Zondag 26 September 1897. 5 centiemen per nummer. f>3s* Jaar 3196 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberalism en Socialism. St-Lievens-Zotten Veeverbetering. Onze volksfoppers ontmaskerd w Landbouw. Leergangen over Fruit- en Groententeelt. Zaaiqraan. Qoe,i DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 3 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 25 September 1897. Wy hebban reeds meermalen daarop heengewezen dat het liberalism noodlot- tiger wyze, op het gebied der leerstelsels, tot socialism roert. "Wij behoeven op die bewijsvoeringen niet terug te komen. By die redens van wysgeerigen aard hebben wij bekente nissen gevoegd zoowel van liberalen als van socialisten. Pas eenige dagen geleden, hebben wij pogingen zien ontstaan in het kamp van het liberale leger om met al de strijd krachten tegen de Kerk storm te loopen. Hunne leus was Leve het antiklerika- lism 1 Te dier gelegenheid zyn er verschil- lige pennetwisten ontstaan en zyn er van wege de geuzery kostelijke bekentenissen Ïedaan die wij bij de hooger vermelde unnen voegen. Waarheidshalve moeten wij er bijvoe gen dat zij van dagbladen stammen die niet gedwongen zijn voor hunne lezers te huichelen. Die bladen ^verschijnen in groote middenpunten, waar de oprecht heid, zelfs op politiek gebied vrij wat hooger staat dan elders waar men nog in nood is zyne lezers, min ontvoogd, te bedriegen. De - Chroniqu* van Brussel schrijft het volgende Klerikale bladon veinzen geschanda liseerd te zijn omdat wij gezegd hebben dat het collectivische gevaar ons minder schijnt dan het klerikale eeue uitbars ting van mazelen. (De Chronique zin speelt op de politieke kleur,in 't Fransch rougeole) is niet doodelijk lijk de zwarte pest. En er zyn katholieke dagbladen die verbazing veinzen wanneer wy verklaren bereid te zyn, als het uoodig is, een tijd perk van Demblons dwaasheden (une fiériode de Demblonerie) te verdragen iever als voort te gaan de schande van het klerikalism te ondergaan. Liever Turksch dan paapsch is en blijft de lenze onzer geuzerij. De ervaring zal haar nooit wijs doen worden. Liever zou zy aan bet hoofd van ons Land een Dem- blon zien dan een Van den Peereboom of eenen de Smet de Naeyer 1 Dat is een comble. Zouden wij ongelijk hebben de gan- scbe geuzery voor die ellendige dwaas heid aansprakelijk te maken wanneer wy de burgemeester der hoofdstad, M. Buis, de man van den 7" September, als magistraat zien verklaren dat hij voor do rooden zal stemmen en zijne vrienden openlijk aanzet voor de communards in 't strydperk te treden. Moest een commune te Brussel ont staan, de baron van 7en September zou verplicht zijn ze te dempen hij zou de wapens moeten keeren tegen zijne poli tieke vrienden. Is het niet om zich af te (1 467. 14"' VERVOLG. Er is dan aan dit volk niets meer te doen, sprak de Vorst innig ontmoedigd. En inderdaad, in den staat van opschud ding waar al da geesten zioh in bevonden, werd hst onmogelijk de muitere eenigzins te bedwingen. Karei besloot dns naar bet paleis terug te keeren. Het was echter niet zonder moeite dat hij van daar kon geraken, want weinig schol het, of hy werd genoodzaakt oogenblikkelijk al de eischen vau het volk in te willigen. Te paard gestegen verliet hij due do Vrijdagmarkt om zich ten Stadhuize te begeven. Daar vond hij de Opperdeken!, de aanzienlijkste leden uit de burgerij eu het Magistraat in geringer getal en in de grootste verlegenheid verkeerend. De Hertog etoof plotselings de zaal binnen, waar zy hunne zittingen hielden en, na hun ruw het woord te hebben toegestuurd, vervolgde hij in 't ver trekken vragen of het niet zou toegaan lijk op den 7*" September onzaliger memorie. En M. Buis verkoos de socialisten, de vijanden der samenleving, boven vrede lievende burgers van wien hij slechts door den Godsdienst is gescheiden Hoe ver de haat. tegen het goede toch gaat hoe hij toch het hert van den mensch kan verblinden. Die weg, dien M. Buis bewandelde, is noodlottig, aan dien afgrond moeten alle konsekwente geuzen aanlanden. Die aanvallen van dolle razernij zijn ver van ons te mishagen. Het is altijd goed zijne tegenstrevers te leeren kennen in huune wezenlijkheid en niet achter een masker verborgen. Het is wenschelijk dat de kiezers, die over het geluk en de toekomst van het Vader land beschikken, wel weten met wien zij te doen hebben en aan welke handen zij hunne belangen toevertrouwen. Laat de geuzerij maar woelen en tie ren. Het is een teeken van onmacht en een bewijs, dat, lijk een liberaal van Ninove laatst op den trein zegde, er geen grieven tegen het katholiek ministerie bestaan. Er bestaat, voegde hij er bij, voor de liberalen weinig, geen hoop, zoo lang de katholieken op den ingeslagen weg voortgaan, en de hervormingen op sociaal gebied tot stand brengen die zij aan de kiezers hebben beloofd. Met hem zijn wij ten volle t'akkoord. Wat geuzen en socialisten ook doen, de kristene vlag zal blij vod prijken boven het katholieke Belgemand 1 Zondag 19 Sept. wierd to Helder- gem de maande- iijksche verga dering van het landbouwcomice gehouden. Aan het orde van den stond een punt van het grootste belang De veoverbetering voordracht door den heer A Van Overstraeten, hoofdonder wijzer, landbouwieeraar, te Kerkxken. Wat is de veeverbetering. Het is onze beesten beter geschikt ma ken om meer melk en boter te geven en ook gemakkelijker vleesch en vet aan te zetten. Wij zegden dat dit een punt is van het grootste belang en inderdaad, het is zoo. Niemand zal betwisten dat, sedert eenige jaren, de veekweek alleen nog winstge vend is gebleven. Spreekwoordelijk is het reeds Armoede iD den stal, armoede overal. Daar ligt dan ook de bron, die onze landbouwers toelaat uog voort te sukkelen in den strijd om het bestaan. Wie tegenwoordig zijne winst zou willen zoeken in den verkoop der veldvruchten zoo deerlijk bedrogen zijn. In ons land is de veekweek ontoereikend om in de behoeften der bevolking te voor zien; er ontbreken zoo jaarlijks 80 a 90 duizend stuk, die dus in den vreemde moeten aangekocht worden en waardoor ongeveer 30 millioen franks bet land uitgaan. Het is uwe schuld begeeft u nu ter Vrijdagmarkt en drijft me er zonder verder dralen al de gilden uiteen. Van daar trok Karei naar de Koornmarkt om in 't voorbijgaan te zien wat er van het gesloopte acoijnsenbureel Dog overbleef ver volgens richtte hij zich naar 't Hof te Walle. Nauwelyks had de Vorst zijn paleis betrok ken, of hij haastte zich zijne dochtter, de jonge Maria, tegen alle gevaar te beschutten en haar in 't geheim van Gent naar Brussel te doen overvoeren. Wanneer hy des aan gaande niet meer had te duchten, vergaderde hij gansch zijn hof om te beramen wat er in die dringende omstandigheden te doen stond. Een gedeelte des nachts werd in beraadsla gingen overgebracht. Allen waren eens om den Vorst aan te raden met behendigheid te werkte gaan, en zich jegens de Gentenaren te honden alsof hij in hunne wenschen zou toestemmen en hun al het gepleegde verge ven. Geen ander middel konden zij vinden om den nienwen Graaf van Vlaanderen nit den strik te redden, waar hem de muiterij zoo trouweloos had ingelokt. Nog was de Hertog niet tot het beslnit gekomen, toen eenige edele Gentenaren, hem des anderen daags 's morgends kwamen aanzoeken om den gildon hunne aangeslagene banieren terug te Zouden die schoone millioenen bij ons niet kunnen blijven en terecht komen in den zak onzer boeren Zekerlijk daarvoor moeten zij alleen meer beesten en ook beter beesten kweeken. Zij moeten meer kweeken; dat is klaar. Zij moeten beter kweeken dat gaan we zien. Voor het dier lijk voor den mensch, be staat de erfelijkheid, 't is te zeggen, wij vinden in de afstammelingen de goede hoedanigheden en gebreken terug die wij in de voortbrengers waarnemen konden. Ik voege hierbij in algemeene regel. Aau dit princiep zyn uitzonderingen maar dit neemt die wet Diet weg. De volkswijsheid, die zich in de spreek woorden doet kennen, bewyst dit zonue- klaar. Hoort men dagelijks niet: De appel valt niet verre van den boom Lijk de oude zongen zoo piepen de jongen.... en meer andere Men mag daaruit besluiten dat in 't al gemeen eene slechte koe een slecht kalf geeft, eene goede koe, een goed. Ons ministerie van landbouw dit punt begrij pende, heeft pogingen aangewend om onzen veestapel te verbeteren. Men beeft hier Hollandsche en Jerseysche beesten ingevoerd ton prijze van veel geld. Die poging is mislukt. Het Hollandsch vee is meer onderhevig aan ziekten dan het onze, het is moeilijk en lastig bet met ons voedsel enjklimaat te gewennen. Wie een beestje van Jerseysch ras beeft ge had weot, bij ondervinding, boe delikaat die koeien zyn. Men beeft dus langs een anderen kant gezocht on men hoopte een goed middel gevonden te bobben in de kruising van ods ras met den Durhamschen stier. In theorie kon de uitkomst schoon zijn maar hier waren die cyfers en de uitslag in do wezenlijke natuur grootelijks tegenstrij dig. Men had gedacht en beweerd na eenige generatien een blijvend ras te heb ben dat het Engelscho zeer nabij kwam Nieuwe teleurstelling. Do kruising heeft geen goeden uitslag gegeven. Men had uit het oog verloren den overgrooten invloed uitgeoefend op het lichamelyke gestel en dezes eigenschappen door kli maat, voedsel, levenswijze ,enz. Men had terzclfdcrtijd ook vergeten dat de Eügel- sche boeren meer gemunt zijn op vet dan op melk. Hun ras is dus gemakkelijker om vetten dan het geschikt is om melk •n boter voort te brengen. Eindelijk beeft ons goevernement de hand gelegd op bet eenige goed middel De veredeling van onzen veestapel. Het eindigde waarmede het bad moeten be ginnen. Spreker verhaalt eenige vau zijne per soonlijke waarnemingen. Ik ben op reis geweest, zegde hij, en heb er kunnen op bestatigen hoe dringend noodig het is on zen veestapel te verbeteren eu boe voor- deelig terzelfdertyd. (Vervolgt). tZ. H. Mgr. Du RousBeau. 96c Bisschop van Doornyk, is donderdag 11., godvruchtielyk ovorleden. Hij was geboren te Hal den 19 Januari 1826. doen geworden, opdat elk ambacht, onder eigen standaard, zich alsdan van de Vrijdag markt sou hebben kannen verwijderen het geen «ij vrijwillig den zelfden dag zouden gedaan hebben, indien hen een bezadigd op perhoofd eene gelijke richting had kunnen opgeven. Karei, die, door eeue toestemming, nit de verlegenh.id te geraken, bewilligde de hem gedane aanvraag, doch zoo als de char ter lnidt, enkel voor deze reize. Oogenblikkelyk werden de banieren uit het Belfort gehaald en in zege naar de Vrij dagmarkt gedragen. De afgevaardigde Edelen namen de goedgewilligbeid van Karei te baat om de muiters tot plichtbesef en vreedzaam heid aan te manen. Doch zjj weigerden zich ten onderen te geven en zwoeren het niet te doen vooraleer de Hertog in al hunne wen schen zou hebben toegestemd. Om nieuwe en nog ergere onlusten te voorkomen, stelden de afgevaardigden op staanden voet een twee de en meer uitgebreid smeekschrift op. Jacob Van Ravenschoot, Boudewyn Rym, Jan Van Loo en Pieter de Rycke werden gelast het zelve den Hertog te overhandigen, met bevel van het hem te doen onderteekenen, zooals het luidde, zonder dat de tekst, het zij dan ook in het minste, verminkt werde of veran derd. Sedert vier jaren dat zekere hoog moedige jannen zich valscheliik den naam van christen demokraat hebben toege ëigend, of liever, dat zij hem aan de Aalatersche Anti-socialisten ontstolen hebben, en dit om de brave menscben des te gemakkelijker te kunnen foppen, heeft Denderbode niet opgehouden die gelukzoekers te ontmaskeren. En naar mate wij die mannen aau 't volk hebben leeren kennen,hebben vele bedrogene lieden de oogen geopend en ze dan ook openbaarlijk verloochend. Hoevele brave catbolieke menschen hier te Aalst zelf, een oogenblik verleid door de valsche beloften der Daensisten, hebben wij tot de katholieke partij niet zien terug keeren en zich sedertdien beieveren om bet kwaad te herstellen dat zij, in oeu oogenblik van dwaling, hadden helpen stichten En in ons Kanton, in ons Arrondisse ment, naar mate dat Denderbode aan die schijnheiligen, aan die valsche demo- kraten bet masker afrukte, heeft men het zelfde verschijnsel bestatigd de ver dwaalden hebben wij hunne plaats in het kath. leger zien terugnemen. Reeds bij de gemeentelijke verkiezingen heeft men kunnen bemerken dat, bijna overal in ons Arrondissement, de Daensi- sterij door de hand des doods was geraaktde ware katholieken hadden de oogen geopend en er bleven nog slechts de liberalen over die zich hunne blauwe trouie met het masker der valsche demo- kraten bedekten, om des te beter de kath. partij te kunnen bovechten. Wijhebben hier schoone voorbeelden gezien te Erembodegem on teMoorsel. Gedurende dien tijd bleven onze Daen sisten zich aan 't overige des lauds voor stellen als de eenigste en ware vertegen woordigers der democratie in Vlaanderen. En hunne werkingen gelukten zoo wel dat wij meer dan eeu katholiek dagblad, zelfs onzer Provincie, gelijk Le Bien Publie 't Fondsenblad -, Het Volk a, voor een te hevig woord of een wat bijtend artikel van Denderbodedoor de Daensisten schijnheilig weg uitgebuit, zagen opspringen om ons te laken en toe te roepen dat wy onrechtveerdig handel den jegens de zoogezegde christeno demo- kraten Maar wij hebben ons niet laten ont moedigen wij hebben onzen strijd van ontmaskering voortgezet tegen die volks bedriegers, die verraders, die onder den naam van christeno democraat, met de liberalen en de socialisten den ondergang der kath. partij bewerken. God zij dank, wij zijn in onze pogingen gelukt, en zelfs boven alle verwachting I Eu heden, in de beide Vlaanderen, blijft er geen onkel katholiek meor over, 't zij in de geestelijkheid van allen rang, 't zy in de democratische en burgerlijke drukpers,'t zij bij 't volk,welke de valsche democraten niet heeft leeren kennen cn De vier afgevaardigden vertrokken. Tor markt bleven de gilden en ambaohten onder de wapens en met vliegende vaandel fier op die vermetele poging wachten. Eenige oren verliepen, eer hun het antwoord uit liet pa leis toekwam. Tegen den avond ontstond er gewoel onder het volk in de nabijheid van het Hooghuis. Aller aandacht werd derwaarts gevestigd. En inderdaad men zag er eenen stoet aansnellen, bij welken men de Heeren van Grnthnse, Commene, Maldegheiu, den Opperballieuw van Gent, Nikolaas Triest, de Schepenen der twee afdeelingen en de Groot dekens der onderscheidene Neeringen be merkte. Gansch de menigte stroomde hun nieuws gierig te gemoet, om uit hunnen mond te hooren, welk een antwoord den afgevaardig den werd gegeven. Meester Jan Petitpas, geheimschrijver des Hertogen, verscheen in het eerebalkon van bet Hooghuis, en ving aau er een parkement af te lezen, met eigen hand door Karei onder teekend eu de volgende punten bevattende 1° De Hertog vergeeft den ingezetenen van Gent de gepleegde onlusten en mniterij, als mede de vernieling van het bureel der accyn- sen op de granen. 2° Die accijnsen zijn voor altijd afgeschaft. ze niet aanschouwt gelijk wij ze altyd hebben aanschouwd, en ze ook niet groo telijks veracht. Ziedaar wat de Vlaamscbe Provinciën betreft. Blijft het Walenland Daar zijn onze schijnheilige, zooge zegde verlossers van het arme volk nog niet ontmaskerd. 't Is 't gene Le XX* Siècle ter gele genheid der gedenkwaardige vergadering van den Belgischen Volksbond op zondag 11. doet bemerken. Na, dat, zegt onze Brusselsche Con frater, M. Verhaegen op meesterlijke wijze de Daensisten ontmaskerd bad en de schandelijke handelwijzen van die valsche broeders togen de kath. partij doen kennen, [kwamen de Waalsche Afgeveerdigden er niet van weêr. Wij - wisten dat alles niet I riepen zij, - en eene algemeene beweging van af- keuring ontstond. Dezen zelf aan wie het was opgelegd van tegen het dagorde van 't Bureel te stemmen, dachten bet recht niet te hebben het te doen zij waren gesticht, ze stonden verstomd en vroegen den tijd om hunne maat- schappijen opnieuw te kunneu raad- plegen. De vergadering van zondag zal dus veel bijgedragen hebben om onze valsche democraten te doen leereu kennen door onze vrienden in 't Walenland. Het is waar dat priester Daens gepoogd heeft den slag af te weren met de kwestie te verplaatsen door eenen aanval tegen Denderbode. Hij beeft ons beschuldigd van hem Luther gehceten te hebben. Nu dit is weêr eene leugen te meer op de reke ning van hem bij wien liegen eene ge- wente is geworden en die reeds meer dan eens op heeter.Jaad van leugentaal werd betrapt. Nu, dat verwondert dus niemand meer 1 Wii zullen verder het artikeltje, door den bewonderaar van Luther bedoeld, herdrukken en onze geachte lezers zullen oordeelen. Maar veronderstellen wij dat wij pries ter Daens een Luther zouden geheeten hebben, wat zou het geweest zijn in even redigheid der versmadingen, beleedigin- gen en lasteringen die hij dagelijks naar t hoofd der katkoliekeu slingert Hij en zijn broeder noemeu ons zeilelooze kerels de Bisschoppen, de Priesters, de Kloosterlingen beleedigen en beliegeu zij, 't zijn mannen die voor geld bun ziel ver- schacheren de katholieke werkliedeu keeten zij lafaards, slaven, verkochte zielen, slepdragers, schoeffelaars, flasje- kesmanneu, venten om in d'erwten te zetten, soepsoldaten, enz... onze Koning en onze Koningin worden zoo min ge spaard dan onze ministers Begcrem en Sckollaert zij ontvingen bun part van de vorsmadingen en belccdigingeu door de beide belden uitgebraakt. Ah indien in de plaats van ontmas kerd te worden door M. Verhaegen, hun min of meer genegen, een Aalstersche katholiek ware opgetreden wel bekend 3° De Ambachten en Neeringen treden terug in het bezit van hunne banieren. Zij zullen ze voeren zooals voor dezen onder voorwaarde dat men ze buiten de stad niet drage. 4" De drie geslotene poorten znllen weder geopend worden. 5° Onder de leden der korporatiën mag de Overdeken der gildon gekozen worden. 6" Wat andere, min belangrijke ponten betreft, deze zullen door den Vorst bij tyd en lust, rijpelijk worden onderzocht. Na het lezen van dit schrift eteeg er een outzaggelijk gejubel uit de zegevierende scha ren. Nu zegepraalde het volk het achtte zich voldaan. Op dien immer heugelijken dag, was zijn trots reuzenstallig opgerezen een Vorst als Karei van Bourgondië had onder het jak van den stalen volkswil moeten buk ken de zege zonder bloedstorting behaald, werd zooveel te grooter in de oogen des volks daar het duchtigor had moeten kampen om den onwrikbaren Hertog van Bourgondië dus ten onderen te krijgen. Doch was dit zoo kostbaar schrift niet der mate opgesteld en bezegeld dat het in 't toe komende, als onrecht en van geener waarde, kon verbroken worden Zulks werd echter in dit oogenblik van uitgelaten vreugd niet in met het gedrag van die zoogezogde chrig- tene demokraten van 't Land van Aalst, en aan de vergadering van zondag één voor eon de schandaden bad kunnen ver halen door die verraders gepleegd, die met de liberalen en de socialisten samen zweren tegen de kath. partij, er zou eeu algemeenen roep van diepe verachting zijn opgegaan. Wij herhalen hetDe vergadering van zondag zal onze volksfoppers in 't overige des lands doen kennen 't is de genade slag waaronder die hoogmoedige nulli teiten gewis zullen bezwijken 1 Een ministerieel Besluit, van 13 dezer, richt in onze Provincie 14 leergangen vau Boomteelt en 5 van Groententeelt in, begrepen in 15 lessen volgens 't Staats programma. M. Burvenich zal in Aalst zynen bloeienden leergang van Boomteelt her nemen in den loop van October. Dit jaar zijn er 125 toehoorders regelmatig inge schreven geweest. Zij behoorden tot 29 Gemeenten. Het is eeu der best bijge woonde leergangen van het Land. M. Omcr Van Lierdo geoft eenen leer gang van Boomteelt in Herzele on M. Jan De Clercq in Wetteren. M. Iraus D'Haese, gediplomeerde van le klas en teeltoverste op het kasteel van Overhamme, is gelast met eenen leergang over Groeutonteolt, in 't Cornice Ninove. De leergang van Groententeelt, in 15 lessen, welke deels teu Stadhuize, gedu rende de winteravonden, en deels des zondags, in den zomer, in den moestuin van St-MarteDSgesticht, hebben plaats gehad,werd des winters slecht bijgewoond en dikwijls door ongunstig weder verhin derd Des zomers echter komen de toe hoorders beter af. Die leergaug is voor 1897-98 niet toegestaan. Het ware te wenschen dat hy laters hernomen worde op beter geschikte dagen en uren. o eene zaak van groo te aangelegenheid voor den Landbouwer. Alleeu kloek, rijp, ongeschonden zaad geeft kloekeen gezonde planten, die den winter goed kunnen doorworstelen, en na den winter wel zullen struiken. Zaad dat geschonden is, onrijp, klein of vernepen kan niet kiemen, of ten minste, is do plant die er uit voortkomt tot oudergang in den winter veroordeeld. Duizende kilogrammen zaaigraan wor den aldus in elke Gemeente verloren ge worpen, die nooit eeno plant zullen ople veren, eu welke de Landbouwer, iu stal en neerhof, zou kunuen benuttigen. Om er zich van te overtuigen is 't ge noeg eeus eene bewerking van zaaigraan bij te wonen, met den - trieur n - of zaad- scheidor, zooals er nu in alle Landbouw- comices één bestaat. Uit éénen zak zoer schoon en wel gekuischt graan, bekomt aandacht genomen. Ook kwam er van Myn- lieor Petitpas geen de minste opspraak noch wederstand, toen hy plechtig het perkament aan het Magistraat overhaudigde. Eenige stonden daarna week de menigte uiteen. I'rocessiegewys en voorgegaan, elk van haar hoogvereerde vaandel, ruimden de gilden de Vrijdagmarkt. SMdevens-Zotten trokken met de relikwiekas henen, die zoo onschuldig in den oproer had gedeeld en kort daarna mocht weder de kostbare asch van den patroon der goede stad Gent, zoo als to voren vereerd, in S'-Baaft abdij rusten. Een tallooze bende werklieden, wederom aangevoerd door Bloc en zijne twee handlan gers, ijlde in allerhaast om de Dendermond- sche en de Heuvelpoort te openen, die sedert dertien jaren waren toegemetseld. Des anderendaags, 1 juli, bij 'tmorgend- krieken, trok de Hertog van Bourgondië uit die stad, in welke hij zwoer immer terug te treden dan om de Gentenaren te doen boeten, voor wat hem op zyne Blijde Iukomste weder voer, en zoo onheilspellend zijne regeering inhuldigde. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1