Zondag' 5"Octobcr 1897. 5 centiemen per nummer. 55,te Jaar 5198 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberalism en Eigendomsrecht. St-Lievens-Zotten Veeverbetering. Nooit! Nooit!... DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden 'dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. Aalst, 2 October 1897. Alle eerlijke peneetwister moet dat be-1 Te Borsbeke is er een kweeksyndikaat kennen en die hot niet doen zijn behebt sedert een,ge jaren m voege en zieer 1 -1de uitslagen van zyne Onze geuzen hebben schrik dit puntje eens aan te raken en te bespreken. Den dergalm verhaast zich aan den pennetwist een eindpunctum te zetten en laat zich door een Pierken Netelmans schrijven dat de kwestie van eigendomsrecht hem de keel uithangt. Dat zijn mannen der partij van het licht en ze vluchten de redetwisten, de diskussie 1 Wat meer is, die moedige helden schreeuwen viktorie Dcnderbode, schrij ven zij, moet ons gewonnen geven, want hij kan het argument dor maatschappe lijke omstandigheden niet loochenen! Wij hebben inderdaad gezegd dat wij dit als een bewijs aanzagen maar volstrekt onvoldoende om als hoeksteen te dienen voor een maatschappelijk gebouw. De §roote geleerde mannen antwoorden ons at zij met ons redetwisten en niet met de socialisten. Geleerde heeren, wij hebben nooit het eigendomsrecht geloochend het was alleenlijk te zien welke de bazis zijn moest van dit recht om aan de slagen der socialisten te kunnen weêrstaan. Het is dus tegenover de roode partij dat die hoeksteen stevig moest bevonden worden en als eeue rots blijven pal staan. Welnu men moot bekennen dat dit argu ment onvoldoende is. De socialisten beschry ven ons in ver lokkende kleuren hun Eden, hun hemel die zij hier in dit tranendal voor den werkman droomen. Hunne samenleving steunt op heel wat anders dan privaat bezit. Dendergalmga eens beproeven de voordeelen van het persoonlyk eigendom te verdedigen op eene meeting en gij zult van eene kale reis terug keeren. Wy herhalen hetde maatschappelijke noodwendigheden, de voordeelen eigen aan het privaatbezit zijn een onvoldoende hoeksteen voor 't eigendomsrecht, waar op onze samenleving steunt. Wij mogen dus de geuzerij toeroepen Heeren, met den Godsdienst uit het hert van het volk te roeien, bouwt gij op eene zandplaat. Opgepast voor het socia listisch on weder 1 Uw werk zal bij den eersten storm in puinen gestort worden gy hebt immers vergeten wat de stevig heid en de sterkte van een huis maakt goede fondamenten 1 den geest van tegenstrijdigheid. Had Dendergalm nu gezegd dat hij het eigen domsrecht steunde op de noodzakelijkheid de werkzaamheid van den mensch aan te sporen, wij hadden geantwoord dat is een argument, maar onvoldoende. Dat is eigenlijk geen grondsteen van een recht maar een voordeel dat er aan verbonden Wij kunnen er niets aan doen dat die slimme opstellers van Dendergalm niet gezien hebben dat ze twee zaken ver warden. Het is inderdaad niet heel fijn zoo oorzaak en uitslag verwisseld te heb ben en dit alleen om viktorie te kunneD kraaien. Onze lezers zullen echter beseffen met welke soort van hanen wij in twist liggen als wij zeggen, dat ook in de kwestie van onderwijs onze diepgeleerde tegenstrevers den zege uitbazuinen. Het is gemakkelijk om begrijpen dat eene zaak lijk het eigendomsrecht onder meer «ian één oogpunt kan bestormd wor den. Zoo ook kan men dit recht nagaan in zijne uitslagen en bestatigen dat het, nevens vele misbruiken, heerlijke resul taten heeft afgeworpen en dat het, in onzen stand van zaken, aan zekere maat schappelijke toestanden en noodwendig heden beantwoordt. Wij vinden dat per soonlijk bezit een goede spoorslag is tot het ontwikkelen van 's meuschen bedrij vigheid, van het persoonlyk initiatief. (1 4 6 7.) 15"® VERVOLG. —«o» VI. DE KWIJTSCHELDING. Twee maanden waren nauwelijks verloo- pen, sedert den dag dat de S'-Lievens-Zotten, Hertog Karei hunnen beruchten oproer had den berokkend. Wijzere en meer bezadigdi lieden, ofschoon zij dan ook met innig ver langen de teruggave te gemoet zagen van die voorrechten en vrijheden, welke een onrechtig vredeverdrag sin da dertien jaren had ontrukt, dachten kommervol na op de wijze waarop men ze had heroverd, en vreesden des aan gas ude dat de verbolgen Hertog wel éénmaal op het onzalig Gent zijnen toorn zou uitwoe den. Daarom wisten zij niet dan te goed hoe onbuigzaam en wraakzuchtig !t hoogmoedige karakter was van Karel-den-Stonte. Redelij ker wyze kon men niet vermoeden dat hij, machtige Vorst, zich goedsmoeds had ten on deren gegeven. Men moes dus veroaderetel- door cijfers werking. De kieziug te Borchworm heeft ons ge toond hoe sterk de bewijsvoering is van Dendergalm op de massa van hot volk wanneer zij in aanstoot komt metdelogiek der socialisten. Hij zelf schreef dat de geuzen de beste hoop hadden inderdaad zij hadden alles in 't werk gesteld om in den strijd te gelukken en zij zijn met een gevoelig verlies teruggeslagen. Zij moeten voor den socialist wijken. Om te eindigen heeft Dendergalm ons het gezegde van eeneu magistraat willen klaar maken. Wat wij niet verstonden wil zeggen de mannen der wet zullen den goeden strijd strijden. Arme Dendergalm De magistraten zullen de wet uitvoeren, niet waar 1 Gij immers zult het contrarie niet zeggen. Moest er nu eens eene socialistische meerderheid zijn in de Kamers en de eigendom wierd afgeschaft, welke vesting zouden onze magistraten dan oprichten rond het eigendomsrecht Zoudt gij, Dendergalmbeweren durven dat zij aau de wet niet moeten gehoorzamen Zie dat waar zijne gansche wijsbegeerte om- stooten. Wij zullen zien... (Vervolg). In Virton en Florenville heb ik gevonden,zoo ging spreker voort, dat de ge middelde voort- brengst van koeien van Ardccnsch ras maar 4 a 5 liters melk per dag bedroeg terwijl in het gesticht te Carlsbourg waar het uitgekipte beesten zijn, alhoewel van hetzelfde ras, die voortbrengst tot 10 a 11 liters is gestegen. Ziedaar het groot voordeel der vee- veredeling Maar waarom wil ik zoo ver bewijzen gaan zoeken daar bij onze geburen de sprekendste, de tastbaarste preuveD be staan. Opbrengst in geld. (1) beste koe fr. 485,50 middelmatig slechte beste koe middelmatige slechte beste koe middelmatige slechte 292.80 125,42 542,93 311,53 91,96 618,16 328,00 210,85 Men juicht den spreker toe en men be dankt hem hertelijk-voor zijne leerrijke en puike voordracht en men belooft.hem dat ze vruchten dragen zal op Heldergem. Mocht het zoo zijn D. D. T. Heldergem den 21 September 1897. Een enkele oogslag op die cijfers is Nooit heeft men er aan getwijfeld te Aalst of de zoogezegde christeno demo- kraten zullen de vredesvoorstellen ver- stooten welke hun door den Volksbond worden aangeboden en liever hunne ver voldoende om te bemerken dat de jaar- I derfelijke propagande blijven voortzetten, lijksche opbrengst bij de beste en middel- I waaruit de liberalen en socialisten alleen matige koeien vermeerdert. I kunnen voordeel trekken. Wat wil men meer I La Gazetteeen liberaal blad, heeft Iedereen kan weten wat hom eene koe I drij leiders der groene socialisterij gem- oDbrenet l terviewd, of liever, onderhoord en alle Tr i I drij hebben verklaard dat de stemming Van twee faktoren moet men rekening houden A. Van de hoeveelheid melk die ze geeft. B. Van de rijkheid aan room. Het eerste is gemakkelijk om bepalen het tweede is bet ook bij middel van den roommeter. Men vulie den roommetcr tot 0, laat hem 24 uren in den kelder staan en bij het licht bepale men de gra den room. Men moet de rijkheid der melk verge lijken met de hoeveelheid er zijn im mers koeien die veel melk maar arm aan van den Volksbond hun onverschillig laat en zij hunne werking vaD twist en twee- draaht zullen voortzetten, zonder zich met! de afkeuring van wie ook te be kreunen. Wij vragen slechts redelijke zaken, voegde een hunner erbij; wij willen de verstandhouding tusschen "kapitaal en arbeid; wij willen niet dat de volksmacht gausch meester zij, maar enkel dat ze rechtveerdiger wordo behandeld. Zoo dus Zij willen verstandhouding tusschen kapitaal en arbeid en ze houden niet op de kapitalisten aau te vallen, den room geven, terwijl anderen weinig melk I }jaa(, tegen j0 rijken, tegen de bezitters geven maar integoneel rijk aan boter- I aan te prediken. stoffen. I Geen dagbladartikel schrijven zij, geen Gezien de voordeelen die er aan ver- I redevoering malen ze af, of ze vuren den bonden zijn zou op Heldergem een vee- I klasssenstrijd aan door den nijd, de ja- kweeksyndikaat moeten gestichtwordcu. loerschheid de begeerlijkheid van zekere Als model zou men dat van Borsbeke nemen kunnen. Spreker doet de stand- regels ervan kennen. Dit geeft aanleiding tot eeue bespre king tusschen toehoorders. De heeren A. De Swaef en F. Macr- schalsck doen opmerken dat het mogelijk zijn zou partijdig te handelen in het keu ren der beesten, dat zulks het onderlinge vertrouwen zou wegnemen en het bestaan van het syndikaat in gevaar stellen. De heer De Klerck, onderwijzer, ant woordt hun dat dit gevaar kan vermeden worden door het nemen van vreemde keurders, die alleen de beest en niet den eigenaar kennen. Dit is gemakkelijk om bewerken; dat men aan de beesten slechts een nummer geve als erkenningsmerk. Verder komt de heer D. de Troyer tegen eene andere bepaling op, die scheen voor te komen in de standregels van bet syndikaat van Borsbeke, waarbij de deel nemers zouden verplicht zijn immer en altijd, bij den verkoop, den voorkeur te geven aan eenen gildebroer boven eenen persoon vreemd aan het syndikaat. lieden op te wekken. Die mannen willen dan met azijn vlie gen vangen, 't Is dwaas 1 Meer andere bewijzen bestaan er dat de leiders der groene volksfopperij de vredesvoorstellen zullen; verstooten en twist, verdeeldheid, willon blijven stoken. 't Land van Aelsl zegt het ons klaar en duidelijk door 't volgende - Hetgeen men ie Brussel gepleegd, heeft tegen de christene demokraten, is onrcchtveerdigheid in den allerhoog- slen graad. Ha, rijke, machtigenobele heeren, g'hebl ons willen binden in uwen Bond, een ware Vlaming teil niet gebonden wordenvrij of dood. Dus geen twijfel mogelijk: vrij of dood, liever sterven dan de vredesvoorstellen des Volksbonds bij te treden. 31eester Placquaerl is niet min uit drukkelijk in zijn orgaan Het Hecht aau- n De demokraten die nog in den Volks bond zetelen, zullen bij ons komen en dat kwijnend en bloedeloos lichaam, waarvan M. Verhaegeu het hoofd is, zal onder de magisterplak van M. Woeste plooien. De afgeveerdigden die het dagorde door 't Bureel voorgesteld stemden, heet M. Plancquaert- Suskens die zooveel demo- kraat zijn als de zolen zijner schoenen. Meester Plancquaert word ook geinter- vieuwd, of beter gezegd, ondervraagd door een opsteller van de socialistische Gazette de Charleroizekere M. Quenno. De Somergemsche opruier zegde onder anderen dat zij, christene demokraten, nog voorstellen tot overeenkomst zullen doen aau de katholieken, maar dat ze van zulkeu aard zullen wezen dat meu op voorhand overtuigd zal zijn, dat zo moe ten verworpen worden. Hij zegde - Ik zal hun eerst en vooral vragen, - of zij vast besloten zijn met ons tegen het katholiek gouvernement te marcheeren - Dus de verraderij zal openlyk worden voorgesteld. En verder Ik eisch vervolgens een gemeenzaam - program waarop de hervormingen staan b die seffens uitvoerbaar zijn. Welke hervormingen Uit de rest van 't arkel blijkt dat het program van M.Plancquaert zou zijn: voor de groenen het hoofd bukken en dansen gelijk ze zouden schuifelen Wie zou dat inderdaad willen aanne men Eindelijk nog eerbewijs treffen wij aan: De tweede redenaar viel bijzonderlijk de Antwerpsche Werkmanshuizon en do heeren Coremans en Heuvelmans aan. Maar wat wil men die mensch was er door do logie voor betaald Vele liberalen en socialisten waren op deze meeting tegenwoordig en juichten onze Pie geestdriftig toe. Geou wonder ook, 't was koorn op hunnen molen. Ziedaar, geachte lezers, nu zijt ge in staat gestold om te oordecleu over de stemming der groene volksfoppers aan gaande de vredesvoorstellen van den Volksbond. Wat ons betreft, wij herhalen hot Nooit heeft men er aan getwijfeld te Aalst dat de christene demokraten de vredesvoorstellen van den Volksbond zullen verstooten Immers alles wat de leiders der chris tene volksfopperij beoogen is slechts hun persoonlijk voordeel en profijt, hunne persoonlijke verheffing bewerkeu. Nu, zich aan de vredevoorstellen onderwerpen ware verzaken aan het doel dat zij gedu rende bijna vijf jaren, door alle midde len, en zelfs de schandelijkste zoeken te bereiken. Ziedaareen goede verstaander heeft maar een half woord vau doen, zegt hot spreekwoord I Die bepaling, zegt hij, is te streng en I gaande de stemming vau den Volksbond; maar aan te nemen in geval hunne prij- hy zegt (i) Zie die cijfers in den Almanak van d_c Landbouwersbond van Oost-Vlaanderen, bl. 7 jaar 1896. zen gelijk zijn. Mijn voorstel zou zijn - In geval van gelijke prijzen verplich- tende voorkeur aan den gildebroeder. Iedereen is met hem 't akkoord. De vergadering besluit zondag aaustaaude reeds bij een te komen en de grondslagen I van het syndikaat te bespreken. len dat zijno wraak het gunstig oogenblik af zou wachten, om de andere steden van zijn bewind, welke het voorbeeld der Gentenaren mochten volgen, eene duchtige les te geven. Reeds had het Magistraat eenige dagen na het volvoeren der gebeurtenissen van 30 juni, een aantal monikken, rechtsgeleerden en aan zienlijke burgers naar den Hertog afgevaar digd, om zijne genade af te smeeken, hem hun innig leedwezen, over al het gepleegde, te toonen, en hem, ongevraagd en met eigen hand, die cedule terug te beschikken, waar. onder hij zijnen naam had gegrifd en welke hij zelfs dus had geldig gemaakt. Eene Btrenge berisping was het eenig antr woord, dat de afgezanten van den Vorst ont vingen. Doch daar hij, zoo als het in den akt zeiven werd aangestipt, zijne lankmoedigheid liever dan zijnen toorn te raden ging, nam hij hunne poging met welgevallen aan en beval hun terug naar Gent te keeren, oir hunne afvaardigers van zijnent wege tot der gelijke poging aan te manen, er bij voegende dut hij, Hertog, het zich dan nog zou voorbe houden om later met do hoofdstad te handeion volgens eigen believen en goeddunken. Dit weinig bemoedigend antwoord werd deu Gilden en Neeringeu ter hand gesteld. Deze, hoe zeer het dan ook hun smarten De banbliksems van den Belgischen Volksbond zyn voor ons zooveel waard n als de zinken donders achter de scher- men van eenen kleinen schouwburg; zij zullou de christene Volkspartij iu hare n vaart niet tegenhouden en nog min ^pi 's schrikken. e Vergoeding aan de mili- tianen. De raaandelijksche vergoeding van30fr. is verschul digd f 1° Aan do militianon die voor J hun lot opgaan 2° Aau de militianon die vrijwillig I dienst genomen hebben 3° Aan de vrijwilligers die bij het coa- tigent gerekend worden 4° Aan de jongelingen, die moeten doel- I nemen aan de loting en dienst nemen Zondag 11. werd eene meeting belegd te I voor een militietermijn MM. Pie Daens en Jan De Saeghor, een Bruggeling, thans schrijnwerker te Borgerhout gevestigd, traden er als rede naars op. Onze Pie viel de katholieken in hunne goode werken op haatvolle wijze aan al wat katholiek is werd beleedigd, ver smaad eu gelasterd. Al de katholieken zijn kruipers, voetlikkers, schoeffcleers bij barons en kasteelheeren, zcdclooze ke rels, volksverdrukkers, volksuitbuiters, volgens onze Pie. Maar zij, christen demokraten, zijn toonbeelden aller deugden zij zullen het 5° Aan den jongen die zijn broeder vervangt. De vergoeding wordt ingelijks toege staan aan de manschappen, onder de wapens geroepen in geval van mobilisatie van het leger of in zekere bijzoaderc ge vallen. Voor den Tader des bujsgezins wordt de vergoeding vermoerdera met 50 centiemen per kind en por dag zonder dat de vermeerdering hooger moge loo- pen dan 1 fr. per dag. Vau de vergoeding worden twee doelen gemaakt: de eeóe helft is voor den mili- tiaau, de andere helft is voor zijne ouders, of, indien hij getrouwd is, voor IWUUCClUt-U auci ui;UpUVU <-»J UIIUVIUI. SUUIUIS lllj glinuiinu 1-?, 'IVI volk uit zijnen hedendaagscheu toestand I zijne vrouw, Sterft de militiaau iu zijuen redden, riep ouze Pie, want zij hebben al I dienst, of ten gevolge eeuer ziekte iu zij het verstand, de liefde en genegenheid der wereld iu pachtOnze werkiug wordt wel door IIH. de Bisschoppon ge laakt en afgekeurd, maarzij gebeurt vol gens de wenschen van Z. H. deu Paus, in zyne encycliek uitgedrukt.... Dus door HH. de Bisschoppen afgekeurd maar Z. II. Leo XIU moet hun toch goedkeuren. M. Verhaegeu, Voorzitter van den Volksbond werd ook door ouzo Pie hevig aangevallen en beleedigd op do ongehoor- wyze. Velen der toehoorders bezagen elkan der als wilde zij vragen Zou die mensch soms van 't Minnewater gedronken heb ben mocht, daar zij hunnen laatsten zegen nog niet gansch vergeten hadden, stemden toe die harde vernedering te ondergaan. Den achtsten dag van de oogstmaand zond de hoofdstad van Vlaanderen naar Hertog Karei zeventig wel befaamde personen, name lijk meester Jan Uytenhove, licentiaat in de godsgeleerdheid, eu meester Nikolaas Brugge- man, van de orde der Predikheeren, twee Schepenen van de Keure en 2 van de Gedeele, Matthys de Grootheore, Pensionnaris, Jacob Ballot, O verdeken der Neeringen, Kristofl'el de Grave, overdeken der burgerij en negen tien afgevaardigden, gekozen uit elk der drie korpsen. Omringd van zijne bloedverwanten en geheel zijn hof, ontving de Vorst hen in go- hoor in de groote zoal van het paleis. Zoo als Karei het had voorgeschreven, verschenen zij in zijne tegenwoordigheid blootshoofds en ongegorgeld. Toen zij den Hertog genaderd waren, bogen zij de knie ten gronde, naam der stad Gent bad hem de Pension naris de Grootheere, vergitl'enis af, welke hij den Vorst verzocht aan te boeken en te bezegelen, 'tgeon hem aar«tonds werd toegestaan. Doch Karei, wiens beurt het nu geworden was, bespaarde het oproerige Gent nog andere en niet m'" groote vernederingen. Indien hij, bij brieven van 28 juli des zelf den jaars, de banieren der gilden had terug- verleend en het openen dor toegometselde poorten toegelaten indien hij, zoo als het bij akte van 8 Augustus mocht blijkeu, de Gentenaren in erbarmiug had genomen, het alleenlijk als uit kortswil geweest, en om later de hoogmoedige stad die afgebeden ge nade allerduurst te doen betalen. Eu inder daad, de hnidige omstandigheden, waarin hij zich bevond, vergden van den Hertog ten minsten schijnbare toegevendheid jegens zijne beleodigers. Het muiten in Vlaanderen kwam heip min gewichtig voor dan de andere vijan delijkheden, welke hem toen van uit het vreemde aauvieleu. Om des te geibakkelijker de macht zijns vijands te ondermijnen, had Lodewijk XI ten derden male de Luikenaren tegen hunnen wettigen vorst opgeruid. Karei brandde van ongeduld om zich op den trouweloozen franschen koning te wre ken, eu de onlusten, iu de hoofdstad van Vlaanderen voorgevallen, stonden hier den uitvoer zijner wraak eenigzius iu den weg. De genade, welke hij de Gentenaren verleen- was als eene opschorsing der straf, die de Vorst bon toch wilde doen ondergaan. Ook, wanneer de Pensionnaris den Vorst bad om in zijne goede stad terug te keeren loog de Hertog van Bourgondië op, on voor uit, na de afgevaardigden met verachting te hebben aanschouwd Zeker om mij weder als gijzelaar er op te sluiten Elk zijne beurt, mijne lieve heeren, eens was het de uwe, nu is 't de mijne. Wel wil ik u in erbarming opnemen en zoo al niet gansch aan uw leedwezen twijfelen. Doch moeten mij eerst bewijzen van dit leedwe zen gegeven worden tot dus verre is het mij onmogelijk u volle genade te verguunen. In der waarheid inijn gezag ware verre te zoe ken, liet mijne goedertierenheid er u zoo ligt van afkomen. Heb ik in juli laatstleden, bij akte, do cedule, welke gij mij had doen on- derteekenen, voorloopig voor echt verklaard, daarom toch heb ik ze niet goedgekeurd. Met den eersten akt door eenen tweedeu te beves tigen, heb ik slechts de eer van mijn handtee- ken willen redden. Gij brengt mij dien eer sten akt terug 't Is wel mijn handteekeu is gered, hebt er dank voor, en wendt nu slechts uw pogeu aan om de afgebeden geuado meer ou meor te verdienen. Wilt ge waarlijk mij nogmaals in uwe stad terug zien, zoo hoeft gy u uan al de punten van het vrede- troktaat van Gavere te onderwerpen. Zulks wordt u voorgesteld ter voorwaarde, en nim mer wijk ik van die eischen af. neu dienst opgedaan, dan blijven <10 ouders eu de vrouw die tweede helft der ergoeding trekken, voor gansch deu tijd van deu militietermijn, alsook do ver meerdering voor do kinderen. De sommen aan den militiaan toege kend, worden iu de spaarkas gestort. Na vier jaar dienst kunnen de militianon, die trouweu, of een handel of bedrijf be ginnen, de hun verschuldigde som geheel of teu decle trekken. Zij kunnen dit ook in geval van nood of van ziekte. De sommen toekomeude aan de ouders of de vrouw, zullen betaald worden bij middel van mandaten, te trekken bij den ontvauger der rechtstreeksche belastingen Terwijl hij met verbitterde klem die laatste woorden uitte, ging Karei do zaal uit, zonder zich verder nog te bekreunen met de afge vaardigden, die zoo ontevreden als verwon derd naar hunne hoofdstad terugkeerden. Ondertns8chen werden de onlusten te Gent gedempt, en terwijl de vlaamsche afgezanten te Brussel hunne vernedering onderstonden, streek men te Gent het vonnis der drie ban nelingen, welke de Geutenaren die vernede ringen hadden op het hoofd getrokken. Het magistraat, dan ook steeds rechtvaardig in het uitoefenen zijner plichten, had, met de drie yolkaopruiers voor zijne vierschaar te dagen, den Hertog willen toonen dat niet alle iqyvoners van Gent aan het muiten der S'-Lievens-Zotten hadden deel genomen. Men had dus geraadzaam gedacht het woeste drie tal in hechtenis te nemen. Bloc, xBruneel en Oosterlinc, die zich nog steeds door de me nigte gesteand waanden, dachten er niet aan om hunne banbreuk in eene rechtspleging te zien veranderen. Tijdens den oproer had elk hunne dapperheid cn onversnogden moed tot de wolken verheven van allen werden zij bewonderd en aangemoedigd. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1