POL en STANT. Nog van tak op tak. Denderhautem. De Tering in België. Moorsel. Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. POL is aan 't inrijden van't laatste mest als Stant hem van op de baan den goeden dag toeroept. Stant. Dag, Pol 't gaat er Jnog altijd goed meê Ge ziet er zoo vlug uit ab een bieken Po,..—Ja. Stant, ~v'2" Goil dank. we stallen 't allerbesteu sedert verledene week hebben we veel couragie bijgewonnen. Stant. Hewel, Pol. y'hebben nu toch .eenige dagen goed weêr g'had ook, en k moet 'het zeggen, de boerkea zagen er overal welge zind nit. Po,.. En er b sedert acht dagen veel werk afgelegd. Stant en we kunnen weerom nog eens bestatigen dat onzen lieven Heer toch altijd meê zijn merteleers b Stant. Van wat. merteleer spreekt ge dan. Pol 't En is toch zeker van den dienen van Aalst niet Po,.. Wel nieneen 't, Stant, 't en is van den dienen van Aalst nietlaat den dienen maar los gedurig en alle dagen op den trein en in eerste klas, in de grootste restaurants gaan smullen eu drinken, de fijnste en de lekkerste sigaarkes smoorenoveral parade ren en den grooten jan uithangen, wat be lieft er u. Stant Zulke merteleers en ver dienen zoodanig veel coin pass if nietmaar ik wil spreken van de boerenmenschen, Stant. Stant. —Hewel. Pol, g'hebt gelijk: boeren mogen merteleers geheeten worden maar die van z'leven den naam van merteleer toegepast heeft aan dien ertist van 't goed leven waar dat ge daar van spreekt, den die nen heeft den hoogsten afgeschoten en ver dient den eersten prijs. Pon. Hewel. Stant, dan zou den merte leer hom zelf hebben want hij heeft hij zijn eigen zeiven alzoo gedoopt den slimmerik. Stant. Ja ja, Pol, 't is waar, 't is waar. 't stond op die fameuzo briefkes die ze ir 't jaar 94 uitdeelden aan den ingang van de kiesbnreelen. Pol. En daarmeê en meê zijn smeerige historie van 't wijf is hij er geraakt, Stant Stant. "lc En ben er niet jaloersch van. Pol 'k ga nog liever meê mijn kasken rond als tot zulke schandalige eu vernederende middelen mijnen toevlucht te moeten nemen om aan 't geld te geraken Pol. En ik rij liever meê de ploeg, zelle Stant, en wel duizend keer liever maar laat on* van dienen liefhebber zwijgen, hij moet toch binnen eenige maandekes den ketel in en zeg nen keer, Stant, wat dunkt u nu van den buiten Stant. Wat zou mij daarvan denken Pol Er staat bijkans niets meer in 't veld waarover men nog zijn gedacht zou kunnen voorbrengen er is nog loof te zien en bette- rnve ou jouga klavers, en al de kanten van Aalst blomkoolen, eu daarmeê is 't opgevou- Pol.'t Is zoo, Stant, en meê dezen tijd b "t zoo alle jaren maar g'hebt toch nog de patatten vergeten, want er en zijn er nog maar weinig uit. Stant. 't Is waar, Polmaar al ons kan ten zijn die al weg, en daarmeê ook heb ik er niet aan gedacht, on a propos, Pol, hoe zal 't nu zijn Mogen we nog op een goei op brengst rekenen Pol.'t Zal nog al schikken, Stant degene die niet gebelauwseld eu hebben, kla gen nog al van ae slechte, maar al wie op tijd besproeid heeft, is van de goeie en ze mogen Btoefen. Stant. En wat pebt ge van den prijs van de patatten, Pol p0I_. I)at hij eerder zal zakken ab op gaan, dat peis ik er van, Stant. Stant. Alla, Pol, dat is wel want 't lot van den werkenden steeman hangt, er van af; maar wat schoon loof staat er langs dees kanten, Pol Pol. Er staat veel schoon loof, Stant en had het nog beter kunnen bewerkt den, t ware nog feller geweestmaar mogen niet klagen, Stant. En als 't weêr alzoo stillekens aan goed blijft, Pol, dan zal 't werk weêrom al nog eens op tijd gedaan geraken Pol. Ab 't God belieft, Stant w'en zijn wij maar weinig of niets meer achteruit 't naaste week over zijn wij aan 't zaaiën dat er de brokken afspringen. Stant. lloe alles toch door de Yo nighcid wel bestierd en geschikt wordt, be pol en hoe alles schoon op zijnen tijd komt voor "t welzijn eu den onderhond van de menschen Pol. Ja. Stant, wol gezeid En dan toch nog alhier en aldaar kenuibens tegen komen die 't bestaan van onzen lieven lieer durven in twijfel trekken en loochenen Stant. Maar Pol, er eu is niet eenen die dat rechtzinnig kan of durft doen maar dat is enkelijk uit grootmakerij of nit slechti beid Pol. 'k Zou nog eer gelooven dat 't uit slechtigheid is, Stant 'k heb dat nen keer hooren preéken, en die welsprekende priester verklaarde duidelijk dat er weinig of geene godverloochenaars meer zouden te vinden ge weest zijn, als onze lieven Heer 't zesde e~ 't zevende van de tien geboden wilde a schaffen. Stant. Verstaan, Pol, verstaan w niet zeggen dat d'onknischaards en de dieven God verloochenen po,.. En dat geeft verf, Stantbenauwd zijn, man Stant. Ja ja. Pol, benauwd zijn En niet zonder reden maar den hoogmoed doet toch ook veel kwaad in de wereld, Tol, en doet toch ook veel menschen hun geloof liezen en in d'helle vallen. p0i„ Wel, Stant, 't is 't geen dat w'over acht dagen nog tegen een verteld hebben, dat den hoogmoed of d'hoeveerdigheid meê reden d'eerste staat van de zeven hoofdzonden, om dat. om zoo to zeggen, alle zonden nit d'hoe veerdigheid voortvloeien maar 't geen dl er ook veel menschen van "t goed aftrekt r op den slechten weg brengt, Stant, dat 't lezen van slechte gazetten Stant.Jamaar jaat. Pol, dat moogtge nog nen keer zeggen g'hebt daar dat vuil stinkende gazetjen van Vooruit, waardat er nu toch anders niet in gedaan en wordt als tegen de réligie en tegen de priesters en tegen de meesters en tegen al wie braaf en deftig is. uitvallen en bassen hewel, Pol, dat gazetjen doet meer kwaad als duizend duivels te sa men voor nen cent of voor niemendallen steken ze dat den armen en kortzichtig werkman in d'hand, en die sukkeleer lee dat en blijft dat lezen, en allengskens verliest bij zijn geloof, eu allo achting voor <lo priesters die hij altijd zoo bemind bad welhaast voelt hij in zijn nart niets meer dan haat en nijd, en hij wordt zoo ongelukkig dat de sukkeleer zou overgaan tot alle boosheden wandaden. Pol. 't Is zoo, Stanton de deugnieten die dat opstellen, beoogen anders niets dan die arme dutsen op te maken tegen de bur gers en de n ij veraars en ook van hun stem men te bekomen in de kiezingen om ab groote jannen dan in de kamer te gaan zetelen en goeden sier te maken meê 't gold dat z'er or trekken. Stant. Of 't alzoo allemaal gaat, Pol i is 't misschien 't zelfde niet meê die lief hebbers die de donsjegazettec opstellen en voorslaan? Is 't daar ook geen gedurig op maken van den minderen man tegen den grooteren, om alzoo aan 't klein volk te doen gelooven dat zij hun beminnen en voor hun welzijn werken, terwijl zij ook, even als d'hoofdmannen der socialisten, niets anders in 't zicht hebben dan van zich te verheffen, iu de kamers of in den gemeenteraad te gera ken, en zoo hunnen hoogmoed en hunne geldzucht te voldoen Pol. Wel jajaat, Stant, 't is bij de donsjen en al die fameuze volksverleiders allemaal van denzelfden derden 't volk op maken, koleirig maken, voorbereiden voor den opstand, en in kiezingen overal doen werken tegen d'orde en tegen d'algemeene welvaart. Stant. En 't is daarom ook, Pol, dat die donsjegazetten door de geestelijke Over heid veroordeeld zijn Pol. Zekerlijk is 't daarvoor, Stant ijue Hoogw. den Bisschop van Gent maant ai zijne geloovigen aan om de gazetten van de daenspartij niet te lezen eu waren die gazetten goed, zou onze brave Bisschop dat 'oen v Stant. Wel nieneen hij. Polen 't is hij 'heel klaar dat al wie Larul ran Acht, Werk- an of Klokke durft lezen, handelt tegen de zienswijze van onzen geliefden Bisschop. Pol. Maar iedereen weet dat hier bij ons, zelle Stant en als d'eene of d'andere slimoor opwerpt dat de Werkman wel ov of zeven jaar niet slecht en was als Sriesters hem leesden, die slimoore weet wel at die gazetten nn nog maar sedert 3 a 4 jaar veranderd zijn, eu dat al't geen over 6 a 7 jaar goed was, nu niet meer goed en b. Stant. Dat is te veel klaar, Pol Lnther i zooveel andere apostaten, z'hebben zij ge durende veel jaren goed gedaan iu d'heilige Kerk en veel menschen naar den Hemel 'holpen maar dat en belet niet, ab ze be gonnen dwalingen te prediken en 't volk te verleiden en te bedriegen, dat en belet niet, zeg ik, dat d'Overheden van d'Heilige Kerk dan bun stem lieten hooren en aan ae geloo vigen verboden van naar die mannen nog te luisteren of van ben te volgen in hnnne lc ringen. Pol. Precies alzoo, Stanten die donsje gazetten die vroeger goed waren, zijn nu van over nen g'heelen tijd door ons geestelijke Overheid afgewezen, en al wie ze nog leest, i is van den besten meester niet. Stant. Dat is permanentlijk de waar heid, Pol nen braven mensch en al wie op Gods zegen rekent en betrouwt, is onderda nig aan zijn geestelijke Oversten en volgt' zelfs al hunne raadgevingen en nu, Pol, elk zijn goeste, zei Mant. Pol. En hij verdronk zijn oordji -Stant, en ab 't hard vroos en had hij noch lijfrok noch onderbroek. Stant. De wereld is een aardige proehie, Pol maar die wel doet zal wel hebben, en t is te laat geklaagd ab 't kalf verdronken is. Pol. 't Is alzoo, Stanten tot de na eek man, en doe nog eens uw beste om 'tzonneken af te komen. Stant. Als 't God belieft, Pol. Het Vlaamsche Volk, het Brussel- sche Vlaamsche orgaan, stondt vroeger de mokrateo, alias de groene socialisten van Aalst eu elders met woord en daad voor. Nu, iu zijn nummer van vrijdag 11. deelt het onder handteekening van zijnen hoofd opsteller, Advokaat Gisseleirc, een lang artikel meê 't welk doet uitschijnen dat, in 't belang der eenheid van de katholieke partij, de partij-Daens door de Bisschop pen, dus door de Kerk, drij maal veroor deeld, uit den Belgischen Volksbond moet verbannen worden. Ook al lieden die vroeger door den schijn bedrogen, nu heden de groene revolutionnairs hebben leeren kennen. Anderhalf millioen menschen werken in de steenkoolmijnen van de wereld. Van deze heeft Engeland er onge veer 535,000 de Vereenigde Staten 300,000Duiïschland 285,000 België 100,000 Rusland 44,000. Dc metaal- mij iters van de wereld zijn vier millioen. Kiezerslijsten. Do kiezerslijsten der stad van Aalst zijn naar de goesting van 't stervend liberaal kliekje niet opge maakt. Eu dat geeft het te kennen door twee transparanten voor de vensters van zijn lokaal Comte cTEgmont geplaatst en waarop in groote letters te lezen staat - Dc kiezerslijsten zijn schandelijk b partijdig opgemaakt b Burgers en werklieden komt hier uw recht doen gelden. B De afdruksels der kiezerslijsten wer den aan de liberale hceren afgeleverd den woensdag 9 Sept. na vijf uren des namiddags en des zaterdags namiddag was men reeds de transparanten aan het schilderen. Dus binnen dat kort tijdverloop heb ben die liberale heeren de kiezerslijsten bevattende de namen vau 5407 burgers, onder alle opzichten onderzocht en zijn zij in staat van te bewijzen dat ze partij diglijk zijn opgemaakt. Wat felle kleppers Maar I... Verledene jaar bazuinden die liberale kleppers ook uit dat de kie zerslijsten partijdig waren opgemaakt en toen ze met hunne reklaraeu voor de pin kwamen, beliepen ze tot een honderdtal waarvan de 2/3 ongegrond waren. De liberale berg zal weèr een tnuisj< baren en zoo moet M. P. Anné er oo over denkeu want, naar nien ons verze kert, verklaarde bij dat de lijsten eerlijk zijn opgemaakt. En M. Anné heeft daar toch eenig ver stand van 1 MOORSEL. —Heden Zon dag 19 September, schoone Muziekfeest te Moorscl gege- vou door do Koninklijke Har monie. De Muziekmaatschap pijen der nahurige Gemeenten Herdcrsem, Wieze, Baerdegem, Meldert.Hekelgem en Hofstado zullen cr deel aan nemen. Opgepast, Vrienden van Stad en Dorp, en eeu bezoek gebracht aan onze katholieke vrienden vau Moorsel. Hij weet niet wat hij schrijft. De Sibbedominé van Chipka schrijft a De slaven van het heidendom waren beter gekleed gevoed en gehuisvest als veel christene menschen van Europa. De Sibbedominé weet niet wat hij schrijft en kent hij de. geschiedenis, dan liegt hij en vervalscht hij ze wetens en willens. De slaven van 't heidendom liepen om zoo te zeggen naakt zij hadden bijna geene klcoderen om 't lijf. Zij werden door hunne meesters mis handeld, zij ontvingen vele zweepslagen en zelfs dolksteken. Hun voedsel bestondt uit afval nog te slecht om aan verkeus en honden voorge worpen te worden. Na den ganschen dag naakt en beladen met ketingen gewerkt te hebben, werden zij in donkere onderaardsche holen opge sloten. Als ze door ouderdom of uitputting van krachten te zwak waren geworden om hunnen arbeid nog winstgevend ge noeg te zijn, dienden zij tot aas van roof vogels of visschen. Huwelijk, familiebanden bestonden vooor hun niet. Zij werden niet aauschouwd als men schen maar als werktuigen zonder ziel noch leven. In een woord het waren verworpe lingen. Ziedaar wat de slaven waren onder het heidendom Waar wonen in België de christene werklieden wier lot slechter is dan dat der slaven van het heidendom De Sibbedominé zal ze niet kunnen aanwijzen. Wij herhalen dus De Sibbe- dotntné weet niet wat hij schrijft en kent hij de geschiedenis, dan liegt en ver valscht hij wetens en willens en dit met een klaarblijkend doel van den klassen strijd meer en meer aan te vuren Katten en muizen. De minister van oorlog van Pruisen heeft bevolen uit de proviandmagazijnen de katten te ver drijven, en wel als maatregel van bezui niging. Elke kat komt op de staatsbe groting voor een bedrag van 18 mark 's jaars. Men heeft nu echter een veel goedkoo- per middel 't kost slechts 12 mark tot verdelging der muizen, namelijk de verspreiding van typhus onder die knaag dieren, volgens de methode van professor Löffier, welke inThessalië eenige jaren geleden met uitstekend gevolg in 't groot tegen de veldmuizen is toegepast en daarna ook elders voldoende is gebleken. Men drenkt daarbij stukjes brood in wa ter waarin cultures van de typhusbacterie zijn gebracht en de muizen die van dat brood gesnoept hebben, sterven weldra. Zij kruipen meestal niet in hunno gaten, maar zoeken de open lucht, zoodat de lijken gemakkelijk kunnen worden verwij derd en bovendien nog nut doen omdat andere muizen, die er aan geknaagd heb ben, ook ziek worden en sterven. ziekfeest van Zondag 11. is een waar armoedje geweest. De Prottors van Aspe- laere. «Ie roode-groene Zecmeuiskens van Hai-ltcrt, de helft van het blauw zwart muziek van Liedekcrke en de liberale Keepers van Aalst waren opge komen. Ziedaar den ganschen transpo- leire 1 De Sibbedominé van Chipka en zes man marcheerden achter eene groene vaan, e» Pie spon eene tronio zoo zuur als of hij eene gansche week wijnazijn had gedronken.... De liberale Reepers zongen op 't kiosk een proper, zeer proper liedje, enfin zoo proper dat Roelanders die nogthans van geen klein gerucht verveerd zijn, het zelfs wat al te proper vouden om op eene feest van christene, demokraten gezongen te worden. De liberale Reepers zijn met verbit terde ziel,'t effekt van eene holle maag. naar huis getrokken. Men had aan de jongens immers hesp, brood en bier buik sta bij beloofd en 't was weêr eens groene belofte, 't was berniks berniks I Ook riepen zij Adieu Denderhautem I ge ziet ons nooit meer weêr Eenigen riepen dat ze vaagden aan Backer.... 't Ging er zeer deftig toe en ze ontzagen zelfs, den Sibbedominé niet die meê trok naar onze stad. Den ganschen weg liep Pie al dubben de en zuchtende. De man wordt het ge waar immers dat het groene rijk weldra totaal zal uit zijn. tot vreugde van alle ware katholieke herten Tabakfabriek. Vooruit van vrij dag 11. kondigt aan dat de socialisten hier te Aalst een tabakfabriek komen te stich ten tot hot fabrikeeren van roltabak. Kiezerslijsten. In hot zelfde n' van Vooruit worden de werklieden aan gewakkerd om te gaan zien of ze inge schreven zijn mot het getal stemmen v. a- ropzy recht hebben. Do lijsten liggen, zegt Vooruit, ter in in Hand aan Hand en ook in het liberaal lokaal - Gomte d'Egmont, Gmote Markt. Tiet verbond is dus gesloten tusschen roodec en blauwen. En de groenen, naar men ous verzekert, doen ook meê. Het verbond der anti-katholieke fracties zou dus verwezenlijkt zijn... 't Zal weer 'nou slag geven Brussel, den 18 September. Even als bij nlle andere Europische volken» betaald ons land ici'cr jaar. een meer en meer ver ergerend getal slachtoffers aan longziekten en tering. Niettegenstaande alle aangewende pogin- m de vooruitgang daarvan te belemmeren, r tot over egnigc jaren niemand in gelukt daartoe een geneesmiddel te vinden. Fransche Doctors, dezelfde die aan het hoofd staan van het geneeskundig Instituut Drouet te Parijs, hebben eindelijk dat redmiddel ontdekt en men mag zeggen dat ditmaal dex leerlingen den meester hebben overtroffen. Werkelijk, door het gebruik van het Antiphy- mique geneesmiddel is de tering in zijne oorsprong en uitwerking overwonnen en een aantal veroor deelde zieken hebben zonder vrees tot terugkce- ring daarvan, de gezondheid weder gevonden. Zoo is onder duizenden 't geval van Mej. Grannée te Hédenge. die sedert jaren in den hoogsten graad io tering leed. Zij was tevens lijdende aan bloedspuwingen en borstpijn. Alle eetlust eu slaap was- verdwenen, de adem haling was onregelmatig en piepend, zij hoeste en fluimde verschrikkelijk. Bij de inrichting van het hulpgesticht Drouet te Brussel, was deze juffrouw eene der eerste die hare toevlucht nam tot de geneesheeren daarvan. Het lezen van het blad voor teringlijders dat fratis gezonden wordt aan iedereen die bet vraagt, ad haar volkomen vertrouwen ingeboezend no pens de krachtige werking van het Antiphymiquc i, aangezien het onnoodig is zich tot het beko- en eener raadpleging te verplaatsen en alle zor gen des Doctors schriftelijk kunnen verkregen worden, besloot zij al spoedig zich daaraan te onderwerpen. En gelukkig voor haar Na eenige weken de geneesljuur gevolgd te hebben, schreef zij Ik ben volkomen genezen, uwe uitmuntende voorschriften hebben mij de gezondheid terug ge geven. Dat deze verklaring medewerkt om U te helpen nog verscheidene nieuwe genezingen te bewerkstelligen, is mijne dankbare wensch. i Men is gelukkig dergelijke feiten door de druk pers te vernemen, ten einde de hoop bij de wan- hopigen te zien ontstaan. Dat zij zich tot het Instituut Drouet wenden en zij zullen genezing vinden van eene ziekte die tot heden ongeneesbaar geacht werd. Tentoonstelling van Brussel en Tervucren. Wij kunnen onze geërde lezers welke de Tentoonstelling van Brussel en Tervueren bezoeken niet genoeg aanraden een be zoek te brengen aan 't paleis der optische glazen en van de zoögrafen of dierenaf- beelders. Er zijn drij gestichten, to we ten 1° Zoögraaf te Brussel 2° id. te Tervueren 3° Optisch paleis te Brussel. Het repertorium van den Zoögraaf te Brussel is vermeerderd met eene roeks zeer merkweerdige nieuwe zichten. Wat het optisch paleis betreft, 't is ter algemeene getuigenis een dor schoonste toepassingen die de wotenschap heeft gevonden om 't publiek eene hoogst leer zame uitspanning te verschaffen. Wij herinneren dat aan de leden van maatschappijen in groep eene merkelijke vermindering op den ingangprijs wordt toegestaan en de vrije scholen maar 10 centiemen per persoon inkomgeld moeten betalen. Wie een bezoek brengt aan de Tentoon stellingen moet dat gaan zien en wij zijn overtuigd dat alle* bezoeker dezer ge stichten ons dankbaar wezen zal, van er zijne aandacht te hebben op ingeroepen. Ad Tc Gent doelt eene officieele onder- wijzeres in haro school goddelooze blaadjes uit die aan de kinderen wijs maken dal er geen God bestaat en dat de aarde zich zelf heeft gemaakt. Een kerel van een aardbol 1 die aard bol der vrijdeukers. Heeft nu hunne zon ook zich zelve ge maakt, en hunoe sterren en hunne lucht, enz., enz., dan is dat toch al heel aardige zelftnakerij geweest. 'tls maar jammer dat dit recept verlo ren is gegaan. SOTTEGEM. Morgen zondag 19 Sept. wordt het zilveren Jubelfeest ge vierd vau den heer Eugeen de Kerc- hove, welke sedert 25 jaren de belangen der bevolkingen des Kantons van Sotte- gem, in den provincialen Raad zoo moe diglij k verdedigt. Een kunstvoorwerp :zal den achtbaren Jubilaris ten lokale van den Kath. Kring om 3 uren namiddag aangeboden worden. Eon stoet zal gevormd worden aan den welken de Muziekmaatschappijen des Kantons zullen deelnemen. Over de ver dere regeling der feest, heeft men ons niets laten weten. Onze achtbare geko zenen MM. Van Vreckem en Lienart, Se- natenrs, Woeste, De Sadeleer en Diericx, Volksvertegenwoordigers, zullen het feest met hunne tegenwoordigheid vereeren. Brandverzekering. Iu 1890 be weerde de Sibbedominé van Chipka dat de Stad jaarlijks 50 duizend franks vrij zou winnen met de brandverzekering. Later werden de winsten door hem ge schat op 100 duizend, op 150 duizend, op 200 duizend, en zelfs op 250 duizend franks jaarlijks... Maar nog nooit, alhoe wel hij cr menig werf werd toe uitgenoo- digd, beeft hij zijn plan van inrichting uiteengezet. Maar, Sibbedominé, als men Chipka toch zoo zeer beschiet, ondermijnt, be stormt, van vievers beroeft en als er toch zooveel duizende franks met de brandver zekering te winnen zijn, waarom richt ge dan geene dergelijke samenwerkende maatschappij in Dit ware eene goede zaak te meer bij uwe welgeklandcerdc boekdrukkerij, uwe bloeiende coöperatief van ge weefsels enz., uw vooruitgaande tabakfabriek, van uw zoo druk bezocht openbaar schrijf bureel waar er tegen be taling petitiën worden opgesteld en brie ven voor de lievekes geschreven En komt nimmer beweren dat ge ge broodroofd wordt; ge werkt met 5 boek drukkersgezellen; uwe coöperatief vau ge- wocfsels enz. trekt zoo zeer dat ge ver plicht zijt van eeite succursaal teNinove bij Machiel te openen uw tabakfabriek weet met de commanden geene weg en Klokke Roeland zegt dat ge drij werklie den hebt moeten opzetten, in een woord, 't gaat zoo goed in uw tabakfabriek dat uwe confraters de roode socialisten ja loersch zijn en ook eene tabakfabriek komen te stichten; de klerken van uw schrijf bureel hebbeo zoo veel te schrijven •Jat ze, uit profijt, eene gouden pen met diamantonpunt hebben aangekocht de lievekens schuiven op om hunne beurt af ie wachten.... En «1e man die aan het hoofd van zulke winstgevende zaken staat durlt roepen dat hij gebroofroofd wordt 1 Geef den stoefer een brood, de klager heeft geen nood 1 Volgens Le Peupte het socialisti sche bladzal M. Daens als candidaat optreden tegen M. de Bruyn, te Dender- mnnde M. Planquaert zou zich <>p den raDg zetten tegen M. de Smet de Naeyer en M. Lebon tegen M. Begerem. 't Is gauw gezegd, maar of het lukken zal that is the question. Oudweezenbond. Het jaarlijksch congrps zal dees jaar gehouden worden te Dendermonde, morgen zondag 19 Sept. Het 2® nr van Het Weezenblad tolk van den algem. Weezenbond van België, komt te verschijnen en bevat het pro gramma 't welk aanwijst wat de oudweezen zouden willen zien tot stand brengen, zouden willen zien veranderen en verbe teren. 't Is spijtig dat tijd en plaats ous ontbreken om over dit programma verder uit te wijden. De christene volksfoppers zouden dan geen socialisten zijn Maar de volksfoppers hitsen het volk, de werklieden op tegen de edelen, tegen de rijken, tegen de kapitalisten, tegen de werkgevers Zij beliegen, bespotten en belasteren de Bisschoppen, Priesters en Klooster lingen Zij schilderen de Bisschoppen, Pries ters en Kloosterlingen af als lieden, die uit geldzucht en om in de rijke salons te mogen veikeeren, verslaafd en verkocht zijn aan de rijken om den minderen man to boeien en zijn belangen te verraden. Zij vallen den koning en 't koningdom aan Zij vleien het volk met'beloften van voorspoed en welvaart als het maar groene demokraat wordt Zij bevechten nooit de socialisten en liberalen, die vijanden van God en der Kerk, en richten hunne wapens overal tegen dc katholieken alleeu. Wat verschil is er tusschen deze han delwijze der volksfoppers en deze der roode socialisten 1... Geene 1... en daarom ook verdienen zij den naam van groene socialisten. DENDERHAUTEM. De roode socialisten hebben deze week te Dender hautem eeu boekje verspreid getiteld Nieuwe boerencatechismus in 10 les sen en morgen zondag gaan zij er in twee wijken, de Leebeek en de Vondelen, meotfegen geven ter herbergen van twee gekende Roelanders. In de eene herberg treden de rooden van Aalst en in de an dere die van Ninovo op. Men vraagt zich af Zal De Backer er nu verschijnen en de roode socialisten tegenspreken Wie kan daar een oogenblik aan twijfe len De Backer zal de roode socialisten ongestoord laten begaan immers de Roelanders of groene socialisten bevech ten alleen de katholieken en de omstan digheid dat de roode raeetingen gehou den worden in herbergen bewoond door Roelanders, bewijst genoegzaam dat zij er veede meê hebben Uit hun lood geslagen. De li berale oude pruiken staan als uit huu lood geslagen over don uitslag der kiezing te Borckworm. Zij kunnen maar niet be grijpen, zeggen zy, dateeu arrondisse ment't welk zoo vele jaren aan 't libera- lismus is getrouw gebleven, zich zoo op eens onder de roode vlag vau 't collecti- vismus is gaau scharen. Ous verwondert het geenszins dat de liberale legerscharen in groote massa naar 't roode kamp overloopen. De liberale leerstelsels van godverloo chening en godsdiensthaat, brengen hun ne natuurlijke vruchten voort. Delibe rate, of liever, onzijdige scholen zijn im mers, volgens de getuigenis van gezel Anseele, kweeknesten van socialisten. Eu daarbij de liberalen zijn de voorvaders der socialisten. Gij zijt onze voorgangers en wij zijn uwe^onen, riep citoyenVan- dervelde te Borchworm uit. Dus «le roode zoon verdrumt zijnen blauwen vader en ziedaar de beteekenis van den doodmageren uitslag die de oude pruiken zondag 11. bekwamen. Graan - speculantenuithongeraars van den arme. Men leest in den Bien public Een Londensch blad zegt dat de ver hooging van den broodprijs in Belgic, in Frankrijk, in Engeland te wijten is aan het opkoopen van meel, door een Noord- Amerikaansch syndicaat, bestuurd door eeneu Engelschman, French genaamd, die over een jaar nog eenvoudig beambte was bij eene spoorwegcempagtie te Londen. M. French kwam over acht maanden te Chicago, voorzien van aanbevelingsbrie ven van M. Morgan, den bankier, en M. Pbilip Arinour, de beruehte mtllionnair van Chicago deed hem het noodige krediet bekomen om overgroote aankoopen van graan te doen. Het syndicaat bestuurd door M. French zou iu eenige weken 300,000 pond ge wonnen hebben, dat is zoo wat 7 of 8 mil lioen. Van don anderen kant zeggen zekere dagbladen dat M. Ephrussi. insgelijks overgroote stocks graan heeft opgehoopt in het noorden van Frankrijk. De speculatie op het graan, die den arme mot hongersnood slaat, is een van die onhoorde, eerloozc schandalen, welke de wet reeds lang had moeten verbieden. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 Loodgieter (leerjongen); 5 schrijnwer kers 2 schoenmakers (leerjongens) plaatsen van kandidaat briefdragers voor de stad Brussel zijn open. Inlichtingen ter Werkbeurs. Vragen werk 1 Vuurstoker; dagloo- ners; i Kleermaakster. Mijnheer de uitgever van Den Denderbode Gij hadt woensdag gelijk toen ge schreeft dat onze wet kamack is zij is kamank vau den hoofde tot de voeten. Sinds eenige dagen geeft zij de klaar- blijkendste bewijzen van hare - kamank- heid. Vooral 'tgeen zij verleden dijns- dag uitgezet heeft is te dien aanzien op merkenswaardig. De belastingbetalers zullen het na nieuwjaar zien en sommige leden der kamanke - wet zullen het welhaast gevoelen. Want loopen eu ket sen zal tot niets baten, de bedreigingen zullen geen uitwerksel hebben en 't en zal tot niets dienen te weten welke rech ters zullen zetelen ter vierschaar Waar 't goud machteloos is, zal 't koper zeker mislukken, 't Koperen geld is zon der waarde. Wat verdienen dio jannen toch eenige lesjes: van stilzwijgendheid, van naasten liefde, van eerbied voor wet en recht, van voorzichtigheid, van spaarzaamheid... en eenige raadgovingon van den heer Procureur des konings over de plichten en de rechten van dienaren en officieren van policie. Met achting, Dikken. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft pastoor benoemd te Bouchaute, den E. H. L. Buckens, pastoor te Voorde te Zulte, den E. H. J. De Kesel, onderpastoor te Geerardsbergen. Is onderpastoor benoemd op S' Marti- nus te Aalst, de E. H. P. Van Dorpe, S. T. B., onderpastoor op S' Hermes te Ronsse. De E. H. C. Baeten, surveillant in het college te Eecloo, is coadjutor van den E. H. Pastoor van Swijnaerde benoemd. Zondag 19 September 1897, dienstdoende Apotheker Mr A. Renneboog, Nieuw- straat. Botermarkt. Heden zaterdag werden 792 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5540 kilos. Stad Aalst. Onze Stedelijke Raad hield gister vrijdag, om 8 uren 's avonds, zitting. De heeren Leo Boterberg en Felix Van den Brerapt, de plaatsvervangers van de liberale heêren Adolf Bruyndonckx en Pieter Anné welke vervallen zijn van hun ambt, werden, na aflegging van den eed. als gemeenteraadsleden aangesteld. De Raad hield zich onledig met verschil- lige zake» van bestuurlijk belang en on der anderen met het tarief der plaatsgel den op verschillige markten, enz., enz. AALST. Zondagscholen van St. Mart in us.—Luisterrijk Avond feest, op Maandag 4 Oct. aanst., om 5 uren, ten lokale van den Kath. Werk manskring door de heeren Meesters. Het programma belooft een zeer nangenamen avondstond. De heeren zullen do vrijheid nemen ten huize kaarlen aan te bieden. Dievenbende geknipt. Sedert eenige tijd werden te Aalst, te Nieuwer- kerken, te Haeltert, te Meire diefstallen gepleegd.De Policie en Gendarmerie hield een wakend oog doch 't was onmogelijk de schelmen te ontdekken. Hier waren het kiekens, daar konijnen, ginder geld enz. enz. die gestolen wierden; de schel men lieten niets liggen dan 't gene le heet of te zwaar was. In den loop dezer week werd er eene geit gestolen te Haeltert, Eiplas en 't was ter oore onzer stedelijke Politie gekomen dat men vrijdag avond feestmaal ging houden ten huize van den Witten Beerens, gestaan achter 't kasteel van St-Job. Onze Policie en de Gendar merie trokken er op af en men vond de dieven vergaderd. Drij werden aangehou den, zekeren Jan Do Neef, bijgenaamd Witte Jan, Philemon Van Impe, bijge naamd Jan De Lichte, Madelena Van der Waerden vrouw Beerens. Beerens, bijge naamd de Witte, haar man, zit op het oogenblik in 't gevang. Twee der genoodigden tot het feestmaal der geit en die op 't punt waren van bin nen te treden, konden vluchten zij zijn gekend 't zijn zekeren Van de Maelen en Boeykens, twee gevaarlijke kerels. By de huiszoeking ontdekte men tal van voor werpen van diefstal voortskomende en onder anderen het trouwkleed van vrouw Van der Heyden en andere voorwerpen gestolen te Aalst, St-Job, op zondag 11 Juli 11. terwijl de familie Van der Heyden naar de opstijging van den luchtbal was gaan zien sprei, servetten, katoenen sargiën. slaapmutsen, gouden en zilveren ringen, enz. enz. gestolen te Haaltert. Het trouwkleed bevondt zich,, in 'l hoofd- kussen.van eene wieg. Louise Michel le Brussel. Donderdag avond bevond Louise Michel, die eene voordracht moest komen geven over de zaken van Monchuich, zich op de eerste verdieping van een hotel der Zui derstatie te Brussel.

De Denderbode | 1897 | | pagina 2