanellen kostuum een zaag, schaaf, scheermes, scheer een pijp een deurslot, nagels en vijzen een horlogie, ketting, ring en en spiegel. Elk der negers en negerinnen ontving ook drie exemplaren van zijn portret. De vrouwen kregen, bij den spiegel, juweelen, kammen, peerlen, een deken en kousen iets waar ook de mannen, zoo 't schijnt, op verlekkerd zijn. De weerde van elke baal is circa 170 fr. 't zij voor de 270 Congoleezen eene som van 45,900 fr. Daar moet men nu nog bijvoegen de talrijke geschenken, welke zij ontvingen van hooge bezoekers die naar Tervueren kwamen zoo waren er bergen sigaren en voorwerpen van allen aard, die het pak van ieder der negers aanzienlijk vergroot hebben. Ook hadden verschillige Congoleezen eenen hond uit Europa willen meenemen, maar 't werd hun niet toegelaten, daar de kapiteins der stoomschepen de honden niet willen aan boord nemén. De meeste Congoleezen toonden, zooals we hooger zegden, zich zeer gelukkig naar hun vaderland terug te keeren. Zr vonden het, op de hooge vlakte van Ter vuren te koud en te wisselvallig weer en de meeste hebben zware verkoudheden opgedaan. Op hunne aanvraag zullen de zwarte serjant Dikoma en.... Mad. Dikoma nog eenigen tijd te Brussel blijven, daar die dame geerae zou willen leeren lezen. Gedurende hun verblijf in België zijn 7 Congoleezen gestorven aan longziekten en 2 waren gedurende de reis hierheen over leden. Dr Dupont die de Congoleezen ging af- halen, vergezelt hun nu terug naar Congo, Carré evenals luitenant Lepez. pen ko De muziekoverste, M. Drise, en vijf officiers der openbare macht, die te Ter vuren van dienst waren, zullen maandag toekomende met de Eduard Bolden ver trekken. Na 3 uren lichtte de Professor Woer- mann het anker. Talrijke overheden van het Con go-bestuur, leden van het uitvoe rend comiteit der Congo-tentoonstelling, officiers en dagbladschrijvers vergezelden Professor Woermann tot aan Liefkens- hoek. Nieuwe diefstal bij de Graaf van Vlaanderen. Het persooneel van het paleis der Regenciestraat was maandag in opschudding, ten gevolge eenen dief stal, waarvan eene hofdame mevr. S., het slachtoffer is geweest. De diefstal heeft niet zulk belang als die, welke over eenige jaren werd ge pleegd, en bestaat slechts uit eenige klee- dingstukken, stoffen en juweelen, maar hij heeft daarom onder het dienstperso neel niet minder opschudding gemaakt. De dienstoverste van het paleis, aan wien mevr. S. het feit kenbaar maakte, heeft dadelijk het parket verwittigd. Er heerscht eene beweging, di6 gemak kelijk te begrijpen is. Talrijke personen zijn reeds ondervraagd, doch nog niets werd ontdekt. Noodlottige kennismaking. Een Brusseleer raakte aan de deur van eene herberg aan 't klappon met eeneu heer, streng van uiterlijk en deftig in 't zwart gekleed. Zij bezegelden hunne nieuwe kennis making met eene flesch geuzenlambic en wandelden in den avond naar de Noord statie. Op de Rogierplaats gekomen sprong de deftige zwarto heer zijn nieuwen eens klaps te lijve, ontrukte hem zijne horlogie en ketting en was in een oogwenk uit het gezicht verdwenen. De Brusseleer heeft zich moeten troos ten met zijn geval aan de policie te ver tellen. Een magere troost Aanhouding van eenen dievenkapitein. Sedert een jaar woonde in de Leopold- straat, te St-Pieters-Jette,een Hollander, met name Jan K., wiens voorkomen den policiecommissaris De Vriese weinig ver trouwen inboezemde. Hij werkte niet, ofschoon hij vrouw e,n kinderen heeft, en was voortdurend in betrekking met verdachte personen. Toen er onlangs in het kasteel van den bankier T'Horn eenen diefstal gepleegd werd en K. juist dien nacht niet thuis was geweest, kreeg de commissaris ver moedens op hem en hij bekwam van wege het parket toelating om eene huis zoeking te doen. Hij vond er eene menigte voorwerpen, afkomstig van verschillige diefstallen, onder andere twee schilderijen, gestolen bij Mevr. D., in de Melsensstraat, en hebbende eene weerde van 10,000 fr. De commissaris, zijn onderzoek voort zettende bevond dat werkelijk aan het hoofd stond van een twaalftal kerels, die niet anders dan van diefstal leven. Hunne specialiteit was velos te stelen, die dan uiteen werden genomen en door eenen hunner, met andere stukken in elkaar gezet en verkocht werden. Hij geeft zich zelfs uit voor professeur de cyclisme. Het onderzoek heeft bewezen dat K. ook de pleger is van eenen diefstal van 6000 fr. ten nadeele van eenen hotelbe diende, zekere C., met wien hij zeer be vriend scheen. De vrouw van K. is zelfs de meter van een der kinderen van C. Om dezen diefstal gemakkelijk te ple gen had hij mad. C. bij zijne eigene vrouw op den koffie genoodigd en terwijl dit be zoek plaats had, ging hij de menschen bestelen. Een persoon van Vilvoorde, die den laatsten trein had gemist, besloot den eersten morgendtrein af te wachten. Doch om niet gedurende dien tijd in de herberg te moeten zitten, ging hij op eene bank der boulevards uitrusten. Voorzichtigheidshalve nam hij zijne portefeuille uit den binnenzak van zijnen frak en stak die in den broekzak, hield de hand er raeè in en, denkende Nu zal men mij toch niet bestelen, raakte hij in slaap. Toen hij ontwaakte had hij de hand nog altijd op dezelfde plaats, maar waar de zak had gezeten, was nu een gat in de broek gesneden. Zak en portefeuille wa ren gaan vliegen. Heb ik dan zoo lang geslapen? dacht hij. En hij wilde op zijne horlogie zien. Maar ook deze was verdwenen. Zondag was M. Coupez, van Saintes, bij Hal, op jacht met zijnen schoonbroe der. De beide jagers gingen weerskanten eene haag. Eensklaps ging het geweer van M. Coupez af en M. Deraeur viel mors- neêr. Het schijnt volgens een later bericht, dat M. Demeur aan de jacht geen deel nam, maar in de weide zijner hoeve het vee en de jonge peerden in oogenschouw nam. Zijn schoonvader zou eenen haas ge schoten hebben en, daarbij het dier niet vond, wilde hij met zijn geweer het struik gewas doorzoeken. Die onvoorzichtigheid deed het schot afgaan, dat M. Demeur doodde. Het slachtoffer laat eene weduwe met twee kinderen achter.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2