Een en ander. Allerhande Nieuws. Christen huwelijken. De inrichting van christen huishoudens j is zeker eene hoofdzaak in Midden-Afrika. In 't midden van juni, komt een jongen van 17 jaar uit Mpala bij de Zusters. Wat wenscht gij van ons vragen deze. Ik wensch hier een vrouw te vinden. En welke Kent gij een onzer meisjes Ik ken en verlang Sikudyna. Sikudyna wordt geroepen, maar niet zoohaast heeft zij den jongeling gezien, of zij keert hem den rug toe. De zusters ver zoeken haar een antwoord te geven; zij weigert en bewijst door teekcns dat de partij haar niet aanstaat. Maar de Zusters kennen reeds de zoudcrlinge gewoonten des lands, en dringen nogmaals op een antwoord aan. Eindelijk laat zij zich ge zeggen, en verklaart dat zij met den jon geling in het huwelijksbootje wil treden. Onze lezers moeten weten dat, hoe meer een meisje voor iemand genegen, hoe minder zij dit mag laten blijken. Eenige dagen later, worden vier huwe lijken in de kapel der Zusters ingezegend. Als huwelijksgift, kregen de meisjes van hunne pleegmoeders vier stukken stof, vier pesa's, een handvol peerlen, een mat en een aarden pot. De kinderen droegen al die voorwerpen naar de huizen der echtelingen: zelve toch mag de nieuwgehuwde niets naar hare woning brengen.De meisjes die niets mochten wegdragen er waren toch te weinig voorwerpen om elk iets te dragen te geven gingen naar het bosch een busseltjc hout rapen, en brachten dit al juichend en zingend naar de jeugdige paren. Bij de zieken. Ook hebben de goede Zusters een groot getal zieken de verzorgen. Die naar hun huis niet komen kunnen, 'gaan zij zelve vinden en venflegen hen zou liefderijk mogelijk. Uit het voorgaande kan men opmaken wat al werk de Zuster van Afrika te ver vullen heeft, en wat al edelmoedigheid in haar hart besloten ligt. Wie zal niet geerne hare taak verlich ten en vruchtbaar maken door milde al- moezen M. Verhaegen en het vrijwilli gersleger. De achtbare Voorzitter van den Belgischen Volksbond zendt naar La Patrio, een brief, waarin bij op zijne rodevoering van Rousselare terugkomt. Volgens hem, is de invoering van een vrijwilligersleger, in eene niet verwijderde toekomst, niet zoo onmogelijk als wel wordt voorgegeven. De Volksbond is en blijft die hervor ming genegen, verklaart M. Verhaegen. 't Is met genoegen dat we deze verkla ring aanstippen. De Patriate spreekt ook in dien zin. Dit alles bewijst dat het zoo rechtveer - dige democratisch stelsel van het vrij willigersleger vau dag tot dag veld wint. Mochte het, in ons onzijdig land, wel dra eene wezenlijkheid zijn De roode chef Anseele. Aan gaande de huwelijksreis van meester Anseele worden er door de dagbladen stichtende bijzonderheden meégedeeld. 't Schijnt dat hij zich zoo goed in Zwit serland vermaakt heeft, dat hij besloot zijn speelreisje te verlengen en een toer tje te maken in Italië. Anseele leeft met zijn vrouwtje op groo- ten voet, juist als een capitalist die een wagentje met stukken van 20 franks ach ter zijne hielen kan laten rollen. De beste gasthoven zijn maar nauwe lijks goed genoeg voor hem en zijn vrouwtje OndertusscheD moeten zijne slaven van Vooruit vlug blijven werken om den han del te doen draaien.Maar hij zal hen later dan ook, als huweiijkskoekje, eens ver halen wat wonderen hij al gezien en hoe lekker hij gesmuld en gedronken heeft... 't Zal een troostje zijn La Paix, een blad gesticht door wijlen den heer Coomans, houdt op tc verschij nen. De prijzen van het tarwe en van het brood oudergaan sedert eenige we ken eene zekere verbooging. In Rusland zal de graanopbrengst ernstig te kort konten voor de voeding der bevolking. Zelfs in de vruchtbaarste gronden laat de oogst veel te weuscheu. Overigens in ge wone tijden, kunnen, volgens het orgaan van het Russisch Gouvernement, slechts 16 per honderd der Russische boeren tarwe verkoopen, 32 per honderd brengen genoeg op voor hun eigen gebruikende 52 per bonderd overblijvende moeten tarwe koopen. Die cijfers geven een ge dacht van bet gevaar dat er, in Rusland, voor hongersnood dreigt, zoodra de oogst ontoereikend wordt. In Indië, maakt de graanoogst den toestand bedenkcuswaar- dig. In Europa is de opbrengst beneden eene goede gemiddelde. Amerika alleen is in staat van uiitevoeren, maar de spe culatie wordt aldaar bard gedreven, zoo dat deze ook medewerkt om de prijzen naar omhoog te doen gaan. In Franki ijk, waar do tarwe aan een inkomrecht van 8 fr. per0/,, kilos onder worpen is, wordt door de socialistische partij geijverd om dit recht geheel of ge deeltelijk tc doen heffen. De Minister van landbouw heeft verklaard dat er vooralsnog daarvan geen kwestie kon zijn. Bijzondere wagons. Doet gij toc-ii wat Do Vooruit van Gent valt j hevig tegen M. Vandenpeereboom uit, j omdat hij aan zekere treins van 's mor- gens en 's avonds, bijzondere waggons j heeft ingericht voor dezen die een werk- mansabonnement hebbeu en naar hun werk gaan of ervan weêrkperen. Dat is, zegt Vooruit met de werkmen- scheu den zot houden en ze eene andere plaats geven bij een ander. Mis 1 De werkman die op de gewone manier reist, pakt zijn kaartje gelijk Jan en alleman, en zet hem bij de reizigers effen op al waar 't hem belieft. Dat is zoo klaar als pompwater. Maar voor de werkmenscben die een abonnement van werkman hebben, 't is te zeggen, die nu bijna voor niet reizen, dat is geheel wat anders. Die ineuschon vertrekken of komen weèr in gebeele koo pen zij zijn geladen met schuppen en spaden of ander alem zij hebben na 't lastig werk van de weke, al goern coue ferme pijp te rooken. Ebwel, in die om standigheden, dat is op do gewone wijze niet reizen, en daarvoor heeft de minister ook, ten gerieve van die lieden, voor bij zondere waggons gezorgd. Maar weet ge wat, laadde de minister zulks niet gedaan, Vooruit zou ook gere- klameerd hebben, 't Zou toen geweest ziju, dat de minister een lompe vlegel was, dat bij voor de reizigers van 3de klas niet zorgdedat hij vrouwen en zelfs kinderen, verplichtte te middou de schup pen en spaden te zitten, en in den rook gelijk oenen sraeulendeu brand. Maar nu, M. Vandcupeercboom weet tamelijk wel wat bij doet, en hij zal het voor Vooruit noch doen noch laten. Hij weet wel dat hij in de roö gratie niet staat. i De IJking. Van verschillende kanten komen er wederom klachten over de willekeurige, hatelijke en zelfs som tijds verdachte handelwijze van sommige ijkers, die zonder reden of zelfs zonder eenig fatsoenlijk voorwendsel, maten, schalen, enz afkeuren cn door andere doen vervangen, vast besloten die nieuwe den naasten keer wederom af te keuren. Dat doet de fabrikanten leven, maar legt de handelaars en winkeliers nuttelooze onkosten op, die voor meer dan een zelfs geheele sommekens bedragen. In den laatsten zittijd der Kamers heb ben de heereu Liebaert enDeSadeleer bet gouvernement daaroverondervraagd. De minister heeft beloofd dat ijkers in de toekomst met omzichtigheid en gematig- heid zouden te werk gaan en dat, in af wachting dat de nieuwe wet in voege komt, de inwoners geene knevelarijen meer zouden aangedaan worden. Maar de ministers wikken en de ijkers beschikken. Daarom is het dat M. De Sadeleer ge vraagd heeft dat alle nazicht van maten en gewichton zou uitgesteld worden tot na het stemmen der nieuwe wet. Dat is het cenigste middel om den willekeur der ijkersin te toornen en nuttelooze on kosten te vermijden. Voor 't oordje. De socialistische bakkerij te Brussel heeft den prijs van 't brood opgeslagen terwijl de liberalen en katholieken den prijs onveranderd lieten. Andere socialistische bakkerijen, die nogtkans duizenden zakken bloem in ma gazijn of in koop hebben tegen de prijzen van voor den opslag, hebben toch den prijs van 't brood opgeslagen. Maar ook boe meer winst, hoe meer oordjes ook zekere chefs in 't giletzaks- ken kunnen wegmoffelen. Fransclimans. Het enkwest door 't ministerie geopend ten einde 't getal landbouwwerklieden te kennen die jaar lijks naar Frankrijk gaan arbeiden be loopt voor gansch t Land tot 49 duizend waarvan 1/4 ten minste geen kiesrecht bezitten.'t Grootste getal vertrekt einde Mei cn begin Juni. Tuberculose onder de varkens. De Regeering heeft een besluit genomen, waarbij voortaan eene vergoeding op de Staatsfondsen zal worden toegestaan in geval van verbeurdverklaring, uit hoofde van tuberculose, vau varkens voor de beenhouwerij geslacht. De vergoeding is bepaald op dc helft van de waarde van het vloescb en don kop. De eigenaars vau varkens die, voor tuberculose, afgekeurd werden sedert 1 April kunnen, per dier, eene vergoeding var» 40 fr. bekomen, mits aan den veeartsexpert een bewijs schrift der verbeurdverklaring te vragen en hetzelve oumiddellijk tot don Minister van Landbouw te sturen. Van deze for maliteit kan worden afgezieu, indien de expert dit bewijs zelf tot het middenbe stuur van den landbouw richt, waartoe hij overigens, door den Minister, zal wor den aanzocht. Buikspreken. Buikspreken is een zeer ou ie kunstmen heeft o. a. zeer goede huiksprekers aaugetroffon bij de Eskimos. Tegenwoordig heeft inzonder heid Oost-Indiö zeer knappe buikspre kers; in Europa hebben vooral Franscben en Eugelschen zich iu die kunst ouder scheiden, o. a. Fits James en Olivier. Van laatstgenoemde wordt het volgende verhaald. Op een wandeling in den omtrek van Parijs ontmoette hy een boer, die een wagenvracht hooi naar de stad bracht. Olivier loopt naast den wagen on knoopt met den man een gesprek aan, toen plot seling uit het hooi een kinderstem om hulp en bevrijding roept. De verschrikte boer werpt terstond het hooi van den wa gen af, maar nauwelijks is de wagen bijna leeg of uit het afgeladen hooi klinkt de zelfde klagende s.em. Nu onderzoekt do boer zorgvuldig, vindt natuurlijk niets en staat radeloos, omdat hij niet durft wagen het hooi weer op te laden. Op aanraden van Olivier beslui; hij daar toch eindelijk toe; maar uauweljks is het hooi weer op den wagen, of plotseling roept de nu niet meer klagende stem, onder het wegloopen en op al verder en verder afstand, den hoer dank voor de bevrijding toe. Beroemde buiksprekers, die van hun kuust een kostwinning maakten en op hunne reizen voorstellingen geven, waar in zij gewoue gesprekken met schijnbaar verwijderde en dan nader komende per sonen of, omgekeerd, met zich verwijde rende personen hielden, hebben dikwijls zeer aardige tooneelen teweeg gebracht. Een zekere Comité heelt zich door zijn kuust uit oen zeer gevaarlijken toestand gered: toen n. 1. de boeren van het kan ton Freiburg hem als een zwarte-kunste- naar iu ecu gloeiend oven wilden wer- poü, liet hij daaruit eene zoo ontzettende en dreigende stem klinken dat de ver schrikte boeren hem dadelijk vrij lieten en de vlucht namen. Kinderarbeid. Do inspecteurs van den arbeid hebben M. Nyssens verwittigd, dat in een groot aantal nijverheidscen trums de gemeentebesturen aan kinderen beneden de 12 jaar boekjes afleveren, die enkel aan jongelingen van 12 tot 16 en aan meisjes van 16 tot 21 jaar mogen overhandigd worden. M. de minister beeft onmiddolijk aan die gemeenten de strenge bepalingen der wet van 13 december 1889 op den vrou wen- cn kinderarbeid herinnerd. Heel goed, maar hier moet deze op merking worden gemaakt Wanneer kin deren gaan werken, vóór den door de wet vercischten ouderdom, dan is het natuur lijk bij weten huuner ouders. De ergste overtreders der wetten, tot bescherming van den arbeid, zijn dus de arbeiders zelf. De uitvoeringen der verschillige stukken Goede christenen. Volgens 't Land waren voortreffelijk en meer dan eens van Aelst zijn de liberalen nu heden drukte de talrijke toehoordérs door een Aan priester Daens. Geen enkel katholiek dag- of weekblad iu gansch 't land is er aan te wijzen 't welk niet met verontweerdiging de schandalige han delwijze van dat Land van Aelst laakt, 'twolkZ. H. Mgr. Stillemans aan Caïphas en u, priester Daens, aan onzen Goddelijken Zaligmaker vergelijkt Gij, priester Daens, gij hebt geen pro test aangeteekend tegeu deze bijna gods- lasterende vergelijking in 't orgaan, of liever, iu uw orgaan verscheneul Uit die stilzwijgendheid besluiten wij met redo en recht dat gij die vergelijking aanneemt en goedkeurt.... Maar wij moeten er bij voogen dat er protest tegeu aanteekenen iu Land van Aelst u in oenen neteligen toestand zou brengen ge zoudt u eigenzelven wellicht open baarlijk moeten laken en dat... Bo- grepen Kortrijksch vlas in Japan. Wij lezen in het Rolterdamsch Nieuwsblad Als een staaltje hoe de Kortrijksche methode van vlasrotcn de voorkeur ver dient boven de oude wijze, kan dienen: Vrijdag kwamen aan de statie Baren- drecht twee heeren aan, een Belg en een Japanner, de laatste eigenaar eener groote spinner». De heeren lieten zich rondrijden, met hot doel kwaliteit en bewerking van het vlas in deze streken meer van uabij te beschouwen, en eenige verschillende sta len mede te nemeu naar Japan. Het vlas, alleen op Kortrijksche vryze geroot viel zeer in hun smaak, zoodat men hoopt, dat de medegenomen stalen vlas goed voldoen, en het verre Japan nog eon schoone toekomst biedt voor de kwijnende vlasnijverhcid. Buis en de socialisten. Terwijl de kluchtige schepene De Mot iu Bos nië op vacautie gaat en bij die naieve menscben gaat posceren als onderburge- inecster zoo iets als een onder-koning houdt M. Buis zich met geheel wat an ders bezig daumet de zaken van Brussel. Hij begeeft zich naar Waremme met MM. Féron en Fiuet, om kieszakeu te doen ten guuste van den liberalen kandi daat. Deze moet zich erg bedreigd gevoe len, om dien trio ter hulp te roepen. Volgens inlichtingen, die men uit Has- pegauw heeft ontvangen, is de bescherme ling van M. Buis bijoa zeker, bij de eerste stemming te vallen en men voorziet eene balotteering tusschen den katholieken caudidaat en den socialistischen. M. Buis zal dus ginder zijn gaan wer ken om een socialist te meer in de Kamer te brengen. Eieren-uitvoer in Denemarken. Volgens het verslag vau den holland- schcn consul te Kopeuhagen legt men zich in Dencmark meer en meer toe op den uitvoer van eieren. Bedroeg die in 1890 nog slechts 134 milliocn stuks voor eene weerde van ruim G millioen kronen, die uitvoer is iu 1896 gestegen tot 196 millioen stuks, voor eeuo weerde van meer dan 10 millioen kronen, gelijk aan ongeveer 7 millioen gulden. Deze groote stijging is in de eerste plaats toe te schrijven aan dc omstandig heid, dat de kleiuo landbouwerstand en de plattelandsbevolking in het algemeen meer en meer tot dc overtuiging ziju ge komen, dat de productie van eieren eene bron van inkomsten oplevert, terwijl dit op zijne bourt weer een gevolg is van den vooruitgang op het gebied der hoender teelt. goede christenen geworden. Christenen maar geen katholieken. Nu, de groote I helden die 't orgaan van Chipka aaneen- zeeveri-n, zijn ook de bondgenoten der liberalen geworden vijanden van vroeger zijn nu beden beste vrienden. Hoe is die ommekeer anders uit te leggen?.... Men moet de vroegere nrs en schriften van t Land eens raadplegen om te kun nen oordeelen hoe gebeten de helden van Chipka destijds op de liberalen waren en hoe zij ze afschilderden. Deze week werd ons een vliegende blad bezorgd getiteld - De 4 uitersten voor 'ne cents in welk jaar het ver scheen, kan men niet bestatigen de meeste vliegende bladjes door 't Land van Aelst in de wereld gezonden drageu »een jaartal wij denken nogtbans dat iet in 1872 verscheen. Doch dit is 't geringste der zaak en schrijven wij eenige regels van bedoeld vluchtschrift over Oordeel. Dan zullen de geuzen plechtig ten oordeel komen, dan zullen de kiezers onbeweeglijk zijn en het vonnis onwedcrroopelijic. Komt ten oordeel, Geuzen, zullen do rechters zeggen. Wat hebt gij gedaan wat wilt gij doen Gij hebt, o Geuzen, van 1848 tot 1866 ons Aalst in twist, in goddeloosheid, in schulden gedompeld. Gij hebt de burgers tegen elkander aangehitst, met de ware broederlijke liefde uit de harten te bannon gij hebt op velerlei wijze de goddeloosheid willen verspreiden gij hebt ons stad- huis voor eeuwig bezoedeld met er goddeloozeu en afvallige priesters te roepen om er onzen God en ons geloof n te lasteren gij hebt400,OOOfr. schuld gemaakt en de schrikkelijke som en al n ouze belastingen smolten in uwe han- den gelijk sneeuw voor de zon. Geeft rekening, Geuzen, wat hebt gij daarop te antwoorden Hier stakon wij om er later nog 't eene en't andere uit die 4 uitersten meê te deelen. Wat denkt u, geëerde lezers, die geu zen ziju nu heden, volgens 'l Land van Aalst goede christenen geworden waardig om op ons stadhuis te zetelen... Maar hebben de liberalen of geuzen,nu hun leven sedertdieu gebeterd, 't is te zeggen, eerbiedigen zij nu beden meer dan vroeger God, den Godsdienst, de Priesters, enz enz Neen, voorwaar, want de geuzen in overgroote meerder heid zijn goddcloozer geworden ze loo chenen nu vlakaf en openbaarlijk de God heid,spotten nu nog meer met Godsdienst en Priesters, zij hebben met de Kerk gansch afgebroken.... Nogthans H Land van Aelst vindt dat ze nu heden goede christenen zijn geworden. Waarom? Om te kunnen beweren dat onze broe der door christenen gekozen werd en in de toekomst nog op de stemmen van die zelfde aardige christenen te mogen reke nen.... Ziedaar uitbundig handgeklap, hunne bewonde ring uit.) Ten slotte werd eene fantaisie uitge voerd in de welke de nationale arias der verschillige landen voorkwamen. Do vreemde officieren drukten hunne tovredenheid uit over die attentie van deu heer Burgemeester welke 't gedacht er van had gegeven. Die fantaisie was gearrangeerd door den heer Gustaaf Pape, welke meer en meer bewijzen geeft dat hij een meester is in de toonkunst. De vreemde officieren brachten onder de leiding van een Belgischen officier een bezoek aan onze S' Martinuskerk en wa ren vol bewondering over de schilderijen van Otto Venius, Rubbens, Crayer enz. cn de verschillige ornamenten welke hen vertoond werden. De Boerenkrijg herdacht Wij vernemen met genoegen, dat er, door toedoen van 't Vlaamsch Taalgilde, een comiteit werd gevormd ter verheerlij king onzer Vlaamsche helden. Aalst mag niet achterwege blijven wanneer het heele land zijne groote mannen viert en hulde bewijst aan huune glorierijke nagedach tenis. KUNST- en LETTERNIEUWS. Dr ls Bauwens, onzer stad, komt, iu deu Noord- en Zuid-Ncderlaudschen Too- neelschrijverswedstrijd, tot Antwerpen uitgeschreven, bekroond te worden met den tweeden prijs (200 fr.), voor zijn treurspel Twee Tijgerinnen of Een Vrou- wenstrijd om heerschappij. Er waren 97 stukken den jury toegekomen; slechts vijf werden bekroond. Wij weuscheu Dr Is. Bauwens hartelijk geluk met dezen nieuwen ccrcpalm. Priesterlijke benoeming. Do eerw. H. De Breuck, ontslaggevende pastoor van Denderbelle, is bestuurder benoemd van het klooster van Moerzeko de eerw. II. C. Van Landuyt, onderpas toor te Sleydinge, is pastoor benoemd te Denderbelle. Groote manceuvers. Zondag 11. was het wapenstilstand en op de Groote Merkt te Assche werd door den Opperalmoezenier, den E. H. Thys, het H. Misoffer opgedragen 't welk duor eene talrijke menigte officieren, soldaten en vooral burgers werd bijgewoond. Jam mer dat het regende. Maandag werden de bewegingen voort gezet en hier en daar hadden schermut selingen plaats. Dijnsdag heeft de groote veldslag plaats gehail in den Drijhoek-Baerdegem, -Leb- beke-Wieze.Gelijk het overigens op voor band geregeld was, is de vijand verslagen geworden. De losbrandingen der kanons werden te Aalst gehoord. Het is onmoge lijk aan een weekblad, men zal het be grijpen, er verder over uitte wijden. Hedeu woensdag wapenstilstand om zich te bereiden tot de revue van morgen donderdag door Z. M. den Koning. De troepen zullen de positiën herne men die zij dijnsdag avond verlaten heb ben. De revue zal plaats hebbeu op den steenweg van Brussel naar Dendermondo. Aalst.Maandag avond heeft de heer Leo Gheeraordts, onzo Burgemeester, ten zij nou huize, een banket de Belgische generaals en verdere officieren scheid- rechters, de vreemde officieren welke de manceuvers volgen eu de geestelijke, de burgerlijke en militaire Overhedeu onzer Stad aangeboden. De heer Gouver neur onzer Provincie, ten gevolge van het ongeval te Sottegera en Lieutenant-Colo nel Brassine dooi 't sterfgeval zijns broe ders, waren afwezig. Aan het dessert stelde de Turkscne Brigade-generaal TwefickPacha een heil dronk voor aan Z. M. Leopold II en do koninklijke Familie en dankte tevens Mr eu Mme Gheeraerdts over hun gulhartig onthaal. De heer Burgemeester dronk aan dc vreemde Vorsten, aan de eendracht onder de vreemde Mogendheden en dankte de Turksche generaal over zijuo welwil lende woorden. De heer baron Bethuue, Senateur, stelde ook een heildronk voor. Onze Koninklijke Harmonie speelde ge durende 't banket een allerprachtigst concert. Al de officieren spraken den lof onzer muzikale .schaar. De Fransche Capitein-bevelhebber Haillot bedankte en complimenteerde de leden over de meesterlijke uitvoeringen der verschillige stukken. Dijnsdag avond gaf het Fanfaarkorps van ons vrijwillig Pompierskorps een concert ten kioske der Groote Merkt ter eere der Belgische en vreemde officieren Ontriggeling.— Zondag morgend is de trein vertrekkende uit Aalst naar Ronsse om 7 u. 48 m. in de statie van Sottegem ontriggeld. Hot rijtuig van 1° en 2" klas dat zich achter de locomotief volgde en ia 't welk zich twee reizigers bevonden werd omge worpen. De heer de Kerchove, Gouverneur on zer Provincie, verloor twee tanden en bekwam verder nog lichte verwondingen aan neus en kiu doch M. Camiel Jouret onzer stad kwam er zoo goedkoop niet van Toen hij den trein verliet dacht hij dat hij geen letsel had bekomen, doch in 't bureel van den statieoverste viel hij in bezwijming. Later bracht men hem, in dien staat, over naar 't estaminet In de Stad Aalst bij M. Van Crombrugghe. Dadelijk werd geneeskundige hulp inge roepen. Toen M. Jouret tot zich zolven kwam, kou men eene schouderbreuk bestatigen. Gister dijnsdag namiddag werd de schouder ingezet verdere toe stand tamelijk goed. Zekere X.die het voorkomen had van eeu echten gentleman, bood zich bij brusselschc groothandelaars aan als ver tegenwoordiger der coöperatief van staats bedienden. Hij wist hen over te halen, zich als eerelid dier maatschappij te doen inschrij- i ven tegen eene bijdrage van 20 fr. per tri mester. Zij werden dan in aanmerking genomen voor dc levering der koopwaren aau de coöperatief, zegde hij. De kooplieden, die zich lieten bepra ten waren er aan voor hun bankbriefke en hebben geen anderen troost meer ge had dan de policie met hun wedervaren bekend te makeu Een brutale diefstal werd Zondag morgend rond 9 uren te Oostende ge pleegd. Terwijl een wisselagent uit de Vlaanderenstraat zich een oogenblik uit ziju bureel verwijderd had, om iu eene nabijgelegen kamer zijn ontbijt te gebrui ken, is een onbekend persoou het kan toor, dat nochtans behoorlijk op slot was, binnengeslopen met het doel al het zich daarin bevindend gold buit te maken. Doch terwijl hij druk bezig was, zich de zakken met bankpapier te vullen, werd hij onverwachts in deze voor hem zoete bezigheid gestoord door de komst van den wisselagent, die hem onmiddelyk bij den kraag vatte, hem het gestolene deed teruggeven en hem vervolgens in de handen der gendarmen overleverde. Deze brachten hem zondag morgend naar de gevangenis te Brugge over. De aangehoudene is een Engelschman, die verleden week eenige dagen gelogeerd had in hetzelfde gebouw, waarin zich be doeld bureel bevindt. Aarlen, 6 Sept. Iu den omtrek dezer stad is de eerste sneeuw gevallen. Holland. Een aanval in den trein. De Hol- landsche spoorwegstatie te 's Gravenhage werd vrijdag avond omstreeks half twaalf, bij de aankomst van den laatsten trein uit Amsterdam, in opschudding gebracht door eene 24jarige Haagsche jufvrouw, die zenuwachtig snikkend uit den trein stapte en die beweerde dat haar door een man met één arm, met wien zij zich alleen

De Denderbode | 1897 | | pagina 2