POL en STAM ZONDAGRUST. X,idS PRIJSKAMP VAN 18 SEPTEMBER 1897. Belgische Volksbond. Van tak op tak. Denderhautem. ?°°d3g k".a" men vijf soorten, waarvan één of.twee tot zaaigraan kunnen dioneu 't overige kan in dc voeding der dieren gebruikt wor den. Van zulk zaaigraan behoeft men niet zooveel per roede of dagwand te ge bruiken, want elk zaad wordt plante zegt dareuboven dat alle onkruid verwij derd wordt. Dus niet meer te wiedon of te kruiden in 't voorjaar. Zulk werktuig staat ter beschikking der Leden van het Laudbouwcoruice Aalst-Zuid. Men wende zich voor 't ge bruik tot E. H. Van derSchueren, Espla nadeplein, Aalst. POL rijdt om de laatste klavers. Stant. Ha, Pol, "t en Spant Jer toch zeker zoo danig niet Mee alzoo een habile- i teit i'01- ,Ja j'«- «c «srj? Stant, er is werk op den winkel, meê dien dnivelschen regen is alles verachterd, en we moeten ons spoeden. Stant. 't En steekt toch op geen vijf minuten, Pol, en waar rijdt ge naar toe? Pol. Om klavers, Stant, en 't zijn de leste 't is wel dat we 't loof zullen mogen gaan aanvallen en dat we ook nog eenige dagen zullen voortkunnen meê de betterave- koppen. Stant. Ja, Pol. 't gaat naar den winter- kant, man, en 'tdood sazoen staat voor de deur. Pol. 't Is erg genoeg, Stant maar er moet nog zoo onbermhertig veel werk a/ge legd worden, eer dat 't winterweer mag afko men. Stant. (Je wilt spreken zeker, Pol, van de zaaitijd Pol. Jaak. Stant, van de zaaitijd en van 't uitdoen van de patatten, twee zaken die tijd en werk vragen. Stant. ï)roog wéér is er noodig, Pol want 't land ligt nat. Pol. Ja, Stant, en dezen tijd van 't jaar, als 't neu keer voor goed nat is, en geraakt het maar woeiülijk niet meer droog, omrede- wil dat de zon bijkans geen macht iueer en heeft en dat do nachten tc lang worden. Stant. 't Ia zoo, Pol maar 'k heb toch 5oed betrouwen vrijdag tookomende is 't en eersten van de maand Oktober, 't is te zeggen, van do maand van den Rozenkrans en ons lieve Vrouwken van den Rozenkrans kan onB toch zooveel bekomen. Pol. Ja, Stant, 't is een oude en kracht dadige devotie de godvruchtigheid tot onze lieve Vrouw van den Rozenkrans en 'k heb't nog goed onthouden, 't is bijzonderlijk door onze liove Vrouw van den Rozenkrans dat de ketterijen in vroegere tijden overwonnen en uitgeroeid zijn geworden. Stant. Alle soorten van gratiën en wel daden zijn door 't lezen van den Rozenkrans bekomen geworden, Pol maar 't heeft bij zonderlijk uitgeschenen tegen d'Albigeuzen en tegen de Mahometanen. Pol. Namen en kan ik niet onthouden, Stant, maar 'k geloof dat ge de waarheid zegt, en konden wij door onze lieve Vrouw van den Rozenkrans een goeië maand van Okto ber bekomen Stant. En konden wij ook terzelfder tijd de bekeering van de donchisten en andere volksbedriegers bekomen Pol. Dat is een ander paar mouwen, Stantze meenen dat ze toch zoo verstandig en zoo heilig zijn die liefhebbers «Stant. 'k Weet het, Pol't en zal niet gemakkelijk gaan maar alla, er is toch al veel voor gelezen, en nu zijn ze nog nen keer in tegenwoordigheid van g'beel 't land of lie ver van g'heel de wereld op de plechtigsto en de dringendste wijze opgewekt en aangemoe digd om bun dwalingen af te zweren en tot de rechte baan terug te koeren. Pol. Ge wilt sprekeu zeker, Stant, van 't geen dat er zondag te Brussel gebeurd is Stant. Yan eigen, Polal de gazetten hebben er g'hoel do week vol van gestaan, en er konden nieveranst geen drij treffelijke meuscheu bijeenkomen of 't was seffens over de schudding van de Donsjcn te Brussel dat er kwestie was. Pol. Hewel, Stant, 'k moet bekennen dat er hier op den buiten ook schrikkelijk veel van geklapt wordt. ge moet weten 7 Nieuws can den dag wordt lner veol gelezen, en dat gazetjen geeft alles toch zoo schoon af, hoor ik zeggen. Stant. Och. Pol, alle katholieke gazet ten Franache en Vlaamscho van geheel 't laud, staan er vol van van die hekeling van de Doornen, en allen eu hebben maar een woord oin Jlr Vorhaegen, Voorzitter van den Belgi schen Volkshond, te prijzen en te loven, en om die zoogezegde vlaamscho kristene volki- Jart ij van de Donchisten en Roelanders en an- en-u hutsepot te blaineron en aan de schand paal vast te nagelen. Pol. Ja ja, Stant, 't is hij een schoon dingen, en 't is beter laat dan nooit maar hoe is 't mogelijk dat al die gazetten en dien Belgischen Volksbond dio ertisten al niet veel huger gekend eu gebrandmerkt en hebben 1 Stant. Zie, Pol, daar en kan ik u niet 1 volledig op antwoorden, maar ik kan er toch 3 een zekere uitlegging van geven Wij die hier ter plaatse zijn, wij kennen die vo- gels van nabij wij kennen ze van over f jaren en jaren wij weten dat het hoeveerdige en twistzieke mensclien ziju en altijd geweest S zijn wij weten hoe die menschen altijd ge- 8 zocht hebben om te paraderen eu boven an- 5 deren te staan wij weten hoe dat zij besloten jj hadden van hun te wreken omdat ze de ge- t vraagde plaats niet bekomen en hadden wij weten hoe dut zij bij de verschijning van i d'Encykliek Reruiu Novarum en bij d'uit- breiding van 't stemrecht zich aan t hoofd der wereldscbe beweging zochten te plaatsen om door gazetten en ambten eer en geld te smeden wij weten wat al laagheden en kui perijen zij zich daarvoor getroostten, hoe zij ae geuzen eu liberalen eu al wat vijandig is. aan de katholieke partij wisten te vleien en aau te halen wij wisten eu zagen dat in de statie en elders zij met uitstorting d'hand gingen drukken en den minnegroet ontvangen lasteringen gehoord en de spotredenen die om hunnentwille tegen onze brave en deftige katholieken en priesters zijn uitgekraamd geworden dat alles hebben wij gehoord en gezien, en dagelijks nog zijn wij getuige van hunne aanvallen togen al wat deftig en katho liek is en van hunne verstandhouding met de vijanden van onzen H. Godsdienst en daar om ook, Pol, om al die redens verstaan wij moeiëlijker dat men zoolang gewacht hebbe om die mannen te behandelen eu to bostem- pelen zooals zij liet verdienen. Pol. Ja, dat is waar, Stantwij kenden die mannen beter dan menschen die ver van hier wonen maar iedereen wist toch dat zij tot drijmaal toe afgekeurd zijn van de Bis schoppen, dat den grooten held den Pans niet mogen zien heeft als hij naar Rome ge roepen was, dat hij over tijd nog voor eene maand lang gestraft geweest is en geen mis mogen lezen en heeft, enz.... enz....; en is dat allemaal niet genoeg om meê eenen keer af zulke mannen te laten vlotten en ze te laten loopen daar waar ze goed voor zijn Stant. Hewel, Pol, g'hebt gelijk ze moesten van over lang hun oogen wijd open gedaan hebben en die kerels stil geleid heb ben van 't eerste afz'en zouden dan al die verergernissen niet gegeven en al dat kwaad niet gesticht hebben. Pol. In alle geval, Stant, 't blijft toch altijd lijk dat we vroeger zoo dikwijls gezeid hebben die meê kromme sprongen omgaat en komt nooit niet recht uit, en eerlijk duurt langst. Stant. Alzoo is 't, Pol en krijgen de Donchisten nu 't land door op hunnen chan- foeter, z'en moeten 't maar weten die een wat verdient moet een wat hebben. Pol.En daarmeê zijn z'opgelaten, Stant en zorgt toch voor 't weêr binnen acht dagon. Stant. Zij gerust, Pol en tot wederom ziens. tii-ittnri Ileld' "eem. DeVeerenetaring O gaat goed vooruit. Niettegenstaande verschilligc gevallon is de bas goed in staat en geeft de beste hoop voor de toekomst. Jammer dat zekere mannen, wier plaats op de eerste rang is, den geest en de strekking van hunnen tijd niet willen keunen en zoo ziende blind blijven. Achteruitkruipers zijn er altijd ge weest, die zoo gaarne het licken van den ouden stijl van uit grootvaders voortijd aanpreèken. Hét zijn groote kinders die meer dan de kleine van de zweep ver dienen te krijgen. Mochten zij maar niet ondervinden hoe belachelijk het is, en gevaarlijk, niet met den tijd meê te gaan,zelfs stroomopwaarts te willen varen. Zij zullen zien als het te laat is. Heden zondag zullen de grondsteenen gelegd worden van een Kweeksyndikaat als gevolg van de puike Voordracht van den heer Van Overstraeten. Dat is den schoonsten lof die men er van zeggen kan. Met cenige wijzigingen, die we in een art. zullen bespreken, zullende Standre- gcls van het Syndikaat van Borsbekc aangenomen worden. Allen aan 't werk. Eendracht is macht. Zondag 19 September 1897, dienstdoende ApothekerMr Francis Callebaut, Botermarkt. HOPCOMMISSIE VAN AALST. Het keuren der hop gechiedt op de volgende wijze Er zijn 15 punten voor de rijkheid in lupelin en den fijnen geur 10 punten voor de fraaie kleur 10 punten voor de verzorgde pluk en 15 punten voor het drogen, te zamen 50 punten. Ziehier de namen der Prijswinnaars Prijswinnaars. Rijkheid Kleur -y s Drogen j Totaal S 'ïT Schockaert Edouard, Aalst 15 9 10 15 40 1* De Schrijver Louis, Moorsel 14 10 9 15 48 i* Kieckens Serafien, Aalst 12 10 10 15 47 i" Proeftuin van Aalst 12 10 10 15 47 i* De Wever Joan. Se-Cath.-Lombeek 11 10 10 15 46 2e üy ter sprot Petrus, Moorsel 12 9 9 15 45 2® Herremans Louis, Moorsel 14 9 8 13 44 2® Coomans Charles, Beckerzele 9 10 10 15 44 2® Vermeiren Jos., Moorsel 12 10 14 42 3® Delhcz Charles-Louis, Teralphene 12 8 8 12 40 3° Verleysen Felix, Aalst 10 8 0 13 40 3® Cleemputte Camille, Aalst 8 8 10 12 38 3® De Bisschop Bcnott, Wicze 13 7 7 10 37 3® De Hauwere'iljouis, Moorsel 10 8 ft 10 86 3® Ruysbcrg Aug. Wieze 10 7 6 12 35 3® Van Nuffel JudocusMoorsel 12 9 6 6 33 4* De Smedt Benoit, Aalst 8 8 8 30 4® e volgende PRIJSKAMP zal plaats hebben op Zaterdag 2 October taande. Do prijzen zullen denzelfden dag om 10 uren uitgereikt worden. De aanstaande. i die onze dienstdoende en deftige priesters met versmading bezien en die nooit den voet iu de kerk zetten wij wisten dat zij dag en nacht verbroederden met de vijan den van onze katholieke partvj en meer das eene op deu toekomenden en nakenden val van deze laatste samen met hen feestten eu vierden wij kenden hunne vinnige en arg listige manier van zich altijd als slachtoffer en martelaar te doen doorgaan wij waren iter plaatse als zij hunne nooit genoeg ge hoonde historie van 't wijf ten berde brach ten wij hebben gezien waar, van wie en in welke omstandigheden zij de toejuichingen en de woeste en wilde hellekreten gingen afpersen en afbedelen wij hebben de gods- O Nog de vergadering van zondag 11. Do achtbare Voorzitter, M.Verhaegen, hoeft iu zijae redevoering bewezen dat de valsche demokraten der Vlaanderen, verachtelijke schijnheiligen zijn. Vele voorbeelden haalde bij aan, en onder anderen zegde hij dat 't Land van Aelst het, in zijne schijnheiligheid, zoo verre dorst drijven van Z. H. den Bisschop van Gent aan Caïphas en priester Daens aan Jesus-Christus te vergelijken. (Priester Daens treedt die bijna godslasterende vergelijking bij waut hij protesteert er niet tegen). Nog een feit haalde hij aan Na de groene betooging van 13 Juni, deelde 't Land van Aelst meê dat de groene chefs te Aalst ceno vergadering hadden gehouden en bosloten haddoft dat ze nu met de aanst. Kamerkiczingon, op eigen hand en zonder zich met het reglement van den Belgischen Volkshond te bekreu nen, zouden optreden. Het Bureel van deu Volkshond vroeg hierover schriftelijk inlichtingen aan de voorzitters van de aangeslotene maat schappijen en allen antwoordden dat er daar geen spraak was van geweest. Wie was de schijnheilige leugenaar Het jlagorde vau 't Bureel, luidende onder andereu als volgtDo persenen of maatschappijen, aangesloten bij den Belgischen Volksbond, moeten voor 't verloop eenor maand kiezen lusschen n deu Belgischen Volksbond en de zooge- zegde vlaamsch-christene-volkspartij,» werd aangenomen met 111 stemmeu tegen 2 en 35 onthoudingen. Do 111 stemmen vertegenwoordigen 52 maatschappijen met 57,ü99 leden en die twee stemmen 2 maatschappijen met 384 leden. De onthouders vertegenwoordigen 11 maatschappijen met 12,905 leden. Het grootste getal der onthouders hadden de zaal verlaten uit vrees van den trein te missen. Dus 't is met klank dat de Volksbond met de valsche demokraten heeft afge broken. Ze moeten zich onderwerpen of ze zijn huiten gekegeld Dit blijkt overigens uit 't volgende schrijven vau Het Volkn, orgaan des Volkstands, getiteld VERVALDAG. Het gansehe land weuschte le weten of de slechte strekkin gen van de Viaamsch-Christene-Volks partij in den smaak vielen van do leden des Volksbonds, of men radicaal of wan kelend tegen haar uitspraak zou hebben gedaau. Eu de Volkshond heeft verklaard radi- kaal af te breken met do personen eu de maatschappijen die in 't vervolg blijven deel maken van de Vlaamsch-Christene- Volkspartij. Binnen de maand dus zullen wij weten of de personen en maatschappijen, 'van 't arrondissement Aalst, deelmakende van den Volksbond en van de Volkspartij, hun ontslag nemen bij deze laatste. Een blad beweert dat de heer Renkin, voor de zitting des Volkshonds, zondag laatst, vruchteloos gepoogd hoeft som mige leiders der Volkspartij tot het ver- zakeu dier partij te overhalon. Beteekenisvol ook was de volgende onderbreking van den heer De Guchte- naere in dc redo van M. de Ponthière Van nu af reed», sprak M. de Pont hière, bestaat do Volksparty niet meer. Er is niemand in de zaal om daar voor to verantwoorden, onderbrak M. de Guchtenaere. Wie zegt dat wedervoer M. de Ponthière. Dat ze dan rechtstaan, antwoordde M. De Guchtenaere. En de aanwezige leiders van de Vlaamsch-Christene-Volkspartij zijn blij ven zitten en hebben zich met verklaard. Blijkt uit bovenstaande datfde maat schappijen en personen deelmakende van den Volkshond en de Volkspartij, weige ren zullen hun ontslag te nemenjjby deze partij Daarop kan niemand bevestigend ant- worden vóór deu 20 Octobor 1897, uiter lijke datum fwaarop de verklaring aal moeten geleekend eijn dat men van de Volkspartij geen deel maakt. Jeremias. Geene week gaat voor bij ot Jeremias van Chipka laat zijne klagende stem hooren Chipka wordt ingesloten, belegerd, beschoten, ondermijnd, van vievers beroofd Brrrr... 't is te wreed I... 't Is als of men kortelings op Chipka het uoodklokje zal moeten luiden gelijk de Arme Claren. Maar in 't Land van Aelst van zondag lest, leest men Bemerking 't Land van Aelst, dat gedurig lezers aauwint, zelfs buiten ons Arrondissement is bij - zonder geschikt voor alle slach van a aankondigingen. Chipka wordt gebroodroofd en 't Land van Aelst wint gedurig meer en meer abonuwnten aan Chipka wordt gebroodroofd en do coö peratief van geWeefsels enz. heeft zulken trek dat men eene tweede coöperatief te Niuove moet stichten Chipka wordt gebroodroofd en het tabakfabriek heeft zulken overlast van werk dat men drij werklieden meer heeft moeten aauveerden Wie knoopt er dat aan een Luther. Mertelcer Daens heeft Denderbode beschuldigd van hem verge leken te hebben aan Luther en hem ge noemd te hebben Marten den «nkuis- chaard en smullebroer. Ten einde onze geëerde lozers te laten oordeelen hoe onze merteleer weer eens aan de waarheid te kort is gebleven, wil len wij het bedoeld artikeltje herdrukken, in ons nummer van 5 Sept. 11, meêgedeeld: Ze moeten eenen Luther hebben. - T.a Chronique een Brusselsch liberaal blad, deelt do volgende regels meê - Wij moeten eene reusachtige gods- dienstige revolutie hebben, gelijk het - protestantismus was. Wij hebben n eenen Luther noodig. - Is M. Cbarbonnel, de Franschman, die Christus wil verbeteren en vernieu- wen, de man om den rol van Luther - te spelen. Zal M. Daens verder gaan Al de catholieke gazetten drukken de hoop uit dat M.Daens waardig zal blijven van 't geestelijk kleed dat hij do eer heeft te dragen. Denderbode voegt zijne stem bij die zijner confraters en zegt Wy wenschen het grootelijks maar toch willen wij doen bemerken dat priester Daens een bewonderaar is van Luther, alias Marten Loeder, den apostaat en vuilbaard die zich verhing na bovenmatig gesmuld te hebben. Marten Loeder was immers een liefhebber van goeden sier en ontuchtige vermaken. De Duitsche verzen die hij met eigen hand op 't laatste bladzijde van eenen bijbel, heden nog in 't Vaticaan bewaard, heeft geschreven, getuigen ervan. In dié verzen smeekt hij God hem kleeren, hoe den, vette kalvers, ossen, schapen, veel vrouwen en weinig kinders te geven. Ja, priester Daens is een bewonderaar van Marton Luther die met eene non trouwde welke hij uit haar klooster lokte. Op Zondag 21 April 1894 zegde hy immers op eene meeting to Hal In vroegere tijden wierd het volk insgelijks verdrukt en wel bijzonderlijk door de edelen groote misbruiken be- stonden alsdan* onder de geestelijkheid en zelfs in dc kloosters maar toen ook stond een man daartegen op, een ge- S leerde monnik, een vernuftige geest uit de 16* eeuw met name Luther. Ongt- lukkiglijkis hij te ver gegaan. Onze Saucissenman zegde niet onder welk opzicht Luther te ver ging, ook niet tot waar hij mocht gaan en 'tis waarlyk spijtig dat hij ons hieromtrent zijue zienswijze niet heeft laten kennen Mogen wij dan hem, die te Hal aldus sprak, niet als bewonderaar van Luther aanschouwen Nog meer. Op 5 Mei 1895, verheer lijkte onze mertrleer opnieuw Marten Luther. Op de meeting te Borgerhout De weelde, de wulpschheid, de geld- - zucht die wortel van allo kwaad, heb- ben dien schooneu toestand vernietigd. Doordeoverdrevene, weelderige levens- wijze drongen overal misbruiken in in hoven, in kaiteelen, bij ryken, zelfs in de kloosters. Dientengevolge ont- i stonden de groote volksbewegingen. - In Duitschland hief Marten Lu- therde vlag des oproers op... - Wij herhalen het, onze merteleer is een bewonderaar van Luther en hii be wondert hem tot dus vorre dat M. Buer- baam hot hem, op 13 moi 1895, iu zyne voordracht te Antwerpen zegde Uwe aanhaling van Luther bezoedelt liet priesterskleed, want Luther heeft den God verloochend Dien gij gezioo- ren hebt trouw te dienen. Congo. Do beheerder, algemeene bestuurder van de Congo-ijzerenwegmaat- scbappy, heeft tijdingen gekregen van het bestuur in Afrika, meldende dat de aardewerken der lijn tot aan kil. 335 zijn ?ekomen 't is to zeggen op 50 kil. van Stanley Pool. Van een auderen kant meldt een tele gram uit Matadi, in dato 18 september, dat op 8 september aan kilometer 288 eene ontsporing heeft plaats gehad, inge volge eene valscho manoeuver van een machinist, die eenen werktrein bestuurde. Zes zwarten zijn gedood en twee hlankon en verscheide zwarten gekwetst, Papier met leeuwkens. Alles in eerlijkheid en deftigheid 1 Nooit liegen Nooit beleedigen 1 Nooit lasteren 1 zie daar ons ordewoord, roept 't Land van Aalst. Maar zie met al die eerlijkheid eu def tigheid komen priester Daens en P. Daeus-Mayart, opstellers en uitgever van 7 Land van Aelst papieren met leeuwkens te ontvangen door de tusschen- komst van Deurwaarder De Vos. Onze twee groene chefs zijn voor den Rechter gedaagd om te verantwoorden over de lasteringen en beleediging te Zurich en to Aalst uitgesproken en ge schreven tegen den heer C. Borreman- Mally.oen onzer voornaamste Aalstersche fabrikanten van tabak. Wij bepalen ons hierbij, aan 't Gerecht dc zorg zijner zaken latende. Doch nog eene bemerking 7 Land van Aelst roept altijd :De fabri kanten doen ons al die proccsson aan omdat wij de belangen der werklieden verdedigen.... Maar kunnen de belangen der werk lieden dan niet behertigd, verdedigd worden dan door de fabrikanten of werk gevers to smaden, te beleedigou, te las teren Met azijn vangt men nogthans geene vliegen. 't Is mis zei Byl 1 HOP. Voor de hop er zijn twee middelen De wet van Beieren, hop a doon gebruiken, of den dikken helft der Hop uitroeien. Doch wat geplant Zoo schryft onze Pie. Als de wet van Beieren de redding van de hopteelt is, waarom, wij herhalen het, waarom stelt onzen merteleer zulke wet aan de Kamers niet voor Hij heeft hier toe niemands hulp noodig. En het tweede middel de dikken helft der hop uitroeien.... Toen eenige weken geleden, Denderbode dit middel aanwees, riep men ons van op Chipka toe Welk dwaas, welk dom gedacht 1.... En nu heden?En wat geplant Wel wat plant men elders waar de hop onbekend is Wij gelooveu dat er op Chipka een man huist by wien de vijzen schroomelijk los staan en de reis van onzen merteleer naar Gheel daarmee wel zou kunnen iu verband staan. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd i bakkersgast 1 loodgieter (leerjongen)5 schrijnwer kers 1 schoenmaker (leerjongen) plaatsen van kandidaat briefdragers voor de stad Brussel zijn open. Inlichtingen ter Werkbeurs. Vragen werk 1 Boekbinder-doozen- maker i goede ruurstoker 1 voerman; 1 werkman vraagt plaats als nachtwaker in fabriek of werkhuis. Wat proper ventje P Dtnder- - bode, schrijft 't proper ventje van Chipka, gaat vuile zaken roeren, om zyu eigen glorie, verre van daarvoor eene iuformeerbazak te willen aantrek- ken, wy sluiten ons oogen voor al wat vuiligheid en ontstichting is. n Als een katholiek ergens een pannetje van een oordje heeft gebroken dan hopdt 't ventje zijne zuivere oogskens open en de telegraaf is zoo vlug niet als hij om het alom te verkonden..,. Maar voor de vuiligheid vau Schodder, die met G maanden gevang beloond wierd; (O feest van 't Lindeken wat zijt ge rein en zoet Voor de vuiligheden van Pol De Neef, de verkooper van - 7 Land van Aelst en van groenen boezemvriend Karei De Schaepdryver, alias Machiel, die ook den eersten met één jaar en 8 dagen, enden tweode met 6 maanden gevang beloond zijn geworden, sluit 't proper ventje zijne zuivere oogskens Begrepen 1 feest van 't Liudeken wat zyt ge rein en zoet 1.. 1542 wagons, 200 paar wielen en 17 tenders werden in aanbesteding gesteld door het departement van spoorwegen op 22 September, Ziedaar alweer werk voor de nationale nijverheid. Laat ons zingen O Vandenpeereboom niet waar, heeren liberalen Men weet dat M. Vandenpeereboom ook als proefneming een nieuwe type van steenkolen wagons van 15 ton heeft be steld. Goede christenen. - De tegen- woordige Denderbodezegt onze Pie, hij ligt daar altijd uit te vallen tegen de liberalen, terwijl de Paus van Roo- - men bidt en smeekt dat alle christene n menschen de vroegere verdeeldheden n zouden vergeten om de nieuwe wereld te helpen inrichten op Rechtveerdig- beid eu christene liefde. Dus, volgens onze Pie, handelt Den derbode tegen de wenschen van Z. H. Loo XIII. en de wenschen des Pauzen moeten voor den katholiek bevelen zijn, dus tegen het bevel van Z. H. Leo XIII wanneer hy strijd voert tegen de liberalen en tegen hunne zonen en klein zonen de radikalen en roode socialisten. Onze Pie meet dus Z. H. den Paus naar zyne eigene el, i. a. w., hij denkt dat Z. H. Leo XIII ook de kath. partij heeft verloochend on verraden, gelyk hy... Denderbode zou dus, zoo onze Pie be weert, om aan de wenschen van den Paus te voldoen de liberalen nimmer (mogen bevechten die hij in 7 Land van Aelst van 5 Januari 1890als volgt afschilderde ....de liberalo gazetten spotten als duivels met Gebed, met God, met. Hel on Hemelze spotten met Ons Heer, don Zaligmaker ze loochenen de God- heid Christi ze loochenen de Kerk, s de Schriftuur,ja zelfs de Schepping...» Plaats en tijd ontbreken ons om heden meer aanvallen van onze Pie tegen de liberalen aan te halen. Verhaasten wij ons te zeggen dat die wensch des Pauzen vau deu strijd te gen 't liberalismus te staken, slechts in de beroerde hersenpan van onze Pie be staat Z.H. Leo XlII heeft de kath. zaak noch verloochend, noch verraden. Dat onze Pic allen strijd tegen de libe ralen zou willen zien staken, dat begrij pen wij zeer wel:de liberalen zijn immers de hondgenoten der groene volksfoppers gewordenin hen berust al de groene hoop, daarom zijn ze nu goede christenen geworden Ons dunkt dat onze Pio 'den raad van Voltaire met voorliefde navolgt, die, ge lijk hij het in 't zelfde cummer van 5 Ja nuari 1890 zegt, aan zijne vrienden schreef Liegen Liegen Liegen altijd de zelfde leugens voorbrengen 1... er blijft toch iets van over Ge vindt toch altijd sullen ea snullen die er iets van ge- b looven n Muilplaag. Het mond- en klauw zeer hij het rundvee (anders gezegd de muilplaag) heersoht tegenwoordig in een groot getal gemeenten van het Arrondis sement Namen, alsook in de Kantons Diuant en Ciney. Y Om de uitbreiding dezer ziekte tegen te houden heeft de heer gouverneur der Pro vincie Namen, bij besluit vau 15 dezer, voorloopig de jaar- en veemarkten, als het bijbrengen van rundvee en varkens, verboden in de gemeenten van gemelde streken. Jan Pik, behandelt in Dendergalm het laatst verschenen verslag over den toestand der Aalstersche Stadszaken, en bewijst op zichtbare wijze dat hij van be stuurzaken zoo veel verstand heeft als 'nen bok vansafraan te keuren. Jan Pik verdient een eerekruis hier om, zegt Dendergalm ja, maar op den rug gelijk de andere langooren van Den dergalm die 't gras in de statiestraat moeten gaan afwieden Ballotteering te Borchworm. De kath. candidaat M. Pitsaert werd ge kozen en ziehier den officieëlen uitslag Geldige stemmen 22,251. Nietige en witte briefjes 703. M. Pitsaert, 11,482; M. Henault (socialist) 10,809. 4000 liberale stemmen werden gegeven aan den socialist en ongeveer 2000 aan den katholiek. Dus de */s der liberalen zijn liever so cialist dan katholiek GHEEL. Het Handelsblad deelde eerst onder voorbehoud de volgende brief wisseling meê Gheel, 22 sept. M. Daens, volksvertegenwoordiger, - is gisteren, dinsdag, iu Het Lam, tc Gheel, bij een van de hoofden onzer geuzen afgestapthij heeft in gezel- schap van dien persoon de gemeente afgeloopen en 's avonds hebben de b twee geuzenmaatschappijen hem eene serenade gegeven. M. Daens, altijd met zijne priesterskleeren aan, is op de Groote Markt die heeren komen be- danken voor de hem aangedano eer 1 b De handelwijze van M. Daens ver- wekt te Gheel veel ergernis: Eene latere correspondentie uit Gheel bevestigt het bovenstaande en het spijt ons dat de plaats ons ontbreekt om ze gansch over to nemen. Wy drukken de drij laatste alineas dezer correspondentie over Denzelfden avond zat M. Daens in hel hotel aan de feesttafel met cenige kopstukken onzer liberalen, en Dyns- dagavond zette hij metM. Leurs zijne wandelingen door het dorp voorthij is vertrokken met den trein van 16 uren 10 m. Het hoeft niet gezegd dat de uitstap van priester Daens veel ergernis ver- wekt heeft, en dat zijne handelwijze hem bij alle rechtzinnige lieden nog b meer zal verdacht maken. b Het stuit immers tegen het hoofd eenen priester den goeden vriend te b zien spelen met mannen, die er zich op beroemen vrijdenkers te zijn, hem met b serenades te zien vereeren door ultra- liberale maatschappijen, die nog niet lang geleden het Ongediert speelden en hem zijnon steun te hooren beloven b aan eene party, in 't leren geroepen om een katholiek bestuur omver te werpen 1 n men de socia listen hier meetingen houden. Een uit- noodigingsbriefje tot die meotingen was rond gestrooid en 't was opgesteld in den zinlijk Klokke Roeland en 7 Land van Aelst wekelijks schrijven. Rond 3 en half uren verschenen de Ninovesche trompetters in 't Dorp en dadelijk trokken zij den weg naar Aalst op om 5 socialisten van Gent en Aalst te gemoet te gaan. Dan trokken de rooden naar den Dries ter herberg bij Van den Eynde. Dertien der hevigste Roelanders wachtten hun daar af. Die 13 groenen waren 4 bazen en een bazin van de pro perste soort, 4 verstokte bedelaars van de laagste klas en een zeer propere we duwenaar met zijne niet min propere zo nen. De langviagers waren ook niet thuis gebloven. De meeting ving dadelyk aan en de roode redenaar, een Gentenaar, maalde het gewone roode thema af over pensioenen, Congo, loon, pachten, enz. enz. De socialisten waren ook tegen den Godsdienst niet... De rooden zijn tegen den Godsdienst niet wat verachtelijke schynheiligen toch Op een meeting over drie weken te Waterlos gehouden, vloekte zekere Philippe op O. H. Jesus- Christus, een vent die sedert 2000 jaar oud is. Een socialist sloeg er met zynen stok een kruisbeeld aan stukken. Een derde socialist, Bailleul genaamd, heette de priesters zwarte geddarms, hemel- dragonders, (juist gelyk Dendergalm eeu ras dat nog slechter is dan dat der boeven. God, voegde hij erbij, is iets dat niemand ooit gezien of gohoord hoeft. 't Verbond, 't orgaan der Geerards- bergsche socialisten schreef don 27 Oogst 11. Men moest deu laatsten priester op hangen. En die mannen durven dan nog beweren dat ze tegen de Religie niet zijn. Eindelijk verliet men den Dries om zich te begeven naar de herberg De Majoor, a bij H. Van Schandevyl, in het Dorp. Meu kwam er rond 5 uren aan. Hier bovondeu zich 7 der hevigste Roe landers, onder anderen 'nen properen zwarten met zijnen broeder, drij ver steenden en 'nen peerdenknecht, allen uit de richting der Eygenstraat en een vreemdeling bijgenaamd Oscar Piton Pek draad. Maar als de Gentsche redenaar dat deftig en talrijk publiek bemerkto, zonk de moed hem in de sclioenen en hij trok er van door, recht gelijk de pyl uit den boog, naar Aalst. De Ninovesche rooden 40 a 50 in getal schoten er ook van onder en de haas had 30 a 40 pintjes getapt I... Eu meester De Backer Hij was naar kermis Loebeke geloopenhy vondt het vermakelijker vaneen pintje te pakken en eens naar de schoone meisjes te sjoeren dan de socialisten te gaan tegen spreken.. Nogthans de zoogezegde christene volks partij is gesticht geworden bijzonderlyk om de roode socialisteu te bevechten... Maar hola I veel woorden vullen geen zakken I

De Denderbode | 1897 | | pagina 2