Zondag 5 September 1897. 5 centiemen per nummer. S2ste Jaar 5190 Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Karakterloosheid St-Lievens-Zotten Middelbare Scholen. iVogf over eene Rechtbank te Aalst. Hij zal niet bijten! I DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuiquo suum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cv 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. Aalst, 4 September 1897. Dendergalm Hoor Dender galm afbreken is de taak die Denderbodc op zich heeft genomen. "Wanneer het tegenwoordige geuzenor- gaan beweert eerbied te hebben voor den katholieken godsdienst en terzeitdertijd bevestigt dat men, op politiek gebied, zeer goed geus en katholiek zijn kan in godsdienst, dan is dit een grove leugen. Weet ge, lezer, boe Dendergalm van weleer die kerels kenschetst die ons lieve Heer zoo 'nen vlassenbaard aandoen wil len Dat zijn volgens hem mannen zonder karakter. Lees liever het volgende uit Dender galm 14 februari 1892 Groote vrijheden worden ons door de grondwet gewaarborgd, maar voor hoe- velen blijven zij eeue doode letter 1 De geest der onbeperkte vrijheid is nog in onze zeden niet doorgedrongen. Duizenden verklaren volmondig dat de berk een winkel is en dat de pries- ters den godsdienst tot een- ellendig middel hebben verlaagd om hunne zak- ken te vullen en het volk in boeien te - knellen, en toch onderworpen die dui- zendtallen zich gewillig aan de luimen der grillige geestelijkheid on roepen bij doopen, trouwen en begraven haren n bijstand in. O, uit die karakterloosheid ice- ten de loose priesters hun voordeel te treklten Dus de liberalen die hunne kinderen laten doopen, die vóór de Kerk trouwen en kristelijk begraven willen worden zijn mannen zonder karakter, mannen die hunne overtuiging met de voeten treden. Wie bedriegt de huidige Dendergalm dus als hij bevestigt dat er vele liberalen zijn die ter kerke gaan en beter dan de katholieken hunne kristelijke plichten volbrengen? 's Morgens naar de kerk gaan en 's namiddags op de meetingen of in de herberg praatjes op de priesters en den katholieken godsdienst uitkramen en bulderen, zie daarvoor moet men geus zijn om zoo iets te kunnen. Een man van karakter, een man van overtuiging doet dat niet, is tot zulke tegenstrijdigheid onbekwaam. Een Den- dergalmer alleen is daartoe in staat. Zie ons doet het deugd te zien hoe onze huidige gemaskerden zoo ten bloede afge- zweept worden door hun orgaan van weleer. Zy verdienen die geeseling Waarom immers een masker aandoen Waarom zijne overtuiging verbergen, zijn vaandel in den zak wegmoffelen Is het niet beter het fier, vrij en vrank in de hoogte te houden Wie er op uit is zijne aanhangers en lezers te bedriegen die alleen durft niet vrij zijn gedacht zeggen, zijn programma doen kennen lijk het wezenlijk jis, die (146 7.) 11'" VERVOLG. Te leur gesteld in hunne hoop om dit ver metel en hardnekkig volk tot betere gedach ten over te halen, besloten de drie afgevaar digden, onverrichter zake, ten paleize terug te keeren. Zoodra had hen de Hertog niet vernomen, of uit hunne kommervolle houding had hij al het netelige van zijnen toestand gegist- Te paard, mijno Heeren, te paard en ter Vrijdagmarkt riep hij stuiptrekkend woedend en met gebalde vuisten. Bij S'- Joris en alle Heiligen dat volkje zal mij van naderbij eens beschouwen. Ganech het hof verwijderde zich om het bevel des Vorsten uit te voeren, terwijl, de leden van het Magistraat langs eenen anderen uitgeng heen trokken om zich ten Stadhuize te begeven. Doch verlaten wij hier eene wijl Hertog Karei, om te zien hoe het eenige uren vroeger met den terugtocht aiiiep der S'-Lievens-Zot- ten naar Gent. Te Hautem was alles gedaan zooals het Matthys Bloc zijne aanhangers had opgelegd. alleen zoekt het te verbergen wat hij in 't schild voert. Zijn dat mannen van karakter Neen, duizendmaal neen, riep Dendergalm in 1892. dat is vuige lafheid, ellendige karakterloosb eid Die geeseling is verdiend en wij wen- scben uit ganscher herte er onze Dender- galmei-s geluk meê. Het ministerie van openbaar onderwijs zal met October aanstaande een nieuw programma in voege brengen voor de middelbare scholen. Voor de voorbereidende sectie zou men, ouzes inziens, hetzelfde programma moe ten aannemen als voor de lagere scholen. De gezonde rede zegt dat de voorberei dende sectie, gezien de ouderdom der kinderen, in den grond eene lagere school is. Het middelbaar onderwijs moet de vervolging zijn van het lager onderwijs. Het is daarbij eene zaak van recht- veerdigheid. Waarom moeten de kinde ren vau de stad een voordeel hebben op de kinderen van de wijken, als men het anders kan gedaan krijgen Dat de kin keren van 6 tot 10 jaar, die de voorbe reidende «ectio uitmaken, van een halve uur ver, van de wijken, niet kunnen naar stad komen tweemaal daags zal iedereen gemakkelijk aanveerden. En nochtans zij zouden het moeten doen, willen zij onder opzicht van onder wijs gelijk opgaan van die van de stad. Als zij naar eene lagere school gegaan hebben en daar tot iu de hoogste klas ge bleven zijn, wat zal hun gebeuren als zij naar de middelbare gaan willen. In plaats van aanveerd te worden in de middel bare sectie, waartoe zij door den graad van ontwikkeling recht hebben, zal men ze in het tweede of hoogstens in het derde studiejaar van de voorbereidende sectie plaatsen. En waarom Wel omdat de programma's verschillen. Voor veel vak ken zijn zij verre boven de klas waarin men ze zet, maar voor 't een of 't ander vak zijn zij ten achter zij kennen ge woonlijk geen fransch genoeg. En zoo komt het, dat kinderen, die van de rekenkunde in de lagere school gansch de theorie van de gewone breuken en allerhande soorten van percentreke ningen geleerd hebben nu in eens terug geworpen worden tot do tiondeelige breu ken. Gelijk het is voor de rekenkunde, zoo is het voor de geschiedenis, voor de aardrijkskunde, en vooralle andere vak ken. En dat alles omdat zij wat te weinig fransch kennen. Het eerste gevolg daar van is dat de kinderen, luie leerlingen worden bij gebrek aan werk. Bovendien als de tijd van de school te verlaten ge komen is, zullen zij verre beneden den graad van geleerdheid blijven, waartoe zij zonder de gebrekkige regeling van het programma, zouden gekomen zijn. En dat men niet opwerpe dat het mid delbaar onderwijs eene bijzondere rich ting vrage in het lager onderwijs, neen. Het normaal ouderwijs staat op denzelf den trap als het middelbaar onderwijs. Een ondoordringbaar geheim bleef immer het poogen der samenzweerders begunstigen. Gansch de morgend des maandags werd be nuttigd om de wambuizen duchtig met lood te voederen, en om de deugd van hunne dag gen, dolken en stokken te beproeven. Tegen den middag trad de bedevaart iu aftocht naar Gent. Ongeveer ten getalle van duizend beliep de menigte, welke met het snoodo doel, van de bedevaart had doel gemaaktmeest allen Bchenen beraden en vermetel. Bij het naderen der stad (iets wat tegen allo vroegere gewoonte streed) kon men in hot gaun der S'-Liovens- Zotten niets onbetamelijks bespeuren, en wat de bewoners van S'-Lievknsbaan niet weinig verwonderde, er liepen bijna geene dronken- broêrs tusscheu dezen anders altijd zwijme- lenden hoop der eerzame becvaurtgangers. Zoo trokken zij de hoofdstad binnen, om vijf uren des avonds, zonder dat in 't minste iets van hunne inzichten was gebleken. Die het eerste op de Koornmarkt waren gekomen, begonnen allerlei koddige sprongen en gebaren te huichelen met geveinsde poet sen te spelen, gaven zij den achtergeblevenen den noodigen tijd en de gelegenheid om zich met hen te vervoegen, en dus het aantal der samenzweerders te vergrooten. Wanneer gansch de Zottenstoet nu bijeen 'geschaard was, maakten zij zich bereid om De stof van het ingangsexaam is het pro gramma van de lagere school. Waarom zou dit programma dan ook niet vol doende zijn voor de middelbare school Er valt hier wel te bemerken dat de middelbare scholen in evenredigheid veel meer geld kosten aan de besturen dan de lagere scholen. Het zijn wel is waar betalende scholen, maar tot hoever kan men de onkosten daarmee dekken. En aangezien zij met het geld van iedereen betaald worden moeten zij voor iedereen even toegankelijk gemaakt worden. Wij besluiten dau voor de voorberei dende sectie der middelbare scholen zou men moeten het programma der lagere school nemen. et Landbouwcomice Herzcle is nog eens de voorpost in zake van nuttige landbouwinrichtingen. Nauwelijks is het nieuw Provinciaal Reglement over de veekweeksyndicaten aan al do Cornices toegezonden of onze vrienden zijn aan 't inrichten dezer nuttige maatschappijen die onze landbouwers nieuwen iever en moed gaan inboezemen óm zich met den veekweek en veeverbetering uit don slag te/trekken. A De kweeksyndicaten behoorlijk ingericht, op elke gemeente, zullen eene ware omwenteling in den veekweek te weeg brengen. Elke gemeente zal hare jaarlijksche herziening vau het plaatselijk vee hebben, de liefhebberij zal bij groot en klein ontstaan. In de toekomst begroeten wij reeds ons her schapen Vlaamsch koeiënras, dat door uitlezen en goede zorgen veredeld en verbeterd, alom zal hoog geprezen en gezocht worden. Zijn onze kloeke Vlaam- sche en Brabantsche peerden niet langs denzelfdon weg naar den roem en de hoogste waarde gestegen. H E RZ E LE had reeds een kweeksyndicaat ingericht onder de Leden der Melkerij van Bors- beke. Op eenige jaren heeft die maat schappij veel wegs afgelegd. Nu is er spraak dit op elke Gemeente van 't Co rnice in te richten op denzelfden voet. Afzonderlijke mededeeling toe gestuurd. De dieren van lste klas, aangeduid door een vreemd jury, en volgens eone be paalde puntenschaal, zullen jaarlijks uit elke gemeente op eenen prijskamp voor de ganscho omschrijving genoodigd wor den, en in een stamboek geschreven. Staat en Provincie geven aanmoedigingen aan deze maatschappijen 't geen haar toelaat aan de beste dicrcu bewaarpre- miën te vergunnen. Deze dieren hebben ook gratis toegang tot uitgelezen on aan bevolen stieren. Deze maatschappijen beoogen enkel het verbeteren der in- landschc dieren door uitlezing der voort- teelersimmers, elkeen is thans over tuigd dat het invoeren van vreemde rassen tot veredeling, hier veel ontaarde en verbasterde dieren heeft aangebracht en hunnen tocht naar Sl-Baafs-abdij te richten. In het midden der Koornmarkt, een weinig tegenover het nog bestaande Pakhuis stond in 1454, een klein houten huisje, waarin de accijnsbedienden de toen zoo diep verwenschte belastingen op het graan ontvingen. Nauwe lijks had de stoet der beêvaartgangers dit gedeelte der markt bereikt, of Matthys Bloc, ziende dat dit houten kot zijne makkers eenig- zins in den weg stond, kwam vooruit gespron gen, en riep terwijl de menigte hem vrijen doortocht bood, uit sclirik voor don geduch- ten voorhamer, dien hij om zich heen deed slingeren 'W De relikwiekas van S'-Lieven wijkt gee- nen stap voor iemand, zelfs niet voor dit hatelijke hok Op, mannen lustig hier aan 't werk Ter neder met de accijnsen op de graanwet en dat vuile houten kot. Niot zoodra hadden dio woorden over de wijde plaats gegalmd, of men hoorde het duchtig gedruisch der hamerslagen, die het ongelukkig bureel langs allo kanten bestorm den. Matthys Bloc had met eenige kerels van zijne Boort de hand aan 't werk geslagendak, planken, vensters, op een oogenblik lag alles uit een gerukt, vernield, tot splinters ver brijzeld terwijl de accijnsbedienden, om verdere mishandelingen te ontkomen, bureel en ontvangsten hadden in den brand gelaten en het hazenpad gekozen. ons veeloer achteruit dan vooruit heeft geholpen. In kantonale prijskampen heeft meu tot hiertoe nog geen onderscheid van rassen gemaakt, 't geeu door onze wijze landmannen, met recht on rede bekuib- beld wordt. De kweeksyndicaten zullen het anders aan boord leggou. Onze oude Vlaamscbe koe, gekend om bare hoedanigheden, zal verrijzen en herleven. Pesrden verzekering. In een onlangs verschenen werkje, ge schreven door een wakkere mutualist, advokaat Em. Tibbaut, (en te verkrijgen in het Landbouwershuis, te Gent) worden de voordoden der pcerdenverzekering goed uiteengezet. De onderlinge verzeke ring in dit vak dient overal ingebracht te worden. Eene commissie is in onze Pro vincie ontstaan om dit vraagstuk ten uit voer te brengen. Do Heer versnick, do ieycrige Secretaris van 't Landbouwco mice Ilerzele, heeft do bijzonderste pun ten van deze inrichting klaar uiteenge daan voor eene talrijke vergadering van landbouwers, Zondag 223l,u Oogst, te Aygheni gehouden. De toepassing zal wel dra eenf daadzaak wordeu. Afgeveerdig- ui® elke gemeente van het Cornice zullen Jp 8,le" September, om 10 uren voormiddag vergaderen te Herzele om de bijzonderste punten van het Reglement te bespreken en te bepalen. De avond-uitgave van Le Bicn public meldde, 11. dijnsdag dat er spraak is twee nieuwe Cantonrechtbanken op te richten in 't Luiksche en zegt verder - Van eencu anderen kant, gezien bet voort- durend aangroeien der bevolking in de Cantons Hollogue en Seraing, zou, naar men zegt, 't oprichten van eene Recht- bank van eersten aanleg te Seraing aanstaande zijn. Inderderdaad, die twee - Cantons tellen elk 60,000 zielen en zij leveren in grootcn deele hare klanten - aan de boetstraffelijke kamers van Luik. Te Seraing is dit nieuws groote- lijks welkom. Wij ook zijn gelukkig dit nieuws te vernemen. Als Seraing eene Rechtbank krijgt, waarom zouden wij er geene krijgen Hot nieuw rechtsgebied in 't Luiksche zou ongeveer 120 duizend inwoners tel len, hot onze nagenoeg 150 duizend. Seraing is dichter bij Luik gelegen dau Aalst bij Dondermonde. Indien de Cantons Seraing en Hollogne aan de correctiouueelo kamers der Recht bank vau Luik een groot deel van baai- werk verschaffen, waarheid is het ook dat bet Cauton Aalst, in het rechtsgebied van Dendermonde, en de Cantons Her zele, Ninove en Geerardsbergen, iu dat van Audenaarde, het aanzienlijkste aan deel hebben in do boetstraffelijke zaken welke de Rechtbanken te onderzoeken hebben. Goed, jongens onverbeterlijk riepen Bloc en Bruueel, die met welgenoegen staar den op wat hunne eerste zege daar had to weeg gebracht, en nu vooruit Van leer getrokken en ter Vrijdagmarkt Oogenblikkelijk werd de kas van S'-Lieven weder op de schouders gehijschten het on geduldigste gedeelto der bende liep vooruit ter plaatso, welke immer in tijd van oproer en omwenteling de Gentsche volkeren tot standplaats had gediend. Vele anderen die aan de bedevaart in don zin van Bloc en Bru- neel hadden deel genomen, begonnen de voor naamste straten der stad te doorkruisen, overal schreeuwend Wbg de graanaccijn- skn Tbr helle de vrede van Gavere Dezen, met eenen standaard aan 't hoofd, dien zij deu schildknaap van S'-Lievensgenootschap uit de haudeu hadden gerukt, traden onbe schroomd in do huizen om er zich wapens aan te Bchafl'on, do vreedzame burgers tot opstand te nopen, en hen ter Vrijdagmarkt to lokken. In de schrikkelijkste bedreigingen vielen die onzinnigen uit tegen al wat maar eenig- zins in betrek stoud met den Hertog. Er werd gehuild, getierd en gezworen dat zij hun doel zouden bereiken of het alles 't onderste boven keeren. Niet veel tijds was er hun dus noodig om heel de stad in rep en roer to zetten. Al wat iets tegen het vredeverdrag van Gavere op het hart had liggen, en eeuigzins aan het Met genoegen zien wij dat de oprich ting ecner Rechtbank te Seraiug voor eerste oorzaak heeft bet groot getal cor- rectionneelo z&kon welke de Cantons Hol logne en Seraing opleveren. Wij zien er een bewijs in dat wij op de rc-cbte baan waudelen wanneer wij van mecning zijn dat eene hervorming der Bestraffings- rcchtbankeu hier te lande wenscfielijk is. Wij denken dat deze gansch onafhanke lijk zoudeu moeten zijn van de burgelijke Recbtbauken en uit ander magistraten samengesteld, en dat baar rechtsgebied min uitgebreid zou mogen zijn. Wij zijn voornemens deze denkwijze in een vak blad te ontwikkelen. Terugkomende tot ons onderwerp, uiten wij de meeuing dat do Aalstenaren liet spreekwoord indachtig de aanhouder wint,» zoudon wel doen eensgezind en met onverdroten ijver de werking te herbegiu- uen voor 't terug krijgen der Rechtbank welke 't Fransch keizerrijk hen in 1809, tegen recht on rede in, heeft ontnomen. R. D. S. Wij zullen niet bijten 1 riepen triom- phantelijk in hunne sierlijke taal de ge leerde opstellers van onzen wereldver maarden Dendergalm. Het liberalism eerbiedigt allen godsdienst, zeggen zij van onzen kant, wij opstellers, wij blijven die leuze trouw wij zullen wekelijks de Kerk afzweepen.bare dienaars bespotten, hare werbiugeu in 't belachelijke trek ken: wij zullen alzoo die groote kristenen van 7 Land van Aclst blijven... en nooit geene dogma's aanranden Welk ridderlijk gedrag I Ongelukkiglijk lijk nooit mensch onzij dig is, zoo ook daalt de balans langs den kant van 't grootste gewicht. Voor den mensch is dit zijne natuur. Die fameuze onzijdige mannen van Dendergalm hebben het volgende geschre ven. Schooner bewijs, na degenen reeds gegeven, kunnen wij niet hebben. Heeft God soms zijne wraak niet uit- gewerkt op onscbuldigen, wat «ene ou- vergeeflijke onrechtveerdigheid zou zijn Het was hem (sic, met eene kleine letter Bebel doet dat ook nog- lans zoo gemakkelijk die schrikkelijke straf van de onschuldige 'slachtoffers af te weren. Hij wist op voorhand, dat de rampen zouden plaatsgrijpen welnu hij (sic) had dio personen maar eene lichte oupasselijkhoid over te zenden, een zweerke op hunne voeten doen le voorschijn komen of hunne eksteroogen zeer sterk te dóeu steken, om ze te be- letten zich dien dag naar do statie te n begeven. Eu bij (sic) heeft dit zoo ge- - makkelijk middel niet gebruikt; hij (sic) zag zc liever onder zijne oogen in stuk- ken rijden. Brrr. Wat wreedaard - (6 35 299 30 8 91). IJselijke godslasterende taal. Mei Gods almacht eu voorzienigheid wordt er den spot gedreven en ten lange laatste wordt dc algoedo God als eenen wreedaard uitgescholden pijnlijk is het ons zulke ijselijkheden to mootcn ontgraven en in ons blad neer schrijven maar voor ons is het eene on verbiddelijke plicht de maskers af te rukken, Dendergalm wilt ons volk bedriegen; hij wil zich doen doorgaan als een vrij heidslievend man, die verdraagzaam voor iedereen, zich bepaalt op politiek en huishoudkundig gebied en zich nooit met den godsdienst bezig houdt. Dat is met opzet gelogon. Dat is eene eenvoudige maskarade. Hoe zal hij, na bovenstaaud uittreksel uit een zijuers nummers, nog durven staande houden dat hij de dogmas niet aanraakt indien bij niet tot alles is be kwaam I Hij heeft er eone taal gevoerd, lijk mon er alleen te hooreu krijgt in enge stegen. Waartoe dienen dieijselijke godslas teringen Gij gelooft in God niet, Den dergalm: is dat eene rede zoo iets neer te schrijven waarin Hij bespot en gelas terd wordt Gij zoekt uwe godontken- nende overtuiging door anderen to doen doelen. Gij verborgt uwe inzichten achter een masker, maar ora tot uw doel to ko men zijn u alle middelen goed. Dat heeten wij eene lafhertigheid. Volgens Dendergalmeerbiedigt het liberalism den godsdienst. Slaan wij an dere gcuzcnbladcn uit Brussel, Gent, Luik, cuz. open zoo vinden wij, bijna op elke bladzijde atheïstische verklaringen. Volgens hen, is het liberalism niets an ders dau oorlog aau de Kerk, oorlog aan deu godsdienst. Het liberalism is de vrij denkerij of het is niets, schreef het Jour- nal de Gand. Wie moeten wij gelooven Is het een weekblad dat op 50 num mers uit belang en winkelzaken deukt een masker te moeten aantrekken om in de katholieke stad Aalst eenige eenvou dige burgers to bedriegen of te wel groote dagbladen die vrij en vrank bun gedacht zeggen, hunne ineening uiten en hunne overtuigiug verdedigen Wie zal men als deu tolk mogen aanzien van het geuzendom Wij zouden ons be spottelijk maken zulke vraag op eene erusligo wijze te willen beantwoorden. Wij kennen do redens welke de richtiug vau Dendcrgalms gedrag bepalen eu wij weten dus dat bij met opzet zijne lozers voor den aap moet houden met hun zorg vuldig zijuo inborst te verborgen. Na bovcustaaudo uittreksels kan er van de oprechtheid eener overtuiging bij onze tegenstrevers goen spraak meorzijn Portret. Wie een portret verlangt van den E. H. Ponnet, Bestierder van onzen Kath. Werkmanskring, kan zich wenden tol den heer Hendrik Van de Velde, hulpschrijver van den Kring, of 5 ten bureelde van Dcnderbode. Prijs i fr. 2,00. heroveren hield der oude voorrechten en vrij heden, en zich thans gestemd vond om eenen dolk te zwaaien en in de wijde lucht te tieren, dit alles snelde ü'-Lievenszottebende te ge- moct, of liet niet na haar onversaagd te vol gen. Weldra woelde er eene onafzienbare me nigte over de Vrijdagmarkt. In het midden der plaats rustte de relikwiekas, rondom welke zich werklieden van elke neering In slagorde hadden geschaard. Bloc, Brunecl en Oosterlinc voerden het bevel over dit zoo schielijk bijeengeraapte leger het was waar lijk treffend om zien hoe dit breede plein, waar zoo dikwerf menige burgertwist 't bloed des volks had doen vlieten, zich ijlings van alle slach van ambachtslieden had vol getoo- verd. Op de gelaatstrekken dier ruwe menigte las men dat zij het opzet gingen wagen, alleen om limine verdorvens driften den teugel on gestraft te vieren. In al die gebaren van wilde kracht, lag er iets vreeselijks, dat slechts den Stoute van Bourgondië gegeven was te tarten. En inderdaad die Vorst was met eene kracht van wil begaafd die zich immer in het barnen des gevaars dermate verstaalde, dat geen hinderpaal voor hem meer stand kon honden. Ook, in weerwil van wat Mijnheer Van Grut- huse hem over den toestand der gemoederen gezegd had, liet hij niet na zich aanstonds naar de Vrijdagmarkt te begeven. I a I' Op dien tocht was de Hertog vergezeld van de voornaamste ridders zijns hofs en van oene wacht boogschutters,die met gespannen hoge, gereed om tc schieten, rond hnuneu meester draafden. Iets verschrikkelijks lag er toen op het gelaat des Hertogen. Verachtend en met vonkclonde oogen zag hij die muitende me nigte aan, door welke hij zich metinoeite eenen doortocht baande. In allerlei ongedul dige gebaren liet hij zich uit, deels tegen de zijnen, deels tegen den draver, die hem door de opeen gepakte scharen niet naar genoegen voerde. De menigte, daar zij thans in het besef haror macht den moed vond om onge deerd haren meester te kwellen en tegen te werken, verre van voor den Hertog uiteen te gaan, sloot zich altijd dichter rond hem toe, als haddc zij hom in handen willen hou den als een borg voor wat hij en de zijnen zoo al vijandelijks tegen haar hadden bestaan Immer bewoog zich do menigte in eene hache lijke stilte het schreeuwen had opgehouden: slechts hoorde men nog, hier en elders, tus- schen de groepen ettelijke stemmen, het be dreigend sluit aan uwe GELEDEREN aanhef fen. Het werd den Hertog onmogelijk door don volksdrom heen te dringen. Woedend van ongeduld, terwijl hij de burgers wegstiet, die naast zijne zijde stonden, riep hij met ont roerde stemme (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1