Zondag 12 September 1897. 5 centiemen per nummer. 52s* Jaar 5192, Kunststielen St-Lievens-Zotten Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat schijnheiligheid DeWerkstakingen in Juli. De Belgische Volkshond Vlaamsch-Christene Volkspartij DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Culque Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 September 1897. "Wij hebben reeds gezien dat Vooruit het gebruik der rijtuigen uit zijnen toe komststaat niet zal verbannen, alhoewel, volgens Millio, alias Edward Staute- mas, persoonlyke diensten er volstrekt zullen onbekend zijn. Wie te paard wil rijden, schreef hij, zal zijn paard zelf moeten zadelen, want de socialisten dul den geene arbeidsverspilling. Daaruit reeds zouden wij het besluit mogen trekken dat die groote hervormers, de ferme steunpilaren der samenleving van morgen, niet eens weten wat zij in de plaats zullen stellen van het gebouw dat zij met zooveel woede aanvallen. Doch daarover hebben wy reeds koste lijke bekentenissen. Laat ons Vooruit verder onderzoeken Het blad van het Qarenplaatseken van Gent schrijft Wij hebben nog die beschuldiging m gehoord,dat in do socialistische samen- loving vole kunststielen zouden ver- dwijnen. Niets is ongerijmder. Wij kennen - geen andere stielen die hunne matten zouden mogen oprollen dan deze van a koning, rentenier, deurwaarder, en misschien ook voor een groot deel de a kloefkappers en roggebroodbakkers. Wy weten reeds waarom de deuwaar- ders verdwijnen zullen. Als de socialisten meester zullen zyn, dan is het uit met alle misdaad. De menschen zullen alsdan ware engelen zijn onbekwaam tot elke slechte daad. Dat is eene schoone belofte maar als wij nagaan welke jannen en kerels men bij de socialisten vindt, dan vraagt men zich af of de socialisten die alle mirakels afschaffen, het zijn immers materia listen niet het, grootste wonder gaan doen. Als men nu eens ziet wat er gebeurt in de wereld der socialisten dan kan men reeds een voorsmaakje hebben van hetgeen er laters zal voorvallen en als dan zal men tot het besluit komen dat het getal deurwaarders zal verdubbelen. Laat ons over die dwaze beloften heen stappen. Vooruit gaat voortWat de kuust- stielen betreft die zouden een onge- meene vlucht nemen. Voor wie werken nu schilders, beeld- houwers, muziekanten, bloemisten, rijtuigmakers, photographen, steen- - drukkers? Voor het geringste aantal der men- schen, alleen voor de rijken. Voor wie zouden ze dan werken b Voor allen I De kunstsmaak van allen zou ontwikkeld worden, wie zou hem niet voldoen Waar is de beschaafde mensch die niet een paar schilderijen, fijne gravuren, eenige rare bloemen, b eene piano of wat ook zou willen be- zitten Gij ziet, lezer, hoe eenvoudig. Er zijn er in soorten en voor elke goesting. (146 7.) 12"» VERVOLG. Achteruitachteruitwat hebt gij dan wilt ge dan, vermetele lieden.... Om Godes wille, sla niet meer, fluis terde hem in 't oor Mynheer van Gruthuse, die aan des Hertogen zijde draafde. De hemel weet wat ey ons onder die muiters te worden staat, indien gij 't dus nog verder aanlegt. En inderdaad, die welke de woedende Vorst had weg geduwd, bruisten op in tegen stand de onversaagdaten hielden zich reeds tot vechten gereed, toen er een man, welken de hand van Karei duchtig had geraakt, zich ijlings omwendde en de armen kruisend, den Vorst spottend in 't aanzicht zag, en hem hoonend toesnauwde Sla, sla voort, mijn geduchte Heer en Meester, wij zijn daarom uwe onderdanen en gij onze Hertog doch dat nimmer de man nen van uw gevolg het wagen ons te raken, want wij zouden hen niet sparen, zoo als wy het u doen, genadigen Vorst. Wij vragen ons af of dit ook als maat- schappelijken arbeid zal geteld worden die recht zal geven op de noodige ver- bruiksmiddeleu In dit geval vrees ik erg dat do maga zijnen van beelden, van bloemen,van foto- grafiön zullen opgepropt zijn, terwijl de graan-en hooizolders ledig zullen zijn. Want iedereen zal schilder zijn, zal voor schilder mogen leeren, zoo beloven ons de groote chefs als zij van de opvoeding van eenen socialist spreken. En de toonkunstenaars dan? Die zullen hunne kunde langs de straten mogen ten toon spreiden en daarna dezelfde beloo ning als de mijnwerker, steenkapper of graver ontvangen Zoo zal het gaan schilderijen, fotogra fies te veel, brood en kolon te kort. Eenige stielen zullen liefhebbers vinden, andere geen. Maar beloven is gemakkelijk, zooveel te meer wanneer zij gedaan worden aan goedzakkige socialisten die alles voor klinkende munt aanveerden en aan wie de groote chefs de grootste dwaasheden doen slikken. Die groote woordvoerders doen het dan ook zooveel te stouter daar zij in hunne slachtoffer het ongelukkig en onmenschelijk gedacht hebben inge pompt dat alle tegenstrever een ver kochte, is en eea verrader der werklie den. Dit zijn bij de rooden de schoone gedachten van broedermin en vrijheid die den hoeksteen uitmaken voor het maat schappelijk gebouw van morgen. Och arme 1 - Wij, schrijft H Land van Aelst, n wij roepen elk tot getuigen sedert 4 jaar dat de strijd duurt, is er een n onbeleefd, onbetamelijk of smadend woord in ons gazet verschenen tegen a eenen priester Pijnelijke waarhe- n den moeten wij schrijven ja, om - de verergenis te doen ophouden, altijd met eerbied, b Vooreerst deze regelen bevatten eene zoo grievende als lasterende beschuldi ging, namelijk, deze dat onze zoo eerbied* weerdige priesters verergenis geven en dit bij zoo verre dat er, tegen dit kwaad, in 't Land van Aelst moet ge schreven worden. Die beschuldiging is klaar en duidelijk uitgedrukt't Land van Aelst moet do priesters van Aalst openbaarlijk laken omdat ze verergenis geven. Wij vragen het kan men nu eene snoo- re, eene lasterlijkere beschuldiging tegen onze priesters uitbrengen Randt mijne gezalfden niet aan roept ge,schijnheilige held,maar ge doet meer ge lastert ze op de schandelijkste wijze... A.h 1 ge roept elk tot getuige dat ge nooit een onbeleefd, onbetamelijk en smadend woord tot eenen priester hebt gericht Hebt ge dan vergeten schijnheilige man, dat ge onlangs nog Z. H. Mgr Stillemans aan Oaïphas hebt vergeleken, aan eenen onrechtveerdigen rechter, aan eenen rechter die zich door de rijken heeft laten omkoopen Hebt ge dan vergeten, schijnheilige man, dat ge de Eerw. HH. Dekens, Pastoors en Onderpastoors, de Eerw. Paters Jesuïten hebt uitgescholden voor lieden die om geld, om 't drinken van een glas wijn, om als vriend in de rijke salons te mogen verkeeren, de belangen van den Godsdienst en van de Werklieden ver raden Hebt ge dan vergeten, schijnheilige man, dat ge den E H. Ponnet Onderpas toor hier te Aalst, logenachtig, ja, zelfs lasterend beschuldigd hebt van. uit poli- tieken haat en wrok, met het H. Sacra ment door een klein straatje te trekken, om de poorten van Chipka niet te moeten voorbijgaan Hebt ge dan vergeten dat ge de dienst' doende Priesters en de Eerw. Paters Jo- suïten van Aalst, beschuldigt van predi katiën te houden die tot onvermijdelijk gevolg moeten hebben van de geloovigen uit onze kerken en kapellen te verjagen Hebt ge dan vergeten... maar meer dan genoeg hebben wij aangehaald om ten overvloede te bewijzen dat Het Land van Aelst, do priesters op de schandelijkste wijze bijna wekelijks beleedigt, versmaadt en zelfs lastert, en zich dus, gelijk het schrijft, aan wraakroepende zonden schul dig heeft gemaakt I Bij S'-Joris viel de Stoute uit, die in den spreker eene oude kennis terug vond en begon te bevroeden dat hij gevaar liep. Mij dunkt ik zie dien kerel niet voorde eerste maal. De andere hernam Heeft Bloc u eergisteren in het kasteel van Zwijnaarde niet gezegd dat gij hem nog eerlang zoudt hebben terug gevonden. En gij ziet het wel, voegde er zacht de gebannen muiter by, hij heeft zijn woord gehouden. Ter zelfder tyd verdween hy tusschen de menigte en liet dus gelukkig het voorgeval lene daarbij blijven. Karei van Bourgondië vervolgde zijnen weg naar het Hooghuis. Lodewijk van Grut huse trok hem op nieuw bij den arm en fluis terde hem binnen 's monds Edele Vorst, ik smeek het u nogmaals, bedaar u wij loopen hier levensgevaar. En dan alle oogenblikken kunnen die verdwaal den naar uw paleis heenstormen, waar uwe dochter zich bevindt en uwe juwoelen zijn. Gaat gij zoo voort, zoo is het met ons gedaan. Ik zal mij dan van dien hoop ellendelin gen laten onder de vooten trappen beet Karol zijnen hoveling toe Zie maar, zie maar ginds, ging Grut huse voort en zeg mij dan of mijn raad Dat is de titel van een schrijven iu het Arbeidsblad dat de oogen der werklieden zou moeten openen. Twintig werkstakin gen zijn in Juli aan het arbeidsambt be kend gemaakt geworden. Het aantal werklieden dat in werkstaking is geweest heeft 20800 bedragen, behoorende tot 56 gestichten. En den uitslag, zal men vragen Eene wezenlijke ramp. Slechts op 3 plaatsen voor 395 werklieden is de sta king gelukt, daarbuiten overal mislukt. In do verschilligo gestichten zijn er 270 werklieden bepaald doorgezonden beue vens vele anderen die hetzelfde lot te gemoet zagen, zich niet weer hebben aangeboden. Voor meer dan 20500 werklieden is het staken van hun werk een onheil, een ongeluk geweest. Wat zij er hebben door geleden, wat hunne familie heeft onder staan in dien rampzaligen strijd, zal geene pen beschrijven. Wat al tranen die werkstakingen doen vloeien hebben bij moeders, vrouwen en kinderen zal men nooit begrijpen kunnen. De werkstaking is een tweesnijdig wa pen waar naar men niet lichtzinnig weg grijpen mag. Al te dikwijls nochtans nemen de werklieden er hunne toevlucht toe zonder overlegd te hebben of zij eenige middelen hebben dien ongelijken strijd te voeren met hoop op welgelukken. Zij gelooven al te gemakkelijk de uitzinnige en verleidende beloften welke hun door volksopruiers gedaan worden met het vuige doel ze in hunne netten te vangen zij laten zich blinddoeken over hunnen eigenen toestand en over dien van hunnen tegenstrever. Zoo komt het dat zy, zoo dikwijls het De hertog zag in de richting, hem door zijnen raadsheer aangeduid, en iu de verte bemerkte hij eene talrijke, van hoofd tot teen gewapende groep, die slechts het sein scheen te wachten om den komenden Vorst tege moet te trekken, hem verderen doortocht te ontzeggen en hem misschien te slaan. Aan het hoofd dier kerels bevonden zich de drie bannelingen, bij welke Matthys Bloc, hevig stond te gebaren, als of hy zijnen makkers vertelde hoe hem de hand des onvoorzichti- gen Hertogen had gehavend. Bij mijns vaders ziele, eenmaal zal hun mijne wraak dit toch vergelden knars- tandde Karei van Bourgondië, die toen den vertoornden leeuw geleek, wien de boeien het niet meer toelaten zijne tergers nog aan te grijpen. Het gerucht, welk in de straten heerschte, liet gelukkig die laatste woorden des Vorsten van de menigte onopgemerkt. Eindelijk, na veel poogens, mocht de Hertog het Hooghuis bereiken daar stapte hij uit den zadel en stoof de woning binnen met eene haast, die niet weinig te kennen gaf hoe zeer 't den Hertog op de ziel woog, zich in eenen derge- lijken toestand te bevinden. Tusschen de burgers, die aan den voortrap van het Hoog huis stand hielden, bevonden zich echter tal rijke hertogsgezinden, die by Kareis aan- koleken blazen, lijk ons volk zich uit- I uitdrukt. Aan wien is do verantwoordelijkheid der huidige ramp De socialisten dragen zeer verre uit de grootste schuld. Hunne lage ophitsingen ten gevolge gingen 18000 koolmijners in staking. Het voorwendsel was eene ver andering in de werkhuis-verurdening be letten, maar het eigenlijke doel was eene beweging op touw te zetten om eene alge meen socialistisch syndikaat voor kool- mijners te stichten. De roode menners handelden zoo met het vooruitzicht op de wet der vakvereenigingen welke welhaast door onze Volkskamer gestemd zal zijn. De socialisten beloofden alles om de arme drommels iu 't garen te jagen. Duitsche, Engelsche, Fransche werklie den gingen tonnen goud afzenden om hunne broeders uit de Borinage te onder steunen. Do groote chefs gingen er zelf naar toe, maar kwamen van eene kale reis terug. De Fransche socialisten laten zich zoo goedsmoedelijk niet aftruggelen lijk onze communards meenden. Hier in ons land zelf wierden ze verraden en in den steek gelaten. De hulpgelden kwamen niet af of waren verro ontoerei kend. Do millioenrijkeAlfred Defuisseaux gaf 200 fr. Dat.is een klinkende kaakslag in het aangezicht zijner verleide slachtoffers. 200 fr. voor 18000 werklieden die hun werk 5 weken lang hebben laten staan Auseele, die op 't trouwen stond en die aan" zijne reis naar Zwitserland dacht, kon niets geven, ten minste nooit heb ik het bedrag zijner inschrijving gezien. Iu eene pennetwist nochtans heeft een rood weekbladje gezegd dat hij eene aanzien lijke som had gestort. Maar hoeveel zie dat is do kwestie. Moest men eene spot- priut van - Le Petit Beige gelooven dan zou dio aanzienlijke som 2 franks Hetzelfde valt te zeggen van E. Van der Velde. Ons besluit, Werklieden opent de oogen luistert naar geene roode op ruiers die, door uw ongeluk een poli tiek doelwit beoogen en die niet uw wel zijn maar hun kamerzetelken behertigen 1 Werklieden, opent de oogen I Uitdaging. Meer dan eens heeft de schijuheilige held van Chipka ons, Denderbode, beschuldigd van den priester te bespotten en ook meer dan eens heb ben wij 't Land van Aelst uitgedaagd ods een enkel nummer van Denderbode te kunnen aanwijzen in 't welk den priester Wordt bespot, beleedigd of gelasterd als priester, 't is te zeggen, in zijne priester lijke weerdigheid of uitoefening van zijn ambt wordt aangerand. De schijnheilige man laat onze uitdaging onbeantwoord; hij zwijgt, hij kan niets aanhalen... Wij verachten dus zijne laffe beschuldigingen en de papieren bliksems waarmeè hij ons bedreigt I... Wij hebben ten volle vertrouwen in 't gezond oordeel onze medeburgers komst zich eerbiedig verwijderden en hem doorgang boden. Uwe Hoogheid vreeze niets riepen zij hem toe wij zijn uwe kinderen en die naars, wij dragen u liefde en eerbied toe mot ons hebt gij geen gevaar te duchten in dien het zyn moet, kunnen wij u verdedigen. Doch Karei gaf weinig aandacht op die trooBteude woorden. Hij trok binnen en eenige stonden later verscheen hij in het balkon van het Hooghuis. Niet zoodra had het volk hem bemerkt of een ontzaggelijk ge- Bchreeuw steeg uit de scharen over de breede plaats tusschen het schallend handenklap- den hoorde men de woorden wbllbkom •lekom en van uit de hoogte kon de Vorst thans een treffend tooneel gadeslaan. In het midden der plaats en in de laatste stralen der ondergaande zon, troonde S'-Lie» vens gulden relikwiekos. Rondom het heilig dom stonden de monikken van S'-Baafs ge schaard, die hunnen schat niet hadden willen verlaten rondom krioelde nog eene aan zienlijke menigte vrouwen en kinderen van allen ouderdom. Die hoofdgroep was als het middenpunt van dit kamp, dat daar zoo ijlingB de beêvaartgangers en 't ambachtsvolk, op het goklep der noodklok toe geloopen, hadden opgeslagen. Meest allen waren zij met dikke kluppelen gewapend, echter tus-\ EN DE Zooals wij het reeds hebben aangekon digd zal de Belgische Volksbond, op zon dag 19 Sept. aanst. te Brussel, in het Werkmanshuis Concordia eene hoogst belangrijke vergadering houden teu einde een besluit te nemen betrekkelyk de Vlaamsch-Christene Volkspartij. Wij laten hier het dagorde volgen aan de beraadslagingen en beslissing der le den onderworpen De Belgische Volksbond Aangezien er iu België, onder de bena ming Vlaamsch-Christene Volkspartij, eene federatie tot stand is gekomen, waarvan de standregelon in de bladen, en namelijk in Het Èecht van 29 August! 1897, verschenen zijn Aangezien do inhoud dezer standrege- len alsook de uamen der leden van het bestuur allen twijfel aangaande de strek kingen en het karakter van voornoemde Volkspartij wegnomen; Aangezien de strekkingen en bet ka rakter van beide Federation verschillend zijn en voor elk dezer als volgt kunnen samengevat worden Voor do Vlaamsch- Christene Volkspartij. I. Misprijzen voor de geestelijken en de gees telijke overheid en ge durige aanvallen tegen de katholieken; aanhit sing tot den kiassen- II. Gemis aan ern stige economische in richtingen. III. Vooringenomen vijandschap voor al de groepen, die de katho lieke partij uitmaken, en huichelarij in de op roepen tot eendracht van al de katholieken. Aangezien het onaan nemelijk Is voor maat schappijen en personen dat zij deel maken vaa den Belgischen Voljtt- bond en tevens van VlaamschChrist ent Volkspartij Voor den Belgischen Volksbond. I. Welwillende on derdanigheid aan de geestelijke overheid in godsdienstzaken. II.Inrichting van on afhankelijke economi sche werken voor doel hebbende 's werkmans zedclijken en stoffel ij- ken toestand te verbe en en zijne belangen erdedigen, ingevol ge de voorschriften ver vat in de wereldbrief Rtrum Novarum en in het programma van Mechclen. III. De eisch eener politieke zelfstandig heid, waardoor de eenheid van al de ka tholieke groepen steeds in het oog houdend de bij den Belgischen Volksbond aangesloten verecnigingen, bene is een billijk deel 'loed, naarmate hun- belangrijkheid eene evenredige vertegen woordiging op de ge meenzame lijst der ka tholieke kandidaten bij de vcrschillige kiezin gen verzekerd wordt. neemt de volgende besluiten 1° Aan do bij den Belgischen Volks bond aangesloten maatschappijen en per- souen wordt eene maand tijd gegund te kiezen tusschen den Belgischen Volks bonden de Federatie met namo Vlaamsch- Christene Volkspartij. 2° Do Belgische Volksbond dringt op nieuw op de noodzakelijkheid aan der groepeering ran al de krachten der ka tholieke demokratie a) om te beantwoorden aan het verlan gen tot politieke zelfstandigheid, door de werklieden uitgedrukt, voor zoover dit verlangen vereeuigbaar is met het behoud schen het ruwe wapentuig door de werklieden gebezigd, kon meu hier cu daar, ettelijke degens, dolken, messen eu lansen zien glim men. Tegenover het balkon had de muiters- bende plaats genomen, welke zich onder het gestolen vaan van S'-I.ieveusgeuootschap had geschaard. Vóór het Hooghuis stonden Kareis boogschutters en wapenknechten in slagorde gerungschikt. Naast dezen bevonden zich beenhouwers, vischverkoopers, schippers en kaaigasten, die geraadzaam hadden gevonden zich met de S'-Lievens-Zotten, oproerstich ters, althans niet in te laten. Het was als legerden er ter Vrijdagmarkt twee legerkorp sen, die, ten oorlog uitgerust, het sein slechts afwachtten om ten dood of leven handgemeen te worden. Do zwarte houten puntgevels der 'omlig gende huizen losten akelig op 't gewoel dier bonte menigte nit en om het vertoog, dat zich toen ter plaatB den toeschouwer voor deed, nog meer statigheid bij te zetten, zag men den Vorst, in rouw gehuld eu met bleek gelaat, het hem bestarende volk, van uit het balkon beheerschen. Karei, naast wiens zijde zijn vriend Grut huse en zijn kanselier, de heer Wedergrnte, stondenbracht de hand vooruit en gebood stilte. Onmiddelijk sprak de Vorst in de vlaamsche taal. dor politieke eenheid tusschen al de ka tholieken b) om den goeden uitval der billijke eischen van de werklieden, ondor econo misch opzicht, te verzekoren. c) ten einde den strijd tegen het ver bond der socialistische democratie mot goed gevolg te doon. 3° De Belgische Volksbond Jteekent protest aan tegen de aanvallen van ze kere katholieken, die de noodwendigheid van hunnen tijd niet schijnen te kenuen. Hij verklaart nogmaals er naar te streven om de oenheid tusschen al de katholie* keu to behouden door dezelve op do eer biediging van eenieders rechten te steu nen. 4° De Belgische Volksboud herinnert dat zijne gelederen open staan voor allen die zijne standregeleu aannemen en niet hem wenschen mede te werken aan de zedelijke en stoffelijke verheffing des werkmans, het verkrijgen van den vrede tusschen kapitaal eu arbeid door do eer biediging van eenieders rechten en het verbeteren der betrekkingen tusschen patroons en werklieden. Gezien do belangrijkheid dezor zittiug isi het plicht voor al de Maatschappijen by den Belgischen Volksbond aangesloten deze besluitseleu aan hare leden te onder-, werpen opdat do afgevoordigden zouden kunnen stemmen volgens de inzichten der leden. Al de katholieke en demokratische bladen van ganscü 't Land zijn het eens om do handelwijze van 't Bestuur des Belgischen Volkshonds goed te keuren eu luid op to verklaren dat de Belgische Katholieke Werklieden met de scheur makers van Aalst en elders hoegenaamd geen gemeens hebben, daar zii als een man willen optreden voor do eendracht in do gelederen onzer katholieke partij. Het is hoogst noodzakelijk dat er maat regelen genomen worden tegen de man nen die zich slechts bij den Belgischen Volksbond hebben aangesloten om,onder haar schild, de katholieke partij des to beter, tot hun persoonlijk voordeel, te kunnen bevechten. De zittiug van 19 Sept. is allergewich tigst; van de beslissing der afgevaardig den zal den .bloei of de verkwijning dos Bonds afhangen. Krijgsbewegingen. Tydens do krijgsbewegingen heersebt er groote be drijvigheid in sommige dieasten vau het departement van oorlog. Mon vroeg zich af hoe een minister, die niet van den stiel is, er zich wel zou uittrekken. Welnu, M. Vandenpcereboom voorziet in alles met die zekerheid van oordcel, die koelbloedigheid dio hem nooit ver laten. De officieren zelf moeten erkennen dat het militair bestuur in goede, soliede handen is. Een hunner zegde onlangs a Wij Lebben nooit een beteren minister gehad. Mijn trouwe onderzaten en kinderen, God boude u iu zijne heilige hoede. Jk ben uw Vorst en wettige Meester. Gisteren be loofde ik op het Evnngeiie uwe rechten te huldigen en te verdedigen gij, daarentegen, zwoert mij als nwen Vorst te eeren en ge trouw te zijn. Ja, ja dit zwoeren wij en met den duren eede, riepen eenige aanhangers des Herto gen, die zich onder hot balkon bevonden. Dan, voor u bon ik bereid te doen al wat mijne eeren uw welzijn eischen. Wellekom wellekom leve onze ge dachte Meester, klonk het door al de scharen, welke die welwillende woorden iu geestdrift en liefde voor den Hertog hadden op doen vliegen. Matthys Bloc, Brnneel, Oosterlinc ou hooi de bende over welke zij gedrieën 't bevel schenen te hebben, bleven stom bij die blijde opwelling, en blikten op de toejuichen met nijdige en Borabere verachting. Daar da Her tog do vlaamsche taal met weinig gemak sprak en hij dan ook niet gewoon was in die taal het woord le voeren, verzocht hij ridder van Gruthuse om in zijne plaats het volk toe te spreken. Deze trad dus tot bij de leuning van het balkon en sprak met klare en beval, lige stem (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1