Donderdag 9 September 1897. 5 centiemen per nummer. Jaar 3191 LANDVUURMIIP Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Naar 't leven geschilderd Belgische Werkliedenpartij. Brusselsche zeden en beschaving. De Belgische Volkshond Vlaamsche christeneVolkspartij. Wat doen de Witte Zusters in Opper-Congo Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique 8uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cv 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac.coord. Niet opgenomen handschriften worden i:iet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 8 September 1897. Reeds dikwerf hebben wij doen uit- sehynen wie en wat de .socialistische hoofdmannen zijn, wat hun doel is en welke middelen zij aanwenden om langs den rug der gefopte werklieden naar om hoog te klauteren. Veleu onzer geachte lezers zullen wel licht gezegd hebben Denderbode over drijft als hij over de socialisten schrijft Denderbode is de politieke tegenstrever der socialisten en gemeenelijk maken de tegenstrevers zich van weêrskanten nog zwarter da-i ze wezenlijk zijn. Denderbode wordt dus door zekere lezers verdacht alhoewel hij altijd de waarheid, de volle waarheid, eerbiedigde wanneer er spraak was van de socialis tische leiders en hetgene zy in 't schild voeren. Het zal dus best zijn de socialistische partij en hare leiders naar 't leven te faten schilderen door oenen socialist en die zal men toch kunnen vertrouwen. Het penceel willen wij dus in de hand geven van een Luiksche socialist,opsteller van een manifest in do wereld gezonden door eene fractie der rooden,die de dwing- landij der leiders beu zijn en zich hebben afgescheurd Ziehier de vertaling van bedoeld mani fest Gezellen I Met spijt bestatigeu wij dat, sedert veel te langs reeds, de werkliedenpartij van Luik in gevaar is. Wij aanzien als een edele plicht uwe aandacht te roepen op de misbruiken en de onrechtvaar digheden welke dagelijks gepleegd worden, door hen zelf die aan het hoofd der Werkliedenpartij zijn en wien gij uw vertrouwen schenkt, door hen te benoe men tot de"ambten die zij heden be- kleedon. Die weinig gewetensvolle citoyens had den, wanneer zij die ambten betrachtten, geen ander doel dan zich op het voor plan te stellen, om later uwe stemmen te ontrukken, en tot hooge postjes te geraken. Wat zij in de partij deden waren slechts schurkenstreken en zij ma ken misbruik van het vertrouwen waar mede gij hen hebt vereerd, door het algemeen belang der werklieden nan imnnfl persoonlijke belangen te slachtofferen. Zij stellen zich dan als rechter, dan als belanghebbende aan, stapelen de postjes op er zijn er die er vijf of zes bekleeden, werpen do verstandige leden aan de deur, omdat deze best in staat zijn hunne eerloosheden aan 't licht te brengen. Wetens en willens overtreden zy aldus de grondregelen der Werkliedenpartij, welke alle opstapeling van ambten verbieden. En dan de bijdragen die de werkman betaalt, tot wat dienen ze, tenzij om diegenen te betalen welke de amb ten bekleeden en ophoopen Aldus verschaffen deze laatsten zich kleine ren ten, ten nadcclc van hen wier belangen zij moeten verdedigen, doch welke zij zich niet aantrekkeu, want de ikzucht versmacht in hen de stem des ge wetens. Men kome niet beworen dat die bij dragen voor de werkstakingen worden gebruiktdit ware eene eerlooze leugen te voegen bij veel andere, vermits alle werkstakingen door de ingerichte onder linge solidariteit kunnen gewonnen wor den. Het is droevig te moeten bestatigen dat de arbeider heden ongelukkiger is dan over veertien jaar dit komt omdat de Werkliedenpartij zich heeft laten lei den door die valsche broeders. Steeds werd de staathuishoudkundige, de economische kwestie aan de poli tieke vraagpunten geslachtofferd. Zou men ééne werkstaking kun nen aanhalen, die waarlijk door de werklieden werd gewonnen Wij zeggen neen Geene enkele, en we zullen meer zeggen Er zijn er zelfs die mis lukten omdat de leiders der Werlieden- partij eenen schandigen koop hadden Schande over hen welke die lafheid beginnen I Het is alleenlijk om niet langer van het vertrouwen der werklieden te laten misbruik maken en om hun een veel erger gevaar dan dit der burgerij zelve te sparen, dat eene nieuwe Fede ratie weldra zal gesticht worden.... Ziedaar Men moet de leiders waarlijk in den grond kennen om ze zoo meesterlijk naar 't leven te kunuen schilderen. 't Is al baatzucht, ikzucht en genietin gen die de klok slaagt bij die roode leiders. En zeggen dat er zoovele werklieden, ware dompelaars, zijn die zich door die fijnaards laten om den tuin leiden 1 Nu, zal men het wellicht beter geloo- ven, waut 't is Denderbode niet die het penseel in de hand heeft gehad 1... Edison verlangde ceii3 eene proef te nemen hoe soel een telegram rond de wereld gezonden kon worden. Het be richt werd afgezonden, het kwam terug en werd in den heer Edison's handen ge steld, juist in vijftig minuten, terwijl hij en zijne vrienden nog aan tafel zaten. wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 62* vervolg. Wat hebt gij met hen van noode zegde zij. Zij hebben ons slecht gediend, niet waar Maar wij kunnen ze nu toch niet aau hun lot overlaten, bracht ik in het midden. Wij zijn met ons dertigen en de overige vrouwen zullen ook wel behulpzaam willen zijn, zegde zij. Sluit de matrozen, die overge bleven zijn op en zeil met het schip weg. Neen, antwoordde ik. Gij wilt ook nooit doen wat ik u vraag. Ik greep haar bij den arm en zegde Als de matrozen u hooren, zullen zij u verdrinken Wy zagen elkander aan, en al spoedig ver liet zij mij. En schuilt de ziel van eene zeeroofeter in haar, zegde Kate, toen wij haar achterna keken. Zij heeft er wel iets van, zegde ik. Zij is op u verliefd, zegde Kate, zij zou u uit jaloezie dooden, als gij haar uitdaagdet. Ik hield het eiland steeds in het oog. De plantengroei was er weelderig, en toen de In een geuzenblad; van Brussel lezen wij het volgende Men meldt Jat ervoor 1896 niet min dan 36,329 processeq-verbaal werden op gemaakt te Brussel alleen en er 9,493 veroordeelingen werden uitgesproken door de rechtbank van enkele politie. - Welnu, wij noemen dat eenvoudig weg schaudalig. Zoowat 36,000 overtre dingen op eene bevolking vau 190,000 zielen, bewijst ten overvloede dat er in de hoofdstad iets uit don haak is. Het valt niet te ontkennen dat de Brusselsche werkersbevolking weinig eer bied koestert voor de overheid en de be staande politiereglementen. Het is maar wanneer men in den vreemde reist dat men goed kan oordee- len, welk overgroot verschil er bestaat tusschen onze beschaving en bij voorbeeld deze der Scandinaafsohe bevolking. Wij kunnen dit anders niet beschrijven dan aan het onderwijs. Het Brusselsch pnderwijzend perso neel diende er zich mèer op toe te leggen den ruwen kant onzér werkersbevolking te beschaven, haar meer eerbied in to boezemen voor de overheid. De geachte heer schepen Lepage, die reeds menige goede wijziging invoerde, dient vooral dit belangrijke punt niet uit het oog te verliezen dat is: de zedelijke opvoedingwant wij mogen hier stoutweg drukken dat er te Brussel eene bevolking woont die niets eerbiedigtja tot schande strekt der geheele maatschappij Laat ons dat onthouden, lezers. Do geuzen hebben aan de katholieken den schooloorlog aangedaan, zo wilden geen catechismus in de scholen, goen kruis beeld meer, geen godsdienstig onderwijs hoegenaamd Nu plukken ze de vruchten daarvan en ze moeten bekennen, met spijt iu hun hart, dat ze eene bevolking opgekweekt hebben die «niets eerbiedigt en tot schande strekt van de maatschappij. Dat hebben de katholieken, dat hebben de Bisschoppen tijdens den schoolstrijd honderdmaal voorzegd. Neen het onderwijs alleen is niet ge noeg, 't is niet genoeg van aan een kind wat bloote wetenschap te leereu die wel tot zijn verstand spreekt maar niet tot zijn hart. Het kind heeft eene ziel die ook moet ontwikkeld worden daar binnen in die ziel leven er driften die moeten be streden worden, en zonder godsdienst en 't goed voorbeeld van de meesters en de ouders, is 't onderwijs zoo dikwijls om niet te zeggen altijd schadelijk Welja, 't is de zedelijke opvoeding die in de scholen van Brussel en elders waar boot van Brigstock een lommerrijke kreek was ingevaren, zag ik niets meer van de man nen. Ik meende op'het eiland te hooren schie- hetgeen best mogelijk was, daar de mannen vuurwapens meegenomen hadden. Omstreeks zeven uren stond ik op het dek en zag do boot terugkomen. De eerste die aan boord stapte was Brigstock. Juffrouw Cobes snelde naar hem toe en zij stonden eenigc oogeublikken met elkander te spreken. Eindelijk kwam hij naar mij toe. Welnu, zegde ik. Het is een schoon eiland, kapitein. Zou het voor u passen Dat gelooven wij wel. Gelooven Wij zijn het er allen over eens, dat het geschikt voor ons is, zegde hij. Maar voordat wij een besluit nemen, moeten onze aanstaan den het bezichtigen. Dat is niet meer dan billijk. Nu beschreef hij het eiland, maar zijne beschrijving was niet veel uitvoeriger dan dan die van Buil. Hij zegde dat er eene ge schikte plaats was waar het schip kon aan leggen, terwijl zij er uit haalden wat zij noo- dig hadden. Daaraan wil ik mij niet blootstellen zegde ik. Wij konden in de nabijheid van het eiland wel eens aau den grond raken. Wij ze den godsdienst verbannen hebben, het is de zedelijke opvoeding die ontbreekt Eu wij geven aan de overweging van de liberalen van Brussel en elders de vol gende woorden van Paus Leo XIII; ze zijn getrokken uit den omzendbrief dien hij onlangs zond aan de Bisschoppen van Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, tor gelegenheid van de 300° verjaring vau den gelukzaligen Canisius. Waar de godsdienst vervalscht is of ontbreekt geeft men eene' geheel gevaar lijke opvoedingHet onderwijs zóó schikken dat de godsdienst or door ver waarloosd wordt, dat is in de ziel van do jeugd de kiemen dooden van 't schoone en eerlijke, en verre van verdedigers van 't vaderland te bereiden, kweekt men eene pest en eene plaag voor liet mcnschdom. zullen het echter zoo dicht naderen als de voorzichtigheid het toelaat. Welnu, zegde hij, wij zullen daarover wel geen onaangenaamheden krijgen. Ik begaf mij naar de verschansing, om te zien wat de mannen in de boot uitvoerden, en bemerkte, dat zij eene hoeveelheid kokos noten en bananen aan de vrouwen gaven. Ik merkte, dat het alleen in de bedoeling laf, dat de aanstaanden zich zouden vergas- en verzocht om eenige noten, om daarop ook anderen to trakteerou. Toen beval ik, daar de duisternis inviel, dat de boot zou op gehaald worden, waarop mijn scheepsvolk van meisjes de vereischte maneuvers deed. Er was niets anders te doen dan te zorgen dat het schip ongeveer op de hoogte van het eiland bleef. Gelukkig gaf de maan een vol. doend licht, zoodat dit niet zoo heel moeilijk was. Dien geheelen nacht bleef ik op. De vrouwen bleven tot elf uren op het dek cn enkelen van de aanstaanden waren met de matrozen in gesprek. Bij het aanbreken van den dageraad waren wij nog op de hoogte van het eiland en al spoedig kwam er op het schip leven en bewe ging. Het was even prachtig weêr als den vorigen dag, maar de wind was een weinig zwakker. Al spoedig werd de barkas schoon gemaakt en te water gelaten. en de Op Zondag 19 Sept. aanst., om 2 uren 's namiddags, zullen de afgeveerdigden vau den Belgischen Volksboud, in het Werkmanshuis Concordia te Brussel, Locquenghienstraat, eene belangrijke zit ting houdou ten einde een besluit te nemen van het allergrootste gewicht be trekkelijk de Vlaamsche christene volks partij Aau 't dagorde staat een voorstel als volgt 1° Aan de bij den Belgischen Volks- - bond aangesloten maatschappijen en personen wordt eene maand tijd ge- gund te kiezen tusschen den Belgischen Volksbond en de federatie met name Vlaamsche christene volkspartij. Wij zullen zondag aanst. do beweeg reden meêdeelen. Doen wij bemerken dat al do catb. dag bladen des lauds de handelwijze van den Belgischen Volksbond goedkeuren. Onder dien titel vinden wij in 't Maan- delijnsch verslag der Afrikaansche Mis siën het volgende belangwekkend opstel In 't begin. De eerste dagen lokten de Zusters, na tuurlijk, de nieuwsgierigheid van allen uit. Van wijd en zijd kwam men toege- loopen om die Witte moeders - te zien, die uit Europa kwamen. Men had schier niet genoeg aan beide oogen om dit gansch nieuwe schouwspel te bewonderen. Het eerste werk der Zuster was, nood zakelijk, wasschen en strijken. En toen de negers dit zagen, stonden zij stom van verbazing. Wasschen en naaien toch is werk voor do mannen, nooit houdt eene vrouw zich daarmeè bezig: zij weeft stof fen, stampt maniocmeel, werkt op het land en... rookt hare pijp.Maar wasschen cn plassen, o neen, dat niet I I Het naaimachien, dat wij meegebracht S hebbenzoo schrijft een zuster brengt a alle tongen in beweging. Van heinde en verre komt men dit wonder werktuig be wonderen. De vrouw van eenen groote der streek vroeg of God dat geschapen had Langzamerhand is men er aan gewend geworden de Zusters te zien wasscbeu en naaien; vrouwen van dorpshoofden vroe gen zelf ook to mogen leereu, wat haar volgeerne toegestaan word. Vrijgekochte weesjes. Eenigen tijd na hunne aankomst, had- de Zusters zich bezig te houden met 80 weesmeisjes. Dit cijfer stoeg welhaast tot 158. Talrijke dier ongelukkige kinderen lieten door hun ellendig uiterlijk, hun lydend gesteld genoegzaam vermoeden, dat zij welhaast naar eene andere en be tere wereld zouden verhuizen. Vele dezer brachten, bij hun verscheiden, de zusters k oen zoeten troost. Wij geven hier een paar bijzonderhe den tot stichting der liefdadige zielen, die de rampzalige meisjes afkoopen, en wier naam door de arme kinderen gedra gen werd. De kleine Msika kwam op zekeren mor gen aan hare moeder zoggen, dat zij ziek was. 's Avonds was de toestand van het meisje in zooverre verergerd, dat er geene hoop op redding meer bestond. Een mis sionaris doopte de kleine lijderes onder den naam van Marie, en het kind was zoo blijde, dat het maar gedurig uitriep O, straks mag ik sterven Ik ga naar den hemel Een ander meisje, ook Marie genaamd, kreeg dezelfde ziekte. Na het H. Oliesel ontvaugen te hebben, bad en smeekte zij, dat men haar naar de kapel zou dragen, om hare Eerste Communie te doen. Men stemde in haar verlangen toe. Al de christenen woonden diepbewogen die tref fende plechtihcid bij. School en bewaarschool. Vier maanden na hunne aankomst te Boudewijnstad, openden de Zusters eene school en eene bewaarschool, 84 meisjes en 16 jongentjes kwamen er dadelijk heen om te leeren lezen eene maand later konden velen heel wel met de letters over de baan. In de bewaarschool is er geen gebrek aan kleine kindertjes, die, men begrijpt het nog al wat last en moeito geven. Op Passiezondag hadden de Zusters het geluk vele hunner beschermelingen voor de eerste maal tot do Tafel des Hee- ren te zien naderen. Er waren er verscheidene die aan land zou den gaan en dus was de grootste boot noodig. Brigstock sprak een geruimen tijd met mij. Hij vertelde mij, dat er geen teekenen van leven op het eiland waren. Zij hadden het nauwkeurig onderzocht en niets ontdekt, waaruit zou kunuen blijken, dat het ooit be woond was geweest. Hij vroeg, of het, als hij liet in naam van Victoria in bezit nam, aan Engeland of aan hem en de zijnen als kolo nisten zou toebehooren. Ik antwoordde, dat als hij eene kolonie op het eiland vestigde, Eugeluud het hem niet zoo licht zou ontnemen. Als de kolonie bloei de, dan konden zij zich eene engelsche bezit ting noemen, en dan zou Engeland hulp zen den, om hen in staat te stellen hunne vijan den te bevechten, indien zij door dezen aan gevallen worden. Wij hebben geen hulp noodig, zegde hij, want wij hobbeu geen plan om te vechten. Wie zal ons aanvallen Er bestaan enkele gebruiken bij het in bezitnemeu van land. Welke zijn die De engelsche vlag op te steken en te zeggen Ik neem dit land in bezit in naam der koningin, en dan een drietal hoera's aan te heffen. Maar onderstel eens dat het reeds door de Franschen in bezit genomen is Dan zullen zij misschien eene poging doen, om u er van te verdrijven dan beroept gij u op Engeland gij wordt het onderwerp van lange diplomatieke onderhandelingen en geeft misschien aanleiding tot eenen oorlog, en dan gaat de naam Brigstock in de overle vering over niet alleen als van een vader der Zuidzec-eilnnden, maar ook als van een schep per hunner geschiedenis. Hij hoorde dit alles glimlachende aan cn na eene poos naar het eiland gezien te hebben, begaf hij zich naar do verschansing om te zien of zij al met de barkas klaar waren. Eerst omtrent tien uren vertrok de barkas. Er zaten daarin elf mannen en al de gekozene aanstaanden. Bull en Jackson waren op het schip gebleven. Terwijl de boot zich van het schip verwij derde, zag ik Alice Perry met een viertal andere meisjes in een druk gesprek gewik keld. Allen waren in manskieeren op het dek. Alice kwam met een ander meisje naar mij toe en verzocht mij de reis voort te zetten. Ik wees naar de barkas en zegde En deze menschen achterlaten Ja riep Alice hartstochtelijk uit. Wij kunnen wel een paar dagen wach ten, zegde ik. Haar gezicht betrok en zy riep uit (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1